مطالب مرتبط:
دبیرکل ناتو: می خواهیم حمله به ادلب متوقف شود/به دنبال راه هایی برای حمایت از ترکیه هستیم
اشاره نماینده آمریکا در ناتو به حمایت از ترکیه در ادلب
ناتو از ترکیه حمایت می کند
بیانیه روسیه علیه ترکیه؛ بوی جنگ می آید؟
اشاره نماینده آمریکا در ناتو به حمایت از ترکیه در ادلب
-94 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 اسفند 1398 ساعت 19:512020-02-28بين الملل

آیا جنگ بزرگ روسیه و ترکیه در راه است؟ / آیا ناتو از اردوغان در برابر پوتین حمایت خواهد کرد؟


آنکارا با آگاهی از این که به تنهایی نمی تواند در برابر روسیه و ارتش سوریه صف آرایی کند، امیدوار است که اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو بر اساس ماده 5 این سازمان از این کشور در برابر روسیه حمایت کنند.

- با این اوصاف، پس از وقوع رخداد نگاه افکار عمومی و ناظران سیاسی به سوی واکنش احتمالی ترکیه به روسیه و نیرو های ارتش سوریه معطوف شده و اکنون این پرسش به شکل جدی طرح می شودکه آیا امکان وقوع جنگ بزرگ میان روسیه و ترکیه محتمل است؟ در سطحی دیگر این مساله قابل طرح است که آینده معادلات میدانی و سیاسی در ادلب به عنوان نشیمن گاه بحران بزرگ در منطقه خاورمیانه به چه سمتی پیش خواهد رفت؟ در پرداختن به این پرسش های اساسی در ابتدا نکته قابل بحث این است که اهمیت ادلب از نظر میدانی برای بازیگران درگیر در بحران سوریه مورد واکاوی قرار بگیرد.

ادلب؛ کانون لحظه رخداد تغییر معادلات خاورمیانهاستان حلب با مساحتی حدود 6100 کیلومتر مریع، در شمال غرب سوریه واقع شده و از شرق هم مرز استان حلب و از جنوب هم مرز استان حما و در شمال غرب استان لاذقیه قرار دارد.

ادلب با استان حتای ترکیه 130 کیلومتر مز مشترک دارد و بر اساس آمار اداره ثبت غیرنظامیان ملی ادلب، در شرایط کنونی 2 میلیون و 400 هزار شهروندان محلی و حدود یک میلیون و 300 هزار مهاجر داخلی از دیگر شهر ها در ادلب ساکن هستند که بیشتر به شکل اسکان اردوگاهی است.

ادلب که اکنون از آن به عنوان نبرد بزرگ برای اعمال حاکمیت دمشق بر کل نواحی سرزمینی اش یاد می شود، برای بشار اسد از اهمیت استراتژیک فوق العاده ای برخوردار است.

از یک سو ادلب در مجاورت با استان لاذقیه که پایگاه هوایی الحمیمیم که نیرو های روسیه در آن قرار دارند، واقع شده و تسلط بر آن عمق استراتژیک بیشتری به ارتش سوریه می بخشد.

همچنین، تسلط بر بزرگ راه ام 5 که ترکیه، سوریه و اردن را به هم متصل می کند و از شهر ادلب گذار می کند، از اهمیتی فوق العاده برخوردار است.

علاوه بر این، ادلب می تواندبه فتح الفتوح ارتش سوریه در آینده معادلات میدانی تبدیل شود.

بشار اسد به خوبی می داند در صورت کنترل ادلب دیگر مناطق تحت کنترل نیرو های مخالف، به صورت دومینوار سقوط خواهند کرد.

در واقع، ادلب برای محور دمشق-تهران- مسکو از اهمیتی استراتژیک فوق العاده ای برخوردار است.

در سوی مقابل دمشق ترکیه نیز چند ملاحظه استراتژیک پیرامون ادلب دارد.

از یک سو، اردوغان از حضور نیرو های تحت امر خود در ادلب به عنوان ابزاری برای بازی و حضور در معادلات منطقه خاورمیانه بهره می گیرد و از آن به عنوان یکی از بزرگ ترین دستاورد های سیاست خارجی خود یاد می کند، بنابراین، از دست دادن کنترل این استان به معنای ضربه ای سخت به راهبرد سیاست خارجی ترکیه در خاورمیانه خواهد بود.

ادلب؛ کانون چرخش معادلات میدانییکی از نقاط قابل توجه حضور گروه های تروریستی متعدد در استان ادلب است.

