مطالب مرتبط:
وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد
وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد
دعوت مدیران حوزه های علمیه استان ها از مردم/ اقامه فریضه ای به وسعت ایران در بزنگاه انتخابات/ خانه ملت را به نااهلان نسپارید
امام جمعه بویین زهرا به خانه سالمندان رفت+ عکس
خودزنی مرگبار مرد زندانی جلوی خانه باجناقش
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 08:522020-02-18سياسي

وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد


در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم.

نامزدهای انتخابات سعی دارند خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کنند، بلکه بتوانند گوی سبقت را از رقیبان خود برای خدمت به مردم بربایند.

- اما گاه در این مسیر به بیان حرف هایی مبادرت می ورزند که هیچ گاه محقق نمی شوند.

بیان این گونه سخنان و وعده ها در بسیاری موارد از سر ناآگاهی از امور و نابلدی واقع می شود؛ اما وای از آن روزی که وعده های پوشالی، عمدا و صرفا برای کسب رای حاصل از فریب افراد ابراز شوند.

طبق قانون، نامزدهای انتخابات مجلس حق و فرصت تبلیغ دارند تا با معرفی دانش، توانایی و تجربه مدیریتی خود، همشهریان را به دادن رأی مثبت قانع کنند و بتوانند برای یک دوره چهار ساله راهی بهارستان شوند.

در این میان اما متأسفانه تعدادی از نامزدهاف آن چنان که باید و شاید صادق نبوده اند.

در سخنرانی های پیش از انتخابات که در محافل مختلف توسط هوادارن، اقوام و نزدیکان و آشنایان نامزدها بعضا با صرف هزینه های کلان ترتیب داده می شود، گاه شعارهایی سر داده می شود که به دلیل غیر علمی و غیر عملیاتی بودن، از مصادیق خلاف واقع گویی به شمار می آید.

در مجموع در بیان خوبی و نیکی ها، به حدی غلو می شود که مجبور می شوند زبان به دروغ گشایند.

این افراد در صورت راهیابی به مجلس، در حقیقت با ابزاری نامشروع، ضد فرهنگ و غیر قانونی به آن جایگاه رسیده اند که خود به خود این پرسش را به وجود می آورد که قوه ی نظارتی در این مسیر چگونه به وظایف خود عمل خواهد کرد؟ اما ناراحت کننده تر آن است که انتخاب چنین افرادی به عنوان نماینده مردم، آغاز روندی است که طبق باورهای فرهنگی و ضرب المثل های قدیمی، تکرار خلاف واقع گویی را در پی می آورد.

انتخابات مجلس یازدهم در یک قدمی است.

مجلس شورای اسلامی که تا قبل از انقلاب، با نام مجلس شورای ملی شناخته می شد، باز هم در آستانه یک دور جدید قرار دارد.

مجلس شورای اسلامی محور سیاستگذاری ها، قانون گذاری ها و تصمیم گیری ها است و از مهم ترین وظایف آن، تصویب برنامه های توسعه به منظور ترسیم سیاست های کلان کشور است.

همچنین مجلس طبق قانون اساسی باید در رأس امور کشور باشد و بر عملکرد دستگاه های دیگر از جمله قوه مجریه نظارت دقیق داشته باشد.

در این صورت است که مجلس مظهر اراده ملت و ضامن دموکراسی می شود.

دموکراسی که زمانی با عنوان مشروطیت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در قالب جمهوریت نمود پیدا کرد.

هر چند که هدف غایی دموکراسی در هر قالبی، حفظ حقوق مردم و خدمت به آنهاست که نماینده های مجلس باید آن را محقق کنند.

مرور تکالیف و وظایف مجلس مؤید حساسیت و اهمیت کار نمایندگان و موکد آن است که کسانی که بر کرسی نمایندگی تکیه می زنند و قرار است از رأی ملت به عنوان ودیعه ای که به طور موقت در اختیار آنها گذاشته شده است، پاسداری کنند، باید برخودار از روحیه و ویژگی هایی باشند که تضمین کننده اجرای آن وظایف است.

