مطالب مرتبط:
طرح «پویش بهار» با دعوت از سفیران برگزار می شود
خرداد، ماه سرنوشت ساز برای اکثر کنکوری ها؛ برگزاری 2 کنکور دکتری در یک ماه
بخش خبری 20؛ سه شنبه پنجم فروردین ماه + فیلم
فیلم| 5 درسی که میشه از بهار گرفت
بهار برفی در روستاهای اطراف قم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 فروردین 1399 ساعت 15:152020-03-25سياسي

احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار


برای اولین بار در دهه های اخیر دستمزد از سال جا ماند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه شرق نوشت: سال 98 به پایان رسید و دستمزد از آن عقب ماند.

در حالی که در پایان هر سال حداقل دستمزد کارگران در جلسه اضلاع سه جانبه کار نهایی می شد، در پایان سال 98 بعد از برگزاری چند جلسه، اعضا اعلام کردند ادامه مذاکرات آنها به سال 99 موکول می شود؛ یعنی فرودین ماه.

اما همین چند جلسه مزد بدون نتیجه نهایی، بحث های زیادی به دنبال داشت و با پیگیری آن می توانیم حدس بزنیم ادامه مذاکرات به چه سمتی خواهد بود.

ماجرا هم از آنجا شروع شد که رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن کارفرمایان در نامه ای به وزیر کار از او درخواست کرد تعیین حداقل دستمزد به د لیل شیوع کرونا به سال 99 موکول شود و دستمزد کارگران همان قدر افزایش پیدا کند که دستمزد کارمندان، یعنی 15 درصد.

این پیشنهاد وارد مذاکرات جلسه دستمزد شد و نماینده کارفرمایان و همچنین نماینده دولت مبنای چانه زنی خود را همین رقم قرار دادند؛ در حالی که پیش تر همین نمایندگان میزان چهار میلیون و 940 هزار تومان را برای سبد معیشت خانوار امضا کرده بودند.

هر سال دولت و کارفرمایان اصرار می کردند افزایش دستمزد باید به میزان تورم باشد و نماینده کارگران هم بر اضافه شدن سبد معیشت به معیارهای تعیین مزد تأکید می کرد.

اما جالب است امسال در جلسات هیچ کدام از این دو معیار قانون کار مبنا قرار نگرفته؛ در حالی که نرخ تورم به 38 درصد رسیده و یک سبد معیشتی حداقلی برای یک خانواده چهار میلیون و 940هزار تومان هزینه برمی دارد، دولت و کارفرما از افزایش مزد 15 درصدی یعنی مبلغی بین 200 تا 270 هزار تومان به حقوق یک میلیون و 500 هزار تومانی کارگران اصرار می کنند.

حالا کارگران نگران هستند که چه زمانی قرار است حداقل دستمزد تعیین شود و آیا احتمال فریز مزدی، حتی برای یک یا دو ماه اول سال وجود دارد؟ نتیجه مذاکرات: عدم توافق کارفرمایان، کرونا و کسادی کسب وکار در بحران کرونا را مثال می زنند و می گویند بیش از 15 درصد افزایش حقوق در توانمان نیست.

دولتی ها هم با آنها همراه شده و افزایش دستمزد بین 15 تا 20 درصد را منطقی می دانند اما کارگران می گویند هزینه دستمزد فقط پنج درصد هزینه نهایی تولید را تشکیل می دهد و با عقب ماندگی شدید دستمزد از گرانی و تورم و ضربه کرونا هیچ خانواده کارگری نمی تواند با این میزان دستمزد زندگی بگذراند.

این خلاصه ای از جلسات مزد است که بعد از چند جلسه بدون نتیجه ماند و تصمیم گیری در آن به نیمه اول فرودین سپرده شد.

سه روز مذاکره فشرده و سخت در روزهای پایانی اسفندماه نتوانست تکلیف دستمزد کارگران را مشخص کند؛ جلسه شورای عالی کار در 26، 28 و 29 اسفند تشکیل شد اما خروجی آن فقط یک چیز بود: عدم توافق.

