مطالب مرتبط:
رسانه ها با کورونا چه کنند؟
رسانه ها با کورونا چه کنند؟
رسانه ها با کورونا چه کنند؟
رسانه ها با کورونا چه کنند؟
تصویر توییت رهبر انقلاب از عکاسان و تشکر از رسانه ها برای پوشش انتخابات
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 07:012020-02-22بين الملل

رسانه ها با کورونا چه کنند؟


انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران با انتشار مطلبی، از اهمیت عملکرد رسانه ها در مواقع بحرانی سخن گفته و با توجه به جریان شیوع ویروس کرونا در کشور، - "در ابتدای مطلب انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، به عنوان پیشنهاداتی برای رفتار رسانه ای در روز های بحران آمده است که ابتدای کتابچه ای که سال 2014 مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا درمورد تعامل با رسانه ها در زمانه بحران منتشر کرد، سه جمله بسیار کوتاه و روشن آمده: اولین باشید، حقیقت گو باشید، معتبر باشید .

این احتمالا جان مایه تمام آن چیزی است که ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باید ضمن مواجهه رسانه ای با کروناویروس، سرنگونی هواپیمای اوکراینی یا هر موضوع مرتبط با امنیت جانی و روانی شهروندان به خاطر داشته باشد.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به حوادث آبان ماه و سانحه سقوط هواپیمای اوکراین و واکنش های رسمی و رسانه ای به این موضوعات، توضیح داده شده است: به رسمیت نشناختن رسانه ها و مواجهه رسانه ای توسط حاکمیت تا امروز درمورد رخداد های مختلف تبعات ناخوش آیند بسیاری به وجود آورده و موجب تشدید عوارض شده است.

با این وجود امیدواریم رویه یادشده برای مورد کوروناویروس صدق نکند و این مستلزم آن است که به پیشنهادات طرح شده در این متن توجه شود، چون در غیر این صورت ماجرا می تواند به یک بحران ملی تمام عیار بدل گردد؛ یک بحران ملی که تمام نهاد های حاکمیتی به نوبه و سهم خود جزو بردار های مؤثر در آن خواهند بود.

تعهدات رسانه به اجتماع را جدی بگیرید کوروناویروس را نه تنها می توان که می بایست علاوه بر یک موضوع مرتبط با حوزه سلامت و پزشکی، پدیده ای ذیل امر رسانه نیز بدانیم چرا که یک اپیدمی با نرخ فراگیری قابل توجه است.

یک اپیدمی در سال 2020 میلادی حضور خود را در کشوری نشان داده که رسانه هایش عمیقا از فقدان مرجعیت رنج می برند.

این یعنی اگر ساختار حاکمیتی مدیریت بحران می خواهد امر اطلاع رسانی را به طور کامل نبازد، چاره ای جز در پیش گرفتن یک رویه جدید استاندارد و مشخص ندارد.

حال پیش از طرح پیشنهادات عملیاتی، مجموعه ای از بدیهیات را با کمک کتابچه راهنمای تعامل با رسانه ها که سال 2014 توسط مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا منتشر شد، مرور می کنیم:الف.

بحران ها خود رخداد های رسانه ای به شمار می روند و سازمان های حاکمیتی دخیل در امر مدیریت بحران گزینه ای جز درک این واقعیت ندارند که دیگر نمی شود موضوعات را با بلندگوی دستی اطلاع رسانی کرد و رسانه ها به ویژه در فقره مواجهه با یک اپیدمی نقش فوق العاده مهمی دارند.

این طبیعیست که مسئولان امر مدیریت بحران رسانه و دست اندرکاران آن را مزاحم بدانند، اما واقعیت این است که هیچ کدام از اقدامات سخت افزاری برای مدیریت بحران بدون عملکرد سالم وجه اطلاع رسانی و رسانه ای، کارکرد نخواهند داشت.

ب.

روزنامه نگاران و خبرنگاران وظیفه دارند اطلاعاتی را منتشر کنند که خود آن را صادقانه و بی طرفانه می دانند و از سوی دیگر مسئولان اغلب می پندارند خبرنگاران باید اطلاعاتی را منتشر کنند که در راستای اهداف و رویکرد های ساختار حاکمیتی مدیریت بحران است؛ از همین رو یادآوری این نکته ضروریست که رسانه یکی از اعضای ساختار حاکمیت نیست، واجد اهداف و رویکرد های خود است و در جامعه آزاد تعهد های مشخص دیگری به جامعه دارد.

ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باید نقش و جایگاه رسانه را درک کند و انتظارات خود را در یک رابطه دوطرفه و تعاملی تعریف نماید.

ج.

فهم این واقعیت حیاتیست که گزارشگران و خبرنگاران و روزنامه نگاران هیچ خبر و تیتری را نمی پذیرند مگر آن که بتوانند درباره آن پرسشگری کنند، درنهایت نیز خود تصمیم می گیرند که اطلاعات تأمین شده توسط ساختار حاکمیتی مدیریت بحران را به چه شکل در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

با خبرنگاران نباید به مثابه کارمندان ادارات دولتی برخورد کرد.

به اهالی رسانه پیشنهاد دهید؛ دیکته نکنید .

د.

ممکن است ساختار حاکمیتی مدیریت بحران این انتظار را از گزارشگران و خبرنگاران داشته باشد که صرفا اخبار مثبت را پوشش دهند، اما رسانه نیز متعهد است تا واقعیت را بی طرفانه و صرف نظر از هم راستا بودن یا نبودن با استنباط حاکمیت از وضعیت منتشر کند.

گام های عملیاتی مشخص اند اخبار ابتلا و مرگ چند تن از هموطنانمان بر اثر کوروناویروس به طور ناقص در پلتفرم های مختلف در حال گسترشند و از آن جا که واجد حداقل های یک خبر استاندار نیستند، اغلب در سطح شایعه می مانند و کارکرد اطلاع رسانی پیدا نمی کنند؛ درنتیجه به جای آگاهی مردم، بر اضطراب و هیجانشان می افزایند.

برای دستیابی به یک ساختار اطلاع رسانی منظم با کارکرد مثبت که منجر به ترومای جمعی نشود، برداشتن چند گام عملیاتی از سوی حاکمیت ضروری است.

1.

تشکیل ستاد رسانه ای بحران:این ستاد متشکل از روزنامه نگاران و برنامه سازان حرفه ای حوزه بحران است که 3 مأموریت اصلی تولید اخبار خام دقیق، برقراری ارتباط میان رسانه ها و مسئولان حاکمیتی و تولید بسته های اطلاع رسانی و آموزشی برای انتشار مستمر در تلویزیون ملی را دنبال می کنند.

منطور از اخبار خام همان چیزیست که این روز ها فقدان آن به شدت حس می شود: اطلاعات سریع، سالم و دقیق از تعداد مبتلایان، شکل ابتلای آن ها و اقدامات در حال انجام برای مدیریت بحران.

از سوی دیگر ضرورت برقراری ارتباط سریع میان اهالی رسانه و مسئولان ملی و محلی مرتبط با بحران یک کارویژه به شمار می رود، چون از این طریق است که دسترسی خبرنگاران و گزارشگران به منابع رسمی و اطلاعات صادقانه و قابل ارجاع تضمین می شود.

2.

برداشتن حجاب امنیتی:هیچ چیز، مطلقا هیچ چیز نمی تواند دربرابر موج تولید شایعات قد علم کند، مگر دسترسی سریع و رسمی به اطلاعات دقیق و روشن.

شیوع یک بیماری مثل کوروناویروس موضوعی است که تمام شهروندان کشور را تبدیل به ذی نفعان مستقیم خود می کند و همه در آن شریکند؛ نیرویی را که معمولا صرف چیدن دیوار امنیتی و حفاظتی حول موضوعات این چنینی می شود، باید به شکل سازمان یافته در راستای یکپارچه سازی اطلاعات و شفاف سازی رویه های اطلاع رسانی هزینه کرد.

اگر ساختار حاکمیتی مدیریت بحران خود به استقبال اطلاع رسانی سریع و صادقانه درباره کوروناویروس برود، دیگر نیازی نیست تا به طور روزانه انرژی قابل توجهی را صرف تکذیب شایعات کند.

شایعات در نبود واقعیات است که فرصت رشد پیدا می کنند.

3.

بسیج رسانه ملی:یکی از بزرگ ترین مشکلات جمهوری اسلامی ایران در دوره های ابتلا به یک عارضه ملی مشترک، بی توجهی عامدانه صداوسیما به واقعیات جاری روزمره است.

رسانه ملی در مورد خاص کوروناویروس باید رویه ای را در پیش گیرد که منجر به بازگشت ضربتی مرجعیت به فضای رسانه ای داخلی شود.