طبق قانون اساسی، نماینده ها باید در انجام وظایف خود، وکالت، امانت و تقوا را رعایت کنند .

کلید همه اینها، صداقت و پرهیز از دروغ است.

دروغ از مهم ترین رذیلت های اخلاقی است که در نگاه اسلامی از آن به عنوان مادر گناهان یاد می شود.

بر اساس مقاله مفهوم شناسی دروغ از نگاه اندیشمندان مسلمان و غربی ، این رذیله، متشکل از سه مؤلفه است: اول اینکه: خطایی گفته شود.

دوم: گوینده از خطا بودن جمله مطلع باشد و سوم: گوینده قصد فریب دادن مخاطب را داشته باشد و به او اطمینان بدهد که گفته اش راست است .

با این تعریف، دروغگو کسی است که تعاریف، نام ها و کلمات معتبر را به کار می گیرد تا آنچه را که غیر واقعی است امری واقعی جلوه دهد.

دروغ ‎گویی طغیان علیه خداست از آنجا که مجلس در کشور ما با صفت اسلامیت ترکیب شده و در قانون اساسی به ضرورت اعتقاد و التزام عملی نماینده های مجلس به اسلام تأکید شده است، مرور دروغ از منظر اسلام و قرآن واجب به نظر می رسد.

احادیث معتبر و موثقی از پیامبر اسلام (ص) در تحسین صداقت و تقبیح دروغگویی وجود دارد.

دلخوری، عصبانیت و بی اعتنایی حضرت محمد (ص)، به کسانی که دروغ می گفتند، مورد تأکید روایات است و گفته می شود که ایشان ناراحتی خود را از دروغگویی نشان می داد تا آن فرد توبه کند.

دروغ و ایمان با هم جمع نمی شوند معروف ترین حدیث پیامبر اکرم (ص) در این باره آن است که مؤمن ممکن است به هر گناهی مرتکب شود اما ممکن نیست به دروغ و خیانت خو بگیرد .

با این حدبندی، هر کسی که به درغگویی خو گرفته باشد، از دایره ایمان و اسلام بیرون است.

در تایید همین موضوع، بنا به گفته مصطفی دلشاد تهرانی – از استادان علوم حدیث-، در منطق قرآن، دروغ مُجانب (ناهمساز) ایمان است.

یعنی دروغ و ایمان با هم جمع نمی شوند.

وقتی دروغ پیدا شود، ایمان می رود.

حضرت علی بن ابیطالب (ع)، به عنوان مبدأ جریان فکری تشیع، دروغ را حتی برای حکومتداری اسلامی جایز ندانستند و در عمل به همین اصل پایبند ماندند و شاید معروف ترین جمله در رد دروغ از ایشان است که فرمودند: هیچ کس طعم ایمان را نمی چشد، مگر آنکه دروغ را اعم از شوخی و جدی ترک کند.

بدون هیچ اختلافی می بینیم که اسلام و تشیع دروغ را مردود اعلام می کند و بنا به مشی پیامبر (ص) و امام علی (ع) حتی برای اهداف و آرمان های دینی هم نباید دروغ گفت و دغل کرد.

مگر آنکه به قول مرحوم قانعی راد، دین را به مثابه قدرت در نظر بگیریم که در این شرایط هم به ظاهر دین قدرت گرفته اما در حقیقت قدرت در اختیار اشخاص و منفعت افراد است.

دروغ قانون را می کُشد کانت به عنوان یکی از فیلسوفان عصر روشنگری، با اشاره به اینکه دروغ، گفتن تعمدی جمله ای نادرست به دیگری است، مطلقاً دروغ را منفی دانسته و آن را مذموم می شمرد.

بنا به گفته محمد لگنهاوزن در مقاله راستگویی و دروغ گویی در فلسفه اخلاق ، کانت دروغگویی را لطمه به آبروی فرد دروغگو و مضر برای بشریت می داند.

