مطالب مرتبط:
احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار
طرح «پویش بهار» با دعوت از سفیران برگزار می شود
خرداد، ماه سرنوشت ساز برای اکثر کنکوری ها؛ برگزاری 2 کنکور دکتری در یک ماه
بخش خبری 20؛ سه شنبه پنجم فروردین ماه + فیلم
فیلم| 5 درسی که میشه از بهار گرفت
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 فروردین 1399 ساعت 15:452020-03-25سياسي

احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار


برای اولین بار در دهه های اخیر دستمزد از سال جا ماند.

- "روزنامه شرق نوشت: سال 98 به پایان رسید و دستمزد از آن عقب ماند.

در حالی که در پایان هر سال حداقل دستمزد کارگران در جلسه اضلاع سه جانبه کار نهایی می شد، در پایان سال 98 بعد از برگزاری چند جلسه، اعضا اعلام کردند ادامه مذاکرات آنها به سال 99 موکول می شود؛ یعنی فرودین ماه.

اما همین چند جلسه مزد بدون نتیجه نهایی، بحث های زیادی به دنبال داشت و با پیگیری آن می توانیم حدس بزنیم ادامه مذاکرات به چه سمتی خواهد بود.

ماجرا هم از آنجا شروع شد که رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن کارفرمایان در نامه ای به وزیر کار از او درخواست کرد تعیین حداقل دستمزد به د لیل شیوع کرونا به سال 99 موکول شود و دستمزد کارگران همان قدر افزایش پیدا کند که دستمزد کارمندان، یعنی 15 درصد.

این پیشنهاد وارد مذاکرات جلسه دستمزد شد و نماینده کارفرمایان و همچنین نماینده دولت مبنای چانه زنی خود را همین رقم قرار دادند؛ در حالی که پیش تر همین نمایندگان میزان چهار میلیون و 940 هزار تومان را برای سبد معیشت خانوار امضا کرده بودند.

هر سال دولت و کارفرمایان اصرار می کردند افزایش دستمزد باید به میزان تورم باشد و نماینده کارگران هم بر اضافه شدن سبد معیشت به معیارهای تعیین مزد تأکید می کرد.

اما جالب است امسال در جلسات هیچ کدام از این دو معیار قانون کار مبنا قرار نگرفته؛ در حالی که نرخ تورم به 38 درصد رسیده و یک سبد معیشتی حداقلی برای یک خانواده چهار میلیون و 940هزار تومان هزینه برمی دارد، دولت و کارفرما از افزایش مزد 15 درصدی یعنی مبلغی بین 200 تا 270 هزار تومان به حقوق یک میلیون و 500 هزار تومانی کارگران اصرار می کنند.

حالا کارگران نگران هستند که چه زمانی قرار است حداقل دستمزد تعیین شود و آیا احتمال فریز مزدی، حتی برای یک یا دو ماه اول سال وجود دارد؟ نتیجه مذاکرات: عدم توافق کارفرمایان، کرونا و کسادی کسب وکار در بحران کرونا را مثال می زنند و می گویند بیش از 15 درصد افزایش حقوق در توانمان نیست.

دولتی ها هم با آنها همراه شده و افزایش دستمزد بین 15 تا 20 درصد را منطقی می دانند اما کارگران می گویند هزینه دستمزد فقط پنج درصد هزینه نهایی تولید را تشکیل می دهد و با عقب ماندگی شدید دستمزد از گرانی و تورم و ضربه کرونا هیچ خانواده کارگری نمی تواند با این میزان دستمزد زندگی بگذراند.

این خلاصه ای از جلسات مزد است که بعد از چند جلسه بدون نتیجه ماند و تصمیم گیری در آن به نیمه اول فرودین سپرده شد.

سه روز مذاکره فشرده و سخت در روزهای پایانی اسفندماه نتوانست تکلیف دستمزد کارگران را مشخص کند؛ جلسه شورای عالی کار در 26، 28 و 29 اسفند تشکیل شد اما خروجی آن فقط یک چیز بود: عدم توافق.

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، دراین باره به شرق توضیح داد: تعیین مزد کارگران در نیمه اول فروردین ماه خواهد بود.