با بی توجهی به آن چه در لحظه ذهن مردم را درگیر کرده، هیچ مشکلی حل نمی شود.

یکی از مهم ترین گام های عملیاتی لازم در این شرایط آن است که صداوسیما خود یکی از متولیان پوشش زنده وقایع مرتبط با موضوع باشد و با سرعت و صداقت در پوشش اخبار و فرآیندها، به عصبیت و اضطراب جمعی مردم احترام بگذارد.

از سوی دیگر اطلاع رسانی و آموزش جمعی درباره رفتار های بهداشتی مراقبتی تنها در صورتی ممکن می شود که صداوسیمای جمهوری اسلامی به شکلی متعهدانه برای مدیریت بحران بسیج شود.

4.

سخنگویی فعال ستاد بحران:درک و استنباط مردم و حتی رسانه ها از موضوع مدیریت بحران می بایست منتهی به یک فرد باشد که علاوه بر نقطه پاسخگویی، واجد رسمیت نیز است.

آن چه در موضوع حادثه پلاسکو به طور اتفاقی رخ داد و یک فرد تبدیل به نماد اطلاع رسانی درباره ماجرا شد، می بایست به شکل سازمان یافته و سامان یافته و براساس قواعد برای مورد کوروناویروس به وجود بیاید.

سخنگوی ستاد بحران با حضور مستمر و زنده خود دربرابر دوربین های رسانه ها، علاوه بر انجام مأموریت خطیر تأمین اطلاعات دست اول و دقیق، این حس را نیز به مردم منتقل می کند که یک فرد در بالاترین سطوح حاکمیت به طور مشخص وظیفه پیگیری دغدغه های ایشان را دارد و همیشه هست و خواهد بود تا زمانی که بحران به طور کامل رفع شود.

مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا، یک سخنگوی ایده آل ستاد بحران را واجد خصائص بارز همدردی، مشروعیت، صلاحیت، صراحت، تعهد و مسئولیت پذیری می داند و بر این نکات تأکید می کند:الف.

سخنگوی ستاد بحران به محض وقوع رخداد باید در رسانه ها حضور مستمر داشته باشد و دیده شود .

ب.

سخنگوی ستاد بحران باید به طور شفاف توضیح دهد که چه افراد و سازمان هایی متولی کدام قسمت های فرآیند مدیریت بحران هستند.

ج.

سخنگوی ستاد بحران باید همدردی صادقانه ساختار مدیریت بحران با داغ دیدگان و آسیب دیدگان را به طور مستمر یادآور شود.

د.

سخنگوی ستاد بحران باید شفاف باشد و صرفا اطلاعات دقیق را ارائه کند و همچنین مستمرا یادآور شود که چه چیز هایی را درباره بحران می دانیم و چه چیز هایی را هنوز نمی دانیم.

ه.

سخنگوی ستاد بحران تحت هر شرایط باید از ابراز نظرات شخصی و طرح حدس و گمان بپرهیزد و قولی ندهد که بعدا خلاف آن ثابت شود.

و.

سخنگوی ستاد بحران باید نیاز های اصلی رسانه ها را درک کند، در دسترس گزارشگران و خبرنگاران باشد و به طور منظم اخبار را به روز نگاه دارد.

ز.

سخنگوی ستاد بحران باید نماد ارائه یک پیام واحد از سوی ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باشد.

اصالت با سرعت نیست در این بین، اما رفتار درست ساختار های حاکمیتی در امر رسانه در بهترین حالت می تواند صرفا بستری برای عملکرد سازنده خود رسانه ها را فراهم کند؛ پس از آن دیگر کار رسانه هاست که بتوانند به مأموریت خود عمل کنند.

رویکرد درست برای گزارشگران و خبرنگاران در زمانه بحران روشن است، چون ابتلای جمعی به یک اضطراب مشترک ایجاب می کند که کد های حرفه ای روزنامه نگاری سازگار با شرایط تغییر کنند.

به عنوان مثال اگر وظیفه اصلی روزنامه نگار در حالت عادی گزارش واقعیت به مخاطب از تمام ابعاد است، شرایط بحران می طلبد تا گزارشگر و خبرنگار علاوه بر التزام مستمر به حقیقت، حفظ امید و استمرار جریان زندگی را نیز به طور مشخص جزو وظایف خود بداند و به واسطه آسیب پذیری بیشتر اقشار مختلف مردم، بی آن که احساساتی شود، به نگاه انسانی خود فرصت بروز دهد.