چون معتقد است دروغ، قانون را تباه می کند.

حال افرادی که با رأی مردم برای حفظ و صیانت از حریم قانون اساسی تعیین می شوند، با دروغ هایشان ضمن فریب مردم قانون را به زعم کانت به تباهی و قهقرا می کشند.

هرآنکس که او پیشه گیرد دروغ ستمکاره ای خوانمش بی فروغ در ادبیات فارسی نیز گزاره های بسیاری یافت می شود که انسان را از دروغگویی برحذر می دارند.

برای مثال فردوسی در شاهنامه به فراخور قصه ها و افسانه های مختلف، پادشاهان را از دروغ را نهی می کند و می گوید: زبان را مگردان به گِرد دروغ / چو خواهی که تاج از تو گیرد فروغ یا هرآنکس که او پیشه گیرد دروغ / ستمکاره ای خوانمش بی فروغ یا اگر جفت گردد زبان بر دروغ نگیرد ز بخت سپهری فروغ و .

اما چرا با وجود احکام دینی و توصیه های ادبی و اخلاقی در تقبیح دروغ، باز هم شاهد دروغ در مراوده های مختلف بویژه درعرصه سیاست هستیم؟ شاید نقطه کور در زشت شماری دروغ، ظهور مفهوم پرابهام، پیچیده و پرتفسیر دروغ مصلحتی است.

دروغ مصلحتی شاید تبصره ای بر حکم ممنوعیت دروغ است که برای خروج از مطلق بودن دروغ در فرهنگ دینی و ایرانی ما ظهور کرده است.

با وجود همه بحث و اظهارنظرها در شرط و شروط دروغ مصلحتی، هنوز معیار دقیق و مشخصی برای شناسایی انواع دروغ‎های مصلحتی یا سودمند برای عموم وجود ندارد و امروزه شاهدیم که دروغ مصلحتی در ارکان مختلف اجتماع از خانواده گرفته تا مدرسه ها، دانشگاه ها و ادارات جریان دارد اما به قطع گسترده ترین عرصه دروغ گویی، عرصه سیاست است.

دروغ شریف از منظر افلاطون شاید در این موقعیت، پرتکرارترین جمله ای که به ذهن برسد، این است که دروغ بخش جدایی ناپذیر از سیاست است.

بر اساس این دیدگاه، دروغ سیاسیون به نفع عموم مردم است و با هدف سودرسانی به ملت انجام می شود.

بر فرض که دروغ گفتن به مردم در موارد معدود، در کوتاه مدتی مفید و سودمند و یا در شرایط بحرانی مثل جنگ قابل توجیه باشد و از بروز هراس و ناامیدی جلوگیری کند اما در درازمدت اثرات مخربی خواهد داشت که جبران آن تقریباً ناممکن است.

بی اعتمادی و شک کردن به صداقت سیاستمدار از جمله پیامدهای دروغ مصلحتی در عرصه سیاست است که به دنبال آن قطعاً مشارکت مردمی در امور کشور دچار اختلال می شود.

البته مثال و مصداق های بسیاری وجود دارد که ثابت می کند دروغ گویی در عالم سیاست نه برای نفع مردم، بلکه برای حفظ جایگاه خود در قدرت، پوشاندن ضعف مدیریتی و سرپوش گذاشتن بر دروغ های گذشته است.

از دروغ زبانی تا دروغ نهادی البته دروغ گفتن فقط زبانی نیست؛ گاه ناکارآمدی، ناتوانی و بی مسئولیتی در قبال تکالیف و وظایف منجر به ترویج دروغ در جامعه و عادی سازی آن در فرهنگ می شود.

برای تبیین این موضوع شاید بتوانیم ایده مرحوم امین قانعی راد را مطرح کنیم که چند سال پیش به عنوان یک جامعه شناس مفهوم دروغ نهادی را پیش کشید و در این باره توضیح داد که برخی نهادها مثل بانک ها از جمله نهادهایی هستند که با عملکردشان باعث ترویج دروغ نهادی شده اند.

