مطالب مرتبط:
سیر کیفی خودرو از غرب به شرق
ضرغامی: مکتب سلیمانی شرق و غرب را تسخیر خود درآورد +عکس
روایت وزیر دفاع از ساخت 770 نوع محصول دفاعی/سردار پاکپور: یکی از کشورهای منطقه سه هواپیما سلاح و تجهیزات در اختیار تروریست های جنوب شرق کشور قرار داده
دستگیری دختر مردنما که دزد لوازم داخل خودرو بود
مدیرعامل ایران خودرو: قوانین در جهت تحقق اهداف زیست محیطی تغییر کند
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:552020-02-18اقتصادي

سیر کیفی خودرو از غرب به شرق


شواهد و قرائنی که نشان دهنده افت کیفی خودرو های داخلی در دوران تحریم هستند، به چهار دسته تقسیم می شوند؛ نارضایتی مشتریان، واقعیات تحریم، قطعات تامینی (چه از داخل و چه از خارج) و عدم انتشار گزارش کیفی.

- شواهد و قرائنی که نشان دهنده افت کیفی خودرو های داخلی در دوران تحریم هستند، به چهار دسته تقسیم می شوند؛ نارضایتی مشتریان، واقعیات تحریم، قطعات تامینی (چه از داخل و چه از خارج) و عدم انتشار گزارش کیفی.

در این بین، نارضایتی مشتریان را می توان روشن ترین دلیل افت کیفیت خودرو های داخلی در دوران تحریم دانست.

آفتاب نیوز : "نارضایتی از کیفیت خودرو های تولید داخل البته داستان امروز نیست و حتی در دوران غیر تحریم هم وجود داشته، اما مساله اینجاست که مشتریان معتقدند کیفیت نسبت به گذشته نیز پایین آمده است.

در واقع از دید مشتریان، خودرو های تحریمی همان کیفیت مورد نقد گذشته را نیز ندارند و سطح کیفی شان پایین تر آمده است.

کم نیستند مشتریانی که در دوران تحریم، خودرو های ثبت نامی شان را تحویل گرفته و خیلی زود متوجه نزول کیفی در مقایسه با دوران قبل از تحریم شده اند.

محور اصلی شکایات مشتریان، به کیفیت مونتاژ و همچنین سطح کیفی قطعات مربوط می شود که به اعتقاد آن ها در مقایسه با گذشته افت کرده است.

مورد بعدی، اما به واقعیات تحریم برمی گردد.

خودروسازی ایران هر زمان که تحریم نبوده، ارتباطی نسبی با جهان داشته و تا حد امکان از قطعات مرتبط با منابع اصلی خارجی استفاده کرده است.

به عنوان مثال، در دوران غیر تحریمی، ایران خودرو با پژو فرانسه در ارتباط مستقیم بوده و بنابراین این امکان را داشته که قطعات خارجی محصولات پژو در کشور را از تامین کنندگان اصلی خریداری کند.

علاوه بر این، نبود تحریم این اجازه را به قطعه سازان و خودروسازان کشور داده که مواد اولیه و قطعات موردنیاز خود را از منابع اصلی تامین کنند.

ممکن است این پرسش پیش بیاید که چرا با وجود نبود محدودیت تامین در دوران غیر تحریم، باز هم خودرو ها کیفیت قابل قبولی نداشته اند؛ پاسخ به این پرسش بیش از هر مساله دیگری به داخلی سازی قطعات و همچنین محدودیت های قیمت گذاری مربوط است.

در واقع اینکه سطح کیفی قطعات داخلی سازی شده، چندان مناسب نیست و به دلیل محدودیت قیمتگذاری، کیفیت قطعات کاهش می یابد، دلایل اصلی کیفیت نه چندان مطلوب خودرو های داخلی (حتی در دوران غیر تحریم) به شمار می روند.

هرچه هست، عقل سلیم نمی پذیرد که کیفیت قطعات تامینی و به تبع آن، سطح کیفی خودرو های تولید داخل، در مقطع فعلی که صنعت خودرو در تحریم قرار دارد و خودروسازان و قطعه سازان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند، با دوران غیر تحریم، یکی باشد.

در واقع طبیعی به نظر می رسد که محدودیت بزرگی به نام تحریم، بر کیفیت قطعات و خودرو های تولیدی در کشور اثر منفی بگذارد، چه آنکه ارتباط با منابع خارجی اصلی (چه در بخش تامین مواد اوله و چه در بخش قطعات) تقریبا قطع شده است.

نکته دیگر، اما به عدم انتشار گزارش کیفی خودرو های داخلی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط می شود.

این گزارش که توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران تهیه و روند تولیدی ماهانه دارد، تا مرداد امسال منتشر می شد، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت شش ماه است اجازه انتشار آن را نمی دهد.

این وزارتخانه در دوران تحریم های اولیه (سال های 91 و 92) نیز انتشار گزارش کیفی خودرو ها را به نوعی محدود کرد، چه آنکه اجازه انتشار جزییات را نداد.

در آن زمان منابع آگاه عنوان می کردند که دلیل محدودیت ایجاد شده در انتشار آمار کیفی، افت کیفیت خودرو ها است.

در حال حاضر نیز که وزارت صمت اجازه انتشار آمار کیفی را نمی دهد، این شائبه به وجود آمده که دلیل آن به نزول کیفی خودرو ها مربوط می شود.

در واقع برای افکار عمومی این پرسش ایجاد شده که اگر کیفیت خودرو ها مشکلی ندارد، پس چرا وزارت صمت مانع انتشار گزارش کیفی می شود، آن هم گزارشی که بسیار کلی و فاقد جزییات است.

طبق آخرین شنیده ها وزارت صمت تصمیم بر آن داشت که گزارش های کیفی را به صورت فصلی (سه ماه یکبار) منتشر کند، با این حال فعلا خبری از انتشار این گزارش نیست و همین موضوع، اذهان عمومی را به سمت افت کیفی قابل توجه خودرو های داخلی می برد.

اثر قیمت بر کیفیت اما مساله مهم دیگری که از آن به عنوان یکی از دلایل افت کیفی خودرو های داخلی در دوران تحریم، یاد می شود، سطح کیفی قطعات تامینی از داخل و خارج است.

اینکه کیفیت قطعات داخلی به دلیل قیمتگذاری دستوری، چندان امکان ارتقا ندارد، موضوع جدیدی نیست و پیش تر بار ها عنوان و مورد بحث قرار گرفته است؛ این در شرایطی است که حالا صحبت از کیفیت نه چندان مناسب مواد اولیه و قطعات تامین شده از خارج به دلیل محدودیت های قیمتی به میان می آید.

آن طور که یک منبع آگاه در خودروسازی به دنیای اقتصاد گفت، تحریم سبب شده خودروسازان و قطعه سازان برای تامین مواد اولیه و قطعات، از اروپا به سمت کشور های شرق مانند چین و هند و کره بروند، که این موضوع به خودی خود سبب افت کیفی شده است.

وی با بیان اینکه سطح بازرسی کیفی مواد اولیه و قطعات در اروپا بالاتر از کشور های به اصطلاح شرق است، افزود:وقتی ارتباطات خودروسازی و قطعه سازی کشور با جهان قطع شده، چاره ای نداریم جز دور زدن تحریم ها، که این موضوع بسیار هزینه بر است.

نکته مهم دیگری که این فعال صنعت خودرو به آن اشاره می کند، بحث هزینه تامین قطعات با کیفیت است.

به گفته وی، در حال حاضر و با وجود تحریم نیز امکان تامین قطعات و مواد اولیه درجه یک از همین کشور های چین و هند هم هست، اما، چون قیمت تمام شده بالا می رود، آن ها مجبورند به قطعات کم کیفیت تر قناعت کنند.

این فعال صنعت خودرو تاکید می کند که اگر قرار بود از قطعات و مواد اولیه درجه یک خارجی در مقطع فعلی استفاده شود، قیمت تمام شده خودرو ها به دو برابر الان می رسید و آن وقت دیگر توان خرید برای خیلی ها وجود داشت.

اظهارات این فعال صنعت خودرو نشان می دهد خودروسازان و قطعه سازان ایرانی همین حالا نیز با وجود مشکلات تحریم، امکان تامین مواد اولیه و قطعات درجه یک را دارند، اما اینجا نیز مانند آنچه در ماجرای تامین از داخل اتفاق می افتد، محدودیت قیمت اجازه این کار را نمی دهد.

آن طور که خودروسازان و سایر فعالان اقتصادی عنوان می کنند، دور زدن تحریم ها هزینه هنگفتی روی دست آن ها گذاشته و بخشی از منابع مالی شان را هدر می دهد.

نمونه این هزینه ها، پول هایی است که آن ها مجبورند برای دور زدن تحریم های بانکی، به بانک های خارجی بپردازند.

این چالش در دوران قبلی تحریم نیز وجود داشت، اما در تحریم های جدید، تشدید و پرهزینه تر شده است.

همچنین در بحث لجستیک قطعات نیز خودروسازان و قطعه سازان مشمول هزینه های اضافی شده اند.

اگر تا دیروز (قبل از تحریم) می توانستند فلان قطعه یا مواد اولیه را به طور مستقیم از فلان کشور وارد کنند، حالا مجبورند قطعات و مواد اولیه موردنیاز خود را از این کشور به آن کشور و از این پرواز به آن پرواز و از این کشتی به آن کشتی منتقل کنند و پس از صرف کلی وقت و هزینه، به مقصد برسانند.

این هزینه ها ظاهرا آنقدر بالاست که سبب شده کیفیت قطعات و مواد اولیه در اولویت نخست نباشد، ضمن آنکه خودروسازان و قطعه سازان با مشکل قیمت گذاری دستوری در داخل نیز مواجهند.

طبق این سیاست، خودروسازان اجازه تعیین قیمت خودسرانه محصولات شان را ندارند و آن طور که ادعا می کنند، قیمت فروش از هزینه تولید آن ها کمتر است.

طبعا در چنین فضایی، خودروسازان سعی می کنند تا حد امکان هزینه تولیدشان را پایین بیاورند تا با توجه به سیاست قیمتگذاری دستوری، کمتر زیان کنند.

از آن سو، اما قطعه سازان نیز متاثر از قیمت گذاری دستوری، تمام تلاش شان را می کنند تا هزینه تولید و قیمت تمام شده را پایین بیاورند و در این پروسه گاهی کیفیت قربانی می شود.

این قربانی شدن کیفیت، هم در بخش تولید قطعه سازان وجود دارد و هم در بخش واردات آنها.

قطعه سازان بار ها تاکید کرده اند اگر سطح کیفی محصولات آن ها پایین است، این موضوع به خواسته خودروسازان مربوط می شود، چه آنکه آن ها بار ها تاکید کرده اند همانی را می سازند که شرکت های خودروساز (با توجه به محدودیت قیمتی)، سفارش می دهند.

از آن سو در بحث تامین خارجی نیز قطعه سازان وقتی به این نتیجه می رسند که تامین مواد اولیه و قطعات درجه یک، هزینه تولید و قیمت تمام شده را بالا می برد، مجبور می شوند نیاز خود را در سطوح کیفی پایین تر و با قیمتی کمتر تامین کنند، درست مانند خودروسازان.

در چنین شرایطی است که کیفیت رو به افت می رود و سطح کیفی خودرو ها در دوران تحریم، برخی از همان حداقل های قبل از تحریم را نیز ندارد.


کلید واژه ها: تحریم - مشتریان - نارضایتی - خودرو - کیفیت خودرو - کیفیت - داخلی - انتشار - گزارش - گذشته - تولید داخل - نشان - داستان - آفتاب - تولید - امروز - نیوز - توان - مورد - روشن

آخرین اخبار سرویس:
فهرست بدهکارترین کشور های جهان

افزایش 54 درصدی فروش سیمان خوزستان در سال گذشته

فال روزانه 16/ 01/ 1399

«بوذرجمهر و خزانه دار انوشیروان»

روش عجیب برای خوشمزه شدن پنیرها در سوییس

شاه کلید حل مشکلات «رونق تولید» چیست؟/ قانون هست اما اجرا نمی شود!

صفر تا صد مشخصات فنی گراند ویتارا

اعمال قانون 11 هزار راننده از 7 فروردین ماه

نحوه محاسبه صورت حساب برق با حذف قبوض کاغذی تغییر نکرده است

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تعجیل کشورها در لغو قرنطینه

پرفروش ترین خودروها در کشورهای اروپایی

نامه 50 اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

نفت وگاز مهمانان خوبی نبودند کم کاری در کمک به مقابله با کرونا

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تعجیل کشورها در لغو قرنطینه

بانک جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

تبدیل تهدید به فرصت در کانون های بحران

ممنوعیت برداشت چوب از جنگل ادامه دارد؟

افزایش 25 درصدی قربانیان کرونا در انگلیس تنها در یک روز

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی آذربایجان شرقی تا 20 فروردین ماه

سال 2020؛ بدترین سال فروش جهانی موبایل در یک دهه گذشته

آغاز فعالیت واحدهای تولیدی از 16 فروردین بلامانع است

قیمت عرصه های مسکن مهر پردیس مشخص شد

ممنوعیت برداشت چوب از جنگل ادامه دارد؟

افزایش 25 درصدی قربانیان کرونا در انگلیس تنها در یک روز

صوت| پادکست خبری تلسکوپ استان اردبیل - شماره 36/ اخبار استان اردبیل در روزی که گذشت

نفت وگاز مهمانان خوبی نبودند/ کم کاری در کمک به مقابله با کرونا

دستورات روحانی به وزیران تعاون و راه

کرونا جان 766 نفر دیگر را در ایتالیا گرفت

تشکیل بیش از 10 هزار پرونده تخلف برای اصناف خوزستان

افزایش 115 درصدی تردد در جاده های کشور طی دیروز

«دیور» عینک های دست سازش را چگونه می سازد؟

سیزده بدر با طعم کرونا روی پشت بام

نحوه شناسایی واجدان شرایط تسهیلات کرونا

صنوف کشور تا چه روزی تعطیل هستند؟

توسعه خطوط مترو با درآمد حاصل از اعطای تراکم زمین های مجاورش/ حل مشکل ترافیک تهران با اجرای طرح «تی او دی»

رکوردشکنی جالب «بهتاش» پایتخت/ عکس

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

چگونه با 24 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

احتمال کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید نفت روسیه

چگونه با 24 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

رکوردزنی بهرام افشاری در اینستاگرام

ممنوعیت های فعالیت های صنوف در کرمان پا برجاست

زمان عرضه اولیه «صبا» قطعی شد

معیار تعیین قیمت در اخذ مالیات بر عایدی املاک چیست؟

عملکرد متفاوت در بازارهای بورس جهان

تعلیق قرارداد چیست؟

نگرانی برگشت موج دوم مسافران نوروزی هنوز پابرجاست

آب گیری زودهنگام مخازن سدهای خوزستان آغاز شد

کارخانه های نوآوری بازیگران جدید اکوسیستم کارآفرینی در شهرها

بازی های آپارتمانی برای کودکان

همکاری بیش از 42 هزار داوطلب با هلال احمر برای مقابله با کرونا

خودروهای برقی 75 درصد بازار نروژ را تصاحب کردند

بانک مرکزی چین مشوق اقتصادی جدیدی اعلام کرد

توزیع 11 هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت

افزایش 36 درصدی حمل کالاهای ضروری در کشور

افزایش دوباره بهای نفت در بازار جهانی

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

ویروس کرونا 1 میلیارد دلار از ثروت ترامپ را نابود کرد

قربانیان کرونا در آمریکا از 7 هزار نفر فراتر رفت

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین با جدیت تمام ادامه دارد

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی آذربایجان شرقی

سرمایه گذاری فوق العاده نیسان در کارخانه ساندرلند

هزینه 4.1 تریلیون دلاری ویروس کرونا برای اقتصاد جهان

عوامل جنایت کشته شدن راننده کامیون حامل کالای اساسی شناسایی و مجازات می شوند

خدمات مورد نیاز مشتریان سایپا به صورت تلفنی و اینترنتی ارائه می شود

4 وام دانشجویی که پُر متقاضی تر هستند /افزایش بودجه صندوق رفاه

4 وام دانشجویی که پُر متقاضی تر هستند /افزایش بودجه صندوق رفاه

200 میلیارد اعتبار برای تجهیز هنرستان ها و سیستم سرمایشی مدارس ابلاغ شد

فعالیت واحدهای تولیدی بلامانع است/ادامه تعطیلی اصناف غیرضروری

کمک حدود 90 میلیارد ریالی صنایع مازندران برای مقابله با کرونا

سمتاز بخرم یا بفروشم!؟ + لینک دانلود

فعالیت واحدهای تولیدی بلامانع است/ادامه تعطیلی اصناف غیرضروری

ایتالیای پر گردشگر بعد از کرونا چه می کند؟

میل گاردان چیست؟

شرایط فعالیت مشاغل صنفی، خدماتی، تجاری و واحد های تولیدی

همه مرسولات پستی آذربایجان شرقی ضد عفونی و گند زدایی می شوند

کاهش 24درصدی معاملات مسکن در اسفند 98

جهش تولید در گرو تحریک تقاضاست

مبتلایان به کرونا در 6 شهرستان سمنان به 426 نفر رسید+ نمودار جزییات

بازارگاه اینترنتی «این چند»

فروش باطری ماشین

رایمون تجربه آینده

هوآوی صدرنشین تعداد ثبت اختراع در اروپا در سال 2019 میلادی

سه گانه زیبا با دوربین خیره کننده

شیمی بازار در سال 98

نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ

در خانه بمانید و با اسنپ از سوپرمارکت خرید کنید

تحرک بخش تعاون زمینه ساز کمک به جهش تولید خواهد شد

بلیط هواپیما تفلیس را از سفرستان بخرید!

دو دستور رییس جمهور به وزیران تعاون و راه برای تسهیلات کسب وکار

بازدهی 192 درصدی فرابورس در سال 98

خودروهای پرنده، تحولی بزرگ در حوزه حمل و نقل

فناوری «بلاک چین» آینده را دستخوش چه تغییراتی خواهد کرد؟

کرونا صدای زمین را کم کرد!

وقتی حریق طعمه فناوری می شود!

آخرین تحولات بازار نفت

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین با جدیت تمام ادامه دارد

ممنوعیت ورود به تفرجگاه های روستای نسوز و هفت دستگاه

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین ماه با جدیت تمام ادامه دارد

سیر کیفی خودرو از غرب به شرق

سیر کیفی خودرو از غرب به شرق