بهتر ایت همکاران ما در شرایط بحرانی به این توصیه ها عمل کنند:1.

اصالت با صحت اخبار است.

ماهیت شتاب زده و هیجان آلود شرایط بحرانی به راحتی می تواند رسانه هارا گرفتار کورس انتشار سریع تر اخبار کند، به این معنی که به محض شنیدن اولین شایعه صرفا به خاطر اولین بودن، فرایند های حرفه ای ضروری برای راستی آزمایی را پشت سر نگذارند و اخبار ناسالم تولید کنند.

این کلیشه ای ترین و رایج ترین اشتباهیست که همکاران ما دچار خود می کند؛ آلوده شدن به هیجان جمعی درحالی که وظیفه خبرنگار، پرهیز هشیارانه از شتاب زدگیست.

2.

برای یافتن منابع رسمی و مسئولیت پذیر تلاش کنید.

یک منبع خبری رسمی و پایدار که تبعات اطلاعات خود را می پذیرد، بسیار بهتر از یک خبر جذاب و جنجالیست.

به جای تلاش برای یافتن اخبار جالب و جذاب، به دنبال منابع رسمی و پاسخگویی باشید که از نظر سازمانی و اداری جایگاه قابل استناد دارند.

فراموش نکنید به رغم آن چه شاید به نظر برسد، مردم عادی همیشه نمی توانند منابع قابل تکیه برای تهیه گزارش باشند چرا که اغلب فاقد نگاه همه جانبه اند و به واسطه تأثیرپذیری فوق العاده از شرایط، احساسات خود را در قضاوت هایشان دخیل می کنند.

این به معنای رجوع نکردن به روایت های محلی و میدانی نیست؛ بلکه هر روایت محلی را می بایست با نقل قول های تخصصی و فنی مشایعت کنید.

3.

فاصله خود را با ساختار های حاکمیتی حفظ کنید.

وظیفه شما در موقعیت بحران به عنوان یک گزارشگر یا خبرنگار مشخص است: روایت واقعیت از تمام جوانب در جهت تسهیل شرایط زندگی ذی نفعان و آسیب دیدگان.

از همین رو منافع شما درنهایت ماهیتا با رویکرد ها و منافع ساختار های حاکمیتی منطبق نخواهد بود.

به خاطر داشته باشید که دسترسی سریع به اخبار به بهای زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی حرفه ای و هم راستا شدن با انگیزه های سازمانی حاکمیتی، نمی ارزد و شما را از وظیفه اصلی تان دور خواهد کرد.

4.

زندگی ادامه دارد.

خطیرترین شرایط و غم انگیزترین رخداد ها نیز به معنای پایان مسیر زندگی مردم نیست.

اتفاقات ناخوش آیند کار شما را به عنوان خبرنگار سخت تر خواهند کرد، چرا که علاوه بر ضرورت پوشش رخداد ها از همه جوانب، شما می بایست زندگی و الزامات آن را نیز از تمام مناظر روایت کنید.

آسیب دیدگان و شهروندانی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر شرایط بحرانی قرار گرفته اند، به گزارشگران اعتماد می کنند و برای فراموش نکردن زندگی به آن ها نیاز دارند.

نباید اجازه دهید هیچ واقعیتی توسط نهاد های حاکمیتی پنهان بماند، و نباید اجازه دهید امید به زندگی نیز در فرازونشیب اتفاقات گم شود.

" خود را نجات دهیم انجمن روزنامه نگاران تهران همچنین در ادامه با تاکید بر اهمیت اعتماد مردم، خاطرنشان کرده است: نوبت آن است که کوروناویروس را نه یک ماجرای دیگر بلکه احتمالا آخرین فرصت برای صادق بودن بدانیم؛ فرصتی برای نجات اعتماد مردم به خودمان، که منتظرش نبودیم، اما رخ داد؛ فرصت ناگزیری که دوست نداشتیم دست دهد، ولی حالا یک واقعیت است و محکومیم به پذیرفتن آن.


کلید واژه ها: هواپیمای اوکراین - روزنامه نگاران - رسانه - رسانه ها - بحران - انجمن صنفی - ایالات متحده آمریکا - هواپیمای اوکراینی - هواپیمای - روزنامه - اوکراین - مدیریت - ایالات متحده - مدیریت بحران - ویروس کرونا - تهران - ویروس - انجمن - کرونا - حوادث آبان - شهروندان - صنفی - آبان ماه - پیشگیری - بحرانی - بیانیه - ساختار - بیماری - آمریکا - عملکرد

آخرین اخبار سرویس:
از بایکوت INF تا تجارت 6 میلیاردی با آمریکا/ ادامه تقابل با ناتو/ شروع اصلاحات در کرملین/ مجادله با آنکارا بر سر ادلب/ تحقق دیپلماسی انرژی با آلمان و چین

پلوسی آمار بیکاری و مبتلایان کرونا در آمریکا را ویرانگر دانست

واکنش وزارت بهداشت به ادعای مضحک ترامپ

الزرفی: برنامه دولتم را شنبه به رییس پارلمان عراق ارائه می کنم

ترامپ: جهان دیر خطر و سرعت انتشار ویروس کرونا را درک کرد

بانک جهانی: رکود عظیم اقتصادی در سایه کرونا در راه است

انتقاد کانادا از ایالات متحده برای ممنوعیت صادرات ماسک

نزاع های سیاسی در سایه شیوع کرونا بی معنا است

بی توجهی آمریکا به حاکمیت ملی عراق، عامل تشدید تنش ها در منطقه

از بایکوت INF تا تجارت 6 میلیاردی با آمریکا/ ادامه تقابل با ناتو/ شروع اصلاحات در کرملین/ مجادله با آنکارا بر سر ادلب/ تحقق دیپلماسی انرژی با آلمان و چین

انتقاد کانادا از ایالات متحده برای ممنوعیت صادرات ماسک

توهم زدن به سبک ترامپ؛ ایرانی ها آمریکا را دوست دارند

صف خرید اسلحه در روزهای کرونایی+عکس

200 میلیون دلار زیان اقتصادی محاصره و کرونا در غزه

پوتین از احتمال کاهش تولید نفت خبر داد

خروج نیروهای نظامی آمریکا رزمایشی تاکتیکی است/ هدف آمریکا، فرماندهان نظامی و رهبران سیاسی مقاومت است

200 میلیون دلار زیان اقتصادی محاصره و کرونا در غزه

تصویر ویژه این پرستار در کنار خانواده اش را ببینید!

محدودیت های جدید تردد در ترکیه برای مقابله با کرونا

20 کشته در درگیری های سومالی

هشدار سوریه نسبت به شهرک سازی رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی

تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از مرز 7 هزار نفر عبور کرد

افراد مسلح 29 غیر نظامی را در نیجریه کشتند

ورزشت کاران| مهم اینه که ما تو رو نمی شناسیم!

روزنامه مارکا| فوتبالیست ها از نوع دیگر

روزنامه همشهری/ 16 فروردین ماه 99

بوریس جانسون: همچنان در قرنطینه می مانم

اقدام انتحاری زن 25 ساله در انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه + فیلم

ورزشت کاران| مهم اینه که ما تو رو نمی شناسیم!

همه کشورها باید برای نابودی کرونا با هم همکاری کنند

عباس: رژیم اشغالگر قدس مسؤول سلامت اسرای فلسطینی است

قربانیان کرونا در آمریکا به بیش از 7 هزار نفر افزایش یافت

خروج خودروها در ترکیه ممنوع اعلام شد

قربانیان کرونا در آمریکا به بیش از 7 هزار نفر افزایش یافت

روزنامه هدف| آبی ها علیه نوروز غیرفوتبالی!

روزنامه ایران ورزشی| اسم کتابم؟ کی به عابدزاده گل زد؟

محدودیت های جدید تردد در ترکیه برای مقابله با کرونا

چقدر تا ختم غائله کرونا فاصله داریم؟

بحران پناهجویی و حملات ائتلاف آمریکایی به غیرنظامیان در سوریه و عراق

ترامپ: می توانید از ماسک پارچه ای استفاده کنید/خودم ماسک نمی زنم چون با آدم های سطح بالا دیدار می کنم

اتحادیه اروپا، تحریم سوریه و یمن را کاهش می دهد

گفت وگوی ترامپ و ماکرون درباره کرونا

برج آزادی «آبی» شد

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان+عکس

شوخی اینستاگرامی بهاره افشاری با الناز شاکردوست +عکس

گورستان های برزیل برای جان باختگان کرونا +عکس

ترامپ و ماکرون در صدد برگزاری نشست سران شورای امنیت

روزنامه ایران/ 16 فروردین ماه 99

اعتراضات در «ذی قار» عراق به قانون منع آمد و شد مربوط به کرونا

ترامپ و ماکرون در صدد برگزاری نشست سران شورای امنیت

بخش خدمات ایتالیا در ماه مارس با بدترین سقوط تاریخ خود روبرو شد

تعطیلی یک ماهه روسیه برای کرملین چقدر آب می خورد؟

ترامپ برای فرار از کرونا نگاه ها را سمت ایران آورد

افرادی که نزدیک ترامپ یا پنس بوده اند، آزمایش کرونا می دهند

پوتین خواستار کاهش تولید 10 میلیون بشکه نفت از سوی غول های نفتی شد

شمایل گردانی رهبر کلیسای ارتدکس روسیه در مسکو برای مقابله با کرونا

پوتین خواستار کاهش تولید 10 میلیون بشکه نفت از سوی غول های نفتی شد

ترامپ: جهان دیر خطر و سرعت انتشار ویروس کرونا را درک کرد

گروه «77 و چین» خواستار لغو تحریم های یکجانبه آمریکا شد

گروه «77 و چین» خواستار لغو تحریم های یکجانبه آمریکا شد

روزنامه شهروند/ 16 فروردین ماه 99

تجمیع نظامیان آمریکا در عراق به دلیل کرونا است یا نقشه ای برای ایجاد بحرانی دیگر در منطقه

شمایل گردانی رهبر کلیسای ارتدکس روسیه در مسکو برای مقابله با کرونا

ممانعت مخالفین دولت افغانستان برای ترمیم خطوط انتقال برق

نفس راحتی که طبیعت در 13 فروردین کشید

ترامپ صورت خود را نمی پوشاند

افرادی که نزدیک ترامپ یا پنس بوده اند، آزمایش کرونا می دهند

ممکن است استفاده از ماسک خوب باشد، ولی من نمی زنم!

استدلال عجیب ترامپ برای ماسک نزدن

واکنش شدید وزیر آلمانی به دزدیده شدن ماسک های این کشور توسط آمریکا

ممکن است استفاده از ماسک خوب باشد، ولی من نمی زنم!

چهره جنجالی طب اسلامی بازداشت شد

ممنوعیت خروج افراد زیر 18 سال از خانه در ترکیه

افشاگری بازیگر سرشناس درباره ویروس آمریکایی

تلاش محققان برای ساخت داروی کرونا

دوقلو های هندی کووید و کرونا نام گرفتند

امکان شیوع کرونای دیگر در بهار آینده وجود دارد

حمله موشکی به فرودگاه طرابلس لیبی

حمله موشکی به فرودگاه طرابلس لیبی

آمار قربانیان کرونا در اروپا از 40هزار نفر فراتر رفت

ناتو از گسترش ماموریت های خود در عراق خبر داد

مایکل جکسون و فرزندانش

روسیه ادعای ترامپ درباره گفتگوی پوتین و بن سلمان را تکذیب کرد

اقدامات آمریکا فاجعه انسانی به بار خواهد آورد

روز شنبه برنامه دولت خود را ارائه می کنم

ابداع روش ردگیری کرونا با گوشی بدون نقض حریم شخصی

فرماندار کلورادو: مردم از ماسک های خانگی یا روسری استفاده کنند

نارضایتی 52 درصدی آمریکایی ها از عملکرد ترامپ در مقابله با کرونا

نارضایتی 52 درصدی آمریکایی ها از عملکرد ترامپ در مقابله با کرونا

صفحات روزنامه عصر اقتصاد

روز شنبه برنامه دولت خود را ارائه می کنم

ادامه جدال همسایه ها/ چرا میانجی گری بین عربستان و ایران شکست خواهد خورد؟

کرونا در کدام کشورها بیشترین قربانیان را گرفته است؟

استاندار سابق تعز: امارات در حال تغییر ترکیب جمعیتی سواحل تعز است

ترامپ صورت خود را نمی پوشاند

سیاست های خبیثانه آمریکا بازی با جان مردم

عملیات کوبنده پهپادی و موشکی علیه متجاوزان/ریاض به شوک فرو رفت

تصاویر | میلیاردرهای 13 کشور دنیا | کدام کشورها بیشترین تعداد ثروتمندان را دارند؟

سیاست های خبیثانه آمریکا بازی با جان مردم

جهان برای جنایت های ضد بشری آمریکا علیه ایران غذرخواهی می کند

رسانه ها با کورونا چه کنند؟

رسانه ها با کورونا چه کنند؟