مطالب مرتبط:
عملیات شمارش رای در همه شعب رای گیری آغاز شد/ اعلام نتایج بیشتر حوزه های انتخابیه در روز شنبه/ اعلام نتایج تهران تا روز یکشنبه
شمارش آرای انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی در شهرهای گیلان آغاز شد
عملیات بزرگ رزمندگان یمنی در عمق خاک عربستان
پایان اخذ رأی در در 55 هزار شعبه/ اعلام نتایج از فردا شنبه/ شهرهای بزرگ از یک شنبه/ آغاز کار مجلس جدید از 8 خرداد 99
سوئد آزمایش اولین «ارز دیجیتال ملی» جهان را آغاز کرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 08:252020-02-22بين الملل

سالروز آغاز «عملیات خیبر»


امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز «عملیات خیبر» است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

- امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز عملیات خیبر است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جغرافیای طبیعی هورالهویزه (منطقه عملیاتی خیبر) منطقه ای در شرق رودخانه دجله در کشور عراق است که از شمال به الغدیر و از جنوب به القرنه و کلایه و از سمت دیگر به منطقه زید محدود می شود.

این مکان منطقه ایعموما هم سطح دریا است که در بعضی مناطق سطح آب آن دو تا سه متر بالاتر از آب دریا و نسبت به مناطق هم جوار گودتر است و در مسیر رودخانه های قدیمی و دائمی به وجود می آید.

همچنین آب رودخانه صویب که ادامه نهری از کرخه است و از وسط هور می گذشته، بعدها به علت مسدود شدن مجاری خروجی رودخانه در سطح زمین های اطراف پخش و به آب هورالهویزه اضافه شده است.

پوشش های گیاه این منطقه شامل نِی که ارتفاع آن از دو تا هفت متر و عمدتا در جاهای عمیق می روید بربی که گیاهی با ساقه ای بلند است که ارتفاع آن به چهار متر می رسد، چوران که در مکان های کم عمق می روید و اتفاع آن به نیم متر نیز می رسد، است.

منطقه هورالهویزه دارای دو نوع طبیعت هور و خشکی است که بخش خشکی آن دارای هشت تا 10 کیلومتر عرض است و توسط دو هور بزرگ هورالهویزه در شرق و هورالحمار در شرق احاطه شده است.

همچنین این منطقه توسط رودخانه دجله بر دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود که سه چهارم آن در شرق رودخانه واقع شده است و نیز جاده استراتژیک مواصلاتی عماره بصره در غرب رودخانه دجله جای گرفته است.

جغرافیای اقتصادی و نظامی هورالعظیم (منطقه خیبر) در داخل منطقه هورالهویزه جزایر مجنون شمالی و جنوبی قرار گرفته است که علاوه بر آن تأسیسات دیگری از قبیل دکل های برق، دکل های تقویتی رادیو و تلویزیون، تأسیسات و کارخانجات کاغذسازی چاه های نفت و غیره وجود دارد.

از تیرماه سال 61 مقدمات، استراتژیکی تعقیب متجاوز برای رفع فتنه در دستور کار فرماندهان نظامی ایران قرار می گیرد که براساس آن، منطقه هورالهویزه مورد شناسایی قرار می گیرد.

این منطقه به وسعت 1000کیلومترمربع و جزایر مجنون شمالی و جنوبی به وسعت 200 کیلومترمربع در آن قرار دارد.

فاصله آن از شهرک القرنه عراق 15 کیلومتر و بزرگراه بصره - العماره که از گلوگاه های مهم عراق است از غرب آن می گذرد.

شهر هویزه در شمال غربی هور قرار دارد و مرز ایران از دل آب های آن عبور می کند.

در جنوب آن شهرک القرنه و در شمال آن شهرک الغدیر قرار دارد.

یکی از دلایل انتخاب این منطقه از سوی ایران برای عملیات خیبر استفاده بهینه از نیروهای پیاده و عدم توانایی استفاده عراقی ها از یگان های زرهی به دلیل شرایط خاص منطقه بود.

وجود نیزارهای مختلف در این منطقه پناهگاه خوبی برای اختفای نیروها به حساب می آمد.

در این منطقه از آغاز جنگ 1359 که چهار سال از آن می گذشت هیچگونه تحرکی از سوی دو جناح صورت نگرفته بود.

جغرافیای انسانی هور الهویزه (منطقه خیبر) منطقه هورالهویزه که دارای باتلاق های فراوان و پوشش های گیاهی خاص مانند نی، بربی و چوران دارای 50 روستای مسکونی است.

بیشتر مردم این منطقه از شیعیان جنوب عراق بودند که به دلیل ظلم و ستم از سوی حزب بعث عراق به این منطقه رانده شده بودند و در سخت ترین شرایط منطقه زندگی می کردند.

وقایع سیاسی، نظامی (قبل از عملیات خیبر) قبل از عملیات خیبر رسانه های جمعی عراق و حامیان آن تبلیغات گسترده ای را علیه ایران آغاز می کنند.

رادیوی حزب بعث اعلام می کند که هرگونه عملیات نیروهای ایرانی را در داخل خاک عراق با شکست روبه رو خواهد کرد.

در عین حال در اواخر سال 1362 رادیوهای آمریکا، بی بی سی، کلن، بغداد و رژیم صهیونیستی تبلیغات گسترده ای در مورد استقرار صدها هزار تن از نیروهای ایرانی در جبهه های جنوبی به راه می اندازند و تحلیلگران در این باره بیشتر از منطقه بصره و مناطق شرقی آن نام می برند.

همچنین در سطح بین المللی، وزارت امور خارجه آمریکا، علنا اعلام می کند کشور متبوعش نگران پیروزی ایران در جنگ با عراق است.

در همین زمان فرانسویان اقدام به تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد مجهز به موشک های اگزوست به عراق می کند و شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 9 آبان ماه سال 1362 قطعنامه 540 را تصویب می کند که در آن محکوم کردن نقض حقوق انسانی و تقاضای توقف فوری کلیه عملیات نظامی علیه هدف های غیرنظامی و نیز پایان دادن به خصومت در منطقه خلیج فارس و احترام دو طرف به تمامیت ارضی یکدیگر اشاره شده است.

همچنین اجرای مانور آزادی قدس ، متلاشی شدن حزب توده ایران، انفجار مقر تفنگداران آمریکایی، فرانسوی و اسراییلی در لبنان، دستگیری ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش و سرهنگ عطاریان از عناصر حزب توده، اعزام بزرگ نیروهای بسیجی در طرح لبیک یا خمینی (ره) از دیگر وقایع این دوره به شمار می رود.

طراحی، شرح و اهداف (عملیات خیبر) قرارگاه 9 سپاه پاسداران طراحی عملیات خیبر را پس از یک پروسه اطلاعاتی دقیق به فرماندهان ارائه کردند.

پرهیز از تک جبهه ای و حمله به جناح عراق در شرق بصره و سپس دست اندازی بر عقبه عراق در نشوه همچنین عدم تصور عراق نسبت به انجام عملیات در هور، بکر بودن منطقه، غیرممکن بودن مانور زرهی برای عراق از علل اساسی این طرح به شمار می رفت.

در عملیات خیبر دو محور مستقل با هدف تصرف شهر بصره در نظر گرفته می شود.

محور زید تحت پوشش قرارگاه کربلا با فرماندهی ارتش و محور هورالهویزه تحت پوشش قرارگاه نجف با فرماندهی سپاه.

در محور هور پنج هدف با پنج قرارگاه مشخص می شود.

قرارگاه نصر با هدف تصرف محور الغدیر یعنی جاده العماره بصره، قرارگاه جدید با هدف تصرف القرنه یعنی مسیر تقاطع بغداد بصره، حماره قرارگاه حنین با هدف تبصرف جزیره جنوبی و نیمه شرقی و شمال جزیره شمالی و الحاق با محور طلاییه، قرارگاه فتح با هدف شکستن خط پر مانع طلاییه و باز کردن راه زمینی برای پشتیبانی، قرارگاه بدر با هدف تصرف نیمه غربی جزیره جنوبی و پل نشوه و قرارگاه نوح به منظور تامین ترابری و پشتیبانی یگان های عمل کننده، علاوه بر این هوانیروز مأموریت انتقال نیرو و امکانات و نیروی هوایی در برقراری امنیت هوایی در نظر گرفته می شود.

سرانجام عملیات خیبر در ساعت 21 و 30 دقیقه سوم اسفند ماه سال 1362 با رمز یا رسول الله (ص) آغاز می شود.

در مرحله اول قرارگاه های نجف، نصر و حدید موفق می شوند محور الغدیر و القرنه را تصرف کنند و جاده بغداد بصره را به اشغال خود درآورند.

اما در جزایر مجنون پاک سازی به طول می انجامد و عمل الحاق در محور طلاییه صورت نمی گیرد.

قرارگاه فتح نیز در محور طلاییه موفق به شکستن خط عراقی ها نمی شود و در محور زید، قرارگاه کربلا موفقیتی به دست نمی آورد و نیروهای سپاه به ناچار از منطقه القرنه و الغدیر به داخل جزایر مجنون شمالی و جنوبی عقب نشینی می کنند.

لشکرهای 27 محمد رسول الله (ص)، 31 عاشورا و 14 امام حسین (ع) با وجود از دست دادن فرماندهان و برخی از معاونان خود در حالی که عراق پاتک های سنگینی را اجرا می کرد به مقاومت پرداختند و 72 ساعت زیر بمباران های گوناگون به شکلی که در جزایر مجنون حدود یک میلیون گلوله توپ و خمپاره بر زمین نشست.

این در حالی بود که فرماندهان ارتش ایران اعلام کردند فقط 1300 گلوله 130 میلی متری در اختیار دارند.

عراقی ها که از بازپس گیری جزایر مجنون مأیوس شده بودند در چندین نوبت برای اولین بار با وسعتی قابل ملاحظه مبادرت به بمباران شیمیایی می کنند که در طول جنگ بی سابقه بود.

در این عملیات 23 یگان عراق منهدم، 15 هزار نفر از آن ها کشته یا ز خمی می شوند و تعدادی نیز به اسارت در می آیند.

همچنین تجهیزات و ادوات متعددی منهدم می شود.

در این نبرد نیروهای ایرانی موفق می شوند به 40 درصد از اهداف خود دست یابند.

عملیات خیبر تاثیر بسزایی در روند جنگ داشت.

از نظر نظامی، ورود قوای ایران به خاک عراق یک تحول جدید به حساب می آمد زیرا جزایر مجنون یکی از مناطق استراتژیک به شمار می رفت.

روزنامه فاینشنال تایمز در این زمینه نوشت: ذخایر نفتی جزایر مجنون حدود هفت میلیارد بشکه تخمین زده شده به طوری که تولید اولیه آن روزانه 350 هزار بشکه است.

بازتاب عملیات خیبر (ابتکار جدید) ابتکار جدید ایران در عملیات خیبر دور از ذهن نظامیان و کارشناسان نظامی بود و این نگرانی آمریکا را دو چندان می کرد.

به گونه ای که رادیوی آمریکا گفت: آمریکا خواستار پیروزی هیچ طرفی نیست و حل جنگ را از راه گفت وگو ترجیح می دهد.

بازتاب عملیات خیبر (حمایت ماهواره ای) رسانه های آمریکایی در شبکه سی بی اس گزارش می دهند آمریکا اطلاعاتی را که از طریق ماهواره های شناسایی خود دریافت می کند در اختیار عراق قرار می دهد.

همچنین ریگان، (رییس جمهور وقت آمریکا) که دچار هراس شده بود دستور تهیه طرح های جدیدی به منظور تقویت عراق در جنگ با ایران را صادر می کند.

بازتاب عملیات خیبر (عراق خاکریز دفاع) پدیده نبوغ ایرانی ها در عملیات خیبر به گونه ای بود که رهبران عراق دست به تلاش های متعددی زدند.

صدام به کشورهای خلیج فارس هشدار می دهد که عراق خاکریز دفاع از آن ها است، اگر این سد فرو ریزد طوفان در مرزهای خلیج فارس متوقف نخواهد شد.

بازتاب عملیات خیبر (هزینه جنگ و تحمیل صلح) عراق به جامعه جهانی برای مقابله با ایران و نجات خود اعلام می کند که خواستار تلاش مجدانه بین المللی برای تحمیل صلح به ایران است.

همچنین فشار اقتصادی ناشی از جنگ بار سنگینی را بر نظام سیاسی عراق وارد کرده است.

به گفته سفیر وقت رژیم عراق در کنیا، جنگ ماهانه یک میلیارد دلار هزینه بر دوش حکومت تحمیل می کند.

بازتاب عملیات خیبر (تنها راه پیشروی عراق) رژیم عراق برای رهایی از فشارهای متعدد سیاسی، اقتصادی و نظامی و جهانی اقدامات دیگری از جمله استفاده از سلاح شیمیایی، حمله به تاسیسات نفتی، حمله به نفتکش ها و حمله به مناطق مسکونی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.

رسانه های غربی نیز در تحلیل های خود حمله به تاسیسات نفتی ایران را تنها راه پیش روی عراق اعلام می کنند.

بازتاب عملیات خیبر (سلاح ممنوعه شیمیایی) از مهم ترین تحولات جنگ بکارگیری سلاح شیمیایی توسط عراقی ها بود که بارها در مناطق مختلف جنگی و اوج آن در منطقه عملیات خیبر به وقوع پیوست.

آمریکایی ها گزارش ایران مبنی بر استفاده عراق از سلاح شیمیایی را یک ادعا قلمداد می کند اما روزنامه واشنگتن پست از قول آمریکایی ها می نویسد: حکومت بغداد با حمله خیبر در آستانه سقوط قرار گرفته و ناگزیر از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

بازتاب عملیات خیبر (مقاومت 72 ساعته) مقاومت رزمندگان ایران به ویژه در حفظ جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته آن به شمار می رفت.

مقاومت 72 ساعته در مجنون همراه با محدودیت بسیار دشوار و تنها با استقامت و روحیه انقلابی امکان پذیر بود به گونه ای که ماهر عبدالرشید ژنرال عراقی می گوید: پس گرفتن مجنون از آن چه ما فکر می کردیم سخت تر شده است.

بازتاب عملیات خیبر (نصب پل 13 کیلومتری) نصب پل به طول 13 کیلومتر بر روی آب های هور یکی از موفقیت های نظامی به شمار می رفت که در تاریخ نظامی بی سابقه بود.

خبرگزاری فرانسه در سوم فروردین 1363 دست یازیدن به پل قایقی با چنین طولی در تاریخ نظامی مدرن را بی سابقه توصیف می کند.

همچنین نبوغ و ابتکار نظامی قوای ایران در این عملیات زمینه مساعدی برای پیشبرد سیاست های سران نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند.

بازتاب عملیات خیبر (نجات صدام) هفته نامه فارین ریپورت چاپ لندن اعلام می کند: یک هیأت ارشد آمریکایی در شش ماه دسامبر 1983 به چند کشور عربی خلیج فارس می رود و یک طرح چهار ماده ای در رابطه با نجات صدام و مسائل خاورمیانه به سران این کشورها تسلیم می کند.

براساس این طرح دولت آمریکا جنگ افزار تحویل عراق خواهد داد و در کنفرانس های بین المللی از حوزه عراق حمایت خواهد کرد.

یکی از موضوعات مهم برای آمریکا، موضوع شناسایی رژیم صهیونیستی توسط عراق بود.

صدام اعلام می کند: دیگر عراق را جزو کشورهای در خط مقدم علیه این رژیم نمی شناسد.

در چنین شرایطی بود که بانک صادرات و واردات آمریکا برای کمک به اقتصاد این کشور هزینه خط لوله نفتی بغداد عقبه را به مبلغ یک میلیارد دلار تقبل می کند و از رژیم صهیونیستی می خواهد به آن حمله نکند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عملیات - عملیات خیبر - رودخانه - منطقه - سالروز - خیبر - بیگانه - بازتاب - امروز - رسانه - مناطق - کشور عراق - دریا - سطح زمین - عملیاتی - آب دریا - طبیعی - مسدود - قدیمی - گزارش - ادامه - جنوب - کرخه - کشور - مسیر - دیگر - شمال - زمین - مکان - عراق

آخرین اخبار سرویس:
ابتلای بیش از1000 تن از کارکنان پنتاگون به کرونا

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت روز سرزمین فلسطین

اشکها و لبخندها در بارش های بهار 99

بایدن رییس جمهور آینده آمریکاست

تحرکات جدید آمریکا در عراق/ پاتریوت هم وارد شد

تازه ترین اقدامات کشورها برای مقابله با کرونا

آمریکا معافیت همکاری هسته ای با ایران را بار دیگر تمدید کرد

سناتورهای آمریکا ، عربستان را تهدیدکردند

سناتورهای آمریکا ، عربستان را تهدیدکردند

تلفات کرونا در آمریکا از 3000 نفر فراتر رفت

حضور گسترده بالگردهای آپاچی در عراق/ احتمال وقوع یک عملیات نظامی

برای مقاومت برابر نیرو های آمریکایی آمادگی داریم

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت روز سرزمین فلسطین

الفتح تفاهم با صالح بر سر موافقت با نخست وزیر مکلف را رد کرد

نیمار هم قرنطینه را دور زد

تنش لفظی میان نوه ملکه انگلیس و ترامپ بالا گرفت

ترامپ: یک میلیون نفر در آمریکا تست کرونا داده اند/ از روسیه و چین کمک دریافت کردیم

عکس روز| انتقال بیمار کرونا با بالگرد نظامی

تنش لفظی میان نوه ملکه انگلیس و ترامپ بالا گرفت

حضور گسترده بالگردهای آپاچی در عراق/ احتمال وقوع یک عملیات نظامی

اردوغان با آغاز پویش ملی، هفت ماه حقوق خود را به آسیب دیدگان کرونا داد

از درخواست سازمان ملل برای کمک 2٫5 تریلیون دلاری تا کمپین همبستگی ملی در ترکیه

احتمال انتقال سفارت آمریکا به پایگاه عین الاسد

جهان پساکرونا چگونه خواهد بود

آمریکا در شمال و غرب عراق سامانه دفاع موشکی مستقر کرد

نتیجه آزمایش کرونای نتانیاهو منفی شد

عمان: آتش بس در یمن، تنها راه تحقق امنیت در این کشور است

روزنامه های جهان در دوران کرونا چه وضعیتی دارند؟

آمریکا در شمال و غرب عراق سامانه پاتریوت مستقر کرد

پاسخ جالب نیمار به اتهام «نقض قرنطینه»-

ظریف: آمریکا در حال انتقام جویی از طریق یک فاجعه بشری است

کتائب حزب الله:مقاومت در اوج آمادگی برای مقابله با هر حمله آمریکاست

فرانسه بیشترین میزان مرگ روزانه کرونا را گزارش کرد| شمار کل عفونت ها در جهان از سه چهارم میلیون گذشت

فرانسه بیشترین میزان مرگ روزانه کرونا را گزارش کرد| شمار کل عفونت ها در جهان از سه چهارم میلیون گذشت

بیانیه وزارت خارجه ایران به مناسبت روز سرزمین فلسطین

آیا کاغذ، ناقل ویروس کرونا است؟/ چالشِ انتشار روزنامه ها در دوره بحران

نتیجه آزمایش کرونای نتانیاهو منفی شد

کرونا و نابرابری درآمدی

بایدن خطاب به ترامپ: بجنب تا دیر نشده

میدل ایست آی از استقرار پاتریوت های آمریکا در اربیل و عین الاسد خبر داد

طرح شکایت علیه عربستان و امارات به جرمِ جنایات جنگی در یمن

بایدن خطاب به ترامپ: بجنب تا دیر نشده

معرفی نامزد نخست وزیری حق اکثریت پارلمانی است

بیانیه وزارت خارجه ایران به مناسبت روز سرزمین فلسطین

آمریکا در شمال و غرب عراق سامانه پاتریوت مستقر کرد

گردان های حزب الله: تحرکات اخیر آمریکا در عراق اتفاقی نیست

دستور «ماندن در خانه» در واشنگتن هم صادر شد

شمار مبتلایان به کرونا در اروپا از 400 هزار نفر فراتر رفت

ترامپ از آغاز ضدعفونی ماسک پزشکی مصرف شده خبر داد

احتمال مرگ 82 هزار آمریکایی بر اثر کرونا تا ماه اوت

جواب تست کرونای نتانیاهو مشخص شد

ثبت اولین مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در بولیوی

ترامپ از آغاز ضدعفونی ماسک پزشکی مصرف شده خبر داد

تمدید قرنطینه در ایتالیا تا عید پاک

نهاوندیان: بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای وام به ایران موافقت کرده اند

یک چهارم پزشکان انگلیس یا بیمارند و یا در قرنطینه

تعداد جانباختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه از 3 هزار نفر گذشت

طرح شکایت علیه عربستان و امارات به جرمِ جنایات جنگی در یمن

تصاویر/ قرنطینه پایتخت آلمان در پی شیوع کرونا

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا پس از یک هفته از قرنطینه خارج شد

تاکید ائتلاف الفتح بر حق اکثریت پارلمان عراق برای انتخاب نامزد نخست وزیری

چرا فقط 3 کشور در مقابله با کرونا موفق بودند؟

شورش افراد مسلح داعش در زندان حسکه

نهاوندیان: بسیاری از کشورهای اروپایی برای اعطای وام به ایران موافقت کرده اند

انتقال هوایی بیمار کرونایی به بیمارستان/ گزارش تصویری

آخرین آمار رسمی کرونا در جهان

امریکا از یک فاجعه بشری در راستای انتقام جویی و گسترش نفرت استفاده می کند

یک چهارم پزشکان انگلیس در بحبوحه کرونا یا بیمارند و یا در قرنطینه

یک چهارم پزشکان انگلیس یا بیمارند و یا در قرنطینه

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت یوم الارض

اقدام عربستان در ریختن ماسک به روی شهرهای یمن/الحدیده بمباران شد

یک چهارم پزشکان انگلیس در بحبوحه کرونا یا بیمارند و یا در قرنطینه

5 مرحله؛ واریز کمک معیشتی

اقدامات قاطع در روسیه موجب محدود شدن شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از رشد انفجاری شمار مبتلایان شد

دلایل خروج آمریکا از پایگاه های عراق چه بود؟

اردوغان با آغاز پویش ملی، هفت ماه حقوق خود را به آسیب دیدگان کرونا داد

خواننده لس آنجلسی در تهران دستگیر شد/ آیا قاتل سردار سلیمانی در افغانستان کشته شد؟/ ماجرای انتشار فایل صوتی مربوط به پرواز اوکراینی/ ایران 700 میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا دارد/ انتقاد از سلبریتی شدن مداحان

آخرین آمار از تلفات کرونا ویروس در جهان

پاسخ جالب نیمار به اتهام «نقض قرنطینه»

پیام آمریکا به عادل عبدالمهدی در خصوص حمله به الحشد الشعبی

ظریف: با ویروس بجنگید نه با ما

ارزیابی اندیشکده آمریکایی از توازن قوا در خلیج فارس و قدرت ایران

الحشد الشعبی: آمریکا درباره حملات به مقاومت به عبدالمهدی پیام داده است

جواب تست کرونای نتانیاهو مشخص شد

همبستگی و حمایت دولت و ملت موریتانی با دولت و مردم ایران در مبارزه با کرونا

الحشد الشعبی حمله داعش در شرق دیالی را دفع کرد

احتمال مرگ 82 هزار آمریکایی بر اثر کرونا تا ماه اوت

معافیت های هسته ای ایران برای یک دوره 60 روزه دیگر تمدید می شوند

گفتگوی تلفنی پوتین و ترامپ در باره کرونا

آخرین آمار از تلفات کرونا ویروس در جهان/از خودکشی وزیر تا درگیری لفظی ترامپ با عروس ملکه/مسکو قرنطینه شد

ظریف: آمریکا در حال انتقام جویی از طریق یک فاجعه بشری است

پاسخ جالب نیمار به اتهام «نقض قرنطینه»

واقعیت هایی جالب درباره «شهر زیرزمینی کرد علیا»

نزدیک به 35 هزار نفر قربانی کرونا در جهان

سفارت آمریکا به پایگاه عین الاسد عراق نقل مکان می شود؟

واکنش برنده ی جایزه نوبل به وضعیت آمریکای کرونا زده

صنعت خبر در روزگار کرونا

پاسخ جالب نیمار به اتهام «نقض قرنطینه»

ترامپ: کمتر از 100 هزار کشته به دلیل کرونا بدهیم بسیار خوب عمل کرده ایم!

الحشد الشعبی حمله داعش در شرق دیالی را دفع کرد

سالروز آغاز «عملیات خیبر»

سالروز آغاز «عملیات خیبر»