مطالب مرتبط:
اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند/ نظارت بر دولت، مزاحمت نیست |
اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند/ نظارت بر دولت، مزاحمت نیست |
اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند/ نظارت بر دولت، مزاحمت نیست
اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند/ نظارت بر دولت، مزاحمت نیست
بیانیه جمعی از اصلاح طلبان درباره انتخابات مجلس
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 09:322020-02-18سياسي

مجید انصاری: اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند


قرار مصاحبه مان دفتر مجمع روحانیون مبارز بود، ساختمانی قدیمی و در عین حال بزرگ که در محله قیطریه تهران واقع شده است.

پیش از تعیین وقت مصاحبه گفته بود سوالاتتان بیشتر ناظر به آینده باشد و کمتر به گذشته بپردازید.

- علاقه ای نداشت خیلی وارد بررسی عملکرد مجلس دهم و اصلاح طلبان فراکسیون امید شویم اما در عین حال نکاتی را مطرح کرد.

حجت الاسلام مجید انصاری سرلیست دو فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان در تهران است، کاندیدایی که در صورت رأی آوری، رهبر جریان اصلاحات در مجلس یازدهم خواهد شد.

او می گوید اصلاح طلبان مطمئناً در مجلس آینده اقلیت خواهند بود و در خوش بینانه ترین حالت، ممکن است به لحاظ تعداد، یک فراکسیون قوی تشکیل دهند تاکید جدی انصاری بر این است که فراکسیون منتسب به جریان اصلاحات باید با نام فراکسیون اصلاح طلبان تشکیل شود و هویت اعضای این فراکسیون کاملاً اصلاح طلبانه باشد؛ او می گوید اصلاح طلبان مجلس آینده میثاق نامه اصلاح طلبی امضا خواهند کرد نگاه انصاری به فراکسیون اقلیت، نگاه عددی نیست.

او همانند محمدرضا عارف که چندی پیش می گفت: اقلیت مؤثر در مجلس بهتر از اکثریت غیرهمراه است اعتقاد دارد: همیشه فراکسیون اقلیت به لحاظ تعداد، در اقلیت نیست بلکه می تواند با استدلال و همراه کردن دیگر نمایندگان به فراکسیون اکثریت تبدیل شود او انتقادی هم به فراکسیون امید دارد و می گوید فراکسیون امید علیرغم زحمت هایی که کشیده است می توانست هماهنگ تر و قوی تر عمل کند .

انصاری فراکسیون اصلاح طلبان را متفاوت از فراکسیون امید تعریف می کند و تاکید دارد فراکسیون اصلاح طلبان هماهنگ تر از فراکسیون امید با عقبه جریانی خود خواهد بود.

انصاری به واسطه تصدی اش در معاونت پارلمانی دولت یازدهم به عنوان یک چهره سیاسی طرفدار دولت روحانی شناخته می شود اما در عین حال می گوید: فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس یازدهم مبتنی بر دوری یا نزدیکی به دولت نیست او در دوران معاونت پارلمانی دولت روحانی در مجلس نهم تعدد سوالات و اعلام وصول استیضاح وزرا را نوعی مچ گیری سیاسی و سنگ اندازی پیش پای دولت می دانست اما در این مصاحبه می گوید: نظارت بر دولت به معنای ایجاد مزاحمت نیست اما در برخی مواقع سوال نمایندگان از وزرا سوال واقعی نیست ، تاکید او بر این است که ابزار نظارتی مجلس نباید تبدیل به ابزاری برای باج خواهی شود چراکه این مسأله نوعی فساد درونی و ذاتی ایجاد می کند بر خلاف غالب اصلاح طلبان که مدعی اند دلیل از رأس امور افتادن، کم اثری و ضعف مجلس منشأ بیرونی دارد و شوراهای عالی عامل این اتفاق هستند، انصاری معتقد است: بخش عمده کم اثری مجلس منشأ درون پارلمانی دارد و اگر مجلس به موقع، قوی و کارشناسانه ورود کند خود به خود دخالت سایر شوراها کمرنگ می شود متن کامل مصاحبه به شرح زیر است: چندین لیست از سوی جریان اصلاح طلب و اصولگرا برای انتخابات مجلس یازدهم معرفی شده اند.

پیش بینی شما از ترکیب سیاسی مجلس یازدهم چیست؟ اگر فرض شما بر این است که در مجلس آینده جریان اصلاح طلب در اقلیت خواهد بود، آیا از الان برنامه ای طراحی کرده اید که یک اقلیت مؤثر در مجلس یازدهم باشید؟ در ابتدا سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه میلاد فرخنده حضرت زهرا (س) را تبریک عرض می کنم.

لازم می دانم به روح امام (ره) و شهدای انقلاب به ویژه سردار شهید سلیمانی درود بفرستم.

تا جایی که بنده اطلاع دارم دو لیست عمده در جبهه اصلاحات وجود دارد؛ لیست کارگزاران سازندگی تحت عنوان یاران هاشمی و لیست احزاب اصلاح طلب تحت عنوان ائتلاف برای ایران .

حزب ندای ایرانیان هم تا الان لیست مستقلی نداده است.

صحبت بود که چنین لیستی ارائه شود اما تا امروز ارائه نشده است.

تا الان دو لیست از سوی اصلاح طلبان ارائه شده که موارد اختلاف این دو لیست حدود 8-7 مورد است که عمده آن افراد مشترکی هستند، اما در جبهه اصولگرایان لیست های متعددی ارائه شده است.

 پیش بینی بنده از ترکیب مجلس آینده مبتنی بر صحنه آرایی انتخابات با توجه به لیست نهایی تایید صلاحیت ها است.

نتیجه انتخابات بعد از رأی گیری مشخص می شود.

متأسفانه در بسیاری از حوزه های انتخابیه، رقابت جدی بین اصولگرایان و اصلاح طلبان وجود ندارد.

در برخی از حوزه ها به هیچ عنوان فرد اصلاح طلبی، نامزد نشده است.

وضعیت اصلاح طلبان و اصولگرایان در مورد معرفی افراد شاخص متفاوت است.

در جبهه اصولگرایان همه نیروهای اصلی و شاخص تایید صلاحیت و وارد رقابت های انتخاباتی شده اند اما در جبهه اصلاح طلبان به دلیل برخوردهای حذفی سال های قبل، تعداد زیادی از نامزدها اساساً به میدان نیامده و ثبت نام نکرده اند.

در ابتدا صحبت بود که افراد بیشتری ثبت نام کنند که ثبت نام نکردند.

برخی از افراد نیز که ثبت نام کردند، رد صلاحیت شدند مانند آقای دکتر مطهری، صادقی و رحیمی یا برخی از استانداران پیشین.

اما به هرحال در تهران، اصلاح طلبان توانستند لیستی را تنظیم کنند.

همه افراد شاخص و اصلی اصولگرایان اعم از پایداری ها و ائتلاف در رقابت انتخاباتی حضور دارند.

باید دید در میدان عمل در روزهای آینده صحنه انتخابات به چه سمت و سویی می رود.

اصلاح طلبان مطمئناً در مجلس آینده دارای اقلیت خواهند بود و در خوشبینانه ترین حالت، ممکن است به لحاظ تعداد، یک فراکسیون قوی تشکیل دهند.

تلاش ما این است که هر تعداد از اصلاح طلبان که به مجلس راه یافته اند با یک سازماندهی خوب و با استفاده از تجربیات فراکسیون های مجالس قبل بتوانند به صورت قوی ظاهر شوند.

در مجلس پنجم، فراکسیون اقلیت اصلاح طلبان در ابتدا به ریاست عبدالله نوری تشکیل و پس از آنکه آقای نوری به عنوان وزیر کشور انتخاب شد، این فراکسیون به ریاست بنده ادامه فعالیت داد.

این فراکسیون دارای هیئت رییسه هماهنگ بود و انسجام درونی خوبی داشت.

فراکسیون امید هم در مجلس دهم نسبتاً کارهای خوبی کرد اما می توانست قوی تر و بهتر عمل کند.

اگر اصلاح طلبان به مجلس یازدهم راه یابند قطعاً فراکسیونی منسجم، هماهنگ و فعال را ایجاد خواهیم کرد.

الگوی شما برای تشکیل فراکسیون اقلیت در مجلس یازدهم، مجلس پنجم است یا مجلس ششم یا دهم؟ در مجلس ششم اکثریت با اصلاح طلبان بود.

اداره فراکسیون یک امر تخصصی و درون پارلمانی است.

بستگی به این دارد که چه مقدار اعضای فراکسیون با یکدیگر هماهنگ و هم پیمان باشند تا آن فراکسیون به صورت فعال در موضوعات مختلف، حضور و برنامه داشته باشند.

اگر فراکسیونی از پشتیبانی نهادهای مدنی، احزاب و کانون های نخبگی استفاده کنند، می توانند در طرح ها و لوایح یا رأی اعتماد به کابینه و اقدامات نظارتی به صورت مؤثر در مجلس نقش آفرینی نمایند؛ به طوری که بتوانند اکثریت مجلس را نیز با خود همراه کنند.

اصولاً در مجلس همه فراکسیون ها در مقابل یکدیگر قرار ندارند.

هنر مدیریت یک فراکسیون فعال آن است که بتواند فراکسیون های اکثریت یا اقلیت را با خود همراه کند و یک جمع اکثریتی تشکیل دهد.

همیشه فراکسیون اقلیت به لحاظ تعداد، در اقلیت نیست بلکه می تواند با استدلال، رایزنی و تعامل و همراه کردن دیگر نمایندگان، در تحقق اهداف خود در عمل و رأی، به فراکسیون اکثریت تبدیل شود.

در مجلس ششم اصلاح طلبان اکثریت را تشکیل می دادند که جلسات منظمی داشتند.

در مجلس سوم نیز فراکسیون اقلیت فعال بودند.

در مجلس اول و دوم دسته بندی های سیاسی این گونه نبود البته با توجه به تقابل هایی که بین جریان بنی صدر و دیگران وجود داشت، هسته مرکزی رسمی فراکسیون 15-14 نفری با اکثریت مجلس همراه بود و محوریت این 15-14 نفر، شهید رجایی بود که در ابتدا نماینده مجلس بود.

بنده نیز عضو این گروه بودم و جلسات بسیار مؤثری در منازل داشتیم و نتیجه آن را در جلسه کلی فراکسیون اکثریت که یکشنبه ها برگزار می شد، ارائه می کردیم.

پس از آنکه آقای رجایی نخست وزیر و رییس جمهور شدند، در این جلسات به عنوان تعامل و هماهنگی شرکت می کردند.

همین الگو در مجلس سوم تقویت شد.

در مجلس پنجم نیز فراکسیون اصلاح طلبان یکی از فراکسیون های موفق بود.

در آن مجلس توانستیم با تعداد حدود 95 نفر عضو در موضوعات مهم، اثرگذار باشیم.

در آن زمان بحثی در مورد اصلاح قانون انتخابات شکل گرفت و از دید ما این اصلاح موجب می شد اقتدار مجلس و حوزه رأی مردم تضعیف شود بنابراین ناچار شدیم با آبستراکسیون، جلوی مصوبه را بگیریم.

فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس پنجم با چه عنوانی فعالیت می کرد؟ فراکسیون حزب الله نام داشت.

در مجلس اول و دوم این فراکسیون، فراکسیون خط امام بود.

در مجلس ششم به بعد هم فراکسیون اصلاح طلب نام گرفت.

در مجلس دهم نیز به دلیل اینکه ترکیبی از نمایندگان اصلاح طلب و حزب اعتدال و توسعه را داشتیم، این فراکسیون فراکسیون امید نام گرفت.

اما در مجلس آینده فراکسیون اصلاح طلبان خواهیم داشت و میثاق اصلاح طلبی امضا خواهیم کرد.

به نظر شما فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس آینده، ولو اکثریت باشد یا اقلیت، آیا هویت کاملی اصلاح طلبانه خواهد داشت یا مثل فراکسیون امید، هویتی التقاطی پیدا خواهد کرد؟ حتماً هویت فراکسیون جریان اصلاحات در مجلس آینده، اصلاح طلبی خواهد بود.

این فراکسیون در تعامل سازنده حتماً در موضوعات مختلف با دیگر کمیسیون ها همکاری می کند.

بنده معتقدم در مجلس فراکسیون ها نباید بنای تقابل و تنازع را بگذارند.

یکی از علل ناکارآمدی مجلس این است که نگاه به موضوعات صرفاً نگاه به دسته بندی های جناحی باشد نه تخصصی.

البته هویت اصلاح طلبی و برنامه های اصلاح طلبان برای اصلاح امور کشور کاملاً روشن است و ما برای تحقق این برنامه ها سعی خواهیم کرد دیگران را قانع کنیم اما اگر دیدگاه دیگری وجود داشته باشد، ما بر دیدگاه اصلاح طلبانه خود اصرار کرده و سعی می کنیم آن را مطرح کنیم.

به نظر شما اصلاح طلبان مجلس یازدهم اصلاح طلب تر از اصلاح طلبان مجلس دهم خواهند بود؟ ترکیبی که فعلاً در لیست ها به خصوص در تهران وجود دارد به گونه ای است که احساس می کنیم اصلاح طلبان در مجلس یازدهم منسجم تر و هم افق تر خواهند بود.

اگر شرایط انتخابات به گونه ای بود که ثبت نام در انتخابات مورد استقبال اصلاح طلبان قرار می گرفت و با مانع ردصلاحیت مواجه نمی شدند، حتماً از یک سال پیش یا حتی قبل از آن تلاش می کردند در داخل احزاب و گروه هایشان، با انتخاب درون حزبی قوی ترین و هماهنگ ترین افراد را بر مدار اصلاح طلبی به میدان بیاورند، در آن صورت حتماً آن مجموعه منسجم تر و هم فکرتر می شد.

در تجربه سایر کشورها این اقدامات وجود دارد، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا اینگونه پیش می رود، انتخابات کنگره و مجلس سنا اینگونه برگزار می شود، در انتخابات درون حزبی قوی ترین و برترین افراد انتخاب شده و در نهایت این افراد وارد عرصه رقابت با احزاب دیگر می شوند.

این نوع انتخابات در کشور ما به دلیل اینکه احزاب نهادینه نشده اند و به هیچ وجه از تأیید صلاحیت نامزدهای خود در انتخابات اطمینان ندارد، برگزار نمی شود.

اما به هرحال فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس یازدهم فراکسیونی هماهنگ تر و مؤثرتر از فراکسیون امید خواهد بود.

هماهنگ تر با دولت یا جریان اصلاحات؟ با دولت خیر، اصلاً یک سال و اندی از عمر دولت دوازدهم باقی مانده است.

ما هماهنگ با اصلاح طلبی و اهداف اصلاح طلبانه خواهیم بود هر جا که این اهداف با دولت سازگار بود حمایت می کنیم و اگر سازگار نبود تلاش می کنیم این اهداف را پیش ببریم.

بنابراین فراکسیون آینده جریان اصلاحات مبتنی بر دوری یا نزدیکی به دولت تنظیم نمی شود، اگر چه سیاست ما این است که دولت مستقر را کمک کنیم.

این کمک می تواند به صورت تقویت در میدان عمل و در میدان نقد مؤثر و اصلاح روندها و روش های کاری باشد.

به نظر شما دو لیست اصلاح طلب تهران کاملاً هویت اصلاح طلبی دارند؟ در لیست کارگزاران نام چند نفر از حزب اعتدال و توسعه آمده است.

ممکن است فردی عضو حزب اعتدال و توسعه باشد اما به اندیشه های اصلاح طلبانه پایبند باشد، الزاماً اگر کسی در حزب دیگری بود به معنای این نیست که با اهداف اصلاح طلبانه همراه نیست.

اما چون مشترکات دو لیست زیاد است پیش بینی هماهنگی و همکاری بین اصلاح طلبان بیش از مجلس دهم است.

در چهار سال اخیر ارتباطی که بین اصلاح طلبان مجلس دهم و دولت وجود داشت، موجب شد بسیاری از شکست ها و ضعف های دولت به پای اصلاح طلبان نوشته شود، آیا اصلاح طلبان مجلس یازدهم حساب خود را از دولت جدا خواهند کرد یا اینکه ارتباط و نحوه تعامل خود را ادامه خواهند داد؟ اصلاح طلبان در نظارت بر دولت کوتاه نیامدند، رقیب فراکسیون امید و اصلاح طلبان با زرنگی سیاسی و تبلیغات پرحجم، بخصوص در صداوسیما، سعی کرد اینگونه القا کند که اکثریت مجلس دهم عضو فراکسیون امید هستند و اگر مشکلی در مجلس و دولت وجود دارد به پای فراکسیون امید و اصلاح طلبان نوشته شود، در حالی که در مجلس دهم حداکثر تعداد اعضای فراکسیون امید حدود 100 نفر بود اما تعداد اعضای ثابت این فراکسیون که بر اساس میثاق نامه همکاری داشتند حدود 70 نفر بود.

رأی آقای عارف برای ریاست مجلس بیش از 90 نفر بود و تعداد نمایندگانی که با لیست امید وارد مجلس شده بودند، حدود 200 نفر بود… حالا فرض کنید 100 نفر، اما به هرحال دو سوم نمایندگان مجلس دهم را اصولگرایان با طیف های مختلف تشکیل می دادند.

بنابراین عملکرد مجلس دهم از حیث اکثریت باید به پای اصولگرایان نوشته شود.

اصلاح طلبان در این مجلس اقلیت بودند.

فراکسیون امید فعالیت های مفید و مؤثری نیز داشته است، کارنامه این فراکسیون چاپ شده است.

برخی از اقدامات این فراکسیون در راستای پیشگیری از اقدامات تندروانه در مجلس بوده است البته ضعف هایی نیز داشته اند.

در مساله استیضاح بعضاً با موانعی برخورد کردند، قصد استیضاح در برخی مواقع داشتند اما با مانع مواجه شدند، در مواقعی هم که با دولت همکاری داشتند به پیشرفت کار دولت کمک کردند.

من با توجه به تجربه ام در چند دوره مجلس می گویم فراکسیون امید علیرغم زحمت هایی که کشیده است می توانست هماهنگ تر و قوی تر عمل کند.

فراکسیون امید با عقبه خود یعنی جریان اصلاحات هماهنگی نداشت؟ ببینید هماهنگی بین نمایندگانی که به مجلس راه یافته اند مهم است، در مواردی اعضای فراکسیون امید انسجام داخلی کافی را نداشتند، یک فراکسیون اقلیت در مجلس زمانی که وارد صحنه عمل در موضوعات مهم می شود باید کاملاً یکپارچه عمل کند و سازماندهی داخلی قوی داشته باشد تا زمانی که به یک تصمیم جمعی رسیدند همه یکپارچه از آن تصمیم حمایت کنند.

برنامه ما این است فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس یازدهم ارتباط منظمی با عقبه نخبگی خود در دانشگاه ها و همچنین شخصیت های برجسته اصلاح طلب داشته باشد سطح ارتباط فراکسیون امید با اصلاح طلبان خارج از مجلس چگونه بود؟ ارتباط یک فراکسیون مجلس با عقبه حمایتی اش بسیار مهم است، یکی از ضعف های فراکسیون امید این بود که نتوانست جلسات منظم و ارتباط سازمان یافته ای با جریان حامی خودش که احزاب و تشکل های اصلاح طلب هستند، داشته باشد.

برنامه ما این است فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس یازدهم ارتباط منظمی با عقبه نخبگی خود در دانشگاه ها، فعالان عرصه اقتصادی و اجتماعی، NGO ها و تشکل های مردم نهاد و احزاب و تشکل های سیاسی که از ما حمایت کرده اند و همچنین شخصیت های برجسته اصلاح طلب داشته باشد.

از جناب آقای خاتمی گرفته تا دیگر شخصیت های اصلاح طلب این ارتباط منظم می تواند پشتوانه فکری و کارشناسی را برای فراکسیون به ارمغان بیاورد تا فراکسیون با دست پر در مجلس حضور یابد.

به هر میزان فراکسیون به لحاظ کارشناسی و ارائه راهکارهای عملی و مؤثر و کارآمد دست پر باشد، می تواند همراهی نمایندگان بیشتری را حتی از فراکسیون مقابل با خود داشته باشد این تجربه را در مجلس پنجم داشتیم.