بنابراین لازم است نقش مجلس را علاوه بر اینکه در زمینه ترویج دروغ زبانی در جامعه بررسی می کنیم؛ در حوزه دروغ نهادی نیز ردیابی کنیم.

چون بی شک نماینده ای که نتوانسته بعد از یک یا چند دوره به شعارها و وعده های انتخاباتی اش جامه عمل بپوشاند و نماینده ای که به جای صیانت از حریم و حرمت قانون با عملکردش آن را به تباهی کشانده است، علاوه بر دروغ زبانی در ترویج دروغ نهادی در جامعه نیز مقصر بوده است.

ناگفته پیداست که ما در ایران در حاکمیتی دینی زیست می کنیم و فرق حکومت دینی با حکومت غیر دینی در آن است که اولی، مسئولیت اخلاق و فرهنگ ملت را هم برعهده دارد.

با این اوصاف در مجلسی که باید در رأس امور باشد و بر همه نهادها نظارت کند، دروغ نماینده های مجلس چه تاثیری در اخلاقیات جامعه می گذارد؟ شاید برخی معتقد باشند که در موقعیت های سیاسی دروغ گفتن به مردم جایز است و این دروغ مصلحتی است اما نمی توان راه ذهن را بر این سئوالات بست که چه کسی معیار این مصلحتی بودن است؟ چه کسی مشخص می کند که نفع عمومی در آن دروغ نهفته نه نفع شخصی یا حزبی؟ نه قدرت طلبی؟ نه تلاش برای حفظ میز و کرسی نمایندگی.

چه کسی تضمین می دهد که دروغ برای پوشاندن ضعف مدیریتی نبوده است؟ چه کسی ضمانت می دهد که دروغ به نفع مردم بوده است؟ و چه کسی مرجع تشخصیص مصلحتی بودن دروغ است؟ به هر حال از بد روزگار، فراوانی این معضل در جامعه ما و بویژه در بین سیاسیون و به طور خاص نمایندگان مجلس، نشان می دهد که دروغ از یک رذیلت اخلاقی به یک بیماری فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است.

بیماری که تب دورویی، ریا، فریبکاری و تقلب را حسابی داغ می کند.

از بد روزگار، دروغ گویی عادی شده و فراموش کرده ایم که دین اسلام و فرهنگ و ادب ایران مخالف قطعی دروغ است.

و این دروغ ها تیشه به ریشه اعتماد مردم می زند.

انگیزه مردم را برای شرکت در امور مختلف اجتماعی مثل انتخابات به حداقل می رساند.


کلید واژه ها: نامزدهای انتخابات - انتخابات - انتخابات مجلس - انتخابات مجلس شورای اسلامی - مجلس شورای اسلامی - شورای اسلامی - خدمت به مردم - معرفی - وعده - بهارستان - مجلس - خانه ملت - سخنرانی - آستانه - اسلامی - بهترین - مختلف - سخنان - شورای - اقوام - تبلیغ - افراد - هایی - صادق - فرصت - قرار - خدمت - مسیر - فریب - قانع

آخرین اخبار سرویس:
مرگ تلخ پدر شهید فهمیده در روزهای کرونایی / مادر او 30 روز پیش آسمانی شده بود + عکس

افشاگری درباره روش عجیب معروف شدن برخی بازیگرها

بسته شدن پارک های تهران

اتحادیه بین المللی(UIC) از اقدامات راه آهن ایران برای مقابله با ویروس کرونا تشکر کرد

امسال 12 فروردین به نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده است

امسال 12 فروردین به نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده است

مجلس انگلیس دولت این کشور را به توقف اجرای تحریم ها، ترغیب کند

376 دستگاه خودرو در استان کرمانشاه توقیف و اعمال قانون شدند

ضدعفونی و گندزدایی معابر کرمان با کمک ارتش

رزمایش لبیک یاخامنه ای در مهاباد

پلمپ و جریمه بیش از 30 واحد صنفی متخلف در اسدآباد

مردم ایران هرگز نیاز به آزادی،استقلال و جمهوری اسلامی را از یاد نخواهند برد

درگذشت پدر شهیدان فهمیده

20 نکته تاریخی در سالروز همه پرسی «جمهوری اسلامی» / «که هم دین دهد هم دنیا به ما...»

انقلاب اسلامی؛ مستحکم و پرثمر

کوچکترین خطای دشمنان علیه جمهوری اسلامی آخرین خطای آنان است

اینفوگرافیک / روز زمین

مداح مشهور مشهد کرونایی شد

آزاد سازی 911 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان فارس در سال 98

اتباع بیگانه مبتلا به کرونا در یزد از پرداخت هزینه درمان معاف شدند

دوازدهم فروردین به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است

مجلس انگلیس دولت این کشور را به توقف اجرای تحریم ها، ترغیب کند

مصباحی مقدم: جدا کردن جمهوریت نظام از اسلامیت، یک انحراف در فهم جمهوری اسلامی است

برنامه ریزی، رمز جهش تولید

پدر شهیدان فهمیده در گذشت

مصباحی مقدم: جدا کردن جمهوریت نظام از اسلامیت، یک انحراف در فهم جمهوری اسلامی است

استخدام اپراتور دستگاه بادی و تزریق در پانی پلاست در البرز

اقدامات بنیاد شهید برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در سردشت

مقاومت تبدیل به بدترین چالش سیاسی و نظامی صهیونیست ها شده است

افروغ: تیغ انتقاد به مسئولان تیزتر شود

سفیران شادی بین خانواده های کرمانی

مشارکت پایین در انتخابات ربطی به کرونا نداشت؛ مردم راضی نیستند |  در تریبون هایشان رأی مردمی را زینتی خواندند

استخدام تکنسین الکترونیک آقا در همگام رادین لیان در تهران

پدر شهیدان فهمیده درگذشت

تحلیلی مختصر از رعایت نکردن توصیه های کرونایی توسط مردم

اهدای 400 هزار ماسک توسط وزارت محیط زیست چین به ایران

سجاد طلوعی حسینیه سیدالشهدا، سنگر تولید ماسک

پدر شهیدان فهمیده به فرزندانش پیوست

بسته شدن درهای بقاع متبرکه ، با دعا و توسل منافاتی ندارد

 8 نقطه از مسیرهای خروجی شهر خرمدره مسدود شد

عیادت فرمانده سپاه حضرت عباس (ع) از بیماران

فیلم|فعالیت های جهادی حوزه علمیه خواهران استان یزد

نحسی روز 13 فروردین هیچ گونه پایه شرعی و عقلی ندارد

سردار نقدی از نقاهتگاه سپاه در قم بازدید کرد

قدردانی نوری شاهرودی از تسهیلات ارائه شده از سوی عمان به ایرانی ها

آیا عنوان فاصله گذاری اجتماعی صحیح است؟!

بازخوانی یک مصاحبه تاریخی با آیت الله هاشمی رفسنجانی

12 فروردین امسال به نماد همبستگی ملی در مبارزه با کرونا تبدیل شده است

نامه الیاس حضرتی به حسن روحانی درباره وضعیت رسانه های مکتوب

کردهای عراقی تصمیم خود را گرفتند

بذر ناامیدی در دل مردم نکاریم/ شرایط در سال 99 سخت نیست/ «جهش در تولید» باید هم کیفی باشد و هم کمی

امسال 12 فروردین به نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده است

پدر شهیدان فهمیده درگذشت

واکنش محسن رضایی به تحرکات اخیر آمریکا در عراق

نامه دانشجویان بسیجی به وزیر خارجه درباره ارسال اقلام بهداشتی و پزشکی برای مردم مستضعف آمریکا

