مطالب مرتبط:
صادرات راه نجات اقتصاد کشور است / سال 99 سال موفقیت آمیزی برای کشور است
وزیر امور خارجه آمریکا: نباید در برابر ایران کوتاه بیاییم
چرخ اقتصاد در ایران با وجود تحریم های آمریکا به خوبی می چرخد/اعلام اعتراض به تحریمهای دارویی ایران
اوضاع سوریه و ادلب محور گفتگوی سفیر ایران با معاون وزیر خارجه روسیه
وزیر خارجه عمان: امکان گفت وگو میان ایران و آمریکا وجود دارد/ در تلاش برای کاهش تنش ها در منطقه هستیم
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 00:552020-02-21اقتصادي

قائم مقام وزیر صمت: سال 99 سال موفقیت اقتصاد ایران است


قائم مقام وزیر صمت با بیان این که سال 99، سال موفقیت آمیزی برای کشور خواهد بود گفت: همه به این نتیجه رسیده اند که تحریم بیشتر از آنکه اثر فیزیکی بر اقتصاد ایران باقی بگذارد، - ": حسین مدرس خیابانی در دیدار با مدیران و معاونان سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به نقش پررنگ این سازمان در فرماندهی صادرات غیرنفتی اظهار داشت: در حال حاضر بخش بازرگانی داخلی توانسته با تعریفی از نقشه راه خود، نقش آفرینی در حوزه بازار داخلی داشته باشد و علی رغم آنکه همچون گذشته از ابزارهای زیادی در حوزه تنظیم بازار برخوردار نیست، اما به خوبی وظایف حاکمیتی خود را اجرایی می کند؛ بنابراین باید به موازات نقشی که در حوزه تجارت داخلی ایفا می شود، سیاستگذاران حوزه تجارت خارجی نیز باید در اقتصاد کشور ایفای نقش داشته باشد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی افزود: در تمامی جلسات کارگروه تنظیم بازار، دستگاه ها مکلف می شوند تا نقش خود را به خوبی ایفا کنند و به همین دلیل سازمان توسعه تجارت ایران نیز باید در سایه راه اندازی کارگروه توسعه صادرات بتواند چنین نقشی را به عهده گرفته و تمامی دستگاه های دخیل در امر صادرات را به منظور تصمیم گیری های به موقع فعال نماید.

اگرچه این سازمان باید یکسری اختیارات را نیز داشته باشد.

وی تصریح کرد: مهمترین نقشی که در شرایط کنونی سازمان توسعه تجارت ایران می تواند ایفا کند، آن است که بازتعریفی از سازمان توسعه تجارت داشته باشد.

این در حالی است که طی ماه های گذشته این ادبیات مشترک میان مدیران این سازمان و حوزه های مختلف تجارت خارجی، ایجاد و یک منفعت عمومی در نظر گرفته شده که آن تقویت صادرات به عنوان تنها راه نجات کشور است.

به گفته مدرس خیابانی، امروز کشور در مرحله ای قرار دارد که صادرات نقش مهمی را ایفا می کند و تمامی ارکان کشور به این نتیجه رسیده اند که صادرات راه نجات اقتصاد کشور است چرا که بخش عمده ای از درآمدهای نفتی دچار آسیب شده و هم اکنون ارز مورد نیاز برای واردات از محل صادرات تأمین می شود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در سایه توسعه صادرات می توان زنجیره های تولید را نیز تکمیل نمود و هم اکنون که صادرات در بهترین دوره خود به لحاظ توجه ارکان مختلف قرار گرفته است، باید سکانداران صادرات در سازمان توسعه تجارت بتوانند با تصمیم گیری های منسجم و منطبق بر منافع ملی، این بخش از اقتصاد را تقویت کنند.

وی با اشاره به برخی تعابیری که سال 99 را سال سختی برای اقتصاد ایران می داند، گفت: به نظر می رسد سال 99، سال موفقیت آمیزی برای کشور خواهد بود همانطور که برخی سال جاری را بدتر از سال 97 می دانستند درحالی که هم اکنون کشور در آرامش بیشتری به سر برده و تمام ظرفیت های خود را به کار گرفته است تا بتواند در این جنگ تمام عیار اقتصادی به خوبی عمل نموده و فاتح باشد.

مدرس خیابانی ادامه داد: همانند زمانی که در ابتدای جنگ، فرماندهی ها و سیاستگذاری ها اندکی زمانبر و دارای خطا است، سال گذشته نیز چنین شرایطی را تجربه کرده ایم به این معنا که به محض اعلام یک تحریم جدید، برخی بازارها واکنش نشان می دادند اما اکنون همه به این نتیجه رسیده اند که تحریم بیشتر از آنکه اثر فیزیکی بر اقتصاد ایران باقی بگذارد، یک شوی سیاسی است البته این مفهوم آن نیست که اقتصاد ایران دچار آسیب نمی شود چرا که به هر حال تحریم روند توسعه را کُند کرده و به معیشت مردم فشار آورده است.

واقعاً اگر فردی تحریم را بی اثر بداند، تحلیل واقعی ارائه نداده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان کرد: تحریم ما را به آن واداشته که داشته های خود را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده و از ظرفیت های خالی به منظور توسعه اقتصادی بهره بگیریم همانطور که هم اکنون در حوزه صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته رشد را تجربه می کنیم و در 11 ماهه معادل 39 میلیارد دلار کالا و 11 میلیارد دلار خدمات صادر شده است که این خود نشان می دهد که تحریم ها در برابر صادرات ایران کارساز نبوده است بنابراین سال 99، سال موفقیت آمیزی برای اقتصاد ایران پیش بینی می شود چرا که اهرم تحریم ها کم اثرتر شده است.

وی با بیان اینکه فشار تحریم همچنان ادامه داشته و کمتر نشده است، خاطرنشان کرد: تاب آوری اقتصاد ایران بالاتر رفته و ما به مسیرهای میان بری دست پیدا کرده ایم که اقتصاد ایران را به سمت آرامش بیشتر هدایت می کند البته باید توجه داشت که صادرات یکی از اهرم های مؤثر در حوزه این موفقیت بوده است چرا که علاوه بر تأمین مایحتاج ارزی کشور در حوزه واردات، توانسته چرخ تولید را نیز به حرکت درآورد.

مدرس خیابانی از ارائه پیشنهاد نامگذاری سال آینده به عنوان رونق صادرات از سوی معاون اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: توسعه صادرات عضو جدایی ناپذیر رونق تولید است به این مفهوم که چنانچه صادرات از رونق مناسب برخوردار باشد، به طور حتم چرخ تولید نیز به حرکت درخواهد آمد بنابراین سازمان توسعه تجارت ایران باید با جدیت به عنوان یک سازمان حاکمیتی، فرماندهی صادرات کشور را به عهده بگیرد و از تمامی ابزارها برای تقویت اجرای دستورات خود استفاده کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی تأکید کرد: توسعه ارتباط با تشکل های ملی صادراتی باید یکی از دستور کارهای مهم سازمان توسعه تجارت ایران باشد؛ به این معنا که فرماندهان و ذی نفعان دست به دست هم داده و صادرات کشور را بیش از گذشته تقویم کنند.

این در شرایطی است که اطلاع رسانی دقیق، شفاف و سریع به صادرکنندگان در تمامی کشور باید در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران باشد چرا که هر چقدر تصمیمات خوب اتخاذ شده اما به گوش ذی نفعان نرسد، ثمره ای در اقتصاد نخواهد داشت بنابراین تمامی تصمیمات سازمان توسعه تجارت علاوه بر اینکه باید برش های ملی و استانی داشته باشد، باید با ابلاغ به 31 استان کشور، به اطلاع تمامی ذی نفعان برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، وضعیت کنونی و توجه تمامی بخش های مختلف اقتصادی به موضوع صادرات را یک فرصت کم نظیر برای سازمان توسعه تجارت ایران، ذکر و تصریح کرد: محیط پیرامونی اکنون پذیرفته که صادرات مهم است بنابراین نقش سازمان توسعه تجارت نیز در این راستا پذیرفته شده و باید تقویت گردد.

وحدت فرماندهی در سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی اصلی تجارت خارجی، باید روز به روز بیشتر شود.

مدرس خیابانی گفت: علی رغم آنکه باید تمامی مسیرهای بازگشت ارز برای صادرکنندگان تقویت شود، باید زمینه ای را فراهم کرد که مطمئن بود ارز صادراتی به کشور برمی گردد چرا که عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به مفهوم خروج سرمایه بوده و ثمره ای برای کشور ندارد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی تأکید کرد: وضع عوارض صادراتی از سوی دولت به عنوان یک راهبرد ملی اگرچه ممکن است منافع برخی را به خطر بیندازد، اما باید توجه داشت که دولت به عنوان نگاه حاکمیتی همواره در تمامی دنیا تلاش دارد تا با وضع عوارض بر روی صادرات کالاها، زمینه را برای رونق صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر فراهم نماید.

این در شرایطی است که باید به طرق دیگر بتوان از صادرات باارزش افزوده بالاتر حمایت کرد چرا که امروز صادرکنندگان، خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی هستند و فرماندهان قرارگاه عملیاتی آنها در سازمان توسعه تجارت تلاش می کند تا مسیرها را برای آنها هموار نماید.

وی بیان کرد: اپلیکیشن راهنمای تجارت باید بتواند نیازهای صادرکنندگان را در بخش های مختلف اطلاعاتی برآورده سازد و در عین حال، اطلاعات را برای آنها به اشتراک گذارد تا بتوان شرایط را به گونه ای پیش برد که صادرکنندگان از اطلاعات کافی برخوردار باشند.

مدرس خیابانی با بیان اینکه امروز قدرتی در مقابل ایران ایستاده که علاوه بر آنکه تحریم را بر روی کالاها اعمال می کند، شرکت ها و افراد دخیل در حوزه صادرات را هم تحت شدیدترین تحریم ها قرار می دهد تا بتواند فشار زیادی به کشور وارد نماید.

این در شرایطی است که در بخش های مختلفی همچون بازرگانی داخلی و تنظیم بازار، علاوه بر آنکه زمینه برای تنش های کالایی بعد از رویدادهای مهمی همچون افزایش قیمت بنزین از بین رفته، بلکه در همان کالاهایی که تحریم اعمال شده است، توانسته ایم صادرات بسیار مناسبی را رقم بزنیم؛ نمونه آن فولاد است که در 9 ماهه امسال بالغ بر 45 میلیون تن صادرات را تجربه کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیاست ترکیبی ممنوعیت واردات برای حمایت از تولید داخلی و رونق صادرات را در نظر گرفته که بر اساس آن، واردات 1600 قلم کالا ممنوع شده اما در مقابل بالغ بر 150 میلیون تن کالا صادر شده است بنابراین این سیاست ترکیبی توانسته به خوبی جواب داده و علاوه بر رونق تولید، صادرات را هم حمایت کند و افزایش دهد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، خواستار تداوم مؤثر اجرای سیاست هایی همچون میزهای کالایی و کشوری برای رونق صادرات شد و گفت: سازمان توسعه تجارت باید با قدرت از تمامی ابزارها برای رشد صادرات غیرنفتی بهره برداری کند.


کلید واژه ها: قائم مقام - اقتصاد ایران - وزیر صنعت، معدن و تجارت - تجارت - اقتصاد - سازمان توسعه تجارت - صنعت، معدن و تجارت - بازرگانی - حوزه - وزیر صمت - ایران - داخلی - بازرگانی داخلی - صادرات غیرنفتی - موفقیت - سازمان - وزیر - مقام - مدرس خیابانی - تجارت خارجی - بازار داخلی - اقتصاد کشور - تنظیم بازار - بازار - سال 99 - ایفای نقش - فرماندهی - کشور - نقشه راه - خیابانی

آخرین اخبار سرویس:
هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تعجیل کشورها در لغو قرنطینه

بانک جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

تبدیل تهدید به فرصت در کانون های بحران

ممنوعیت برداشت چوب از جنگل ادامه دارد؟

افزایش 25 درصدی قربانیان کرونا در انگلیس تنها در یک روز

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی آذربایجان شرقی تا 20 فروردین ماه

سال 2020؛ بدترین سال فروش جهانی موبایل در یک دهه گذشته

آغاز فعالیت واحدهای تولیدی از 16 فروردین بلامانع است

قیمت عرصه های مسکن مهر پردیس مشخص شد

ممنوعیت برداشت چوب از جنگل ادامه دارد؟

افزایش 25 درصدی قربانیان کرونا در انگلیس تنها در یک روز

صوت| پادکست خبری تلسکوپ استان اردبیل - شماره 36/ اخبار استان اردبیل در روزی که گذشت

نفت وگاز مهمانان خوبی نبودند/ کم کاری در کمک به مقابله با کرونا

دستورات روحانی به وزیران تعاون و راه

کرونا جان 766 نفر دیگر را در ایتالیا گرفت

تشکیل بیش از 10 هزار پرونده تخلف برای اصناف خوزستان

افزایش 115 درصدی تردد در جاده های کشور طی دیروز

«دیور» عینک های دست سازش را چگونه می سازد؟

سیزده بدر با طعم کرونا روی پشت بام

نحوه شناسایی واجدان شرایط تسهیلات کرونا

صنوف کشور تا چه روزی تعطیل هستند؟

توسعه خطوط مترو با درآمد حاصل از اعطای تراکم زمین های مجاورش/ حل مشکل ترافیک تهران با اجرای طرح «تی او دی»

رکوردشکنی جالب «بهتاش» پایتخت/ عکس

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

چگونه با 24 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

احتمال کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید نفت روسیه

چگونه با 24 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

رکوردزنی بهرام افشاری در اینستاگرام

ممنوعیت های فعالیت های صنوف در کرمان پا برجاست

زمان عرضه اولیه «صبا» قطعی شد

معیار تعیین قیمت در اخذ مالیات بر عایدی املاک چیست؟

عملکرد متفاوت در بازارهای بورس جهان

تعلیق قرارداد چیست؟

نگرانی برگشت موج دوم مسافران نوروزی هنوز پابرجاست

آب گیری زودهنگام مخازن سدهای خوزستان آغاز شد

کارخانه های نوآوری بازیگران جدید اکوسیستم کارآفرینی در شهرها

بازی های آپارتمانی برای کودکان

همکاری بیش از 42 هزار داوطلب با هلال احمر برای مقابله با کرونا

خودروهای برقی 75 درصد بازار نروژ را تصاحب کردند

بانک مرکزی چین مشوق اقتصادی جدیدی اعلام کرد

توزیع 11 هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت

افزایش 36 درصدی حمل کالاهای ضروری در کشور

افزایش دوباره بهای نفت در بازار جهانی

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

ویروس کرونا 1 میلیارد دلار از ثروت ترامپ را نابود کرد

قربانیان کرونا در آمریکا از 7 هزار نفر فراتر رفت

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین با جدیت تمام ادامه دارد

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی آذربایجان شرقی

سرمایه گذاری فوق العاده نیسان در کارخانه ساندرلند

هزینه 4.1 تریلیون دلاری ویروس کرونا برای اقتصاد جهان

عوامل جنایت کشته شدن راننده کامیون حامل کالای اساسی شناسایی و مجازات می شوند

خدمات مورد نیاز مشتریان سایپا به صورت تلفنی و اینترنتی ارائه می شود

4 وام دانشجویی که پُر متقاضی تر هستند /افزایش بودجه صندوق رفاه

4 وام دانشجویی که پُر متقاضی تر هستند /افزایش بودجه صندوق رفاه

200 میلیارد اعتبار برای تجهیز هنرستان ها و سیستم سرمایشی مدارس ابلاغ شد

فعالیت واحدهای تولیدی بلامانع است/ادامه تعطیلی اصناف غیرضروری

کمک حدود 90 میلیارد ریالی صنایع مازندران برای مقابله با کرونا

سمتاز بخرم یا بفروشم!؟ + لینک دانلود

فعالیت واحدهای تولیدی بلامانع است/ادامه تعطیلی اصناف غیرضروری

ایتالیای پر گردشگر بعد از کرونا چه می کند؟

میل گاردان چیست؟

شرایط فعالیت مشاغل صنفی، خدماتی، تجاری و واحد های تولیدی

همه مرسولات پستی آذربایجان شرقی ضد عفونی و گند زدایی می شوند

کاهش 24درصدی معاملات مسکن در اسفند 98

جهش تولید در گرو تحریک تقاضاست

مبتلایان به کرونا در 6 شهرستان سمنان به 426 نفر رسید+ نمودار جزییات

بازارگاه اینترنتی «این چند»

فروش باطری ماشین

رایمون تجربه آینده

هوآوی صدرنشین تعداد ثبت اختراع در اروپا در سال 2019 میلادی

سه گانه زیبا با دوربین خیره کننده

شیمی بازار در سال 98

نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ

در خانه بمانید و با اسنپ از سوپرمارکت خرید کنید

تحرک بخش تعاون زمینه ساز کمک به جهش تولید خواهد شد

بلیط هواپیما تفلیس را از سفرستان بخرید!

دو دستور رییس جمهور به وزیران تعاون و راه برای تسهیلات کسب وکار

بازدهی 192 درصدی فرابورس در سال 98

خودروهای پرنده، تحولی بزرگ در حوزه حمل و نقل

فناوری «بلاک چین» آینده را دستخوش چه تغییراتی خواهد کرد؟

کرونا صدای زمین را کم کرد!

وقتی حریق طعمه فناوری می شود!

آخرین تحولات بازار نفت

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین با جدیت تمام ادامه دارد

ممنوعیت ورود به تفرجگاه های روستای نسوز و هفت دستگاه

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین ماه با جدیت تمام ادامه دارد

رشد 56 درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا

فعالیت همه واحدهای تولیدی بلامانع است

هند و پاکستان صادرات برنج را ممنوع کردند

تعطیلی اصناف غیرضروری تا 20 فروردین تمدید شد

آمریکا باید بسته نجات 2 تریلیون دلاری خود را افزایش دهد

قرنطینه هند روزانه 4 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور خسارت می زند

رازی که شبکه برزیلی از نیمار فاش کرد!

تولید جهانی 64 میلیون تن آلومینیوم در سال 2019 میلادی

ویروس کرونا 1 میلیارد دلار از ثروت ترامپ را ظرف 3 هفته نابود کرد

دو دستور رییس جمهور به وزیران تعاون و راه برای تسهیلات کسب وکار

طراحی کاتالوگ چه مزایای دارد؟ + لینک دانلود

تلاش شرکت PSA برای تضمین آینده برند محبوب DS

اطلاعیه جدید کارگروه اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا/ فعالیت همه واحدهای تولیدی از فردا بلامانع است

قائم مقام وزیر صمت: سال 99 سال موفقیت اقتصاد ایران است

قائم مقام وزیر صمت: سال 99 سال موفقیت اقتصاد ایران است