مطالب مرتبط:
صید کرسی مجلس با قلاب شعارزدگی در مازندران
برنامه کرسی های تلاوت شورای عالی قرآن طی هفته جاری اعلام شد
رییس کرسی ترویج علم:حضور کمرنگ زنان در موقعیتهای علمی پدیده ای جهانی است/علم متعلق به همگان است
برنامه کرسی های تلاوت شورای عالی قرآن طی هفته جاری اعلام شد
کرسی آزاد اندیشی با موضوع نظارت استصوابی در مشهد برگزار شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 09:252020-02-18سياسي

یک کرسی و هزار سودا


ایرنا - قانونگذاری و نظارت 2 وظیفه مهم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن طبق قانون است اما داوطلبان حضور در بهارستان در حاشیه این وظایف هزار سودای مدیریتی و سیاسی در سر دارند تا بتوانند از طریق رای مردم خود را به کرسی نمایندگی حوزه انتخابیه برسانند.

- انتخابات یک همایش سیاسی و فرصت مردمی برای تعیین سرنوشت یک کشور با اتکا به رای و نظر عمومی است که در طول بیش از چهار دهه از عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران به کرات برگزار شده و ملت ایران بطور میانگین در هر سال شاهد برگزاری یک انتخابات بوده اند.

مردم ایران اسلامی بویژه استان فرهنگی و انقلابی کردستان در این ایام نه تنها با حضور گسترده در انتخابات سهم خود از اقتدار انقلاب و تعیین سرنوشت کشور را ایفا کرده اند بلکه در مکتبی سیاسی نیز خود درس های مختلفی فرا گرفته و با استفاده از این تجارب، آماده انتخاب نمایندگان برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می شوند.

108 داوطلب راه یافته به گردونه تبلیغات انتخاباتی در پنج حوزه انتخابیه این استان نیز خود را در معرض سنجش مردم قرار داده اند تا با اتکای به این آرای مردمی یکی از 6 کرسی نمایندگی این استان در مجلس شورای اسلامی را برای چهار سال پیش رو تصاحب کنند.

قاعدتا اهداف یک نماینده مجلس باید بر اساس وظایف قانونی آن یعنی قانون گذاری و نظارت بر حُسن اجرای قوانین باشد اما گویی این وظایف از نظر بسیاری افراد که با اعتماد مردم روانه بهارستان می شوند کمی دِمُده شده و فرصتی برای جبران آرزوهای دست نیافته گذشته شان شده است.

برخی داوطلبان در گوشه و کنار حوزه های انتخابیه با عناوین مختلف از مدت ها پیش حضور یافته و هم اکنون نیز در کسوت داوطلبی اقدام به ارایه برنامه‎های خود می کنند تا در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو با پیگیری هایی که انجام خواهند داد به آنها جامه عمل بپوشانند.

دیواری کوتاهتر از دولت نیست رفع مشکلات بیکاری، توسعه اقتصادی، ارتقای معیشت مرزنشینان، ارتقای سطح خدمات زیرساخت با چاشنی نقد عملکرد دولت جمهوری اسلامی از وعده های نامزدها است.

یکی از مقاصد این داوطلبان حضور در روستاهای استان است و رفع مشکلات بیکاری، توسعه اقتصاد، ارتقای معیشت مرزنشینان، ارتقای سطح خدمات زیرساختی با چاشنی نقد عملکرد دولت جمهوری اسلامی و گاهی در صورتی که نماینده نباشند انتقاد از منتخب دوره قبل و اگر یادشان رفت اصلاح قوانین و قانون گذاری از وعده و وعیدهایی بی پایاه و اساس که هرگز عملی نمی شوند در مقابل مردم سر می دهند.

این تنها یک سوی ماجراست بُعد بعدی شامل چهره های شناخته شده مردمی است که همراه داوطلبان به این نقطه و آن نقطه سفر می کنند تا از شهرت خود برای داوطلب نقش رای جمع کنی را بازی کنند که فردا روزی یا صاحب عنوانی شوند یا به بهانه‎ اشتغال و توسعه کارآفرینی تسهیلات یا امتیازی از طریق نماینده از آن خود کنند.

این مسافران جاده های روستایی که با قسم و آیه و عهد بستن های یک روزه بدنبال آرای بیشتری هستند در ابتدای کار چهره خود را موجه جلوه می دهند و با چاشنی نقد عملکرد گذشتگان دیواری کوتاه تر از دولت پیدا نکرده تا خود را بر سر آن آوار کنند.

مردم بارها دیده اند افرادی که از دیگری برای بالا رفتن استفاده کنند همین فرداها از رای آنان به عنوان پله ای برای بالا رفتن خود نیز استفاده می کنند مردم به لطف خدمات چهل ساله نظام جمهوری اسلامی با اندیشه ای ژرف می دانند یک نماینده تنها در 2 مقوله قانون گذاری و نظارت اختیاراتی دارند و طبیعتا این به منزله آن است که آنها اختیارات اجرایی ندارند.

اما با این حال برخی نامزدهای انتخاباتی از انجام یک سری اقدامات اجرایی سخن می گویند که پس از ورود به مجلس برای تحقق آن وعده خود چاره ای جز متوسل شدن به بخش های اجرایی کشور ندارد و باید با قدرت چانه زنی بتواند ابتدا در کمیسیون های مختلف از جمله تلفیق بودجه برای حوزه انتخابیه اعتباری منظور کنند تا دولت به عنوان قوه مجریه این برنامه ها را اجرا کند.

داوطلبان پس از ورود به مجلس برای تحقق وعده خود چاره ای جز متوسل شدن به بخش های اجرایی کشور ندارند اما باز بعضی از که گویی به علت سرشلوغی ها در دوره تصدی از فرصت کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی بی نصیب ماندند و به جای چانه زنی به دنبال اعمال فشار به دستگاه های اجرایی بودند ولی کاری از پیش نبردند.

اهمیت انتخابات نباید دستمایه دادن وعده های غیر معمول شود رییس ستاد انتخابات کردستان با اشاره به اینکه هدف از انتخابات به غیر از انتخاب افراد برای اجرا یا قانونگذاری هدف بالاتر برای وحدت ملی و نمایش اقتدار جمهوری اسلامی در دنیاست، اظهار داشت: امروز بیشتر از هر تجمعی میزان مشارکت در ا نتخابات مدنظر است و دنیا روی آن حساب باز می کند.

حسین خوش اقبال افزود: اما این اهمیت نباید دستمایه برخی افراد برای دادن وعده هایی غیر عملی شود تا در آینده منجر به کاهش اعتماد مردمی نسبت به مجموعه نظام جمهوری اسلامی در بخش های مختلف باشد.

وی با بیان اینکه دادن وعده های غیر قابل عملی شدن از سوی کاندیداها در اصل زیر ذره بین بردن خود آنان است، اضافه کرد: انتظار می رود این افراد در میتینگ های تبلیغاتی به دنبال معرفی توانمندی های خود باشند، زیرا مردم برنامه های آنان را رصد خواهند کرد.

داوطلبان در میتینگ های تبلیغاتی به دنبال معرفی توانمندی های خود باشند، زیرا مردم برنامه های آنان را رصد خواهند کرد.

رییس ستاد انتخابات استان کردستان گفت: همچنین داوطلبان باید همراه با نقد منصفانه و بدون تخریب دیگران برنامه کاری خود را به مخاطبان خود اعلام کنند و انتظار می رود در نقد دولت و حاکمیت را نیز بدون سیاه نمایی انجام دهند.

وی همچنین بر پرهیز از هرگونه تشنج آفرینی در بین طرفداران و خود نامزدهای انتخابات را تاکید کرد و یادآور شد: آنچه که دشمنان از انتخابات واهمه دارد آرامش و اتحاد آحاد مختلف مردم در کاروزار انتخابات است.

خوش اقبال با بیان اینکه طبق قانون مدیران اجرایی و کارکنان ادارات در حمایت از نامزد خاص در انتخابات مجلس شورای اسلامی ممنوعیت دارند و با متخلفان برخورد می شود، افزود: بی طرفی در انتخابات، امانتداری و صیانت از رای مردم از مهمترین اولویت هاست و مجریان انتخابات باید همه توان خود را برای برگزاری سلامت و امنیت انتخابات به کار گیرند.

کاندیدای قانون مدار مصون از هر گونه تخلف است رییس کل دادگستری کردستان هم گفت: تاکنون چهار فقره گزارش و تخلف انتخاباتی به ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی ارسال شده که توسط شعب ویژه در حال رسیدگی است و پس از تحقیقات و طی شدن مراحل دادرسی احکام مربوطه در خصوص این پرونده ها صادر خواهد شد.

محمدرضا مترقب با بیان اینکه در ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی با حضور اعضای ستاد، راهکارهای مناسب برای جلوگیری از جرایم و تخلفات تدوین می شود، اضافه کرد: بعضی از راهکارها در این ستاد به صورت روتین از مرکز و برخی دیگر به صورت راهکارهای بومی در استان با محوریت رعایت قانون و دستورالعمل ها تدوین می شود.

وی با اشاره اینکه هر کاندیدایی که نسبت به رعایت قوانین و راهکارها اقدام کند مطمئنا مصون از جرایم و تخلف خواهد بود، افزود: مقررات مربوط به انتخابات یک امر تکلیفی است که توسط قانونگذار تدوین شده و همه آحاد مردم و د اوطلبان ملزم به رعایت آن هستند.

رییس کل دادگستری کردستان تاکید کرد: رعایت این قوانین و مقررات تعیین کننده میزان عدالت انتخاباتی است و توصیه به کاندیداها و حامیان آنها رعایت مقررات قانونی و ایجاد یک شور و نشاط برای برگزاری انتخاباتی سالم است.

رعایت اینقوانین و مقررات تعیین کننده میزان عدالت انتخاباتی است و توصیه به کاندیداها و حامیان آنها رعایت مقررات قانونی و ایجاد یک شور و نشاط برای برگزاری انتخاباتی سالم است.

رییس هیات بازرسی انتخابات کردستان نیز در این ارتباط گفت: با توجه به صدها مورد گزارش تخلفات انتخاباتی به این هیات در استان تنها یک مورد موثر شناخته شد که مورد پیگیری قانونی قرار گرفته است.

شهرام ملکی نیز در این ارتباط با بیان اینکه این هیات در این دوره از ابتدای آغاز انتخابات فعالیت خود را آغاز کرده است افزود: تا کنون گزارشات مختلفی از تخلفات نامزدهای انتخاباتی به این نمایندگی های این هیات در 10 شهرستان استان ارسال شده است.

وی اظهار داشت: این هیات با اتکا به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای مردمی و افراد امین خود در جامعه تمامی فعالیت های نامزدها را در سه مرحله قبل، حین و بعد از انتخابات را رصد کرده و تخلفاتی که در فرایند انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاثیر گذار باشند را بدون اغماض بررسی و با متخلفان برخورد خواهد کرد.

ملکی یادآور شد: تاکنون یک مورد از تخلفات موثر شناخته شده و متخلفان به مراجع ذی صلاح معرفی شده اند البته هیات بازرسی برای روز انتخابات در هر شهرستان یک بازرس ویژه و برای حداکثر سه صندوق اخذ رای یک بازرس تعیین کرده تا بر کل فرآینده انتخابات نظارت داشته باشند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در استان زیر نظر دستگاه قضایی تشکیل شده که در راستای پیشگیری از وقوع جرم در مسائل انتخابات فعالیت می کند و هر آنچه که لازم است برای اینکه منجر به تشکیل پرونده در قوه قضاییه نشود، یادآوری شده است.

رییس هیات بازرسی انتخابات کردستان افزود: هیات بازرسی در تمام شهرستان ها مستقر در فرمانداری ها با شماره تماس های مشخص هرگونه تخلفات احتمالی را رصد و پیگیری می کنند تا به نتیجه برسانند.

ملکی یادآور شد: از عموم مردم استان تقاضا داریم اگر به موردی خلاف قانون برخورد کردند آن را سریعا به هیات مرکزی بازرسی مستقر در استانداری با شماره تماس 33163842 اطلاع رسانی کنند.

وی اضافه کرد: انتظار می رود که انتخاباتی پر شور و نشاط با حضور حداکثری مردم استان برگزار شود و مردم بتوانند از میان نامزدهای تایید شده یازدهمین دوره مجلس اصلح ترین را انتخاب کنند و به مجلس بفرستند.

صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سه مرحله توسط هیات اجرایی، نظارت استان و هیات مرکزی نظارت بررسی شد و در نهایت از 281 داوطلب ثبت نام کرده 57 نفر انصراف دادند و 108 نفر نیز برای حضور در انتخابات باقی ماندند و 116 نفر نیز توسط مراجع قنونی رد صلاحیت شدند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و 6 نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره 2 نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان های مرویان و سروآباد یک نماینده) است.

