مطالب مرتبط:
وزیر کشور: امیدوارم با حضور پرشور مردم در انتخابات، دل رهبری شاد شود
بهترین نشانه دفاع از کشور، حضور در انتخابات است
ترکیه از یک مرکز نظامی در شمال سوریه عقب نشینی کرد
آنکارا باز هم سوریه را در خاک این کشور تهدید کرد!
پنتاگون: روسیه و ترکیه به نزاع نظامی در ادلب سوریه نزدیک می شوند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 ساعت 08:352020-02-20بين الملل

ترکیه برای حضور در سوریه به کدام نقاط استراتژیک این کشور نظر دارد؟


یکی از نگرانی های جدی که در خصوص تداوم حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه وجود دارد، تجربه این کشور در قبال خود سوریه و استان هاتای و نیز مناطق ترک نشین در قبرس شمالی است، - پژوهشگر مسائل خاورمیانه می گوید: یکی از نگرانی های جدی که در خصوص تداوم حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه وجود دارد، تجربه این کشور در قبال خود سوریه و استان هاتای و نیز مناطق ترک نشین در قبرس شمالی است، به عبارتی دیگر ترکیه هربار که با نیروی نظامی وارد خاک کشوری شده است، بدنبال ماندن بلند مدت بوده است! ابوالفضل خدایی: ارتش سوریه در روزهای اخیر چندین منطقه را از چنگال تروریست ها و شورشیان آزاد کرده است و طی آخرین اخبار با آزادسازی مناطق حومه حلب امنیت در این شهر به طور کامل برقرار شده است.

این تحولات در حالی رخ می دهد که رهبران روسیه و ترکیه در 19 دی ماه درباره آتش بس در ادلب توافق کردند که تنها دو روز بعد با حملات تروریست ها نقض شد.

از سوی دیگر تنش ها بین ترکیه و سوریه نیز شدت گرفته است و آنکارا نیز حضور نظامی خود در ادلب را گسترش بخشیده و تهدید کرده که اگر مذاکراتش با روسیه" بی فرجام بماند دست به اقدامات دیگری خواهد زد.

برای بررسی دلایل حضور نظامی ترکیه در ادلب و تشدید بحران در این منطقه با اردشیر پشنگ پژوهشگر مسائل خاورمیانه گفت و گو کرده ایم که در ادامه مشروح آن را می خوانید: به نظر شما هدف اصلی ترکیه از حضور نظامی در ادلب چیست؟ آنکارا مانند حمله به شمال سوریه مواردی چون مبارزه با تروریسم و همچنین جلوگیری از ورود آوارگان را برای توجیه حضورش در سوریه عنوان می کند؛ مشخصا به جز این موارد اردوغان چه نقشه هایی در سر دارد؟ از منظری کلان باید حضور این روزهای ارتش ترکیه در ادلب را متاثر از استراتژی کلی آنکارا در قبال سوریه قلمداد کرد روندی که از سال 2011 شروع و تا به امروز ادامه داشته است.

این کشور در قبال سوریه چندین بار مجبور شده تا استراتژی و هدف گذاری اش را تغییر دهد که می توان دلیل آن را افزایش فشار از سوی دیگر بازیگران و ناتوانی ترکیه از لحاظ دیپلماتیک و نظامی در قبال رقبا و نحوه رقم خوردن تحولات میدانی و عملی ارزیابی کرد.

در یک روند کلی در می یابیم که ترکیه ابتدا سیاست سکوت و انتظار اختیار کرد تا شاید خود نیروهای داخلی در سوریه، بشار اسد را هم سرنوشت با حسنی مبارک و دیگر رهبران ساقط شده در بهار عربی کند.

اما هشت ماه پس از این وضعیت و با نتیجه ندادن این روند خود ترکیه دست به کار شد و تمام تلاش خود را برای سرنگون کردن بشار اسد آغازید.

ترکیه بدنبال آن بود با همراه سازی غرب و بخصوص اوباما، بار اصلی حمله به سوریه را به دوش آنان انداخته و در این بین خود از خوان رنگین و گسترده نتایج بهره برداری کند، اما تلاش های مختلف اردوغان و استفاده از ترفندها و تاکتیک های مختلف، هیچیک در اوباما کارساز نشد و آمریکا از انجام یک حمله گسترده به سوریه سرباز زد، در عین حال، ورود جدی تر ایران به حمایت از متحدش در دمشق، کار را برای آنکارا سخت تر کرد.

ترکیه حتی در سال 2015 سعی کرد با ساقط کردن جنگنده های روسی، آمریکا را وارد یک معرکه و عمل انجام شده قرار دهد اما این مساله نیز جواب نداد.

حمایت از شبه نظامیان اسلامگرای رادیکال استراتژی دیگر ترکیه در بحران سوریه بود، گروههایی نظیر داعش و جبهه النصره و چندین و چند گروه دیگر بطور گسترده ای اقدام به یارگیری و جذب کمک از مرزهای طویل شمالی یعنی از طریق ترکیه کردند.

هرچند در مدت 2 سال داعش موفق شد بر پهنه گسترده ای از خاک سوریه و عراق مسلط شود، اما ماهیت فکری و فلسفی داعش و بخصوص غرب ستیز و تمامیت خواهانه این گروه، که در تولد دوباره خلافت خودخوانده ابوبکر بغدادی تبلور یافته بود، باعث شد این گروه خشن و تروریست، در محور تخاصم منطقه ای و بین المللی قرار گیرد و در نتیجه تمرکز غرب و منطقه از آینده سرنوشت بشار اسد، به سوی مهار و از بین بردن خطری بزرگ بنام داعش جلب شد.

مجموعه این روندها باعث گردید نهایتاً در سال 2016 ترکیه، به ناگاه دچار یک چرخش جدی در سیاست خارجی اش شده و با مسکو از در آشتی و کوتاه آمدن وارد شود! این موضوع به ایجاد سه گانه ایران، روسیه و ترکیه برای هماهنگی در شمال سوریه منجر شد.

از سال 2016 تا به امروز شاهد همکاری های این سه کشور هستیم.

ترکیه در این مقطع سیاست تداوم حضور در بحران سوریه را به عنوان یک بازیگر اصلی دنبال کرد و تمام تلاش خود را برای ممانعت از تشکیل یک اقلیم خودمختار کُردی در شمال سوریه به کار بست؛ همانند آنچه که در شمال عراق وجود دارد، به خصوص اینکه کردهای سوریه در حد گسترده ای متأثر از پ.

ک.

ک و رهبر آن یعنی عبدالله اوجالان هستند.

در چنین شرایطی ترکیه تصمیم به همکاری با ایران و روسیه گرفته بود و در نقاطی از سوریه نیز نفوذ پیدا کرد.

در عفرین شاهد بودیم ترک ها که با روس ها به توافقاتی دست یافتند و این منطقه را از دست کردها خارج کرده و اشغال کردند و با گذشت بیش از بیست ماه از این رویداد، آنکارا در این منطقه دست به تغییرات گسترده جمعیتی زده است به نحوی که با ار همین حال جمعیت اعراب از 8 به 80 درصد افزایش پیدا کرده است.

در شمال سوریه نیز شاهد بودیم که رجب طیب اردوغان با توجه به توافقی که با ترامپ داشت به این منطقه نیز ورود پیدا کرد و در نهایت پیچیده تر شدن اوضاع این منطقه باعث شد ترکیه که از ادامه عملیات منصرف شود.

به طور کلی میان حضور و نفوذ ترکیه با ضعف و قوت دولت سوریه ارتباطی مستقیم وجود دارد به این معنی که قدرت گیری دولت مرکزی سوریه همواره در تضاد با منافع ترکیه بوده است چرا که از ابتدای بحران سوریه هر میزان که حاکمیت این کشور ضعیف تر می شد ترکیه حضورش را پررنگ تر می کرد.

هم اکنون نیز که سوریه به کمک ایران و روسیه توانسته حاکمیتش بر قسمت عمده ای از سرزمین هایش را احیا کند طبیعی است که فشار بر نیروهای تحت حمایت ترکیه افزایش یابد.

در برهه ای که نیروهای ترکیه توان مقابله با نیروهای سوریه و روسیه را ندارد شاهد هستیم که این کشور تجهیزات و کاروان جدیدی از نظامیان را به ادلب اعزام می کند.

ترکیه امیدوار است که ارتش این کشور با نیروهای سوریه و روسیه وارد درگیری نشود و همچنین از پتانسیل روابط گرم و نزدیک خود با روسیه بهره ببرد تا بتواند وضعیت همچنان اوضاع ادلب را کنترل و مدیریت کند.

ترکیه می خواهد تا زمانی که تکلیف کمیته قانون اساسی در ژنو مشخص می شود، به نوعی در سوریه حضور ملموس و نظامی داشته باشد و به بهانه های مختلف از جمله استقرار آوارگان، بخش هایی از این کشور را در اختیار داشته باشد.

هر قدر که میزان مناطق تحت تصرف ترکیه بیشتر باشد به طور طبیعی قدرت چانه زنی و تصمیم سازی اش در خصوص آینده سوریه نیز بیشتر خواهد شد.

از طرفی دولت سوریه نیز به دنبال آن است که تا قبل از اجماع جهانی مناطق از دست رفته خود را باز پس گیرد.

در صورت تحقق این امر، شاید دیگر اجماع جهانی برای تغییر در سوریه از منظر این کشور بی معنا خواهد بود این دو دیدگاه متعارض و متضاد سبب شده تا آتش درگیری در روزهای اخیر در ادلب بین ارتش ترکیه و ارتش سوریه که تحت حمایت روسیه بوده شعله ورتر شود.

آینده هم پیمانی مسکو، آنکارا و تهران را در موضوع سوریه و همچنین برگزاری نشست ها برای حل بحران این کشور را با توجه به تحولات اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟ در خصوص روابط ترکیه و روسیه همانطور که اشاره شد از سال 2016 شاهد چرخشی 180 درجه ای در خصوص سیاست خارجی ترکیه در قبال روسیه بودیم.

در همین حال دو کشور از یک رابطه قطع شده که حتی ممکن بود به درگیری نظامی نیز بیانجامد عبور کرده اند و در نهایت روابطی صمیمی و مستحکم شکل داده اند که زمینه ساز اجلاس سوچی و هم پیمانی سه گانه تهران، مسکو و آنکارا شده است.

اما این هم پیمانی از ابتدا نیز مشخص بود کوتاه مدت و تاکتیکی است.

چرا که اهدافی که سه کشور در قبال سوریه و به خصوص شمال این کشور دنبال می کردند از منظر استراتژیک و بلند مدت در تضاد با هم بود.

ترکیه به دنبال تغییر حکومت در سوریه و یا تغییر تدریجی سیاسی به نفع نیروهای اکثریت خود در سوریه بود، که طیف سنی اخوانی را شامل می شد.

در آن سو روسیه نیز به دنبال آن است که هیچ نیروی خارجی در پایان بحران سوریه در این کشور باقی نماند و تنها این مسکو باشد که به دلیل معاهده نظامی متقابل و داشتن پایگاه نظامی رسمی به حضورش در این کشور ادامه دهد.

از همین رو پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، سوریه به اولین پایگاه روسیه تبدیل شده که این موضوع به نوعی ناشی از یک بازنگری و نگاه به شرق و همچنین خاورمیانه از نگاه مسکو است.

هدف اصلی ایران نیز دفاع و تقویت حاکمیت ملی سوریه و جلوگیری از تغییر اساسی نظام سیاسی است.

در حالت ایده آل می توان گفت که هدف ایران در این شرایط حفظ وضع موجود و در حالت واقع بینانه حفظ حکومت بشار اسد با اعمال پاره ای اصلاحات داخلی است.

از طرفی رویکرد ایران در حفظ و تقویت محور مقاومت نیز در تضاد با منافع ترکیه بوده و خوشایند روسیه نیز نخواهد بود.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که توافق تهران، آنکارا و مسکو و به طور خاص آنکارا و مسکو توافقی کوتاه مدت و تاکتیکی بوده است که پیش بینی می شد با نزدیک شدن به پایان بحران سوریه این ماه عسل نیز به دوران پایانی خود نزدیک تر شده و تضاد منافع بین بازیگران با تشدید بحران ادلب نیز آشکار شود که در نهایت این موضوع آن دوستی 4 ساله را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

طرح پیشنهادی ایران برای تسهیل گفت و گو بین آنکارا و دمشق را چگونه ارزیابی می کنید؟ در چنین اوضاعی شاهد هستیم که ایران پیشنهاد تسهیل گفت و گو بین ترکیه و سوریه را می دهد.

ایران با ترکیه و روسیه روابط نزدیکی دارد و در این شرایط خواستار حفظ اتحادهای منطقه ای و بین المللی است؛ که یک سوی آن مقابله با آمریکا و سوی دیگر آن نزدیکی و دوستی با ایران بوده است.

بنابراین رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این برهه کاستن از سطح تنش های موجود است.

به خطر افتادن توافق سوچی در شرایط فعلی با توجه به فشارهای آمریکا علیه ایران هیچگاه به نفع ایران نخواهد بود.

اگر روسیه در قضیه ادلب کوتاه بیاید می تواند وضعیت نه جنگ و نه صلح و همچنین شرایطی متزلزل و کم تنش تر ایجاد شود که این امر تا حد زیادی وابسته به نگاه روسیه نسبت به بحران ادلب است.

به نظر شما بحران ادلب به کجا ختم خواهد شد؟ آیا تداوم حضور نظامی ترکیه در ادلب امکانپذیر است و یا این کشور در نهایت مجبور خواهد شد تا به حاکمیت سوریه احترام بگذارد و نیروهای خود را خارج کند؟ اما از منظر دولت سوریه باید گفت سوریها سخت نگران تکرار تجارب پیشین خود با ترکیه هستند لذا تاکید دارند که حضور ارتش ترکیه و نیروهای تحت حمایت این کشور در سوریه که از منظر حقوق بین الملل نقض حاکمیت دولت سوریه محسوب می شود باید خاتمه یابد.

اما تجربه نشان داده که ترکیه در برخی موارد به قوانین بین المللی پایبند نیست و بر مواضع خود پافشاری می کند.

ترکیه همچنین تجربه مشابه ای را نیز طی چند دهه اخیر داشته است چه در خصوص استان هاتای در سوریه و چه در خصوص اشغال بخشی از قبرس ترک نشین و چه در مناطقی که با یونان دچار تنش شده اند.

ترکیه وقتی به چنین مناطقی ورود پیدا کردد سعی داشت تا آن را حفظ کند و در نهایت برنامه ای برای خروج نیز نداشت که حتی حاضر شدند فشارها و تحریم های بین المللی را نیز به جان بخرند.

آنها همچنین تصمیم گرفتند پس از این تحریم ها دوره ای از مقاومت را تجربه کنند و به دنبال عادی سازی نیز باشند.

ترکیه همچنین تلاش کرد که حضور خود و نیروهای متحدش را به یک واقعیت سیاسی تبدیل کند؛ مانند قبرس شمالی و مناطق ترک نشین آن که تحت حمایت آنکارا بوده و در همین بین ترکیه فشارهای اتحادیه اروپا را پس زده و آن فشارها دیگر نمی توانند برای این کشور استراتژیک محسوب شوند.

یکی از بهانه هایی که دولت ترکیه به بهانه مبارزه با تروریسم و ورود موجی جدید از مهاجرین به داخل کشورش دنبال می کند، حفظ نیروهای خود در سوریه در راستای نگرش نوعثمانیسم در منطقه است.

دولت های منطقه به خصوص سوریه از این نوع رویکرد ترکیه به خوبی آگاه است و سعی می کند با کمک روسیه نیروهای ترکیه را از عفرین و شرق فرات بیرون براند.

البته تا زمانی که فشاری جدی به ترکیه وارد نشود این کشور به سیاست های خود ادامه خواهد داد.

حتی ممکن است حضور نظامی ترکیه پس از حل و فصل بحران سوریه نیز تداوم یابد؛ همانطور که در شمال عراق شاهد هستیم دولت ترکیه طبق قراردادهایی که با صدام حسین داشته پایگاه های خود را همچنان به بهانه مبارزه با پ.

ک.

ک حفظ کرده است و حتی بر تعداد آن هم افزوده است.

پیش بینی می شود که ترکیه در سوریه نیز چنین سیاست هایی را در پیش گیرد و در همین راستا حضور چند دهه ای را در برخی از نقاط استراتژیک در شمال سوریه برای خود ترسیم کرده است.

در این بین اگر دولت سوریه با کمک قدرت هایی چون روسیه و ایران نتواند ترکیه را از کشورش بیرون راند باید به تداوم حضور ناخوشایند آنکارا تن در دهد.

در این بین اگر ترکیه بتواند حمایت روسیه را جلب کند که کاری بسیار دشوار خواهد بود می تواند تضمینی برای تداوم حضورش در سوریه باشد.

23311
کلید واژه ها: سوریه - ترکیه - نیروهای نظامی - شمال سوریه - شمال - کشور - نظامی - مناطق - حضور - نگرانی - یکی از - نیروی نظامی - تداوم - استان - تروریست ها - ارتش سوریه - استراتژیک - خاورمیانه - قبرس - آزاد - آزادسازی - پژوهشگر - تروریست - شورشیان - برقرار - آتش بس - دی ماه - روسیه - نیروی - چنگال

آخرین اخبار سرویس:
کاهش تولید ایرباس به نصف در اثر شیوع ویروس کرونا در جهان

مبتلایان به کرونا در آمریکا از 300 هزار نفر فراتر رفت

هرگونه حمله نظامی آمریکا خروج نظامیانش از عراق را تسریع می کند

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه در کشورش شعری از سعدی را خواند

طعنه کرونایی سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم آمریکا

ازدواج پیرمرد 103ساله اندونزیایی با د ختر 27 ساله! + عکس

بیش از 300 هزار نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شدند

مناطق «مأرب» و «الجوف» یمن زیر آتش بمباران جنگنده ‎های ائتلاف سعودی

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

درخواست امارات از عربستان و یمن برای اجرای فوری توافق ریاض

خشونت خانگی حاصل از قرنطینه گریبان وزیر را هم گرفت

درخواست روسیه از سازمان ملل برای لغو تحریم های آمریکا

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند

اسپر: توسعه توان هسته ای اولویت ارتش آمریکا است

پیام طعنه آمیز سندرز درباره دیدار ترامپ با مدیران شرکت های نفتی در بحبوحه بحران کرونا

600 سرباز فرانسوی به کرونا مبتلا شدند

مبتلایان به کرونا در آمریکا از 300 هزار نفر فراتر رفت

کرونا، چهره آلمان را عریان کرد

چین به مدت 3 دقیقه برای یادبود قربانیان کرونا از حرکت باز ماند

در روسیه چند نفر بر اثر کرونا جان باختند؟

کرونا روز شنبه با جهان چه کرد

شهادت یکی از نیروهای بسیجی در منطقه مرزی بم پشت سراوان

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند

کرونا جان یک قانونگذار آمریکایی را گرفت

طرفداران حفتر تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند

708 نفر در انگلیس در یک روز جانباختند!

ثبت 85 مورد جدید ابتلا به کرونا در مصر؛ افزایش مبتلایان در اردن

واکنش بغداد به هلی برن در نزدیکی مرز عراق با عربستان

ثبت علائم تجاری با مضامین کرونا!

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از سعدی خواند

کار به شکایت سوئد از فرانسه رسید!

هلاکت افسران سعودی در یمن

ثبت علائم تجاری با مضامین کرونا!

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند

کرونا در جهان؛معرفی واکسن بالقوه و افزایش قربانیان و مبتلایان در آمریکا و اروپا

دولت وفاق ملی لیبی: طرفداران حفتر تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند

آلمان هم برای نظارت بر مقررات کرونایی از پهپاد استفاده می کند

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند

فرمانده ارتش پاکستان و اشرف غنی درباره صلح افغانستان رایزنی کردند

بیانیه گروه های مقاومت عراق علیه تداوم اشغالگری آمریکا در این کشور

کرونا جان یک قانونگذار آمریکایی را گرفت

نخست وزیر اسپانیا در تمدید قرنطینه به سعدی ارجاع داد

کهن ترین کره جغرافیایی تاریخ (عکس)

یکجانبه گرایی ترامپ؛ چالش پیش روی جهان

واکنش عراق به تقلای آمریکا برای انتقال سفارت های خارجی از بغداد به عین الاسد

امیرعبدالهیان: تروریست های سیا در سمت وزیر خارجه و دیپلمات قرار گرفته اند

کشته شدن افسران سعودی در حمله موشکی در استان مأرب

ممنوعیت ضیافت های عمومی افطار ماه رمضان در مصر

تروریست های سیا در سمت وزیر خارجه و دیپلمات قرار گرفته اند

روزنامه پیروزی| ترسوها پشت سنگر کرونا

امیرعبدالهیان: تروریست های سیا در سمت وزیر خارجه و دیپلمات قرار گرفته اند

ارتش اسراییل از تجربه مبارزه با کرونا در جنگ های مشابه آتی بهره می جوید

رقابت پنهان ریاض و ابوظبی| عربستان سعودی نیروهای جدیدی به عدن فرستاده است

واکنش امیرعبدالهیان به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

لیستی از محموله جدید کمک های ارسالی چین به ایران

ابتلای 155 نفر از خدمه ناو هواپیمابر آمریکایی به کرونا

هرگونه حمله نظامی آمریکا خروج نظامیانش از عراق را تسریع می کند

تأیید ابتلای 155 نفر از خدمه ناو هواپیمابر آمریکایی به کرونا

کابینه تکمیل شد/ منتظر تعیین جلسه پارلمان هستم

155 نفر از پرسنل روزولت به کرونا مبتلا شده اند

واکنش سازمان بدر به ادعای آمریکا مبنی بر ارزش تجهیزات باقی گذاشته در پایگاه های عراق

تداوم جنگ بر سر ماسک در غرب/ سوئد از فرانسه شکایت می کند

نورپردازی سه بعدی برج آزادی با موضوع کرونا

یک چهارم مبتلایان به کرونا در جهان آمریکایی هستند

کرونا در ترکیه؛ خروج جوانان زیر 20 سال از خانه ممنوع شد

اعلام 3 دقیقه سکوت در چین به یاد قربانیان کرونا

توقف چاپ روزنامه ها در امارات از فردا

دولت توافق ملی لیبی: حفتر بخشی از هیچ راهکاری در لیبی نخواهد بود

کرونا افتتاح طرح­ های ملی مصر را به تعویق انداخت

اینفوگرافیک | خطاهای 6 گانه ترامپ و دولتش در مقابله با شیوع کرونا

نخست وزیر اسپانیا با کمک سعدی، مردم را به همدلی در مقابل کرونا دعوت کرد

اعمال مقررات منع رفت وآمد در 7 منطقه شهر جده

بالاترین تلفات مبتلایان به کرونا در انگلیس در یک روز

155 نفر از پرسنل ناوهواپیمابر روزولت به کرونا مبتلا شده اند

تصویر/ آمار کرونا در جهان تا 15 فروردین

سفیر آمریکا: عدم انتخاب الزرفی عواقب بدی برای عراق دارد

هرگونه حمله نظامی آمریکا خروج نظامیانش از عراق را تسریع می کند

تداوم جنگ بر سر ماسک در غرب

افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی

واشنگتن 5000 ماسک پوسیده به ایالت آلاباما ارسال کرد

ایالت نیویورک در تعداد مرگ ومیر بر اثر کرونا از چین پیش افتاد

تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا از 15 هزار نفر گذشت

دلایل موفقیت کره جنوبی در مبارزه با کرونا

تولید ماسک مخصوص ناشنوایان

تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا از 15 هزار نفر گذشت

ابتلای 155 نفر از خدمه ناو هواپیمابر آمریکایی به کرونا تأیید شد

کرونا افتتاح طرح­ های ملی مصر را به تعویق انداخت

آخرین آمار کرونا در جهان

پژوهشکده ارتش آلمان:بحران کرونا وابستگی و آسیب پذیری ما را نمایان ساخت

155 نفر از پرسنل ناوهواپیمابر روزولت به کرونا مبتلا شده اند

اعتراض انجمن صنفی روزنامه نگاران به جلوگیری دولت از انتشار نسخه کاغذی مطبوعات:

قربانیان کرونا در ایتالیا از 15هزار نفر فراتر رفت

کمک یک میلیون دلاری مدونا برای مبارزه با کرونا

با شیوع کرونا در اسپانیا، خاکسپاری هم آنلاین شد

دستگیری رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان

سوریه دستگاه تنفس مصنوعی ساخت

فرمانده ارتش پاکستان و اشرف غنی درباره صلح افغانستان رایزنی کردند

حملات هوایی و موشکی سعودی به شمال یمن

ترکیه برای حضور در سوریه به کدام نقاط استراتژیک این کشور نظر دارد؟

ترکیه برای حضور در سوریه به کدام نقاط استراتژیک این کشور نظر دارد؟