مطالب مرتبط:
ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است
ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است
ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است
ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته است
رضا رشیدپور و یک اتفاق در تلویزیون ایران
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 08:302020-02-19سياسي

خرد ایرانشهری، حکمت صدرایی و تشیع ستون های اصلی اندیشه در ایران هستند/ برقراری تعادل خردورزانه در سیاست مایه رشد کشوراست/ تلویزیون خرافه گرایی را ترویج می کند


حسین بکایی با برشمردن سه ستون اندیشه تشیع، خرد ایرانشهری و حکمت صدرایی، به عنوان ستون های اندیشه در ایران پس از اسلام، برقراری تعادل خردورزانه در عرصه عقل عمومی و سیاست ورزی را، - 1398/11/30 07:30:28 حسین بکایی با برشمردن سه ستون اندیشه تشیع، خرد ایرانشهری و حکمت صدرایی، به عنوان ستون های اندیشه در ایران پس از اسلام، برقراری تعادل خردورزانه در عرصه عقل عمومی و سیاست ورزی را، مایه رشد و تثبیت ایران و خردگرایی در ایران، می داند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، داستان های بسیار زیادی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، همه روزه در سراسر ایران و جهان، چاپ می شوند.

برخی از این آثار در حوزه آموزش فلسفه و همچنین آموزش تفکر انتقادی به نوجوانان هستند.

آثاری نظیر دنیای سوفی، ویتگنشتاین ـ پوپر و ماجرای سیخ بخاری، راز فال ورق و آثاری از این قبیل، از مشهورترین رمان ها در این زمینه هستند.

حسین بکایی نویسنده ایرانی مقیم اروپا، که آثاری از قبیل دوباره ایران: دوره صفوی ، فرار از عقل: از تشکیل امپراتوری سلجوقی تا حمله مغول ، داستان فکر ایرانی: دوران طلایی از آغاز سلسله صفاریان تا تشکیل امپراتوری سلجوقی ، داستان فکر ایرانی: دوباره ایران: دوره صفویان ، شاه ها و تاج ها ، که همگی در رابطه با آموزش تاریخ اندیشه در ایران است، چهره ای فعال در این حوزه نسبتا مغفول در ایران است.

گفت وگوی حاضر، به بررسی چشم اندازها و البته چالش های متعدد گسترش این حوزه در ادبیات کودک و نوجوان در ایران است.

با توجه به این که در ایران سابقه داستان نویسی حکایی و روایی بسیار قدیمی است و به قبل از اسلام برمی گردد با این حال مفهوم خِرَد به معنی عقل گرایی رشنال در بسیاری از آثار داستانی ما، به ویژه در عصر مدرن، کم و گم شده است و داستان های حوزه کودک و نوجوان در ایران، با تاکیدات غلیظ بر پارامترهایی نظیر احساسات و عاشقانه ها نوشته می شود.

چه باید کرد که خردگرایی به ادبیات کودک و نوجوان ما برگردد؟ سوالی که می کنید بسیار مبسوط است.

کاملا به خال زده اید اما در کشور ما کسی با خرد و خردمندی کاری ندارد.

من از واژه خرد اگر شروع کنم، عبارت آشنایی تحت عنوان خرد ایرانشهری داریم که عملا خرد را توصیف می کند و می گوید که نوع متفاوتی از خرد در اینجا مدنظر است و این، مثلا با خرد یونانی، خرد مصری و خرد چینی، گویا تفاوت های جدی داشته است که این عبارت وضع شده است.

منظور از خرد ایرانشهری مجموعه ای از دانش هاست که ما آن را تحت فلسفه قدیم یا فلسفه ایرانشهری طبقه بندی کرده ایم.

در این جا، اگر رد سه واژه را بگیریم شاید بتواند به ما کمک کند.

در مرحله اول، واژه قدرت است که شامل انواع قدرت هاست اعم از: قدرت سیاسی، قدرت اقتصادی، قدرت دینی و هر شکلی از قدرت که بتوانید تصور کنید.

مفهوم دوم مفهوم خداست.

خدا به معنای رب عبری یا عربی تا کدخدای و خدای خانه و سومین مفهوم نیز، انسان است: انسان به ماهو انسان! خود شما در یکی از مهمترین مجموعه های داستانی که نوشتید، روی یک عصر طلایی خرد در ایران دست گذاشته اید که با حکمرانی یعقوب لیث صفاری آغاز می شود و تا پایان دوران سلطنت ملکشاه سلجوقی هم ادامه دارد.

یعنی نقطه ای برای عبور از زوال و بازگشت به آن در داستان هایتان انتخاب کرده اید.

این به مفهوم تکرارپذیری چرخه خرد و بی خردی نیست؟ من سیر تاریخی اندیشه در ایران پس از اسلام را از ابن سینا تحویل گرفته ام و به سهروردی تحویل داده ام.

درست جایی که مبتنی بر نقد فلسفه و سیر خرد در تاریخ یونان است.

این را برای نوجوانان نوشته ام.

یعنی زمانی در این سرزمین را مدنظر دارید که یک دوره خرد، از نوع طلایی آن وجود دارد و در عین حال دوره های عقل گریزی هم در آن مندرج بوده است؟ این توهم ماست که ما در دوره هایی خردمندی کرده ایم.

ما در همان دوره هم خردمند نبودیم.

در همان دوره و چسبیده به آن، ابن رشد اندلسی را دارید که می گوید ابن سینا گفته است: من در آن دنیا برخواهم کشید، همان گونه که موشی از موشی متولد می شود، من برخواهم کشید! و این ایراد را به این سینا وارد می کند.

بحث این است که در تاریخ ما، در چند نوبت متناوب، متدولوژی و کاربست خرد گم شده است.

فکر نکنید که در طرف دیگر برخی از طلاب که به نام دین مبین، ترویج خرافه می کنند، روشنفکران دینی شق القمر کرده اند.

ببینید که این ها یک متدولوژی از اول تا به آخر کارشان وجود ندارد.

فصل هایشان هم به هم وصل نشده است.

شما در ادبیات کودک، به دنبال این هستید.

سال ها پیش یکی از دوستان این مثال را زد که ادبیات کودک در ایران، روایت کسانی ست که صبح از خواب بیدار می شوند و به دنبال این می روند که کجا سبزی می فروشند و کجا دستمال کاغذی کوپنی می دهند و شب را با همین رویکرد به پایان می رسانند.

کسی در ادبیات کودک، کتاب نمی خواند چه برسد به آنجا که شما انتظار خردمندی در محتوای تولیدی برای ادبیات کودکان و نوجوانان داشته باشید! یک سازمان در ایران این طور فکر می کند که نباید هر حرفی مجاز باشد و کسی با این رویکرد سازمان مدنظر، مشکلی ندارد.

ما با این رانندگی و شکل شهرسازی مشکل نداریم.

من مشکلم این است که چرا به من اجازه نمی دهند همین طور که آن ها عمل می کنند من هم عمل کنم! نه اینکه بخواهم اصل سازه های به دور از خرد را به چالش بکشم! این نگاه انتقادی و پرورشی، مگر نباید از ادبیات کودکان و نوجوانان شروع شود؟ این نگاه انتقادی و پرورشی یا نگاه اخلاقی برای همه، باید از همه جا شروع شود اما مثلا در ادبیات کودک ما کتابی داریم با عنوان پرواز، دریا، صحرا از آنتوان دوسنت اگزوپری ـ که کانون پرورش فکری کودکان هم آن را چاپ کرده است ـ و فکر می کنم چاپ پنجاه یا شصتم آن باشد! در این کتاب، یک پسر فرانسوی است که روستایشان اشغال شده است و این ها شب ها می روند و در جاده میخ می ریزند تا دوچرخه آلمانی هایی که روستایشان را اشغال کرده اند، پنچر شود و به قول خودشان پارتیزان بازی درمی آورند! این پسر اولین شب است که وارد این گروه شده است و شبانه یواشکی می خواهد از خانه بیرون برود، یک پایش را بلند کرده است و آن سمت آستانه در گذاشته است و یک لحظه می ایستد و می گوید: من که به مادرم نگفته ام که امشب با دوستانم بیرون می روم! ولی من باید بروم اما در اولین فرصت، به مادرم می گویم و هر جزایی که مادرم نوشت، بدون اعتراض می پذیرم! شما این را در نظر داشته باشید و این را هم در نظر بگیرید که ما در مملکتمان کسی داریم که قهرمان کودک و نوجوان ماست.

او یک کسی است که شناسنامه اش را دستکاری کرده است که به جبهه برود و هیچ کس نگفت که چرا شناسنامه و سند رسمی دولتی را جعل کرد! آیا نباید سویه میهن دوستانه اقدام متهورانه آن کودک که شناسنامه اش را برای دفاع از خاک میهنش دستکاری کرده، پررنگ تر ببینیم؟ مرحوم عباس کیارستمی فیلمی می سازد به اسم قضیه شکل اول، قضیه شکل دوم .

این را حتما ببینید.

ادبیات کودک چه کار می تواند بکند؟ فقط می تواند بگوید این اسم را نبرید! آقایی که الان از سران ادبیات کشور ماست، فلان کتاب را می نویسد و ببینید که از اول تا آخر کتاب، بچه دارد دروغ می گوید! بسیاری از سریال های ماه رمضان ما را ببینید که کلا در حال دروغ گفتن هستند و همه هم با بسم الله شروع می کنند و با الحمدلله تمام می کنند! شما این همه بی اخلاقی را در یک خودفروش آلمانی پیدا نمی کنید پس مسئله فقط ادبیات کودک نیست! امرزو همه می پرسند که این بی خردی، بی حرکتی و سستی حاصل چیست؟ اصل قضیه این است که جامعه ما متحیر شده است و نمی داند که چه کار کند.

می داند که مشکل از خودش است و در نتیجه ایستاده است و درک کرده است که ایراد از درون خودش است و نمی داند که چه کار باید بکند! خودتان در روایتی از آن چه گفتید، به یکی از متفکرین هم اشاره کردید که روی بحث زوال و انحطاط دست گذاشتید با این حال، من می خواهم باز به خود آثار شما بپردازم که یک نقطه عطف و یک تفاوت جدید در این زمینه باز کردند.

مثلا در بحث دوباره ایران در دوره زوال خرد، یک سرعت گیر را به نام سلسله صفویه، در بحث زوال مطرح می کنید.

چه اتفاقی می افتد که در دوره صفویه بعد از اثر فرار از عقل که از تشکیل سلجوقی تا حمله مغول مدنظر شما بود، ایران موضوعیت پیدا می کند و دوباره خرد برایتان موضوعیت پیدا می کند؟ دکتر سیدجواد طباطبایی، در مجموعه تاملی درباره ایران و در فیلولوژی دومش، مثلثی می بندد و در اثر همین مثلث هم به این نتیجه می رسد که نظام پایدار مستقر در کشور ما نظام پادشاهی بود که در این بررسی تاریخی، ناخودآگاه به شاه عباس می رسد.

همان نکته ای که من در دوباره ایران به آن رسیدم.

من البته ادعایی ندارم.

چرا که ما نوجوان و جوان کارها! تولیدکننده دانش و خرد نیستیم، ما باید بهترین ارائه کننده باشیم.

در واقع، ما مشاطه گریم! من تاریخ دان، فیلسوف و جامعه شناس نیستم و تنها هنرم این است که علم دست اول را بگیرم و به قابل دسترس ترین، قابل مصرف ترین و قابل هضم ترین شکل ممکن، به مخاطب تحویل دهم.

در این جا هم همین اتفاق افتاده است! صحت مطالب من، به خاطر پژوهش های من نیست.

به خاطر دیگران است و شما باید از من سند بخواهید و سندهای من باید تایید شود.

فقط چیزی که آن جا ویژه من است و به من مدال و افتخار می دهد، نوع رویکردی ست که من به این مسئله دارم.

از آن جا، جمله ها و عبارت هایی بیرون می آید که نگاه را تغییر می دهد و آن هنر من است.

من به عنوان آشپزی هستم که غذا را از مواد اولیه خوب درآورده است، عمل می کنم.

با این حال شما در آثارتان، آن دکترین خردورزی سه ستونی را دنبال کرده اید و برای کودکان و نوجوانان، به تصویر کشیده اید.

این گزاره را می پذیرید؟ برای من، سه ستون تشیع، خردورزی ایرانشهری و فلسفه ملاصدرایی ـ که هم بوی اشراق سهروردی و هم بوی عقل ابن سینا را دارد ـ سه پایه یا هرمی هستند که محل برخورد گوشه های این نقطه تعادلی است.

هر زمان در ایران به این نقطه تعادلی برسیم، یک جهش را می بینیم.

در دوره عباسی و سلجوقی ما این را یک دوره های کوتاهی دیدیم.

البته در بین فاطمیون و اسماعیلیه و همچنین، بعد از ماجرای مشروطه و همینطور در دهه چهل و اوایل دهه پنجاه شمسی به ثمر رسیدن این تعادل را می بینیم و این نتیجه تعادل بود.

وقتی این تعادل شکل می گیرد، فضا باز می شود برای هجوم یک وجه از این ها! که هجوم می آورد و همه چیز را ویران می کند.

این سه همیشه در رقابتی با هم هست در دوره قجر هم شما شاهد آن هستید.

در هر صورت در دوره ای این تعادل شکل گرفت، یک جور پیشرفت و حرکتی ـ که البته بسیار هم راجع به آن غلو شده است ـ اتفاق افتاد.

مثلا شاردن در سفرنامه اش می نویسد من وقتی به ایران آمدم و به اصفهان رفتم کاخ هایی که در اصفهان دیدم در مقابل کاخ هایی که در اروپا دیده بودم به اندازه یک قوطی کفش بود! و ما این را ندیدیم و فکر کردیم که نصف جهان هستیم! البته سفرنامه شاردن هم بسیار تند بوده است و نقدهایی هم به آن وارد شده است.

شما همین حالا بروید و اصفهان را ببینید و با استانبول مقایسه کنید.

شانزه لیزه و هاپسبورگ هم که بماند.

هندوستان را ببینید و کاملا مشخص است که شاردن هیچ اغراقی نکرده است.

بحث فهم وی از عمارت و تلفیقش با جایگاه کاخ در ایران بود.

ایران در تمام شهرهایش چنین عماراتی داشت و آن ها تنها در مرکز تک کاخ هایی بودند.

چون خان خانی بود و هرکس رعیت خودش را داشت! و شهرهای بزرگ شده یونانی که خان گرایی نشده بود تقریبا مشخص بود.

این کتاب من که شما گفتید، در حال حاضر در رشته ادبیات نمایشی و ادبیات کودکان و نوجوانان، تدریس دانشگاهی می شود و من گفتم وای به حال دانشگاهی که چنین کتاب هایی در آن تدریس می شود! کاری که شما با ایده های مطرح فلسفی در ایران کردید، شبیه به کاری هست که یوستین گوردر در داستان دنیای صوفی، نسبت به فلسفه اروپایی عرضه کرد.

آیا امکان بسط و تداوم این رویکرد در قبال سایر اندیشه های فلسفی درونی و بیرونی ایرانی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان ایران وجود دارد؟ من تلاش کردم تا در رابطه با ایده های فلسفی مطروحه در ایران، این کار رو انجام بدهم، با این حال، این کوشش نافرجام مانده چون جریاناتی برای ضدیت با خردگرایی در تمام سطوح و رده های سنی وجود دارد و می کوشند تا این مسیر تقویت نشود اما امیدوارم که یک روزی، به جای ترویج رویکردهای جبرگرایانه و بعضا خرافی در بعضی از داستان های ـ نسبتا پرشمار در حوزه کودک و نوجوان ـ جای خود را به داستان های که آموزش دهنده شیوه اندیشیدن انتقادی باشند، بدهند و یا دستکم رویکردهای جاری در این حوزه تغییرات اساسی داشته باشد.


کلید واژه ها: ایران - در ایران - اندیشه - برقراری - تعادل - سیاست - حکمت - تشیع - خرافه گرایی - آموزش - عمومی - حسین - نوجوانان - حوزه - آثار - تلویزیون - خبرنگار - داستان - ادبیات - فلسفه - خرافه - گزارش - کودک - روزه - تفکر

آخرین اخبار سرویس:
سرلشکر باقری: اقدامات علیه پایگاه آمریکا در عراق به ایران ربطی ندارد/ هر نظر سویی با واکنش شدید مواجه خواهد شد

آژانس اتمی 2 دستگاه تشخیص سریع کرونا به ایران می فرستد

تصویری جالب از فروش ماسک در افغانستان

ترامپ بالاخره تسلیم کرونا شد! + عکس

روایتی تلخ از حضور در بیمارستان بقیه الله تهران

شوهر و مادر شوهر فهیمه خانم پایتخت + عکس

آیت الله العظمی بشیر نجفی درگذشت مورخ معروف عراقی را تسلیت گفتند

جمعی از اساتید ایران خواهان پایان خشونت علیه مسلمانان هند شدند

تکذیب شد: واردات داروی ضد کرونای favipiravir برای مسوولان

تمامی هزینه های غسل و کفن بیماران کرونا در قم رایگان است

تولید 2میلیون ماسک و 70هزار لباس ایزوله توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام

آژانس اتمی 2 دستگاه تشخیص سریع کرونا به ایران می فرستد

رزمایش دفاع بیولوژیک سپاه استان اردبیل

آژانس 2 دستگاه تشخیص سریع کرونا به ایران می فرستد

تولید 2میلیون ماسک و 70هزار لباس ایزوله توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام

شیرینی با طعم کرونا + تصاویر

فعالیت ادارات مرکزی تا 20 فروردین با یک سوم کارکنان انجام می شود

استاندار یزد فضای همدلی برای توسعه استان را خواستار شد

پیکر مطهر شهید سلگی بدون آیین تشییع در زادگاهش آرام می گیرد

رعایت فاصله اجتماعی در نقاط مختلف دنیا/عکس

استاندار: واحدهای تولیدی همدان طبق پروتکل وزارت بهداشت فعالیت می کنند

همکاری قابل توجه مردم مرکزی با دستگاه هادرطرح فاصله گذاری اجتماعی

700 تیم مشفول گندزدایی معابر عمومی در یزد هستند

فضای مجازی ظرفیت مهمی در برگزاری آیین های نیمه شعبان است

فعالیت مشاغل ضروری در ساوه با رعایت موازین بهداشتی و آموزش بلامانع است

وزیر کشور: عملکرد استان مرکزی در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی موفق است

فرمانده کل سپاه شهادت سردار سلگی را تبریک و تسلیت گفت

اطلاعیه روابط عمومی قوه مقننه درباره ابتلای رییس مجلس به کرونا

نماینده ولی فقیه و استاندار مرکزی از همکاری مردم در طرح فاصله گذاری اجتماعی تقدیر کردند

قطع زنجیره کرونا مستلزم همکاری مردم است

تمدید مهلت ارسال آثار هنری به مسابقه نوروزی ائل آیینی

آژانس بین المللی انرژی اتمی به 40 کشور کیت تشخیص کرونا می فرستد

نگاهی به پروژه های استان سیستان و بلوچستان در سال 99

تمدید بخشنامه دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی تا 20 فروردین/غربالگری کارکنان دستگاه های اجرایی استان تهران انجام می شود

دانلود آهنگ جدید علیرضا پارسان و ماکان زندی بنام کردی دیونم

دستور رییس مجلس به استاندار کردستان؛ ستاد کمک رسانی به افراد فاقد شغل و بیکارشدگان کرونایی تشکیل شود

آژانس بین المللی انرژی اتمی به 40 کشور کیت تشخیص کرونا می فرستد

جلسات علنی مجلس از سه شنبه «حضوری» می شود

پیام تسلیت و تبریک فرمانده کل سپاه در پی شهادت سردار سلگی

بازگشت سومین گروه زائران بحرینی از مشهد

تهران خلوت در سیزده بدر/عکس

سیبیل خان خوش صدا در کنار مادرش + عکس

قاتل شهید حججی در سوریه دستگیر شد

حمله به پایگاه های آمریکایی در عراق به ایران ارتباطی ندارد/هر سؤقصدی با شدیدترین پاسخگویی مواجه خواهد شد

تهران خلوت در سیزده بدر/عکس

عکس جنجالی علیرضا جهانبخش در آغوش دختر بی حجاب

کارتون زیبا و خاطره انگیز «لولک و بولک»

تسلیت مدیر حوزه خواهران همدان در پی شهادت حاج میرزا سلگی

اولین پزشک مدافع سلامت در کاشان به شهادت رسید

مرور برخی رخدادهای خبری پنج شنبه 14 فروردین

استاندار یزد فضای همدلی برای توسعه استان را خواستار شد

ایران دخالتی در صحنه های پیش آمده در عراق ندارد/هر سؤقصدی با شدیدترین پاسخگویی مواجه خواهد شد

دختر محمود نقاش عشق جدید ارسطو در خارج از پایتخت +عکس

سانسور رقص ارسطو در «پایتخت» و واکنش سردار آزمون +عکس

مردم به توصیه های بهداشتی عمل کنند

نگاهی به پروژه هایی استان سیستان و بلوچستان در سال 99

خبرنگاران لرستان نسبت به ثبت نام دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند

علی لاریجانی به کرونا مبتلا شد

استاندار یزد فضای همدلی برای توسعه استان را خواستار شد

تسلیت محسن رضایی در پی شهادت سردار سلگی

ایجاد بیش از 2 هزار تخت نقاهتگاهی برای بیماران کرونایی

آژانس 2 دستگاه تشخیص سریع کرونا به ایران می فرستد

تمدید بخشنامه دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی تا 20 فروردین/غربالگری کارکنان دستگاه های اجرایی استان تهران انجام می شود

پیام تسلیت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت شهادت راوی «آب هرگز نمی میرد»

فیلم| بازدید رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از قرارگاه مدافعان سلامت تهران

تولید 2میلیون ماسک و 70هزار لباس ایزوله توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام

اقدامات جوانان نیشابور در مقابله با کرونا 

توزیع بسته حمایتی بین کارگران در بحران کرونا

طلاب جهادی در کنار جهادگران عرصه سلامت باعث افتخار شدند

مجلس چهاردهم؛ از سقوط دیکتاتوری «رضاخان» تا طرح «مصدق» برای رد هر گونه امتیاز به خارجی ها

تسلیت رییس سازمان تبلیغات به مردم همدان

رشادت های سردار سلگی مشعل هدایت نسل های امروز و فردا است

پیکر مطهر شهید سلگی بدون آیین تشییع در زادگاهش آرام می گیرد

پلوسی از نظارت نمایندگان بر عملکرد دولت آمریکا در مقابله با کرونا خبر داد

خطر کرونا هنوز تهران را تهدید می کند

تعطیلی کتابخانه های کهگیلویه وبویراحمد تا 22 فروردین

خبرنگاران لرستان نسبت به ثبت نام دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند

وزیر کشور: فاصله گذاری اجتماعی تا کشف دارو ادامه می یابد

فرمانده کل سپاه شهادت سردار سلگی را تبریک و تسلیت گفت

چرا چراغ چک خودرو روشن شده است؟

وزیر کشور: فاصله گذاری اجتماعی تا کشف دارو ادامه می یابد

فیلم | طلبه هایی که برای پرستاران جشن تولد گرفتند

غریب آبادی: آژانس تجهیزات تشخیص سریع کرونا در اختیار ایران قرار می دهد

زالی: خطر کرونا هنوز تهران را تهدید می کند

فیلم لحظه اعلام شهادت سردار قاسم سلیمانی و واکنش زائران حرم رضوی

علی لاریجانی کرونا گرفت / اطلاعیه روابط عمومی قوه مقننه درباره وضعیت رییس مجلس

افزایش شیوع کرونا هنوز مردم کردستان را تهدید می کند

ایران ناقل اصلی ویروس کرونا در جهان نیست

فرمانده کل سپاه پاسداران شهادت سردار سلگی را تسلیت گفت

گام های استوار ستادهای مردمی برای مقابله با ویرس کرونا

سیزده به در؛ روز تنهایی کرونا

علی لاریجانی به کرونا مبتلا شد

مصاحبه اشکان خطیبی با ریحانه پارسا و علیرضا بیرانوند + لینک دانلود

صحبت های مهدی طارمی در مورد حاشیه او با سحر قریشی ! + لینک دانلود

مجلس نسبت به وضعیت معیشتی مردم در بحران کرونا بی تفاوت نیست

واکنش سحر قریشی و مهدی طارمی به خبر ازدواجشان! + لینک دانلود

آخرین وضعیت کرونا در تهران

توزیع بسته حمایتی بین کارگران در بحران کرونا

سردار سلامی: رشادت های درس آموز سردار سلگی هرگز فراموش نمی شود

استاندار لرستان از همکاری مردم در روز طبیعت تقدیر کرد

خرد ایرانشهری، حکمت صدرایی و تشیع ستون های اصلی اندیشه در ایران هستند/ برقراری تعادل خردورزانه در سیاست مایه رشد کشوراست/ تلویزیون خرافه گرایی را ترویج می کند

خرد ایرانشهری، حکمت صدرایی و تشیع ستون های اصلی اندیشه در ایران هستند/ برقراری تعادل خردورزانه در سیاست مایه رشد کشوراست/ تلویزیون خرافه گرایی را ترویج می کند