البته باید از نقش سازنده و ارزنده حجت الاسلام ناطق نوری که ریاست مجلس پنجم را بر عهده داشتند در این زمینه یاد کنم، انصافاً ایشان نگاه تعاملی داشتند و در موضوعاتی که کمتر جنبه سیاسی داشت و جنبه اقتصادی داشت با ایشان و هیأت رییسه هماهنگ می کردیم و ایشان همراهی داشتند.

هدف ما از تشکیل فراکسیون اصلاح طلب در مجلس یازدهم این است که از این ظرفیت برای حل مشکلات مردم استفاده کنیم، هدف تقابل و منازعه نداریم، تریبون مجلس باید تریبون امید و اخلاق در جامعه باشد.

وجود رفتارهای تقابلی در مجلس اشتباه است، مجلس محل تضارب آرا با محوریت تأمین منافع ملی است.

مردم باید احساس کنند جمعی که به عنوان اصولگرایان یا اصلاح طلبان به مجلس رفته اند در حال تلاش برای حل مشکلات کشور هستند و منازعات بر سر بحث کارشناسی و پیدا کردن راهکارهای بهتر است.

به هر میزان فراکسیون اصلاح طلبان برای اصلاح امور کشور طرح داشته باشد می تواند پیشتاز باشد.

با توجه به اینکه به ریاست آقای ناطق نوری در مجلس پنجم اشاره کردید، آیا به نظر شما رییس مجلس در اثرگذاری یک فراکسیون، ولو اقلیت، در مجلس می تواند تأثیر زیادی داشته باشد؟ رییس مجلس اداره جلسات مجلس و هیئت رییسه را بر عهده دارد لذا اگر نگاه تعاملی و عادلانه به حق قانونی آحاد نمایندگان و تشکل ها داشته باشد و در جایگاه ریاست وابستگی فراکسیونی و سیاسی خود را دخالت ندهد فضای مجلس فضای آرام تری خواهد بود و نمایندگان می توانند از حق مساوی و یکسانی برخوردار باشند، این نگاه به کارآمدی مجلس و اعتماد فراکسیون ها به ریاست مجلس کمک می کند.

طبق سوگندنامه، هیئت رییسه مجلس باید بی طرف باشد.

در مجلس دهم هم آقای لاریجانی در بسیاری از موارد و نظرات همراه با فراکسیون امید بود، دیدگاه شما در مورد مدیریت لاریجانی چه بود؟ آقای لاریجانی همراهی مناسبی را با همه فراکسیون های مجلس داشت و از این بابت مشکلات درون ساختاری فراکسیون ها موجب شد که نتوانند آنگونه که باید اثرگذار باشند.

فراکسیون امید خدمات بزرگی داشته اما از یک سو نتوانسته است فعالیت هایش را تبلیغ کند و از سوی دیگر به دلیل عدم ارتباط با عقبه اصلاح طلب، نتوانستند آنها را توجیه کنند.

تبلیغات منفی علیه این فراکسیون نیز به گونه ای بود که القا کردند مجلس دهم دست اصلاح طلبان بوده است.

در رأس فراکسیون امید آقای عارف بود که خودش ریاست مهمترین شورای اصلاح طلبی یعنی شورای عالی اصلاح طلبان را برعهده داشت.

نظر شما درباره ترکیب داخلی فراکسیون امید چیست؟ با توجه به اینکه به این بحث خیلی پرداخته ایم بهتر است از این بحث عبور کنیم.

تحلیل وضعیت دقیق فراکسیون امید باید از زبان خود آقای دکتر عارف و دیگران باشد.

آقای دکتر عارف ارتباطات خوبی داشتند.

منظور من هویت فراکسیون در ارتباط کارشناسی با افراد بود.

فراکسیون اگر در هر مسئله ای فعال است باید در آن مسئله با عقبه کارشناسی و رسانه ای اصلاح طلب هماهنگ باشد.

اگر فراکسیون مرتب گزارش دهی کند و خبرنگاران بتوانند خدمات فراکسیون را اطلاع رسانی کنند، اقدامات فراکسیون بهتر دیده می شود.

برنامه شما در مجلس یازدهم برای نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی چیست؟ قانون اساسی ابزارهای مهمی را در اختیار مجلس برای اعمال نظارت قرار داده است.

این ابزارها در شأن در رأس امور بودن مجلس است، مشروط به اینکه از این ابزار درست و به موقع استفاده شود.

نظارت مجلس فقط بر دستگاه های اجرایی نیست.

گام اول در اعمال نظارت این است که مجلس در وضع قوانین بخصوص برنامه های توسعه و لوایح بودجه از کلی گویی و ابهام گویی پرهیز کرده و قوانین قابل ارزیابی با شاخص های علمی مصوب کنند.

نظارت بسیار آسان خواهد شد.

به عنوان مثال در برنامه ها به جای بیان رفع فقر و محرومیت و توسعه مناطق کمتر توسعه یافته، شاخص های ملموس را بیان کند که به عنوان مثال خط فقر را کجا دیده و کاهش فقر را تا چه میزان برنامه ریزی می کند.

به هر میزان برنامه ها بر اساس شاخص های قابل اندازه گیری باشد، نظارت ها کارآمدتر خواهد بود در غیر این صورت هرکسی می تواند ادعا کند که به طور نسبی موفق بوده است.

بنابراین وضع اهداف کمی و کیفی در برنامه ها باید روشن و واقع گرایانه باشد.

مصوبات مجلس باید متناسب با منابع بودجه ای باشد.

به عنوان مثال وقتی که مجلس می داند 20 تا 30 درصد منابع بودجه قابل تحقق نیست اولاً نباید این منابع را مصوب کند.

ثانیاً نباید برای آن هزینه ای در نظر بگیرد.

اینکه اعداد و ارقام خیالی و صوری در بودجه بگذاریم برای اینکه بگوییم حجم بودجه خوب است، خدمت به مردم نیست.

اگر تحقق بودجه قابل پیش بینی نیست باید اهداف آن را دو مرحله ای در نظر گرفت.

برای درآمدهای قطعی اهداف قطعی با اولویت در نظر گرفته شود و برای درآمدهای مشکوک الوصول نیز اهدافی را در نظر بگیریم که در صورت تحقق درآمد محقق شود.

گام دوم این است که مجلس باید از ابزار و آیین نامه خود که دستگاه ها را ملزم به ارائه سالیانه گزارش از میزان تحقق برنامه ها می کند، استفاده کند.

کمتر دیده شده است که مجلس از این ابزار استفاده کند.

این امر موجب خواهد شد که نظارت حین عمل محقق شود.

نظارت پیشین، وضع قوانین و تعیین شاخص های کمی است.

نظارت حین عمل، دریافت گزارش های سالانه در مورد میزان تحقق شاخص ها و اهداف است تا اگر انحرافی در اجرای قوانین وجود دارد اصلاح شود.