اکنون وضعیت به گونه ای است که از این شهر می توان به عنوان نشیمن گاه اصلی اسکان گروه های تروریستی و رادیکال در کل جهان یاد کرد.

در محدوده ای به مساحت 6100 کیلومتر مریع تجمع بیش از صد هزار نیروی ترویست و افراط گرا امری غیر عادی به نظر می رسد.

در واقع، احرار الشام، فیلق الشام، ارتش ادلب الحر، گروه ترکمانیه ساحلی اول و دوم، گروه پیاده نظام اول و دوم، ارتش نخبه، ارتش النصر، تیپ موسوم به شهدای اسلام داریا، تیپ الحریه و گروه 23، نورالدین زنکی، ارتش الاحرار، الویه صقور الشام و تجمع دمشق از جمله گروه های تروریستی به شمار می آیند که در مناطق اشغالی استان ادلب حضور دارند.

اما گروه تروریستی هیات تحریر الشام که متشکل از ده ها گروهک تروریستی است، بخش های وسیعی از استان ادلب و مناطق مرزی مشترک با کشور ترکیه را در اشغال دارد.

با این اوصاف، با وجود اختلافات عمیق چند سال گذشته پیرامون ادلب و حتی با وجود امضای توافقنامه سپتامبر 2018 سوچی با حضور کشور های ایران، روسیه و ترکیه، همچنان بحران بر سر این منطقه استراتژیک ادامه داشت بار ها روسیه، نظامیان ترک را به نقض توافقات متهم می کردند.

در نهایت امر پس از تصمیم جدید دولت سوریه برای اعمال حاکمیت خود بر ادلب و دیگر مناطق شمالی، بحران با ترکیه به اوج رسید که نقطه عطف آن به حمله جنگنده های روسیه به مواضع نیرو های ارتش ترکیه و نیرو های تحت الحمایه اش ختم شد.

در وضعیت جدید نیز مساله این است که سناریو های پیش روی ادلب به چه سمتی پیش خواد رفت و ترکیه احتمالا چه راهبردی را در قبال بحران ادلب در پیش خواهد گرفت.

بحران ادلب؛ سناریو های پیش رو و معانی ضمنی آندر شرایطی که بحران ادلب به محلی برای برخورد آشکار روسیه و ترکیه تبدیل شده و ارتش سوریه تا واپسین مرز های این استان برای آزادسازی و اعمال حاکمیت مجدد دمشق پیش رفته اند، امکان تداوم وضعیت به شکل کنونی به هیچ عنوان محتمل به نظر نمی رسد، بنابراین باید به آینده معالات ادلب و متعاقب آن بحران سوریه اندیشید.

هر چند این معادلات چند بازیگر مشخص و آشکار دارد، اما می تواند دیگر بازیگران بین المللی را به درون خود فرابخواند و بر تحولات منطقه خاورمیانه و آرایش نیرو های سیاسی تاثیر عمیقی بر جای بگذارد.

با این تفاسیر می توان مهم ترین سناریو های پیش رو پیرامون بحران ادلب و پیامد های ضمنی آن را در سه محور ارائه کرد:1- دوراهی اردوغان در ماندن یا ورود به جنگ فراگیردر وضعیت کنونی اردوغان در دوراهی ای دشوار قرار گرفته است.

او دو راه بیشتر پیش رو ندارد یا این که از ادلب طی یک توافق یا مصالحه عقب نشینی خواهد کرد و یا این که با تداوم سیاست کنونی، به جنگی فراگیر ورود خواهد کرد.

واقعیت امر این است که تداوم وضعیت کج دار و مریز کنونی به هیچ عنوان ممکن نیست.

ارتش سوریه و روسیه بر این مساله اصرار دارند که به طور حتم ادلب و دیگر مناطق را تحت حاکمیت مجدد دمشق قرار دهند.

در این میان قواعد بین المللی نیز از خواست و اراده بشار اسد برای پایان دادن به حضور ترکیه در این کشور حمایت می کند.

همچنین، کشور های اروپایی، به ویژه امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه بار ها مواضع و سیاست های ترکیه در ادلب را مورد انتقاد و غیرقابل پذیرش ارزیابی کرده اند.

در چنین وضعیتی امکان وقوع جنگ فراگیر از سوی دولت ترکیه علیه نیرو های ارتش سوریه و روسیه بسیار بعید به نظر می رسد؛ زیرا هر دو طرف از عواقب مخرب وقوع چنین سناریویی اطلاع دارند و نظام بین الملل نیز اجازه چنین رخدادی را نخواهد داد.

