مطالب مرتبط:
همتی: ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از FATF برقرار کرده ایم
تاکید مسئولان بر شفاف سازی اخبار کرونا
ارتباط تحریم ناپذیری با نظام مالی دنیا و خارج از چارچوب FATF برقرار کرده ایم
تصویب 11 تبصره و شفاف سازی هزینه ها در بودجه سال 99 شهرداری تبریز
تاکید مسئولان بر شفاف سازی اخبار کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 اسفند 1398 ساعت 19:352020-02-27اقتصادي

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد 


ایرنا - خزانه داری الکترونیک از جمله سیاست های راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بر اساس آن دستگاه های اجرایی ملی و استانی و بخش های مختلف مالی کشور از طریق سامانه های طراحی شده به خزانه کل متصل می شوند.

- یزد- ایرنا - خزانه داری الکترونیک از جمله سیاست های راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بر اساس آن دستگاه های اجرایی ملی و استانی و بخش های مختلف مالی کشور از طریق سامانه های طراحی شده به خزانه کل متصل می شوند.

کاهش هزینه ها، دقت نظر و سرعت در انجام عملیات مالی، کاهش فرآیند دریافت و پرداخت، شفاف سازی، هوشمندسازی و انضباط مالی از اهداف اجرای طرح خزانه داری الکترونیک است.

همچنین صرفه جویی در هزینه های عمومی با تاکید بر تحول اساسی در ساختار سنتی خزانه داری، منطقی سازی اندازه دولت، حذف دستگاه های موازی و غیر ضرور و هزینه های زائد برای پرداخت حقوق کارکنان دولت، شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های مالی از جمله سیاست هایی است که با اجرای خزانه داری الکترونیک دنبال می شود.

طرح یاد شده یکی از مهمترین و اثرگذارترین طرح دولت یازدهم و دوازدهم در بحث انضباط، شفاف سازی و هوشمند سازی عملیات مالی در طول پس از انقلاب اسلامی است.

در راستای خزانه داری الکترونیکی و لزوم طرح تمرکز حساب های دولتی نزد بانک مرکزی، ساز وکارهایی برای دولت فراهم شده است تا به صورت آنلاین حساب های خود را در تمامی بانک ها مدیریت کند.

امکانی که با توجه به پراکندگی حساب ها تاکنون برای دولت فراهم نبود و استفاده بهینه از منابع دولتی را با مشکل مواجه می کرد.

شفاف سازی، کاهش چشمگیر دسته چک های صادره، جلوگیری از خلق پول ناشی از رسوب حساب های دولتی در بانک های مختلف و ساماندهی و تضمین پرداخت های سریع و مطمئن حقوق کارکنان دولت از مزیت های این تدبیر عملیاتی در وزارتخانه و سازمان ها در سطح ملی و استانی است.

طرح شفاف سازی منابع دولتی در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی یکی از دیگر برنامه هایی است که از طریق استقرار خزانه داری الکترونیک و از طریق تمرکز حساب های دولتی در بانک مرکزی عملیاتی می شود.

انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی یکی از اصلی ترین طرح های اقتصادی کشور برای شفاف سازی منابع و مصارف دولتی و در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است.

صاحب نظران امر معتقدند، با اجرای خزانه داری الکترونیک، نظارت بر توزیع منابع هزینه های دولتی دقیق تر و روزآمدتر و امکان مدیریت مطلوب تر منابع فراهم خواهد شد و منابع به صورت شفاف تر و به دور از فساد تخصیص خواهد یافت.

در کنار آن ایفای مسئولیت مغفول مانده خزانه داری یعنی مدیریت نقدینگی در کل کشور نیز امکان پذیر می شود.

بنا به گفته آنها، طرح خزانه داری الکترونیک، بودجه را شفاف تر و اطلاعات این بخش را به روز می کند و این به هنگام بودن در تنظیم و نظارت بر بودجه نقش مهمی دارد.

همچنین متولیان امر می گویند: دولت در اجرای این طرح در تلاش است تا زمینه شفافیت بیشتر در دریافت ها و پرداخت های دولتی و دستگاه های عمومی را فراهم سازد.

در راستای اجرای طرح خزانه داری الکترونیک دولت حقوق تمامی کارمندان را هم از خزانه پرداخت می کند و تمامی پرداختی های دولت به کارمندان در قالب ضوابط خزانه انجام می شود.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی و رییس خزانه معین استان یزد، خزانه داری الکترونیک را از سیاست های راهبردی وزارت اقتصاد برشمرد و گفت: ارتقای اثربخشی، بهره وری و ایجاد انسجام و هماهنگی با کلیه فرآیندهای سیستم های مستقر در خزانه کل کشور از اهداف اجرای این طرح می باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، سعید نورایمانی ،اجرای این طرح را یک فرآیند در بخش های مختلف مالی ( پنجره واحد) عنوان کرد و افزود: این فرآیند در حوزه اجرای بودجه نیز می بایست توسط سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود.

رییس خزانه معین استان یزد، کاهش حساب های دولتی را از اهداف این بخش برشمرد و گفت: در این راستا به منظور ساماندهی حساب های بانکی، تعداد حساب های دستگاه های دولتی استان یزد از سه هزار و 300 حساب به 600 مورد کاهش یافت و در بانک مرکزی متمرکز شد.

وی با بیان اینکه تمامی دریافتی ها و پرداختی های دستگاه ها به طور متمرکز از طریق بانک مرکزی انجام می شود، افزود: طبق قانون تمام حساب های دولتی باید بسته و به بانک مرکزی منتقل شود.

وی یادآور شد: در حوزه وصول درآمد و دریافت نقدینگی، باید یک حساب واحد درآمدی افتتاح و کلیه درآمدهای وصولی از طریق تعریف شناسه پرداخت ( به جای حساب رابط درآمدی ) صورت گیرد.

نورایمانی یادآور شد: در حوزه بدهی و تعهدات پرداختی باید همه بدهی های دولت شناسایی و آثار مثبت یا منفی در حوزه فعالیت های مالی مشخص شود.

وی گفت: در این بخش سامانه سماد راه اندازی شد و دستگاه های اجرایی استان به این سستم متصل شدند و تمامی بدهی ها و مطالبات دولت به صورت آنلاین در اختیار مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد قرار می گیرد تا برنامه ریزان اقتصادی بتوانند نسبت به ساماندهی مطالبات بدهی ها اقدامات لازم را انجام دهند.

این مسئول اظهارداشت: در حوزه مدیریت اوراق بهادر ( اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی، صکوک اجاره و اوراق تهاتر) باید امکانی فراهم شود که از این ابزار در تامین نقدینگی کوتاه مدت، بلندمدت و تاخیر در پرداخت دولت با اتکا به بازار سرمایه امکان پذیر باشد.

وی با اشاره به وصول 100 درصد اسناد خزانه اسلامی استان یزد در سه سال اخیر و در دولت دوازدهم اظهارداشت: در این بخش موفقیت های خوبی کسب شده است.

به گفته نورایمانی در سال جاری از مجموع اعتبار عمرانی استان از چهار هزار و 141 میلیارد ریال تاکنون 108 میلیارد ریال به صورت نقد و یک هزار و 743 میلیارد ریال به صورت اسناد خزانه تخصیص یافته است.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد افزود: اعتبار جاری استان 2 هزار و 710 میلیون ریال و در مجموع دولت دوازدهم بیش از هفت هزار میلیارد ریال است .

وی اظهار داشت: با توجه به اطلاعات به دست آمده از آمار اعتبار جاری استان مشخص شد که در سال 1396 نسبت به سال 1395 با کاهش چشمگیر 57 درصد اعتبار جاری مواجه بودیم که این کاهش ناشی از کاهش دستگاه های استانی و اضافه شدن اعتبار آنها به اعتبارات ملی است.

وی ادامه داد: این دستگاه ها شامل آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فنی و حرفه ای، ثبت احوال، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای است.

