مطالب مرتبط:
تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!
ظرف یک هفته 180 هزار نفر آموزش کرونا ویروس دیدند
رییس سازمان غذا و دارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!
شیوع کرونا در انتخابات! +فیلم
سمینار آموزشی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در شهرستان امیدیه
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:022020-02-18اقتصادي

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!


با این حال موسسه اعتبارسنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است بیش از اثرگذاری کرونا بر قیمت نفت، کاهش مقدار صادرات است که اقتصاد کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را تهدید می کند.

- پکن بزرگ ترین خریدار نفت این کشور ها محسوب می‎شود و کاهش رشد اقتصادی چین به معنای خرید کمتر نفت است.

علاوه بر این، اس اندپی گلوبال درخصوص چشم انداز بلندمدت اقتصاد این کشور ها نیز نگرانی هایی را مطرح کرده است.

به این معنا که با وجود شتاب جهانی برای فاصله گرفتن از مصرف سوخت های هیدروکربنی، کشور های خاورمیانه تا دهه آینده به درآمد های ناشی از نفت و گاز به شدت متکی خواهند ماند.

اما کاهش تدریجی قیمت نفت روی جریان مالی این کشور ها موثر است و موجب تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود.

از این رو برخی از این کشور ها از یک طلبکار خالص به یک بدهکار خالص تبدیل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول نیز حدود 10 روز پیش خطاب به کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس دقیقا همین هشدار را داده بود.

درحالی که تنها 10 روز از هشدار صندوق بین المللی پول به کشور های نفتی برای کاهش وابستگی اقتصادشان به نفت می گذرد، موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس نیز در گزارشی این کشور ها را خطاب قرار داده و اخطار داده که ریسک بزرگی در انتظار آن ها است.

موسسه رتبه بندی اس اندپی گلوبال اعلام می‎کند اقتصاد کشور های نفتی نیاز است با سرعت بیشتری از نفت فاصله بگیرد چراکه مصرف انرژی جهان به سرعت درحال گذار به سمت انرژی تجدیدپذیر است.

موضوعی که می تواند فشار زیادی به اقتصاد کشور های نفتی وارد کند.

علاوه بر این، این آژانس اطلاعاتی بر این باور است که در سال جاری دو تهدید عمده درآمد های نفتی و به دنبال آن رشد اقتصاد این کشور ها را تهدید می کند؛ یکی شیوع ویروس کرونا در چین و دیگری تعمیق و حتی تمدید توافق اوپک پلاس.

شیوع ویروس کرونای چینی از دو بُعد کاهش قیمت نفت و محدود کردن میزان صادرات درآمد های نفتی این کشور ها را در معرض خطر قرار داده است.

خطر در کمین اقتصاد های نفتی رییس موسسات رتبه بندی مالی خاورمیانه و آفریقا در اس اندپی گلوبال پلاتس در گزارشی که بخشی از آن روی تارنمای خبری این موسسه قرار گرفت، نوشته است: سرمایه گذاران در سراسر جهان تاثیر تغییرات آب و هوایی را در سبد خرید های خود موردتوجه قرار می دهند، از این رو آن ها سرمایه گذاری خود را در محل هایی که در معرض خطر تغییر قوانین برای کاهش تولید کربن قرار دارد، مورد بازبینی قرار خواهند داد و این می تواند به معنای سرعت گرفتن هرچه بیشترکاهش نیاز جهان به نفت باشد.

این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با این حال اقتصاد کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس هنوز هم به شدت به درآمد های هیدروکربونی اعتماد و تکیه می کنند.

از این رو انتظار می رود که تحولات اقتصادی و کاهش وابستگی به درآمد های نفتی در این کشور ها با سرعت کمی ادامه یابد.

با احتساب اینکه نفت به طور میانگین 70 درصد از درآمد این کشور ها را تشکیل می دهد، آن ها حتی برای اجرای برنامه های تنوع اقتصادی نیز به درآمد های نفتی وابسته هستند.

این در شرایطی است که کشور ها در سراسر جهان درحال افزایش مصرف انرژی‎هایی سازگار با محیط زیست هستند.

براساس این گزارش، اقتصاد های صادرکننده هیدروکربنی در خاورمیانه تا دهه آینده به نفت و گاز به عنوان منبع اصلی فعالیت های اقتصادی خود متکی خواهند ماند.

کاهش تدریجی قیمت نفت ابتدا روی جریان مالی این کشور ها تاثیر می گذارد و به دنبال آن کسری بودجه رخ خواهد داد.

کسری بودجه نیز به نوبه خود موجب ادامه یافتن تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود و برخی از این کشور ها را از یک طلبکار خالص به سمت یک بدهکار خالص سوق می‎دهد.

سوخت های هیدروکربوری به طور میانگین، 81 درصد از درآمد های صندوق های ثروت ملی کشور های حاشیه خلیج فارس را تشکیل می دهند.

موسسه رتبه سنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است که سقوط مستمر قیمت ها و رسیدن آن به حدود 40 دلار بر بشکه به دلیل افزایشی تدریجی بی میلی جهان به سوخت های فسیلی، سبب می شود رتبه اعتباری کشور های حاشیه خلیج فارس با دو درجه کاهش به نزدیک رتبه بنجل (junk) یا همان ریسک بالا برسد.

این گزارش خطاب به 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس تنظیم شده است.

شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان است که جزو ثروتمندترین کشور های نفتی جهان محسوب می‎شود.

از این رو می توان تهدیدی را که اس اندپی گلوبال درخصوص آن هشدار داده به راحتی به دیگر اقتصاد های نفتی در جهان تسری داد.

هفته گذشته نیز صندوق بین المللی پول به این دسته از کشور ها هشدار داده بود.

این سازمان در سناریوی اصلی خود پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت تا سال 2041 یعنی ظرف بیست سال آینده به اوج خود برسد و پس از آن رو به کاهش بگذارد.

با این حال صندوق بین المللی پول بر این باور است که اگر کشور های نفتی با متنوع کردن اقتصاد خود را برای این تحولات آماده نکنند، حتی پیش از فرارسیدن پیک تقاضای نفت به مشکل برخواهند خورد و ثروت آن ها به اتمام می‎رسد.

به این معنا که این 6 کشور به دنبال ضعف تقاضا کسری بودجه برخواهند خورد.

از این رو این کشور ها که درحال حاضر مجموع ثروت خالصشان حدود 2 هزار میلیارد دلار برآورد می شود، ظرف 15 سال آینده دارایی های خود را تماما از دست خواهند داد و از طلبکار خالص به بدهکار خالص بدل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول اقدامات اصلاحی که این کشور ها طی سال های اخیر و به دنبال افت قیمت نفت آغاز کرده اند را برای جلوگیری از این زیان کافی نمی داند.

این سازمان نیز توصیه کرده بود که کشور های نفتی در اجرای اصلاحات اقتصادی با هدف کاهش وابستگی خود به نفت تعجیل کنند.

اثر دوگانه کرونا بر اقتصاد کشور های نفتی علاوه بر تهدیدی که در دهه آینده در کمین اقتصاد های وابسته به نفت نشسته است، اس‎اندپی گلوبال درخصوص خطری که درآمد های نفتی این کشور ها را در سال جاری تهدید می کند، هشدار داده است.

این سازمان بر این باور است که شیوع ویروس کرونا در کنار توافق کاهش تولید کشور های عضو اوپک پلاس دو تهدیدی هستند که در سال جاری صادرات کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را در معرض خطر قرار خواهد داد.

براساس گزارش اس اندپی گلوبال ریتینگ، به دنبال انتشار ویروس کرونا در چین که بزرگ ترین خریدار نفت خاورمیانه محسوب می شود، اقتصاد 6 کشور نفتی حاشیه خلیج فارس در معرض خطر است.

تحولات اخیر می تواند بر رشد اقتصادی کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس که تا پیش از این در معرض خطر کاهش قیمت نفت و افزایش تنش های منطقه ای قرار داشتند، تاثیر بگذارد.

معاملات نفت در بازار های جهانی از میانه های ماه‎ گذشته میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و نگرانی از افت تقاضا برای نفت در این کشور حدود 14 درصد کاهش یافته است.

هر بشکه نفت برنت روز گذشته 4/ 65 دلار بر بشکه معامله شد که نسبت به سطوح پیش از شیوع کرونا حدود 9 دلار کمتر بود.

با این وجود افت قیمت نفت تنها یکی از وجوه تهدید درآمد های کشور های نفتی خاورمیانه توسط کرونا است، آنچه در گزارش اس اندپی گلوبال بر آن تاکید شده، کاهش مقدار صادرات است.

در واقع اس اندپی گلوبال بر این باور است که بیشترین تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا در چین از مسیر اثرگذاری بر میزان صادرات کشور های GCC انجام خواهد شد.

با وجود شیوع ویروس کرونا، این آژانس انتظار دارد قیمت نفت برنت در سال جاری به 60 دلار بر بشکه و در سال 2021 به 55 دلار بر بشکه برسد.

براساس این گزارش، کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس بین 4 تا 45 درصد از صادرات کالا های خود را که عمدتا شامل و نفت و گاز و مشتقات آن است، به مقصد چین انجام می دهند.

عمان با اختصاص دادن حدود 45 درصد از صادرات خود به این کشور در معرض بیشترین ریسک تحت شیوع ویروس کرونا در چین قرار دارد، از این رو تهدید های رکود اقتصادی عمان در سال جاری میلادی بیشتر شده است.

این درحالی است که امارات متحده عربی با صادرات تنها 2/ 4 درصد از کالا های خود به چین در معرض کمترین ریسک قرار دارد.

پیش بینی ها از کاهش صادرات به چین به دلیل برآورد کاهشی از رشد اقتصادی این کشور است.

اس اندپی گلوبال رشد اقتصادی چین در سال 2020 را 5درصد برآورد کرده که نسبت به رقم 1/ 6 درصد در سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته است.

این آژانس اطلاعاتی اعلام کرد که عربستان سعودی 4/ 12درصد از کل واردات نفت و گاز چین را تشکیل می دهد، درحالی که سهم عمان 2/ 7درصد، سهم امارات 8/ 2 درصد و کویت 5درصد است.

به دنبال این تحولات زاهابیا گوپتا، تحلیلگر موسسه اس اند پی گلوبال، اعلام کرده به دلیل پیش بینی افزایش هزینه ها و کاهش قیمت نفت، کسری بودجه کشور های عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سال آینده میلادی افزایش خواهد یافت.

پیش بینی شده کسری بودجه عربستان در سال 2020 میلادی به بیش از 7 درصد و در سال 2021 میلادی به بیش از 8 درصد برسد.

ایران نیز به خصوص بعد از اجرای تحریم های آمریکا، به صادرات نفت به چین وابسته است.

هیچ آمار معتبر و تاییدشده ای درخصوص میزان صادرات نفت کشور از زمان شروع تحریم ها وجود ندارد.

اما آن طور که موسسات اطلاعاتی و شرکت های ردگیری مسیر نفتکش ها اعلام می‎کنند، میزان صادرات نفت ایران افت قابل توجهی یافته و حتی به زیر 500 هزار بشکه در روز رسیده است.

آن طور که این موسسات اعلام می کنند، بخش اعظم این مقدار صادرات به چین ارسال می شود.

از این رو کرونای چینی می تواند صادرات نفت ایران را بیش از پیش محدود کند.

آشفتگی مالی با تمدید توافق نفتی به غیر از شیوع ویروس کرونا، توافق اوپک پلاس دیگر تهدید رشد اقتصادی کشور های حاشیه خلیج فارس اعلام شده است.

آژانس رتبه بندی اس اندپی گلوبال پلاتس می گوید تمدید توافق نفتی اوپک پلاس به فراتر از ماه مارس می تواند به اقتصاد این کشور ها آسیب بزند و آن ها را از تعادل مالی خارج کند.

براساس این گزارش، چنین تصمیمی می تواند برآورد اس اندپی گلوبال از حساب مالی و جاری این کشور ها را تغییر دهد.

تعمیق و تمدید توافق نفتی به معنای محدود شدن توان صادراتی این کشور ها است.

اوپک و برخی کشور های غیرعضو این سازمان از جمله روسیه که به اوپک پلاس معروف هستند، از ابتدای سال 2019 توافقی برای کاهش روزانه 2/ 1 میلیون بشکه ای عرضه را اجرا کردند.

برآورد ها از بازگشت مازاد عرضه موجب شد که این توافق از ابتدای سال جاری میلادی 500 هزار بشکه دیگر تعمیق شود و به 7/ 1 میلیون بشکه در روز تا پایان مارس 2020 برسد.

درحالی که نیمی از زمان این توافق گذشته است، شیوع ویروس کرونا موجب شده که برآورد ها از مازاد عرضه در بازار نفت تشدید شود.

از این رو کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق نفتی پیشنهاد داده که اوپک پلاس توافق را در سه ماه دوم نه تن ها تمدید کند بلکه 600 هزار بشکه دیگر توافق نفتی را تعمیق بخشد.


کلید واژه ها: کشور - صندوق بین المللی پول - اقتصاد - قیمت نفت - حاشیه خلیج فارس - رشد اقتصادی چین - کاهش - اقتصاد کشور - فاصله گرفتن - رشد اقتصادی - کرونا - بین المللی - خاورمیانه - خلیج فارس - بزرگ ترین - مصرف سوخت - معنا - خرید - نفت و گاز - نفتی - قیمت - اقتصادی - صادرات - دارایی - نگرانی - طلبکار - حاشیه - شورای - صندوق - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی قیمت دلار در سال آینده

کاهش 31 درصدی بارش های نوروزی در خراسان شمالی

تولید 20 هزار ماسک با حمایت گروه مالی گردشگری

فاز دوم انبار نفت ارومیه تاپایان سال آماده بهره برداری می شود

ایجاد 120 واحد بانک نشا برای کشاورزان گیلان

زیرساخت های جهش تولید در بخش کشاورزی گلستان بهبود می یابد

تولید سالانه 25 هزار متر سنگ پلیمری یا نانو در شهرستان گناباد

خرید 4.3 میلیارد تومان برق از سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی

قیمت سکه و ارز چند؟

توسعه صنایع دستی راهکار مناسبی برای اشتغال پایدار است

اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی باعث افزایش سرانه درآمد مردم می شود

قیمت سکه صد هزار تومان عقب نشست

موضع ایران درباره نشست آینده اوپک

موضع ایران درباره نشست آینده اوپک

تولید سالانه 25 هزار متر سنگ پلیمری یا نانو در شهرستان گناباد

شیوع ویروس کرونا خسارت های بسیاری در زمینه اقتصاد به کشور وارد کرد

بهره مندی یک هزارو 307 روستای کردستان از نعمت گاز

پیش بینی افزایش تولید ماسک به 5 میلیون عدد در روز

قیمت طلا | قیمت سکه | قیمت دلار | سه شنبه 99/01/19

ایجاد 120 واحد بانک نشا برای کشاورزان گیلان

رفع مشکلات اقتصادی کرونا با افزایش درآمد خانوارها

پول کثیف!!!

جدول قیمت سکه، طلا و ارز 19 فروردین

فاز دوم انبار نفت ارومیه تاپایان سال آماده بهره برداری می شود

دارایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز چه شد؟

تصاویر/ سایه «کرونا» بر کسب و کارهای مختلف

فروش داروی اهدایی ژاپن با قیمت نجومی در بازار سیاه ایران! +عکس

50 درصد تماس های خط مشاوره بهزیستی مربوط به کرونا است

کدام دیپلماسی انرژی ثبات را به بازار نفت بازمی گرداند؟

تمامی مسافران در فرودگاه ها تب سنجی می شوند

آغاز خرید تضمینی مرغ از مرغداران

اولین ابرماه امسال را از دست ندهید

وزیر اقتصاد: 85 درصد واردات کشور مربوط به مواد اولیه و واسطه ای است

خرید با لباس غواصی برای محافظت در برابر کرونا!

موافقت روسیه و عربستان با کاهش 15 درصدی عرضه نفت

نشست کارگروه «جهش تولید»

کرونا تا چند دقیقه بر روی لباس ها باقی می ماند؟

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 19 فروردین 99

آخرین استعلام خودروسازان از استاندار تهران برای شروع تولید

تایید حضور روسیه در نشست پنجشنبه اوپک پلاس/ بانک مرکزی از رکورد تورم در سال 98 خبر داد / جزییات اقساط وام یک میلیونی یارانه بگیران/ زمان واریز اولین یارانه نقدی سال 99

افزایش مبتلایان کرونا در ترکیه به 34109 نفر

جایگاه های سوخت اصفهان از شیوع کرونا ضرری میلیاردی متحمل شدند

شکوفه های بادام «دره چای»+ عکس

زنگنه موضع ایران درباره نشست آینده اوپک را تشریح کرد

تکمیل 62 مجتمع دامپروری عشایری در شیروان

تمامی مسافران در فرودگاه ها تب سنجی می شوند

85 درصد واردات کشور مربوط به مواد اولیه و واسطه ای است

افزایش 60 درصدی شرکت های دانش بنیان آذربایجان شرقی

تاثیر اندک وام 1میلیون تومانی در پوشش هزینه خانوارها

زیرساخت های جهش تولید در بخش کشاورزی گلستان بهبود می یابد

شماره 7 سابق پرسپولیس کرونا گرفت

زنگنه موضع ایران درباره نشست آینده اوپک را تشریح کرد

خودرو های 70 تا 100 میلیون تومانی در بازار تهران کدام است؟

ضرر 9.5 میلیاردی جایگاه های سوخت اصفهان از شیوع کرونا

سود بانکی دونرخی می شود

نرخ انواع مرسدس بنز و ب.ام.و در بازار + جدول

بانک مرکزی:دارایی های بازگشتی موسسات غیرمجاز تحویل بانک ها شد

افزایش قیمتی برای شیرینی در نیمه شعبان نداریم

اعلام نتایج قرعه کشی مسکن ملی تا یک ماه آینده/ بازار زعفران تحت تاثیر کرونا/ درخواست اصنافی ها از امور مالیاتی

سایه «کرونا» بر کسب و کارهای مختلف

90 واحد صنفی متخلف در ایلام پلمب شدند/صدور اخطاریه پلمب یک هزار واحد صنفی دیگر

خرید 4.3 میلیارد تومان برق از سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی

پلمب واحدهای صنفی و تولیدی در صورت عدم رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی

برآورد تولید 12 میلیون متر مکعب چوب در سال/نیازی به واردات چوب نداریم

ثبت سفارش تا واردات انواع ماسک پزشکی در 48 ساعت/ امکان تولید 4 میلیون ماسک تا هفته اول اردیبهشت

توسعه صنایع دستی راهکار مناسبی برای اشتغال پایدار است

بانک مرکزی:دارایی های بازگشتی موسسات غیرمجاز تحویل بانک ها شد

وزیر اقتصاد: 85 درصد واردات کشور مربوط به مواد اولیه و واسطه ای است

وزیر نیرو: اولویت ما حل مشکلات زیرساختی شهرک های صنعتی است

افزایش آمار کرونا در دزفول نشان از رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی است

تعقیب خرس ها و خروج تک شاخ ها

اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی باعث افزایش سرانه درآمد مردم می شود

توضیحات دژپسند درباره نقش گمرک در مقابله با کرونا

قیمت خودرو در کارخانه افزایش پیدا خواهد کرد

گفتگوی زنگنه با وزاری نفت سه عضو اوپک وغیراوپک درباره بازار نفت

ابلاغ نشدن دستمزد کارگران به نفع هیچ کس نیست

وحشتناک ترین صندلی جهان + عکس

سند راهبردی بانک مرکزی تصویب شد

زنگنه با وزاری نفت سه عضو اوپک وغیراوپک گفتگو کرد

افزایش روزانه هفت نفر به آمار کرونا در دزفول نگران کننده است

عکس | خرید با لباس غواصی برای محافظت در برابر کرونا!

خراسان جنوبی رتبه نخست کاهش نرخ بیکاری در کشور را کسب کرد

نقد «پایش» از نحوه حمایت دولت از کسب و کارها در بحران کرونا

ابلاغ بخشنامه اجرای فاصله گذاری هوشمند در دستگاه های اجرایی

بیماران مبتلا به کرونا روی تخت بیمارستان بیمه می شوند

سکه صد هزار تومان عقب نشست

سکه صد هزار تومان عقب نشست

رایزنی زنگنه تولیدکنندگان نفت درباره نشست آتی اوپک

قیمت روز گوشی های نوکیا + جدول

هفت هزار اشتغال در بخش مسکن خراسان جنوبی ایجاد شد

فروش داروی اهدایی ژاپن در بازار سیاه ایران!

جزییات عرضه سهام شرکت های دولتی

هزار میلیارد تومان قرارداد پروژه راهسازی در خراسان جنوبی منعقد شد

ساخت هتلی شبیه باغ وحش انسان+عکس

هشدار سازمان بین المللی کار درباره شیوع کرونا

سکه صد هزار تومان عقب نشست

رهاسازی 10 فیل ماهی بالغ در استخر پرورش ماهی جهاد دانشگاهی مازندران

هزار میلیارد تومان قرارداد پروژه راهسازی در خراسان جنوبی منعقد شد

جهاد اهدای خون به همت زنان بسیجی + فیلم

حل مشکلات زیرساختی شهرک های صنعتی در اولویت وزارت نیرو

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!