مطالب مرتبط:
کدخدایی: در برخی کشورها رای ندادن مجازات دارد / این دوره در بررسی صلاحیت ها دقت بیشتری داشتیم
هشدار کدخدایی درباره تبلیغات کاندیدهای انتخابات
کدخدایی: بررسی صلاحیت ها تمام شد؛ بررسی فی البداهه نداریم
کدخدایی: در برخی کشورها رای ندادن مجازات دارد / این دوره در بررسی صلاحیت ها دقت بیشتری داشتیم
کدخدایی: بررسی صلاحیت ها تمام شد؛ بررسی فی البداهه نداریم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 08:352020-02-19سياسي

کدخدایی آب پاکی را روی دست ردصلاحیت شدگان ریخت/رسیدگی جدید برای تایید صلاحیت نداریم /جرمی در تبلیغات صورت بگیرد ورود می کنیم


سخنگوی شورای نگهبان گفت: بحث بررسی صلاحیت ها بعد از 22 بهمن ماه تمام شده است و رسیدگی جدید در خصوص موضوع صلاحیت ها نداریم.

- عباسغلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه وظیفه نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان نهاده شده است؛ گفت: قوانین شورای نگهبان را مکلف کرده است تا نظارت بر انتخابات را داشته باشد؛ از مرحله بررسی صلاحیت ها عبور کرده ایم و ناظران را آماده کرده ایم به طوری که آموزش های لازم را به آن ها داده ایم تا روز دوم اسفند با نگاه تیزبین خودشان از حق الناس پاسداری کنند و در صورت مشاهده تخلفات گزارش های خود را ارسال کنند.

او با اشاره به اینکه باید با حضور در انتخابات از حق خود دفاع کرد و به تکلیف دینی خود عمل کنیم افزود: در روز انتخابات بازرسان سیار داریم که به حوزه ها سرکشی خواهند کرد و اگر تخلفی را مشاهده کند موضوع را به هیئت های نظارت گزارش خواهند داد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه با تعداد زیاد ثبت نام کنندگان مواجه بودیم گفت: امکان رسیدگی به همه آنها ممکن است وجود نداشته باشد؛ برخی اوقات مراجع گزارشاتی را ارسال می کنند که بعد از آن اصلاح صورت می گیرد، در مجموع بحث بررسی صلاحیت ها بعد از 22 بهمن ماه تمام شده است و رسیدگی جدید در خصوص موضوع صلاحیت ها نداریم لذا هر چه در این رابطه وجود دارد مربوط به ترمیم اشتباهات و اشکالات در روند قبلی است و لیست جدید وجود ندارد.

کدخدایی با بیان اینکه حق قانونی داوطلبان است که بر سر صندوق ها، نماینده ای را اعزام کنند ادامه داد: برای این کار اداره انتخابات سامانه ای را در نظر گرفته و اطلاعیه آن را منتشر کردیم لذا داوطلبان باید وارد این سامانه شوند تا برایشان کارت صادر شود، تا الان بیش از 45 هزار نماینده توسط داوطلبین معرفی شده اند و بیش از 1050 داوطلب وارد این سامانه شده اند مهلت ورود به این سامانه یک روز دیگر هم تمدید شد و داوطلبان تا فردا می توانند وارد سامانه شوند و نماینده خود را معرفی کنند.

او افزود: در جابه جایی رأی دهندگان در حوزه های انتخابیه منع قانونی وجود ندارد، اما اگر احساس شود تعداد آرا تاثیرگذار است، قطعاً شورای نگهبان با این موضوع برخورد می کند.

3 تا 7 نفر ناظر شورای نگهبان در هر شعبه اخذ سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ناظرین شورای نگهبان آماده پاسداری از حق الناس هستند ادامه داد: بین 3 تا 7 نفر ناظر در هر شعبه اخذ رای حضور دارند.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون دستگیری افراد کلاهبردار در جریان بررسی صلاحیت ها گفت: در همه ادوار، افرادی توسط نیروی انتظامی و دستگاه امنیتی دستگیر و به قوه قصاییه معرفی می شوند و این مساله ای است که نسبت به همه نهادها وجود دارد مثلا پزشک قلابی دستگیر می شود، اما نسبت به شورای نگهبان، اعضا و کارکنان شورا چنین اتفاقی نیفتاده است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه ممکن است فردی کلاهبرداری کند و از فرد ساده لوحی پولی بگیرد و کلاه سر او بگذارد که با این افراد برخورد می کنیم و مواردی که به آن رسیدیم، نیروی انتظامی وارد شده و پرونده در قوه قضاییه رسیدگی می شود گفت: البته برخی بزرگ نمایی می کنند که فکر می کنم این افراد منظورهای دیگری دارند و توصیه می کنم دست از این کارها و تبلیغات بردارند.

او در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه پیرامون تبلیغات خاص و ناروای برخی نامزدها تصریح کرد: قانون انتخابات در بخش تبلیغات ناکارامد است به طوری که در قانون تعریف روشنی از تبلیغات نشده است و شورای نگهبان در مرحله آخر است.

کدخدایی با بیان اینکه در بررسی صحت انتخابات وضعیت تبلیغات افراد را مدنظر قرار می دهیم اظهار داشت: در گذشته به دلیل اینکه افراد، تبلیغات غیرواقع یا تخلفاتی در تبلیغات داشتند، صحت انتخابات حوزه زیر سوال رفته است و در بررسی صلاحیت فرد تجدیدنظر شده است.

اگر جرمی در تبلیغات صورت بگیرد می توانیم ورود کنیم سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه اگر جرمی در تبلیغات صورت بگیرد موضوع را به قوه قضاییه اعلام می کنیم و اگر در سرنوشت انتخابات موثر باشد، می توانیم ورود کنیم، اما قبل از آن شورای نگهبان ورودی ندارد.

او با اشاره به سامانه مردم ناظر افزود: در این دوره تصمیم گرفتیم تا مستقیم تر با مردم صحبت کنیم و مردم به راحتی به جای اینکه گزارشات خود را پست کنند از طریق دسترسی به سامانه می توانند گزارشات خود را ارسال کنند لذا این سامانه در دسترس است و مردم از طریق تلفن همراه و یا دستگاه کامپیوتر می توانند وارد سامانه مردم ناظر شوند، خوشبختانه در مدت کوتاهی که سامانه راه اندازی شده و تعداد زیادی گزارش داشتیم لذا بعد از برگزاری انتخابات وظیفه اعلام صحت یا عدم صحت انتخابات را داریم و مردم بهتر است در ارسال گزارشات خود دقت لازم را داشته باشند تا گزارشات صحیح و مستند باشد.

کدخدایی با اشاره به اینکه بررسی صلاحیت ها نسبت به افراد بر اساس مستندات در پرونده صورت می گیرد گفت: در قانون این گونه نیامده است که مثلاً فردی که ثبت نام کرده باید روش تبلیغات خود را معرفی کند؛ لذا شورای نگهبان وضعیت فعلی را بر اساس اسناد موجود بررسی می کند.

سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: اینکه در آینده فرد چه تخلفی مرتکب شود، بر عهده شورا نیست، ما محدود به اسناد مندرج در پرونده هستیم لذا وضعیت تبلیغات را قانون مشخص نکرده است.

او با اشاره به اقدام مجلس در باره شفافیت مالی نامزدها برای تبلیغات اظهار داشت: گام اول تبلیغات این است که میزان هزینه ها روشن شود و لذا ما از مجلس در این خصوص متشکریم که گرچه دیر بود؛ شفافیت را تصویب کردند .

کدخدایی با بیان اینکه در انتخابات تجمیع، شمارش، ارسال آرا به وزارت کشور و احراز هویت به صورت الکترونیکی خواهد بود ادامه داد: به دلیل ارتباط خوبی که با وزارت کشور داریم نگرانی از لحاظ نظارت نداریم.

او با بیان اینکه تعرفه به اندازه کافی چاپ شده و تحت نظارت شورای نگهبان است گفت: با نظارت ناظرین ما هیچ گونه نگرانی وجود ندارد گرچه باید مدیریت توزیع تعرفه ها به هنگام باشد لذا ناظرین ما در این زمینه دقت دارند و مشکل کمبود تعرفه نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه مبنی بر اینکه تخلفات گزارش شده توسط مردم بیشتر چه تخلفاتی است؛ خاطرنشان کرد: بیشتر بحث تبلیغات و تخلفاتی بوده که در تبلیغات صورت می گیرد؛ مثلا در جایی تبلیغات غیرقانونی شده یا تبلیغات زودهنگام بوده است، یا عناوینی استفاده شده که آن فرد فاقد آن عناوین بوده است.

روز جمعه ما در حوزه ها اختلال در رای گیری، خرید و فروش آرا و همه مواردی را که در قانون به عنوان تخلف و جرم ذکر شده است رصد می کنیم و اگر مردم گزارش مستندی در این زمینه ها داشتند حتما برای ما ارسال کنند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه اگر آزمون های علمی برگزار کنیم و داوطلبان اطلاعات اولیه ای برای ورود به مجلس داشته باشند خوب است، ولی این مسئله نیازمند قانون است گفت: کار دشمن، دشمنی، تهدید و ایجاد دلسردی بین مردم در قالب دلسوزی است به همین دلیل از انتخابات ما ایراد می گیرند.

او ادامه داد: در طول 41 سال گذشته حدود 39 انتخابات برگزار کرده ایم و مردم آزادانه پای صندوق های رای آمدند، اما در برخی از کشورها افراد وقتی پای صندوق ها نروند، مجازات می شوند، ولی در جمهوری اسلامی ایران این گونه نیست، انتخابات در کشور ما رویدادی ملی است و استفاده از حق فردی است و از نگاه سیاسی نیز تکلیف و جهاد است.

حجم تخلفات در انتخابات ایران خیلی کم است سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: همه گروه ها و جناح ها در انتخابات حضور دارند، اما دشمن از هر اتفاق کوچکی در ایران کوه می سازد، مردم و جوانان در گام دوم انقلاب به میدان آمده اند و سهم خود در مشارکت و ساختن آینده کشور را ادا می کنند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه حجم تخلفات در انتخابات ایران خیلی کم است گفت: ما با کوچک ترین تخلف هم برخورد می کنیم، زیرا با کسی شوخی نداریم.

به همین دلیل میزان تخلفات در انتخابات کشور ما اندک است.

کدخدایی اظهار داشت: ما نمی توانیم از انتخاب فرد برای اینکه در چه صندوق و حوزه ای برود جلوگیری کنیم، فرد می توانید تهران، شیراز و کرمان بروید و رای بدهید و منعی ندارد، اما اگر احساس شود 100 یا 200 نفر سرنوشت انتخابات را تغییر می دهند، شورا برخورد می کند و تقلب انتخاباتی، تخلف جدی و جرم است.

2727
کلید واژه ها: شورای نگهبان - سخنگوی شورای نگهبان - نظارت بر انتخابات - انتخابات - صلاحیت - بررسی صلاحیت ها - نگهبان - بررسی صلاحیت - برنامه گفتگوی ویژه خبری - شورای - گفتگوی ویژه خبری - کدخدایی - ردصلاحیت شدگان - رسیدگی - تایید صلاحیت - بررسی - نظارت - جدید - ردصلاحیت - صورت - حق الناس - تبلیغات - بازرسان - ناظران - گفتگوی - قوانین - برنامه - تخلفات - 22 بهمن - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
کتاب ها و فیلم های پیشنهادی قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران

مهناز افشار از پرشیا گات تلنت جدا شد+عکس

گزارش تصویری: مرغان ماهی خوار سواحل بندرعباس

مشاغل عجیبی که اجدادمان داشتند

اولویت های سیاست خارجی ایران در سال 99 چه باشد؟

473 نفر به جمع جانبازان خراسان رضوی افزوده شدند

اولین اظهارات «محمدرضا خاتمی» بعد از ابتلا به کرونا

میلاد حضرت عباس(ع) و روز جانباز مبارک

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

طرح فاصله گذاری اجتماعی بهترین راهکار مقابله با کرونا است

راز و نازِ نوروز

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

آخرین وضعیت آسمان ایران و جهان | ترافیک سنگین در آمریکا؛ وضعیت پروازها در ایران را ببینید

چرا علی رغم کنار گذاشتن ارزش های اسلامی، برخی از فعالیت ها تعطیل نشده اند

لزوم بهره گیری از قوه قهریه برای افرادی که کرونا را جدی نگرفتند

شورای شهر سقز بدون حاشیه وظایف خود را انجام می دهد

چه افرادی امکان بهره ازخدمات هویت ایرانی را ندارند؟

انس امام خمینی (ره) با مناجات شعبانیه در بیانات رهبری

آمار منتشر شده از مبتلایان کرونا تنها گوشه ای از واقعیت است

شورای شهر سقز بدون حاشیه وظایف خود را انجام می دهد

برای مقابله با سیلاب چه کارهایی انجام شد؟

همت والای دانش بنیان ها در مقابله با ویروس کرونا

رنجبرزاده: تعلل آمریکا در رفع تحریم های ایران ایستادگی مقابل بشریت است

برای غسل و کفن جانباختگان کرونا از غسالخانه های قدیمی استفاده شود

رییس جمهور: باید تلاش همه جانبه برای ساخت واکسن و داروی ضدکرونا انجام گیرد

تحقق جهش تولید با حمایت از صنایع با ارزش افزوده بالا

مدیران شهری قزوین از حفظ و احیای باغستان سنتی غافل شده اند

کارنامه یکساله جهاددانشگاهی؛ از ساخت دکل نفتی تا مقابله با کرونا

بازنشستگان خواستار افزایش دریافتی خود هستند/ بهبود رفاه اجتماعی با ارتقای معیشت بازنشستگان

4 شعبان، سالروز ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام

تامین صد در صدی ماسک در بخش بهداشت و درمان

عکس / کیک لاکچری تولد محمدرضا گلزار

عملکرد ایران در مقابله با ویروس کرونا

دی؛ شهادت جان سوز حاج قاسم

پوسترهای ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)

پیام تبریک ولادت حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام

مناطق آزاد در چنگ سرمایه داران / به نام مردم به کام قاچاقچیان!

800/ محمدرضا دشتی زاده: خدایا! قدرت تمیز جبهه حق از باطل را به ما بده

راز و نازِ نوروز

جلوگیری از ورود 259 خودرو به خراسان جنوبی/11 ورودی کنترل می شود

ایام دهه مهدویت نامگذاری شد

بازنشستگان خواستار افزایش دریافتی خود هستند/ بهبود رفاه اجتماعی با ارتقای معیشت بازنشستگان

آیات و دعاهای توصیه شده هنگام بلا و بیماری

اشتباه استراتژیک اهالی «پایتخت»

حرمی که هیچ گاه تعطیل نشد / برپایی مراسم های مذهبی در فضای مجازی

محمد و نگاهی که همیشه به سقف است...

روایت سفیر لبنان از نیافتن ماسک در نیویورک

فیلم | آرزوی پرستار مبتلا به کرونا در زنجان

نوروزخانه را متوقف کنید / شهرداری برای شیوع کرونا پول خرج می کند!

قوه قضاییه به تسهیل اجرای طرح «فاصله گذاری اجتماعی» کمک کند/ به وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا اعتماد کنیم/ معاندان هیچ گاه نکات مثبت را نمی گویند

بوشهر، نوروز 99

پیام تسلیت رییس سازمان تبلیغات اسلامی در پی درگذشت آیت الله سید جعفر کریمی

روایتی تلخ از وضعیت استاد ایرانی زندانی شده در اداره مهاجرت آمریکا

قوه قضاییه به تسهیل اجرای طرح «فاصله گذاری اجتماعی» کمک کند/ به وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا اعتماد کنیم/ معاندان هیچ گاه نکات مثبت را نمی گویند

ویدئوکامنت| گردان های جنگ نوین سپاه سمنان؛ همچنان در میدان

فعالیت جهادی 27 هزار بسیجی فارس با ماموریت مهار کرونا

تصویر و جمله ای معنادار در اینستاگرام سایت رهبر انقلاب

اولین اظهارات محمدرضا خاتمی بعد از مبتلا شدن به کرونا

چرا مسعود رجوی اعدام نشد؟

توزیع 110بسته معیشتی و بهداشتی «قرارگاه مدینه منوره» در میان مردم سیل زده «تمبک»+فیلم و عکس

اقتدار سپاه لرزه بر اندام دشمنان انداخته است

فعالیت های جهادی بانوان طلبه همدان در سنگر سلامت مردم

انتقاد تند صادقی از روحانی | انتظار می رود ادبیاتش را اصلاح کند؛ بلوف می زند!

ما با دیدن تخت دو نفره تحریک نمی شویم!

مرگ شرافتمندانه را به تعطیلی تحقیرآمیز مجلس ترجیح می دهم | کرونا فاجعه می آفریند اگر...

انتقاد تند صادقی از روحانی | انتظار می رود ادبیاتش را اصلاح کند؛ بلوف می زند!

تصویر و جمله ای معنادار در اینستاگرام سایت رهبر انقلاب

اقتدار سپاه لرزه بر اندام دشمنان انداخته است

چهار ویژگی حضرت عباس، قمر بنی هاشم علیه السلام

ناآرامی در زندان همدان

ابوفاضل چگونه باب الحوائج شد / شهدای زنده را دریابیم

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 237

جانبازان ما، در تمام دوران جانبازی در حال مجاهدتند این فضیلت، مخصوص آن ها و کسان و همسران و خانواده هایشان است

اقدامات مقابله ای ایران بار دیگر در جبهه هسته ای

تاثیر تحریم ها بر «حق سلامت» مردم ایران در مقابله با کرونا از منظر قواعد بین المللی

شهرستان های ایلام به همت سپاه ضد عفونی می شوند

وزارت دفاع: آماده پشتیبانی همه جانبه از سپاه پاسداران هستیم

محمدرضا خاتمی به کرونا مبتلا شد

جهادگران بسیجی «روایت باران» را نقل می کنند

بعد از 88 می خواستند سردار سلیمانی را برکنار کنند/بچه هایی از سپاه گفتند ما تنها با احمدی نژاد مشکل داریم

ابوفاضل چگونه باب الحوائج شد / شهدای زنده را دریابیم

چرا مسعود رجوی اعدام نشد؟

شرایط عمومی اجرای قصاص چیست؟

کرونا سراغ یکی از ائمه جمعه رفت | اظهارات پس از ابتلا به کرونا

واکنش ابطحی به کرونای رضا خاتمی و نگرانی ها درباره سید محمد خاتمی | خاتمی ها سال جدید همدیگر را دیده اند؟

مولودی خوانی محمود کریمی برای قمربنی هاشم(ع)

چرا مسعود رجوی اعدام نشد؟

خانه نشین ها تا اینجای تعطیلات برنامه های تلویزیون 99 را چگونه ارزیابی می کنند؟

واکنش ابطحی به کرونای رضا خاتمی و نگرانی ها درباره سید محمد خاتمی | خاتمی ها سال جدید همدیگر را دیده اند؟

اولین اظهارات محمدرضا خاتمی بعد از مبتلا شدن به کرونا

امام جمعه بیرجند: همه در این زمان مسوولیت داریم

چرا اباالفضل(ع) را باب الحوائج نامیدند؟/بصیرت در سلوک عباس بن علی |

چرا مسعود رجوی اعدام نشد؟

شهادت سردار املاکی اوج ایثارگری است

ماجرای عجیب تلاش مخالفان فکری سردار سلیمانی برای کنار زدن ایشان بعد از حوادث سال 88

لغو ممنوعیت شعاع 120 کیلومتری برای البرز تصویب شد

ناآرامی در زندان همدان | زندانیان فرار کردند؟

مدح خوانی در سالروز میلاد سه اختر تابناک آسمان امامت و ولایت

ماجرای عجیب تلاش مخالفان فکری سردار سلیمانی برای کنار زدن ایشان بعد از حوادث سال 88

کدخدایی آب پاکی را روی دست ردصلاحیت شدگان ریخت/رسیدگی جدید برای تایید صلاحیت نداریم /جرمی در تبلیغات صورت بگیرد ورود می کنیم

کدخدایی آب پاکی را روی دست ردصلاحیت شدگان ریخت/رسیدگی جدید برای تایید صلاحیت نداریم /جرمی در تبلیغات صورت بگیرد ورود می کنیم