استخدام تراشکار ،جوشکار آرگون در شهرک صنعتی جی اصفهان

بهبودی بیش از 95 درصد از بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی ناجا

پدر شهیدان فهمیده به فرزندان شهیدش پیوست

بهره گیری بهینه از موقوفه ها از عوامل تاثیرگذار در جهش تولید است

سریال پایتخت 6 قسمت 8 هشتم + لینک دانلود

مرگ تلخ پدر شهید فهمیده در روزهای کرونایی / مادر او 30 روز پیش آسمانی شده بود + عکس

تعطیلی پارک ها و بوستان های قرچک در روز طبیعت

سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا» راه اندازی شد

اهدای 400 هزار ماسک توسط وزارت محیط زیست چین به ایران

پیام تسلیت فرمانده سپاه شهداء در پی درگذشت امام جمعه چهاربرج

توزیع اقلام بهداشتی به همت قرارگاه مردمی مبارزه با کرونا در سمنان

تشکیل کابینه جدید محمد اشرف غنی در افغانستان

پدرشهیدان فهمیده به فرزندن شهیدش پیوست

طرح ملی سوئد برای مقابله با کرونا

کنترل ورودی شهرهای کرمان تا 20 فروردین ماه تمدید شد

13 فروردین در خانه بمانید

به مسئله فلسطین پایبند هستیم/ مقاومت تنها راه شکست رژیم اسراییل است

فاصله گذاری اجتماعی اجازه سفر جدید به هرمزگان نمی دهد

تجمع در بوستان، مراکز تفریحی و مناطق روستایی بوکان ممنوع شد

پدر شهیدان فهمیده به فرزندان آسمانی خود پیوست

اعلام حمایت عبدالله از هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان ///آماده انتشار

پیام تسلیت رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور

استخدام پیک موتوری در شرکت فروشگاه های زنجیره ای اوشانک

فتوتیتر | 12 فروردین؛ نخستین روز حکومت الله

حرکت ناشران بریتانیایی، کارگران را عصبانی کرد

نگذاریم حرم جمهوری اسلامی از بین برود

ویدئو/ حاتم قادری: دعوای اصلاح طلبان با هسته سخت جناح راست، دعوای زن و شوهری است

امسال 12 فروردین به نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده است

اتحادیه بین المللی(UIC) از اقدامات راه آهن ایران برای مقابله با ویروس کرونا تشکر کرد

وزیر کشور: دوازدهم فروردین امسال به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران تبدیل شده است

کنترل ورودی شهرهای کرمان تا 20 فروردین ماه تمدید شد

رزمایش نیروهای مسلح مراغه برای قطع زنجیره کرونا

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در استان به مناسبت 12 فروردین

انتقاد علی مطهری از جنتی و کدخدایی

پدر شهیدان فهمیده به فرزندان شهیدش پیوست

20 نکته تاریخی در سالروز همه پرسی «جمهوری اسلامی»/ تعطیل رسمی اما بی آیین خاص

مقاومت تبدیل به بدترین چالش سیاسی و نظامی صهیونیست ها شده است

12 فروردین امسال به نماد همدلی ملی در مبارزه با کرونا تبدیل شده است

تشکر «UIC» از اقدامات راه آهن ایران برای مقابله با کرونا

ارائه پیشنهاد تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین

مدارس و دانشگاه ها تا 20 فروردین تعطیل است/ فوت 320 نفر در کشور به دلیل مصرف الکل

سپاه پاسداران خطاب به دشمنان ایران: پاسخ های قاطع و ویرانگر جبهه انقلاب اسلامی باور ناپذیر بوده و حتی فرصت ابراز پشیمانی نخواهد داد

روایت نماینده ولی فقیه در کردستان از روز تثبیت انقلاب اسلامی

مخالفان جمهوری اسلامی خواهان 34 نوع حکومت در ایران بودند

وزیر کشور: 12 فروردین امسال به نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با کرونا تبدیل شده است

وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد

وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد