مطالب مرتبط:
تامین نیازهای وارداتی و کاهش تقاضای ارزی با تحقق جهش تولید/ تولیدات شرکت های دانش بنیان به 120 هزار میلیارد تومان رسید
تامین نیازهای وارداتی و کاهش تقاضای ارزی با تحقق جهش تولید/ تولیدات شرکت های دانش بنیان به 120 هزار میلیارد تومان رسید
راهکارهای تحقق جهش تولید در صنعت/ از کاهش واردات تا تقویت فضای کسب و کار
راهبردهای کلان ایران خودرو برای تحقق جهش تولید ترسیم شد
سومین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبردی جهش تولید
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 07:422020-03-26اقتصادي

جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد


ایرنا- فعالان اقتصادی تحقق شعار سال مبنی بر «جهش تولید» را در گرو حمایت و تقویت صنایع و بنگاه های اقتصادی خرد و متوسط و توسعه صادرات آنها می دانند.

- مشهد- ایرنا- فعالان اقتصادی تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید را در گرو حمایت و تقویت صنایع و بنگاه های اقتصادی خرد و متوسط و توسعه صادرات آنها می دانند.

آنان معتقدند اقتصاد ایران با ظرفیت های داخلی بسیار گرفتار مشکلات زیرساختی است که با مدیریت درست، تسهیل و بازنگری قوانین و اتخاذ تصمیمات حمایتی می توان جهش تولید را محقق نمود.

95 درصد اقتصاد خراسان رضوی مبتنی بر فعالیت بنگاه های اقتصادی خرد و کوچک و سرمایه گذاری بخش خصوصی است، این استان مرز مشترک با دو کشور دارد و در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته است لذا از بهترین شرایط اقتصادی برخوردار است.

پنج هزار و 728 پروانه بهره برداری از واحد صنعتی با سرمایه گذاری 20 هزار و 334 میلیارد و 400 میلیون تومان و اشتغالزایی برای 199 هزار و 280 نفر در خراسان رضوی صادر شده است.

183 هزار و 380 واحد صنفی تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی دارای جواز کسب در استان فعال است که 22 درصد از این واحدها صنوف تولیدی هستند.

صنایع غذایی، قطعه سازی، پوشاک و صنایع فولادی جزو مزیت های اصلی اقتصادی خراسان رضوی است و شرایط استان نشان می دهد با حمایت از صنایع کوچک می توان جهش تولید مناسبی را شاهد بود.

تقویت اقتصاد بومی، راه جهش تولید رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: برخلاف آنچه برخی ترویج می دهند، ایران در حوزه رونق تولید طی سال 1398 موفق بود اما توفیقات دولت در این بخش به خوبی اطلاع رسانی نشد.

محمد حسین روشنک افزود: در سال گذشته در اوج تحریم ها بویژه شرایط کرونا، رونق تولید اتفاق افتاد و حتی اگر 6 ماه دیگر هم به دلیل شرایط کرونا مرزهای ایران بسته شود، بنیه بخش تولید داخلی آنقدر قوی است که می تواند تامین کننده تمام نیازهای داخل کشور باشد.

وی ادامه داد: ضریب امنیت تامین کالا و نیازمندیها در داخل کشور آنقدر بالا است که تقریبا چنین شرایطی در کشورهای دیگر فراهم نیست، به طوری که طی 15 روز همه نیازمندهای بهداشتی مقابله با کرونا در داخل خراسان رضوی تامین شد و این نمونه کوچکی از بنیه قوی اقتصادی کشور است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی گفت: آنچه جهش تولید را باعث می شود، تقویت صنایع بزرگ و فناوری های خارجی نیست، کشور ما هیچ وقت نمی تواند در خودروسازی با کشورهایی که صاحب این صنعت هستند، همتراز شود.

وی افزود: ایران تاکنون در حوزه پوشاک، صنایع غذایی، ساختمان سازی، ملزومات پروژه های عمرانی بزرگ و همچنین تولیدات کشاورزی به دستاوردها و خودکفایی قابل توجهی دست یافته است اما در صنایع بزرگی مانند خودروسازی، تولید تلفن همراه یا لوازم صوتی و تصویری چندان موفق نبوده و رونق تولید در این بخش شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: در مجموع ایران تاکنون در صنایع دارای فناوری بالا و تفکر صنعتی مدرن نتوانسته ارزش افزوده ای به دست آورد و جهش تولید نیز در این بخش رخ نخواهد داد.

روشنک گفت: موفقیت ایران تاکنون در اقتصاد بومی بوده و فرهنگ اقتصاد کشور، بنگاه های کوچک و روستایی است.

وی افزود: موفقیتهای اقتصادی ایران در صنایع غذایی، صنایع دستی، کشاورزی، عمران و آبادانی روستایی است که اقتصاد بومی کشورمان را تشکیل می دهد، شاید در بخشهای دیگر مانند لوازم خانگی به پیشرفتهایی دست پیدا کرده ایم اما رونق در این بخشها همسو با کشورهای دیگر نبوده است.

وی ادامه داد: سرمایه های کشور نباید صرف صنایعی شود که کشورهای دیگر در آن بخش 30 سال از ایران جلوتر هستند، اگر ایران تاکنون در تولید سیمان، فولاد و صنایعی از این دست به رونق دست یافته به دلیل وجود مواد اولیه و فناوری آن در داخل کشور بوده است.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: از 10 سال قبل تاکنون مدیریت حوزه صنعت، معدن و تجارت موفق نبوده زیرا سیستم قانونگذاری در این بخش دچار اشکال بوده است.

وی افزود: با این حال کرونا ثابت کرد که اقتصاد ایران مقاوم است و باید در سالی که به جهش تولید نامگذاری شده، در شرایط پساکرونا بتوان با برنامه ریزی مطلوب تولید را به سوی درست هدایت کرد.

تحقق جهش تولید از طریق توسعه صادرات رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته دوران خوبی برای کشور نبود و حوادث متعدد علاوه بر مردم، به اقتصاد کشور نیز لطمات زیاد وارد کرد.

رخصت افزود: هم اینک دولت شرایط مناسبی برای جهش تولید ندارد، جهش تولید زمانی اتفاق می افتد که به صنعتگران تسهیلات با سود کمتر از 10 درصد پرداخت شود و بهره های بانکی کاهش یابد.

وی ادامه داد: اکنون صنعت گرفتار رکود شدید شده و به دلیل شیوع کرونا نیز این رکود و رخوت تا تیر ماه امسال ادامه خواهد داشت، لذا به نظر می رسد سال جاری دوران خوبی برای تولید باکیفیت نباشد.

وی گفت: امسال به دلیل کاهش بنیه اقتصادی مردم، به طور قطع نقدینگی کاهش می یابد و مردم به خرید کم اما کالای باکیفیت رو می آورند لذا در این شرایط تولیدکنندگان ناگزیرند کیفیت تولید خود را ارتقا دهند.

رخصت افزود: دولت دیگر پول نقد ندارد و با حجم عظیمی از پرداختها مواجه شده که باید حقوق ماهانه بدهد لذا دولت دیگر نمی تواند در اقتصاد مداخله گر باشد.

وی با تاکید بر تسهیل و تغییر قوانین به عنوان لازمه جهش تولید ادامه داد: بانک مرکزی قوانینی وضع کرده که برای صنایع بزرگ مناسب است و این قوانین مخل رونق و جهش تولید صنایع کوچک می باشد.

وی گفت: اینکه حتما باید ارز حاصل از صادرات طی چهار یا پنج ماه به بانک مرکزی برگشت داده شود، قابل انجام برای یک بنگاه اقتصادی کوچک نیست زیرا شرایط اقتصادی در کشور ما متفاوت از کشورهای دیگر است و نمی توان قوانین سایر کشورها را برای بنگاه اقتصادی ایران اعمال نمود.

رخصت افزود: برای جهش تولید بانک مرکزی باید قوانین متفاوت و مجزایی برای صنایع بزرگ و صنایع کوچک وضع کند، قوانین را تسهیل نماید تا صادرات توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: از آنجا که نرخ ارز واقعی شده، بهترین شرایط برای توسعه صادرات بوجود آمده است، با این شرایط جهش تولید تنها از طریق توسعه صادرات محقق می شود.

جهش تولید در گرو رفع اشکالات ساختاری اقتصاد رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: رونق تولید طی سال گذشته در ایران در برخی صنایع رخ داد اما در برخی دیگر این رونق اتفاق نیفتاد، دلیل اصلی آن هم نبود ابزارهای لازم برای تحقق شعار سال بود.

حسن حسینی افزود: زمانی که رهبر معظم انقلاب سال را با یک هدف مشخص نامگذاری می کنند باید مولفه های لازم برای تحقق آن هدف پیش بینی و برای آن برنامه ریزی شود لذا رونق تولید در سال گذشته نیاز به الزاماتی داشت که تامین نشد.

وی ادامه داد: امسال نیز که رهبر معظم انقلاب، جهش تولید را به عنوان شعار سال برگزیدند، تحقق این هدف نیاز به الزامات و برنامه ریزی هایی از سوی دولت دارد زیرا بدون تامین این دو بخش، جهش تولید اتفاق نمی افتد.

وی گفت: زمانی که رانت خواری، بوروکراسی اداری، تمرکزگرایی، نظام بیمه ای دارای مشکل ، دیوان سالاری و نظام بانکی معیوب در کشور وجود داشته باشد هیچ گاه جهش تولید واقعی اتفاق نمی افتد.

حسینی افزود: دولت برای جهش تولید برنامه ای ندارد زیرا همچنان اشکالات اساسی در اقتصاد ایران پابرجاست و نمی توان در این شرایط انتظار جهش تولید داشت.

حمایت از تولید خرد، راه تحقق جهش تولید عضو هیات مدیره اتاق اصناف ایران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته رونق تولید قابل توجهی در حوزه صنوف تولیدی و کارگاه های کوچک رخ نداد زیرا سرمایه های این واحدها کاهش یافت و افزایش نرخ ارز تامین مواد اولیه را برای آنها دچار مشکل کرد.

محمود بنانژاد افزود: جهش تولید و آنچه رهبر معظم انقلاب انتظار دارند در حمایت از صنایع بزرگ اتفاق نمی افتد بلکه جهش تولید با حرکت جهادی در حمایت از صنایع خرد و بنگاه های اقتصادی کوچک قابل تحقق خواهد بود.

وی ادامه داد: جهش تولید در صنایع بزرگ زمان بر و پرهزینه است اما اگر بنگاه های اقتصادی کوچک و صنوف تولیدی حمایت مالیاتی و بیمه ای شوند، جهش تولید در آنها به سرعت اتفاق افتاده و می تواند یاریگر صنایع بزرگ باشد.

وی گفت: 600 هزار صنف تولیدی در کشور وجود دارد که اگر فقط دو سال به آنها مهلت بیمه ای و مالیاتی داده و تقویت شوند تا دوباره رونق گیرند، جهش تولید قابل توجهی در کشور رخ خواهد داد.


کلید واژه ها: بنگاه های اقتصادی - اقتصاد - اقتصادی - فعالان اقتصادی - تولید - توسعه صادرات - سرمایه گذاری - تحقق شعار - پروانه بهره برداری - تقویت - بنگاه - حمایت - شرایط اقتصادی - سرمایه - فعالان - صادرات - اقتصاد ایران - بهره برداری - خراسان رضوی - توسعه - صنایع - متوسط - واحد صنعتی - مرز مشترک - بخش خصوصی - هزار - شعار - تحقق - برخوردار - تصمیمات

آخرین اخبار سرویس:
قیمت 20 محصول پرتقاضا در میادین میوه و تره بار

10 جریمه در نخستین روز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی خراسان شمالی

تاکید بر جایگزینی واردات و توسعه صادرات محصولات کشاورزی در چهارمین جلسه ستاد راهبری جهش تولید

10 جریمه در نخستین روز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی خراسان شمالی

نقش بخش کشاورزی در جهش تولید

توقف عملیات تب سنجی به دلیل ممنوعیت ورود افراد غیربومی

ایجاد بازار، پیش نیاز جهش تولید

پاورپوینت اصول مدیریت ریسک و بیمه

سقوط 5 درصدی قیمت نفت با رنگ باختن تقاضای جهانی

سهامداران در انتظار رشد دوباره بورس باشند؟

وجود 90 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور

ایجاد بازار، پیش نیاز جهش تولید است

بزرگترین قرنطینه تاریخ با نیمی از جمعیت جهان

کمپین حمایتی سلبریتی های ‎ترکیه در بحبوبه کرونا

جان باختن 260 نفر دیگر در انگلیس بر اثر ابتلا به کرونا

ممانعت از ورود حدود 2000 خودرو به استان هرمزگان

افزایش 700 هزار تومانی حقوق بازنشستگان کشوری

قرنطینه با جمعیتِ 1.3 میلیاردی چه شکلی است؟

خدمات بیمه غیرحضوری شد

آغاز فروش گامپرت ناتالی؛ اولین خودرو جهان با فناوری پیل سوختی متانول

فرماندار ساوه خواستار کاهش ظرفیت نیروی کار صنایع ساوه تا 15 فروردین شد

سود بانک ها از تسهیلات مقابله با کرونا، منفی است

خدمات بیمه غیرحضوری شد خبرآنلاین

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

عملیات سوخت رسانی متوقف نمی شود

دانلود پاورپوینت تستهای غیر مخرب و روشهای معمول آن

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

پاورپوینت توسعه محصولات جدید و تحلیل رفتار مصرف کننده

تعداد مبتلایان به کرونا در نیویورک از 50هزار نفر گذشت

شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر گذشت

پرواز فوق العاده دهلی-تهران، برای بازگرداندن ایرانیان

تعدادکرونایی های بستان آباد به 12 نفر رسید

افزایش 700هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان/اولین یارانه معیشتی 99 فردا شب واریز می شود

چه کسانی یارانه معیشتی را دریافت می کنند؟

اقدام هوشمندانه گمرک در جلوگیری از صادرات شیرخشک

مصرف بنزین در کرمانشاه تا 55 درصد کاهش یافت

بازدید از برخی فروشگاه های عرضه کالا در تهران

پیشنهاد کانون صرافان در خصوص خرید و فروش ارز

پاورپوینت بازاریابی ورزشی

ورود افراد غیر ساکن به همدان ممنوع است

کاهش چهار درصدی ورودی بازداشتی های تحت قرار در سال 98 / افزایش 19.8 درصدی بازدید مقامات قضایی از زندانها

توزیع بسته های بهداشتی یارانه ای برای تاکسی رانان قزوینی

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

خدمات بیمه غیرحضوری شد

دکترزالی: آمار مبتلایان به کرونا درحال افزایش است/ میزان مرگ و میر و ابتلاء در مردان بالاتر است

پرداخت 3 میلیارد تومان به مددجویان اصفهانی برای مقابله با کرونا

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی شرکت پشتیبانی امور دام

برای خرید انواع اره برقی چقدر هزینه کنیم؟

استاندار: تردد بین شهری در ایلام ممنوع است

2100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

آب دردریاچه های مهارلو و بختگان جاری است.

عملیات سوخت رسانی متوقف نمی شود

دکترزالی: به دلیل تراکم و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، کرونا درحال افزایش است

چرا 50درصد افزایش حقوق بازنشستگان پرداخت نشد؟

گمرک شهیدرجایی آماده ترخیص و تخلیه کالاهای پزشکی، بهداشتی و کالاهای اساسی هستند

پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند

پمپ بنزین ها 24 ساعته آماده سوخت رسانی هستند

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

اعمال محدودیت تردد در بناب

آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی شرکت پشتیبانی امور دام

سقوط 5 درصدی قیمت نفت با رنگ باختن تقاضای جهانی

اقتصاد جهانی به دلیل ویروس کرونا وارد رکود شد

پیشنهاد کانون صرافان در خصوص خرید و فروش ارز

امروز هیچ گونه قطار مسافربری وارد مشهد نشده است

استاندار: تردد بین شهری در ایلام ممنوع است

توضیحات عضو هیات مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی در خصوص علی الحساب شدن سنوات کارگران

پالایشگاه های نفت جهان تعطیل می شوند

بازار مسکن در کدام مناطق تهران داغ است؟

تعطیلی 29 صنف متخلف در مشهد

پاورپوینت بررسی سقفهای کرومیت

2100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

کرونا در چند قدمی ما

وزیر صنعت، معدن و تجارت: شرکت های صنعتی و معدنی 130 میلیارد تومان برای مقابله با کرونا کمک می کنند

ممانعت از ورود هزار و 985 خودرو به هرمزگان/عامل انتشار شایعه در میناب دستگیر شد

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

کرمان| برداشت سیب زمینی در منطقه سیل زده رودبار جنوب به روایت تصویر

دکترزالی: کرونا درحال افزایش است/ میزان مرگ و میر و ابتلاء در مردان بالاتر است

عید ما سلامتی شماست/ گزارشی از تنها شهرستان بدون کرونای استان

شاخص بورس سوار بر مدار صعود

تمدید خودکار اعتبار کارت های بازرگانی منقضی شده

اصناف برخی مناطق اهواز برای تعطیلی همکاری نمی کنند

دکترزالی: به دلیل تراکم و افزایش ترددهادر اواخر اسفند، کرونا درحال افزایش است

پاورپوینت ریسک های مسئولیت

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

امروز هیچ گونه قطار مسافربری وارد مشهد نشده است

کرونا بر صادرات ایران چه تأثیری دارد؟

پرواز فوق العاده دهلی-تهران، برای بازگرداندن ایرانیان

تمدید لغو پروازهای بین المللی هند تا 14 آوریل!

30 هزار عدد ماسک در بخش مرکزی ابرکوه توزیع شد

سقوط بی سابقه قیمت نفت سنگین ایران+عکس

حمایت تشکل های اجتماعی کرمانشاه از طرح فاصله گذاری اجتماعی

اختصاص 100 هزار میلیارد تومان برای مدیریت بیماری کرونا در کشور

پمپ بنزین ها اجازه تعطیلی ندارند

هشدار نسبت به افزایش شدید قربانیان کرونا در ایران

پالایشگاه های نفت جهان تعطیل می شوند

پاورپوینت کتاب ده اشتباه نابخشودنی در بازاریابی تألیف فیلیپ کاتلر

جزییات معافیت های مالیاتی سه شهرک صنعتی با مصوبه هیات وزیران

پلمب 6 واحد تجاری متخلف به دلیل عدم توجه به تعطیلی اصناف

واحد های صنفی غیرضرور تا 15 فروردین موظف به تعطیلی واحد صنفی خود هستند.

جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد

جهش تولید در گرو تقویت تولیدات خرد