مطالب مرتبط:
همتی: ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از FATF برقرار کرده ایم
تاکید مسئولان بر شفاف سازی اخبار کرونا
ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از چارچوب FATF برقرار کرده ایم
تصویب 11 تبصره و شفاف سازی هزینه ها در بودجه سال 99 شهرداری تبریز
تاکید مسئولان بر شفاف سازی اخبار کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 اسفند 1398 ساعت 19:352020-02-27اقتصادي

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد 


ایرنا - خزانه داری الکترونیک از جمله سیاست های راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بر اساس آن دستگاه های اجرایی ملی و استانی و بخش های مختلف مالی کشور از طریق سامانه های طراحی شده به خزانه کل متصل می شوند.

- یزد- ایرنا - خزانه داری الکترونیک از جمله سیاست های راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بر اساس آن دستگاه های اجرایی ملی و استانی و بخش های مختلف مالی کشور از طریق سامانه های طراحی شده به خزانه کل متصل می شوند.

کاهش هزینه ها، دقت نظر و سرعت در انجام عملیات مالی، کاهش فرآیند دریافت و پرداخت، شفاف سازی، هوشمندسازی و انضباط مالی از اهداف اجرای طرح خزانه داری الکترونیک است.

همچنین صرفه جویی در هزینه های عمومی با تاکید بر تحول اساسی در ساختار سنتی خزانه داری، منطقی سازی اندازه دولت، حذف دستگاه های موازی و غیر ضرور و هزینه های زائد برای پرداخت حقوق کارکنان دولت، شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های مالی از جمله سیاست هایی است که با اجرای خزانه داری الکترونیک دنبال می شود.

طرح یاد شده یکی از مهمترین و اثرگذارترین طرح دولت یازدهم و دوازدهم در بحث انضباط، شفاف سازی و هوشمند سازی عملیات مالی در طول پس از انقلاب اسلامی است.

در راستای خزانه داری الکترونیکی و لزوم طرح تمرکز حساب های دولتی نزد بانک مرکزی، ساز وکارهایی برای دولت فراهم شده است تا به صورت آنلاین حساب های خود را در تمامی بانک ها مدیریت کند.

امکانی که با توجه به پراکندگی حساب ها تاکنون برای دولت فراهم نبود و استفاده بهینه از منابع دولتی را با مشکل مواجه می کرد.

شفاف سازی، کاهش چشمگیر دسته چک های صادره، جلوگیری از خلق پول ناشی از رسوب حساب های دولتی در بانک های مختلف و ساماندهی و تضمین پرداخت های سریع و مطمئن حقوق کارکنان دولت از مزیت های این تدبیر عملیاتی در وزارتخانه و سازمان ها در سطح ملی و استانی است.

طرح شفاف سازی منابع دولتی در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی یکی از دیگر برنامه هایی است که از طریق استقرار خزانه داری الکترونیک و از طریق تمرکز حساب های دولتی در بانک مرکزی عملیاتی می شود.

انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی یکی از اصلی ترین طرح های اقتصادی کشور برای شفاف سازی منابع و مصارف دولتی و در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است.

صاحب نظران امر معتقدند، با اجرای خزانه داری الکترونیک، نظارت بر توزیع منابع هزینه های دولتی دقیق تر و روزآمدتر و امکان مدیریت مطلوب تر منابع فراهم خواهد شد و منابع به صورت شفاف تر و به دور از فساد تخصیص خواهد یافت.

در کنار آن ایفای مسئولیت مغفول مانده خزانه داری یعنی مدیریت نقدینگی در کل کشور نیز امکان پذیر می شود.

بنا به گفته آنها، طرح خزانه داری الکترونیک، بودجه را شفاف تر و اطلاعات این بخش را به روز می کند و این به هنگام بودن در تنظیم و نظارت بر بودجه نقش مهمی دارد.

همچنین متولیان امر می گویند: دولت در اجرای این طرح در تلاش است تا زمینه شفافیت بیشتر در دریافت ها و پرداخت های دولتی و دستگاه های عمومی را فراهم سازد.

