مطالب مرتبط:
چگونه از بیماری ناشی از ویروس کرونا در امان بمانیم؟
فدراسیون پزشکی ورزشی با ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا همکاری کامل داشته باشد
اعدام برای پنهان کردن بیماری کرونا
علائم بیماری کرونا ویروس اغلب اوقات خفیف است/راه درمان استراحت و رعایت بهداشت فردی
هیچ مورد ابتلا به بیماری کرونا در جیرفت مشاهده نشده
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 05:572020-02-22پزشكي

تاریخچه بیماری ها از طاعون تا کرونا


نگاهی به بیست مورد از بدترین بیماری هایی که از اعصار گذشته تاکنون دامن بشر را گرفته اند می تواند در مواجهه با ویروس کرونا روشنگر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری برنا؛ - نگاهی به بیست مورد از بدترین بیماری هایی که از اعصار گذشته تاکنون دامن بشر را گرفته اند می تواند در مواجهه با ویروس کرونا روشنگر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری برنا؛ روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: به نظر می رسد بیش از آن که ویروس کرونا جان مردم را گرفته باشد، امید را از آنان گرفته است.

تاریخ بشر اما بیماری هایی مهلک تر از این را به خود دیده است.

از زمان فرعون ها تا امروز شیوع بیماری هایی همچون طاعون، وبا، آنفلوآنزا و آبله اثرات عظیمی بر تمدن ها برجای گذاشته است تا جایی که سیر تحول تاریخ دگرگون شده، فروپاشی امپراتوری ها تسریع شده، تلفات زیادی بر ارتش ها وارد آمده و فرهنگ ها دچار تخریب شده است.

نگاهی به بیست مورد از بدترین بیماری هایی که از اعصار گذشته تاکنون دامن بشر را گرفته اند می تواند در مواجهه با ویروس کرونا روشنگر باشد.

آنفلوآنزای هنگ کنگی   آمار تلفات: یک میلیون نفر   بیماری/ علت: ویروس آنفلوآنزای H3N2   منطقه شیوع: آسیا، استرالیا، اروپا، آمریکا   مدت شیوع: 1968 تا 1969 آنفلوآنزای هنگ کنگی بر اثر ویروس H3N2 ایجاد شد که در سال 1968 از هنگ کنگ به قاره های دور هم رسید.

هنوز هم این ویروس وجود دارد.

شدت عملکرد ویروس بسته به منطقه متفاوت بوده است.

افراد کمی را در ژاپن مبتلا کرد اما در آمریکا بیشتر شیوع یافت.

آسیب پذیرترین گروه ها، کودکان و سالخوردگان با نرخ بالاتری جان سپردند.

واکسنی که برای این ویروس ساخته شد، فقط پس از آن در دسترس قرار گرفت که این بیماری شدت گرفته بود.

آنفلوآنزا یک بیماری واگیردار تنفسی است که بر اثر ویروس آنفلوآنزا ایجاد می شود.

سومین وبای فراگیر   آمار تلفات یک میلیون نفر   بیماری/ علت: وبا   منطقه شیوع: شیوع از هندوستان گسترش به سمت آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آفریقا  مدت شیوع: 1852 تا 1860 در ابتدا انگلستان مرکز این ویروس شناخته شد اما اصل آن از هندوستان نشات گرفته بود و به بسیاری از قاره ها منتشر شد.

در آن زمان پزشکی به نام جان اسنو، یکی از ابداع کنندگان علم اپیدمولوژی مدرن، تحقیقی را انجام داد که در نهایت به این نتیجه منجر شد که منشأ وبا آب است.

او همچنین شیوع شدید وبا در یکی از خیابان های لندن را پیگیری کرد و دریافت که منشأ آن آلودگی در یک پمپ آب است.

وبا یک بیماری گوارشی است که بر اثر عفونت روده ناشی از یک باکتری ایجاد و باعث می شود که بدن آب خود را از دست بدهد و اگر درمان نشود منجر به مرگ خواهد شد.

آنفلوآنزای روسی آمار تلفات: یک میلیون نفر بیماری/ علت: آنفلوآنزا بر اثر ویروس H2N2 منطقه شیوع: ترکستان، کانادا، گرین لند مدت شیوع: 1889 تا 1890 شیوع بیماری آنفلوآنزای روسی در قرن 19 بسیار شایان توجه است چون نخستین بیماری همه گیر عمده ای بود که پس از احداث خطوط راه آهن اروپا مشاهده شد.

در سال 1889 بیش از 125 هزار مایل خطوط راه آهن وجود داشتند که شهرهای اروپایی را به یکدیگر پیوند می دادند و این خود باعث شیوع آسان تر بیماری می شد.

سل آمار تلفات: 3/ 1 میلیون نفر بیماری/  علت: سل منطقه شیوع: سرتاسر جهان مدت شیوع: کل سال 2012 سل یک بیماری باکتریایی مسری است که در سال 2012 بالغ بر 3/ 1 میلیون نفر در سرتاسر جهان را به کام مرگ کشاند.

برخی آمار نشان داد که این باکتری در بدن یک سوم از جمعیت کل جهان نفوذ کرده است.

در آمریکا اما موفقیت بیشتری در زمینه کنترل این بیماری حاصل شد و اکنون تنها 2/ 3 درصد از جمعیت آمریکا به سل مبتلا هستند.

بر اساس اعلام موسسه ملی سلامت آمریکا، آمار مبتلایان به این بیماری در آمریکا تنها 11 هزار مورد در سال است.

ششمین وبای همه گیر آمار تلفات: 5/ 1 میلیون نفر بیماری/ علت: وبا منطقه شیوع: خاورمیانه، آفریقای شمالی، اروپای شرقی و روسیه مدت شیوع: از سال 1899 تا 1923 ششمین بیماری وبای همه گیر در پایان قرن 19 در استان بنگال هندوستان مشاهده شد و جان بالغ بر 800 هزار نفر را در هندوستان گرفت و پس از آن به خاورمیانه، آفریقای شمالی، روسیه و بخش هایی از اروپا نفوذ کرد.

آنفلوآنزای آسیایی آمار تلفات: 2 میلیون نفر بیماری/ علت: آنفلوآنزای H2N2 منطقه شیوع: چین، سنگاپور، هنگ کنگ، آمریکا مدت شیوع: سال های 1957 تا 1958 ویروس آسیایی H2N2 یک نوع پیچیده از ویروس هایی بود که از ترکیب آنفلوآنزای پرندگان و آنفلوآنزای انسانی حاصل شده بود.

این بیماری همه گیر در دو موج ظاهر شد و دومین موج آن بیشترین شدت را در انگلستان و آمریکا داشت.

به مدد ساخت سریع واکسن آن و در دسترس بودن آنتی بیوتیک هایی که علائم ثانویه آن را برطرف می کرد، گسترش این ویروس محدود شد.

آبله آمار تلفات: 2 تا 5/ 3 میلیون نفر (33 درصد تا 60 درصد از جمعیت ژاپن) بیماری/ علت: آبله منطقه شیوع: ژاپن مدت شیوع: سال 735 تا 737 بیماری همه گیر آبله در ژاپن در قرن هشتم میلادی نخستین مورد از این نوع بیماری بود که در این کشور گزارش می شد اما شدیدترین نوع آن بود.

از آنجا که اغلب قربانیان کودکان بودند، کتاب های پزشکی ژاپن دستورالعمل هایی را برای آموزش مردم برای محافظت کودکانشان از آبله ارائه کردند.

رهایی از آبله با مراسمی عجین شد که رشد و نمو آن کودکان در آنها جشن گرفته می شد.

آبله یک بیماری واگیردار است که بر اثر ویروس آبله ایجاد می شود.

افراد مبتلا تب می کنند و علائم قرمز پوستی دارند.

کوکولیزتلی آمار تلفات: 2 تا 5/ 2 میلیون نفر بیماری/ علت: تب خونی/  آبله منطقه شیوع: مکزیک مدت شیوع: سال 1576 کوکولیزتلی کلمه ای است که مردم بومی منطقه برای بلا آن را به کار می برند.

این بیماری یکی از رویدادهای عظیمی است که در شکل گیری مکزیک امروز موثر بود.

بیماری مسری کوکولیزتلی تب خونی بومی است که از خرگوش ها منتقل شد.

خشکسالی شدید و شرایط سخت کاری که از سوی اسپانیایی های تازه از راه رسیده تحمیل شد، بر وخامت این بیماری افزود.

طاعون در سرزمین پارس آمار تلفات: 2 میلیون نفر بیماری/  علت: طاعون منطقه شیوع: سرزمین پارس، هندوستان، بحرین مدت شیوع: سال 1772 تا 1773 برای نخستین بار در منطقه خلیج فارس، اقداماتی برای قرنطینه شکل گرفت تا بیماری طاعون کنترل شود.

اجرای قرنطینه اما برای شهر بصره دیر هنگام بود چون در سال 1773 جان بالغ بر 250 هزار نفر را گرفت.

طاعون همچنین به هندوستان و بحرین نیز سرایت کرد.

طاعون یک بیماری مهلک مسری است که از طریق کک از حیوانات مختلف به انسان منتقل می شود.

سه نوع طاعون وجود دارد: لنفاوی، ریوی و خونی.

تیفوس آمار تلفات: 3 میلیون نفر بیماری/  علت: تیفوس منطقه شیوع: روسیه، اروپای شرقی مدت شیوع: سال های 1918 تا 1922 تیفوس یک بیماری است که بر اثر باکتری منتشره توسط کک و شپش منتقل می شود.

این بیماری روند جنگ جهانی اول را دستخوش تغییر کرد.

این بیماری چنان در جبهه شرقی گسترش یافت که در کنار برخی از فجایع نظامی موجب انحلال ارتش روسیه شد.

پس از آنکه بولشویک ها به قدرت رسیدند و با آلمان یک پیمان صلح امضا کردند، امپراتوری آلمان نیروهای نظامی را از شرق به غرب منتقل کرد و جنگ را به جبهه غربی گسترش داد.

طاعون آنتونین تعداد تلفات: 5 میلیون نفر بیماری/  علت: ناشناخته- آبله یا سرخک منطقه شیوع: آسیای صغیر، مصر، یونان و ایتالیا مدت شیوع: کل سال 165 بعد از میلاد مسیح این بیماری تلفات زیادی را بر ارتش روم وارد ساخت و امپراتور مارکوس آرلیوس را مجبور کرد که از نیروهای ژرمن تحت کنترل فرماندهان آلمانی برای حفظ امپراتوری استفاده کند.

این نخستین گام در روند رومی زدایی از سپاه این امپراتوری بود.

+ آبله در مکزیک تعداد تلفات: 5 تا 8 میلیون نفر بیماری/ علت: آبله منطقه شیوع: مکزیک مدت شیوع: سال 1519 تا 1520 غلبه اسپانیایی ها بر سرزمین هایی که امروز مکزیک خوانده می شوند، با معرفی بیماری آبله به مردم بومی آن منطقه تسریع شد.

این شیوع یکی از بزرگ ترین رویدادهای جمعیت زدایی در تاریخ زندگی بشر بود.

طاعون مدرن تعداد تلفات: 10 میلیون نفر بیماری/ علت: طاعون لنفاوی منطقه شیوع: هندوستان، چین و بخش های دیگری از جهان مدت شیوع: سال های 1894 تا 1903 در سال 1897 که این بیماری همه گیر در هندوستان شیوع یافته بود، پائول لوییس سیموند و ماسانوری اوگاتا، به طور جداگانه نقش کک را در انتقال طاعون کشف کردند.

دو سال پیش از آن، الکساندر یرسین، آلبرت کالمت و آمندی بورل نخستین شکل ایمن سازی در برابر طاعون را ارائه کرده بودند.

کوکولیزتلی تعداد تلفات: 12 تا 15 میلیون نفر بیماری/ علت: تب خونی/  آبله منطقه شیوع: مکزیک مدت شیوع: سال 1545 تا 1548 این بیماری همه گیر از سال 1545 تا 1548 بالغ بر 15 میلیون نفر یا تا 80 درصد بومیان مکزیک را کشت.

در تشریح این فاجعه، رودولفو آکونا-سوتو، یک پروفسور اپیدمیولوژی از دانشگاه ملی مکزیک می گوید: به معنای مطلق و نسبی، بیماری همه گیر سال 1545 یکی از بدترین فجایع جمعیتی تاریخ بشر بوده است که حتی به فاجعه مرگ سیاه نیز نزدیک شد.

سومین طاعون همه گیر تعداد تلفات: 12 تا 15 میلیون نفر بیماری/ علت: طاعون لنفاوی منطقه شیوع: کل جهان مدت شیوع: سال 1855 تا دهه 1950 منشا این بیماری همه گیر استان یون نان چین بود.

سرانجام اما به هنگ کنگ و گوآنگژو منتقل شد.

هر دوی این شهرها مهد کشتیرانی بودند و تا پایان قرن 19، بیماری در سرتاسر جهان منتشر شد.

در این زمان بود که علم پیشرفت قابل توجهی در تشخیص نقش مهم کک ها در شیوع این بیماری داشت.

شیوع آبله در میان بومیان آمریکا تعداد تلفات: 20 میلیون نفر(برآورد) بیماری/ علت: آبله منطقه شیوع: آمریکای شمالی مدت شیوع: اوایل قرن 17 میلادی شروع افت جمعیت بومیان آمریکای شمالی با رسیدن اروپایی ها به این منطقه در اوایل قرن 17 میلادی بود.

مشخص نیست وقتی که اروپایی ها به نیمکره غربی رسیدند چه تعداد از افراد بومی در آمریکا بودند اما تردیدی نیست این بیماری که آنها آن را با خود آوردند، منجر به افت شدید و تاریخی جمعیت بومیان شد.

آنفلوآنزای اسپانیایی تعداد تلفات: 20 میلیون نفر بیماری/ علت: آنفلوآنزای H1N1 منطقه شیوع: اروپا، آمریکا مدت شیوع: سال های 1918 تا 1919 آنفلوآنزای اسپانیایی یکی از فاجعه بارترین رویدادهای تاریخ بشر محسوب می شود.

این رویداد باعث شد که سیاست های دولتی در زمینه واکسیناسیون سالانه و راهکارهای مربوط به آن بتواند با گسترش بیماری مقابله کند.

نتیجه مرگ جمعیت زیادی از مردان بر اثر این آنفلوآنزا و جنگ جهانی اول، فرصتی را به دست داد تا زنان نقش های مدیریتی را بر عهده گیرند و در نهایت به تصویب اصلاحیه قرن 19 قانون اساسی آمریکا انجامید که بر اساس آن زنان در آمریکا به حق رای دست یافتند.

بیماری همه گیر اچ آی وی/  ایدز تعداد تلفات: 39 میلیون نفر بیماری / علت: اچ آی وی/  ایدز منطقه شیوع: سراسر جهان مدت شیوع: 1960 تاکنون ویروس بیماری همه گیر اچ آی وی/  ایدز ویروس به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و آن را چنان ضعیف می کند که بدن دیگر نمی تواند با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کند.

پس از سال ها تقاضا برای بهبود مراقبت های بهداشت و سلامت و تحقیقات، پیشرفت های علمی ای همچون دستیابی به داروی بیماری ایدز به افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، کمک کرده است تا عمر طولانی تری داشته باشند.

طی سال های 2010 تا 2015، ابتلای سالانه به ا چ آی وی در آمریکا تا 8 درصد و در سطح جهان تا 18 درصد کاهش یافته است.

با وجود این اما این بیماری هنوز در آفریقا بسیار شایع است و این قاره 70 درصد از موارد ابتلا به اچ آی وی را در خود جای داده است.

مرگ سیاه تعداد تلفات: 50 تا 200 میلیون نفر بیماری/ علت: طاعون لنفاوی منطقه شیوع: اروپا مدت شیوع: از سال 1346 تا 1350 مرگ سیاه یکی از تکان دهنده ترین رویدادهای تاریخ اروپا بود.

این بیماری باعث کاهش نیروی کار و کاهش زمین های قابل کشت شد.

تعداد اندک کارگرانی که جان سالم به در بردند، از افزایش شدید دستمزدهایشان برخوردار شدند.

این موضوع همچنین باعث روان تر شدن جریان اقتصاد شد و برخی از تاریخ شناسان بر این باورند که این بیماری موجب تسریع در پایان دادن به نظام فئودالی شد.

طاعون جاستینی تعداد تلفات: 100 میلیون نفر بیماری/ علت: طاعون لنفاوی منطقه شیوع: چین، آفریقای شمالی، کشورهای مدیترانه ای مدت شیوع: 541 تا 542 پس از میلاد مسیح طاعون جاستینی در واقع عامل نابودی امپراتوری روم شرقی در قرن ششم بود.

این بیماری همه گیر، موجب کاهش اندازه ارتش روم شرقی و افت ظرفیت آن در مقابله با دشمنان شد.

کاهش جمعیت نه تنها به ارتش آسیب زد، بلکه موجب شد ساختارهای اقتصادی و اجرایی این امپراتوری هم فروپاشی خود را آغاز کنند.

 
کلید واژه ها: بیماری ها - بیماری - ویروس کرونا - هایی - کرونا - روزنامه دنیای اقتصاد - خبرگزاری - ویروس - تاریخ - مورد - بیست - دنیای اقتصاد - شیوع بیماری - طاعون - گزارش - گذشته - آنفلوآنزا - دامن - روزنامه - اقتصاد - عظیمی - تلفات - تسریع - فرعون - امروز - تخریب - فرهنگ - زمان - امید - ارتش

آخرین اخبار سرویس:
وزیر بهداشت انگلیس: شاهد افزایش مبتلایان به کرونا در هفته های آینده خواهیم بود

احتمال آسیب مغزی بیماران مبتلا به کرونا

بهبود و ترخیص 325 بیمار کرونایی در استان همدان

160 بیمار مبتلا به ویروس کرونا

برآورد کمک معیشتی هلال احمر به 2 میلیون نفر به خاطر کرونا/حمایت از500 هزار بیمار صعب العلاج

بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار آسیب مغزی نیز شوند

آیا می دانید پروپرانولول پس از سکته قلبی به زنده ماندن بیمار کمک می کند؟

تخفیف و رایگان شدن هزینه بستری 40 درصد از بیماران حاد تنفسی در بوشهر

راه اندازی سامانه نوبت گیری اینترنتی برای متقاضیان اهدای خون/ بدون اضطراب از کرونا خون اهدا کنید

آیا می توان با عسل درمانی به جنگ با کرونا رفت؟

خیران اصفهانی 600 بسته مواد بهداشتی میان نیازمندان توزیع کردند

پویانمایی | جهادگران سلامت

تعداد مبتلایان به کرونا در روسیه از 4 هزار نفر گذشت

کمک هلال احمر به بیکارشدگان از کرونا

چاق و چله شدن مرغ های مازندران با کرونا

کارگران پروژه جام جهانی2022 قطر کرونا ندارند

فیلم|من پرستارم و عمری است خطر کرده دلم...

ثبت نام 485 هزار نفر در طرح غربالگری قم

اولین تاثیر مثبت واکسن کرونا بر حیوانات

در روزهای کرونایی انتقال خون از یاد نرود

واکسن کرونا ساخته شد + جزییات

نباید با تصمیمات شتابزده طرح فاصله گذاری اجتماعی مخدوش شود

500 هزار بیمار سرطانی تحت پوشش قرار می گیرند/غربالگری بیش از 21 میلیون نفر

سهم خانواده ها در مهار کرونا

فیلم- آزمایشگاه رفرانس تشخیص ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی اهواز

اولین تاثیر مثبت واکسن کرونا بر حیوانات

تبیین مسائل روانشناسی و عقاید کودکان؛ اولویت کاری گروه جهادی دانشگاه علوم پزشکی یزد

وزیر بهداشت انگلیس: تا چند هفته دیگر به اوج شیوع کرونا می رسیم

بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار آسیب مغزی نیز شوند

74 درصد از جمعیت قم مورد غربالگری کرونا قرار گرفته اند

نباید با تصمیمات شتابزده طرح فاصله گذاری اجتماعی مخدوش شود

توزیع هزار غذای متبرک در بیمارستان علامه بهلول گنابادی

74 درصد از جمعیت قم مورد غربالگری کرونا قرار گرفته اند

تولید واکسنی که ویروس کرونا را یک سال خنثی می کند

تکنسین های اورژانس آذربایجان شرقی مستمر غربالگری می شوند

انجام 50 هزار مورد بازدید در گیلان 1743 مکان پلمب شدند

هایپرتروفی عضله اسکلتی برای بزرگسالان اهمیت ویژه ای دارد

ببینید | چگونه آپارتمان ها را از کرونا دور نگه داریم؟

تخصیص596میلیارد به 38 بیمارستان استان تهران برای درمان کرونا

کمک معیشتی هلال احمر به 2 میلیون نفر/حمایت از500 هزار بیمار صعب العلاج در روزهای کرونایی

خوزستان؛ مسمومیت 11 نفر ناشی از مصرف الکل صنعتی

مسمومیت خوزستانی ها با الکل

مسمومیت 11 نفر بر اثر مصرف الکل در خوزستان

مقامات عراقی می گویند تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بیشتر از اعلام دولت است

افزایش تعداد مراجعین بدحال به بیمارستان های یزد

پایش سلامت 835 هزار نفر برای مقابله با کرونا

نیاز به خون در مراکز درمانی کشور

اولین تاثیر مثبت واکسن کرونا بر بدن موش ها

خوزستان؛ مسمومیت 11 نفر ناشی از مصرف الکل صنعتی

توزیع هزار غذای متبرک در بیمارستان علامه بهلول گنابادی

74 درصد از جمعیت قم مورد غربالگری کرونا قرار گرفته اند

تکنسین های اورژانس آذربایجان شرقی مستمر غربالگری می شوند

بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار آسیب مغزی نیز شوند

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان و کمک اضطراری بانک جهانی

اقدامات بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش در مقابله با کرونا ستودنی است

تست موفقیت آمیز واکسن ویروس کرونا روی موش ها

مسمومیت 11 نفر بر اثر مصرف الکل در خوزستان

کرونا در افغانستان/ افزایش شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان و کمک اضطراری بانک جهانی

زالی: مردم باید همچنان در خانه بمانند

کمبود تخت بیمارستانی در ژاپن؛ هشدار استرالیا درباره شمار واقعی مبتلایان در جهان

نباید با تصمیمات شتابزده طرح فاصله گذاری اجتماعی مخدوش شود/ مردم باید همچنان در خانه بمانند

راهبردهایی جهت مهار اپیدمی کرونا در روزهای آینده

حمایت هلال احمر از 500 هزار نفر از بیماران سرطانی، خاص و نادر

وضعیت آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک تحت کنترل است

هشدار سازمان جهانی بهداشت به کشورهای خاورمیانه نسبت به شیوع سریع کرونا

اقدامات بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش در مقابله با کرونا ستودنی است

110هزار ماسک درکانون های فرهنگی تربیتی کشور تولید شد

بیمار کرونایی 97 ساله در طبس

چگونه با یوگا به جنگ کرونا برویم؟

انجام 50 هزار مورد بازدید در گیلان/ 1743 مکان پلمب شدند

زندان های آذربایجان غربی عاری از کرونا هستند

آیا ویروس کرونا در هوا معلق می ماند؟

واکنش سازمان غذا و دارو به وجود ناخالصی در فرآورده های رانیتیدین

پخت تاتارچورک سرگرمی ترکمن های گلستان در قرنطینه خانگی

شبکه بهداشت آستارا در بیماریابی کرونا رتبه اول گیلان را کسب کرد

مسمومیت 11نفر ناشی از مصرف الکل صنعتی در خوزستان

راه اندازی سامانه غربالگری اضطراب و استرس ناشی از کرونا

چرا ایتالیا بحرانی اما کره، چین و ژاپن درباره کرونا موفق شدند؟

شناسایی 15 هزار فرد مشکوک به کرونا در زنجان از طرح غربالگری

تحویل محموله 2 میلیارد ریالی کالاهای بهداشتی برای مقابله با کرونا در قشم

بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار آسیب مغزی نیز شوند

سفرها باری بردوش کادر درمان کشور + عکس

وضعیت آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک تحت کنترل است

شناسایی 14میلیون مسافر مشکوک به کرونا/حمایت از بیماران صعب العلاج

پیرمرد اردکانی کرونا را شکست داد

هلال احمر به 2 میلیون فرد بیکار شده در بحران کرونا کمک می کند

زندان های آذربایجان غربی عاری از کرونا هستند

هشدار وزیر بهداشت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار

ارائه کمک های حمایتی به 500 هزار بیمار سرطانی، خاص و نادر از فردا/ اهدای 52 دستگاه ونتیلاتور توسط خیرین به هلال اهمر

پاسخ به سوالات شایع ورزشی در مواجه با کرونا

کمک مجری میلیاردر برای مقابله با کرونا

بیش از یک میلیون و 16000 نفر در دنیا کرونا گرفتند+جدول

آمار مبتلایان به کرونا

تجربه کاربران خبرآنلاین از سیزده بدر امسال

آخرین آمار مسمومیت الکلی در خوزستان

اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره یک دارو در درمان کرونا

اولین تاثیر مثبت واکسن کرونا بر حیوانات

پخت تاتارچورک سرگرمی ترکمن های گلستان در قرنطینه خانگی

غربالگری سالمندان در روستاهای تکاب

در ایام کرونا چطور سوگواری کنیم؟

تاریخچه بیماری ها از طاعون تا کرونا

تاریخچه بیماری ها از طاعون تا کرونا