مطالب مرتبط:
ظرف یک هفته 180 هزار نفر آموزش کرونا ویروس دیدند
رییس سازمان غذا و دارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!
شیوع کرونا در انتخابات! +فیلم
سمینار آموزشی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در شهرستان امیدیه
180 هزار نفر ظرف یک هفته آموزش کرونا ویروس دیدند
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:002020-02-18اقتصادي

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!


شیوع ویروس کرونا به خطر بزرگی برای رشد اقتصادی کشور های نفتی در سال 2020 بدل شده و بار دیگر شکنندگی اقتصاد این کشور ها را به نمایش درآورده است.

- نگرانی از افت تقاضای نفت چین به دنبال این اپیدمی، به کاهش 14 درصدی قیمت طلای سیاه منجر شده است.

آفتاب نیوز : "با این حال موسسه اعتبارسنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است بیش از اثرگذاری کرونا بر قیمت نفت، کاهش مقدار صادرات است که اقتصاد کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را تهدید می کند.

پکن بزرگ ترین خریدار نفت این کشور ها محسوب می‎شود و کاهش رشد اقتصادی چین به معنای خرید کمتر نفت است.

علاوه بر این، اس اندپی گلوبال درخصوص چشم انداز بلندمدت اقتصاد این کشور ها نیز نگرانی هایی را مطرح کرده است.

به این معنا که با وجود شتاب جهانی برای فاصله گرفتن از مصرف سوخت های هیدروکربنی، کشور های خاورمیانه تا دهه آینده به درآمد های ناشی از نفت و گاز به شدت متکی خواهند ماند.

اما کاهش تدریجی قیمت نفت روی جریان مالی این کشور ها موثر است و موجب تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود.

از این رو برخی از این کشور ها از یک طلبکار خالص به یک بدهکار خالص تبدیل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول نیز حدود 10 روز پیش خطاب به کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس دقیقا همین هشدار را داده بود.

درحالی که تنها 10 روز از هشدار صندوق بین المللی پول به کشور های نفتی برای کاهش وابستگی اقتصادشان به نفت می گذرد، موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس نیز در گزارشی این کشور ها را خطاب قرار داده و اخطار داده که ریسک بزرگی در انتظار آن ها است.

موسسه رتبه بندی اس اندپی گلوبال اعلام می‎کند اقتصاد کشور های نفتی نیاز است با سرعت بیشتری از نفت فاصله بگیرد چراکه مصرف انرژی جهان به سرعت درحال گذار به سمت انرژی تجدیدپذیر است.

موضوعی که می تواند فشار زیادی به اقتصاد کشور های نفتی وارد کند.

علاوه بر این، این آژانس اطلاعاتی بر این باور است که در سال جاری دو تهدید عمده درآمد های نفتی و به دنبال آن رشد اقتصاد این کشور ها را تهدید می کند؛ یکی شیوع ویروس کرونا در چین و دیگری تعمیق و حتی تمدید توافق اوپک پلاس.

شیوع ویروس کرونای چینی از دو بُعد کاهش قیمت نفت و محدود کردن میزان صادرات درآمد های نفتی این کشور ها را در معرض خطر قرار داده است.

خطر در کمین اقتصاد های نفتی رییس موسسات رتبه بندی مالی خاورمیانه و آفریقا در اس اندپی گلوبال پلاتس در گزارشی که بخشی از آن روی تارنمای خبری این موسسه قرار گرفت، نوشته است: سرمایه گذاران در سراسر جهان تاثیر تغییرات آب و هوایی را در سبد خرید های خود موردتوجه قرار می دهند، از این رو آن ها سرمایه گذاری خود را در محل هایی که در معرض خطر تغییر قوانین برای کاهش تولید کربن قرار دارد، مورد بازبینی قرار خواهند داد و این می تواند به معنای سرعت گرفتن هرچه بیشترکاهش نیاز جهان به نفت باشد.

این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با این حال اقتصاد کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس هنوز هم به شدت به درآمد های هیدروکربونی اعتماد و تکیه می کنند.

از این رو انتظار می رود که تحولات اقتصادی و کاهش وابستگی به درآمد های نفتی در این کشور ها با سرعت کمی ادامه یابد.

با احتساب اینکه نفت به طور میانگین 70 درصد از درآمد این کشور ها را تشکیل می دهد، آن ها حتی برای اجرای برنامه های تنوع اقتصادی نیز به درآمد های نفتی وابسته هستند.

این در شرایطی است که کشور ها در سراسر جهان درحال افزایش مصرف انرژی‎هایی سازگار با محیط زیست هستند.