در نتیجه امر به نظر می رسد سناریوی محتمل تر عقب نشینی تدریجی و همراه با مصالحه ارتش ترکیه و نیرو های تروریست دست نشانده آن از ادلب طی فرآیندی از مذاکره و نشست های سیاسی خواهد بود.

2- آیا ناتو به نفع ترکیه به بحران ادلب ورود می کند؟متعاقب تحولات کنونی و حمله مستقیم جنگنده های روسیه به نظامیان ترک در استان ادلب، آنکارا با آگاهی از این که به تنهایی نمی تواند در برابر روسیه و ارتش سوریه صف آرایی کند، امیدوار است که اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو بر اساس ماده 5 این سازمان از این کشور در برابر روسیه حمایت کنند.

در همان لحظات ابتدایی وقوع رخداد، نیز شاهد بودیم مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو تماس گرفت.

بر اساس ماده 5 اگر محدوده سرزمینی هر یک از کشور های عضو ناتو مورد تهاجم طرف ثالث قرار بگیرد، تمامی اعضا موظف به حمایت از عضو مورد هجوم قرار گرفته هستند.

اکنون مساله این است که ترکیه در خاک سوریه و مرز های خارج از محدوده حاکمیت خود مورد تهاجم قرار گرفته و بعید به نظر می رسد اعضای ناتو استناد ترکیه به ماده 5 را مورد پذیرش قرار دهند.

تاکنون ناتو و استولتنبرگ تنها به محکومیت حملات روسیه اکتفا کرده اند و این امکان بسیار نامحتمل است که برای بازیگر دردسرساز ناتو ریسک تقابل با مسکو را بر خود تحمیل کنند.

در حقیقت، اردوغان طی سال های گذشته آن قدر ترکیه را از ناتو و محور غربی دور کرده که عملا هر کدام در حوزه معادلات منطقه خاورمیانه مسیر خود را پیش رفته اند.

در نتیجه انتظار ورود ناتو و به طور خاص حمایت میدانی ایالات متحده آمریکا از آنکارا در بحران ادلب بسیار بعید به نظر می رسد.

3- مهاجران به غرب؛ ابزار فشار ترکیه برای ورود اروپا به بحران ادلبدر سطحی دیگر، اردوغان طی چند سال گذشته از مساله آوارگان و باز کردن مرز های ترکیه بر روی آن ها جهت ورود به مرز های اروپا، در مقام ابزاری برای اعمال فشار بر اتحادیه اروپا بهره گرفته است.

ترکیه در شرایط کنونی میزبان بیش از 3 میلیون آواره در مرز های خود است و از این امر واهمه دارد که در نتیجه جنگ ادلب موجی دیگر از آورگان که شاید تعداشان بیش از 2 میلیون نفر باشد، راهی مرز های ترکیه شوند.

در همین راستا، متعاقب بحران ادلب، وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد: در صورت وخامت اوضاع در ادلب، موج مهاجرت پناهجویان از ترکیه به غرب شدت خواهد یافت.

در واقع، ترکیه در مقام بزرگ ترین مامن مهاجران در جهان قصد دارد اروپایی ها را وادار کند در بحران ادلب مداخله کنند، اما در مقطع کنونی بعید به نظر می رسد اروپایی ها حاضر به مداخله مستقیم شوند و اگر ایفای نقش باشد بیشتر به شکل حمایت بیانی و ورود به مذاکره با مسکو است.

مجموع این روند نشان می دهد که اردوغان با ویران کردن پل های پشت سر خود در ارتباط با محور غرب، تنهاتر از همیشه با سیاست مداری باهوش و قدرتمند به نام ولادیمیر پوتین وارد تقابل شود.


کلید واژه ها: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - روسیه - پیمان آتلانتیک شمالی - ارتش سوریه - سوریه - ترکیه - برابر - منطقه خاورمیانه - بزرگ - میدانی - ادلب - سازمان - افکار عمومی - بحران سوریه - بحران - سیاسی - حمایت - خاورمیانه - آتلانتیک - قابل - ارتش - پرسش - بازیگران - ناتو - معادلات - اردوغان - ناظران - آنکارا - تنهایی - آگاهی

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ صف خرید سلاح در روزهای کرونایی

یک سلاح جنگی دیگر در زرادخانه آمریکا

روسیه خواستار تداوم رایزنی ها با ایران درخصوص عراق شد

تعلیق حساب های کاربری دفتر رهبر انقلاب به رغم ادعای توییتر

جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟

اتهام زنی ترامپ علیه ایران؛ آن ها در حال برنامه ریزی برای حمله غافلگیر کننده به ما هستند!

یک کاروان نظامی آمریکا از عراق به سوریه منتقل شد

تهدید کادر درمانی در آمریکا برای جلوگیری از افشاگری

نقی معمولی های سیاست

تاثیر شدید «ویروس کرونا» بر اقتصاد اروپای بحران زده

افشای دلیل اصلی تحرکات اخیر آمریکا در عراق؛ نخست وزیری «الزرفی»

پاسخ مبهم پامپئو درباره احتمال کاهش تحریم های ایران

افزایش مبتلایان کرونا در جهان به 900 هزار نفر

روسیه خواستار تداوم رایزنی ها با ایران درخصوص عراق شد

کنفرانس تغییرات اقلیمی انگلیس به تعویق افتاد

مقام آمریکایی مدعی برنامه ریزی گروههای مقاومت برای حمله به مواضع آمریکا در عراق شد

یک کاروان نظامی آمریکا از عراق به سوریه منتقل شد

کنفرانس تغییرات اقلیمی انگلیس به تعویق افتاد

ترامپ: اگر به نیروهای ما در عراق آسیبی برسد، تهران بهای بسیار سنگینی می پردازد

نقش اقدامات صدام حسین و حزب بعث در ظهور تروریسم تکفیری + تصاویر

کرونا بزرگترین چالش بشر از زمان تأسیس سازمان ملل است

اسکان در پارکینگ راه حل آمریکا برای بی خانمانان این کشور! + تصاویر

اعتراض پرستاران آمریکا به کمبود تجهیزات حفاظتی در مقابله با کرونا

فیلم | آیا کرونا پایان امپراطوری آمریکا در جهان است؟

ادعای واهی ترامپ ضد ایران

آخرین آمار کرونا در جهان

روسیه خواستار تداوم رایزنی ها با ایران درخصوص عراق شد

پنتاگون: عملیات استقرار سامانه موشکی در عراق ادامه دارد

پنتاگون: اقدامات برای ایجاد دفاع موشکی در عراق در حال انجام است

کرونا درفرانسه ؛ مرگ 509 نفردر 24 ساعت گذشته/ تعداد فوتی ها به 4032 نفر رسید

روسیه خواستار ادامه رایزنی ها با ایران درخصوص عراق است

مروری بر مهمترین تحولات و رویدادهای نیروهای مسلح ایران در سال 1398

همشهری TV | حناچی: ما همزمان با دو ویروس می جنگیم

ترامپ: ایران در حال برنامه ریزی حمله ای غافلگیرکننده علیه آمریکا است

رزم ناو ترکیه ای مواضع «ارتش ملی لیبی» را هدف قرار داد

جزییات سرقت ناکام از خط انتقال بنزین اهواز - تهران

معاون ترامپ: سناریویی که در انتظار آمریکاست، بسیار شبیه به ایتالیا است

تمدید وضعیت فوق العاده در بلغارستان

وقتی بغض طبیعت از ستم ترکید    

ماهواره ها ملخ های بیابانی را کنترل می کنند

تمامی رویدادهای کشتی در آمریکا تعلیق شد

آمریکایی ها فعلا بی خیال متحد شدن با سعودی ها در بازار نفت شده اند

سوئد رتبه نخست خانوار های تک نفره در اروپا

احتمال حضور آمریکا در مذاکرات روسیه و عربستان بر سر قیمت نفت

بازی جنگ بیولوژیک آمریکا جهت پیش بینی انتشار جهانی کرونا ویروس

آینه اصلی تلسکوپ فضایی chr(034)جیمزوبchr(034) ناسا نصب شد+فیلم

فرانسه رکورد قبلی اش در مرگ ومیر ناشی از کرونا را شکست

هالک بانک ترکیه از اتهام نقض تحریم ایران تبرئه شد

سه هواپیمای سوری تهدید به بمب گذاری شدند

نمایش آی کیوی فاجعه بار گردانندگان سایت وابسته به پسر کروبی

جانسون: مرگ تعداد زیادی از انگلیسی ها به دلیل کرونا غم انگیز است

تلاش خودروساز آمریکایی برای مقابله با کرونا

فراکسیون الفتح: دستور «برهم صالح» به «الزرفی» برای تشکیل کابینه باطل خواهد شد

مقام سوئدی: تروریست های پناهجو نباید اقامت بگیرند

آمریکا به دلیل ترس از مقابله به مثل نیروهای حشدالشعبی به مراکز این نیروها حمله نکرد/ کودتا در عراق منتفی است

تصاویر/ سکوت در خیابان های مکه

کرونایی شدن100 ملوان ناو هواپیمابر / وحشت در امریکا!

