مطالب مرتبط:
ظرف یک هفته 180 هزار نفر آموزش کرونا ویروس دیدند
رییس سازمان غذا و دارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!
شیوع کرونا در انتخابات! +فیلم
سمینار آموزشی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در شهرستان امیدیه
180 هزار نفر ظرف یک هفته آموزش کرونا ویروس دیدند
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:002020-02-18اقتصادي

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!


شیوع ویروس کرونا به خطر بزرگی برای رشد اقتصادی کشور های نفتی در سال 2020 بدل شده و بار دیگر شکنندگی اقتصاد این کشور ها را به نمایش درآورده است.

- نگرانی از افت تقاضای نفت چین به دنبال این اپیدمی، به کاهش 14 درصدی قیمت طلای سیاه منجر شده است.

آفتاب نیوز : "با این حال موسسه اعتبارسنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است بیش از اثرگذاری کرونا بر قیمت نفت، کاهش مقدار صادرات است که اقتصاد کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را تهدید می کند.

پکن بزرگ ترین خریدار نفت این کشور ها محسوب می‎شود و کاهش رشد اقتصادی چین به معنای خرید کمتر نفت است.

علاوه بر این، اس اندپی گلوبال درخصوص چشم انداز بلندمدت اقتصاد این کشور ها نیز نگرانی هایی را مطرح کرده است.

به این معنا که با وجود شتاب جهانی برای فاصله گرفتن از مصرف سوخت های هیدروکربنی، کشور های خاورمیانه تا دهه آینده به درآمد های ناشی از نفت و گاز به شدت متکی خواهند ماند.

اما کاهش تدریجی قیمت نفت روی جریان مالی این کشور ها موثر است و موجب تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود.

از این رو برخی از این کشور ها از یک طلبکار خالص به یک بدهکار خالص تبدیل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول نیز حدود 10 روز پیش خطاب به کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس دقیقا همین هشدار را داده بود.

درحالی که تنها 10 روز از هشدار صندوق بین المللی پول به کشور های نفتی برای کاهش وابستگی اقتصادشان به نفت می گذرد، موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس نیز در گزارشی این کشور ها را خطاب قرار داده و اخطار داده که ریسک بزرگی در انتظار آن ها است.

موسسه رتبه بندی اس اندپی گلوبال اعلام می‎کند اقتصاد کشور های نفتی نیاز است با سرعت بیشتری از نفت فاصله بگیرد چراکه مصرف انرژی جهان به سرعت درحال گذار به سمت انرژی تجدیدپذیر است.

موضوعی که می تواند فشار زیادی به اقتصاد کشور های نفتی وارد کند.

علاوه بر این، این آژانس اطلاعاتی بر این باور است که در سال جاری دو تهدید عمده درآمد های نفتی و به دنبال آن رشد اقتصاد این کشور ها را تهدید می کند؛ یکی شیوع ویروس کرونا در چین و دیگری تعمیق و حتی تمدید توافق اوپک پلاس.

شیوع ویروس کرونای چینی از دو بُعد کاهش قیمت نفت و محدود کردن میزان صادرات درآمد های نفتی این کشور ها را در معرض خطر قرار داده است.

خطر در کمین اقتصاد های نفتی رییس موسسات رتبه بندی مالی خاورمیانه و آفریقا در اس اندپی گلوبال پلاتس در گزارشی که بخشی از آن روی تارنمای خبری این موسسه قرار گرفت، نوشته است: سرمایه گذاران در سراسر جهان تاثیر تغییرات آب و هوایی را در سبد خرید های خود موردتوجه قرار می دهند، از این رو آن ها سرمایه گذاری خود را در محل هایی که در معرض خطر تغییر قوانین برای کاهش تولید کربن قرار دارد، مورد بازبینی قرار خواهند داد و این می تواند به معنای سرعت گرفتن هرچه بیشترکاهش نیاز جهان به نفت باشد.

این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با این حال اقتصاد کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس هنوز هم به شدت به درآمد های هیدروکربونی اعتماد و تکیه می کنند.

از این رو انتظار می رود که تحولات اقتصادی و کاهش وابستگی به درآمد های نفتی در این کشور ها با سرعت کمی ادامه یابد.

با احتساب اینکه نفت به طور میانگین 70 درصد از درآمد این کشور ها را تشکیل می دهد، آن ها حتی برای اجرای برنامه های تنوع اقتصادی نیز به درآمد های نفتی وابسته هستند.

این در شرایطی است که کشور ها در سراسر جهان درحال افزایش مصرف انرژی‎هایی سازگار با محیط زیست هستند.