نظارت پایانی نیز ارزیابی کلی است.

شما در دوره ای که معاون پارلمانی دولت یازدهم در مجلس نهم بودید، از تعدد سوالات از وزرا و استیضاح ها به عنوان دو ابزار نظارتی گلایه هایی داشتید؟ بله، به عنوان مثال در مجلس سوم سوال های جزیی و بی هدف موجب شده بود وقت مجلس گرفته شود.

مستقیماً سوال در صحن مجلس مطرح می شد و بعد از آن مشخص می شد که این سئوال ها اشتباه بوده است.

در آن مقطع حضرت امام (ره) پیام دادند که چرا وقت مجلس را می گیرید؟ ابتدا این سوالات را در کمیسیون ها بررسی کنید و وقتی به نقطه ابهام رسیدید آن را به صحن مجلس بیاورید.

این نکته در آیین نامه داخلی مجلس اصلاح شد اما هنوز هم به خوبی اجرا نمی شود.

برنامه فراکسیون اصلاح طلبان این است که سوالات جزیی که در مسئله های خرد و منطقه ای مطرح می شود را پالایش کنیم.

باید سوالاتی در موضوعات اساسی کشور در صحن علنی مجلس مطرح شود.

ساماندهی سوالات در درون فراکسیون به سمت موضوعات اساسی که تحول ساز باشد در برنامه ما قرار دارد.

بنابراین شما قصد دارید طرح سوالات نمایندگان از دولت را در درون فراکسیون مدیریت کنید؟ قصد ما این است که مسائل مهم کشور را بررسی کنیم.

شاید برخی موضوعات مهم باشد اما کسی سوال نکرده باشد بنابراین فراکسیون پیشگام خواهد شد و سوالات را مطرح می کند.

اگر در جایی سوالات فرعی طرح می شود و مانع طرح سوالات اساسی می شود از اعضای فراکسیون خواهش می کنیم که سوالات فرعی را کنار بگذارد.

اعضای فراکسیون طبق آیین نامه داخلی هر کدام اجازه طرح سوال دارند.

این سوالات می تواند بی حساب و کتاب باشد و هر کسی صبح که به مجلس می آید سوالی را مطرح کند یا اینکه با همفکری فراکسیون طرح شود تا به سوالات واقعی برسند.

چه بسا در درون فراکسیون از افراد دعوت کنیم و موضوعات مورد بررسی قرار گیرند در این صورت فراکسیون اصلاح طلبان خواهد توانست همکاری سایر فراکسیون ها را نیز جلب کنند.

فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس یازدهم چه برنامه ای برای تحقیق و تفحص از دستگاه های اجرایی ناکارآمد دارد؟ طبق قانون اساسی، مجلس حق تحقیق و تفحص در همه امور کشور را دارد.

در حال حاضر بسیاری از حوزه ها و دستگاه ها احساس می کنند که مجلس حق ورود به بررسی عملکرد آنها را ندارد.

بسیاری از نهادهای زیر نظر رهبری فکر می کردند که چون زیر نظر رهبری هستند از حوزه نظارت مجلس خارج اند.

در مقطعی رهبر انقلاب فرمودند مجلس می تواند از این نهادها تحقیق و تفحص کند.

همه باید بدانند که هیچ زاویه پنهان و حریم ممنوعی برای ورود مجلس به آن وجود ندارد.

تحقیق و تفحص مثل سوالات باید درباره موضوعات بسیار مهم باشد.

تحقیق و تفحص پروسه ای طولانی و هزینه بر است.

اگر در فراکسیون اصلاح طلبان بتوانیم چندین موضوع مهمی که به دلیل عدم شفافیت یا پرونده های متعدد به عنوان دغدغه مردم محسوب می شود تحت تحقیق و تفحص قرار دهیم کار مهمی انجام داده ایم.

آیا مصادیق این تحقیق و تفحص ها را تعیین کرده اید؟ بنده معاون امور مجلس دولت بودم و این نقطه های ضعف را می شناسم.

به نظر من ورود مجلس به برخی موضوعات موجب اصلاحات اساسی در موضوع خواهد شد و به موضوع ساختار کمک می کند.

کمیسیون اصل نود نیز یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است.

طبق آیین نامه داخلی مجلس هرکس از طرز کار قوا شکایتی داشته باشد می تواند به کمیسیون اصل 90 شکایت کند.

این مسئولیت و اختیار فراتر از شکایت موردی است.

متأسفانه کمیسیون اصل 90 طی سال های اخیر به بررسی شکایت های جزیی و فردی که بی خاصیت و کم خاصیت است ورود کرده است.

اگر کمیسیون اصل نود به خوبی از این ابزار استفاده کند و خروجی کارش را در اختیار نمایندگان قرار دهد و محورهای مهم ایرادات کار دستگاه ها را مشخص کند گام مهمی برداشته است.

به عنوان مثال در موضوع هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی، فراکسیون اصل 90 می توانست ورود کند.

گفته شده است که خطا و اشتباهی رخ داده، البته من پیش داوری ندارم.

این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد.

البته تأخیر صورت گرفته در اطلاع رسانی به مردم، فاجعه آمیز بود.

نحوه اطلاع رسانی اعتماد عمومی را به شدت مخدوش کرد.

این موضوع جای تحقیق و تفحص دارد.

آیا ناهماهنگی تا این حد بالاست که مجموعه دستگاه های امنیتی، هواپیمایی و نظامی با هم هماهنگ نیستند که نتوانسته اند به مردم اطلاعات دقیق ارائه دهند یا اطلاعات وجود داشته است و قصد لاپوشانی داشته اند.

این موضوع از موضوعاتی است که جا دارد در قالب تحقیق و تفحص بررسی شود.

فرآیند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان در هر دوره از انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، یکی از آسیب های انتخابات بوده و در هر انتخابات حق افرادی تضییع شده است.

یک بار برای همیشه باید مجلس با شجاعت و بدون نگاه حزبی و جناحی وارد بررسی پشت صحنه نحوه رسیدگی به صلاحیت نامزدها شود و حرف و حدیث ها را مورد بررسی قرار دهد.

رسوایی بزرگی در این زمینه اخیراً آشکار شد، افرادی با ارتباطاتی سعی می کردند از نامزدها پول گرفته و در قبال آن تأیید صلاحیت نامزدها را از شورای نگهبان بگیرند.

البته شورای محترم نگهبان اعلام کرده است که این افراد شیاد بوده اند و 12 نفر دستگیر شده اند، سوال اصلی اینجاست که آیا موضوع به همین سادگی است، پیش از نیز چنین تخلفاتی وجود داشته است؟ کجای سیستم بررسی صلاحیت ها ایراد دارد که چنین تخلفاتی رخ می دهد؟ باید در این موضوع تحقیق و تفحص دقیقی انجام شود.

باید مشخص شود کجای کار وزارت کشور و شورای نگهبان ایراد دارد که افرادی می توانند در بررسی صلاحیت ها چنین فسادی را انجام دهند.

یا از سوی دیگر باید تحقیق و تفحص دقیقی در موضوع بودجه کشور انجام داد و مشکل مزمن عدم تناسب درآمدها، هزینه ها، بی عدالتی در تخصیص منابع منطقه ای، بخشی و دستگاهی را مورد بررسی قرار داد که این امر می تواند به اصلاح ساختار بودجه بیانجامد.

تحقیق و تفحص ها باید با دیدِ کلان و با هدف اصلاح گری در ساختارها و روش ها انجام شود.

مقام معظم رهبری در حکم جدیدی به اعضای مجمع تشخیص فرموده اند سیاست های کلی نظام را که در گذشته ابلاغ شده است مورد بازنگری قرار دهید که آیا این سیاست ها کارآیی لازم را داشته اند.

ممکن است ذات سیاست مشکلی داشته باشد که باید اصلاح شود.

مسئله اتفاقات آبان ماه 98 موضوع مهمی بود که مجلس آینده باید در مورد آن تحقیق و تفحص کند.

امکان پیشگیری و جلوگیری از این حادثه وجود داشت.

عده ای از مردم به خیابان آمدند و به یک مسئله در مورد حقوق شهروندی شان اعتراض داشتند.

چرا این موضوع به درگیری انجامید و عده زیادی کشته و مجروح شدند؟ به گونه ای که بسیاری از این افراد شهید تلقی شدند و دیه آنها از بیت المال پرداخت شد.

پرداخت دیه از بیت المال یعنی کشته شدن این افراد خطای حکومت و مدیران دولتی، نهادهای نظامی و امنیتی بوده است.

این موضوعات مهم است، چون در حوزه جان مردم و اعتبار کشور است.

آیا فراکسیون اصلاح طلبان مجلس یازدهم از ابزار نظارتی استیضاح استفاده خواهد کرد؟ استیضاح وزرا به عنوان یک ابزار نظارتی نباید وسیله ای برای گروکشی باشد.

معنا ندارد که نمایندگان استیضاحی را طرح کنند و بعد از طی شدن مراحل آیین نامه ای، یکی یکی امضاهایشان را پس بگیرند.

وقتی نماینده ای امضایش را از استیضاح پس می گیرد، یعنی پیش از امضا مطالعه کافی انجام نداده است، وگرنه پس گرفتن امضا معنایی ندارد.

بارها دیده ایم برخی از نمایندگان به خاطر موضوعات مقطعی و عصبانیت، استیضاح وزیری را کلید می زنند.

بعد از مدتی از طریق معاونین پارلمانی تلاش برای پس گرفتن امضاها آغاز می شود.

وزارتخانه دچار چالش می شود و به جای کارکردن، دو یا سه ماه همه توان دستگاه برای پس گرفتن امضاها مصروف می شود و بعد هم استیضاح ابتر می ماند.

علاوه بر این گاهی استیضاح وسط کار با توصیه یک نهاد خارج از مجلس متوقف می شود که زیبنده مجلس نیست.

استیضاح باید زمانی صورت گیرد که در بحث ها و بررسی ها مشخص شود مسئله مهمی کتمان شده یا مغفول مانده است و باید در افکار عمومی روشنگری انجام شود.

استیضاح به معنای مچ گیری نیست.

شما از عملکرد مجلس دهم در زمینه استفاده از ابزارهای نظارتی انتقاد دارید؟ در دوره ای که بنده معاون پارلمانی مجلس بودم، مشاهده می کردم که نمایندگان از ابزارهای نظارتی برای اعمال فشار جهت حل مسئله ای برای حوزه انتخابیه شان استفاده می کنند.

شما استفاده از ابزار نظارتی در مورد دولت را نوعی مزاحمت تلقی می کنید؟ مزاحمت برای دولت نیست، بلکه در برخی مواقع سوال نمایندگان از وزرا، سوال واقعی نیست.

به عنوان مثال در برخی موارد نماینده امکاناتی برای حوزه انتخابیه اش می خواهد که در توان وزیر نیست و قبول نمی کند.

فرد نماینده سوالی را در موضوع دیگری طرح می کند، برخی نمایندگان سوال نوشته و آماده دارند یا تهدید به استیضاح و تحقیق و تفحص می کنند.

بعد از این اقدام، رایزنی ها و گفتگوها شروع می شود، واسطه ها مشغول کار می شوند، مدیران کل وزارتخانه، مدیران استانی خواهش و التماس می کنند و در نهایت خواسته نماینده را در حوزه انتخابیه محقق می کنند و سوال یا استیضاح پس گرفته می شود، این کار نوعی باج خواهی است.

گرفتن امکانات برای حوزه انتخابیه قانون دارد.

باید در قالب قانون بودجه یا با تصویب شورای برنامه ریزی استان انجام شود.

اینکه نماینده ای با طرح سوال یا استیضاح بخواهد جمعی را در دستگاهی استخدام کند یا مدیری را عزل و نصب کند، اشتباه است.

ابزار نظارتی مجلس نباید تبدیل به ابزاری برای باج خواهی شود.

این کار نوعی فساد درونی و ذاتی ایجاد می کند که موجب آلودگی دستگاه ها و مجلس می شود که در بررسی صلاحیت نمایندگان مؤثر است.

برنامه جامعی برای ساماندهی ابزارهای نظارتی مجلس توسط فراکسیون اصلاح طلبان مجلس دارم تا این فراکسیون بتواند در جای خود با اهدافی که قانون اساسی برای مجلس پیش بینی کرده است، از این ابزارها استفاده کند.

اعضای فراکسیون امید اعلام می کنند که مجلس از رأس امور افتاده و در مدیریت اقتصادی کشور کم اثر و بی اثر شده است.

آیا این ادعا را در مورد مجلس قبول دارید؟ اصلاح طلبان چطور می خواهند با وجود این شرایط مشکلات کشور را از طریق مجلس حل کنند؟ مجلس از جایگاه خود پایین آمده و فروکاسته شده است.

مجلسی که در رأس امور است، باید در ریل گذاری، قوانین و اعمال نظارت و تصحیح حرکت دولت تأثیرگذار باشد.

مجلس باید از انفعال خارج شود.

اینکه مدام وقتش در وصله و پینه کردن قوانین کشور گرفته شود، اشتباه است.

آشفتگی قانونی که در کشور وجود دارد و منشأ بسیاری از فسادها، سردرگمی ها و عدم شفافیت ها شده، این مشکلات دستاورد مجلسی است که راه را گم کرده و گرفتار روزمرگی شده است.

دولت یکسری لوایح کم اهمیت به مجلس ارسال می کند و مجلس هم در مسابقه با دولت طرح های کم اهمیت ارائه می دهد و چهار سال وقت مجلس اینگونه می گذرد.

هر مجلس برای چهار سال عمرش می تواند 10 موضوع کلان را شناسایی کرده و مورد بررسی قرار دهد.