در راستای اجرای طرح خزانه داری الکترونیک دولت حقوق تمامی کارمندان را هم از خزانه پرداخت می کند و تمامی پرداختی های دولت به کارمندان در قالب ضوابط خزانه انجام می شود.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی و رییس خزانه معین استان یزد، خزانه داری الکترونیک را از سیاست های راهبردی وزارت اقتصاد برشمرد و گفت: ارتقای اثربخشی، بهره وری و ایجاد انسجام و هماهنگی با کلیه فرآیندهای سیستم های مستقر در خزانه کل کشور از اهداف اجرای این طرح می باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، سعید نورایمانی ،اجرای این طرح را یک فرآیند در بخش های مختلف مالی ( پنجره واحد) عنوان کرد و افزود: این فرآیند در حوزه اجرای بودجه نیز می بایست توسط سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.

رییس خزانه معین استان یزد، کاهش حساب های دولتی را از اهداف این بخش برشمرد و گفت: در این راستا به منظور ساماندهی حساب های بانکی، تعداد حساب های دستگاه های دولتی استان یزد از سه هزار و 300 حساب به 600 مورد کاهش یافت و در بانک مرکزی متمرکز شد.

وی با بیان اینکه تمامی دریافتی ها و پرداختی های دستگاه ها به طور متمرکز از طریق بانک مرکزی انجام می شود، افزود: طبق قانون تمام حساب های دولتی باید بسته و به بانک مرکزی منتقل شود.

وی یادآور شد: در حوزه وصول درآمد و دریافت نقدینگی، باید یک حساب واحد درآمدی افتتاح و کلیه درآمدهای وصولی از طریق تعریف شناسه پرداخت ( به جای حساب رابط درآمدی ) صورت گیرد.

نورایمانی یادآور شد: در حوزه بدهی و تعهدات پرداختی باید همه بدهی های دولت شناسایی و آثار مثبت یا منفی در حوزه فعالیت های مالی مشخص شود.

وی گفت: در این بخش سامانه سماد راه اندازی شد و دستگاه های اجرایی استان به این سستم متصل شدند و تمامی بدهی ها و مطالبات دولت به صورت آنلاین در اختیار مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد قرار می گیرد تا برنامه ریزان اقتصادی بتوانند نسبت به ساماندهی مطالبات بدهی ها اقدامات لازم را انجام دهند.

این مسئول اظهارداشت: در حوزه مدیریت اوراق بهادر ( اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی، صکوک اجاره و اوراق تهاتر) باید امکانی فراهم شود که از این ابزار در تامین نقدینگی کوتاه مدت، بلندمدت و تاخیر در پرداخت دولت با اتکا به بازار سرمایه امکان پذیر باشد.

وی با اشاره به وصول 100 درصد اسناد خزانه اسلامی استان یزد در سه سال اخیر و در دولت دوازدهم اظهارداشت: در این بخش موفقیت های خوبی کسب شده است.

به گفته نورایمانی در سال جاری از مجموع اعتبار عمرانی استان از چهار هزار و 141 میلیارد ریال تاکنون 108 میلیارد ریال به صورت نقد و یک هزار و 743 میلیارد ریال به صورت اسناد خزانه تخصیص یافته است.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد افزود: اعتبار جاری استان 2 هزار و 710 میلیون ریال و در مجموع دولت دوازدهم بیش از هفت هزار میلیارد ریال است .

وی اظهار داشت: با توجه به اطلاعات به دست آمده از آمار اعتبار جاری استان مشخص شد که در سال 1396 نسبت به سال 1395 با کاهش چشمگیر 57 درصد اعتبار جاری مواجه بودیم که این کاهش ناشی از کاهش دستگاه های استانی و اضافه شدن اعتبار آنها به اعتبارات ملی است.

وی ادامه داد: این دستگاه ها شامل آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فنی و حرفه ای، ثبت احوال، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای است.

وی گفت: در سال 1395 پرداخت حقوق و سایر هزینه ای به 32 دستگاه انجام شد درحالی که در سال 1398 این تعداد به 24 دستگاه اجرایی کاهش یافت.

