مطالب مرتبط:
گسترش خدمات به اقشار مختلف جامعه و تجمیع بخشنامه ها از اقدامات شاخص سازمان تأمین اجتماعی در سال 98 است
تأمین اجتماعی گیلان به پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاه» پیوست
تأمین اجتماعی گیلان به پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاه» پیوست
تأمین اجتماعی گیلان به پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاه» پیوست
رییس سازمان سمت دو بار رد صلاحیت شد! + تصویر نامه ها
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 ساعت 02:022020-02-19اقتصادي

مستمری بگیران از سازمان تأمین اجتماعی چه می خواهند؟


همان زمان که دیوان عدالت اداری شکایت های مربوط به سازمان تأمین اجتماعی را اعلام کرد، پژوهشی با نام ‏‏«رضایتمندی مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی و تأثیر آن بر نگرش نسبت به سازمان» منتشر شد که چندان دیده نشد.

- اوایل امسال بود که دیوان عدالت اداری اعلام کرد نیمی از شکایات کل دستگاه های اجرایی کشور مربوط به سازمان تأمین اجتماعی است.

آن ‏زمان این نارضایتی بیشتر از سوی کارفرمایان بود و مهم ترین عامل هم حق بیمه مضاعف.

اما گروه دیگری که از این سازمان و سیاست هایش تأثیر زیادی ‏می پذیرند بیمه شدگان هستند.

بیش از 36 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.

  مردمی که با پرداخت سال ها حق بیمه پس ‏از بازنشستگی یا به دلایل دیگر مستمری بگیر این سازمان می شوند، آنها در اداره های کار به دنبال حقوق خود می دوند و مجبورند فرآیندهای اداری طاقت فرسا ‏را تحمل کنند.

سازمان تأمین اجتماعی هم همیشه رضایت بیمه شدگان را از اولویت های خود اعلام کرده است، اما صدای بیمه شده ها و به خصوص ‏مستمری بگیران اغلب شنیده نمی شود.

  در پژوهش هایی که از سوی پژوهشگران حوزه تامین اجتماعی انجام می شود صدای بخشی از این جامعه البته در سطح دانشگاهی و پژوهشی منعکس می شود اما بسیاری از پژوهش ها بخت این را ندارند که یافته هایشان در عرصه عمومی منتشر و مورد بحث و بررسی سیاست گذاران و منتقدان قرار بگیرند.

این گزارش حاصل مرور و بررسی یکی از این گزارش های پژوهشی است.

همان زمان که دیوان عدالت اداری شکایت های مربوط به سازمان تأمین اجتماعی را اعلام کرد، پژوهشی با نام ‏‏ رضایتمندی مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی و تأثیر آن بر نگرش نسبت به سازمان منتشر شد که چندان دیده نشد.

  پژوهشی که می خواست ‏انتقادهای این گروه را به گوش مسئولان سازمان تأمین اجتماعی برساند.

400 نفر در 9 استان مختلف ازجمله تهران به سوالات این پژوهش پاسخ دادند.

‏نتیجه پژوهش این بود که سازمان باید در نحوه ارایه و اطلاع رسانی برخی خدمات تجدید نظر کند.

‏ پیش از این هم در پژوهش هایی میزان رضایت مستمری بگیران بررسی شده است: به نظر می رسد یکی از مهم ترین عوامل موثر در سنجش ‏رضایت مستمری بگیران، موضوع میزان دریافتی از سازمان است.

جودکی میزان رضایت مستمری بگیران تأمین اجتماعی را تحت تأثیر مقدار مستمری ‏دریافتی و نیز وضع درمان آنها می داند.

  موسایی و شوقی علت نارضایتی مستمری بگیران از سازمان را نوعی نداشتن تعادل بین میزان مستمری دریافتی و ‏مخارج زندگی آنان می دانند که تا حدودی در تأیید نتایج جودکی بوده است.

موسایی در مطالعه ای دیگر بر وضع معیشتی بازنشستگان تأکید و بیان ‏می کند برای جبران کاهش قدرت خرید این افراد، دریافتی آنان باید حداقل دوبرابرونیم افزایش یابد.

  نوع خدمات تحت پوشش بیمه از دیگر عوامل ‏مؤثر بر رضایت مراجعه کنندگان به سازمان شناخته شده است؛ به این صورت که پوشش بیشتر بیمه های درمانی رضایت اکثر افراد را در پی داشته است.

‏ در پژوهشی که علی اکبر تاج مزینانی و میلاد بگی انجام داده اند اکثر پاسخگویان بازنشسته بودند اما 5 درصد از کارافتاده و یک نفر بازمانده هم به سوالات ‏پاسخ دادند.

فقط 6,8 درصد پاسخگویان این پژوهش زن بودند.

نخستین مسأله ای که این پژوهش آن را بررسی کرده میزان رضایت پاسخگویان از ساختار ‏فیزیکی شعبه بیمه است.

  این سازمان در بخش بیمه ای 480شعبه در سراسر کشور دارد: بیشتر پاسخگویان با رضایت متوسط طبقه بندی شده اند (6/54 ‏درصد).

با این حال درصد افرادی که رضایت کمتری دارند (26 درصد) بیش از افرادی است که رضایت خود را زیاد ارزیابی کرده اند (4/19 درصد).

درباره ‏میزان رضایت از رفتار پرسنل و کارکنان شعب بیمه نیز ملاحظه می شود که این شاخص وضع مطلوبی دارد و اکثریت مطلق افراد، میزان ‏رضایت خود را متوسط و بالا ارزیابی کرده اند.

1/60 درصد مستمری بگیران در طبقه متوسط و 8/23 درصد نیز در طبقه با رضایت بالا قرار گرفته اند.

‏ خدمات ناشناخته فرهنگی‏ بخش دیگری از خدمات سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی است که بیشتر افراد از آن ناراضی اند.

اوایل امسال بود که بخشی از بیمارستان های این ‏سازمان درگیر تعمیرات شدند.

همان زمان سرپرست وقت سازمان از مردم خواست مراعات کنند و برای بیماری های کوچکی مثل سرماخوردگی به ‏بیمارستان های دیگر بروند.

  مدیرعامل سابق سازمان هم اعلام کرده بود این سازمان حدود 380 مرکز درمانی ملکی دارد و 25 درصد از کل خدمات در ‏همین مراکز ارایه می شود.

اهمیت بخش درمان برای سازمان تأمین اجتماعی باعث می شود این سازمان به انتظارات بیمه شده ها از خدمات درمانی توجه ‏ویژه ای داشته باشد: درباره میزان رضایت از خدمات درمانی نیز باید خاطرنشان کرد که صرف نظر از 3/59 درصدی که رضایت متوسطی را ابراز ‏کرده اند، تعداد زیادی از افراد با رضایت پایین ارزیابی شده اند؛ به طوری که 1/22 درصد افراد رضایت اندکی از خدمات درمانی دارند.

‏ خدمات فرهنگی سازمان تأمین اجتماعی، عبارت آشنایی نیست و این سازمان اصولا به کار فرهنگی شناخته نمی شود.

اما این سازمان معاونت فرهنگی دارد ‏که رویکرد خود را این گونه تعریف می کند: گفتمان سازی درباره مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی، ارتباط نظام مند و مستمر با شرکای اجتماعی و تهیه پیوست ‏فرهنگی برای تمامی اقدامات و برنامه ها سه راهبرد اصلی سازمان تأمین اجتماعی در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

  برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف ‏مثل ایمنی و پیشگیری از حوادث کار، قوانین و مقررات بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور برای بیمه شده ها، دوره های ارتقای سلامت، دوره هایی برای ‏آشنایی دانش آموزان، نمایشگاه ها و بروشورهای اطلاع رسانی فقط بخشی از فعالیت هایی است که این معاونت انجام می دهد.

با این حال فعالیت های فرهنگی ‏این سازمان برای بیشتر مردم ناشناخته است و در این پژوهش هم بسیاری از مردم حتی از خدمات فرهنگی خبر نداشتند: تعداد اکثریت مطلق این افراد نیز با ‏رضایت کم دسته بندی شده اند که 3/72 درصد افراد را شامل می شود.

  در طرف مقابل، 6/18‏‎ ‎درصد افراد نیز رضایت بالایی از خدمات فرهنگی ارایه شده ‏داشته اند‎.

ابعاد مختلف رضایت از شعب بیمه سازمان نشان می دهد مستمری بگیران بیشترین رضایت را از رفتار پرسنل و کارکنان و کمترین رضایت را از ‏خدمات فرهنگی داشته اند.

  درنهایت این رضایت قرار بود با نگرش این افراد نسبت به سازمان بررسی شود: یافته ها نشان می دهد که بیشتر افراد نگرشی ‏بینابین نسبت به سازمان داشته اند‎.

با این حال 5/25 درصد افراد نگرشی مثبت نسبت به سازمان و خدمات آن دارند.

در طرف مقابل نیز5/16 درصد افراد قرار ‏دارند که در پاسخ هایشان نگرش منفی به سازمان را بیان کرده اند.

‏ نارضایتی از خدمات غیرحضوریقرار است تا پایان امسال 200نوع از خدمات سازمان تأمین اجتماعی، غیرحضوری شود.

سازمان اوایل امسال می خواست 60سرویس از خدمات ‏سازمان تأمین اجتماعی را در اختیار مردم قرار دهد که مردم از منازل خود کار را انجام دهند و دیگر نیازی به مراجعه به شعب این سازمان نداشته باشند.

سوابق بیمه ای، لیست حق بیمه کارفرمایان، پرداخت حق بیمه افراد بیمه شده و بسیاری از خدمات بیمه ای و درمانی در تأمین اجتماعی به صورت الکترونیکی ‏و غیرحضوری ارایه می شود و مدیران این سازمان امیدوارند در صورت افزایش خدمات غیرحضوری، بخشی از مشکلات مردم در مراجعه به مراکز و شعب ‏تامین اجتماعی حل شود.

  ‏ این در حالی است که بیشتر مردم از خدمات غیر حضوری چندان راضی نیستند.

بر اساس این پژوهش فقط 8 درصد افراد از ‏خدمات غیر حضوری رضایت بالایی داشتند، البته جوانان کمتر از این خدمات رضایت داشتند.

این یکی از ناامیدکننده ترین نتایج این پژوهش بود: از آنجا که ‏افراد جوان تر آشنایی و تمایل بیشتری به استفاده از خدمات الکترونیک دارند، به نظر می رسد این موضوع در رضایت کمتر آنان تأثیرگذار بوده است.

  در نظریه ‏ارزش بیان شد که گروه های مختلف مردم، تحت تأثیر فضای اجتماعی، انواع مختلفی از ارزش ها را برگزیده و رعایت می کنند.

براساس نظریه انتظار نیز ‏انتظارات افراد در تعیین نوع و میزان رضایت شان تأثیرگذار است.

به نظر می رسد اولویت های افراد جوان تر در مورد خدمات غیرحضوری با افراد سالمند متفاوت ‏است؛ از این رو میزان رضایت آنان نیز تحت تأثیر همین اولویت ها قرار دارد.

  با این حال و در شرایطی که بیشتر نهادها و سازمان ها در کشور به سمت خدمات ‏الکترونیک می روند و در کشور نیز شاهد بیان شعارهایی درباره دولت الکترونیک هستیم، این میزان از نارضایتی برای سازمانی با این حجم گسترده از ‏مراجعه کننده تا حدی ناامیدکننده است.

‏   از نظر این پژوهش، مهم ترین نکته درباره رضایتمندی مستمری بگیران، میزان رضایت آنان از قوانین بازنشستگی است و تا زمانی که قوانین در سطح ‏رضایت بخشی نباشد، نمی توان انتظار داشت افراد از نهادها و سازمان های متولی اجرای قوانین رضایت بالایی داشته باشند: نتایج مربوط به شاخص میزان رضایت از ‏قوانین بازنشستگی نشان داد که بیش از 41 درصد افراد رضایت پایینی از قوانین بازنشستگی داشته اند.

به این ترتیب، انتظار نمی رود افراد با رضایت پایین در ‏نهایت نگرشی مثبت به سازمان تأمین اجتماعی و عملکرد آن داشته باشند.

  تحلیل های بیشتر در این زمینه نیز نشان داد رابطه مثبت و معناداری بین این دو ‏عامل وجود دارد؛ به صورتی که هرچه میزان رضایت از قوانین بازنشستگی بیشتر باشد، نگرش مثبت نسبت به سازمان نیز بیشتر خواهد بود.

  این نتایج برای ‏دیگر ابعاد رضایت نیز به دست آمد؛ به ویژه اینکه در تحلیل های چندمتغیره شاهد بودیم میزان رضایت از ابعاد مختلف شعب بیمه تأمین اجتماعی در داشتن ‏نگرش مثبت به سازمان تأثیرگذاری بیشتری نسبت به رضایت از کارگزاری ها داشته است.

این امر می تواند به دلیل مراجعه کمتر مستمری بگیران به این دفاتر ‏باشد.

‏ انتظاراتی که برآورده نشدهنظام تأمین اجتماعی می تواند امکان زیست کم ریسک تری به مردم بدهد.

در شرایطی که هزینه های اجتماعی و اقتصادی زندگی روزبه روز بیشتر می شود، ‏اهمیت این نظام هم بیشتر خواهد شد و مردم انتظارات بیشتری از آن خواهند داشت.

پژوهش ها می گویند گسترش این نظام می تواند فقر را کاهش ‏دهد و تأمین اجتماعی یکی از پیش شرط ها و ابزار توسعه است.

  بسیاری از مردم برای روزگار بیکاری یا از کارافتادگی یا پس از پایان دوران کاری به خدمات ‏تأمین اجتماعی امید می بندند.

ضمن اینکه با توجه به افزایش امید به زندگی و قوانینی چون بازنشستگی پیش از موعد، تعداد مستمری بگیران این سازمان ‏بیشتر از گذشته است؛ این در حالی است که بی ثبات بودن بازار کار باعث شده تعداد شاغلانی که حق بیمه می دهند در مقایسه با مستمری بگیران روزبه روز ‏کمتر شوند.

  هر ماه 20 هزار پرونده به تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی اضافه می شود؛ این یعنی سازمان باید بتواند خدمات خود ‏را هم از نظر کمّی گسترش دهد و هم از نظر کیفیت رضایت تعداد بیشتری از مردم را به دست آورد.

پژوهش پیشِ رو پیشنهادهایی به سازمان ‏تأمین اجتماعی ارایه داده است تا بتواند رضایتمندی بیشتری بین مستمری بگیران ایجاد کند.

  اولین مسأله اطلاع رسانی درباره خدمات فرهنگ است تا ‏بیمه شدگان بیشتری آن را بشناسند: متولیان سازمان باید به این نکته توجه کنند که آشنا نبودن مستمری بگیران با تعهدات و امکانات سازمان در ‏چگونگی انتظارات آنان از سازمان و در نتیجه در میزان رضایتمندی آنان از عملکرد سازمان تأثیرگذار خواهد بود.

استفاده از سامانه پیامکی که خدمات جدید یا ‏انواع خدمات سازمان را به بیمه شدگان اطلاع دهد، راهکار مناسبی به نظر می رسد.

  استفاده از رسانه ها نیز می تواند در بهبود اطلاع رسانی ‏سازمان نقش کلیدی داشته باشد.

مسأله بعدی خدمات الکترونیکی کارگزاری هاست که باید شبکه تبادل و ارزیابی مستمر نظریات مراجعان و ‏بیمه شدگان درباره میزان رضایت آنان از کیفیت خدمات الکترونیکی ایجاد شود.

  از نظر فیزیکی هم بسیاری از ادارات بیمه که مراجعه کننده دارند به ‏سهولت حمل ونقل نیازمندند.

دسترسی به آسانسور یکی از ملزومات سازمانی است که به افراد مسن و از کارافتاده خدمات می دهد: مشاهده شد که بیشترین ‏نارضایتی از ساختار فیزیکی ساختمان های شعب و کارگزاری ها مربوط به مواردی همچون آسانسور بوده است‎.

‎‏ ‏ سالمندان و مستمری بگیران همچنین به خدمات درمانی بیشتری نیاز دارند و بهبود کیفیت این خدمات بر رضایت مندی شان تأثیر زیادی دارد: جزییات ‏یافته های توصیفی درباره ابعاد مختلف این خدمات مثل دارو، دندانپزشکی، ویزیت تخصصی، بیمه تکمیلی و .

نشانگر طیف متنوعی از انتظارات ‏مستمری بگیران از سازمان است که برآورده نشده است.

  اطلاع رسانی و توجیه مستمری بگیران در مورد خدماتی مثل بیمه تکمیلی که مستقیما در حیطه وظایف ‏سازمان قرار ندارد یا نحوه تناسب خدمات ارایه شده با حق بیمه های پرداخت شده می تواند تا حدودی در کاهش نگرش های منفی موثر باشد.

این پژوهش ‏در انتها می گوید هم اکنون بین امکاناتی که سازمان فراهم کرده و آنچه بیمه شدگان انتظار دارند، تفاوت معناداری وجود دارد و سازمان باید بکوشد این ‏شکاف را پوشش دهد.

  این پژوهش، تصویری از میزان رضایت مردم و نگرش شان نسبت به سازمان تأمین اجتماعی ارایه داده است، اما از آنجایی که این پژوهش ‏از نتایج پیمایش ها به دست آمده و به صورت کمّی میزان رضایت را بررسی کرده است، نمی تواند پیچیدگی های ارایه خدمات، خواسته ها و انتظارات را نشان ‏دهد.

  در این پژوهش فقط اعداد هستند که رضایت یا نارضایتی را نشان می دهند، درحالی که اگر یکی از الزاماتِ خدماتِ بهتر، دانستن انتظارات مردم باشد، ‏سازمان تأمین اجتماعی در کنار چنین پژوهش هایی، به پژوهش های کیفی احتیاج دارد تا بتواند توصیفی از آنچه بر بیمه شدگان و مستمری بگیران برای ‏گرفتن خدمات می گذرد، ارایه دهد.


کلید واژه ها: سازمان تأمین اجتماعی - تأمین اجتماعی - سازمان - زمان - اجتماعی - دیوان عدالت اداری - مستمری بگیر - مستمری بگیران - عدالت اداری - دیوان عدالت - مستمری - دستگاه های اجرایی - بیمه - اداری - حق بیمه - اعلام - دیوان - عدالت - کارفرمایان - بیمه شدگان - بازنشستگی - نارضایتی - کشور - دیگر - مهم ترین - میلیون - پرداخت - شکایات - پژوهشی - دستگاه

آخرین اخبار سرویس:
کارگران بیکار ابرکوه برای دریافت مقرری در سامانه ثبت نام کنند

گزارش| افزایش حمایت از تولید در بخش صنایع دستی؛ بیش از 540 مجوز صنایع دستی در استان مرکزی صادر شد

خسارت میلیاردی بارش بهاری در فراشبند

فارس| توزیع 4000 بسته معیشتی توسط جهادگران بین اقشار آسیب پذیر لارستان

معلولین سالهاست که ناخواسته محکوم به فاصله گذاری شده اند

تشکیل 125 پرونده احتکار و گرانفروشی در آذربایجان غربی

اقدامات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در مقابله با کرونا

هجوم زمین خواران به کویر

کاهش 70 درصدی مسافران ناوگان تاکسیرانی کشور

کالاهای مورد نیاز مردم تا پایان سال ذخیره سازی شده است

تولید روزانه 500 هزار لیتر الکل و یک میلیون ماسک در کشور

انجام برنامه ریزی برای ذخیره سازی 50 تن مازاد تولید مرغ استان

چراغ قرمز بورس، سبز شد!

زانو زدن مجری شبکه یزد در مقابل دوربین و تقاضا از مردم که برای پیشگیری از کرونا + لینک دانلود

تیزر مستند جنجالی اختاپوس + لینک دانلود

خبرنگاران مازندران مشمول طرح بیمه بیکاری می شوند

توزیع بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی

بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی توزیع شده است

بیش از 70 درصد مزارع شالیکاری صومعه سرا مکانیزه کشت می شود

کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

افزایش قیمت نان در مازندران به تعویق افتاد

تصادف در جاده های برون شهری یزد 80 درصد کاهش یافت

بهزیستی آستارا به 80 معلول لوازم توانبخشی داد

تصاویر | خانه سوپرلاکچری دیوید بکام؛ گران قیمت ترین آپارتمان دنیا

اختصاص596 میلیارد به 38 بیمارستان استان تهران برای درمان کرونا

ورود 4 میلیون تن کالای اساسی به کشور

از فروش رونالدو تا دلجویی احسان علیخانی از استقلالی ها

شکوفایی تولید با اتخاذ تصمیم دولت بر معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی البرز

تکذیب شایعه تغییر نحوه محاسبه برق مصرفی

ابلاغ دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به اقشار آسیب پذیر

کاهش 75 درصدی مصرف بنزین در روز طبیعت

ذخیره کالایی کافی است/مردم نگران نباشند

بازسازی 2 اثر تاریخی در مهریز

اعمال قانون 628دستگاه خودرو متخلف در کرمانشاه

افزایش قیمت نان در مازندران به تعویق افتاد

جزییات اختصاص کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به اقشار آسیب پذیر

تاثیر منفی کرونا بر تولید ناخالص داخلی ایران

کاهش تردد خودروها در بروجرد

فناوری آینده خودروسازان برای تولید جعبه دنده

شهرداری مشهد از گروه های فعال در پویش مقابله با کرونا حمایت می کند

توزیع ملزومات بهداشتی در داروخانه ها و مراکز بهداشتی استان اصفهان

اهدای 2.3 میلیارد ریال اقلام مقابله با کرونا به حوزه درمان قشم

خبرنگاران مازندران مشمول طرح بیمه بیکاری می شوند

اختصاص596 میلیارد به 38 بیمارستان استان تهران برای درمان کرونا

کاهش 77 درصدی ترددها در روز طبیعت در ایلام

اقدامات ویژه اوراسیا برای مقابله با کرونا

واحد یک گازی نیروگاه قم به شبکه سراسری برق پیوست

اولویت تامین کالاها و اقلام مورد نیاز مردم تا پایان سال/ مردم هیچ گونه نگرانی نداشته باشند

میزان تصادفات در قزوین 82 درصد کاهش یافت

سازمان اتوبوس رانی تا 17 فروردین تعطیل است

کالاهای اساسی تنظیم بازار در سمنان توزیع شد

شایعه ای دیگر پیرامون حضور تجار عراقی در بازار میوه شیراز

تولید روزانه 500 هزار لیتر الکل و یک میلیون ماسک در کشور/ البرز قطب اصلی ساخت ماسک N95

واریز بسته معیشتی کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کاهش 77 درصدی ترددها در روز طبیعت در ایلام

تمدید تعطیلی عمومی در روسیه به مدت یک ماه

وام ساخت مسکن خریدار ندارد

آغاز اجرای طرح «کمپین رحمت» در تبریز

بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی توزیع شده است

بیش از 70 درصد مزارع شالیکاری صومعه سرا مکانیزه کشت می شود

افزایش قیمت نان در مازندران به تعویق افتاد

تصویب کمک 500 هزار دلاری صندوق اوپک به ایران

کاهش 40 درصدی تردد در محورهای کرمانشاه

توزیع 50 بسته مواد غذایی میان اقشار کم درآمد در مهاباد

569 مورد جدید ابتلا به کرونا در بریتانیا طی 24 ساعت گذشته

کالاهای اساسی تنظیم بازار در سمنان توزیع شد

شورای برنامه ریزی و توسعه فارس و تصمیم گیری پساکرونا

شایعه ای دیگر پیرامون حضور تجار عراقی در بازار میوه شیراز

تعطیلی عمومی در روسیه به مدت یک ماه تمدید شد

علی نصیریان: وقتی اینقدر آسیب پذیریم، این همه غرور و قلدری چه معنایی دارد؟

آغاز آبگیری زودهنگام مخازن سدهای خوزستان

آغاز اجرای طرح کمپین رحمت در تبریز

تازه ترین آمار تولید و واردات ملزومات پزشکی

کمک 500 هزار دلاری صندوق اوپک به ایران تصویب شده است

توزیع ملزومات بهداشتی در داروخانه ها و مراکز بهداشتی استان

افزایش شمار بیکاران در آمریکا به شدت افزایش می یابد

خسارت میلیاردی سیل به بخش کشاوری لامرد

وام ساخت مسکن خریدار ندارد

واریز بسته معیشتی کرونا 200 تا 600 هزار تومانی

دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به اقشار آسیب پذیر اعلام شد

لزوم عرضه فرآورده های خام دامی در خراسان رضوی در بسته بندی

توزیع سیلندر گاز با رعایت نکات بهداشتی در کیش

چرا دولت ها و شهروندان با بحران ها برخورد سهل انگارانه دارند؟

فعالیت 27 خط اتوبوسرانی اصفهان و حومه

کرونا ؛ نیمه پر لیوان در 14 نکته

ماجرای داروی ژاپنی درمان کرونا

خسارت 860 میلیارد ریالی تگرگ به کشاورزان کاشمر

بیش از نیمی از انگلیسی ها از اقدامات دولت برای مهار کرونا ناراضی هستند

کرونا رکورد بیکاری در اسپانیا را جابجا کرد

ممنوعیت مصرف سگ و گربه در چین

ضرورت برنامه ریزی برای مرغ مازاد در گیلان

صندوق اوپک برای مقابله با کرونا 500 هزار دلار به ایران کمک می کند

ابلاغ دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به اقشار آسیب پذیر

سال گذشته 10 هزار فرد بالای 50 سال وام ازدواج گرفتند

صندوق اوپک برای مقابله با کرونا 500 هزار دلار به ایران کمک می کند

مسیر تخلیه بازار مسکن از خانه های خالی

پوتین: در خصوص قیمت نفت با آمریکا و اعضای اوپک رایزنی می کنیم

کاهش دستمزد رییس و کارکنان ارشد فدراسیون بین المللی تنیس روی میز

ساخت و ساز غیرمجاز نوروز امسال در پردیس کاهش یافت

دستفروشان و کارگران روزمزد برای دریافت بسته معیشتی دولت معرفی می شوند

مستمری بگیران از سازمان تأمین اجتماعی چه می خواهند؟

مستمری بگیران از سازمان تأمین اجتماعی چه می خواهند؟