در حال حاضر مهمترین مسئله، مشکلات اقتصادی است که شامل رفع موانع تولید، اشتغال، ایجاد آرامش در فضای روانی اقتصادی، رفع مشکلات نظام بانکی، مالیاتی، عدم شفافیت اقتصادی، حمایت از سرمایه گذاران و گشودن راه های سرمایه گذاری به سمت کشور است.

بدون ایجاد آرامش در فضای کسب و کار نمی توان مشکلات اقتصادی را حل کرد.

راهکار حل مشکلات اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری است.

سرمایه گذاری جز با تعامل سازنده و گشودن بازارهای جهانی به روی کالاهای تولید داخل برای صادرات امکانپذیر نیست.

موانع زیادی پیش روی کارآفرینان و تولیدکنندگان وجود دارد.

در معاونت حقوقی دولت یازدهم با همکاری ستاد اقتصادی، تحقیقی را انجام دادیم، بر اساس این تحقیقات باید بیش از دو هزار مجوز برای انجام فعالیت های اقتصادی از دستگاه های دولتی اخذ شود که بسیاری از آنها زائد است.

سیستم های فرسوده قدیمی را حفظ کردیم و بعد دولت الکترونیک را نیز در کنار آن آوردیم که کلاف سردرگمی را به وجود آورده است.

برنامه فراکسیون اصلاح طلبان، رفع موانع تولید در حوزه اقتصاد است.

باید تعداد مجوزها را کاهش داد و امضاهای طلایی که در حوزه مالیات، گمرک و شهرداری ها و بانک وجود دارد حذف شود.

نباید تحریم های آمریکا و دشمنی ما با آمریکا و اسراییل الگویی برای تعامل ایران با کل دنیا باشد و از موضع قهر و غلبه و مسدود کردن روابط پیش برویم.

چرا ما باید در منطقه با عربستان سعودی و کشورهای همسایه مشکل داشته باشیم؟ چرا امروز انبارهای تولیدکنندگان ما لبریز از کالاست؟ باید معبرها را باز کرد، این کار با دیپلماسی فعال اقتصادی امکانپذیر است.

سفرهای نمایندگان باید هماهنگ با دیپلماسی سیاسی و اقتصادی کشور باشد تا مشکلی از مشکلات مردم حل شود.

فراکسیون اصلاح طلبان برای این موضوعات برنامه ریزی کرده است و برنامه هایی را به مجلس ارائه می کند و خواهیم توانست همکاری سایر فراکسیون ها را جلب کنیم.

آیا کاهش اثرگذاری مجلس ناشی از عملکرد ضعیف نمایندگان است یا منشأ بیرونی دارد؟ بخش عمده این کم اثری منشأ درونی دارد.

اگر مجلس به موقع، قوی و کارشناسانه ورود کند، خود به خود دخالت سایر شوراها کم رنگ می شوند.

وقتی خلاء ایجاد می شود و مجلس نمی تواند وظیفه ذاتی خود را به خوبی انجام دهد، موضوعات به شورای هماهنگی یا نهادهای موازی ارجاع می شود.

در حال حاضر نهادهای زیادی در موازات مجلس کار می کنند، این نهادها نباید وجود داشته باشند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی به جای مجلس مقررات وضع می کنند.

بنده عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم، به نظر من به تدریج اصطکاکی بین مجمع و مجلس در حال شکل گیری است که منجر به انسداد می شود.

البته بنده پیشنهاد داده ام که در مجمع آیین نامه ای تدوین شود تا از انسداد جلوگیری شود.

به حاشیه راندن مجلس به نفع کشور نیست، زیرا به معنای به حاشیه راندن مردم از مدیریت کشور است.

بخشی از دلایل این مشکلات درون پارلمانی است که باید حل شود و بخشی برون پارلمانی است که باید شجاعانه در مقابل آن ایستاد.

نمایندگان مجلس باید در انجام وظایف خود احساس امنیت و آرامش کنند.

اگر نمایندگان احساس کنند در قبال حرفی که می زنند باید پاسخگوی نهادهای امنیتی بوده و یا پاسخگوی ردصلاحیت باشند، به دردِ مردم نخواهد خورد.

نماینده با لکنت زبان نمی تواند صدای مردم باشد، به همین دلیل است که قانون اساسی اعلام می کند نمایندگان به جهت بیان نظراتشان نباید مورد تعقیب قرار گیرند.

در این دوره برخی از نمایندگان صرفاً به خاطر اظهارنظرهایشان مؤاخذه و رد صلاحیت شده اند.


کلید واژه ها: اصلاح طلبان - اصلاح - فراکسیون - جریان اصلاحات - حجت الاسلام مجید انصاری - مجید انصاری - مجمع روحانیون مبارز - انصاری - مجلس - آینده - اصلاحات - فراکسیون امید - مجمع روحانیون - مصاحبه - حجت الاسلام - مجلس یازدهم - عملکرد مجلس - اقلیت - تشکیل - تهران - ساختمانی - مجید - روحانیون - مجلس دهم - عملکرد - قیطریه - یازدهم - گذشته - قدیمی - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر: رعایت فاصله اجتماعی مصاحبه شونده و میکروفون در ایران و سایر کشورها

لزوم توجه کسبه به توصیه های ستاد مقابله با کرونا

عکس| تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های تهران

دولت به جای تصمیمات مقطعی، برنامه جامعی برای مقابله با کرونا ارائه دهد

دستمزد 99، مورد رضایت کارگران نیست

پاسخ رهبرانقلاب به نامه های دانش آموزان لبنانی

سینماگرانی که خواستار آزادی محمد امامی شدند!

ارائه بسته های حمایتی فرودگاه آبادان به خانواده های نیازمند+ تصاویر

روابط جنسی در دوران ویروس کرونا

جلسات سرپرست فدراسیون با روسا و دبیران کمیته های تخصصی

حضور یک سومی کارکنان دانشگاه تربیت مدرس از فردا/ تداوم دورکاری

سفارت ایران در روسیه: دانشجویان به ایران بازگردند

نامه سردبیر عصر ایران به نمایندگان مجلس: لااقل شما به داد ملت برسید/ عادی سازی زودهنگام فعالیت های روزمره یعنی بیماری و مرگ مردم

علم الهدی: وقایع کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

در سختی ها درسی نهفته است|نیروی اجرایی نظام اسلامی باید تربیت شده مسجد باشد

علم الهدی: وقایع کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

محمدمهدی مجاهدی: راه حل بحران ها بازگشت به عدالت است/ بی صدایی در آبان 98 کر کننده است

سازوکار عرضه سهام بنگاه های دولتی در بورس فراهم شود

شرط شبکه پنج سیما برای اجرای سلبریتی ها

روحانی تاکید کرد: ضرورت نظارت دقیق بر استان هایی که از فردا طرح فاصله گذاری هوشمند اجرا می شود

فردا جلسه شورای عالی بورس برگزار می شود

حدیثی از امیرمومنان(ع) درباره سرزنش بیش از حد

دستمزد 99 مورد رضایت کارگران نیست

غربی ها چهره واقعی خود را نشان دادند

افزایش موارد کرونا در استان های مهمان پذیر کشور

تاسیس تالار مشاهیر فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی

جلسات سرپرست فدراسیون با روسا و دبیران کمیته های تخصصی

مسئولان در شرایط سخت کرونا چهره واقعی غربی ها را ببینند

بررسی طرح پویش مهربانی در خراسان جنوبی

بسته های تبرکات مهدوی به دست نیازمندان اردکان رسید

حضور جهادی مردم برای مقابله با کرونا برگ درخشانی برای کشورمان است

علم الهدی: ستاد مقابله با کرونا فکری برای بازگشایی حرم امام رضا بکند/ بعد از کرونا بت پرستان بت ها را در دریا ریختند و این نشانه ظهور است

تصاویر/ مشارکت طلاب تهرانی در تغسیل متوفیان مبتلا به کرونا

آغاز رزمایش ملی «بخشش ایرانیان» برای کمک به اقشار نیازمند

رهبر انقلاب در سخنرانی نمیه شعبان به کدام رییس حوزه علمیه اشاره کردند؟

به آسیب های فضای مجازی توجه کنید

حداقل مزد کارگران به اندازه مصوبه کمیسیون تلفیق هم نشد

«روحیه جهادی» ارتباط معنوی جوانان با امام زمان را تقویت می کند

نوبت به کارگران که رسید آسمان شان تپید! | کارگران زیربار بدعت های غیرقانونی نمی روند

::آنکارا- جریمه برای مقابله با کرونا

مجری تلویزیون: آقای محسن خان چاوشی! دارید با خودتان چه می کنید؟

علم الهدی: کرونا، دنیا را متوجه خدا کرد/ وقایع کرونا از علائم ظهور امام زمان است

دستمزد 99 مورد رضایت کارگران نیست

فداکارانی که در دوران کرونا دیده نمی شوند

عکس نوشت| حادثه کرونا آزمونی است برای ملت ها و مردم ها

منظور از عدالتی که قرار است امام زمان (عج) پیاده کند، چه نوع عدالتی است؟

تولید 12 هزار ماسک برای عشایر در خراسان جنوبی

برگزاری جشن نیمه شعبان بر بستر اینترنت برای اولین بار توسط رایتل

خطبه مکتوب علم الهدی: وقایع ویروس کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

همکاری خانواده شهدا در مقابله با کرونا احیای تمدن اسلامی است

حداقل مزد کارگران به اندازه مصوبه کمیسیون تلفیق هم نشد/ نقض ماده 41 قانون کار

تعطیلی همه بوستان ها، امروز در مشهد مقدس

همت هیئت های مذهبی گرمسار در شکست کرونا

ارائه بسته های حمایتی فرودگاه آبادان به خانواده های نیازمند+ تصاویر

آغاز رزمایش ملی «بخشش ایرانیان» برای کمک به اقشار نیازمند

اجرای طرح احسان مهدوی در استان چهارمحال و بختیاری

کرونا دنیا را متوجه خدا کرد/ تمدن نوین اسلامی؛ نجات بخش بشریت

قرارگاه مواسات و همدلی مؤمنانه در مسجدالنبی (ص) راه اندازی می شود

علم الهدی: ستاد مقابله با کرونا فکری برای بازگشایی حرم امام رضا بکند/بعد از کرونا بت پرستان بت ها را در دریا ریختند و این نشانه ظهور است 

شیخ زکزاکی بین 2500 زندانی آزاد شده در نیجریه نیست

آخرین اخبار از وضعیت جسمی علی لاریجانی

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند

بسیج 4 هزار نفری شهرداری تبریز برای مقابله با کرونا

توزیع 2 هزار بسته غذایی و بهداشتی توسط ستاد اجرایی فرمان امام در خوزستان

قدردانی آیت الله نورمفیدی از زحمات کادر درمانی استان گلستان در بحران کرونا

آغاز مرحله سوم کمک های حمایتی جمعیت هلال احمر در شرایط شیوع کرونا

آغاز رزمایش ملی »بخشش ایرانیان« در کمیته امداد

نحوه استفاده از اتوبوس های پایتخت +عکس

آغاز مرحله سوم کمک های حمایتی جمعیت هلال احمر در شرایط شیوع کرونا

توزیع بسته های سلامت توسط گروه بانوان مدافع سلامت

آیت الله خاتمی: نگرانم کرونا سبب شود جهش تولید را فراموش کنیم

علم الهدی: وقایع کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

تشکر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور از رهبر معظم انقلاب

نشست های خبری روزانه ترامپ درباره کرونا جمهوری خواهان را هم کلافه کرد

بی مهری مجدد دولت به کارگران در افزایش سقف حقوق و دستمزد

علی زند وکیلی پدیده شب چهاردهم کنسرت های آنلاین

آزادی 5 زندانی از زندان های کهگیلویه و بویراحمد در سالروز ولادت حضرت مهدی (عج)

تصمیمات تازه هیئت رییسه مجلس برای برگزاری جلسات علنی پارلمان

مرزهای لهستان تا سوم مه بسته می ماند/ تمدید تعطیلی مدارس و کسب وکارها

تمدن غرب از هم پاشیده و چیزی از آن باقی نمانده است

آغاز پویش «کمک مومنانه» برای کمک به نیازمندان از فردا

امام جمعه قم: حضور جهادی مردم برای مقابله با کرونا برگ درخشانی برای کشورمان است

اجماع گروه های سیاسی عراق برای تسریع در رأی اعتماد به مصطفی الکاظمی

بیانیه اتاق اصناف یاسوج در خصوص بازگشایی صنوف کهگیلویه و بویراحمد

تمدن غرب از هم پاشیده و چیزی از آن باقی نمانده است

محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

کرونا | جهت ثبت نام مشاغل کم خطر خود اینجا کلیک کنید

راه اندازی 1000 کاروان شادی در استان تهران

اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با عشقی که به اهل بیت (ع) دارند، برای بازگشایی حرم مطهر رضوی فکر کنند

تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

لزوم تلاش برای ارتقای خدمات و سرویس های مخابراتی

فیلم| «نذر مهربانی» در سمنان

نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما و کیسینجر

انصارالله: توقف دو هفته ای جنگ یمن یک بازی جدید است

روزنامه ها عامل انتقال کرونا نیستند!

ترفند رایج سازندگان اخبار جعلی

تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

توزیع کمک های دفتر آیت الله نوری همدانی به اقشار کم درآمد

(عکس) تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های تهران

انتقاد یک نماینده از میزان افزایش حقوق کارگران

مجید انصاری: اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند

مجید انصاری: اصلاح طلبان در مجلس آینده اقلیت هستند