براساس این گزارش، اقتصاد های صادرکننده هیدروکربنی در خاورمیانه تا دهه آینده به نفت و گاز به عنوان منبع اصلی فعالیت های اقتصادی خود متکی خواهند ماند.

کاهش تدریجی قیمت نفت ابتدا روی جریان مالی این کشور ها تاثیر می گذارد و به دنبال آن کسری بودجه رخ خواهد داد.

کسری بودجه نیز به نوبه خود موجب ادامه یافتن تقلیل خالص دارایی های آن ها می شود و برخی از این کشور ها را از یک طلبکار خالص به سمت یک بدهکار خالص سوق می‎دهد.

سوخت های هیدروکربوری به طور میانگین، 81 درصد از درآمد های صندوق های ثروت ملی کشور های حاشیه خلیج فارس را تشکیل می دهند.

موسسه رتبه سنجی اس اندپی گلوبال بر این باور است که سقوط مستمر قیمت ها و رسیدن آن به حدود 40 دلار بر بشکه به دلیل افزایشی تدریجی بی میلی جهان به سوخت های فسیلی، سبب می شود رتبه اعتباری کشور های حاشیه خلیج فارس با دو درجه کاهش به نزدیک رتبه بنجل (junk) یا همان ریسک بالا برسد.

این گزارش خطاب به 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس تنظیم شده است.

شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان است که جزو ثروتمندترین کشور های نفتی جهان محسوب می‎شود.

از این رو می توان تهدیدی را که اس اندپی گلوبال درخصوص آن هشدار داده به راحتی به دیگر اقتصاد های نفتی در جهان تسری داد.

هفته گذشته نیز صندوق بین المللی پول به این دسته از کشور ها هشدار داده بود.

این سازمان در سناریوی اصلی خود پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت تا سال 2041 یعنی ظرف بیست سال آینده به اوج خود برسد و پس از آن رو به کاهش بگذارد.

با این حال صندوق بین المللی پول بر این باور است که اگر کشور های نفتی با متنوع کردن اقتصاد خود را برای این تحولات آماده نکنند، حتی پیش از فرارسیدن پیک تقاضای نفت به مشکل برخواهند خورد و ثروت آن ها به اتمام می‎رسد.

به این معنا که این 6 کشور به دنبال ضعف تقاضا کسری بودجه برخواهند خورد.

از این رو این کشور ها که درحال حاضر مجموع ثروت خالصشان حدود 2 هزار میلیارد دلار برآورد می شود، ظرف 15 سال آینده دارایی های خود را تماما از دست خواهند داد و از طلبکار خالص به بدهکار خالص بدل خواهند شد.

صندوق بین المللی پول اقدامات اصلاحی که این کشور ها طی سال های اخیر و به دنبال افت قیمت نفت آغاز کرده اند را برای جلوگیری از این زیان کافی نمی داند.

این سازمان نیز توصیه کرده بود که کشور های نفتی در اجرای اصلاحات اقتصادی با هدف کاهش وابستگی خود به نفت تعجیل کنند.

اثر دوگانه کرونا بر اقتصاد کشور های نفتی علاوه بر تهدیدی که در دهه آینده در کمین اقتصاد های وابسته به نفت نشسته است، اس‎اندپی گلوبال درخصوص خطری که درآمد های نفتی این کشور ها را در سال جاری تهدید می کند، هشدار داده است.

این سازمان بر این باور است که شیوع ویروس کرونا در کنار توافق کاهش تولید کشور های عضو اوپک پلاس دو تهدیدی هستند که در سال جاری صادرات کشور های نفتی حاشیه خلیج فارس را در معرض خطر قرار خواهد داد.

براساس گزارش اس اندپی گلوبال ریتینگ، به دنبال انتشار ویروس کرونا در چین که بزرگ ترین خریدار نفت خاورمیانه محسوب می شود، اقتصاد 6 کشور نفتی حاشیه خلیج فارس در معرض خطر است.

تحولات اخیر می تواند بر رشد اقتصادی کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس که تا پیش از این در معرض خطر کاهش قیمت نفت و افزایش تنش های منطقه ای قرار داشتند، تاثیر بگذارد.

معاملات نفت در بازار های جهانی از میانه های ماه‎ گذشته میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و نگرانی از افت تقاضا برای نفت در این کشور حدود 14 درصد کاهش یافته است.

هر بشکه نفت برنت روز گذشته 4/ 65 دلار بر بشکه معامله شد که نسبت به سطوح پیش از شیوع کرونا حدود 9 دلار کمتر بود.

با این وجود افت قیمت نفت تنها یکی از وجوه تهدید درآمد های کشور های نفتی خاورمیانه توسط کرونا است، آنچه در گزارش اس اندپی گلوبال بر آن تاکید شده، کاهش مقدار صادرات است.

در واقع اس اندپی گلوبال بر این باور است که بیشترین تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا در چین از مسیر اثرگذاری بر میزان صادرات کشور های GCC انجام خواهد شد.

با وجود شیوع ویروس کرونا، این آژانس انتظار دارد قیمت نفت برنت در سال جاری به 60 دلار بر بشکه و در سال 2021 به 55 دلار بر بشکه برسد.

براساس این گزارش، کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس بین 4 تا 45 درصد از صادرات کالا های خود را که عمدتا شامل و نفت و گاز و مشتقات آن است، به مقصد چین انجام می دهند.

عمان با اختصاص دادن حدود 45 درصد از صادرات خود به این کشور در معرض بیشترین ریسک تحت شیوع ویروس کرونا در چین قرار دارد، از این رو تهدید های رکود اقتصادی عمان در سال جاری میلادی بیشتر شده است.

این درحالی است که امارات متحده عربی با صادرات تنها 2/ 4 درصد از کالا های خود به چین در معرض کمترین ریسک قرار دارد.

پیش بینی ها از کاهش صادرات به چین به دلیل برآورد کاهشی از رشد اقتصادی این کشور است.

اس اندپی گلوبال رشد اقتصادی چین در سال 2020 را 5درصد برآورد کرده که نسبت به رقم 1/ 6 درصد در سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته است.

این آژانس اطلاعاتی اعلام کرد که عربستان سعودی 4/ 12درصد از کل واردات نفت و گاز چین را تشکیل می دهد، درحالی که سهم عمان 2/ 7درصد، سهم امارات 8/ 2 درصد و کویت 5درصد است.

به دنبال این تحولات زاهابیا گوپتا، تحلیلگر موسسه اس اند پی گلوبال، اعلام کرده به دلیل پیش بینی افزایش هزینه ها و کاهش قیمت نفت، کسری بودجه کشور های عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سال آینده میلادی افزایش خواهد یافت.

پیش بینی شده کسری بودجه عربستان در سال 2020 میلادی به بیش از 7 درصد و در سال 2021 میلادی به بیش از 8 درصد برسد.

ایران نیز به خصوص بعد از اجرای تحریم های آمریکا، به صادرات نفت به چین وابسته است.

هیچ آمار معتبر و تاییدشده ای درخصوص میزان صادرات نفت کشور از زمان شروع تحریم ها وجود ندارد.

اما آن طور که موسسات اطلاعاتی و شرکت های ردگیری مسیر نفتکش ها اعلام می‎کنند، میزان صادرات نفت ایران افت قابل توجهی یافته و حتی به زیر 500 هزار بشکه در روز رسیده است.

آن طور که این موسسات اعلام می کنند، بخش اعظم این مقدار صادرات به چین ارسال می شود.

از این رو کرونای چینی می تواند صادرات نفت ایران را بیش از پیش محدود کند.

آشفتگی مالی با تمدید توافق نفتی به غیر از شیوع ویروس کرونا، توافق اوپک پلاس دیگر تهدید رشد اقتصادی کشور های حاشیه خلیج فارس اعلام شده است.

آژانس رتبه بندی اس اندپی گلوبال پلاتس می گوید تمدید توافق نفتی اوپک پلاس به فراتر از ماه مارس می تواند به اقتصاد این کشور ها آسیب بزند و آن ها را از تعادل مالی خارج کند.

براساس این گزارش، چنین تصمیمی می تواند برآورد اس اندپی گلوبال از حساب مالی و جاری این کشور ها را تغییر دهد.

تعمیق و تمدید توافق نفتی به معنای محدود شدن توان صادراتی این کشور ها است.

اوپک و برخی کشور های غیرعضو این سازمان از جمله روسیه که به اوپک پلاس معروف هستند، از ابتدای سال 2019 توافقی برای کاهش روزانه 2/ 1 میلیون بشکه ای عرضه را اجرا کردند.

برآورد ها از بازگشت مازاد عرضه موجب شد که این توافق از ابتدای سال جاری میلادی 500 هزار بشکه دیگر تعمیق شود و به 7/ 1 میلیون بشکه در روز تا پایان مارس 2020 برسد.

درحالی که نیمی از زمان این توافق گذشته است، شیوع ویروس کرونا موجب شده که برآورد ها از مازاد عرضه در بازار نفت تشدید شود.

از این رو کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق نفتی پیشنهاد داده که اوپک پلاس توافق را در سه ماه دوم نه تن ها تمدید کند بلکه 600 هزار بشکه دیگر توافق نفتی را تعمیق بخشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - کشور - رشد اقتصادی - کرونا - حاشیه خلیج فارس - رشد اقتصادی چین - اقتصادی - نفتی - کاهش - نگرانی - ویروس کرونا - اقتصاد کشور - فاصله گرفتن - خاورمیانه - بزرگ ترین - مصرف سوخت - طلای سیاه - خلیج فارس - نفت و گاز - معنا - قیمت - خرید - بزرگ - صادرات - سال 2020 - آفتاب - موسسه - حاشیه - ویروس - نمایش

آخرین اخبار سرویس:
سیستان و بلوچستان با 4 بحران «سیل، کرونا، زنگ گندم و حمله ملخ ها» روبروست

راه اندازی پویش اهدای خون بانوان در قزوین

افزایش سهم محصولات دریایی در سبد خانوار

اتاق بازرگانی قزوین 38 میلیارد ریال برای مقابله با کرونا کمک کرد

پرداخت 32 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان بهزیستی شیروان

افزایش فوتی های کرونا در ایتالیا به 17127 نفر

سیستان و بلوچستان با 4بحران «سیل سیستان، کرونا، زنگ گندم و حمله ملخ ها» روبه رو است

سهامداران پدیده شاندیز برای اطلاع از سهام خود چه باید بکنند؟

بیل گیتس ثروت چندین میلیارد دلاری خود را چگونه خرج می کند؟

یوونتوس بر روی دلیخت قیمت گذاشت، 150 میلیون یورو

ثبت سفارش و واردات انواع ماسک پزشکی طی 48 ساعت

بررسی عملکرد امروز بازارهای مالی (99/01/19)

دولت اسپانیا «حقوق همگانی» پرداخت می کند

تکمیل نهایی انبار جدید نفت ارومیه نیازمند 100میلیارد ریال اعتبار است

انتخاب های دولت در پس کرونا

سازمان بین المللی کار: کرونا پنج میلیون کارگر را در کشورهای عربی بیکار می کند

رسیدن به جهش تولید، لازمه حمایت از صندوق های توسعه منابع طبیعی

سیستان و بلوچستان با 4بحران و خطر «سیل سیستان، کرونا، زنگ گندم و حمله ملخ ها» روبه رو است

افزایش سقف تسهیلات بافت های فرسوده شهرهای کشور

پلمب 184 واحد صنفی متخلف در شهرری در طرح «فاصله گذاری اجتماعی»

اعطای اعتبار خرید به همه معیشتی بگیران

رایزنی با برخی تولیدکنندگان نفت درباره نشست آتی اوپک

دارایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز چه شد؟

دارایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز چه شد؟

آمار نوروزی 115 کهگیلویه و بویراحمد؛ از کاهش 27 درصدی ماموریت تا افزایش فوتی تصادفی

فعالیت های کشاورزی تعطیل بردار نیست/ راکد ماندن فعالیت ها و تولیدات کشاورزی به هیچ وجه قابل قبول و امکان پذیر نیست

تمام مسیرهای ورودی سیلاب در شمال سیستان و بلوچستان تحت کنترل است

قیمت هر کیلو مرغ به 9 هزار تومان رسید

صرفه جویی ارزی 50 میلیون دلاری با تولید 30 داروی جدید

ضرر هنگفت شرکت های هواپیمایی از شیوع کرونا/ کاهش 25 درصدی سهام

قیمت انواع میوه، حبوبات، گوشت و مرغ در سمنان؛ چهارشنبه 19 فروردین ماه + جدول

دارایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز چه شد؟

رحمانی اعلام کرد: کاهش زمان ثبت سفارش تا واردات انواع ماسک پزشکی به 48 ساعت

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از 23 فروردین در لرستان

افزایش فوتی های کرونا در بحرین به 55 نفر

سرمایه گذاری صباتامین اولین عرضه اولیه سال 99 را به نام خود زد

نرخ انواع تلویزیون LED در بازار؟ +جدول

صدور 50 پروانه علامت استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد

ساخت 45 کلیپ مجازی از جاذبه های شاخص در سطح استان زنجان

تمام مسیر های ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است

روزانه 1500 تن مرغ مازاد خریداری می شود

طرز تهیه آش رشته خوشمزه + ترفندهای مهم و کلیدی

موزه مردم شناسی ایلام به سیستم حفاظت الکترونیکی مجهز می شود

افزایش تردد خودرویی در کردستان/ورودی های استان کنترل نمی شود

تکرار فاجعه بار تجربه ارز 4200 در طرح حمایت 75 هزارمیلیارد تومانی

نمی شود پول نقد را از مراودات مالی حذف کنیم؟

کاهش قیمت طلا، سکه و ارز

رسیدن به جهش تولید، لازمه حمایت از صندوق های توسعه منابع طبیعی

بیماران کرونایی برای ترخیص چقدر باید بپردازند؟

تکمیل پروژه پی جویی اکتشافات معدنی نیازمند 18 میلیارد ریال اعتبار

کارنامه خودروسازان در پایان سال گذشته نسبت به سال 97/ پژو در سر لیست تولید/پراید همچنان در صدر محصولات سایپا