جمعه دوم اسفند ماه مردم استان کردستان همزمان با سراسر کشور با حضور در پای صندوق های رای نماینده خود برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را انتخاب خواهند کرد.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - انتخاب - انتخابات - اسلامی - شورای اسلامی - انقلاب اسلامی ایران - نمایندگان - انقلاب - ایران - سیاسی - انقلاب اسلامی - یازدهمین دوره - حوزه انتخابیه - سرنوشت - برگزار - مردم - ایران اسلامی - قانونگذاری - شورای - قانون - مردم ایران - ملت ایران - مجلس - داوطلبان - کرسی - کشور - بهارستان - نمایندگی - یازدهمین - حضور

آخرین اخبار سرویس:
انتظار یعنی منتظر نبودن+صوت

توزیع 12 هزار ماسک رایگان توسط شهرداری و شورای شهر دوگنبدان

ترفند رایج سازندگان اخبار جعلی

سازندگان اخبار جعلی روی زودباوری مخاطب حساب می کنند

بروجردی: ادعای آمریکا برای کمک به مقابله با کرونا فریبکاری است

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران

قدردانی و آرزوی محمود دولت آبادی در دوران کرونا؛ این رویدادِ همه گیر با بستنِ چسب و باند بر روی یک زخم نیست که دل از آن آرام بگیرد؛ نه!

بازدید وزیر دفاع از کارخانه تولید ماسک های پیشرفته فیلتردار یونی

رکوردی که علی زندوکیلی شکست

پشتیبانی خانواده شهدا در مقابله با کرونا احیاگر تمدن اسلامی است

آغاز مرحله سوم کمک های حمایتی جمعیت هلال احمر در شرایط شیوع کرونا

مشارکت 500 نفر از بسیجیان آران و بیدگل در طرح پایش سلامت

نظرات برگزیده مخاطبین الف: کرونا نشان داد که روحانی اختیارات کافی دارد اما حال کارکردن ندارد/ وزارت بهداشت نباید در کار وزارت خارجه دخالت کند/ آیا کشور از تعطیلی مجلس ضرر کرد؟

شبکه گاز پلدختر شنبه 23 فروردین قطع است

یادواره مجازی نخستین شهید جانباز شیمیایی استان همدان

منتخب مردم شرق مازندران در مجلس: جهش تولید سبب رفع موانع پیش روی تولید می شود

فرصتی برای ورود پاکیزه به ماه مهمانی خدا

سردار جلالی: ارتقای نقش وزارت جهاد کشاورزی در ساختار دفاع بیولوژیک کشور ضروری است

لبیک بسیج به بیانات رهبر انقلاب/آغاز رزمایش «کمک مومنانه» از شنبه

نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما، کیسینجر و باتلر

آغاز رزمایش همدلی برکت/ ایجاد 165 هزار شغل برای بیکار شدگان ناشی از کرونا

آغاز رزمایش ملی «بخشش ایرانیان» برای کمک به اقشار نیازمند

سوالاتی که شخصیت درونیتان را در 10 دقیقه لو می دهند!

توزیع بیش از 20 هزار بسته بهداشتی در منطقه بهارستان

جهش تولید، یعنی تحول در ساختار ها و اندیشه ها

زنان باردار نگرانی از ابتلا به کرونا نداشته باشند

آخرین تصمیم ستاد مقابله با کرونا درباره اجرای طرح ترافیک در تهران

ریزش کوه در محور روستایی کلاک - مشهد دماوند خسارتی نداشته است

دنیا در جریان کرونا متوجه تمدن نوین اسلامی شد

اهدای جهیزیه به زوج های جوان در شرف آغاز زندگی مشترک امری ارزشمند است

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد

مبارزه جانانه طلبه ها با کرونا

تصویب قانون اختیارات اضطراری برای مقابله با کرونا در کامبوج

ضرورت معرفی محتکران اقلام ضروری به مردم

سرهنگ رضوانی به یاران شهیدش پیوست

چرا فعالیت های کانون های مساجد دیده نمی شود

وزیر ارتباطات: راه اندازی سامانه ای جدید، برای کمک به کسب و کارهای کساد شده در شرایط کرونایی

آزادی پنج زندانی در کهگیلویه و بویراحمد/ نگین تاجی: در حوزه حبس زدایی نیازمند اقدامات جدی تری هستیم

سرهنگ رضوانی به یاران شهیدش پیوست

فرمانده سپاه استان یزد: پشتیبانی خانواده شهدا از کادر درمانی مقابله با کرونا احیاگر تمدن اسلامی است

شروع بکار برخی صنوف از 23 فروردین با اخذ تعهد بلامانع است

قدردانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد از خانواده شهید

ساخت 600 خانه برای سیلزدگان خوزستان

حمایت پایگاه و مسجد محمدرسول الله آستارا از فقرا

فاصله گذاری هوشمند تا پایان فروردین در سمنان اجرا می شود

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران

کرونا بسیاری از مردم جهان را به سمت خدا و معنویت کشانده است

فیلم/توزیع 313 بسته حمایت غذایی توسط گروه جهادی آتش به اختیار لامرد و مُهر

آزادی پنج زندانی در کهگیلویه و بویراحمد/ نگین تاجی: در حوزه حبس زدایی نیازمند اقدامات جدی تری هستیم

سازندگان اخبار جعلی روی زودباوری مخاطب حساب می کنند

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران

اهدای یک میلیون بسته مواد غذایی به نیازمندان آسیب دیده از کرونا

بزرگترین وظیفه ی منتظران امام زمان از نگاه رهبر انقلاب چیست؟

سوالاتی که شخصیت درونیتان را در 10 دقیقه لو می دهند!

سه میلیارد ریال بسته غذایی در بین محرومان بیله سوار توزیع شد

ماجرای عکس الاغی که شهید کازرونی به جای عکس شاه آویزان کرد

نقش وزارت جهاد کشاورزی در ساختار دفاع بیولوژیک ارتقا یابد

بازداشت 4 داماد از مقابل آرایشگاه زنانه

فاصله گذاری هوشمند تا پایان فروردین در سمنان اجرا می شود

چرا فعالیت های کانون های مساجد دیده نمی شود

مراحل کفن و غسل متوفیان مبتلا به کرونا در کرمانشاه انجام می شود

زنان باردار نگران ابتلا به کرونا نباشند

به بهانه هفتمین روز شهادت شهید زنده دیار استان همدان

هتل ها بسته بمانند

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

نام عربستان سعودی به عربستان سلمانی تغییر کند

سرهنگ رضوانی به یاران شهیدش پیوست

آغاز رزمایش ملی «بخشش ایرانیان» برای کمک به اقشار نیازمند

پشتیبانی خانواده شهدا در مقابله با کرونا احیاگر تمدن اسلامی است

نماینده مجلس: تعیین حقوق کارگران در سال 99 ناعادلانه بود

نقش وزارت جهاد کشاورزی در ساختار دفاع بیولوژیک ارتقا یابد

فعالیت تعداد سه کارگاه تولید ماسک در ایوان

مجلس عملکرد بدی در مواجهه با ویروس کرونا داشت/ شرایط فعلی جای بحث های سیاسی و جناحی مرسوم نیست

«در ولایت مهدی(عج)»؛ شرحی بر دعای رضویه

مزاح و شوخی این آفات را دارند

واکنش نماینده مجلس به دستمزد 2 میلیون و 500 هزار تومانی کارگران

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران

مشارکت 500 نفر از بسیجیان آران و بیدگل در طرح پایش سلامت

کارناوال شادی نیمه شعبان شهرداری و شورای شهر دوگنبدان با توزیع 12 هزار ماسک رایگانی شهر دوگنبدان+ فیلم

فعالیت 18 خیاط در کارگاه تولیدی ماسک در شهرکرد

حمایت پایگاه و مسجد محمدرسول الله آستارا از فقرا

توسعه با رویکرد انسان مدارانه وظیفه اصلی آموزش و پرورش است

حمایت پایگاه و مسجد محمدرسول الله آستارا از فقرا

سنگ تمام بسیجیان در مقابله با کرونا

وزیر خارجه بوسنی از مدیریت ایران در درمان کرونا تمجید کرد

توزیع بسته های غذایی بین نیازمندان

فارس بازدید وزیر دفاع از کارخانه تولید ماسک های پیشرفته فیلتردار یونی

ابتکار: پیامک 123 را جدی بگیرید

رونمایی از ماسک های فیلتردار پیشرفته یونی، با تلاش جهادی در صنعت دفاعی

فیلم | فضیلت زندگی در عصر غیبت امام زمان(عج)

توزیع 12 هزار ماسک رایگان توسط شهرداری و شورای شهر دوگنبدان+ فیلم

مردم در برابر جنگ شناختی دشمن آگاه باشند/فضای مجازی بهترین بستر جنگ شناختی است

نقش وزارت جهاد کشاورزی در ساختار دفاع بیولوژیک ارتقا یابد

پشتیبانی خانواده شهدا در مقابله با کرونا احیاگر تمدن اسلامی است

سازندگان اخبار جعلی روی زودباوری مخاطب حساب می کنند

(تصاویر) کاروان های جشن خیابانی در شیراز

نقش وزارت جهاد کشاورزی باید در ساختار دفاع بیولوژیک بازیابی و ارتقاء یابد

مجری گری سلبریتی ها به تنهایی منتفی شد

کواکبیان: دستمزد کارگران منطقی نیست

یک کرسی و هزار سودا

یک کرسی و هزار سودا