مقام صندوق بین المللی پول: در حال مذاکره با ایران برای اعطای وام هستیم

تهدید 3 هواپیمای مسافربری روسیه به بمب گذاری

تمامی رویدادهای کشتی در آمریکا تعلیق شد |

بیش از 350 هزار مورد جریمه به دلیل نقض قوانین قرنطینه در فرانسه

تمامی رویدادهای کشتی در آمریکا تعلیق شد

بیش از 350 هزار مورد جریمه به دلیل نقض قوانین قرنطینه در فرانسه

یمن خواستار کمک بین­ المللی برای مقابله با کرونا شد

شریعتمداری: باید دعا کرد ترامپ به کرونا مبتلا نشود

نتانیاهو: پیش بینی ترامپ درباره شمار تلفات کرونا در آمریکا خوش بینانه است

تصویری از پوتین در ایام دورکاری

آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200هزار نفر گذشت

هشدار مشاور رهبری درباره تحرکات نظامی آمریکا در عراق

قربانیان کرونا در ایتالیا به بیش از 13 هزار نفر رسید

تداوم سقوط بازارهای سهام اروپا و آسیا در سایه پاندمی کرونا

تمدید وضعیت فوق العاده در بلغارستان

مشاور عالی فرمانده کل: نظامیان آمریکایی می دانند به نفع آنها نیست که اقدامی بکنند

دیدنی های امروز؛ از فقرای آمریکا تا سبک جدید زندگی در چین

برهم صالح تحت بازخواست قانونی قرار خواهد گرفت

افزایش مبتلایان کرونا در جهان به 900 هزار نفر

آمار چین درباره شیوع کرونا قابل اعتماد است؟

کرونا در جهان| از تمدید قانون فاصله گذاری اجتماعی در آلمان تا انتقال بیماران کرونایی از پاریس

افزایش نارضایتی از عملکرد ترامپ در مقابل کرونا

عاملان درگیری با نیروهای بسیجی در شوش دستگیر شدند

ترامپ: ایران در حال برنامه ریزی برای حمله به نیروهای آمریکایی در عراق است

رژیم اسراییل| افزایش فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا؛ دستور نتانیاهو به وزارت خارجه

100 ملوان در یک ناو آمریکایی به کرونا مبتلا هستند

رژیم صهیونیستی مقابله با کرونا در غزه را مشروط به تحویل دو نظامی این رژیم کرد

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران برای مقابله با کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200 هزار نفر گذشت

کرونا ناو هواپیمابر روزولت آمریکا را گرفتار کرد

سندرز: ده ها میلیون آمریکایی در خطر گرسنگی هستند

جبهه مقاومت، می تواند به جهنمی برای نظامیان آمریکا تبدیل شود

1400 افسر پلیس ایالت نیویورک به کرونا مبتلا شده اند

رییس فراکسیون الفتح: برهم صالح تحت بازخواست قانونی قرار خواهد گرفت

شمار جان باختگان فرانسه از 4 هزار نفر گذشت

ظاهر بدون آرایش ایوانکا ترامپ + عکس

دوران افول قدرت آمریکا فرا رسیده است/سیاست ایران دفاع از دولت، پارلمان و ملت عراق است

برهم صالح تحت بازخواست قانونی قرار خواهد گرفت

بدترین بحران بشر پس از جنگ جهانی؛ شمار مبتلایان به کرونا از 900 هزار نفر فراتر رفت

بحران کرونا چهره واقعی ترامپ را به مردم آمریکا و جهان نشان داد

چهره متفاوت و بدون آرایش ایوانکا ترامپ + عکس

بیش از 1400 نیروی پلیس نیویورک به کرونا مبتلا شده اند

ابتلای بیش از 900 هزار نفر در جهان به کرونا

آیا جنگ بزرگ روسیه و ترکیه در راه است؟ / آیا ناتو از اردوغان در برابر پوتین حمایت خواهد کرد؟

آیا جنگ بزرگ روسیه و ترکیه در راه است؟ / آیا ناتو از اردوغان در برابر پوتین حمایت خواهد کرد؟