مطالب مرتبط:
بی انگیزگی بانک های خصوصی برای مشارکت در توسعه اقتصادی کشور
مشارکت فعال، مسوولیت اجتماعی مردم در انتخابات است
مجید انصاری: آزادی های مدنی و اجتماعی از برنامه های ما در مجلس آینده است / جز یک جریان خاص سایر تشکل های دانشجویی یا منفعل هستند و یا با آنها برخورد می شود/ آرای قطعی اصلاح طلبان در مجلس دهم 70 رای بود
لیست انتخاباتی حزب اعتدال و توسعه منتشر شد
شورای شهر مشهد همگان را به مشارکت در انتخابات فراخواند
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 ساعت 07:452020-02-20اقتصادي

توسعه شهری با مشارکت اجتماعی و مدنی


از نتایج مثبت مشارکت اجتماعی این است که مشارکت، باعث می شود، سامانه فرهنگ آمریت – تابعیت کاهش یافته و شکننده شود؛ هر چه سطح مشارکت در یک جامعه افزایش یابد، - فرهنگ آمریت - تابعیت کاهش یافته و شکننده تر می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا" و بر اساس چکیده یک مقاله، مشارکت اجتماعی چیست؟ آدمیان در اجتماع با یکدیگر رفتار متقابل دارند.

این کنش متقابل آدمیان با یکدیگر، رفتار اجتماعی نامیده می شود.

جامعه شناسان با کاوش مفهوم رفتار اجتماعی به مفهوم مهمی به نام جهت گیری رفتار اجتماعی دست یافته اند.

جهت گیری رفتاری یک جامعه می تواند مثبت باشد یا منفی.

آنگاه که جهت گیری رفتاری یک جامعه مثبت باشد، مسیر جامعه رو به کمال و تعالی خواهد بود و آنگاه که منفی باشد، جامعه رو به زوال و انحطاط خواهد رفت.

یکی از مؤلفه های مهم در جهت گیری مثبت رفتار یک جامعه در مفهوم مشارکت نهفته است، از این روست که مفهوم مشارکت، به ویژه از دهه 70 میلادی به بعد به عنوان یک موضوع مهم و کلیدی جای خود را در علوم اجتماعی و سیاسی باز کرد، البته دامنه آن در فلسفه های سیاسی نیز تجلی یافت.

این معنا، چنان مهم است که در بسیاری از مفاهیم اجتماعی دیگر چون همیاری، تعاون، هم اندیشی، همراهی، و مددکاری اشتراک مساعی نیز جایگاهی خاص دارد.

مشارکت می تواند دارای لایه های مختلفی از قبیل مشارکت در تصمیم گیری ها، مشارکت در تصمیم سازی ها، مشارکت در عمل و اجرا و مشارکت در سطح نظارت باشد.

از آغاز تاریخ تاکنون، سطوحی از مشارکت را در همه جوامع می توان یافت و این بیانگر آن است که فطرت سالم آدمی، اقتضای مشارکت دارد، اما نکته اینجاست که امروزه توجه به همه سطوح آن به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای جوامع کنونی تلقی می شود.

خواجه نصیرالدین طوسی می گوید: " همچنان که انسان به عناصر و مرکبات محتاج است تا معاونت (یاری) او دهند، به نوع خود نیز محتاج است تا به طریق خدمت یکدیگر را معاونت کنند.

" آثار مثبت مشارکت اجتماعی از جمله آثار و برکات مشارکت اجتماعی این است که مردمان اهل مشارکت با مشارکت خود این پیام را می دهند که نسبت به سرنوشت خود بی تفاوت نیستند، بلکه حساس هستند و مسئولیت خود را در کنش های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پذیرفته اند؛ بدین سان مهم ترین اثر و برکت مشارکت، زنده بودن جامعه و برخورداری از حیات است، زیرا نشانه حیات، آگاهی و جنبش است و مشارکت که تجلی حساسیت جامعه نسبت به سرنوشت خود است، حاکی از نشان دادن واکنش های مناسب به کنش های محیطی است.

مشارکت، هم نشانه زنده بودن و بیداری جامعه است، هم زنده و بیدار بودن جامعه را تقویت کرده، استمرار می بخشد.

از یک سو، هر چه سطح مشارکت در جامعه افزایش یابد، کنش اجتماعی، سازمان یافته تر می شود و از سوی دیگر، هر چه کنش اجتماعی سازمان یافته تر و نظام مندتر باشد، سطح بالاتری از مشارکت را ایجاد می کند بنا بر این، مشارکت، یک کنش مثبت، کارساز و پر برکت اجتماعی است که بر زمینه آگاهی و اراده و خواست ایجاد شده و نشانگر حیات یک جامعه است.

دیگر اثر و نتیجه مثبت مشارکت اجتماعی این است که مشارکت، باعث می شود، سامانه فرهنگ آمریت – تابعیت کاهش یافته و شکننده شود؛ هر چه سطح مشارکت در یک جامعه افزایش یابد، فرهنگ آمریت - تابعیت کاهش یافته و شکننده تر می شود.

رویارویی این دو را می توان در آنجا دید که اساساً مهم ترین عامل ضد مشارکت در یک جامعه قوی بودن فرهنگ آمریت - تابعییت است.

آنجا که فرهنگ آمریت - تابعیت وجود دارد، اساساً مشارکت، معنای حقیقی خود را از دست داده یا تا سطح بسیار نازلی کاهش می یابد، زیرا در فرهنگ تابعیت، انتظار مردم، از خودشان نیست، بلکه منتظر آمران هستند که انجام کارها را به عهده گیرند.

مشارکت چیزی بیشتر از سهیم بودن و سهم داشتن است؛ مشارکت، فعالیتی است ارادی که آدمی را به بازیگری فعال، آگاه، بیدار و زنده تبدیل می کند، نه فقط تماشاگری صرف.

نکته دیگر اینکه مشارکت منجر به بهبود وضع زندگی آدمیان می شود.

زندگی اجتماعی، بازیچه دست اقبال و شانس نیست.

مردمانی که در زندگی اجتماعی خود مشارکت نمی کنند در واقع عنان زندگی و حیات جمعی خود را به بخت و اقبال می سپارند و بخت و اقبال هیچگاه نمی تواند یک زندگی شایسته بسازد.

تقویت روحیه همدلی در جامعه از جمله آثار مشارکت اجتماعی، تقویت روحیه همدلی در جامعه است.

اینکه می گویند انسان ذاتاً اجتماعی است ناگزیر این گزاره را نتیجه می دهد که جامعه، زمینه ساز تحول فرد است، اما جامعه بدون همدلی، جامعه گسیخته و جامعه گسسته، جامعه ای است که در آن همدلی، رایت بلندی نداشته باشد، پس چنین جامعه ای چگونه می تواند بستری باشد برای رساندن افراد به بلندای رشد و تعالی؟ این یک واقعیت گریزناپذیر است که استقرار، ثبات، رشد، توسعه و سلامت هیچ جامعه ای، صرفاً بر پایه قوانین و یا روابط اقتصادی مبتنی بر سود و زیان شکل نمی گیرد.

سست بودن بنیان های همگرایی و همدلی، فضای جامعه را خصمانه و پرستیز می کند و آنجا که فضا پر ستیز و خصمانه باشد، مشارکت معنا ندارد و شکوفایی و پیشرفت و عزت و اقتدار به ضعف و نابودی می گراید.

هر چه روابط اجتماعی پیچیده تر شود (بویژه در جوامع مدرن یا نیمه مدرن امروزی) ارضای نیازها سخت تر و دچار اختلال بیشتری می شود.

هر چه ارضا نیاز سخت تر شود، احساس ناکامی در اعضای جامعه بیشتر می شود و هر چه احساس ناکامی در اعضای جامعه بیشتر شود پرخاشگری، وظیفه نشناسی، ناهنجاری، بی تفاوتی و مسئولیت ناپذیری بیشتر می شود.

در این میان تقویت روحیه همدلی و مشارکت و ترویج همیاری، نیازها را متعادل و در نتیجه روابط اجتماعی را تسهیل و تعدیل می کند.

جامعه ای با پشتوانه همدلی و همیاری و مشارکت، سایه های بی فروغ و سرد پرخاشگری و انواع انحرافات اجتماعی را تجربه نخواهد کرد.

به گفته شاعر (رشید یاسمی): همرهی شرط است اندر کارها *** تا رسد آسان به منزل بارها ور نه جز رنج و زیان ناید پدید *** سازش ناسازگاران کس ندید حضرت علی (ع) در یکی از خطبه های نهج البلاغه می فرماید: "مردمان پیشین تا آن زمان که با هم همدل بودند، در حال شکوفایی و پیشرفت بودند و به عزت و اقتدار دست یافتند، خلافت و وراثت در زمین را به دست آوردند و زمام دار جهان شدند.

" اهمیت کار گروهی رشد اجتماعی به معنای آن است که افراد جامعه از لحاظ آگاهی، شعور و مهارت در روابط اجتماعی به چنان سطحی از تعالی و رشد رسیده باشند که بتوانند به راحتی با هم زندگی کنند و سازگاری داشته، به کارهای گروهی بپردازند و در این رهگذر از یکدیگر ملال و آسیبی نبینند.

کار گروهی مستلزم آن است که افراد گروه فقط به هدف های گروه بیندیشند، آنجا که منافع و هدف های صرفاً شخصی بر منافع و هدف های جمعی (یا گروه) ترجیح یابد، کار گروهی، معنای خود را از دست می دهد به عبارت دیگر، کار گروهی، منافی خودخواهی و مستلزم غیرخواهی است.

آنگاه که افراد گروه به هدف های گروه نیندیشند، طبیعی است که مشارکت کاسته شده و افراد، خود را در برابر گروه مسئول ندانسته و بار مسئولیت را به دوش دیگری می افکنند و از همین رهگذر نسبت به یکدیگر تعهدی احساس نکرده و بی اعتماد می شوند و در این صورت گروه از هم می پاشد.

بدین سان اهمیت و ارزش کار گروهی در این است که مبتنی بر بنیان هایی است متعالی، بنیان هایی چون اعتماد به سایر اعضای گروه، احساس دین، وظیفه و تعهد نسبت به دیگران، پذیرش مسئولیت و ترجیح اهداف و منافع جمع بر اهداف و منافع فردی.

از بعد اخلاقی، کار گروهی مبتنی است بر نفی خود محوری و اصالت بخشیدن به حیثیت و اصالت جمعی.

بُعد مهم دیگر در باب اهمیت کار گروهی این است که اساساً برخی از کارها و فعالیت ها و نیل به اهداف به صورت فردی امکان ناپذیر است.

کار گروهی، آنگاه که به نتیجه مطلوب برسد، افتخار و حس خوشایند پیروزی و موفقیت را نصیب همه می کند و آنگاه که به نتیجه مطلوب نرسد، حس مسئولیت پذیری را در همه وجود می آورد.

به هر حال، کار گروهی، موضوعی است که امروزه اهمیت استراتژیک یافته و به ویژه در تئوری های مدیریتی جایگاه والایی دارد.

مشارکت اجتماعی و توسعه یافتگی فرآیند توسعه یافتگی جز در سایه مشارکت در مسائل اجتماعی حاصل نمی شود، زیرا از مقدمات و مُقَوِّمات مشارکت اجتماعی، مسئولیت پذیری است.

آینده توسعه یافته یک جامعه در گرو مسئولیت پذیری مردمان آن جامعه در زمان حال است.

امروزه خروجی بسیاری از پژوهش های اجتماعی و محور بسیاری از نظریه پردازهای جامعه شناختی بیانگر این است که رسیدن به توسعه ای پایدار، در تمامی عرصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منوط و مشروط است به مشارکت و محور قرار دادن انسان های مشارکت جو، یعنی انسان هایی که برای خود سهمی در مسائل اجتماعی قائل هستند و با فعالیت های آگاهانه و آزادانه خود می کوشند حیات اجتماعی خود را شکل داده و در آن سهیم باشند.

هم زیستی مسالمت آمیز و صلح که در شأن انسان رشد یافته و حقیقی است و از مؤلفه های مهم توسعه یافتگی به شمار می آید، مُعَبِّر و ضامنی جز ترویج مشارکت اجتماعی ندارد؛ از همین روست که آدمیان رشد یافته، ناگزیر به همکاری با دیگران و مشارکت در عرصه های اجتماعی و پذیرش مسئولیت اجتماعی هستند، البته این ناگزیری به معنای جبر و نفی اراده نیست، بلکه رویدادی است از سر شعور، خواست، اراده و تصمیم؛ زیرا اساساً هر گونه مشارکتی که با زور و اجبار و تحمیق حاصل آمده باشد، علاوه بر آنکه از معنای راستین خود فاصله گرفته و کارآیی خود را نیز از دست می دهد.

بین مشارکت اجتماعی و توسعه یافتگی ارتباط دو سویه برقرار است.

بدین معنا که هر چه مشارکت بالاتر رود توسعه یافتگی بیشتر می شود و هر چه توسعه یافتگی بیشتر شود، مشارکت افزایش می یابد.

همچنین از مؤلفه های بس مهم توسعه یافتگی، آزادی است و آزادی زیربنای مشارکت است.

در مشارکت فرض بر این است که فضای آزاد برای تأثیرگذاری همگان وجود دارد.

ارتباط پویایی و نشاط با مشارکت اجتماعی از لحاظ روانشناختی شخصیت، مشارکت فرد در مسائل اجتماعی، بیانگر پویایی، خلاقیت و نشاط شخصیت وی است، زیرا چنین فردی احساس می کند که محیط پیرامونی، برای او ارزش قائل است، لذا تصمیم می گیرد تا وجود و اهمیت خود را برای محیط و اجتماع به اثبات برساند.

مفهوم مشارکت از آن دست مفاهیم اجتماعی است که در بطن خود نشاط را می پروراند، بدین سان مفهوم نشاط صرفاً رنگ و بوی روانشناختی ندارد و صرفاً یک حالت روانی فردی نیست.

اگر جامعه یک حیثیت و هویت مستقل از افراد دارد، نشاط اجتماعی نیز دارای حیثیت و هویت مستقلی است.

به بیان ساده تر، درست است که شادی و نشاط یک حالت روحی و روانشناختی است، اما در ارتباط با سه عنصر محبوبیت، مقبولیت و موفقیت قرار دارد؛ این سه عنصر بر یکدیگر اثرگذار است و همدیگر را تقویت می کنند، اما این سه، صرفاً فرآیندهای روانشناختی نیستند، بلکه در جمع و جامعه معنا می یابند.

مشارکت اجتماعی مبتنی است بر پویایی و نشاط اجتماعی، از طرفی نیز چنین مشارکتی میزان نشاط و پویایی جامعه را افزایش می دهد.

مشارکت اجتماعی می تواند کارکردهای اجتماعی داشته باشد.

کارکردهایی چون ایجاد نشاط و شادابی، پراکندن روحیه عشق به سرزمین، بالا بردن سطح امید به زندگی، افزایش حس تعهد و مسئولیت شناسی نسبت به جامعه و ایجاد تمایل هر چه بیشتر به فرهنگ خودی.

مشارکت، با نشاطی که به جامعه ارزانی می کند، کیفیت زندگی اجتماعی را افزایش می دهد و یک سرمایه اجتماعی محسوب می شود.

نشاط اجتماعی موهبت بزرگی است که ردپای آن را می توان در مفهوم مشارکت اجتماعی دید.

اهمیت مشارکت اجتماعی در اسلام ادیان الهی به ویژه اسلام در اهمیت و ضرورت مشارکت اجتماعی توصیه ها و راهکارهای بسیاری ارائه کرده و بر آن تأکید داشتند و آن را ضامن بقای اجتماعی دانستند.

حضرت علی (ع) در نامه ای از مردم مصر می خواهد که صحنه را ترک نکنند، زیرا و انّ أخاالحَربِ الأرقُ، مَن نامَ یُنَم عنهُ ؛ مرد جنگجو بیدار است و جنگ و جهاد با خوابیدن و کناره گیری از صحنه ها تناسب ندارد.

جامعه پویا همیشه بیدار است و از همه ابعاد زندگی خود آگاه است.

چنین جامعه ای می داند که در داخل چه می گذرد و چه باید بشود و می داند که از خارج چه می آید.

اهمیت و ضرورت مشارکت مردم در انقلاب اسلامی نسل معاصر شاهد تأثیر مشارکت مردم در پیروزی انقلاب اسلامی بود.

بی تردید از مهم ترین دلایل پیروزی انقلاب اسلامی، مشارکت مردم در صحنه های سیاسی و اجتماعی بود.

مسأله ای که نظر تحلیل گران انقلاب اسلامی را به خود جلب کرده این واقعیت است که چگونه همه مردم همزمان و هماهنگ قیام کردند و خواستار تحول و تغییر بنیادین سیاسی یعنی سقوط رژیم شاه و برقراری حکومت اسلامی شدند؟ در مقایسه انقلاب های دنیا با انقلاب اسلامی به این نتیجه می رسیم که میزان مشارکت مردم در کشورهای دیگر به نسبت کشور ما کمتر بوده است.

جلوه عظیم مشارکت مردم در انقلاب اسلامی را می توان در راهپیمایی بزرگ روزهای عید فطر، تاسوعا و عاشورای 1357 دید.

این مشارکت گسترده، تأثیر زیادی در همگرایی بین اقوام مختلف و پیروان مذاهب گوناگون داشت و همه آنان را تحت رایت انقلاب گرد آورد.

میشل فوکو فیلسوف و نظریه پرداز برجسته فرانسوی در بحثی که با یکی از شهروندان اهل سنت در کردستان انجام داده می نویسد: با وجود تفاوت داشتن مذهب او با بیشتر مردم ایران، وی همان شعارها و خواسته هایی را دارد که مردم دیگر در تهران یا مشهد دارند.

اما ان چیزی که مهم است این است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مشارکت مردم کم نشده، بلکه بر اهمیت آن افزوده شده است.

سپری شدن سال های بحرانی نخستین، انفعال و از دست دادن روحیه انقلابی و مشارکت جویانه، خطری است که نیروهای انقلابی را تهدید می کند.

کناره گیری از صحنه های اجتماع و ناامیدی از انقلاب به دلیل تحقق نیافتن آرمان های ایدئولوژیک و ناکامی آن در رویارویی با مشکلات، نیروهای انقلاب را به انزوا می کشاند و انقلاب را از درون تهی خواهد کرد.

اصول متعدد قانون اساسی، حقوقی را در موارد گوناگون مطرح می کند که مهم ترین آن ها مشارکت مردم در انتخاب مستقیم رییس جمهور، خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شوراهای روستا، بخش، شهر و استان است.

امروزه در نظریه های توسعه، مشارکت را یکی از شاخص های توسعه می دانند.

با نگاهی به کشورهای پیشرفته و توسعه یافته در می یابیم که مردم این جوامع در برابر سرنوشت اجتماعی و سیاسی خویش، منفعل و بی تفاوت نیستند.

در صدر اسلام نیز مشارکت مسلمانان دلباخته و شیفته سبب گسترش و توسعه اسلام شد.

مشارکت مردم افزون بر حوزه داخلی، در بُعد بین المللی و سیاست خارجی نیز بسیار اهمیت دارد.

جایگاه و نقش مردم در تصمیم گیری های سیاست خارجی از ابعاد مهم مدیریت جامعه به شمار می رود.

مشارکت سیاسی و اجتماعی در حوزه عملی و علمی کاربرد زیادی دارد.

معمولاً عمل از فکر و نظریه ریشه می گیرد؛ هر قدر نظریه یک عمل مستحکم تر باشد، در حوزه عمل، کارایی بیشتری خواهد داشت.

متأسفانه این گونه بحث ها در کشور ما سابقه زیادی ندارد و گسترش چندانی نیافته است.

اهمیت مشارکت در دوران تثبیت انقلاب اسلامی مشارکت معیار اصلی دموکراسی است، در حقیقت در دموکراسی، اکثریت آرای مردم، اصل بر شرکت در انتخابات و وکیل فرستادن به مجلس نیست، بلکه اساس کار، اصل مشارکت است.

حداکثر دموکراسی همان حداکثر مشارکت، مردم است؛ از این رو، برخی پژوهشگران، دموکراسی را به مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود تعریف کرده و می افزایند: آنچه دموکراسی را دموکراسی می کند، شکل حکومت نیست، مشارکت مردم در امر حکومت است.

در ایران با توجه به اهمیت مردم سالاری و همچنین تأکیدی که بر توسعه متوازن و همه جانبه در چند دهه اخیر شده است؛، نمی توان نقش و تأثیر انتخابات و مشارکت پذیری مردم را در پیشرفت و توسعه کشور نادیده گرفت.

با توجه به رابطه متقابل انتخابات و توسعه به عنوان لازم و ملزوم همدیگر در ایران و دیگر نظام های مردم سالار، بیان نکاتی قابل ذکر است: 1- فرهنگ سیاسی، شاخصی مهم در توسعه سیاسی است، فرهنگ سیاسی که بیش از هر چیز به طرز تلقی و نگرش مردم از سیاست و حکومت بر می گردد، اگر در چارچوب های جامعه مدنی، نقش آگاهی بخشی خود را در زمینه ساختار قدرت سیاسی در جامعه به مردم ایفا کند و هیجانات و احساسات آن ها را به سمت عقلانیت محوری هدایت کند، می تواند جامعه را در مسیر توسعه سیاسی هدایت کند.

چنانچه جامعه ای در فرهنگ سیاسی خود علاوه بر ارزش ها و الگوهای سیاسی، مفاهیمی همچون آزادی خواهی، حاکمیت قانون، شفافیت، عدالت اجتماعی و مسئولیت پذیری را در افکار عمومی خود نهادینه سازد، مسیر توسعه سیاسی آن هموارتر خواهد بود.

2- مشارکت سیاسی که بیش از هر چیز در انتخابات نمود دارد هم نشانه ای از توسعه سیاسی و هم بخشی مهم از سرمایه اجتماعی یک جامعه را تشکیل می دهد.

تقویت و افزایش مشارکت در جوامع با ساختارهای سیاسی مردم سالار همیشه امری مطلوب بوده است.

جامعه ای که مردم در آن مشارکت پذیری بیشتری دارند، در درجه بالاتری از توسعه قرار دارد.

یعنی ساختار برنامه ریزی و سیاست گذاری ها در آن توانسته است سطحی مطلوب از بسترهای لازم برای توسعه اعم از فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را فراهم کند.

حضور مردم پای صندوق های رأی علاوه بر پذیرش مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی، نشان دهنده رضایتمندی آنان از وضعیت موجود است و می تواند به افزایش همبستگی ملی منجر شود.

3- توسعه در معنایی دیگر به حکمرانی خوب تعبیر شده است، به این معنا که پیشرفت و دستیابی به وضعیت مطلوب در یک جامعه بیش از هر چیز در گرو ارتباط متقابل و تأثیرگذاری مردم، نهادهای مدنی و ساختار سیاسی یا به عبارتی دولت و حاکمیت به دست می آید.

ساختارهای اجتماعی - سیاسی و اقتصادی جامعه با حرکت در مسیر شفافیت، عمل به قانون، پاسخگویی، مسؤولیت پذیری و مشارکت است که می توانند به سطحی از حکمرانی خوب یا مطلوب برسند.

تحقق این شاخص ها در جامعه زمانی صورت می گیرد که ساختار قدرت در آن جامعه برگرفته از مردم باشد.

از این رو انتخابات و حضور مردم پای صندوق های رأی، همچنین فعالیت و مشارکت فراگیر نهادهای مدنی و احزاب سیاسی هم به معنای مشارکت آحاد جامعه در سرنوشت خود تلقی می شود هم می تواند به مطلوبیت حکمرانی منجر شود.

اگرچه در ایران مشارکت بیش از هر چیز به حضور مردم پای صندوق های رأی محدود می شود، اما همین میزان مشارکت نیز با بسترسازی های توسعه ای در چند دهه برای مردم به دست آمده است.

از سویی برنامه ریزان توسعه، امروزه بیش از هر چیز بر مشارکت مردمی در طراحی و اجرای سیاست های توسعه ای تاکید دارند.

انتخابات نیز به عنوان عرصه مشارکت فراگیر آحاد جامعه اگر چه خود نشانه ای از توسعه یافتگی قلمداد می شود، اما در طرف دیگر نیرویی تقویت کننده است که به تحقق سیاست های توسعه در کشور کمک می کند.

و البته این امر در آمار و ارقام نیز مشاهده می شود.

مقاله از: حامد اخگر، دکترای شهرسازی
کلید واژه ها: مشارکت - اجتماعی - مشارکت اجتماعی - رفتار اجتماعی - جامعه - رفتار - مفهوم - تابعیت - فرهنگ - منفی - کاهش - خبرنگار - سامانه - افزایش - یکی از - گزارش - تعالی - شهری - کمال - مسیر - مدنی - کاوش

آخرین اخبار سرویس:
کرونا با بورس های جهان چه کرد؟

چین به ایران در روزهای کرونایی کمک کرد

دلار امسال چقدر گران می شود ؟

تداوم سقوط بازارهای سهام اروپا و آسیا در سایه کرونا

اسکوتر زیرآبی ارزان قیمت و سبک از راه رسید

ارزانترین مناطق تهران در بازار مسکن

چگونه وایر خودرو را بررسی کنیم؟

هواپیمای ایرباس A 300 را بیشتر بشناسید + تصاویر

فاصله گذاری هوشمند؛ فاز سوم مقابله با کرونا در کشور

برای کارگران چه کردیم/ بسته معیشتی کفاف یک ماه بیکاری نیست

تغییر داده های کرونا در ایران+نمودار

تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!

کم کردن فاصله دل ها در فاصله گذاری اجتماعی

کاهش تردد 67 درصدی در جاده های کردستان

مراقب انتشار آلودگی ویروس کرونا در موقع برداشت گیاهان باشید

بسته 100 هزار میلیاردی مقابله با کرونا از ادعا تا واقعیت

مذاکره صندوق بین المللی پول با مقامات ایران برای اعطای وام

بیکاری 15 درصد و رشد اقتصاد منفی34 درصد در آمریکا

صادرات 50 میلیون دلاری شرکت های تعاونی گیلان

واقعیت ماجرای پیرمردی که توانایی خرید پنیر را نداشت، چیست؟

67 میلیون در کشور از نظر ابتلا به کرونا غربالگری شدند

انواع خودرو 60 میلیونی در بازار/ جدول

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

لرستانی ها روز طبیعت را در خانه ماندند استمرار طرح فاصله گذاری

دیواره ساحلی شهر پلدختر تا پایان فروردین ماه امسال تکمیل می شود

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

20 درصد کارمندان تا 22 فروردین سر کار می روند

3 مصدوم براثر تیراندازی در بابل

چراغ چک خودرو چه زمانی روشن می شود؟

تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!

چطور کمک فنر خراب را شناسایی کنیم؟

20 درصد کارمندان تا 22 فروردین سر کار می روند

تازه ترین آمار تولید و واردات ملزومات پیشگیری از کرونا

تصاویر| اسب سواری در روزهای کرونایی!

کاترپیلار آمریکا اعلام کرد: امسال حقوق کارمندان را افزایش نمی دهد

کم کردن فاصله دلها در فاصله گذاری اجتماعی

تصاویر| اسب سواری در روزهای کرونایی!

تدوین آیین نامه پرداخت وام 75 هزار میلیاردی به کسب و کارها

سیزده بدر99 در مشهد‎

بیکاری 15 درصد و رشد اقتصاد منفی34 درصد در آمریکا

سیزده بدر با طعم کرونا روی پشت بام

اجرای دستورالعمل قرنطینه تا 22 فروردین

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

قدردانی فرماندار چرداول از خانه نشینی مردم شهرستان در سیزده بدر

ویروس کرونا بازار خودروی آمریکا را فلج کرد

گزارش| صنعتگران مازندرانی پیش قراولان جهش تولید / بنگاه های تولیدی که با تسهیلات جان دوباره می گیرند

عبرت های کرونا

«سکوت» صدای غالب این روزهای شهرها ارتقای همدلی های مردمی

مصرف بنزین در استا اردبیل نوروز امسال 48 درصد کاهش یافت

هفت هزار واحد مسکونی احداثی به سیلزدگان لرستان تحویل شد

سدهای همدان سیراب شد

20 هزار عدد ماسک بین نیازمندان شوشتر توزیع شد

افزایش ورشکستگی شرکت های سوئدی

میثم ربانی خانقاه عکس| اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در محورهای مواصلاتی آستارا

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

رونالدو در فهرست فروش تابستانی یوونتوس؟

مدیرعامل آپکو خبرداد : توسعه بازار محصولات آپشنال ایران خودرو در سال 99

آسمان جولانگاه پهپاد های ایرانی از سینه سرخ و طارق تا خانواده فراز و سیمرغ/ تصاویر

بررسی جزییات تصمیمات جدید دولت برای مقابله با کرونا

تولید 360 هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در آستارا

دوران «پسابحران کرونا»؛ نیازمند تدبیرِ امروز

ربیعی: در تولید کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

فریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریخته

تدوین آیین نامه پرداخت وام 75 هزار میلیاردی به کسب و کارها

سخنگوی دولت: در تولید کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

آیین نامه پرداخت وام 75 هزار میلیاردی به کسب و کارها در حال تدوین است

مصرف بنزین در استان اردبیل نوروز امسال 48 درصد کاهش یافت

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

فریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریخته

کارگران منتظر وام 2میلیونی باشند؟

سخنگوی دولت: در تولید کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

درخواست نماینده کارفرمایان برای تعیین دستمزد کارگران

چه کسانی بسته معیشتی کرونا می گیرند؟

واکنش ربیعی به انتشار ویدئوی یک دستفروش مترو

جهت دریافت سود سهام عدالت جاماندگان کلیک کنید

کاهش 65 درصدی تردد در جاده های آذربایجان‎شرقی در روز طبیعت

جهش تولید، اقتصاد بدون وابستگی را به اقتصاد جهانی عرضه می کند/شیرینی ذائقه مردم با عدالت اقتصادی

سیزده بدر99 در مشهد‎

آمریکا؛ بحران مسکن دیگری در راه است

واکنش جهانگیری و معاون وزیر کشور به اظهارات تلخ پیرمرد دستفروش

سدهای همدان سیراب شد

بانک های دولتی و خصوصی خوزستان فردا تعطیل هستند

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200 هزار نفر فراتر رفت

گزارش وزارت اقتصاد؛ سال 1398 در حوزه واگذاری شرکت های دولتی چه اقداماتی انجام شد؟

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

روز طبیعت بدون میهمان در تبریز

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در پارک های تبریز

استاد احمد محمدی معجزه برف + لینک دانلود

چند نکته در خرید مایحتاج روزانه در ایام شیوع کروناویروس

خانم میلیاردر کرونایی در تهران دستگیر شد!

79 واحد صنفی متخلف در استان قزوین پلمپ شدند

امیدواریم تا 20 فروردین کشور به فعالیت های عادی خود بازگردد

هدف گذاری ساخت 400 هزار مسکن در سال 99

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران برای مقابله با کرونا

در سال 1398 بالغ بر 2998 میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی واگذار شده است

امروز 265 ایرانی از مرز بازرگان وارد کشور شدند

در برخی از مناطق، مصرف آب نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 40 درصد افزایش یافته است

تصویب 100 هزار میلیارد تومان برای حمایت از صنایع آسیب دیده از کرونا

توسعه شهری با مشارکت اجتماعی و مدنی

توسعه شهری با مشارکت اجتماعی و مدنی