مطالب مرتبط:
رسانه هایی که تیرشان به سنگ می خورد
کارنامه درخشان پدافند هوایی در امنیت آسمان
خوراکی هایی که بوی سیر را از بین می برد
تعلیق 3 ماهه پرواز های هوایی پرتغال در آسمان ونزوئلا
دانستنی هایی درباره سرسخت بودن سوسک حمام
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 08:552020-02-18اجتماعي

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر سیلاب و شن دفن می شوند


قصه پردرد مردم جنوب کرمان پایانی ندارد؛ از فقر، بهداشت و جاده، آموزش گرفته تا زندگی کپرنشینی جملگی شرایط سخت و مصیبت باری را برای اهالی این منطقه بوجود آورده است.

- بلایای طبیعی سیل و توفان شن هم در سال های اخیر به شدت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و آنها را سر دو راهی "ماندن" و تحمل شرایط سخت و "مهاجرت" و آینده نامعلوم قرار داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم محروم جنوب استان کرمان این روزها با سختی روزگار می گذرانند؛ از یک طرف نبود ابتدایی ترین مقدمات زندگی و از سوی دیگر بلایای طبیعی اهالی این منطقه را به فقر مطلق کشانده تا جایی که یا باید ترک خانه و کاشانه کنند و تن به مهاجرت و آینده ای نامعلوم بدهند و یا باید بمانند و با طعم تلخ فقر زندگی کنند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور صاحب باغات کشاورزی، قنات های پرآب و زندگی متعارفی بودند، امروز از بد روزگار جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند و حتی توفان شن هم دست از سر خانه و زندگی شان برنمی دارد.

مدفون شدن زمین های کشاورزی در زیر شن روح الله جهانگیری دهیار روستای مراد آباد از توابع شهرستان ریگان از درد و رنج اهالی این روستا می گوید؛ از فقر و نداری های اهالی که همان اندک داشته شان را هم توفان شن هر از چند گاهی دفن می کند.

او می گوید: این روستا کاملا در معرض شن های روان قرار دارد.

بعد از فروکش کردن طوفان باید شن ها را از در خانه ها کنار بزنیم تا مردم به توانند از خانه های شان خارج شوند.

وی ادامه داد: سالانه 10 الی 20 سانت شن های روان بر اثر توفان به مزارع کشاورزی ما سرازیر می شود و با ادامه این روند در آینده نزدیک تمامی زمین های کشاورزی ما زیر شن دفن شده و از بین می روند.

دهیار مرادآباد: اگر یکی از اهالی بیمار شود، جاده مناسب و خودرویی برای انتقال بیمار به مراکز درمانی شهرستان وجود ندارد و تاکنون بیماران اورژانسی بسیاری در منطقه به همین دلیل جان خود را از دست داده اند وی ادامه داد: مشکلات ما تنها به توفان شن ختم نمی شود و اهالی بخش مرکزی ریگان با مشکلات عدیده ای از جمله فقر، بهداشت، درمان و بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و حتی مردم سرویس بهداشتی ندارند و اگر یکی از اهالی دچار بیماری شود جاده مناسب و وسیله ای برای انتقال به مراکز درمانی مرکز شهرستان وجود ندارد و بیماران اورژانسی متاسفانه در منطقه به دلیل ناراحتی قلبی، فشار خون بالا، عقرب و مارگزیدگی جان خود را از دست می دهند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به مشکل آموزشی روستای مرادآباد گفت: در این روستا به تازگی فرد خیری مدرسه ای یک کلاسه احداث کرد که فاقد وسایل گرمایشی و سرمایشی است و قبل از این حتی کلاس درسی برای تحصیل فرزندان مان وجود نداشت.

دهیار روستای مرادآباد اضافه کرد: در روستای ما که بیشترین سهم را در مشکلات توفان شن دارد تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولان انجام نشده در حالیکه با مالچ پاشی و کاشت جنگل این امکان وجود داشت که تاحدودی این مشکلات برطرف شود.

وی در ادامه به کمبود آب شرب در روستای مرادآباد اشاره کرد و گفت: متاسفانه مردم منطقه برای آب شرب با مشکل مواجه اند و تاکنون از سوی هیچ مسئولی در این باره اقدامی صورت نگرفته است.

جهانگیری در ادامه به مشکلات فقر و بیکاری مردم بخش مرکزی ریگان اشاره کرد و افزود: اهالی بخش مرکزی فصل برداشت پسته به صورت کارگر فصلی در رفسنجان کار می کنند و فصل سرما بیکارند و با فقر زندگی شان را می گذرانند و گاهی جوانان منطقه به دلیل بیکاری و فقر به دنبال قاچاق سوخت می روند و حتی در این راه جان خود را از دست می دهند.

بخشدار مرکزی ریگان: تاکنون بیش از 20 روستا خالی از سکنه شده و به حاشیه شهرستان های استان کرمان مهاجرت کرده اند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور دارای باغ، قنات و زندگی بودند هم اکنون جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند بخشدار مرکزی ریگان نیز در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: توفان شن در شغل مردم منطقه که بیشتر کشاورزی است اخلال ایجاد کرده و باعث شده اغلب آنها خانه نشین شوند.

آنها هر بار بعد از فرونشست توفان وقتی می خواهند از خانه خارج شوند با مشکل مواجه اند و درب خانه را تا یک متر شن مسدود می کند.

مشکلات آبیاری باغات به دلیل حجم بالای شن وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلاتی که طوفان شن در بخش کشاورزی منطقه ایجاد می کند اشاره کرد و افزود: حجم بالای شن که براثر طوفان به باغات کشاورزی منتقل می شود امکان آبیاری این باغات را تقریبا غیر ممکن کرده و کشاورز در صورتی می تواند باغ را آبیاری کند که تمامی شن ها را به بیرون از باغ منتقل کند که کاری بسیار دشوار است.

تغییر مسیر سیلاب ها به داخل روستاها به دلیل توفان شن بنی ابراهیمی ادامه داد: طوفان شن در جنوب استان کرمان اغلب باعث تغییر مسیر سیلاب ها می شود هر چند در اکثر روستاها اقدامات لایروبی شن از مسیر رودخانه ها انجام می شود ولی با هر بار توفان دوباره این مسیرها مسدود و مسیر جدیدی به وجود می آورد و با بارندگی های شدید سیل به شکل پیش بینی نشده ای وارد روستاها می شود.

وی گفت: متاسفانه در سال های اخیر مالچ پاشی برای پیشگیری از طوفان شن انجام نشده و با هر بار وقوع طوفان شن زندگی و کشاورزی روستاییان منطقه نابود می شود.

15 روستای ریگان درگیر توفان شن هستند بخشدار مرکزی ریگان با بیان اینکه 15 روستای ریگان به طور مستقیم با مشکلات طوفان شن مواجه اند، اضافه کرد: 130 روستا نیز به صورت غیر مستقیم در معرض این طوفان قرار دارند که بیش از 20 روستا نیز تاکنون خالی از سکنه شده و به حاشیه شهرستاهای استان کرمان مهاجرت کرده اند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور دارای باغ، قنات و زندگی بودند و امروز جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند و به دلیل توفان شن زندگی شان را از دست داده اند.

از جمله این روستاها می توان به نظر آباد، ابراهیم آباد، مرادآباد، رستم آباد، جعفر آباد، علی آباد و.

اشاره کرد.

وی با اشاره به وضعیت معیشت مردم منطقه گفت: معیشت این اهالی وابسته به کشاورزی و دامپروری است که به دلیل خشکسالی های پی در پی سالیان گذشته دامپروری شان از بین رفت و به دلیل عدم رویش گیاه هم اکنون به معنای واقعی دامداری در منطقه از بین رفته است.

بنی ابراهیمی ادامه داد: عمده درآمد مردم باغداری تک محصولی است و تمام زندگی شان وابسته به نخیلات است که با توجه به شرایط موجود مردم با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستند.

فروش محصول خرما کاهش یافته است بخشدار مرکزی ریگان با اشاره به مشکلات باغداران محصول خرما، افزود: به دلیل وجود دلالان و واسطه ها در بازار، اغلب نخلداران ناگزیرند بعد از برداشت، محصول را در سردخانه نگهداری کنند چرا که در فصل برداشت مشتری ندارد و معمولا تقاضای خرید خرما در فصل زمستان، عید و ماه رمضان است.

طی سال های اخیر تقاضا برای خرید بسیار کاهش یافته است.

همچنین تقاضای صادرات نیز بسیار کاهش یافته و در حال حاضر 90 درصد کشاورزان نتوانسته اند محصول شان را در بازار به فروش برسانند.

بنی ابراهیمی به وضعیت بهداشت و درمان بخش مرکزی ریگان نیز اشاره کرد و گفت: هنوز با گذشت چند دهه متاسفانه به لحاظ بهداشت و درمان این بخش به نقطه مطلوب نرسیده و خود شهرستان ریگان تا یکسال گذشته بیمارستان و پزشکی قانونی نداشت و در حال حاضر اکثر روستاهای بخش مرکزی فاقد خانه بهداشت هستند.

امین باقری فرماندار شهرستان ریگان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره شرایط نامساعد زندگی مردم این شهرستان با توجه به وقوع توفان شن، گفت: ریگان طی روزهای گذشته باز هم درگیر این بلای طبیعی بوده که تقریبا به 3 برابر از حد مجاز هم رسید و طبق معمول باعث مسدود شدن مسیرهای ده ها روستا در این منطقه شد.

فرماندار ریگان: متاسفانه طی سالیان گذشته 22 روستای حاشیه کویر ما خالی از سکنه شدند و روستاهایی نیز به شدت جمعیت شان کاهش یافته و بسیاری از منازل و باغات منطقه در زیر شن مدفون شده اند فرماندار شهرستان ریگان با اشاره به اینکه توفان شن باعث خانه نشین شدن اهالی روستاها می شود، افزود: مردم روستایی به دلیل توفان شن حتی نمی توانند به مدت چند روز از خانه های خود خارج شوند.

وی دامه داد: حجم بالای خشکسالی طی سال های گذشته در منطقه باعث خیزش شدید خاک می شود و برای برطرف شدن این مشکل قول داده اند ظرف یکی دو ماه آینده مالچ پاشی و جنگل های دست کاشت صورت گیرد.

باقری ادامه داد: البته مالچ پاشی چاره اصلی مبارزه با توفان شن نیست و به صورت مقطعی و حدودا 10 سال جوابگو خواهد بود و در این مدت باید تمهیداتی اساسی برای رفع این معضل اندیشیده شود.

البته برای این اقدامات نیاز به اعتبار داریم و باید منابع آن تامین شود.

برای پروژه ای که در حال اجراست 625 میلیارد تومان اعتبار برآورد شده که تنها سال اول این پروژه به خوبی انجام شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی سالیان گذشته 22 روستای حاشیه کویر خالی از سکنه شدند و روستاهایی نیز به شدت جمعیت شان کاهش یافته و بسیاری از منازل و باغات منطقه در زیر شن مدفون شده اند.

گفت وگو و گزارش: مریم بازوند
کلید واژه ها: زندگی - بلایای طبیعی - شرایط سخت - مردم - جنوب استان کرمان - مهاجرت - استان کرمان - آینده - اهالی - منطقه - طبیعی - شرایط - کرمان - جنوب کرمان - داده - کپرنشینی - قرار - جنوب - ابتدایی - خبرنگار - بهداشت - استان - توفان - محروم - آموزش - مردمی - آورده - گذشته - گزارش - سیلاب

آخرین اخبار سرویس:
جاده چالوس و تهران-شمال مسدود شد/ کاهش 20.5 درصدی تردد در جاده ها

کلاس درس ادبیات پایه دهم : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

روز طبیعت در مراغه با تشدید محدودیت های تردد

راه اندازی سامانه ارزیابی بحران کرونا

ارسال نامه سازمان محیط زیست به دولت برای اجرای قانون هوای پاک

کاهش 87 درصدی ترددها در جاده تهران _قم در روز گذشته

گزارش ویدئویی تسنیم از سکوت مناطق گردشگری| سیزده بدری متفاوت در گلستان/ سیزده به درمردم در حصار امن

آسمان 24 ساعت آینده خوزستان نیمه ابری است

روز طبیعت، طبیعت در آرامش قم و کرج

انتقال 710 نفر از هموطنان خارج از کشور به ایران/جزییات انجام پنجمین پرواز از استانبول به تبریز

موج جدید بارش ها در کشور از امروز/ کاهش دما تا 6 درجه در سواحل خزر

رضا خان بابایی روز طبیعت متفاوت کرونایی در اردبیل

رونمایی پنج کتاب راهنمای والدین دانش آموزان اتیسمی

جاده چالوس و تهران-شمال مسدود شد/ کاهش 20.5 درصدی تردد در جاده ها

طرح ممنوعیت تردد در نجف آباد

بَزم آسمان و جانِ جازموریان

درس آب , خاک و گیاه پایه دهم فنی حرفه ای : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

بَزم آسمان و جانِ جازموریان

گزارش|سخت گیری برای حفظ سلامت مردم در «سیزده بدر» کردستان/ تفرجگاه های طبیعی مسدود شد+تصاویر//انتشار

روز طبیعت، طبیعت در آرامش قم _ کرج

تحصیل 2746 دانش آموز طیف اوتیسم/ تدوین 5 کتاب برای والدین

وضعیت حضور مردم در مناطق چهارگانه محیط زیست در سیزده بدر

قصرشیرینی ها با ماندن در خانه 13 متفاوتی را رقم زدند

معابر عمومی پایتخت از دستفروشان پاکسازی شد

احتمال وقوع بهمن و کولاک در جاده های کوهستانی

وضعیت حضور مردم در مناطق چهارگانه محیط زیست در سیزده بدر

کاهش 87 درصدی ترددها در جاده تهران _قم در روز گذشته

سیزدهم فروردین در اصفهان

جلوگیری از کشتارهای غیرمجاز در حومه شهرهای آذربایجان غربی

روز طبیعت امروز معنای واقعی خود را پیدا کرد

اعلام جدول زمانبندی حضورمدیران و معلمان و تشکیل مدارس در شبکه شاد

آموزش یقه درایه پایه یازدهم خیاطی : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

90درصد حضور مردم در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست کشور کاهش یافته است

افزایش دمای هوای استان تا فردا / ورود سامانه بارشی جدید از عصر فردا

طرز تهیه دسر کاپوچینو و موز

روز طبیعت، طبیعت در آرامش ـ اصفهان

کاهش 90 درصدی حضور مردم در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست

کاهش 82 درصدی سفرهای درون شهری در کل کشور در روز 13 فروردین

تشدید کنترل ترددها در ورودی و خروجی پلیس راه های تبریز

کلاس درس اخلاق پایه یازدهم معارف اسلامی : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

کلاس درس عربی پایه دهم فنی حرفه ای و کاردانش : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

تمام محورهای منتهی به تفرجگاه های استان البرز مسدود است

اصفهان| راننده قانون شکن 900 هزار تومان جریمه شد

روز طبیعت، طبیعت در آرامش ـ همدان

کاهش 57 درصدی ترددها | 30 هزار خودرو هنوز به شهرهای مبدأ بازنگشته اند

اجرای طرح محدودیت تردد در آذربایجان شرقی همزمان با روز طبیعت

پایتخت نشینان 13 فروردین کرونایی امسال را در خانه بدر کردند

کاهش 65 درصدی تصادفات و تلفات جاده ای از 25 اسفند 98 تا دیروز

سکوت کرونایی بر فضای طبیعت سیزده بدری اردبیل

آتش به اختیار بسیجیان لارستانی در تامین مایحتاج سالمندان

ورامین خلوت ترین سیزده بدر را پشت سرگذاشت

کاهش 65 درصدی تصادفات و تلفات جاده ای از 25 اسفند 98 تا دیروز

تصاویر/ «روز طبیعت»؛ «پارک ها خالی»، «خانه ها پر»

معلمی که مدافع سلامت مردم شد

اقدامات پلیس اماکن تهران برای حفاظت مردم از ابتلا به کرونا / پلمب 550 واحد صنفی در راستای سلامت اجتماعی + فیلم و عکس

ورامین خلوت ترین سیزده بدر سال های گذشته را پشت سرگذاشت

کرونا باعث کاهش چند درصدی تصادفات و تلفات جاده ای شد؟

کاهش چشمگیر حضور مردم در تفرجگاه ها و محورهای مواصلاتی در روز طبیعت

امکان زیارت مجازی 2 امامزاده استان سمنان فراهم شد

کاهش 57 درصدی ترددها | 30 هزار خودرو هنوز به شهرهای مبدأ بازنگشته اند

کاهش 65 درصدی تصادفات و تلفات جاده ای از 25 اسفند 98 تا دیروز

افزایش دمای هوای در گلستان/ تداوم بارش های پراکنده از پنجشنبه

6 قلاده روباه در منطقه سرشیو مریوان تلف شد

6 قلاده روباه در منطقه سرشیو مریوان تلف شد

بارش پراکنده باران در گلستان

فارس من| هیچوقت آموزش مجازی جایگزین محیط واقعی تربیت و یادگیری نمی شود

90درصد حضور مردم در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست کشور کاهش یافته است

انسداد محور کندوان و منطقه یک آزادراه تهران-شمال

کرونا در گیلان/ پایش 254 هزار و 818 نفر

دانلود فیلم کلاس زیست شناسی 1، پایه دهم مورخ 12 فروردین

آسمان خوزستان ابری می شود

تصاویر/ کرونا به در، سیزده به خانه

یک مورد اتراق در حاشیه جاده های شمال خوزستان هم مشاهده نشد

جلوگیری از تردد خودروها راهی برای جلوگیری از شیوع کرونا در کشور

کلاس درس جامعه شناسی یازدهم انسانی : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

درس ریاضی و آمار پایه دهم انسانی : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

بازدید سردار شجاع از نحوه اجرای طرح محدودیت تردد

تسلیت سردار اشتری در پی درگذشت پدر شهیدان سرافراز فهمیده

هوای یزد گرمتر می شود

استاندار یزد، تداوم ضدعفونی مکان های عمومی را خواستار شد

تشکر پلیس از مردم به علت ماندن در خانه ها

کاهش 65 درصدی تصادفات و تلفات جاده ای از 25 اسفند 98 تا دیروز

کلاس درس عربی پایه یازدهم انسانی : چهارشنبه 13 فروردین + لینک دانلود

توزیع اقلام بهداشتی ضد کرونا در میان نیازمندان استهبان

خیابان ها و بوستان های تفت، خالی از جمعیت

خلوت شدن بوستان های قزوین در روز طبیعت

ارسال نامه سازمان محیط زیست به دولت برای اجرای قانون هوای پاک

روز طبیعت در دریاچه چیتگر

کاهش 82 درصدی سفرهای درون شهری در کل کشور

جلوگیری از تردد خودروها راهی برای جلوگیری از شیوع کرونا در کشور

تمام ورودی های مناطق تحت مدیریت محیط زیست لرستان مسدود است

استاندار خراسان رضوی از جاده های استان بازدید کرد

برخی از شهروندان قزوینی مراسم 13 را بر بام منازل خود به در کردند

آغاز لایروبی مسیر منتهی به تالاب کانی برازان مهاباد

خراسان شمالی در روز طبیعت گل کاشت

بازدید گذرا و مجازی از جاذبه های تاریخی زنجان

نخستین رویداد استارتاپی ورزش تهران برگزار می شود

انسداد محور کندوان و منطقه یک آزادراه تهران-شمال

پلیس ناجا اعلام کرد: تاکنون هیچ شهروندی به بوستانی نرفته است

احتمال پدیده گرد و غبار درغرب کشور / کاهش دمای استان های ساحلی

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر سیلاب و شن دفن می شوند

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر سیلاب و شن دفن می شوند