مطالب مرتبط:
عملیات شمارش رای در همه شعب رای گیری آغاز شد/ اعلام نتایج بیشتر حوزه های انتخابیه در روز شنبه/ اعلام نتایج تهران تا روز یکشنبه
شمارش آرای انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی در شهرهای گیلان آغاز شد
عملیات بزرگ رزمندگان یمنی در عمق خاک عربستان
پایان اخذ رأی در در 55 هزار شعبه/ اعلام نتایج از فردا شنبه/ شهرهای بزرگ از یک شنبه/ آغاز کار مجلس جدید از 8 خرداد 99
سوئد آزمایش اولین «ارز دیجیتال ملی» جهان را آغاز کرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 08:252020-02-22بين الملل

سالروز آغاز «عملیات خیبر»


امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز «عملیات خیبر» است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

- امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز عملیات خیبر است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جغرافیای طبیعی هورالهویزه (منطقه عملیاتی خیبر) منطقه ای در شرق رودخانه دجله در کشور عراق است که از شمال به الغدیر و از جنوب به القرنه و کلایه و از سمت دیگر به منطقه زید محدود می شود.

این مکان منطقه ایعموما هم سطح دریا است که در بعضی مناطق سطح آب آن دو تا سه متر بالاتر از آب دریا و نسبت به مناطق هم جوار گودتر است و در مسیر رودخانه های قدیمی و دائمی به وجود می آید.

همچنین آب رودخانه صویب که ادامه نهری از کرخه است و از وسط هور می گذشته، بعدها به علت مسدود شدن مجاری خروجی رودخانه در سطح زمین های اطراف پخش و به آب هورالهویزه اضافه شده است.

پوشش های گیاه این منطقه شامل نِی که ارتفاع آن از دو تا هفت متر و عمدتا در جاهای عمیق می روید بربی که گیاهی با ساقه ای بلند است که ارتفاع آن به چهار متر می رسد، چوران که در مکان های کم عمق می روید و اتفاع آن به نیم متر نیز می رسد، است.

منطقه هورالهویزه دارای دو نوع طبیعت هور و خشکی است که بخش خشکی آن دارای هشت تا 10 کیلومتر عرض است و توسط دو هور بزرگ هورالهویزه در شرق و هورالحمار در شرق احاطه شده است.

همچنین این منطقه توسط رودخانه دجله بر دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود که سه چهارم آن در شرق رودخانه واقع شده است و نیز جاده استراتژیک مواصلاتی عماره بصره در غرب رودخانه دجله جای گرفته است.

جغرافیای اقتصادی و نظامی هورالعظیم (منطقه خیبر) در داخل منطقه هورالهویزه جزایر مجنون شمالی و جنوبی قرار گرفته است که علاوه بر آن تأسیسات دیگری از قبیل دکل های برق، دکل های تقویتی رادیو و تلویزیون، تأسیسات و کارخانجات کاغذسازی چاه های نفت و غیره وجود دارد.

از تیرماه سال 61 مقدمات، استراتژیکی تعقیب متجاوز برای رفع فتنه در دستور کار فرماندهان نظامی ایران قرار می گیرد که براساس آن، منطقه هورالهویزه مورد شناسایی قرار می گیرد.

این منطقه به وسعت 1000کیلومترمربع و جزایر مجنون شمالی و جنوبی به وسعت 200 کیلومترمربع در آن قرار دارد.

فاصله آن از شهرک القرنه عراق 15 کیلومتر و بزرگراه بصره - العماره که از گلوگاه های مهم عراق است از غرب آن می گذرد.

شهر هویزه در شمال غربی هور قرار دارد و مرز ایران از دل آب های آن عبور می کند.

در جنوب آن شهرک القرنه و در شمال آن شهرک الغدیر قرار دارد.

یکی از دلایل انتخاب این منطقه از سوی ایران برای عملیات خیبر استفاده بهینه از نیروهای پیاده و عدم توانایی استفاده عراقی ها از یگان های زرهی به دلیل شرایط خاص منطقه بود.

وجود نیزارهای مختلف در این منطقه پناهگاه خوبی برای اختفای نیروها به حساب می آمد.

در این منطقه از آغاز جنگ 1359 که چهار سال از آن می گذشت هیچگونه تحرکی از سوی دو جناح صورت نگرفته بود.

جغرافیای انسانی هور الهویزه (منطقه خیبر) منطقه هورالهویزه که دارای باتلاق های فراوان و پوشش های گیاهی خاص مانند نی، بربی و چوران دارای 50 روستای مسکونی است.

بیشتر مردم این منطقه از شیعیان جنوب عراق بودند که به دلیل ظلم و ستم از سوی حزب بعث عراق به این منطقه رانده شده بودند و در سخت ترین شرایط منطقه زندگی می کردند.

وقایع سیاسی، نظامی (قبل از عملیات خیبر) قبل از عملیات خیبر رسانه های جمعی عراق و حامیان آن تبلیغات گسترده ای را علیه ایران آغاز می کنند.

رادیوی حزب بعث اعلام می کند که هرگونه عملیات نیروهای ایرانی را در داخل خاک عراق با شکست روبه رو خواهد کرد.

در عین حال در اواخر سال 1362 رادیوهای آمریکا، بی بی سی، کلن، بغداد و رژیم صهیونیستی تبلیغات گسترده ای در مورد استقرار صدها هزار تن از نیروهای ایرانی در جبهه های جنوبی به راه می اندازند و تحلیلگران در این باره بیشتر از منطقه بصره و مناطق شرقی آن نام می برند.

همچنین در سطح بین المللی، وزارت امور خارجه آمریکا، علنا اعلام می کند کشور متبوعش نگران پیروزی ایران در جنگ با عراق است.

در همین زمان فرانسویان اقدام به تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد مجهز به موشک های اگزوست به عراق می کند و شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 9 آبان ماه سال 1362 قطعنامه 540 را تصویب می کند که در آن محکوم کردن نقض حقوق انسانی و تقاضای توقف فوری کلیه عملیات نظامی علیه هدف های غیرنظامی و نیز پایان دادن به خصومت در منطقه خلیج فارس و احترام دو طرف به تمامیت ارضی یکدیگر اشاره شده است.

همچنین اجرای مانور آزادی قدس ، متلاشی شدن حزب توده ایران، انفجار مقر تفنگداران آمریکایی، فرانسوی و اسراییلی در لبنان، دستگیری ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش و سرهنگ عطاریان از عناصر حزب توده، اعزام بزرگ نیروهای بسیجی در طرح لبیک یا خمینی (ره) از دیگر وقایع این دوره به شمار می رود.

طراحی، شرح و اهداف (عملیات خیبر) قرارگاه 9 سپاه پاسداران طراحی عملیات خیبر را پس از یک پروسه اطلاعاتی دقیق به فرماندهان ارائه کردند.

پرهیز از تک جبهه ای و حمله به جناح عراق در شرق بصره و سپس دست اندازی بر عقبه عراق در نشوه همچنین عدم تصور عراق نسبت به انجام عملیات در هور، بکر بودن منطقه، غیرممکن بودن مانور زرهی برای عراق از علل اساسی این طرح به شمار می رفت.

در عملیات خیبر دو محور مستقل با هدف تصرف شهر بصره در نظر گرفته می شود.

محور زید تحت پوشش قرارگاه کربلا با فرماندهی ارتش و محور هورالهویزه تحت پوشش قرارگاه نجف با فرماندهی سپاه.

در محور هور پنج هدف با پنج قرارگاه مشخص می شود.

قرارگاه نصر با هدف تصرف محور الغدیر یعنی جاده العماره بصره، قرارگاه جدید با هدف تصرف القرنه یعنی مسیر تقاطع بغداد بصره، حماره قرارگاه حنین با هدف تبصرف جزیره جنوبی و نیمه شرقی و شمال جزیره شمالی و الحاق با محور طلاییه، قرارگاه فتح با هدف شکستن خط پر مانع طلاییه و باز کردن راه زمینی برای پشتیبانی، قرارگاه بدر با هدف تصرف نیمه غربی جزیره جنوبی و پل نشوه و قرارگاه نوح به منظور تامین ترابری و پشتیبانی یگان های عمل کننده، علاوه بر این هوانیروز مأموریت انتقال نیرو و امکانات و نیروی هوایی در برقراری امنیت هوایی در نظر گرفته می شود.

سرانجام عملیات خیبر در ساعت 21 و 30 دقیقه سوم اسفند ماه سال 1362 با رمز یا رسول الله (ص) آغاز می شود.

در مرحله اول قرارگاه های نجف، نصر و حدید موفق می شوند محور الغدیر و القرنه را تصرف کنند و جاده بغداد بصره را به اشغال خود درآورند.

اما در جزایر مجنون پاک سازی به طول می انجامد و عمل الحاق در محور طلاییه صورت نمی گیرد.

قرارگاه فتح نیز در محور طلاییه موفق به شکستن خط عراقی ها نمی شود و در محور زید، قرارگاه کربلا موفقیتی به دست نمی آورد و نیروهای سپاه به ناچار از منطقه القرنه و الغدیر به داخل جزایر مجنون شمالی و جنوبی عقب نشینی می کنند.

لشکرهای 27 محمد رسول الله (ص)، 31 عاشورا و 14 امام حسین (ع) با وجود از دست دادن فرماندهان و برخی از معاونان خود در حالی که عراق پاتک های سنگینی را اجرا می کرد به مقاومت پرداختند و 72 ساعت زیر بمباران های گوناگون به شکلی که در جزایر مجنون حدود یک میلیون گلوله توپ و خمپاره بر زمین نشست.

این در حالی بود که فرماندهان ارتش ایران اعلام کردند فقط 1300 گلوله 130 میلی متری در اختیار دارند.

عراقی ها که از بازپس گیری جزایر مجنون مأیوس شده بودند در چندین نوبت برای اولین بار با وسعتی قابل ملاحظه مبادرت به بمباران شیمیایی می کنند که در طول جنگ بی سابقه بود.

در این عملیات 23 یگان عراق منهدم، 15 هزار نفر از آن ها کشته یا ز خمی می شوند و تعدادی نیز به اسارت در می آیند.

همچنین تجهیزات و ادوات متعددی منهدم می شود.

در این نبرد نیروهای ایرانی موفق می شوند به 40 درصد از اهداف خود دست یابند.

عملیات خیبر تاثیر بسزایی در روند جنگ داشت.

از نظر نظامی، ورود قوای ایران به خاک عراق یک تحول جدید به حساب می آمد زیرا جزایر مجنون یکی از مناطق استراتژیک به شمار می رفت.

روزنامه فاینشنال تایمز در این زمینه نوشت: ذخایر نفتی جزایر مجنون حدود هفت میلیارد بشکه تخمین زده شده به طوری که تولید اولیه آن روزانه 350 هزار بشکه است.

بازتاب عملیات خیبر (ابتکار جدید) ابتکار جدید ایران در عملیات خیبر دور از ذهن نظامیان و کارشناسان نظامی بود و این نگرانی آمریکا را دو چندان می کرد.

به گونه ای که رادیوی آمریکا گفت: آمریکا خواستار پیروزی هیچ طرفی نیست و حل جنگ را از راه گفت وگو ترجیح می دهد.

بازتاب عملیات خیبر (حمایت ماهواره ای) رسانه های آمریکایی در شبکه سی بی اس گزارش می دهند آمریکا اطلاعاتی را که از طریق ماهواره های شناسایی خود دریافت می کند در اختیار عراق قرار می دهد.

همچنین ریگان، (رییس جمهور وقت آمریکا) که دچار هراس شده بود دستور تهیه طرح های جدیدی به منظور تقویت عراق در جنگ با ایران را صادر می کند.

بازتاب عملیات خیبر (عراق خاکریز دفاع) پدیده نبوغ ایرانی ها در عملیات خیبر به گونه ای بود که رهبران عراق دست به تلاش های متعددی زدند.

صدام به کشورهای خلیج فارس هشدار می دهد که عراق خاکریز دفاع از آن ها است، اگر این سد فرو ریزد طوفان در مرزهای خلیج فارس متوقف نخواهد شد.

بازتاب عملیات خیبر (هزینه جنگ و تحمیل صلح) عراق به جامعه جهانی برای مقابله با ایران و نجات خود اعلام می کند که خواستار تلاش مجدانه بین المللی برای تحمیل صلح به ایران است.

همچنین فشار اقتصادی ناشی از جنگ بار سنگینی را بر نظام سیاسی عراق وارد کرده است.

به گفته سفیر وقت رژیم عراق در کنیا، جنگ ماهانه یک میلیارد دلار هزینه بر دوش حکومت تحمیل می کند.

بازتاب عملیات خیبر (تنها راه پیشروی عراق) رژیم عراق برای رهایی از فشارهای متعدد سیاسی، اقتصادی و نظامی و جهانی اقدامات دیگری از جمله استفاده از سلاح شیمیایی، حمله به تاسیسات نفتی، حمله به نفتکش ها و حمله به مناطق مسکونی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.

رسانه های غربی نیز در تحلیل های خود حمله به تاسیسات نفتی ایران را تنها راه پیش روی عراق اعلام می کنند.

بازتاب عملیات خیبر (سلاح ممنوعه شیمیایی) از مهم ترین تحولات جنگ بکارگیری سلاح شیمیایی توسط عراقی ها بود که بارها در مناطق مختلف جنگی و اوج آن در منطقه عملیات خیبر به وقوع پیوست.

آمریکایی ها گزارش ایران مبنی بر استفاده عراق از سلاح شیمیایی را یک ادعا قلمداد می کند اما روزنامه واشنگتن پست از قول آمریکایی ها می نویسد: حکومت بغداد با حمله خیبر در آستانه سقوط قرار گرفته و ناگزیر از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

بازتاب عملیات خیبر (مقاومت 72 ساعته) مقاومت رزمندگان ایران به ویژه در حفظ جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته آن به شمار می رفت.

مقاومت 72 ساعته در مجنون همراه با محدودیت بسیار دشوار و تنها با استقامت و روحیه انقلابی امکان پذیر بود به گونه ای که ماهر عبدالرشید ژنرال عراقی می گوید: پس گرفتن مجنون از آن چه ما فکر می کردیم سخت تر شده است.

بازتاب عملیات خیبر (نصب پل 13 کیلومتری) نصب پل به طول 13 کیلومتر بر روی آب های هور یکی از موفقیت های نظامی به شمار می رفت که در تاریخ نظامی بی سابقه بود.

خبرگزاری فرانسه در سوم فروردین 1363 دست یازیدن به پل قایقی با چنین طولی در تاریخ نظامی مدرن را بی سابقه توصیف می کند.

همچنین نبوغ و ابتکار نظامی قوای ایران در این عملیات زمینه مساعدی برای پیشبرد سیاست های سران نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند.

بازتاب عملیات خیبر (نجات صدام) هفته نامه فارین ریپورت چاپ لندن اعلام می کند: یک هیأت ارشد آمریکایی در شش ماه دسامبر 1983 به چند کشور عربی خلیج فارس می رود و یک طرح چهار ماده ای در رابطه با نجات صدام و مسائل خاورمیانه به سران این کشورها تسلیم می کند.

براساس این طرح دولت آمریکا جنگ افزار تحویل عراق خواهد داد و در کنفرانس های بین المللی از حوزه عراق حمایت خواهد کرد.

یکی از موضوعات مهم برای آمریکا، موضوع شناسایی رژیم صهیونیستی توسط عراق بود.

صدام اعلام می کند: دیگر عراق را جزو کشورهای در خط مقدم علیه این رژیم نمی شناسد.

در چنین شرایطی بود که بانک صادرات و واردات آمریکا برای کمک به اقتصاد این کشور هزینه خط لوله نفتی بغداد عقبه را به مبلغ یک میلیارد دلار تقبل می کند و از رژیم صهیونیستی می خواهد به آن حمله نکند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عملیات - عملیات خیبر - رودخانه - منطقه - سالروز - خیبر - بیگانه - بازتاب - امروز - رسانه - مناطق - کشور عراق - دریا - سطح زمین - عملیاتی - آب دریا - طبیعی - مسدود - قدیمی - گزارش - ادامه - جنوب - کرخه - کشور - مسیر - دیگر - شمال - زمین - مکان - عراق

آخرین اخبار سرویس:
چرا آمریکا 8 سرکرده داعش را از سوریه به عین الاسد برد؟

من نماینده هیچ کشور خارجی نیستم

شلیک پنج موشک به یک شرکت نفتی آمریکایی در بصره عراق + فیلم و عکس

لس آنجلس تایمز: نظام فدرالی مانع پاسخ مناسب آمریکا به بحران کرونا شده است

آمریکا و ترکیه در سوریه چه می کنند؟

مرکل همچنان تصمیمی برای صدراعظمی مجدد ندارد

ثبت اولین مورد مشکوک ابتلا به کرونا در یمن

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا 18 فروردین

ادامه تعطیلی کارخانه بویینگ

من نماینده هیچ کشور خارجی نیستم

آخرین وضعیت بوریس جانسون از زبان وزیر کابینه انگلیس

اپرا وینفری 10 میلیون دلار برای مقابله با کرونا اهدا کرد

شیرینی های ماسک دار در دورتموند آلمان

اعلام حالت فوق العاده در پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن

بادامچیان: زمان برای لغو تحریم ها فرارسیده است

تکذیب مجدد خبر رسانه های وابسته به ائتلاف سعودی

عراق| هشدار درباره اهرم های فشار جدید آمریکا علیه احزاب سیاسی

با کمک و همکاری یکدیگر فقط میتوان این وضعیت را کنترل کرد

::دهلی نو-زاغه نشینی و کرونا

تیپ متفاوت سوسن حسنی دخت مجری شبکه خبر خارج از تلویزیون + تصویر

کمالی پور: ازدحام مردم در سطح خیابان ها زنگ خطری اساسی برای کشور است

فیلم / پخش اذان در آلمان و هلند برای افزایش روحیه مسلمانان

از کلاس های مجازی تا سبک جدید زندگی

کرونا در اراضی اشغالی؛ کمبود تجهیزات پزشکی و افزایش ابتلای نظامیان صهیونیست

درد کشیدیم؛ اما ماندیم

آمریکا پیشنهاد مذاکرات استراتژیک به عراق داد

ورود کالاهای اسراییلی به فلسطین ممنوع شد

آمریکا به معنای کامل کلمه در حال راهزنی است

اولویت کمک با کم برخوردارها و آسیب پذیرها

افشای انتقال 8 سرکرده داعش از سوریه به عین الاسد

عضو پارلمان عراق: وزیر دارایی نیمی از درآمدهای کشور را به اقلیم کردستان می دهد

مرز سیمی میان آلمان و سوییس/ جایی برای ملاقات عشاق و خانواده ها (+عکس)

اعلام وضعیت اضطراری در پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن

اتحاد در همکاری راه صحیح مبارزه با کروناست

تکذیب شد:آمار رویترز درباره مبتلایان کرونا در عراق

اتحاد در همکاری راه صحیح مبارزه با کروناست

ادامه اختلافات نتانیاهو و گانتس، مانع تشکیل کابینه صهیونیستی

اعلام وضعیت اضطراری در پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن

کشور ها، تحریم های آمریکا را اجرا نکنند

هیچ درخواستی برای ارسال کمک های پزشکی و درمانی از آمریکا نداشته و نخواهیم داشت

اپرا وینفری برای مقابله با کرونا 10 میلیون دلار اهدا کرد

کرونا سه برابر 11 سپتامبر در آمریکا قربانی گرفته است

عملیات گندزدایی و ضدعفونی معابر در منطقه 6

ببر باغ وحش نیویورک کرونا گرفت

یمن|بمباران بازاری در استان حجه/ شهادت یک غیرنظامی در الحدیده

خانه نشینی با غم نان

موشن گرافیک «خوراک پتروشیمی»

روند کاهشی فوتی های کووید-19 در برخی کشورهای اروپایی

لزوم همکاری تولیدکنندگان بزرگ نفت برای توافق اوپک پلاس

سازمان ملل: لزوم حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی در هنگام قرنطینه

ایران هیچ درخواستی از آمریکا برای دریافت کمک های بهداشتی نداشته است

افشاگری لیبرمن از شمار دقیق مبتلایان به کرونا در اسراییل

حقیقت خروج نیرو های آمریکایی از عراق از فرمانده عراقی

جدیدترین آمار قربانیان ویروس کرونا؛ با زهم رکورد جدید

شلیک پلیس فیلیپین، ناقض قرنطینه کرونا را از پای در آورد

آتش سوزی طبیعی در منطقه ممنوعه چرنوبیل و افزایش آلودگی رادیواکتیو

آمریکا پیشنهاد مذاکرات استراتژیک به عراق داد

ترامپ بدترین رییس جمهور تاریخ آمریکا

حمله داعش در عراق و کشته و زخمی شدن پنج نظامی

ملکه انگلیس: شیوع کرونا کشور را با چالشی متفاوت روبه رو کرده است

بعید می دانم نشست پارلمان برای بررسی کابینه «الزرفی» تشکیل شود

ادامه تحریم های آمریکا و اروپا به ضرر همه جهان است/ زمان لغو تحریم ها فرارسیده است

ماسک عجیب فرماندار آمریکایی! +عکس

اتفاق عجیب برای صیادمنش در ترکیه ؛ سختگیری شدید فنرباغچه ؛ الهیار در حبس!

تصمیم ارمنستان برای تحکیم روابط با صهیونیست ها بر امنیت منطقه تأثیر منفی می گذارد

کویت واردات از ایران را از سر می گیرد

واکنش سفیر چین در ایران به اظهارات جهانپور: اخبار را با دقت بخوانید

هافبک بوسنیایی یوونتوس در لیست فروش

عقاید کرونایی برخی فرقه های انحرافی؛ از سرفه برای ظهور مسیح تا نوشیدن ادرار گاو! + عکس

ببینید: طلوع خورشید در آثار نقاشان بزرگ جهان

شلیک پلیس فیلیپین، ناقض قرنطیه کرونا را از پای در آورد

اپرا وینفری برای مقابله با کرونا 10 میلیون دلار اهدا کرد

شرکت نفتی آمریکا در عراق با موشک هدف قرار گرفت

پخش اذان از مساجد بلندگوهای آلمان

اعلام وضعیت اضطراری در پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن

آمریکا در پی ترور فرماندهان عراقی است

چگونه ماسک خانگی درست کنیم؟

کرونا، آزمونی برای مهارت های بقای سیاسی و رهبری ترامپ

آتش سوزی طبیعی در منطقه ممنوعه چرنوبیل و افزایش آلودگی رادیواکتیو

آغاز عملیات گسترده امنیتی برای پاکسازی بخشی از استان الانبار

کرونا در روسیه | 7 سال حبس در انتظار خاطیان شکستن قرنطینه

شمار مبتلایان کرونا در عربستان به 2463 نفر رسید

عراق؛ از توافق بر رد «الزُرفی» تا پافشاری او بر نخست وزیر شدن

رییس انجمن اسلامی نیجر درگذشت

بادامچیان: اصرار آمریکا به ادامه تحریم ها به ضرر همه جهان است

شلیک پلیس فیلیپین، ناقض قرنطیه کرونا را از پای در آورد

تهدید کرونا، فرصتی برای تقویت ایده دورکاری

تصاویر باورنکردنی از قربانیان کرونا در بیمارستان نیویورک + تصاویر

نگرانی «احسان علیخانی» از شلوغی این روزهای تهران/ عکس

هدف آمریکا پس از ترور شهید سردار سلیمانی/آرایش جنگی دیپلماتیک برای چیست؟

چرا دوست داریم نمازمون رو زودتر تموم کنیم؟

تعلیق پروازهای مسافرتی رومانی به کشورهای آلوده به کرونا

وزیر نفت عراق: توافق جدید در بازار نفت نیازمند مشارکت آمریکاست

تشدید بحران رژیم اسراییل در سایه کرونا؛همه از ناکارامدی مقامات سخن می گویند

جزییات پیشنهاد آمریکا به عبدالمهدی؛ از پاسخ حلبوسی تا آمادگی الزرفی برای انصراف

افشاگری لیبرمن درباره تعداد مبتلایان به کرونا در سرزمین های اشغالی

دیده بان حقوق بشر: در هنگام شیوع کرونا بحرین زندانیان را آزاد کند

تعلیق پروازهای مسافرتی رومانی به کشورهای آلوده به کرونا

عدنان الزرفی: نیازی به نظامیان خارجی نیست/ با ایران خصومتی ندارم

شما نظر بدهید/ ارزیابی شما از تحرکات جدید آمریکا و انتقال سرکردگان داعش به عراق چیست؟

سالروز آغاز «عملیات خیبر»

سالروز آغاز «عملیات خیبر»