براساس این گزارش، اقتصاد های صادرکننده هیدروکربنی در خاورمیانه تا دهه آینده به نفت و گاز به عنوان منبع اصلی فعالیت های اقتصادی خود متکی خواهند ماند.

کاهش تدریجی قیمت نفت ابتدا روی جریان مالی این کشور ها تاثیر می گذارد و به دنبال آن کسری بودجه رخ خواهد داد.

کسری بودجه نیز به نوبه خود موجب ادامه یافتن تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود و برخی از این کشور ها را از یک طلبکار خالص به سمت یک بدهکار خالص سوق می‎دهد.

سوخت های هیدروکربوری به طور میانگین، 81 درصد از درآمد های صندوق های ثروت ملی کشور های حاشیه خلیج فارس را تشکیل می دهند.

موسسه رتبه سنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است که سقوط مستمر قیمت ها و رسیدن آن به حدود 40 دلار بر بشکه به دلیل افزایشی تدریجی بی میلی جهان به سوخت های فسیلی، سبب می شود رتبه اعتباری کشور های حاشیه خلیج فارس با دو درجه کاهش به نزدیک رتبه بنجل (junk) یا همان ریسک بالا برسد.

این گزارش خطاب به 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس تنظیم شده است.

شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان است که جزو ثروتمندترین کشور های نفتی جهان محسوب می‎شود.

از این رو می توان تهدیدی را که اس اندپی گلوبال درخصوص آن هشدار داده به راحتی به دیگر اقتصاد های نفتی در جهان تسری داد.

هفته گذشته نیز صندوق بین المللی پول به این دسته از کشور ها هشدار داده بود.

این سازمان در سناریوی اصلی خود پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت تا سال 2041 یعنی ظرف بیست سال آینده به اوج خود برسد و پس از آن رو به کاهش بگذارد.

با این حال صندوق بین المللی پول بر این باور است که اگر کشور های نفتی با متنوع کردن اقتصاد خود را برای این تحولات آماده نکنند، حتی پیش از فرارسیدن پیک تقاضای نفت به مشکل برخواهند خورد و ثروت آن ها به اتمام می‎رسد.

به این معنا که این 6 کشور به دنبال ضعف تقاضا کسری بودجه برخواهند خورد.

از این رو این کشور ها که درحال حاضر مجموع ثروت خالصشان حدود 2 هزار میلیارد دلار برآورد می شود، ظرف 15 سال آینده دارایی های خود را تماما از دست خواهند داد و از طلبکار خالص به بدهکار خالص بدل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول اقدامات اصلاحی که این کشور ها طی سال های اخیر و به دنبال افت قیمت نفت آغاز کرده اند را برای جلوگیری از این زیان کافی نمی داند.

این سازمان نیز توصیه کرده بود که کشور های نفتی در اجرای اصلاحات اقتصادی با هدف کاهش وابستگی خود به نفت تعجیل کنند.

اثر دوگانه کرونا بر اقتصاد کشور های نفتی علاوه بر تهدیدی که در دهه آینده در کمین اقتصاد های وابسته به نفت نشسته است، اس‎اندپی گلوبال درخصوص خطری که درآمد های نفتی این کشور ها را در سال جاری تهدید می کند، هشدار داده است.

این سازمان بر این باور است که شیوع ویروس کرونا در کنار توافق کاهش تولید کشور های عضو اوپک پلاس دو تهدیدی هستند که در سال جاری صادرات کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را در معرض خطر قرار خواهد داد.

براساس گزارش اس اندپی گلوبال ریتینگ، به دنبال انتشار ویروس کرونا در چین که بزرگ ترین خریدار نفت خاورمیانه محسوب می شود، اقتصاد 6 کشور نفتی حاشیه خلیج فارس در معرض خطر است.

تحولات اخیر می تواند بر رشد اقتصادی کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس که تا پیش از این در معرض خطر کاهش قیمت نفت و افزایش تنش های منطقه ای قرار داشتند، تاثیر بگذارد.

معاملات نفت در بازار های جهانی از میانه های ماه‎ گذشته میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و نگرانی از افت تقاضا برای نفت در این کشور حدود 14 درصد کاهش یافته است.

هر بشکه نفت برنت روز گذشته 4/ 65 دلار بر بشکه معامله شد که نسبت به سطوح پیش از شیوع کرونا حدود 9 دلار کمتر بود.

با این وجود افت قیمت نفت تنها یکی از وجوه تهدید درآمد های کشور های نفتی خاورمیانه توسط کرونا است، آنچه در گزارش اس اندپی گلوبال بر آن تاکید شده، کاهش مقدار صادرات است.

در واقع اس اندپی گلوبال بر این باور است که بیشترین تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا در چین از مسیر اثرگذاری بر میزان صادرات کشور های GCC انجام خواهد شد.

با وجود شیوع ویروس کرونا، این آژانس انتظار دارد قیمت نفت برنت در سال جاری به 60 دلار بر بشکه و در سال 2021 به 55 دلار بر بشکه برسد.

براساس این گزارش، کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس بین 4 تا 45 درصد از صادرات کالا های خود را که عمدتا شامل و نفت و گاز و مشتقات آن است، به مقصد چین انجام می دهند.

عمان با اختصاص دادن حدود 45 درصد از صادرات خود به این کشور در معرض بیشترین ریسک تحت شیوع ویروس کرونا در چین قرار دارد، از این رو تهدید های رکود اقتصادی عمان در سال جاری میلادی بیشتر شده است.

این درحالی است که امارات متحده عربی با صادرات تنها 2/ 4 درصد از کالا های خود به چین در معرض کمترین ریسک قرار دارد.

پیش بینی ها از کاهش صادرات به چین به دلیل برآورد کاهشی از رشد اقتصادی این کشور است.

اس اندپی گلوبال رشد اقتصادی چین در سال 2020 را 5درصد برآورد کرده که نسبت به رقم 1/ 6 درصد در سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته است.

این آژانس اطلاعاتی اعلام کرد که عربستان سعودی 4/ 12درصد از کل واردات نفت و گاز چین را تشکیل می دهد، درحالی که سهم عمان 2/ 7درصد، سهم امارات 8/ 2 درصد و کویت 5درصد است.

به دنبال این تحولات زاهابیا گوپتا، تحلیلگر موسسه اس اند پی گلوبال، اعلام کرده به دلیل پیش بینی افزایش هزینه ها و کاهش قیمت نفت، کسری بودجه کشور های عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سال آینده میلادی افزایش خواهد یافت.

پیش بینی شده کسری بودجه عربستان در سال 2020 میلادی به بیش از 7 درصد و در سال 2021 میلادی به بیش از 8 درصد برسد.

ایران نیز به خصوص بعد از اجرای تحریم های آمریکا، به صادرات نفت به چین وابسته است.

هیچ آمار معتبر و تاییدشده ای درخصوص میزان صادرات نفت کشور از زمان شروع تحریم ها وجود ندارد.

اما آن طور که موسسات اطلاعاتی و شرکت های ردگیری مسیر نفتکش ها اعلام می‎کنند، میزان صادرات نفت ایران افت قابل توجهی یافته و حتی به زیر 500 هزار بشکه در روز رسیده است.

آن طور که این موسسات اعلام می کنند، بخش اعظم این مقدار صادرات به چین ارسال می شود.

از این رو کرونای چینی می تواند صادرات نفت ایران را بیش از پیش محدود کند.

آشفتگی مالی با تمدید توافق نفتی به غیر از شیوع ویروس کرونا، توافق اوپک پلاس دیگر تهدید رشد اقتصادی کشور های حاشیه خلیج فارس اعلام شده است.

آژانس رتبه بندی اس اندپی گلوبال پلاتس می گوید تمدید توافق نفتی اوپک پلاس به فراتر از ماه مارس می تواند به اقتصاد این کشور ها آسیب بزند و آن ها را از تعادل مالی خارج کند.

براساس این گزارش، چنین تصمیمی می تواند برآورد اس اندپی گلوبال از حساب مالی و جاری این کشور ها را تغییر دهد.

تعمیق و تمدید توافق نفتی به معنای محدود شدن توان صادراتی این کشور ها است.

اوپک و برخی کشور های غیرعضو این سازمان از جمله روسیه که به اوپک پلاس معروف هستند، از ابتدای سال 2019 توافقی برای کاهش روزانه 2/ 1 میلیون بشکه ای عرضه را اجرا کردند.

برآورد ها از بازگشت مازاد عرضه موجب شد که این توافق از ابتدای سال جاری میلادی 500 هزار بشکه دیگر تعمیق شود و به 7/ 1 میلیون بشکه در روز تا پایان مارس 2020 برسد.

درحالی که نیمی از زمان این توافق گذشته است، شیوع ویروس کرونا موجب شده که برآورد ها از مازاد عرضه در بازار نفت تشدید شود.

از این رو کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق نفتی پیشنهاد داده که اوپک پلاس توافق را در سه ماه دوم نه تن ها تمدید کند بلکه 600 هزار بشکه دیگر توافق نفتی را تعمیق بخشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - کشور - رشد اقتصادی - کرونا - حاشیه خلیج فارس - رشد اقتصادی چین - اقتصادی - نفتی - کاهش - نگرانی - ویروس کرونا - اقتصاد کشور - فاصله گرفتن - خاورمیانه - بزرگ ترین - مصرف سوخت - طلای سیاه - خلیج فارس - نفت و گاز - معنا - قیمت - خرید - بزرگ - صادرات - سال 2020 - آفتاب - موسسه - حاشیه - ویروس - نمایش

آخرین اخبار سرویس:
معافیت سه ماهه برای دارندگان چک های برگشتی

جزییات نحوه ی افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان

بانکداری ذخیره کسری چیست؟+ ویدئو

کشاورزان مزارع خود را هرچه سریعتر آماده کشت کنند

کشف محموله فندک قاچاق در گچساران

تولید انبوه و نوآورانه نیازمندی های بهداشتی کشور در 1 تا 3 ماه آینده

قیمت گوشت و مرغ در ماه رمضان افزایش پیدا نمی کند

شاکرمی: حضور فیزیکی خدمات گیرندگان ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها به حداقل ممکن رسیده است

کشاورزان مزارع خود را هرچه سریع تر آماده کشت کنند

اختصاص ارز دولتی به ;کالای نهایی حمایت مناسبی از تولیدکننده و مصرف کننده نیست

افزایش 30 تا 40 درصدی حقوق ها در دانشگاه امیرکبیر/ اعلام جزییات دفاع از پایان نامه ها

مصوبه شورای شهر به هیأت حل اختلاف ارسال شد/ عدم افزایش کرایه حمل و نقل عمومی تا اواخر اردیبهشت

قدردانی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران از شبکه بانکی

جابجایی 866 هزار تن کالاهای اساسی ظرف 20 روز

یافتن اطلاعات موثق در مورد کروناویروس از طریق کتابداران در استونی

مرحله دوم بسته معیشتی آخر فروردین پرداخت می شود/ هرگونه اجتماع ممنوع است

تحقق جهش تولید بدون کارآفرینی و خلاقیت ممکن نیست

جابجایی 866 هزار تن کالاهای اساسی ظرف 20 روز |

هشدار عضو ستاد کرونا درباره رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی

لزوم افزایش وسایل حمل ونقل عمومی در پایتخت به دنبال شیوع ویروس کرونا

کمک 10 میلیارد تومانی شرکت مس و مجتمع گل گهر به دانشگاه علوم پزشکی کرمان جهت مقابله با کرونا

گران شدن کرایه تاکسی بلاتکلیف باقی ماند

پس از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی، نماد پتروشیمی تندگویان مجاز به معامله شد

برنامه های سال 99 ایمپاسکو در راستای تحقق هدف “جهش تولید” اعلام شد

متوسط بارش ها در زنجان 251 میلیمتر ثبت شد

قیمت سکه امروز 1399/01/18| سکه امامی ارزان شد

مرغداران 1200 میلیارد تومان به خاطر کرونا ضرر کردند

مذاکرات شرکت آمازون با سازندگان تجهیزات تست کرونا

روحانی: 4 میلیون خانوار وام یک تا 2 میلیون تومانی می گیرند/ 3 نوبت بسته حمایتی پرداخت می شود/ زمان بازگشایی مدارس، آموزش و پرورش، حمل و نقل شهری اعلام نشده است

واحدهای تولیدی محصولات بهداشتی چهارمحال و بختیاری برای دریافت تسهیلات معرفی می شوند

مصرف بنزین بعد از تعطیلات نوروزی ثابت ماند

مصرف بنزین پس از تعطیلات نوروزی چه تغییری کرد؟

گران شدن کرایه تاکسی بلاتکلیف باقی ماند

هفت میلیون تردد خودرو در راه های استان قزوین

کرونا در تهران وارد مرحله پاندمی شده است

استخدام مهندس صنایع آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

متوسط بارش ها در زنجان 251 میلیمتر ثبت شد

جزییات نحوه افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری اعلام شد

بخشنامه لغو محرومیت های 3 ماه دارندگان چک برگشتی ابلاغ شد

5 بسته حمایتی ویژه کسب و کارهای حمل و نقلی

4 میلیون ایرانی فاقد درآمد، کارت اعتباری 2 میلیونی می گیرند

تذکر دوباره بانک مرکزی به بانک ها برای بازگرداندن اقساط تسهیلات

وام 4 درصد به کم درآمدها می دهیم/ بازگشایی کسب وکارها پلکانی است

4 میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت «تسهیلات خرید» تا سقف 2 میلیون تومان دریافت می کنند

چرا لبه های راه شیری، پیچ و تاب می خورد؟

هلدینگ صبا تامین بورسی می شود

کشف 72 تن گوشت غیربهداشتی در خراسان رضوی

قیمت ارزان ترین و گران ترین محصولات میادین میوه و تره بار

چرا سامانه معاملات بورس دچار اختلال شد؟

وام 4 درصد به کم درآمدها می دهیم/ بازگشایی کسب وکارها پلکانی است

این نوع حساب بانکی یارانه شما را قطع می کند!

مجوز صادرات شیر خشک صنعتی صادر شد + سند

تمهیدات جدید پیشگیری از شیوع کرونا در میادین میوه و تره بار تبریز

مدت اعتبار مجوزها و گواهی های شهرسازی در تبریز تمدید شد

10 ثروتمند برتر جهان تا 2019

افت چهار هزار واحدی شاخص بورس

تمام دستگاه ها و بانک های بروجرد تا پایان هفته جاری تعطیل است

441 نوبت بازدید از مراکز عرضه مواد خامی دامی مهاباد انجام شد

6 دستگاه شتاب نگار در سدهای استان مرکزی نصب شد

تخصیص 21 میلیون متر مکعب آب به اراضی شیب دار قزوین

معدوم سازی حدود 700 کیلوگرم گوشت غیربهداشتی در ماکو

فعالان حوزه گردشگری جوانرود برای دریافت خسارت ثبت نام شدند

هشدار عضو ستاد کرونا درباره رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی

4 میلیون ایرانی فاقد درآمد، کارت اعتباری 2 میلیونی می گیرند

جزییات افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری اعلام شد

35 طرح اقتصادی ویژه جهش تولید در استان مرکزی شناسایی شد

لزوم احیای صنعت نیل سازی دزفول

واکنش حریرچی به دریافت هزینه های 700 هزار تومانی انجام تست کرونا

اجاره بهای مسکن در سال 99 چه روندی خواهد داشت؟

نرخ عوارض آزادراه های دولتی افزایش یافت/ تهران-قم 1200 تومان

استاندار بوشهر: 5 هزار تن برنج در استان بوشهر توزیع می شود

مرحله دوم بسته معیشتی آخر فروردین پرداخت می شود

واگذاری تفرجگاه سد شاه قاسم یاسوج به بخش خصوصی

میزان ذخایر کالاهای اساسی در ایلام مثبت است

کاهش 90 درصدی ورود زائران به مشهد در نوروز 99

ضریب اشغال اماکن اقامتی گیلان به صفر رسید

محدودیت دایم در انتظار کدهای معاملاتی که سفارش های نامتعارف ارسال می کنند/ اعمال محدودیت دسترسی به کد معاملاتی از اول اردیبهشت ماه

اعلام فهرست مشاغل مجاز به فعالیت؛ سه شنبه

نظارت بازرسان دستگاه قضا بر تنظیم بازار

هشدار درباره فروپاشی اقتصاد جهانی

تمدید مهلت ثبت و ارسال اسناد پزشکی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر

23 میلیون خانوار یارانه بگیر، اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می کنند/ مرحله دوم بسته معیشتی آخر فروردین پرداخت می شود

جزییات کمک مالی خیران سلامت گیلان در مقابله با کرونا

مصرف بنزین پس از تعطیلات نوروزی چه تغییری کرده است؟

پرینت ارزان را از تاپ کپی بخواهید

لزوم افزایش وسایل حمل ونقل عمومی در پایتخت به دنبال شیوع کرونا

بسته تشویقی برای بخشودگی عوارض اصناف به شورای شهر کرمان ارائه می شود

پرداخت14میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای نانو برای مقابله باکرونا

ظرفیت های ممتاز گیلان در زمینه ترانزیت و صادرات کالاهای غیر نفتی

9 رشته قنات در میامی لایروبی شد

صدور بیش از 4000 رای جایگزین حبس در گلستان

وزیر کار: افراد بدون درآمد کارت اعتباری خرید 2 میلیون تومانی می گیرند

جزییات نحوه افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری

کوچ عشایر از خوزستان در روزهای کرونایی

پیش بینی برداشت بیش از 800 هزار تن گندم از مزارع آذربایجان شرقی

آغاز فعالیت نهادهای اجرایی ایلام از 23 فروردین ماه

راه اندازی واحدهای تولیدی استان قزوین

توزیع 24 تن برنج توسط تعاونی مرزی در گناوه آغاز شد

بانک مرکزی: اقساط برداشت شده از وام ها تا 7 روز به حساب برمی گردد

پایبند به تعهداتم در ارتقای نظارت مردمی بر شستا هستم

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!