این مسوول خاطرنشان کرد: اعتبار جاری سال 1397 نسبت به سال 1396 با رشد 11 درصد و اعتبار هزینه ای سال 1398 نسبت به سال 1397، 14 درصد رشد داشت.

به گفته وی البته این نکته حائز اهمیت است که اعتبار سال 1398 براساس اعتبار مصوب آن اتخاذ شده است و تخصیص10 ماهه 98 مبلغ 2 هزار و 249 میلیون ریال است .

وی از الکترونیک شدن پرداخت اعتبار جاری و هزینه ای خبر داد و گفت: صدور چک از این چرخه پرداخت حذف شد و تمامی دستگاه های اجرایی به سیستم حواله الکترونیک بانک مرکزی متصل شدند و پرداخت ها بابت حقوق و سایر هزینه ها به صورت آنی در قالب حواله الکترونیک انجام می پذیرد.

وی گفت: همچنین به منظور یکپارچه سازی و شفاف سازی عملیات مالی دولت، تمامی حساب های دستگاه های اجرایی و خزانه معین استان از بانک های مختلف به بانک مرکزی انتقال یافت و از این طریق نظارت خزانه داری کل کشور را بر نحوه پرداخت خزانه معین استان ها و نحوه خرج کرد دستگاه های اجرایی دقیق تر خواهد کرد.

وی یادآور شد: با ایجاد بستر حواله الکترونیک از طرفی تصمیم گیری در مورد چگونگی توزیع اعتبار و از طرفی دیگر ارتباط خزانه معین استان ها با خزانه کل کشور را سریع تر و کارآمدتر کرده است.

وی میزان درآمد مصوب استان در سال جاری را 23 هزار و 349 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در 9 ماهه امسال 18 هزار و 241 میلیارد ریال وصول شد که این رقم چهار درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد.

وی گفت: میزان درآمدهای مصوب مالیاتی در سال جاری 19 هزار و 281 میلیارد ریال است که 17 هزار و 558 میلیارد ریال آن در 10 ماهه اول سال وصول شد که این میزان 21 درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

رییس خزانه معین استان یزد گفت: در سال جاری 2 هزار و 264 ملک دولتی ثبت و 240 سند مالک اموال غیرمنقول تک برگی صادر شد که این رقم از سال 92 تاکنون در مجموع هزار و 200 سند تک برگی است.

وی از بازسازی ناوگان حمل و نقل دستگاه های دولتی خبر داد و گفت: هم اینک 2 هزار و 229 دستگاه خودرو دولتی در استان یزد موجود است.


کلید واژه ها: وزارت امور اقتصادی و دارایی - امور اقتصادی و دارایی - خزانه داری - دستگاه های اجرایی - خزانه - الکترونیک - شفاف سازی - امور اقتصادی - سازی - مالی - دستگاه - هزینه - راهبردی - اقتصادی - پرداخت - سامانه - استانی - شفاف - دارایی - انضباط مالی - پرداخت حقوق - هوشمندسازی - سیاست - مختلف - وزارت - طراحی - ایرنا - کاهش هزینه - صرفه جویی - کشور

آخرین اخبار سرویس:
ترددهای جاده ای در محورهای آذربایجان شرقی 81 درصد کاهش پیدا کرد

استاندار فارس: اتاق فکری برای تحقق جهش تولید در شرایط پساکرونا تشکیل شود

قدردانی وزیر کشور از اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی در خراسان جنوبی

اعطای تسهیلات نوسازی به بیش از 10 هزار واحد مسکونی

معرفی دستفروشان و کارگران روزمزد مازندران جهت دریافت بسته معیشتی

غربالگری اصناف قزوین توسط جمعیت هلال احمر انجام می شود

علی نصیریان: وقتی اینقدر آسیب پذیریم، این همه غرور و قلدری چه معنایی دارد؟

میزان تصادفات در قزوین 82 درصد کاهش یافت

خوابیدن در اتاق سرد چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

جهان به اندازه 19 تریلیون دی وی دی «داده» تولید می کند

آغاز طرح ترافیک سال جدید از 16 فروردین

کارگران روزمزد و دستفروشان مازندران برای دریافت بسته معیشتی سرشماری می شوند

فروش کربن فعال و زغال اکتیو و قیمت هر کیلو کربن فعال در بازار

بدهی سنگین دولت به هفت بانک

بیکاری 900 هزار کارگر اسپانیایی در پی شیوع کرونا

پوشش بیش از 90 درصد جمعیت هدف در طرح مقابله با کرونا/در مرحله مدیریت بیماری هستیم

مردم در مصرف موادضدعفونی بیشتر به سلامت خود توجه کنند

پارک ها و تفرجگاه های جدید 29 شهر استان خراسان جنوبی تا شهریورماه به بهره برداری می رسند

مأموریت های غیرضروری کارمندان قزوینی لغو می شود

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در ماسال

2 ایده جدید برای تامین بودجه ضد کرونا

فروش کربن فعال و زغال اکتیو و قیمت هر کیلو کربن فعال در بازار

شناسایی 20 کرونا مثبت جدید در 24 ساعت اخیر

بازگشت بیش از 1500 میلیارد تومان از اموال بدهکار بزرگ بانکی به بیت المال + فیلم

مصرف بنزین در تهران 50 درصد کاهش یافت

طرح تعطیلی صنوف غیر ضروری اردبیل تا 22 فروردین تمدید شد

استمهال سه ماهه هزینه های برق و گاز برخی واحدهای صنفی قزوین/ 79 واحد متخلف پلمب شدند

99 درصد صنوف استان مرکزی خودجوش در فاصله گذاری اجتماعی مشارکت کردند

امیر ناظمی جزییات تخصیص تسهیلات وام اضطراری ویژه کرونا را منتشر کرد

چه مدت قرنطینه خانگی مقابله با کروناویروس لازم است؟

مسکو برنامه ای برای افزایش تولید نفت ندارد

آزاد سازی 716 هکتار از اراضی ملی به ارزش 893 میلیارد تومان در استان همدان

269 واحد صنفی در بانه تعطیل یا پلمب شدند

گوشت مرغ مورد نیاز ماه رمضان در چهارمحال و بختیاری ذخیره سازی شد

تصویب کمک 500 هزار دلاری صندوق اوپک به ایران

شمار مبتلایان به کرونا در کُردستان به 558 نفر رسید

روزجهانی کتاب کتاب کودک، یادآوری فرصت کودکی / معرفی چند کتاب در حوزه کودک و نوجوان

بسیج همه واحدهای تخصصی جهاد دانشگاهی برای مقابله با کرونا/ از صنایع شیمایی تا نساجی و گیاهان دارویی

افزایش شدید بیکاران در آمریکا برای دومین هفته متوالی

تردد برون شهری در البرز سیزدهم فروردین 70 درصد کاهش یافت

چه مدت قرنطینه خانگی مقابله با کروناویروس لازم است؟

قرض 5700 میلیاردی یارانه تسویه نشد

تعرفه های جدید گمرکی واردات کالا، ابلاغ شد

لزوم تلاش دولت برای ایجاد مسکن استیجاری

حنا برای کشاورزان شهداد رنگ ندارد/ کشت سیر و سودی که به جیب دلال می رود

کرونا و تاثیرات آن بر کسب و کارهای ایران

گوشت مرغ مورد نیاز ماه رمضان در چهارمحال و بختیاری ذخیره سازی شد

افزایش حجم تجارت خارجی گمرکات استان گیلان با حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا

جهان به اندازه 19 تریلیون دی وی دی «داده» تولید می کند

تولید روزانه 6 هزار عدد ماسک در شهرستان مهران

اختصاص 210 میلیارد ریال برای بازسازی 334 طرح کشاورزی

99 درصد صنوف استان مرکزی خودجوش در فاصله گذاری اجتماعی مشارکت کردند

فعالیت واحد های تولیدی و برخی صنوف از روز شنبه

دشواری های سکون در فصل کوچ

محصول جدید ایران خودرو چه امکاناتی دارد

تصمیم شینزو آبه برای توزیع ماسک سوژه کاربران اینترنت شد

2 راهکار جایگزین برای تامین منابع مقابله با کرونا به جای برداشت از صندوق توسعه ملی/آرزوی دشمنان جارو شدن صندوق است

استمرار بارش های رگباری در البرز

بسته های معیشیتی به کارگران روزمزد مازندران داده می شود

دولت در قیمت گذاری کالاهای تولیدی دخالت نکند

طرح محدودیت تردد در جاده های آذربایجان شرقی همچنان ادامه دارد

مدرسه علمیه خواهران بقیع کرج کارگاه تولید ماسک راه اندازی کرد

مرکز تحقیقات مسکن از تدوین مقررات ملی ساختمان کنار گذاشته شد

تردد خودروهای عبوری در مبادی ورودی و خروجی استان ایلام به شدت کنترل می شود

دستور چین برای آغاز خرید نفت ارزان و پر کردن ذخایر استراتژیک

تعرفه های جدید گمرکی واردات کالا، ابلاغ شد

حبس 250 میلیارد دلار سرمایه در خانه های خالی/مسیر تخلیه بازار مسکن از خانه های خالی

انواع نایلکس و کاربردهای آن

8 اختراع چین باستان که دنیا را تغییر داد

قرض 5700 میلیاردی یارانه تسویه نشد

پوشش بیش از 90 درصد جمعیت هدف در طرح مقابله با کرونا/در مرحله مدیریت بیماری هستیم

ریشه کنی کرونا در گرو تشدید مداخلات/ دو هفته قرنطینه کامل

ضربه های احتمالی کرونا به اقتصاد ایران

دستور چین برای آغاز خرید نفت ارزان و پر کردن ذخایر استراتژیک

مدیرعامل سازمان میادین: شهروندان تهرانی، هفتگی خرید کنند

تصمیم شینزو آبه برای توزیع ماسک سوژه کاربران اینترنت شد

احتمال بازگشت موج بیماری کرونا با کم کردن مداخلات شهری وجود دارد / آمار نباید ما را فریب دهد

13 هزار خودرو در جاده های خراسان رضوی بازگردانده شدند

بیکاری 900 هزار کارگر اسپانیایی در پی شیوع کرونا

30 آزمایشگاه خصوصی مجوز تست کرونا گرفتند

تاخیر در زمان انجام معاملات بورس از روز شنبه، دروغ 13 بود

هر آنچه درباره انتخاب صندلی های هواپیما هنگام خرید از سفرستان باید بدانید.

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

شخم بیش از 70 درصد شالیزار های گیلان

تحویل دارو درب منزل توسط بیمارستان چمران/اوضاع ساوه به مراتب بهتر شده

درس های کرونا برای بانکها

روحانی: ممکن است کرونا تا آخرسال با ما باشد / برای بعد از 20 فروردین، یکشنبه تصمیم نهایی را خواهیم گرفت

بسته های معیشتی به کارگران روزمزد مازندران داده می شود

کمک به نیازمندان در شرایط کرونایی

سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری هند در بخش دارویی ازبکستان

شیفت بندی کارکنان دولت در قم تا 20 فروردین تمدید شد

دستور چین برای آغاز خرید نفت ارزان و پر کردن ذخایر استراتژیک

بسته های معیشیتی به کارگران روزمزد مازندران داده می شود

شکوفایی تولید با اتخاذ تصمیم دولت بر معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی البرز

احتمال استعفای تعدادی از وزرای دولت لبنان

حبس 250 میلیارد دلار سرمایه در خانه های خالی

آغاز آبگیری سدها در خوزستان

حمایت های بخش خصوصی تا مهار کرونا ادامه دارد

12 هزار واحد صنفی در استان بوشهر بازرسی و نظارت شد

ارائه خدمات غیرحضوری شرکت برق در پایتخت

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد 

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد