مطالب مرتبط:
چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟
چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟
هزینه خرید مسکن در میرداماد
معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی
معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 08:402020-02-22اقتصادي

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!


مهم ترین پیش شرط ها برای موفقیت طرح مسکن وزارت کار عبارت است از: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ - 1398/12/03 07:38:29 مهم ترین پیش شرط ها برای موفقیت طرح مسکن وزارت کار عبارت است از: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ تعاونی های مسکن کارگری به شیوه ی دموکراتیک و از سمت بدنه بازسازی شده و این تعاونی ها در یک ساختار هرمی زیر نظر نمایندگان عالی کارگران، بازی گرفته شوند و در نهایت اینکه، خانه دار کردن کارگران از حالت یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای خارج شده و واقعاً الزامات غیرقابل عدولِ ماده 149 قانون کار اجرایی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم سرپناهی از آنِ خود ندارند! این جمله، یک واقعیت مسلم است؛ وقتی در نظر بگیریم که بیش از 60 درصد جمعیت کشور مزدبگیران هستند و باز بیش از 70 درصد این جمعیتِ مزدبگیر، کارگران، بازنشستگان و کارمندانِ حداقل بگیر هستند، متوجه می شویم که با قیمت های سرسام آور مسکن و تورم شدید این بخش از اقتصاد، تامین مسکنِ شخصی از توان اکثریت مزدبگیر جامعه به خصوص کارگران حداقل بگیر به تمامی خارج شده است.

از نیمه های سال 96 تا امروز و بعد از تکانه های تورمی شدید، تورم تجمیعی مسکن بیش از 100 درصد بوده است؛ تنها در یک سال گذشته، نرخ مسکن بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

شانزدهم بهمن ماه، محمدعلی ربانی (دبیر انجمن انبوه سازان قم) در ارتباط با میزان افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته گفت: طبق گزارش ها در دی ماه سال 98 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 138.

1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.

9 درصد افزایش یافته است.

مختصات بازار مسکن طبق اطلاعات و داده های مراکز رسمی، افزایش قیمت مسکن همچنان ادامه دارد؛ مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی در دی ماه امسال متوسط قیمت مسکن مناطق 22گانه تهران در مقایسه با آذرماه 98 حدود 3درصد و معاملات 13.

2درصد افزایش یافته است.

بر این اساس، در دی ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به 13 میلیون و 882 هزار تومان افزایش یافته است.

در آذرماه متوسط قیمت مسکن 13 میلیون و 477 هزار تومان بود که در اولین ماه زمستان 3 درصد رشد داشته است.

براساس پیش بینی های کارشناسان، بازار مسکن در سال آینده، دچار رکود خواهد شد که البته دلیل آن بسیار ساده است: مردم (یعنی همان اکثریت مزدبگیر جامعه) دیگر به هیچ وجه توان خرید مسکن ندارد.

حالا فرقی نمی کند که این رکود، تورمی باشد و با افزایش قیمت همراه یا یک رکود غیرتورمی را شاهد باشیم که دیگر قیمت ها در آن تثبیت شده است.

به هر حال، با فرض تثبیت قیمت ها، بازهم کارگران، بازنشستگان و معلمان، به هیچ وجه توان خرید مسکن نخواهند داشت.

طرح های ناکام دولتی در چنین شرایطی است که براساس تمام شاخص های رسانه ای شده می توان استنتاج کرد که طرح های دولتی برای خانه دار شدن مردم، نتایج مثبتی در زمینه ی تامین سرپناه برای طبقات فرودست نداشته است و در بهترین حالت به سرنوشت نمونه های مشابه مانند مسکن مهر دچار شده است.

در روزهای ابتدایی بهمن ماه، محمد اسلامی، وزیر راه، مسکن و شهرسازی، با اشاره به پایان غربالگری مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن، گفته است 58 درصد متقاضیان مسکن ملی که حدود 140 هزار نفر بودند، حائز شرایط شناخته شدند.

این یعنی حدود 100 هزار نفر از ثبت نام کنندگان در طرح مسکن ملی، علی رغم نیازشان به مسکن، شرایط هشت گانه ثبت نام را نداشته اند و از این طرح حذف شده اند.

ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه سازان مسکن، نیز پیشتر گفته بود: به نظر نمی رسد استقبال از این طرح به گونه ای باشد که پاسخگوی نیازهای مخاطبان نباشد.

مخاطبان این طرح اقشار متوسط به بالای جامعه هستند و هزینه این طرح برای مخاطبان به گونه ای نیست که در توان همه افراد باشد و با توجه به شروطی که در این طرح پیش بینی شده است، طبیعی است تقاضا برای آن محدود خواهد بود.

البته از همان ابتدا نیز مشخص بود که طرح ملی مسکن و مختصات آن به هیچ وجه مناسب گروه های درآمدی پایین نیست؛ کارگری که به زحمت دو میلیون تومان درآمد دارد یا معلمی که دو میلیون و پانصد هزار تومان حقوق می گیرد، با هیچ متر و معیاری نمی تواند پتانسیل ثبت نام و برخورداری از این طرح را داشته باشد؛ بنا بر اعلام مسئولان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در طرح ملی مسکن وام 75 تا 100 میلیونی با اقساط 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومانی به متقاضیان داده می شود.

فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) معتقد است؛ کارگری که 2 میلیون تومان حقوق می گیرد و مجبور است تمام هزینه های خانوار را با همین 2 میلیون تومان تامین کند، به هیچ وجه نمی تواند ماهی 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومان قسط مسکن بپردازد؛ در واقع مسئولان در طراحی و مختصات بندی این طرح، به توانمندی های جامعه ی هدف هیچ توجهی نداشته اند.

قابلیت های ماده 149 قانون کار بنابراین طرح ملی مسکن، کارگران را خانه دار نخواهد کرد؛ تنها راهکاری که باقی می ماند، استفاده از ظرفیت های ماده 149 قانون کار است که در آن تامین مسکن را با مشارکت تعاونی های کارگری، برعهده دولت و کارفرمایان گذاشته است؛ در این ماده قانونی، وظیفه ی دولت، تامین زمین و تسهیلات است و مسئولیت کارفرمایان این است که یا در ساخت مسکن با تعاونی های کارگری همکاری کنند یا خود اقدام به ساختن خانه های سازمانی نمایند؛ منتها باید گفت ماده 149 قانون کار از زمان تصویب در سال 69 تا همین امروز، اجرایی نشده است.

این ماده قانونی براساس تبصره دوی خود، یک آیین نامه جهت مشخص کردن نحوه تعامل دولت، کارگران و کارفرمایان لازم دارد که این آیین نامه بعد از سی سال، تازه در پاییز امسال در یکی از جلسات شورای عالی کار تدوین و برای تصویب نهایی و ابلاغ به هیات دولت ارسال شد؛ باید در نظر بگیریم که آیین نامه تبصره یک ماده هفت قانون کار (مربوط به موضوع امنیت شغلی کارگران و تعیین حداکثر زمان برای قراردادهای موقت کار) علیرغم اینکه یک سال از تدوین و ارسالِ آن به هیات دولت گذشته، هنوز تصویب و ابلاغ نشده است و این نگرانی وجود دارد که آیین نامه ی مسکن نیز به سرنوشتِ آیین نامه ی امنیت شغلی دچار شود و ماه های متوالی بلکه سال ها در زونکن های هیات دولت خاک بخورد! با این حال، وزارت کار در رسانه ها اعلام کرده است که براساس ظرفیت های این آیین نامه و الزامات ماده 149 قانون کار، ساخت 200 هزار واحد مسکن کارگری را کلید زده است؛ محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اول دی ماه، در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه مسکن بین وزارت راه و شهرسازی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ظرفیت های قانونی زیادی برای تأمین مسکن جامعه کارگری کشور وجود دارد؛ به طوری که بر اساس ماده 149 قانون کار، تکالیفی برای تأمین مسکن برعهده جامعه کارفرمایی و دولت در تبصره های یک و دو این ماده پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه ظرفیت همکاری و همدلی بین تشکل های کارگری، کارفرمایی و دستگاه های اجرایی را فراهم می کند، ادامه داد: برای تأمین مالی اجرای پروژه های مسکن برای کارگران و بازنشستگان، از ظرفیت بانک عامل حوزه مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی و همچنین از ظرفیت های سایر بانک های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: صندوق های تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری در تأمین مالی این پروژه ها مشارکت دارند؛ ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز در این پروژه با تامین زمین رایگان مجموعه ما را همراهی خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: در قالب تفاهم نامه امروز، اجرای 200 هزار واحد مسکونی برای جامعه کارگری، بازنشستگی و مستمری بگیر کشور هدفگذاری شده است؛ همانطور که اعلام شد، علاوه بر این، از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی نیز برای تأمین مسکن کارگران با به کارگیری ظرفیت کارفرمایان شهرک های صنعتی استفاده خواهد شد.