پس از بحث و تبادل نظر و با وجود بیش از 30 ساعت جلسه و رایزنی، توافق بر سر تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 99 حاصل نشد و به همین دلیل، مذاکرات مزدی به نیمه اول فروردین ماه موکول شد.

خدایی معتقد است با توافق حاصله، مزد قبل از پایان فروردین ماه تعیین خواهد شد؛ بنابراین گمانه زنی ها درباره فریز مزدی یا موارد مشابه دیگر، به هیچ وجه صحت ندارد.

احتمال فریز مزدی به طور کامل مردود است و کارگران اطمینان داشته باشند قبل از پایان فروردین، مزد تعیین خواهد شد.

او ابراز امیدواری می کند که با وجود روزهای سختی که کارگران، هم به خاطر بحران معیشتی و هم به خاطر کرونا گذرانده اند، حداقل دستمزد سال جاری به گونه ای تعیین شود که بتواند از بار این سختی ها تا اندازه ای بکاهد.

فرامرز توفیقی یکی دیگر از اعضای شورای عالی کار هم در این باره به شرق می گوید: مجموع درآمد یک خانواده 3.

3 با حق اولاد و مسکن و اینها برای امسال دو میلیون و 40 هزار تومان است.

سبد معیشتی را هم که برای سال 98 ما سال گذشته لحاظ کردیم، سه میلیون و 700 هزار تومان بود؛ بنابراین نزدیک به 55 درصد هزینه را دستمزد پوشش می داد اما با سبدی که اکنون محاسبه کردیم، دو میلیون و 40 هزار تومان مزد امسال، حدود 40 درصد هزینه های فعلی را پوشش می دهد.

این اختلاف یک میلیون و 180 هزار تومانی اگر به حداقل دستمزد اضافه شود، تازه خانواده کارگری به قدرت خرید روز اول فروردین 98 می رسد؛ یعنی به عبارتی اگر یک میلیون و 180 هزار تومان را به دستمزد اضافه کنیم، قدرت خرید را به او بازنمی گردانیم، بلکه تازه بازگشت به همان قدرت خریدی است که در ابتدای امسال داشته؛ یعنی هیچ اقدام رو به جلویی انجام نداده ایم و فقط در همان نقطه آن را نگه داشته ایم.

او ادامه داد: نقطه ایستادگی ما به شورای عالی کار برای تعیین دستمزد این است که ابتدا یک میلیون و 180 هزار تومان به حقوق اضافه شود که قدرت خرید کارگران به ابتدای سال 98 بازگردد.

به صراحت می توانم بگویم سرجمع افزایش حقوق کارگری برای سال 99 نباید زیر یک میلیون و 180 هزار تومان باشد؛ یعنی خط پایین و کف اندیشه نمایندگان کارگران حول این عدد است.

توفیقی همچنین درباره تعیین دستمزد کارگران به میزان افزایش دستمزد کارمندان به ایلنا توضیح داده است: کارفرمایان با پیشنهاد افزایش 15 درصدی مزد به میدان آمده بودند و اصرار عجیبی بر اجرای آن داشتند؛ آنها نرخ 15 درصدی افزایش حقوق کارمندان دولت در نسخه اصلاح نشده لایحه بودجه 99 را دستاویز قرار داده بودند و ادعا می کردند چون دولت، افزایش حقوق را فقط 15 درصد در نظر گرفته، در بخش خصوصی نیز باید همین رقم را برای افزایش دستمزد کارگران در نظر گرفت.

این در حالی ا ست که بررسی قانون بودجه نشان می دهد در نهایت شورای نگهبان افزایش حداقل حقوق کارمندان دولت به دو میلیون و 800 هزار تومان را پذیرفته و این بند در قانون بودجه درج شده است.

در بخشی از قسمت الف تبصره 12 قانون بودجه آمده است پس از اعمال ضریب حقوق به میزان 15 درصد برای گروه های مختلف حقوق بگیر، ترتیبی اتخاذ کند که با عنوان تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی و قرارداد ماهانه برای کارکنان با قرارداد کار معین و حکم حقوق بازنشستگان از دومیلیون و 800 هزار تومان کمتر نباشد.

با این حساب، اگر علاوه بر کف تعیین شده در لایحه بودجه، 50 درصد افزایش حقوقِ فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را که در اسفندماه در فیش های حقوقی همه کارمندان دولت، بلااستثنا اِعمال شد، در نظر بگیریم، 15 درصدی که قرار است از فروردین 99 به حقوق کارمندان دولت اضافه شود، نه روی صد درصد اصلیِ پایه حقوق، بلکه روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود.

به گفته فرامرز توفیقی با یک ضرب و تقسیم ساده مشخص می شود که حقوق کارمندان دولت در فروردین 99، 72.

5 درصد زیاد می شود و باید میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران نیز دست کم 72.

5 درصد باشد؛ هر رقمی کمتر از این، عدالت را در ساده ترین تعریف آن مخدوش می کند.

کرونا 50 درصد از کارگران ساختمانی را بی کار کرد در کنار صحبت های اعضای شورای عالی کار، این را هم باید در نظر بگیریم که شیوع کرونا ضربه آخری بر از دست رفتن قدرت خرید و کوچک شدن سفره مزدبگیران بود.

زمستان سال گذشته برای کارگران سخت بود و با آمدن کروناویروس سخت تر هم شد.

در شرایطی که بیش از 95 درصد کارگران شاغل کشور، فاقد امنیت شغلی هستند و هر روز در ترس از اخراج به سر می برند، حجمِ این بی ثباتی کاری با شیوع کرونا و رکود و تعطیلی گسترده پیامدِ آن، به شدت افزایش یافت.

اکبر شوکت، عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگری سراسر کشور از بی کارشدن حدود 50 درصد کارگران ساختمانی خبر داده و خیلی از شرکت های بخش خدماتی نیز در پایان سال به اخراج نیروها و کاهش تعداد کارکنانشان رو آورده اند.

در همه سندهای توسعه و اسناد بالادستی، این وظیفه دولت است که در زمانه بحران از همه شهروندان، به ویژه فرودستان و کارگران حمایت کند.

حداقل کار این است که دولت به کارگران ساختمانی و خدماتی بی کار شده و همچنین به حداقل بگیران، بسته حمایت معیشتی بدهد؛ این بسته می تواند نقدی یا غیر نقدی باشد اما باید حتما پرداخت شود تا خانواده های این کارگران، در شب عید دیگر نگران حداقل های زندگی نباشند و بتوانند نیازهای اولیه تغذیه ای خود را تأمین کنند.

فعالان کارگری تأکید می کنند شناسایی خانوارهای بی کارشده (که البته کار چندان سختی نیست)، پرداخت بسته های حمایت غذایی و همچنین حمایت نقدی از این خانوارها و در ادامه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض، کمترین کاری است که دولت می تواند انجام دهد؛ در عین حال نباید از توزیع رایگان بسته های بهداشتی در میان خانواده های فرودست غافل شد؛ بسته هایی که به نظر می رسد اگر رایگان در دسترس مردم قرار نگیرد، در این بازار وانفسایی که به وجود آمده، فرودستان نه دسترسی به آنها خواهند داشت و نه پولی دارند که بتوانند از پس هزینه های هنگفت حتی یک مایع ضدعفونی کننده دستِ صد میلی لیتری بربیایند.


کلید واژه ها: دستمزد - دستمزد کارگران - حداقل دستمزد - مذاکرات - کارفرمایان - حداقل دستمزد کارگران - پایان - کارگران - نماینده - پایان سال 98 - ادامه - هیات مدیره - سال 99 - سال 98 - رییس هیات - نامه - وزیر کار - برگزاری - درخواست - پیشنهاد - افزایش - پیگیری - مدیره - اعلام - انجمن - ماجرا - اولین - کرونا - کانون - هیات

آخرین اخبار سرویس:
نماهنگ سوار سبز، پوش عیدی هنرمدان البرز به شهروندان

چند پیشنهاد انسانی به آنها که تمکن مالی دارند

رفت و آمد کرگدن گرسنه در خیابان نپال + فیلم

به مناسبت میلاد امام زمان عج

قوچان نژاد: در هلند هم اوضاع خوب نیست

آیا نیمه شعبان لیله قدر اهل بیت است؟

نماهنگ آذری در وصف شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی

تسلیت امام جمعه بیرجند در دومین سالگرد شهید مدافع حرم خراسان جنوبی

ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، طرح واشنگتن برای تضمین بقاء در عراق

جشن های نیمه شعبان بدون تجمع، غیرحضوری و مجازی -کرمان

چند پیشنهاد انسانی به آنها که تمکن مالی دارند

ساعات کاری هفته آتی استان مرکزی مطابق دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی مقابله با کروناست

تولید تاکنون 33 محتوای سمعی بصری برای مقابله با کرونا در یزد

انتقاد از محدودیت دسترسی اعضای شورا به سامانه جامع منابع انسانی

اعلام بسته حمایتی ویژه پارک علم و فناوری مازندران برای کسب و کارهای آسیب پذیر

محمد محسنی فر غسالخانه بهشت زهرا (س) در روز های مبارزه با کرونا

طرح غربالگری هلال احمر در یزد موفقیت آمیز بود

برپایی ایستگاه های صلواتی در قزوین ممنوع است

کمک 5 میلیاردی بنیاد مستضعفان به شهرداری برای ارائه تسهیلات به دستفروشان

بازداشت شهردار و چند نفر از کارکنان شهرداری پردیس

جزییات بازداشت شهردار و چند مدیر شهری پردیس

تسلیت امام جمعه بیرجند به مناسبت دومین سالگرد شهید مدافع حرم خراسان جنوبی

فرهنگ مهدویت مبارزه با زورگویان را زنده نگه می دارد

دادستان و رییس جدید دادگستری پیشوا معرفی شدند

امام جمعه چرداول: تحقق شعار سال رهبری سرلوحه کار مسوولان قرار گیرد

آغاز توزیع حدود 13 هزار بسته بهداشتی در شهرستان رازوجرگلان

خدابنده سرپرست شهرداری لواسان شد معرفی برقعی به فرمانداری

دیدار جمعی از اصحاب رسانه با مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد

شورای اقتصاد مقاومتی یزد با موضوع سال جهش تولید

نامگذاری امسال به نام جهش تولید، منطبق با نیاز مردم است

وزیر بهداشت از فعالیت های معاونت علمی رییس جمهوری در مبارزه با کرونا تقدیر کرد

شهید آوینی با تلفیق هنر در جامعه، فرهنگی نو درانداخت

نمایشگاه کتاب در فصل بهار برگزار نمی شود

خبرگزاری ها نقش موثری در اطلاع رسانی صحیح دارند

بازداشت شهردار و چند نفر از کارکنان شهرداری پردیس

تسلیت امام جمعه بیرجند به مناسبت سالگرد شهید مدافع حرم خراسان جنوبی

رادیو تسنیم یزد| کمک رسانی کمیته امداد به مشاغل آسیب دیده از کرونا + صوت

نیمه شعبان، سالروز تولد اباصالح المهدی(عج)

شرایط تحویل پایان نامه مجازی در ترم جاری

آغاز مرحله اول آزمایشگاه ویروس شناسی کرونا در استان

جزییات بازداشت شهردار و چند مدیر شهری پردیس

دستورالعمل دادرسی در ایام دورکاری به‎ دلیل شیوع کرونا ابلاغ شد

آغاز جلسه دستمزد 99 با حضور شرکای اجتماعی

سیامک انصاری منتظر ویروس کرونا+عکس

نمایشگاه کتاب در فصل بهار برگزار نمی شود

ویدئو/ توضیحات رییس شورا در مورد حکم دادگاه بدوی سیل شیراز

تمدید بسته ماندن مرز مهران تا 30 فروردین

آیین تکریم و معارفه مسئولان قضایی پیشوا برگزار شد

قدردانی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران از شبکه بانکی

نوعی از زیردریایی ارتش که قابل رهگیری و کشف نیست + تصاویر

دستورالعملی از امام زمان(عج) برای رفع گرفتاری در حال اضطرار

«سلسله یادداشت های تحلیل نگاری پساکرونا»

عکس نوشته | دین بخشی از راه حل مشکلات معاصر است

کارنامه مجلس دهم خاکستری است

آغاز جلسه دستمزد 99 با حضور شرکای اجتماعی/ احتمال نهایی شدن دستمزد 99 در جلسه امروز

پرداخت 174 هزار فقره تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان

سخنرانی اینستاگرامی با موضوع منتظر واقعی امام عصر(عج) برگزار می شود

برنامه های صدا و سیمای خراسان رضوی در نیمه شعبان تشریح شد

روح امید در میان التهابات در جامعه /چه شد که عروس خانم از جشن عروسی منصرف شد؟

اعمال محدودیت 72 ساعته در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکران

مردم مراسم های نیمه شعبان را از فضای مجازی دنبال کنند

تبریک استاندار چهارمحال و بختیاری به مناسبت نیمه شعبان

آیت الله نورمفیدی: مردم در منازل خود بمانند و برای تعجیل در فرج امام زمان (عج) دعا کنند

نورافشانی نیمه شعبان در 150 نقطه استان تهران

معاون وزیر خارجه کانادا کرونا گرفت

تسلیت امام جمعه بیرجند به مناسبت دومین سالگرد شهید مدافع حرم خراسان جنوبی

واکنش کدخدایی به اظهارات مایک پمپئو

رونمایی از کتاب پرواز از تی فور

بازداشت شهردار و چند نفر از کارکنان شهرداری پردیس

حضور بیش از 5 هزار روحانی و طلبه در خدمت رسانی به مردم در مقابله با کرونا

افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در 1399 تصویب شد

کوروش سلیمانی با استایل و لباس لری+عکس

رسیدگی به 310 شکایت از تاسیسات گردشگری خراسان رضوی

ورودی پرونده های قضایی با پیشگیری از وقوع جرم کاهش می یابد

آغاز لایروبی رودخانه شاپورآباد الیگودرز

اقدام جدید سپاه پاسداران برای مقابله با کرونا

جزییات بازداشت شهردار و مدیران شهری پردیس اعلام شد

ممنوعیت سفرهای بین استانی همچنان به قوت خود باقیست

روایت هفتم؛ منطقه قرمز

وزیر جهاد کشاورزی رأی اعتماد گرفت

فرهنگ مهدویت مبارزه با زورگویان را زنده نگه می دارد

دادستان و رییس جدید دادگستری پیشوا معرفی شدند

پیچیدن عطر رضوی در بیمارستان ولیان الیگودرز / قدردانی از زحمات مدافعان سلامت+تصاویر

تذکر 16 نماینده مجلس به ظریف در واکنش به اظهارات اخیر سفیر چین

به پویش «باهم حالمون خوبه» بپیوندید

مرخصی اجباری کارمندان با حقوق است

وظیفه مسئولان دینی و روحانیت ارجاع مردم به امام عصر (عج) است

وضعیت بیماری در خراسان رضوی قرمز است

جشن همدلی منتظران منجی با اجرای خیابانی در اراک

تدوین دستورالعمل فعالیت بخش های قضایی در روزهای کرونایی

تلویزیون درجستجوی ستون پنجم سریال پایتخت

آیت الله علوی بروجردی: اصل فرج، گشایش مطلق برای همه است/ فرج مختص امام زمان نیست

فیلم | خدمات گروه جهادی مدرسه علمیه امام صادق(ع) بیجار

پیام تبریک رییس سازمان بسیج هنرمندان به مناسبت روز هنر انقلاب

تدوین دستورالعمل فعالیت بخش های قضایی در روزهای کرونایی

امام جمعه چرداول: تحقق شعار سال رهبری سرلوحه کار مسوولان قرار گیرد

دعوت از خانواده ها در سراسر کشور برای استغاثه و مناجات به منظور رفع بلایا

غربالگری خانه به خانه روستاهای طالقان توسط بسیج و سپاه/پای کرونا به طالقان نمی رسد

«روز ملی فناوری هسته ای» یادآور ایمان دانشمندان ایران در اثبات توانمندی های علمی کشور است

اشاره ای به سبک زندگی منتظران حضرت ولیعصر (عج)

احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار

احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار