مطالب مرتبط:
نتایج آزمایش اولیه دو مورد مشکوک به ابتلا کروناویروس، مثبت گزارش شده است
گزارش تمرین پرسپولیس| گلزنی گل محمدی و تمرین اختصاصی 3 بازیکن
گزارش دیدار تراکتور تبریز 3-0 مس کرمان/ پایان نیمه اول
گزارش دیدار تراکتور تبریز 3-0 مس کرمان/ پایان نیمه اول
مذاکرات دستمزد کارگران جدی تر شد
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 ساعت 08:052020-02-20بين الملل

گزارش مذاکرات سازش فلسطین از ابتدا تاکنون


15 نوامبر 1988 سازمان آزادی بخش فلسطین به ریاست یاسر عرفات، در نشست شورای ملی که در الجزایر برگزار شد استقلال فلسطین را اعلام کرد.

اگرچه ظاهر این اقدام، - را نتیجه سازش و روندی می دانند که در گذشته تشکیلات خودگردان و برخی از رژیم های عربی منطقه آن را در پیش گرفتند و ترجیح دادند به جای گزینه مقاومت، در میز مذاکرات با رژیم صهیونیستی حضور یابند و روز به روز مجبور شدند که امتیازات بیشتری به این رژیم بدهند.

زمانی که مبارزان فلسطینی دهه های 60 تا 80 در حال رسیدن به نتایج مبارزات مسلحانه خود بودند صهیونیست ها با ایجاد کانال ارتباطی آنها را از مبارزه دور کرده، با مذاکره و سازش زمینگیر کردند.

اواخر دهه 1980 میلادی، صهیونیست ها که از انتفاضه فلسطین به شدت ترسیده و موجودیت خود را در خطر دیده بودند به سمت مذاکره با فلسطینیان گام برداشتند.

البته ریشه تلاش های رژیم صهیونیستی برای ایجاد کانال های ارتباطی با فلسطینیان به یک دهه قبل از آن باز می گردد که در پی نبرد الکرامه در اردن و قدرت گرفتن جنبش های مسلحانه فلسطینی و حادثه المپیک مونیخ 1972، صهیونیست ها ضمن مقابله با گروه سپتامبر سیاه که عاملان این حادثه بودند تلاش کردند کانال هایی را برای ایجاد ارتباط با فلسطینیان به وجود آورند.

این کانال های ارتباطی از طریق ارتباط جریان های چپگرای حامی صلح در رژیم صهیونیستی با برخی غربگرایان فلسطینی- که ساکن اروپا بودند- ایجاد شده بود.

صهیونیست ها سال 1982 برای در تنگنا قرار دادن، جنبش های آزادی بخش فلسطین، بیروت" را اشغال و فلسطینیان را از آنجا اخراج کردند.

هرچند که حضور صهیونیست ها قریب دو دهه پس از آن در لبنان به طول انجامید، اما اشغال جنوب لبنان توسط صهیونیست ها، زمینه آغاز مذاکره بین صهیونیست ها و فلسطینیان را فراهم کرد.

انتفاضه اول یا همان انتفاضه سنگ که سال 1987 آغاز شد به صهیونیست ها این منطق را دیکته کرد که اگر به سمت مذاکره نروند باید منتظر درگیری های بیشتری باشند که ممکن است موجودیت آنها را به خطر بیاندازد.

اعلامیه استقلال سازمان آزادی بخش، آغاز سازش 15 نوامبر 1988 سازمان آزادی بخش فلسطین به ریاست یاسر عرفات، در نشست شورای ملی (مجلس الوطنی) که در الجزایر برگزار شد استقلال فلسطین را اعلام کرد.

اگرچه ظاهر این اقدام، انقلابی و تلاش در جهت استقلال فلسطین بود، اما حقیقت آن یک عقب نشینی از مبارزه مسلحانه ای بود که از سه دهه قبل آغاز کرده بودند.

این اعلامیه که یکبار سال 1948 صادر شده بود بر صلح جویی و مبارزه مسالمت آمیز تأکید داشت و در زمانی صادر می شد که هنوز یکسال از انتفاضه اول (8دسامبر1987) نگذشته بود.

مردم فلسطین طی این مدت شهدای زیادی را تقدیم کرده بودند و صهیونیست ها در اوج فشار حاصل از انتفاضه قرار داشتند.

حسنی مبارک که خود وابسته به غرب بود به عرفات گفت دارد با خون ملتش معامله می کند.

اعلامیه استقلال 1988 نشان دهنده این موضوع بود که کانال ارتباطی صهیونیست ها خوب عمل کرده و این اقدام صهیونیست ها نتیجه بخش بوده است.

کنفرانس 1991 ، خفت ساف در مادرید بوش پدر سال 1990 در زمانی که انتفاضه ادامه داشت، طرحی را با عنوان روند صلح خاورمیانه (middle east peace process) ارائه کرد.

بر اساس این طرح بوش پدر، کنفرانس مادرید در سال 1991 برگزار شد.

در این کنفرانس که با شعار زمین در برابر صلح به وجود آمد و قرار بود کشورهای عربی در برابر صلح با رژیم صهیونیستی، زمین های اشغالی خود را دریافت کنند، هیچ نتیجه ای برای هیچ طرفی نداشت و در این میان وضع سازمان آزادی بخش فلسطین از همه وخیم تر بود.

صهیونیست ها پیش شرط خود را برای حضور در این کنفرانس اعلام کرده بودند: هیچ عضوی از سازمان آزادی بخش فلسطین یا فلسطینیان ساکن قدس نباید در این کنفرانس حضور داشته باشند.

صهیونیست ها تا آخر نیز روی این شرط خود ایستادند و در نهایت یک کمیته مشترک اردنی- فلسطینی تشکیل شد و چند نفر فلسطینی که عضو ساف نبودند در کنار هیئت اردنی در این کنفرانس حضور یافتند.

در 3 روز مذاکرات مادرید نتیجه ای حاصل نشد.

طی دو سال بعد که نشست های تکمیلی این کنفرانس در واشنگتن برگزار شد نیز نتیجه ای به دست نیامد و این کنفرانس رسماً پس از دو سال تلاش بی فایده در بن بست به شکست انجامید.

این نخستین تلاش ساف برای مذاکره بود که رسماًً با قلدری صهیونیست ها بی فرجام مانده بود.

توافقنامه اسلو 1993 در همان روزهایی که کنفرانس مادرید در جریان بود، یک تیم فلسطینی به ریاست ابومازن" در اسلو نروژ در حال مذاکره مخفیانه با صهیونیست ها بود.

مذاکرات اسلو توسط دولت های اروپایی به شدت محافظت می شد تا قبل از پایان رسانه ای نشود.

طی 12 دور مذاکره که از سال 1991 آغاز شد، ساف نتوانست خواسته های خود را به کرسی بنشاند و سرانجام با فشار اروپایی ها به توافقی نیم بند تن داد تا مقدمه ای برای توافقات تکمیلی باشد.

توافقنامه اسلو تنها نتیجه ای که در بر داشت به رسمیت شناخته شدن رژیم مجعول اسراییل از سوی ساف بود.

در مقابل صهیونیست ها حاضر نشدند کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند بلکه ساف را به عنوان نماینده رسمی ساکنان فلسطینی کرانه باختری رود اردن به رسمیت شناختند.

یعنی آنها نه کشور فلسطین را به رسمیت شناختند و نه ملت فلسطین را.

در مقابل ساف، اسراییل را به رسمیت شناخت.

غزه اریحا 1994 در توافقی که در سال 1993 بین اسحاق رابین و یاسر عرفات" در واشنگتن به امضا رسید مقرر شد صهیونیست ها بخش هایی از فلسطین را به ساف بدهند.

در توافقنامه غزه اریحا 1994 قرار شد منطقه نوار غزه و بخشی از اریحا را به سازمان آزادی بخش فلسطین بدهند و در این منطقه حاکمیتی موقت از سوی عرفات به وجود آید و پس از آن طی مذاکراتی که نباید بیش از پنج سال به طول انجامد، توافقات نهایی بین دو طرف انجام شود و دو کشور فلسطینی و یهودی در فلسطین ایجاد شود.

یاسر عرفات سال 1994 وارد نوار غزه شد و حاکمیت موقتی با عنوان سلطه الفلسطینیه را که در فارسی حکومت خودگردان خوانده می شود را به وجود آورد.

قاهره 1995 سال 1995 صهیونیست ها باز خواسته های خود را تغییر دادند و خواستار این شدند تا نوار غزه و کرانه باختری رود اردن به 3 منطقه تقسیم شوند و حاکمیت موجود در این 3 منطقه بین حکومت خودگردان و رژیم صهیونیستی به نحو زیر تقسیم شود.

منطقه الف شامل شهرهای فلسطینی که حاکمیت سیاسی- اداری و امنیتی آن در اختیار حکومت خودگردان است.

منطقه ب شامل روستاهای فلسطینی و جاده های منتهی به آنها که این مناطق از حیث سیاسی- اداری در اختیار حکومت خودگردان و از حیث امنیتی تحت اشراف صهیونیست ها خواهد بود.

منطقه ج که شامل شهرک های یهودی نشین، پادگان های نظامی رژیم صهیونیستی و جاده های منتهی به آنها است از حیث سیاسی-اداری و امنیتی در اختیار صهیونیست ها خواهد بود.

این خواسته ها، تحت عنوان توافقنامه قاهره یا اسلو2 در شهر طابا مصر انجام شد و در قاهره به امضای دو طرف رسید.

این توافقنامه اعمال خواسته های صهیونیست ها و تغییر توافقنامه ای بود که 4 سال روی آن مشورت و رایزنی صورت گرفته بود.

پس از این نشست در سال 1997، برخی تغییرات در خصوص تغییر استقرار نیروها به وجود آمد که تحت عنوان پروتکل الخلیل شناخته می شود.

اما در حد یک توافق بین مقامات درجه 1 نبود.

وای ریور اول 1998 این دور از مذاکرات که با هدف تکمیل توافقات قبلی و رسیدن و توافق نهایی آغاز شد از همان ابتدا با مانع تراشی های صهیونیست ها روبرو بود.

در این مذاکرات اسحاق رابین ترور شده بود و به جای او بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مذاکرات حاضر بود.

در این توافق، صهیونیست ها متعهد شدند 13درصد از منطقه ج را به ساف تحویل دهند تا به منطقه ب و الف تبدیل شود.

این اقدام انجام نگرفت، اما در مقابل ساف متعهد شد با تروریست نامیدن مبارزان فلسطینی، هرگونه اقدام مقاومتی را سرکوب کند.

همچنین هرگونه اقدامی که می تواند مردم فلسطین را به سمت مقاومت و مبارزه علیه صهیونیست ها تشویق کند متوقف کنند و در مدارس هرگونه آموزشی که می تواند به مقاومت اشاره کند را حذف کنند.

علاوه بر این، بندهایی از منشور ساف که در آن بر مبارزه مسلحانه تأکید شده بود از این منشور حذف شد و مقرر شد برای اجرای این بندها تیم های مشترک فلسطینی و اسراییلی تشکیل شوند و نشست های مشترکی داشته باشند.

سازمان آزادی بخش فلسطین که از اواخر دهه 1980 به سمت مذاکره و سازش با رژیم صهیونیستی رفت در اعلامیه استقلال 1988، عملاً مبارزه و مقاومت را کنار گذاشت، در کنفرانس مادرید 1991 رسماًً با پیش شرط صهیونیست ها نتوانست در مذاکرات حاضر شود، در توافقنامه اسلو 1993 با آنکه رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت، اما نتوانست دولت و ملت فلسطین را رسمیت بخشد، در توافقنامه غزه-اریحا 1994، به غزه و اریحا دست نیافت، در اسلو 2 توافقات گذشته را رها کرد و به تقسیم کرانه باختری و نوار غزه به 3 منطقه مورد نظر صهیونیستها تن داد و در وای ریو اول 1998، در مقابل 13 درصد از مناطق ج - که هیچ گاه به آنها منتقل نشد- متعهد شد از هرگونه مبارزه و مقاومت جلوگیری کند و بندهای مقاومتی منشور خود را از منشور مورد نظر حذف کرد.

وای ریور دوم (شرم الشیخ) 1999 در وای ریور دوم نتانیاهو قدرت را از دست داده بود و ایهود باراک جای او نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود.

در این توافقنامه که در شرم الشیخ مصر امضا شد مقرر شد در مجموع 15.

1 درصد از مجموع مناطق 3 گانه الف ، ب و ج تغییر وضعیت یابد و به سیطره کامل حکومت خودگردان به آنها نزدیک شود.

چرا که مقرر شده بود مناطق ج به ب و ب به الف تغییر وضعیت یابد تا جایی که تمام کرانه باختری به حکومت خودگردان منتقل شود.

اما در مجموع به جز 2درصد از مناطق ب هیچ یک از مناطق مورد تعهد در این توافقنامه به حکومت خودگردان منتقل نشد.

همچنین قرار شد فلسطینیانی که پیش از 4 می 1993 دستگیر شده بودند آزاد شوند و طی دو مرحله 350 اسیر فلسطینی به خانه های خود بازگردند.

بند دیگر این توافقنامه به بازگشایی گذرگاه امن شمالی و جنوبی بین نوار غزه و کرانه باختری اختصاص داشت گذرگاهی که هیچ گاه حتی به پای طراحی و ایجاد نقشه هم نزدیک نشد.

کمپ دیوید دوم سال 2000 سال 2000 که سال پایانی ریاست جمهوری بیل کلینتون در آمریکا بود، تلاش کرد آخرین توان خود را برای ایجاد توافق نهایی بین ساف و رژیم صهیونیستی به کار گیرد.

کلینتون یاسر عرفات و ایهود باراک نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی را 11جولای 2000، تنها 2 ماه قبل از انتفاضه دوم، به کمپ دیوید آمریکا دعوت کرد.

دعوت به کمپ دیوید یک وجه تاریخی و روانشناسی هم داشت از آنجا که کمپ دیوید جایی بود که در آن نخستین توافق عرب ها و رژیم صهیونیستی در آن منعقد شده بود کلینتون می خواست این نگاه را الغاء کند که اینجا می تواند محل توافق فلسطینی ها با رژیم صهیونیستی نیز باشد.

گفتگوهای کمپ دیوید به رغم هشدارهایی که یاسر عرفات پیش از شروع آن داده بود 2 هفته به طول انجامید و پس از آن کلینتون و باراک با مسئول دانستن یاسر عرفات، شکست این نشست را اعلام کردند.

شرایط آمریکا و رژیم صهیونیستی از این قرار بود که فلسطینی ها بر 94درصد کرانه باختری به جز قدس و کل نوار غزه حاکمیت داشته باشند اما حاکمیتی که فلسطینی ها دارند بدون داشتن ارتش و بدون در اختیار داشتن سلاح سنگین برای نیروهای امنیتی و نظامی آنها باشد.

ضمن اینکه باید به نیروهای رژیم صهیونیستی اجازه حضور در خاک و آسمان این دولت را بدهند.

علاوه بر انکه کرانه باختری و نوار غزه باید از هم کاملاً جدا باشند و کرانه باختری باید به دو کانتون بزرگ تقسیم شود که بعضی از بخش های این دو کانتون با گذرگاه های امن و جاده های تحت نظارت حاکمیت فلسطینی و بدون آنکه صهیونیست ها سیطره خود را از دست دهند به یکدیگر متصل خواهند شد.

همچنین در بندهای ارائه شده در این توافق آمده بود که فلسطینی ها باید حاکمیت گذرگاه های اردن و مصر و ادامه نظارت امنیتی صهیونیست ها را به رژیم صهیونیستی بدهند.

علاوه بر همه اینها منابع آبی کرانه باختری در این توافقنامه به صهیونیست ها داده می شد و به فلسطینی ها تنها بخش کوچکی از آن را می دادند.

در این توافقنامه مطرح شده بود که مسئله آوارگان از بین خواهد رفت و ضمن اینکه هیچ مسئولیتی در خصوص آواره کردن آنها متوجه رژیم صهیونیستی نیست، آنها باید در جاهایی که سکونت یافته اند برای همیشه باقی بمانند و تنها 500هزار نفر از آنها طی یک زمانبندی به اراضی خود باز خواهند گشت.

یک صندوق بین المللی تشکیل خواهد شد که اقدام به تبادل آوارگان فلسطینی با یهودیانی می کند که از کشورهای عربی پس از اشغال فلسطین به آنجا کوچ کرده اند و مبالغی بین دو طرف رد و بدل خواهد شد.

عرفات با شرایط موجود به ویژه در خصوص قدس که بیشتر آن را به صهیونیست ها می داد مخالفت کرد.

اما همین مسئله باعث شد آمریکایی ها او را 2 هفته در کمپ دیوید محبوس کنند تا مجبور به امضای این توافقنامه شود اما با مخالفت مستمر عرفات این توافق حاصل نشد و به همین دلیل آمریکایی ها و ایهود باراک، وی را مسئول شکست این مذاکرات معرفی کردند.

طابا 2001 کلینتون که می خواست از کاخ سفید خارج شود تلاش های خود را پس از شکست کمپ دیوید 2 ادامه داد به رغم اینکه نتوانست به نتیجه نهایی برساند اما دو طرف را به نقطه توافق نزدیک ساخت.

اروپایی ها اعلام کردند صهیونیست ها پذیرفته اند که قدس پایتخت فلسطین باشد و نکات مثبتی در خصوص تبادل اراضی بین دو طرف به وجود آمد.

اما همه اینها زمانی صورت گرفت که انتفاضه دوم شکل گرفت و صهیونیست ها به نخست وزیری شارون، آتشی را در کرانه باختری برپا کرده بودند.

به همین دلیل هنگامی که فلسطینی ها پیش نویسی را برای توافقی جدید به مصر ارائه کردند آنها پذیرفتند و پای میز مذاکره رفتند.

اگر چه متن دقیقی در خصوص آنچه در طابا 2001 وجود ندارد و ضد و نقیض در کلام حاضران در این نشست مشاهده می شود اما براساس یکی از متون معتبر، فلسطینی ها در این پیش نویس خواستار این بودند که صهیونیست ها مسئولیتشان در قبال آوارگان فلسطینی را بپذیرند و به آوارگانی که می خواهند به خانه هایشان باز گردند اجازه بازگشت دهند.

برخی دیگر گفته اند پیش نویس ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا بود و آنها تلاش می کردند فقط یک توافق ایجاد کنند.

در خصوص قدس نیز آنها خواستار پایتختی فلسطین برای این شهر بودند اما باراک به یهودیان قول داده بود به هیچ وجه اجازه نخواهد داد هیکل از نگاه یهودیان که همان مسجدالاقصی است به مسلمانان واگذار شود.

فاصله بین دو طرف خیلی بیش از این بود که آنها را به توافق نزدیک کند و صهیونیست ها تنها 6 روز پس از آغاز این مذاکرات به بهانه انتخابات پارلمانی، نشست را بدون توافق ترک کردند.

این در حالی بود که به دلیل شروع انتفاضه دوم صهیونیست ها کاملاً در موضع ضعف قرار داشتند اما این ساف بود که در موضع ضعف پیشنهاد مذاکره را ارائه کرد.

نقشه راه 2002 با شکست مذاکرات طابا، کمیته چهارجانبه بین المللی به که روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و ایالات متحده را در خود داشت اقدام به ارائه طرحی برای حل مسئله کردند.

این طرح که نقشه راه (Road Map) نام داشت 30 آوریل 2003 توسط وزارت خارجه آمریکا رسماً رسانه ای شد.

مبنای این طرح، طرح دو دولت (Two States) بود یعنی تأسیس دو کشور فلسطینی و یهودی در فلسطین اشغالی.

این طرح شامل یک زمانبندی بود که باید طی 3 مرحله و حداکثر تا 2 سال یعنی سال 2005 به ایجاد دو کشور نامبرده ختم شود.

مرحله اول که تا می 2003 پایان می یافت باید شروط لازم برای برپایی دولت فلسطین را دو طرف بپذیرند که شامل به رسمیت شناختن یکدیگر و توقف فوری هرگونه درگیری مسلحانه می شد.

مرحله دوم به وجود آمدن دولت فلسطینی در مرزهای موقت بود که باید تا دسامبر 2003 انجام می شد.

در این مرحله باید یک کنفرانس بین المللی به وجود می آمد که در آن مسئله اقتصاد فلسطین را حل می کرد و فرآیند مذاکره برای رسیدن به راه حل نهایی آغاز می شد در این مدت دولت فلسطینی در مرزهایی موقت تشکیل می شد.

این مرزهای موقت تمام کرانه باختری به همراه شهرک های یهودی نشین به استثنای قدس شرقی بود.

در مرحله سوم که از 2004 تا پایان 2005 باید اجرایی می شد کنفرانس بین المللی دومی را شامل می شد که در آن مسئله مرزها، آوارگان، قدس و شهرک ها حل می شد و کشورهای عربی در پی آن روابط کامل و عادی با رژیم صهیونیستی برقرار می کردند.

صهیونیست ها 14 تحفظ امنیتی برای فلسطینی ها مطرح کردند که یکی از آنها از تعهد به از بین بردن حماس و گروه های مسلح مقاومتی بود.

این طرح زمانی مطرح شد که صهیونیست ها در جریان انتفاضه دوم به شدت درگیری های مسلحانه را با کشته های بسیار تجربه می کردند و نشستن پای میز مذاکره از سوی ساف ذاتا نادیده گرفتن دست برتر فلسطینی ها در وضعیت موجود بود.

پروژه صهیونیزم که به دنبال ایجاد وطن قومی یهود در فلسطین بود، در سال 1897 در اولین کنگره جنبش صهیونیزم در شهر بال سوییس به یک مانیفست تبدیل شد.

با اعلامیه بالفور، فرمان اجرا و ضمانت انگلستان را دریافت کرد و مقدمات اجرایی شدن آن، با 28 سال قیمومیت انگلستان بر فلسطین، فراهم شد.

این پروژه با اشغال فلسطین در سال 1948 اجرایی شد.

این پروژه با سرعت قابل توجهی تا اواخر دهه 1970 میلادی در حال پیگیری بود.

اما از اواخر این دهه میلادی با پدیده ای روبرو شد و سرعت خود را از دست داد.

از آن به بعد صهیونیزم مجبور شد به اموری تن دهد که به هیچ وجه نه برای آن برنامه ای داشت و نه می دانست باید با آن چه کند.

این پدیده مقاومت اسلامی بود که از سال 1979 در فلسطین شکل گرفت.

شکل گیری اولین گروه های مقاومت اسلامی سال 1979 همزمان با انقلاب اسلامی و تحت تأثیر تفکرات امام خمینی (ره)، اولین جنبش مقاومتی فلسطین شکل گرفت.

این جنبش، جنبش جهاد اسلامی فلسطین بود که توسط شهید فتحی شقاقی متولد شد.

شهید فتحی شقاقی در کتاب الخمینی، الحل الاسلامی والبدیل انقلاب امام خمینی(ره) را تنها راه حل برای مقابله با رژیم صهیونیستی معرفی می کند و می گوید که در تأسیس جنبش جهاد اسلامی فلسطین تحت تأثیر قیام امام خمینی(ره) این جنبش را تأسیس کرده است.

انتفاضه، نخستین دستاورد مقاومت اسلامی/ انتفاضه اول و تحمیل مذاکره با شکل گیری جهاد اسلامی تمامی حامیان جریان های اسلامی به سمت این گروه گرایش پیدا کردند.

همین امر موجب شد گرایش به سمت تأسیس گروه های اسلامی سرعت گیرد.

نتیجه عملی تأسیس جنبش های مقاومت اسلامی 8 سال بعد خود را نشان داد که انتفاضه اول فلسطین تحت عنوان انتفاضه سنگ شکل گرفت.

همزمان آغاز انتفاضه دوم جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس- که مجموعه ای از جوانان اخوانی ساکن فلسطین بود اعلام موجودیت کرد.

حضور جهاد اسلامی و حماس موجب شد انتفاضه ای که با دستان خالی از 8 دسامبر 1987 آغاز شده بود 6 سال به طول انجامید.

این انتفاضه بود که صهیونیست ها را مجبور کرد به سمت مذاکره با ساف گام بردارند.

صهیونیست ها که از زمان اشغال فلسطین به هر جنایتی دست زده بودند با وجود گروه هایی چون الفتح، الصاعقه و سپتامبر سیاه که اقدام به مبارزه مسلحانه کرده بودند- توانسته بودند علاوه بر سرکوب این گروه های مسلح، به جنایات و اشغالگری های خود ادامه دهند.

اما انتفاضه سنگ که تحت تأثیر جنبش های مقاومتی اسلامی به وجود آمده بود آنها را مجبور کرد به مذاکره با ساف پناه ببرند.

انتفاضه مسجدالاقصی، مقدمه مقاومت مسلحانه انتفاضه دوم که در سال 2000 و با ورود شارون به مسجدالاقصی کلید خورد نقطه آغاز اقدامات مسلحانه در داخل فلسطین شد.

فلسطینی ها که در انتفاضه سنگ به جنگ دشمن رفته بودند با پیشرفت گروه های مقاومتی، مقابله با سلاح را تجربه کردند.

این بار مردم فلسطین با کمک گروه های مقاومتی سلاح در دست گرفتند و وحشت را به جان صهیونیست ها انداختند.

تحت تأثیر گروه های مقاومتی، بسیاری از نیروهای امنیتی حکومت خودگردان که توسط آمریکایی ها آموزش دیده بودند با سلاح های خود به جنگ صهیونیست ها رفتند.

اخراج صهیونیست ها از نوار غزه انتفاضه دوم مقاومت اسلامی را عملاً وارد فاز مسلحانه کرد.

این ورود به گونه ای بود که موجب شد تمام فلسطینیان به سمت مسلح شدن پیش بروند.

در نوار غزه بیشتر جوانان به گروه های مقاومت پیوستند و بیشتر خانواده ها مسلح شدند.

علقه خانواده ها به مقاومت و امیدی که در آنها ایجاد کرده بود کار را بر صهیونیست ها مشکل کرد.

آرییل شارون، قصاب صبرا و شتیلا که در این دوره نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود و ورود او به مسجدالاقصی، آتش انتفاضه را روشن کرده بود، آوریل 2004 طرحی را با عنوان طرح قطع ارتباط یک جانبه - که دسامبر 2003 به طور شفاهی اعلام کرده بود- به کنست رژیم صهیونیستی ارائه کرد.

این طرح قصد خروج کامل نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی وشهرک نشینان صهیونیست از نوار غزه و خالی کردن تمامی پادگان های نظامی و شهرک های صهیونیست نشین این منطقه و بخش کوچکی از شمال کرانه باختری را داشت.

طرح مذکور پس از قریب یک سال، در فوریه 2005 و پس از شور سوم کنست، با توافقی ضعیف و بسیار شکننده به تصویب رسید.

15 آگوست 2005 شارون طرح را اجرایی کرد و 21 شهرک صهیونیست نشین نوار غزه و4 شهرک شمال کرانه باختری را تخلیه کرد.

8692 شهرک نشین از نوار غزه خارج شدند.

582 شهرک نشین نیز 4 شهرک شمال کرانه باختری را ترک کردند.

تخلیه برخی شهرک ها با مقاومت ساکنان آن همراه بود.

از سویی در کل جامعه صهیونیست ها اعتراضات وسیعی علیه شارون و این اقدام وی صورت گرفت.

به ویژه اینکه شارون حاضر نشده بود این قضیه را به رفراندوم بگذارد و با توافقی شکننده در کنست تصویب کرده بود.

15 سپتامبر 2005، نظامیان رژیم صهیونیستی، شهرک نشینانی را که مقاومت می کردند به زور و با توسل به خشونت از شهرک ها خارج کردند و نوار غزه برای همیشه از لوث صهیونیست ها پاک شد.

فلسطینیان در نوار غزه جشن گرفتند و تمامی آنچه از شهرک نشینان باقی مانده بود را به آتش کشیدند.

در مقابل صهیونیست ها با طرح شارون اقدام به ساخت دیوار حائل در کرانه باختری کردند.

این اقدام هم از ترس سرایت مقاومت نوار غزه به کرانه باختری بود و خود یک موفقیت مقاومت محسوب می شود که در این واقعه نهفته شده بود.

نکته قابل توجه در خصوص اخراج صهیونیست ها از نوار غزه این بود که این مسئله پس از اخراج صهیونیست ها از جنوب لبنان در سال 2000 اتفاق افتاده بود.

موفقیتی که توسط مقاومت لبنان رقم خورده بود و حالا به فلسطین هم رسیده بود.

مقاومت اسلامی فلسطین که تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران و تفکرات انقلابی حضرت امام خمینی (ره) علیه شکل گرفت، روند رو به جلوی حرکت صهیونیست ها را از همان بدو تأسیس متوقف کرد و با دو انتفاضه روح جدیدی را در فلسطین ایجاد کرد و پس از یک دوره 31 ساله ناموفق در بیرون راندن صهیونیست ها از فلسطین، موجب ایجاد روح امید در ملت فلسطین برای آزادی سرزمین شان شد.

دو انتفاضه ای که در سال های 1987 و 2000 میلادی به وجود آمدند دستاوردد این امید و دمیده شدن روح جدید مقابله با صهیونیزم در کالبد ملت فلسطین بود.

حاصل انتفاضه دوم اخراج صهیونیست ها از نوار غزه در سال 2005 بود مسئله ای که در جامعه یهودیان فلسطین اشغالی هم قابل پذیرش نبود به تلخی از سوی تصمیم گیران رژیم صهیونیستی با توسل به زور و خشونت اجرایی شد چرا که چاره ای جز تسلیم در برابر مقاومت نداشتند.

از سوی دیگر آنها را مجبور کرد برای اینکه این پروژه در کرانه باختری تکرار نشود دور خود دیوار بزرگی بکشند.

این آغاز پر قدرت- که در پی پیروزی مقاومت لبنان در سال 2000 و اخراج صهیونیست ها از جنوب لبنان رقم خورد- شروع فرآیندی بود که در ادامه موفقیت های بیشتری را رقم زد و صهیونیست ها را بیش از پیش مستأصل کرد و همه اینها این مسئله را اثبات کرد که صهیونیست ها فقط زبان مقاومت را می فهمند و گوش شان به هیچ زبان دیگری شنوا نیست.


کلید واژه ها: فلسطین - صهیونیست - رژیم صهیونیستی - سازمان آزادی بخش فلسطین - صهیونیست ها - صهیونیستی - رژیم - تشکیلات خودگردان - مذاکرات - فلسطینی - انتفاضه فلسطین - مذاکره - سازش - کانال - فلسطینیان - استقلال - مبارزان - مسلحانه - الجزایر - انتفاضه - نوامبر - سازمان - برگزار - مبارزه - منطقه - زمانی - شورای - ریاست - گذشته - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا 5000 ماسک پوسیده به آلاباما ارسال کرد

ایالت های ویسکانسین و نبراسکا، مناطق فاجعه زده اعلام شدند

سان: شمار واقعی مبتلایان به کرونا در جهان احتمالا 10 میلیون نفر است

نخست وزیر اسپانیا با استناد به شعر سعدی، اسپانیایی ها را به همدلی برای مقابله با کرونا خواند

گفتگوی هنیه با رهبران گروه های فلسطینی درباره مقابله با کرونا

رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان دستگیر شد

مقاومت عراق: منتظر فرمان عبدالمهدی و مرجعیت برای پاسخ به آمریکا هستیم

سوئد دولت فرانسه را به عدم ترخیص 4 میلیون ماسک سفارشی متهم کرد

افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی

ایالت های ویسکانسین و نبراسکا، منطقه فاجعه زده اعلام شد

آلمان هم برای نظارت بر مقررات کرونایی از پهپاد استفاده می کند

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از سعدی خواند

هلاکت شماری از افسران وابسته به منصور هادی در یمن

کانادا: اقدام آمریکا در مسدود کردن صادرات ماسک را تلافی نمی کنیم

کلیپ عاشقانه کره ای...سریال هتل دلونا + لینک دانلود

❤️ میکس عاشقانه بسیار زیبا سریال کره ای وقتی تو خواب بودی با آهنگ غمگین عربی ❤️ + لینک دانلود

ببینید | زن اسرارآمیز زندگی صدام

اعتراف رسانه مشهور آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

مناطق «مأرب» و «الجوف» یمن زیر آتش بمباران جنگنده ‎های سعودی

اسپر: توسعه توان هسته ای اولویت ارتش آمریکا است

واشنگتن 5000 ماسک پوسیده به ایالت آلاباما ارسال کرد

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند

مقام فلسطینی: 200 کودک در بند رژیم صهیونیستی هستند

اختلافات در کاخ سفید درباره استفاده از ماسک بالا گرفت

واقعیات پشت پرده تهدیدات نظامی ترامپ

حفاظت از اسراییل، یکی از اهداف آمریکا از استقرار پاتریوت در عراق

میکس عاشقانه کره ای+آهنگ عاشقانه + لینک دانلود

میکس سریال کره ای عاشقانه + لینک دانلود

چند قانون مالیاتی عجیب از سراسر جهان+ عکس

155 نفر از پرسنل ناوهواپیمابر روزولت به کرونا مبتلا شده اند

مناطق «مأرب» و «الجوف» یمن زیر آتش بمباران جنگنده ‎های ائتلاف سعودی

نصب حصار مرزی بین آلمان و سوییس برای مقابله با شیوع کرونا

قربانیان کرونا در ایتالیا از 15 هزار نفر فراتر رفت

جشن تولد جالب ستاره یووه به سبک کرونایی+ عکس

پلیس، یک فیلیپینی را به دلیل ماسک نزدن کشت

آمریکا 5000 ماسک پوسیده به آلاباما ارسال کرد

ویدیو| گل تماشایی زیدان به انگلیس در یورو 2004

شیوع کرونا در جهان/ ایتالیا و اسپانیا همچنان در صدر

این کشور ها فعلا از کرونا جان سالم به در برده اند

تعداد ثروتمندان آمریکایی و چینی بیشتر از تعداد ثروتمندان سایر کشورهاست

هشت مورد از عجیب ترین سلاح های خلاقانه + عکس

ابتلای حدود 600 سرباز فرانسوی به کرونا

سناتورهای آمریکایی خواستار تشدید نظارت بر تحریمها علیه کره شمالی شدند

چهار تروریست داعشی در موصل دستگیر شدند

به زانو در آمدن نظام درمانی آمریکا در برابر کرونا به روایت خبرنگار الجزیره + فیلم

چهار تروریست داعشی در موصل دستگیر شدند

عملیات برق آسای یمنی ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست

شیوع کرونا در جهان/ ایتالیا و اسپانیا همچنان در صدر

کانادا: اقدام آمریکا در مسدود کردن صادرات ماسک را تلافی نمی کنیم

عملیات برق آسای یمنی ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست |

اسپر: توسعه توان هسته ای اولویت ارتش آمریکا است

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از سعدی خواند

ایده آلمان ها برای نظارت بر مقررات کرونایی

افزایش 3 هزار نفری شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

میکس عاشقانه سریال کره ای + لینک دانلود

میکس عاشقانه سریال کره ای با آهنگ یوسف زمانی + لینک دانلود

فاجعه وحشتناک به خاطر خطای محاسباتی مهندسان + فیلم

میکس عاشقانه سریال کره ای ترانه مرگ + لینک دانلود

کمپین لغو تحریم ها به قیمت جان مردم!/ چرا دولت با قرنطینه مخالف است؟

هلاکت شماری از افسران وابسته به منصور هادی در یمن

تویوتا و محصولاتی که فقط برای اماراتی ها تولید می کند! (+تصاویر)

کانادا: اقدام آمریکا در مسدودکردن صادرات ماسک را تلافی نمی کنیم

میکس عاشقانه سریال کره ای گوبلین + لینک دانلود

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 300 هزار نفر گذشت

واکنش ترامپ به درخواست ایران برای کاهش تحریم ها

دولت نجات ملی یمن، 1500 زندانی را به دلیل کرونا آزاد کرد

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

بیانیه مهم گروه های مقاومت عراق علیه اشغالگری آمریکا و نخست وزیری الزرفی

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 300 هزار نفر گذشت

هلاکت افسران سعودی در حمله موشکی در مارب

بیش از 300 هزار نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شدند

هنری کیسینجر: کرونا برای همیشه نظم جهانی را تغییر خواهد داد

لحظه اخراج کاپیتان ناو آمریکایی + فیلم

روزنامه خبرورزشی| افشاری: طرفدار استقلال هستم

روزنامه گل| اوضاع باب میل فرهاد نیست

مبتلایان به کرونا در آمریکا از 300 هزار نفر فراتر رفت

لحظه رودررو شدن نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با ناوگروه نیروی دریایی آمریکا+فیلم

مرگ یک قانونگذار آمریکایی بر اثر کرونا

اسپر: توسعه توان هسته ای اولویت ارتش آمریکا است

تازه ترین آمار کرونا در اروپا

ثبت 85 مورد جدید ابتلا به کرونا در مصر

ابتلای 600 سرباز فرانسوی به «کرونا»

توییت جالب بیرانوند در واکنش به دیالوگ بهتاش فریبا در پایتخت

روزنامه گل| اوضاع باب میل فرهاد نیست

پیام طعنه آمیز سندرز درباره دیدار ترامپ با مدیران شرکت های نفتی در بحبوحه بحران کرونا

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از گلستان سعدی خواند

عراق برای خروج آمریکایی ها برنامه تعیین کرده

کرونا، جانِ یک قانونگذار آمریکایی را گرفت

ضدعفونی کردن قم توسط حشدالشعبی

کاهش تولید ایرباس به نصف در اثر شیوع ویروس کرونا در جهان

مبتلایان به کرونا در آمریکا از 300 هزار نفر فراتر رفت

هرگونه حمله نظامی آمریکا خروج نظامیانش از عراق را تسریع می کند

نخست وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه در کشورش شعری از سعدی را خواند

طعنه کرونایی سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم آمریکا

ازدواج پیرمرد 103ساله اندونزیایی با د ختر 27 ساله! + عکس

بیش از 300 هزار نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شدند

مناطق «مأرب» و «الجوف» یمن زیر آتش بمباران جنگنده ‎های ائتلاف سعودی

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

درخواست امارات از عربستان و یمن برای اجرای فوری توافق ریاض

خشونت خانگی حاصل از قرنطینه گریبان وزیر را هم گرفت

گزارش مذاکرات سازش فلسطین از ابتدا تاکنون

گزارش مذاکرات سازش فلسطین از ابتدا تاکنون