پانزدهم بهمن ماه نیز معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون ذکر هیچ نوع جزییاتی فقط اعلام کرد: با همکاری دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، مراحل ساخت 200 هزار مسکن کارگری آغاز شده است.

شرایط موفقیت! اما با این وجود مشخص نیست، این 200 هزار واحد در کدام منطقه از کشور قرار دارد؛ چرا زمینه های ثبت نام کارگران در این طرح فراهم نشده است؛ چرا از سامانه ی ثبت نامی که قرار بوده طراحی شود، هیچ خبری نیست و از آن مهم تر، شرایط برخورداری از این 200 هزار واحد چیست؟ به گفته ی فرامرز توفیقی، مهم ترین ضرورت برای موفقیت در به ثمر رسیدن ظرفیت های ماده 149 قانون کار، فراهم آوردن امکان مشارکت کارگران و نمایندگان آنها از طریق تعاونی های دموکراتیک و اصلاح شده کارگری است.

اما حالا مشخص نیست جایگاه تعاونی های مسکن کارگری در این طرح 200 هزار واحدی کجاست؛ آیا قرار است تعاونی های مسکن موجود به شیوه ای دموکراتیک، هرمی و مشارکتی اصلاح شوند و در به ثمر رساندن طرح مشارکت کنند یا این طرح هم مانند طرح ملی مسکن، یک طرح دولت ساخته و از بالا هدایت شده است که در نهایت سرنوشتی بهتر از سرنوشت مسکن مهر پیدا نخواهد کرد؟! موضوع مهم دیگر، شرایط تملیک واحدهاست؛ در طرح ملی مسکن، اقساط وامِ 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومانی، مانع اصلی برای مشارکت کارگران و کم درآمدها بود؛ حداقل بگیران از آنجایی که توان پرداخت اقساط وام را نداشتند، نتواستند ثبت نام کنند؛ مساله اینجاست که در طرح 200 هزار واحدی وزارت کار، اگر به راستی هدف، خانه دار کردن مستحق ترین گروه های کارگری است، بایستی شرایط تملیک، عینی سازی شده و با توانمندی های مالی کارگرانِ حداقل بگیر تطبیق داده شود؛ در غیر این صورت، این طرح نیز محملی خواهد شد برای سودجویی سازندگان و رانت خواری نزدیکان به بلوک های قدرت.

در نتیجه، مهم ترین پیش شرط ها اینهاست: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ تعاونی های مسکن کارگری به شیوه ی دموکراتیک و از سمت بدنه بازسازی شده و این تعاونی ها در یک ساختار هرمی زیر نظر نمایندگان عالی کارگران، بازی گرفته شوند و در نهایت اینکه، خانه دار کردن کارگران از حالت یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای خارج شده و واقعاً الزامات غیرقابل عدولِ ماده 149 قانون کار اجرایی شود.

یادمان نرود که علاوه بر ماده 149 قانون کار، قانون اساسی اصلی به نام اصل 31 دارد که در آن نیز، خانه دار کردن مردم با اولویت روستانشینان و کارگران، برعهده ی دولت گذاشته شده است! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: کارگران - مسکن - شرایط - شرایط مالی - وزارت کار - مهم ترین - طرح مسکن - رونمایی - ثبت نام - موفقیت - سامانه - تعاونی - وزارت - اقساط - تنظیم - بازنشستگان - نمایندگان - دموکراتیک - قانون کار - خرید مسکن - تبلیغاتی - مالی - خانه - خانه دار - خبرنگار - بازسازی - ساختار - معلمان - کارگری - قانون

آخرین اخبار سرویس:
مصرف سوخت در استان بوشهر 53 درصد کاهش یافت

پرداخت تسهیلات 250 میلیون تومانی ساخت به سازندگان حرفه ای در بافت فرسوده پایتخت

40 واحد صنفی شهرستان کمیجان مهر و موم شد

موانع فراروی فاصله گذاری اجتماعی معابر مازندران زوج و فرد شد

مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به حدود 9 هزار هکتار رسید

تردد غیرقانونی در قشم پنج میلیون ریال جریمه می شود

خرید از سوپرمارکت ها با دستکش انجام شود

کمک 200 میلیون ریالی خیر سلامت برای مقابله با کرونا در نهاوند

15 واحد صنفی متخلف در البرز پلمب شد

تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»

کاهش 53 درصدی مصرف سوخت

افزایش 6 درصدی صادرات کالا از گیلان

کاهش معاملات مسکن با ورود ویروس کرونا به پایتخت/ اعلام مناطق پرمعامله تهران

احتمال افزایش قیمت برنج در صورت عدم تخصیص ارز وارداتی

پس از کرونا چه شکلی خواهیم بود؟

اجرای طرح قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در لرستان

شرکت توزیع برق بوشهر: مشترکین خانگی تا پایان اردیبهشت فرصت پرداخت قبض دارند

تحویل 15000 هزار واحد مسکن مهر تا پایان خرداد/ تمدید شرایط ویژه خرید عرصه مسکن مهر

میزخدمت الکترونیکی در شرکت های توزیع برق سراسر کشور استقرار یابد

احتمال افزایش قیمت برنج قوت گرفت

جزییات افزایش 700 هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

برنج گران می شود؟

هزینه قبض برق مشترکان افزایش می یابد

تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»

تمهیدات وزارت اقتصاد برای تحقق جهش تولید

تولید 250 هزار تن کاتد برای نخستین بار در تاریخ شرکت مس

تولید 250 هزار تن کاتد برای نخستین بار در تاریخ شرکت مس/رشد 125 درصدی در فروش

پادکست حقوقی (27) / مجازات جعل شناسنامه چیست؟

موفقیت طرح فاصله گذاری اجتماعی در یزد

بررسی آخرین وضع شیوع کرونا در آذربایجان شرقی

شرکت توزیع برق بوشهر: مشترکین خانگی تا پایان اردیبهشت فرصت قبض دارند

تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»

افزایش 700 هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

«کرونا» به فعال شدن سایت «انجمن هنرمندان نقاش» سرعت بخشید

بندر های هرمزگان سکوی صعود در جهش تولید

موافقت وزارت صنعت با تمدید خودکار کارت های بازرگانی تا پایان اردیبهشت

فعالان اقتصادی سمنان به کمک درمانگران کرونا آمدند/ اهدای 2.5میلیارد تومان تجهیزات پزشکی

اعمال محدودیت تردد در 3 نقطه از مبادی تهران

بورس روز یکشنبه را چگونه آغاز کرد؟

 ائتلاف سعودی بیش از 800 میلیون دلار به بنادر یمن خسارت وارد کرده است

تشریح دستاوردهای سال 98 و برنامه های سال 99 شستا از زبان مدیرعامل

نرخ تمامی ارزها ثابت ماند

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

مصرف سوخت در استان بوشهر 53 درصد کاهش یافت

ترمز ورود به بورس کشیده شد

40 واحد صنفی شهرستان کمیجان مهر و موم شد

32 هزار تن کالای اساسی در استان مرکزی توزیع شد

پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

تداوم تولید و عرضه مواد ضدعفونی کننده در ارس

رشد فزاینده نقدینگی مانع جهش تولید است

یارانه معیشتی امشب یکشنبه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود

درخواست کشورهای منطقه برای کیت های ایرانی تشخیص کرونا

برای تامین مایحتاج ضروری هیچ مشکلی وجود ندارد/ تشکیل بیش از 5600 پرونده درخصوص اصناف متخلف در استان تهران

هزینه قبض برق مشترکان افزایش می یابد

​تاکید وزارت کشور در زمینه تعطیلی بوستان ها و مراکز تفریحی شهری و روستایی برای جلوگیری از هرگونه تجمع

ارزان ترین گزینه ترامپ برای نجات نفت آمریکا

کاهش معاملات مسکن با ورود ویروس کرونا به پایتخت/ اعلام مناطق پرمعامله تهران

ارسال طلا با پروازهای چارتری

کنترل 16 ورودی شهر برای مقابله با شیوع بیماری کرونا

پربازده ترین ماه برای سکه چه زمانی بود؟

افزایش 700 هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

2 برابر شدن تعداد شرکتهای فناور تربیت مدرس/ افزایش حمایت مالی

سدهای کردستان سرریز می کنند/شناسایی نقاط حادثه خیز

کاهش 50 درصدی فروش سی. ان. جی

فروکش تب سفر به خراسان رضوی؛ خطوط ریلی و هوایی مسافر ندارد

تعطیلی تفرجگاه ها و سواحل دریای گیلان / افراد غیربومی و گردشگران اجازه ورود به رشت را ندارند

مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به حدود 9 هزار هکتار رسید

معرفی بهترین خودروهایی که در سال 98 رونمایی شدند

اجرای طرح محدودیت تردد در ورودی های سنندج

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز 10 فروردین 99

افزوده شدن 100هکتار به مجموع اراضی باغی شهرستان کرمانشاه

تاکید معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر بر ضرورت تحول دیجیتال

از الزامات تحقق شعار «جهش تولید» ایجاد فضای اعتماد و انگیزه در کشور است

میزان حقوق کارگران در سال 99

سایه سنگین بیماری کرونا بر شهر کرمانشاه

خرید از سوپرمارکت ها با دستکش انجام شود

طرح فاصله گذاری اجتماعی به استانداری ها ابلاغ شد

افزایش حقوق بازنشستگان تا 700 هزار تومان در سال 99

کاهش 50 درصدی فروش سی. ان. جی

هیچ پاکبانانی تاکنون کرونا نگرفته است

هیچ پمپ بنزینی تعطیل نمی شود، با آرامش و رعایت بهداشت سوخت دریافت کنید

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

وزارت کشور: کمک های خیرین برای مقابله با کرونا ساماندهی می شود

5 هزار سیل زده در 3 استان بیمه بیکاری دریافت کردند

منطقه 16 صاحب پل طبیعت می شود

افزوده شدن 100 هکتار به مجموع اراضی باغی شهرستان کرمانشاه

کاهش 39درصدی مصرف بنزین در خراسان جنوبی

بازگشت 15 شرکت بین المللی کشتیرانی به بنادر ایران

برنامه ریزی برای اصلاح نژاد دام ها در استان قم

تمدید فروش های اینترنتی صنوف تا پایان فروردین

کیت های ایرانی تشخیص کرونا بازار جهانی پیدا کرد | کشورهای متقاضی

کمک 200 میلیون ریالی خیر سلامت برای مقابله با کرونا در نهاوند

راه حل کارشناسان در مورد تغییر فرآیند صدور کد معاملاتی

قطع زنجیره انتقال کرونا مستلزم مسوولیت پذیری اجتماعی است

2 برابر شدن تعداد شرکتهای فناور دانشگاه تربیت مدرس/ حمایت مالی از واحدهای فناور

قرنطینه یک میلیارد و سیصد میلیون نفری - هند

قیمت طلا شاهد رشد بیش از 8 درصدی بود

کشورهای جهان چگونه از مردم در برابر کرونا حمایت می کنند؟

تمهیدات وزارت اقتصاد برای تحقق جهش تولید

بانک مرکزی هند نرخ بهره خود را کاهش داد

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!