مطالب مرتبط:
تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!
ظرف یک هفته 180 هزار نفر آموزش کرونا ویروس دیدند
رییس سازمان غذا و دارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!
شیوع کرونا در انتخابات! +فیلم
سمینار آموزشی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در شهرستان امیدیه
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:022020-02-18اقتصادي

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!


با این حال موسسه اعتبارسنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است بیش از اثرگذاری کرونا بر قیمت نفت، کاهش مقدار صادرات است که اقتصاد کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را تهدید می کند.

- پکن بزرگ ترین خریدار نفت این کشور ها محسوب می‎شود و کاهش رشد اقتصادی چین به معنای خرید کمتر نفت است.

علاوه بر این، اس اندپی گلوبال درخصوص چشم انداز بلندمدت اقتصاد این کشور ها نیز نگرانی هایی را مطرح کرده است.

به این معنا که با وجود شتاب جهانی برای فاصله گرفتن از مصرف سوخت های هیدروکربنی، کشور های خاورمیانه تا دهه آینده به درآمد های ناشی از نفت و گاز به شدت متکی خواهند ماند.

اما کاهش تدریجی قیمت نفت روی جریان مالی این کشور ها موثر است و موجب تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود.

از این رو برخی از این کشور ها از یک طلبکار خالص به یک بدهکار خالص تبدیل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول نیز حدود 10 روز پیش خطاب به کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس دقیقا همین هشدار را داده بود.

درحالی که تنها 10 روز از هشدار صندوق بین المللی پول به کشور های نفتی برای کاهش وابستگی اقتصادشان به نفت می گذرد، موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس نیز در گزارشی این کشور ها را خطاب قرار داده و اخطار داده که ریسک بزرگی در انتظار آن ها است.

موسسه رتبه بندی اس اندپی گلوبال اعلام می‎کند اقتصاد کشور های نفتی نیاز است با سرعت بیشتری از نفت فاصله بگیرد چراکه مصرف انرژی جهان به سرعت درحال گذار به سمت انرژی تجدیدپذیر است.

موضوعی که می تواند فشار زیادی به اقتصاد کشور های نفتی وارد کند.

علاوه بر این، این آژانس اطلاعاتی بر این باور است که در سال جاری دو تهدید عمده درآمد های نفتی و به دنبال آن رشد اقتصاد این کشور ها را تهدید می کند؛ یکی شیوع ویروس کرونا در چین و دیگری تعمیق و حتی تمدید توافق اوپک پلاس.

شیوع ویروس کرونای چینی از دو بُعد کاهش قیمت نفت و محدود کردن میزان صادرات درآمد های نفتی این کشور ها را در معرض خطر قرار داده است.

خطر در کمین اقتصاد های نفتی رییس موسسات رتبه بندی مالی خاورمیانه و آفریقا در اس اندپی گلوبال پلاتس در گزارشی که بخشی از آن روی تارنمای خبری این موسسه قرار گرفت، نوشته است: سرمایه گذاران در سراسر جهان تاثیر تغییرات آب و هوایی را در سبد خرید های خود موردتوجه قرار می دهند، از این رو آن ها سرمایه گذاری خود را در محل هایی که در معرض خطر تغییر قوانین برای کاهش تولید کربن قرار دارد، مورد بازبینی قرار خواهند داد و این می تواند به معنای سرعت گرفتن هرچه بیشترکاهش نیاز جهان به نفت باشد.

این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با این حال اقتصاد کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس هنوز هم به شدت به درآمد های هیدروکربونی اعتماد و تکیه می کنند.

از این رو انتظار می رود که تحولات اقتصادی و کاهش وابستگی به درآمد های نفتی در این کشور ها با سرعت کمی ادامه یابد.

با احتساب اینکه نفت به طور میانگین 70 درصد از درآمد این کشور ها را تشکیل می دهد، آن ها حتی برای اجرای برنامه های تنوع اقتصادی نیز به درآمد های نفتی وابسته هستند.

این در شرایطی است که کشور ها در سراسر جهان درحال افزایش مصرف انرژی‎هایی سازگار با محیط زیست هستند.

براساس این گزارش، اقتصاد های صادرکننده هیدروکربنی در خاورمیانه تا دهه آینده به نفت و گاز به عنوان منبع اصلی فعالیت های اقتصادی خود متکی خواهند ماند.

کاهش تدریجی قیمت نفت ابتدا روی جریان مالی این کشور ها تاثیر می گذارد و به دنبال آن کسری بودجه رخ خواهد داد.

کسری بودجه نیز به نوبه خود موجب ادامه یافتن تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود و برخی از این کشور ها را از یک طلبکار خالص به سمت یک بدهکار خالص سوق می‎دهد.

سوخت های هیدروکربوری به طور میانگین، 81 درصد از درآمد های صندوق های ثروت ملی کشور های حاشیه خلیج فارس را تشکیل می دهند.

موسسه رتبه سنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است که سقوط مستمر قیمت ها و رسیدن آن به حدود 40 دلار بر بشکه به دلیل افزایشی تدریجی بی میلی جهان به سوخت های فسیلی، سبب می شود رتبه اعتباری کشور های حاشیه خلیج فارس با دو درجه کاهش به نزدیک رتبه بنجل (junk) یا همان ریسک بالا برسد.

این گزارش خطاب به 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس تنظیم شده است.

شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان است که جزو ثروتمندترین کشور های نفتی جهان محسوب می‎شود.

از این رو می توان تهدیدی را که اس اندپی گلوبال درخصوص آن هشدار داده به راحتی به دیگر اقتصاد های نفتی در جهان تسری داد.

هفته گذشته نیز صندوق بین المللی پول به این دسته از کشور ها هشدار داده بود.

این سازمان در سناریوی اصلی خود پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت تا سال 2041 یعنی ظرف بیست سال آینده به اوج خود برسد و پس از آن رو به کاهش بگذارد.

با این حال صندوق بین المللی پول بر این باور است که اگر کشور های نفتی با متنوع کردن اقتصاد خود را برای این تحولات آماده نکنند، حتی پیش از فرارسیدن پیک تقاضای نفت به مشکل برخواهند خورد و ثروت آن ها به اتمام می‎رسد.

به این معنا که این 6 کشور به دنبال ضعف تقاضا کسری بودجه برخواهند خورد.

از این رو این کشور ها که درحال حاضر مجموع ثروت خالصشان حدود 2 هزار میلیارد دلار برآورد می شود، ظرف 15 سال آینده دارایی های خود را تماما از دست خواهند داد و از طلبکار خالص به بدهکار خالص بدل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول اقدامات اصلاحی که این کشور ها طی سال های اخیر و به دنبال افت قیمت نفت آغاز کرده اند را برای جلوگیری از این زیان کافی نمی داند.

این سازمان نیز توصیه کرده بود که کشور های نفتی در اجرای اصلاحات اقتصادی با هدف کاهش وابستگی خود به نفت تعجیل کنند.

اثر دوگانه کرونا بر اقتصاد کشور های نفتی علاوه بر تهدیدی که در دهه آینده در کمین اقتصاد های وابسته به نفت نشسته است، اس‎اندپی گلوبال درخصوص خطری که درآمد های نفتی این کشور ها را در سال جاری تهدید می کند، هشدار داده است.

این سازمان بر این باور است که شیوع ویروس کرونا در کنار توافق کاهش تولید کشور های عضو اوپک پلاس دو تهدیدی هستند که در سال جاری صادرات کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را در معرض خطر قرار خواهد داد.

براساس گزارش اس اندپی گلوبال ریتینگ، به دنبال انتشار ویروس کرونا در چین که بزرگ ترین خریدار نفت خاورمیانه محسوب می شود، اقتصاد 6 کشور نفتی حاشیه خلیج فارس در معرض خطر است.

تحولات اخیر می تواند بر رشد اقتصادی کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس که تا پیش از این در معرض خطر کاهش قیمت نفت و افزایش تنش های منطقه ای قرار داشتند، تاثیر بگذارد.

معاملات نفت در بازار های جهانی از میانه های ماه‎ گذشته میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و نگرانی از افت تقاضا برای نفت در این کشور حدود 14 درصد کاهش یافته است.

هر بشکه نفت برنت روز گذشته 4/ 65 دلار بر بشکه معامله شد که نسبت به سطوح پیش از شیوع کرونا حدود 9 دلار کمتر بود.

با این وجود افت قیمت نفت تنها یکی از وجوه تهدید درآمد های کشور های نفتی خاورمیانه توسط کرونا است، آنچه در گزارش اس اندپی گلوبال بر آن تاکید شده، کاهش مقدار صادرات است.

در واقع اس اندپی گلوبال بر این باور است که بیشترین تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا در چین از مسیر اثرگذاری بر میزان صادرات کشور های GCC انجام خواهد شد.

با وجود شیوع ویروس کرونا، این آژانس انتظار دارد قیمت نفت برنت در سال جاری به 60 دلار بر بشکه و در سال 2021 به 55 دلار بر بشکه برسد.

براساس این گزارش، کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس بین 4 تا 45 درصد از صادرات کالا های خود را که عمدتا شامل و نفت و گاز و مشتقات آن است، به مقصد چین انجام می دهند.

عمان با اختصاص دادن حدود 45 درصد از صادرات خود به این کشور در معرض بیشترین ریسک تحت شیوع ویروس کرونا در چین قرار دارد، از این رو تهدید های رکود اقتصادی عمان در سال جاری میلادی بیشتر شده است.

این درحالی است که امارات متحده عربی با صادرات تنها 2/ 4 درصد از کالا های خود به چین در معرض کمترین ریسک قرار دارد.

پیش بینی ها از کاهش صادرات به چین به دلیل برآورد کاهشی از رشد اقتصادی این کشور است.

اس اندپی گلوبال رشد اقتصادی چین در سال 2020 را 5درصد برآورد کرده که نسبت به رقم 1/ 6 درصد در سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته است.

این آژانس اطلاعاتی اعلام کرد که عربستان سعودی 4/ 12درصد از کل واردات نفت و گاز چین را تشکیل می دهد، درحالی که سهم عمان 2/ 7درصد، سهم امارات 8/ 2 درصد و کویت 5درصد است.

به دنبال این تحولات زاهابیا گوپتا، تحلیلگر موسسه اس اند پی گلوبال، اعلام کرده به دلیل پیش بینی افزایش هزینه ها و کاهش قیمت نفت، کسری بودجه کشور های عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سال آینده میلادی افزایش خواهد یافت.

پیش بینی شده کسری بودجه عربستان در سال 2020 میلادی به بیش از 7 درصد و در سال 2021 میلادی به بیش از 8 درصد برسد.

ایران نیز به خصوص بعد از اجرای تحریم های آمریکا، به صادرات نفت به چین وابسته است.

هیچ آمار معتبر و تاییدشده ای درخصوص میزان صادرات نفت کشور از زمان شروع تحریم ها وجود ندارد.

اما آن طور که موسسات اطلاعاتی و شرکت های ردگیری مسیر نفتکش ها اعلام می‎کنند، میزان صادرات نفت ایران افت قابل توجهی یافته و حتی به زیر 500 هزار بشکه در روز رسیده است.

آن طور که این موسسات اعلام می کنند، بخش اعظم این مقدار صادرات به چین ارسال می شود.

از این رو کرونای چینی می تواند صادرات نفت ایران را بیش از پیش محدود کند.

آشفتگی مالی با تمدید توافق نفتی به غیر از شیوع ویروس کرونا، توافق اوپک پلاس دیگر تهدید رشد اقتصادی کشور های حاشیه خلیج فارس اعلام شده است.

آژانس رتبه بندی اس اندپی گلوبال پلاتس می گوید تمدید توافق نفتی اوپک پلاس به فراتر از ماه مارس می تواند به اقتصاد این کشور ها آسیب بزند و آن ها را از تعادل مالی خارج کند.

براساس این گزارش، چنین تصمیمی می تواند برآورد اس اندپی گلوبال از حساب مالی و جاری این کشور ها را تغییر دهد.

تعمیق و تمدید توافق نفتی به معنای محدود شدن توان صادراتی این کشور ها است.

اوپک و برخی کشور های غیرعضو این سازمان از جمله روسیه که به اوپک پلاس معروف هستند، از ابتدای سال 2019 توافقی برای کاهش روزانه 2/ 1 میلیون بشکه ای عرضه را اجرا کردند.

برآورد ها از بازگشت مازاد عرضه موجب شد که این توافق از ابتدای سال جاری میلادی 500 هزار بشکه دیگر تعمیق شود و به 7/ 1 میلیون بشکه در روز تا پایان مارس 2020 برسد.

درحالی که نیمی از زمان این توافق گذشته است، شیوع ویروس کرونا موجب شده که برآورد ها از مازاد عرضه در بازار نفت تشدید شود.

از این رو کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق نفتی پیشنهاد داده که اوپک پلاس توافق را در سه ماه دوم نه تن ها تمدید کند بلکه 600 هزار بشکه دیگر توافق نفتی را تعمیق بخشد.


کلید واژه ها: کشور - صندوق بین المللی پول - اقتصاد - قیمت نفت - حاشیه خلیج فارس - رشد اقتصادی چین - کاهش - اقتصاد کشور - فاصله گرفتن - رشد اقتصادی - کرونا - بین المللی - خاورمیانه - خلیج فارس - بزرگ ترین - مصرف سوخت - معنا - خرید - نفت و گاز - نفتی - قیمت - اقتصادی - صادرات - دارایی - نگرانی - طلبکار - حاشیه - شورای - صندوق - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
تعداد خطوط اتوبوسرانی کلانشهر اصفهان افزایش یافت

تاکنون 1300 میلیارد ریال در بخش معدن منطقه آزاد ماکو سرمایه گذاری شده است

چگونه برای بیمه بیکاری ثبت نام کنیم؟

دانشجویان بابت تعطیلی خوابگاه اجاره نمی دهند

افزایش 21 درصدی حقوق کارگران در سال 99

توزیع یک هزار و 485 بسته سبد غذایی و بهداشتی در مناطق محروم زنجان

قیمت نفت اوپک بازهم ریخت

بهره آفریقایی ها از تکنولوژی برای مهار کرونا

افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در 1399 تصویب شد

کاهش 30 درصدی مصرف مرغ

چرا حق بیمه شخص ثالث خودروها با هم تفاوت دارد؟

چرا حق بیمه شخص ثالث بنز با پراید تفاوت دارد؟

افزایش مزد کارگران 21 درصد اعلام شد+جزییات

چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟

شوک میلیاردی جدید برای استقلال

چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟

چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟/از واردات کیت تشخیص تا 500 تخت بیمارستان

تایید یا تکذیب استعفای رییس سازمان بورس اوراق بهادار؟

قیمت نفت آمریکا به طور ناگهانی جهش کرد

چگونه برای بیمه بیکاری ثبت نام کنیم؟

استخدام امروز رشت - 21 فروردین 99

جدول میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 99

قیمت گوشی های شرکت شیائومی + جدول

فروش نیسان در چین 44.9 درصد سقوط کرد |

راهکارهایی برای جلوگیری از جعل امضاء به هنگام صدور چک

چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟/سنگ تمام اولین شریک تجاری ایران در گذر از بحران کرونا

رشد اقتصادی آمریکا در 3 ماهه دوم به منفی 30 درصد خواهد رسید

فروش نیسان در چین 44.9 درصد سقوط کرد/ کاهش 50 درصدی فروش هوندا

سایت ثبت نام وام حمایتی کرونا هنوز مشخص نشده است

اقتصاد فرانسه 6 درصد از 3 ماهه قبل کوچکتر شد/ بدترین رکود از جنگ جهانی دوم

بانک مرکزی اروپا به دنبال بسته نجات 1.5 تریلیون یورویی است

دانشجویان بابت تعطیلی خوابگاه در شرایط کرونایی ملزم به پرداخت اجاره بها نیستند

پول پاشی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا تورم زاست / دولت سیاست های مالی بکار بگیرد

ادامه کاهش قیمت در بازار طلا و ارز

اختصاص 211میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کاهش فروش شرکت های نیسان و تویوتا در پی شیوع کرونا

از نگرانی مردم تهران از ابتلا به کرونا تا افزایش اختلافات خانوادگی

تازه ترین اقدامات جهانی برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا

راهکاری برای کاهش استرس روزانه

واردات موبایل از یک ماه پیش متوقف است

حکم 5 میلیاردی تعزیرات برای قاچاقچی سوخت

اختصاص 211میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

چه اقلام پزشکی از چین وارد ایران شد؟/سنگ تمام اولین شریک تجاری ایران در گذر از بحران کرونا

این روزها معنای انتظار را به خوبی درک می کنیم

ترکیه یارانه کرونایی می دهد

حداقل دستمزد، 55 درصد هزینه معیشت یک خانوار کارگری را پوشش می دهد

تونل گوتهارد یا بهشت آباد؛ علت نارواپردازی درباره انتقال آب به اصفهان چیست؟

قیمت نفت آمریکا به طور ناگهانی 11 درصد جهش کرد

مناطق آزاد لیتوانی، بهشت مالیاتی سرمایه گذاران/ اهمیت برندینگ در بزرگترین اقتصاد منطقه بالتیک

تشریح معاملات عملیات بازار باز در 20 فروردین ماه

رقم دستمزد کارگران امشب مشخص می شود؟

بازگشایی اصناف از 23 فروردین در کشور/ اول اردیبهشت در تهران

جزییات افزایش حداقل حقوق

حداقل دستمزد کارگران 21 درصد افزایش یافت / سایر سطوح مزدی15درصد+3روزانه هزارتومان

امکان ندارد داروی فاویپراویر از داخل کشور به بیرون نشت کرده باشد /اختصاصی

همه چیز در مورد افزایش حقوق کارمندان و کارگران + مبلغ حقوق در سال 99

انفجار خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه

پاسخ قاطع دکتر علی رزازان : امکان ندارد از داخل کشور به بیرون نشت کرده باشد /اختصاصی

کامیون اهدایی به راننده ایرانی با معافیت گمرکی، ترخیص شد

خبر chr(034)سرقت اطلاعات 63 میلیون حساب بانک صادراتchr(034) جعلی است

آژانس های زیارتی هم مشمول حمایت دولت می شوند

کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده است

چراغ سبز اروپا به شرکت های داروساز برای تولید داروی کرونا

اعلام رقم دستمزد کارگران تا ساعاتی دیگر

تلاش آمریکا برای توقیف وجوه بانک مرکزی ایران در اروپا خنثی شد

بهره برداری از سیلاب های اخیر برای تولید برق/ کاهش بارندگی داشتیم

مانعی برای افزایش 11 درصدی کرایه های تاکسی وجود ندارد

نحوه ثبت نام بیمه بیکاری

ایراد فقهی یک مجتهد به وام عمومی قرض الحسنه

ماجرای سایت ثبت نام وام یک میلیون تومانی

امکان افزایش ضریب نفوذ بیمه های زندگی در جامعه به 60 درصد

شرکت های دانش بنیان مازندران بسته حمایتی دریافت می کنند

توصیه ای برای کاهش استرس روزانه

دانشجویان بابت تعطیلی خوابگاه در شرایط کرونایی ملزم به پرداخت اجاره بها نیستند

تاب آوری اقتصادی ایرانیان در برابر کرونا چقدر است؟

رگ حیات نفت شیل آمریکا در دستان اوپک پلاس

تشریح تاثیرات کرونا بر بازار مسکن / اختصاصی

دانشجویان بابت تعطیلی خوابگاه در شرایط کرونایی ملزم به پرداخت اجاره بها نیستند

نماد شستا در بورس درج شد

 همتی: تلاش آمریکا برای توقیف وجوه بانک مرکزی در اروپا خنثی شد

تولید 130 هزار شیلد محافظ کرونا توسط شرکت دانش بنیان

حداقل دستمزد کارگران مشخص شد/ اعلام جزییات

مطالبات مؤسسات تشخیصی و درمانی استان بوشهر پرداخت شد

کاهش 44 درصدی تردد خودروها در روز 19 فروردین

افزایش 21 درصدی حداقل دستمزد کارگران تصویب شد

قیمت آپارتمان در محدوده کوی بیمه

قیمت روز محصولات ایران خودرو /پژو پارسLX به قیمت 85میلیون تومان

کرونا بدترین عملکرد اقتصادی فرانسه در 75 سال اخیر را رقم زد

کرونا 400 میلیون هندی را با خطر فقر مطلق مواجه ساخت

قیمت سبد نفتی اوپک به زیر 23 دلار رسید

جزییات وام 5هزارمیلیاردی بنگاه ها/به ازای هر کارگر 12 و16 میلیون

چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها

همه محرومان باید خانه داشته باشند

مشارکت 170 میلیارد ریالی مردم در بازار سرمایه علیه کرونا

جلوگیری از تعطیلی قطعی 25 واحد تولیدی/ 183 هزار و 831 پرونده در دستگاه قضایی مختومه شده است

نجات صنعت نساجی با صادرات لباس بیمارستانی

چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها

ورشکستگی صنعت هوایی در پی شیوع کرونا

شاخص بورس ارتفاع 590 هزار واحد را هم فتح کرد

مطالبات مؤسسات تشخیصی و درمانی استان بوشهر پرداخت شد

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!