وی گفت: در سال 1395 پرداخت حقوق و سایر هزینه ای به 32 دستگاه انجام شد درحالی که در سال 1398 این تعداد به 24 دستگاه اجرایی کاهش یافت.

این مسوول خاطرنشان کرد: اعتبار جاری سال 1397 نسبت به سال 1396 با رشد 11 درصد و اعتبار هزینه ای سال 1398 نسبت به سال 1397، 14 درصد رشد داشت.

به گفته وی البته این نکته حائز اهمیت است که اعتبار سال 1398 براساس اعتبار مصوب آن اتخاذ شده است و تخصیص10 ماهه 98 مبلغ 2 هزار و 249 میلیون ریال است .

وی از الکترونیک شدن پرداخت اعتبار جاری و هزینه ای خبر داد و گفت: صدور چک از این چرخه پرداخت حذف شد و تمامی دستگاه های اجرایی به سیستم حواله الکترونیک بانک مرکزی متصل شدند و پرداخت ها بابت حقوق و سایر هزینه ها به صورت آنی در قالب حواله الکترونیک انجام می پذیرد.

وی گفت: همچنین به منظور یکپارچه سازی و شفاف سازی عملیات مالی دولت، تمامی حساب های دستگاه های اجرایی و خزانه معین استان از بانک های مختلف به بانک مرکزی انتقال یافت و از این طریق نظارت خزانه داری کل کشور را بر نحوه پرداخت خزانه معین استان ها و نحوه خرج کرد دستگاه های اجرایی دقیق تر خواهد کرد.

وی یادآور شد: با ایجاد بستر حواله الکترونیک از طرفی تصمیم گیری در مورد چگونگی توزیع اعتبار و از طرفی دیگر ارتباط خزانه معین استان ها با خزانه کل کشور را سریع تر و کارآمدتر کرده است.

وی میزان درآمد مصوب استان در سال جاری را 23 هزار و 349 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در 9 ماهه امسال 18 هزار و 241 میلیارد ریال وصول شد که این رقم چهار درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد.

وی گفت: میزان درآمدهای مصوب مالیاتی در سال جاری 19 هزار و 281 میلیارد ریال است که 17 هزار و 558 میلیارد ریال آن در 10 ماهه اول سال وصول شد که این میزان 21 درصد نسبت به مصوب و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

رییس خزانه معین استان یزد گفت: در سال جاری 2 هزار و 264 ملک دولتی ثبت و 240 سند مالک اموال غیرمنقول تک برگی صادر شد که این رقم از سال 92 تاکنون در مجموع هزار و 200 سند تک برگی است.

وی از بازسازی ناوگان حمل و نقل دستگاه های دولتی خبر داد و گفت: هم اینک 2 هزار و 229 دستگاه خودرو دولتی در استان یزد موجود است.


کلید واژه ها: وزارت امور اقتصادی و دارایی - امور اقتصادی و دارایی - خزانه داری - دستگاه های اجرایی - خزانه - الکترونیک - شفاف سازی - امور اقتصادی - سازی - مالی - دستگاه - هزینه - راهبردی - اقتصادی - پرداخت - سامانه - استانی - شفاف - دارایی - انضباط مالی - پرداخت حقوق - هوشمندسازی - سیاست - مختلف - وزارت - طراحی - ایرنا - کاهش هزینه - صرفه جویی - کشور

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 85 درصدی مسافران حمل و نقل عمومی

خیران کرمانشاهی بیش از چهار میلیارد ریال اقلام بهداشتی اهدا کردند

اقدامات بورس کالا در جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

جزییات طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان

اهدا اعتبار 700 میلیون تومانی از سوی بنیاد مستضعفان به مددجویان خراسان شمالی

کاهش 59 درصدی تردد خودرو در محورهای آذربایجان شرقی طی 10 روز

بازار مسکن از بی ثباتی رنج می برد

دولت باز هم کارگران بازنشسته را خط زد/ چرا نوبخت 10 هزار میلیارد تومان به همسان سازی مستمری بازنشستگان کشوری اختصاص می دهد اما به فکر بازنشستگان کارگری نیست؟!

چرا آغاز معاملات امروز بورس تاخیر داشت؟

مریوان پیشانی تجارت ایران

پیگیری نقض حقوق فعالان اقتصادی و شرکت های محدوده منطقه آزاد ارس در اثر تحریم

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی با تعامل همه جانبه امکان پذیر است

معاون استاندار ایلام: رعایت دستورالعمل ستاد کرونا در مراکز خرید گندم ضروری است

50 واحد صنفی متخلف در سیستان و بلوچستان پلمب شد

50 فقره پرونده تخلف صنفی و غیرصنفی در ماکو تشکیل شد

350 هزار اصله  نهال در شاهرود تولید شد

بارندگی در بوکان 39 درصد کاهش یافت

550 کیسه آرد در بین روستاهای بروجرد توزیع شد

مسدود شدن راه های منتهی به فشم و لواسان در روز طبیعت

یامدهای اقتصادی و اجتماعی شیوع کرونا ؛احتمال بیکاری نزدیک به 25 میلیون نفر در جهان

تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

خط تولید آب ژول در پالایشگاه تهران راه اندازی شد

جریمه 88 میلیون تومانی سودجویان محصولات بهداشتی در قزوین

2 خوابگاه در سال 99 به دانشگاه مازندران اضافه خواهد شد

رونق صنایع استان البرز با لغو یک مصوبه دعوت از صنایع صادرات محور

صندوق توسعه ملی؛ یک عید سیل، یک عید هم شاید کرونا!

میادین میوه و تره بار 12 فروردین باز و 13 فروردین تعطیل هستند

20 واحد صنفی متخلف دیگر در شادگان پلمب شد

استخدام مدیر فروش در یک شرکت تولید کننده درب های چوبی

استخدام خیاط در شرکت صنعت داران افتخاری در شیراز

استخدام مدیر بازرگانی، مدیر کنترل کیفی ، کارشناس فروش

بهره مندی کارفرمایان از حمایت های دولت مشروط به حفظ اشتغال موجود/تدوین ضوابط بیمه بیکاری بزودی

بیشترین جهش قیمت مسکن چه زمانی اتفاق افتاد؟

جنگ عربستان و روسیه قیمت جهانی نفت را به پایین ترین مبلغ خود در 17 سال اخیر رساند

جریمه 500 هزار تومانی 127 خودروی متخلف در گلستان/ 80 تیم پلیس در ورودی و خروجی استان مستقر هستند

ضد عفونی خطوط تولید پارس خودرو قبل از شروع به کار سال جدید

روغن سوزی خودرو + روش های پیشگیری و همچنین دلایل این مشکل

توزیع میوه به صورت اینترنتی در قم

مدیریت واردات، سیاست کلی وزارت صنعت در سال 99

راه اندازی سامانه غربالگری بیماری کوید 19 در صنعت نفت

بسته هزار میلیارد تومانی بودجه مبارزه با کرونا بین چه کسانی تقسیم می شود؟

تخصیص 10 هزار میلیارد تومان اعتبار متناسب سازی حقوق بازنشستگان

انجام تعمیرات روی خطوط برقدار شبکه توزیع / خاموشی نمی دهیم تا مردم در خانه بمانند

توزیع میوه تنظیم بازار نوروزی درقالب پَک و به صورت اینترنتی

بازار مسکن از بی ثباتی رنج می برد

کاهش 60 درصدی شایعات مرتبط با ویروس کرونا در فضای مجازی

اهدا بیش از 4 میلیارد ریال جهت تهیه تجهیزات و اقلام بهداشتی مقابله با کرونا

سقوط بی سابقه قیمت نفت به 23 دلار

مغازه های صحرایی و سیار دستفروشی های بندرعباس جمع آوری می شوند

سریز سد چشمه زنه در چهارمحال و بختیاری

آمریکا چه قدر بدهی دارد؟

300 دستگاه خودرو از ورودی سلماس به مبدا بازگردانده شد

تعطیلی بازار مازندران تا 22 فروردین تمدید شد

پلیس فتا: شایعات مرتبط با ویروس کرونا 60درصد کاهش یافته است

3 تُن مواد غذایی غیربهداشتی در مهاباد امحا شد

خیّران 2.3 میلیارد ریال به بخش سلامت ماکو کمک کردند

هشدار به اقتصاد دنیا: شوک دوم کرونا در راه است

متخلفان بخش کالا در آذربایجان غربی بیش از 341 میلیارد ریال جریمه شدند

بیماران کرونایی نگران هزینه های درمانی خود نباشند

94 واحد صنفی متخلف همدان پلمب شد

تاخیر در کوچ بهاره عشایر استان تهران

مترو تهران تعطیل نیست

140میلیارد ریال برای عمران بندر دیر هزینه شد

فاز نهایی”قم کارت” سال 99 عملیاتی می شود

فرش قرمز اصناف استان مرکزی برای کرونا/ «فاصله گذاری اجتماعی» اجرا نمی شود

58 واحد صنفی متخلف در زنجان پلمب شد

شرایط پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما چیست؟

تازه ترین رتبه بندی ثروتمندان جهان

فاصله گذاری اجتماعی روند ورود خودرو به خراسان رضوی را نزولی کرد

گشت مشترک کنترل و نظارت بر ساخت و ساز در بهارستان فعال شد

50 فقره پرونده تخلف صنفی و غیرصنفی در ماکو تشکیل شد

انتقال کرونا از طریق هوا تکذیب شد

معاون استاندار ایلام: رعایت دستورالعمل ستاد کرونا در مراکز خرید گندم ضروری است

کرمان| نخستین کمک بلاعوض به حساب متقاضیان بازسازی منازل آسیب دیده در «زهکلوت» واریز شد

پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی شهرستان ری تخریب شد

550 کیسه آرد در بین روستاهای بروجرد توزیع شد

بارندگی در بوکان 39 درصد کاهش یافت

رشد 250 درصدی مصرف ADSL در همدان

دلیل اختلال امروز سامانه بورس اعلام شد

دولت برای کاهش تبعات اقتصادی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کند

اختصاص 27 میلیارد ریال به پروژه های عمرانی مهردشت

تعطیلی مراکز دندانپزشکی تا 22 فروردین

بسیج در میدان مقابله با کرونا/ 110 بن غذایی بین کارگران روزمزد توزیع شد+ فیلم

استخدام مدیر فروش و منشی در شرکت تولید کننده درب های چوبی

حال دریاچه ارومیه خوب است

سومین نمایشگاه بزرگ خودرو هم لغو شد

دلیل اختلال امروز سامانه بورس اعلام شد

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری امسال اجرایی می شود؟

زیان بیشتر نفت آمریکا و روسیه از سقوط تقاضا

سقوط قیمت نفت به پایین ترین نرخ 18سال اخیر/نفت آمریکا 19 دلاری شد

تعطیلی بازار مازندران تا 22 فروردین تمدید شد

آزاد سازی 5 میلیون یورو از منابع پتروشیمی صدف عسلویه/تامین منابع ارزی در دستور کار است

اقتصاد ایران در سال 99 چگونه خواهد بود؟

300 دستگاه خودرو از ورودی سلماس به مبدا بازگردانده شد

تعطیلی بازار مازندران تا 22 فروردین تمدید شد

خیّران 2.3 میلیارد ریال به بخش سلامت ماکو کمک کردند

بازار زابل پیش و پس از شیوع کرونا به روایت تصویر/ لبیک سیستانی ها به طرح فاصله گذاری اجتماعی

یک تولیدکننده لوازم خانگی: صنعت نیازمند نقدینگی است، وزارت صنعت برنامه روشنی اعلام کند

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری امسال اجرایی می شود؟

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد 

شفاف سازی و انضباط در نظام مالی یزد