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، دراین باره به شرق توضیح داد: تعیین مزد کارگران در نیمه اول فروردین ماه خواهد بود.

پس از بحث و تبادل نظر و با وجود بیش از 30 ساعت جلسه و رایزنی، توافق بر سر تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 99 حاصل نشد و به همین دلیل، مذاکرات مزدی به نیمه اول فروردین ماه موکول شد.

خدایی معتقد است با توافق حاصله، مزد قبل از پایان فروردین ماه تعیین خواهد شد؛ بنابراین گمانه زنی ها درباره فریز مزدی یا موارد مشابه دیگر، به هیچ وجه صحت ندارد.

احتمال فریز مزدی به طور کامل مردود است و کارگران اطمینان داشته باشند قبل از پایان فروردین، مزد تعیین خواهد شد.

او ابراز امیدواری می کند که با وجود روزهای سختی که کارگران، هم به خاطر بحران معیشتی و هم به خاطر کرونا گذرانده اند، حداقل دستمزد سال جاری به گونه ای تعیین شود که بتواند از بار این سختی ها تا اندازه ای بکاهد.

فرامرز توفیقی یکی دیگر از اعضای شورای عالی کار هم در این باره به شرق می گوید: مجموع درآمد یک خانواده 3.

3 با حق اولاد و مسکن و اینها برای امسال دو میلیون و 40 هزار تومان است.

سبد معیشتی را هم که برای سال 98 ما سال گذشته لحاظ کردیم، سه میلیون و 700 هزار تومان بود؛ بنابراین نزدیک به 55 درصد هزینه را دستمزد پوشش می داد اما با سبدی که اکنون محاسبه کردیم، دو میلیون و 40 هزار تومان مزد امسال، حدود 40 درصد هزینه های فعلی را پوشش می دهد.

این اختلاف یک میلیون و 180 هزار تومانی اگر به حداقل دستمزد اضافه شود، تازه خانواده کارگری به قدرت خرید روز اول فروردین 98 می رسد؛ یعنی به عبارتی اگر یک میلیون و 180 هزار تومان را به دستمزد اضافه کنیم، قدرت خرید را به او بازنمی گردانیم، بلکه تازه بازگشت به همان قدرت خریدی است که در ابتدای امسال داشته؛ یعنی هیچ اقدام رو به جلویی انجام نداده ایم و فقط در همان نقطه آن را نگه داشته ایم.

او ادامه داد: نقطه ایستادگی ما به شورای عالی کار برای تعیین دستمزد این است که ابتدا یک میلیون و 180 هزار تومان به حقوق اضافه شود که قدرت خرید کارگران به ابتدای سال 98 بازگردد.

به صراحت می توانم بگویم سرجمع افزایش حقوق کارگری برای سال 99 نباید زیر یک میلیون و 180 هزار تومان باشد؛ یعنی خط پایین و کف اندیشه نمایندگان کارگران حول این عدد است.

توفیقی همچنین درباره تعیین دستمزد کارگران به میزان افزایش دستمزد کارمندان به ایلنا توضیح داده است: کارفرمایان با پیشنهاد افزایش 15 درصدی مزد به میدان آمده بودند و اصرار عجیبی بر اجرای آن داشتند؛ آنها نرخ 15 درصدی افزایش حقوق کارمندان دولت در نسخه اصلاح نشده لایحه بودجه 99 را دستاویز قرار داده بودند و ادعا می کردند چون دولت، افزایش حقوق را فقط 15 درصد در نظر گرفته، در بخش خصوصی نیز باید همین رقم را برای افزایش دستمزد کارگران در نظر گرفت.

این در حالی ا ست که بررسی قانون بودجه نشان می دهد در نهایت شورای نگهبان افزایش حداقل حقوق کارمندان دولت به دو میلیون و 800 هزار تومان را پذیرفته و این بند در قانون بودجه درج شده است.

در بخشی از قسمت الف تبصره 12 قانون بودجه آمده است پس از اعمال ضریب حقوق به میزان 15 درصد برای گروه های مختلف حقوق بگیر، ترتیبی اتخاذ کند که با عنوان تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی و قرارداد ماهانه برای کارکنان با قرارداد کار معین و حکم حقوق بازنشستگان از دومیلیون و 800 هزار تومان کمتر نباشد.

با این حساب، اگر علاوه بر کف تعیین شده در لایحه بودجه، 50 درصد افزایش حقوقِ فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را که در اسفندماه در فیش های حقوقی همه کارمندان دولت، بلااستثنا اِعمال شد، در نظر بگیریم، 15 درصدی که قرار است از فروردین 99 به حقوق کارمندان دولت اضافه شود، نه روی صد درصد اصلیِ پایه حقوق، بلکه روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود.

به گفته فرامرز توفیقی با یک ضرب و تقسیم ساده مشخص می شود که حقوق کارمندان دولت در فروردین 99، 72.

5 درصد زیاد می شود و باید میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران نیز دست کم 72.

5 درصد باشد؛ هر رقمی کمتر از این، عدالت را در ساده ترین تعریف آن مخدوش می کند.

کرونا 50 درصد از کارگران ساختمانی را بی کار کرد در کنار صحبت های اعضای شورای عالی کار، این را هم باید در نظر بگیریم که شیوع کرونا ضربه آخری بر از دست رفتن قدرت خرید و کوچک شدن سفره مزدبگیران بود.

زمستان سال گذشته برای کارگران سخت بود و با آمدن کروناویروس سخت تر هم شد.

در شرایطی که بیش از 95 درصد کارگران شاغل کشور، فاقد امنیت شغلی هستند و هر روز در ترس از اخراج به سر می برند، حجمِ این بی ثباتی کاری با شیوع کرونا و رکود و تعطیلی گسترده پیامدِ آن، به شدت افزایش یافت.

اکبر شوکت، عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگری سراسر کشور از بی کارشدن حدود 50 درصد کارگران ساختمانی خبر داده و خیلی از شرکت های بخش خدماتی نیز در پایان سال به اخراج نیروها و کاهش تعداد کارکنانشان رو آورده اند.

در همه سندهای توسعه و اسناد بالادستی، این وظیفه دولت است که در زمانه بحران از همه شهروندان، به ویژه فرودستان و کارگران حمایت کند.

حداقل کار این است که دولت به کارگران ساختمانی و خدماتی بی کار شده و همچنین به حداقل بگیران، بسته حمایت معیشتی بدهد؛ این بسته می تواند نقدی یا غیر نقدی باشد اما باید حتما پرداخت شود تا خانواده های این کارگران، در شب عید دیگر نگران حداقل های زندگی نباشند و بتوانند نیازهای اولیه تغذیه ای خود را تأمین کنند.

فعالان کارگری تأکید می کنند شناسایی خانوارهای بی کارشده (که البته کار چندان سختی نیست)، پرداخت بسته های حمایت غذایی و همچنین حمایت نقدی از این خانوارها و در ادامه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض، کمترین کاری است که دولت می تواند انجام دهد؛ در عین حال نباید از توزیع رایگان بسته های بهداشتی در میان خانواده های فرودست غافل شد؛ بسته هایی که به نظر می رسد اگر رایگان در دسترس مردم قرار نگیرد، در این بازار وانفسایی که به وجود آمده، فرودستان نه دسترسی به آنها خواهند داشت و نه پولی دارند که بتوانند از پس هزینه های هنگفت حتی یک مایع ضدعفونی کننده دستِ صد میلی لیتری بربیایند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دستمزد - دستمزد کارگران - حداقل دستمزد - مذاکرات - کارفرمایان - حداقل دستمزد کارگران - پایان - کارگران - نماینده - روزنامه شرق - پایان سال 98 - ادامه - هیات مدیره - سال 99 - سال 98 - رییس هیات - نامه - وزیر کار - برگزاری - درخواست - روزنامه - پیشنهاد - افزایش - پیگیری - مدیره - گزارش - اعلام - انجمن - ماجرا - اولین

آخرین اخبار سرویس:
حجت الاسلام سالک به کرونا مبتلا شد + عکس

شاعر و منتقد خوزستانی آسمانی شد

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله

اجرای 100 درصدی طرح غربالگری کرونا در بخش های شهرستان رشت

هشدار نماینده مجلس به صداوسیما: اگر فرکانس های 700 و 800 را آزاد نکنید، مجلس اقدام خواهد کرد

انتشار و پخش روزنامه ها در لرستان از 23 فروردین بلامانع است

برگزاری اولین نشست هم اندیشی اندیشکده مهدویت و آینده پژوهی سازمان بسیج اساتید

اجرای 100 درصدی طرح غربالگری کرونا در بخش های شهرستان رشت

تقدیر از مدافعان سلامت در فرماندهی آموزش تخصص های دریایی رشت

بانگ یا مهدی ادرکنی در قزوین طنین انداز می شود

کرونا جان خانم معلم را گرفت

نگاهی گذرا به برنامه های نیمه شعبان در شهرستان اندیکا

تصاویر/ مسجد جمکران در آستانه نیمه شعبان

#مثبت_کرونا؛ خبر های امیدبخش 19 فروردین

سخنرانی سید حسن نصرالله آغاز شد

تقدیر از مدافعان سلامت در فرماندهی آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم(ع) رشت

توصیه های بهداشتی به همه کشاورزان اعلام شود / تجمعات انسانی به کمترین میزان و استفاده از ماشین آلات، بیشتر باشد

غربالگری بیش از 91 هزار نفر برای مقابله با سرایت ویروس کرونا

با تشکیل کارگروه ضربتی برخورد با متخلفان قرنطینه، سلامت مردم آبادان ضمانت می شود

چه کسی مخالف تعطیلی مترو در ایام کرونا بود؟

سرپرست جدید شهرداری بانه معرفی شد

تولید روزانه 12 هزار عدد ماسک در کارگاه های خاتم الانبیا رفسنجان

خواهران بسیجی افزون بر 200 هزار ماسک در خوزستان تولید کردند

کارگاه های صنایع دستی در مناطق کم برخوردار خراسان جنوبی ایجاد شود

مردم دزفول طرح «فاصله گذاری اجتماعی» را جدی تر بگیرند

طرح ممنوعیت تردد در آرامستان های خراسان جنوبی اجرا می شود

5000 بسته معیشتی بین نیازمندان ورامین توزیع می شود

میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری البرز متحول می شود

رییس جمهوری پیشین اکوادور به 8 سال زندان محکوم شد

استان فارس در شرایط قرمز کروناویروس قرار گرفت

معاون اول رییس جمهوری در مجلس حضور می یابد

مهران مدیری: مهم اینه که دور همیم!

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله

حجت الاسلام سالک به کرونا مبتلا شد

بازگشت نسخه چاپی روزنامه ها از 23 فروردین ماه

کنگره بین المللی ادبیات کودکان و نوجوانان به تعویق افتاد

تاکید آموزش و پرورش بر پایان سال تحصیلی در خرداد

بانگ chr(034) یا مهدی ادرکنیchr(034) در قزوین طنین انداز می شود

ویدیویی از خط تولید اتوماتیک آمپول

حاشیه های جلسه کرونایی مجلس

کلیپ | فعالیت های جهادی دانشجویان دانشگاه معارف اسلامی در مبارزه با کرونا

بانگ یا مهدی ادرکنی در قزوین طنین انداز می شود

انتشار و پخش روزنامه ها در لرستان از 23 فروردین بلامانع است

سرپرست جدید شهرداری بانه معرفی شد

معاون اول رییس جمهوری در مجلس حضور می یابد

محدودیتی برای اجرای طرح های عمرانی در آذربایجان شرقی وجود ندارد

تاب آوری اجتماعی لازمه غلبه بر کرونا است

کرونا نقاب لبخندهای سیاسی را برداشت l رفتار قابل تامل برخی دولت ها در بحران کرونا

تحلیل سفیر کشورمان در پاریس از گفتگوهای تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه

در دولت تدبیر و امید شاهد روند بسیار مثبتی از دستاوردهای فناورانه بودیم

تازه ترین تصاویر از وضعیت شهر ووهان چین

اولین جلسه علنی سال 99 مجلس

سرپرست جدید شهرداری بانه معرفی شد

اتباع غیرمجاز هم در طرح غربالگری مشارکت داده می شوند

رییس جمهور باید در جلسه رأی اعتماد فردا حاضر باشد

همسان سازی حقوق بازنشستگان؛ هدف اعلامی

تاخیر در برگزاری کنگره بین المللی ادبیات کودکان و نوجوانان

مدیریت بسته های حمایتی دولت به استان ها واگذار شود

حجت الاسلام سالک به کرونا مبتلا شد+ عکس

تولید روزانه 12 هزار عدد ماسک در کارگاه های خاتم الانبیا رفسنجان

شهید سپهبد صیاد شیرازی مصداق رویش های انقلابی ارتش بود

جشن میلاد امام زمان در مسجد جمکران

معاون دفتر روحانی: دوگانه سازی مجدد از پاستور/سعدآباد، به غایت غیرمسئولانه است

موسوی: روز جهانی سلامت فرصت مناسبی برای اندیشیدن به جهان پساکرونا است

خواهران بسیجی افزون بر 200 هزار ماسک در خوزستان تولید کردند

تردد بین استانی کادر درمانی بلامانع شد

موضع ایران درباره نشست آینده اوپک

کنگره بین المللی ادبیات کودکان و نوجوانان به تعویق افتاد

جهانگیری فردا به مجلس می رود

مطالعه مجازی کتاب گفتارهای مهدوی

کارگاه های صنایع دستی در مناطق کم برخوردار خراسان جنوبی ایجاد شود

گیلان پیشگام در اجرای پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا

مردم دزفول طرح «فاصله گذاری اجتماعی» را جدی تر بگیرند

بانگ یا مهدی در آسمان ایلام طنین انداز می شود

سناتور آمریکایی که به کرونا مبتلا شده بود بهبود یافت

سخنان سید حسن نصرالله، درباره آیت الله سید محمدباقر صدر

پایان اردیبهشت به مرحله مهم مقابله با کرونا می رسیم

روحانی: بازگشایی تدریجی مشاغل با دقت و رعایت اصول بهداشتی انجام شود

واعظی: نام شهدای هسته ‎ای همیشه در فهرست قهرمانان ملت ایران خواهد درخشید

تعطیلی تمامی مراکز آموزشی تا دو هفته آینده

توییت مشترک 6 نماینده در واکنش به رد طرح سه فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور

جشن میلاد امام زمان(عج) برای بیماران کرونایی

رهبر انقلاب روز نیمه شعبان به صورت زنده با مردم سخن می گویند

سنت آش پزان وزرا برای سلامتی شاه قاجار +عکس

وام یک میلیونی را به بچه رییس بانک مرکزی بدهید قهر نمی کند؟!

روایتی از نقش امام زمان (عج) در دفع بلا از جامعه

شناسایی 18 نفر از تشویش کنندگان اذهان عمومی

تصاویر / خدمات طلاب جهادی تبریز برای مقابله با ویروس کرونا

تصاویر | فعالیت های جهادی طلاب و بسیجیان آذربایجان شرقی در مبارزه با کرونا

دبیر کل اتحادیه مجالس اسلامی برای لاریجانی آرزوی بهبودی کرد

واعظی: نام شهدای هسته ‎ای همیشه در فهرست قهرمانان ملت ایران خواهد درخشید

5000 بسته معیشتی بین نیازمندان ورامین توزیع می شود

کرونا نقاب لبخندهای سیاسی را برداشت l رفتار قابل تامل برخی دولت ها در بحران کرونا

تصویر/ اصول دورکاری

کشف جسد زن میانسال در سواحل مازندران

توضیح قاسمی درباره تماس مکرون و روحانی

کارشناس تلویزیون: ویروس کرونا قطعا نشانه ظهور است

تیزر | آغازگر یک پایان

رییس جمهوری بر درمان رایگان اتباع افغانستان تاکید کرد

جهانگیری فردا برای دفاع از وزیر جهاد کشاورزی به مجلس می رود

احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار

احتمال فریز دستمزد در 2 ماه بهار