47هزار و 200میلیارد ریال به خرید سه محصول کشاورزی خوزستان اختصاص یافت

تکمیل نهایی برداشت و توزیع بار از مخازن انبار جدید نفت ارومیه نیازمند 100میلیارد ریال اعتبار

سد تأمین آب شرب در گلستان وجودندارد تأمین آب از منابع زیرزمینی

تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است

موزه مردم شناسی ایلام به سیستم حفاظت الکترونیکی مجهز می شود

احتمال افزایش سطح دریاها

میزان اقساط و سود وام یک میلیونی یارانه بگیران

استاندار: واحد الفین پتروشیمی ایلام آماده بهره برداری است

آل اسحاق مطرح کرد: کرونا چهره اقتصاد جهان را تغییر داد/ پنج گام برای عبور از بحران

پلمب 184 واحد صنفی شهرری در طرح فاصله گذاری اجتماعی

اختصاص سهمیه 30 درصدی سوخت برای حمل بار از بنادر کشور

در اسپانیا همه شهروندان «حقوق همگانی» دریافت می کنند

سند راهبردی بانک مرکزی تصویب شد

47هزار و 200میلیارد ریال به خرید سه محصول کشاورزی خوزستان اختصاص یافت

واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی آذربایجان شرقی در خدمت مبارزه با ویروس کرونا

پول اولین خریدهای تضمینی گندم پرداخت شد

دغدغه ای برای تامین آب نداریم

ابطال 60 فقره پروانه کاربرد علامت استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد

دولت برای اقشار آسیب دیده از کرونا برنامه ریزی کرد

آمریکا حق وتوی درخواست وام از صندوق بین المللی پول را ندارد

اعطای تسهیلات به خانوارها و مشاغل آسیب دیده از کرونا

توضیحات وزیر نفت در مورد موضع ایران نسبت به نشست آینده اوپک

واریز نخستین مرحله یارانه های سال 99

منتخب مردم کهگیلویه در مجلس یازدهم: دستمزد کارگران تعیین تکلیف شود

موافقت ائتلاف اوپک با کاهش تولید نفت به شرط پیوستن آمریکا

جایگاه گلستان درتولیدمحصولات کشاورزی با توجه به شعارسال ارتقایابد

رحمانی: اقلام بهداشتی 48ساعته ترخیص می شود

سد تأمین آب شرب در گلستان وجودندارد/ تأمین آب از منابع زیرزمینی

خرید حضوری از فروشگاه های زنجان 32 درصد کاهش یافت

50 واحد صنفی در دامغان پلمب شد

آخرین آمار سرمایه گذاری جدید در بورس

رایزنی با برخی تولیدکنندگان نفت درباره نشست آتی اوپک

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران |

کمک های بلاعوض و استمهال وام برای مرغداران

خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص داخلی

استاندار: واحد الفین پتروشیمی ایلام آماده بهره برداری است

هشدار جهاد کشاورزی به کشاورزان و باغداران

گفتگوی تلفنی زنگنه با وزاری نفت سه عضو اوپک وغیراوپک درباره بازار نفت

روش های متفاوت کتابفروشی در روزهای کرونایی/ کدام کتاب ها خریدار دارند؟

رایزنی با برخی تولیدکنندگان نفت درباره نشست آتی اوپک

وام یک میلیونی به 23 میلیون خانوار پرداخت می شود

کاهش 70درصدی جرایم در مالزی پس از اعمال کنترل آمدو شد به دلیل کرونا

احتمال لغو حج تمتع 99/ بررسی تمام سناریوها با فرض تداوم یا پایان بحران کرونا

بازدید از مراکز توزیع فرآورده های خام دامی در سمنان

خبرهای کوتاه کرونا استان سمنان در 19 فروردین

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران |

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود

گمرک، نقش برجسته ای در مبارزه با قاچاق ایفا کرده است

سند راهبردی بانک مرکزی تصویب شد

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی!