مطالب مرتبط:
رییس دولت اصلاحات از لیستها حمایت می کند؟/ ادامه گلایه ها از کارگزاران
رییس دولت اصلاحات از لیستها حمایت می کند؟/ ادامه گلایه ها از کارگزاران
2 روایت از موضع رییس دولت اصلاحات درباره انتخابات مجلس / انتقاد تند توکلی از شورای نگهبان به خاطر جنجال تاجگردون / اشتباه سیاسی ضرغامی از زبان خودش
حمایت دولت از زنان باعث حضور آنان در مراکز مهم تصمیم گیری شده است
حمایت رییس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارگری رانندگان حمل کالای استان تهران از «علیرضا محجوب»
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 08:502020-02-18سياسي

رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟/گلایه ها از کارگزاران


عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: فعلا فرصت انتخابات است و ما بنای ورود به مباحث انتقاد از عملکرد کارگزاران را نداریم.

اما در فردای پس از انتخابات باید نشست و روی اصول اولیه سیاست ورزی اصلاح طلبانه به فهم و توافق مشترک رسید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازمی گوید: فعلا فرصت انتخابات است و ما بنای ورود به مباحث انتقاد از عملکرد کارگزاران را نداریم.

اما در فردای پس از انتخابات باید نشست و روی اصول اولیه سیاست ورزی اصلاح طلبانه به فهم و توافق مشترک رسید.

او در این گفت وگو از دیدار با سیدمحمد خاتمی و نظرش درباره لیست ارائه شده را مطرح کرد و این را هم گفت که لیست دادن احزاب بدون حرکت جبهه ای تمرین خوبی است.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گپ و گفت است: **** با توجه به ردصلاحیت چهره های شاخص اصلاح طلب یا کاندیدا نشدن برخی از آنها، لیست دادن اصلاح طلبان از سوی شورای عالی منتفی شد ولی به احزاب این اختیار داده شد که با تصمیم خود اقدام به دادن لیست کنند، به نظر شما در شرایط فعلی لیست دادن اصلاح طلبان موضوعیت دارد؟ بیشترین دغدغه ما در شورای عالی به عنوان نهاد اجماع ساز بین مجموعه احزاب و شخصیت های اصلاح طلب این بوده و هست که این اجماع حفظ شود.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شد چنین مصوبه ای داشته باشیم این بود که هم این اجماع حفظ شود و هم حقوق احزابی که کاندیدا داشتند و می خواستند در انتخابات لیست بدهند رعایت شود.

دو سوم اعضای شورایعالی سیاستگذاری مخالف لیست دادن در تهران بودند دو سوم اعضای شورای عالی مخالف لیست دادن در تهران بودند، اما طوری تصمیم گیری شد که آنهایی که بنای لیست دادن دارند ، به محلی از اختلاف تبدیل نشود.

در تبلیغات هم می بینید که به عنوان مثال از 30حزب شورای هماهنگی چه تعداد لیست داده اند.

تاکید ما بر حضور افراد شاخص هم بر اساس راهبرد مصوبی است که در طول 16ماه فعالیت این دوره شورای عالی روی آن تاکید کردیم.

این راهبرد یعنی اینکه در این انتخابات بنا نداشتیم با فراخوان لیست ببندیم.

طبعا با این مصوبه لیستی تحت عنوان شورای عالی نه در تهران داریم و نه در حدود بیش از20 استان کشور که شورای اصلاح طلبان در این استانها در بیانیه هایی جداگانه اعلام کرده اند که لیست و کاندیدایی برای انتخابات این دوره ندارند.

ما همه تلاش خود را طبق راهبرد مصوب شورای عالی برای ارائه لیست و معرفی کاندیدا کردیم، اما عملا شورای نگهبان با رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای ما ، ش ورای عالی اصلاح طلبان را در موقعیت عدم ارائه لیست قرار داد.

لیست دادن احزاب تمرین خوبی برای حرکت غیر جبهه ای است طی روزهای اخیر دو لیست از سوی جریان اصلاحات منتشر شده است، چند لیستی شدن اردوگاه اصلاحات آراء بدنه رای را چندپاره تر نمی کند؟ طبق مصوبه احزاب می توانند با عنوان خود در این انتخابات لیست دهند.

طبعا احزابی که کاندیدا دارند هر کدام ملاحظات خود را دارند.

به نظرم بد هم نیست.

این لیست ها تمرین خوبی برای احزاب است که بدون حرکت جبهه ای نتیجه انتخابات را در صورت برد و باخت مورد ارزیابی قرار دهند.

مسئله این است که اکثریت شورای عالی مخالف لیست دادن در وضعیت موجود بودندو این به عهده خود احزاب موافق گذاشته شد که بخواهند لیست مشابه بدهند یا نه؟ چون شورای عالی بنا و برنامه ای در این زمینه ندارد.

بنای انتقاد از کارگزاران را نداریم اما.

لیست جدا حزب کارگزاران از ائتلاف 8 حزب با انتقادات زیادی همراه شده و برخی آن را فرصت طلبی و تک روی تعبیر کردند، نگاه شما به این اقدام چیست؟ فعلا فرصت انتخابات است و ما بنای ورود به مباحث انتقاد از عملکرد کارگزاران را نداریم.

اما در فردای پس از انتخابات باید نشست و روی اصول اولیه سیاست ورزی اصلاح طلبانه به فهم و توافق مشترک رسید.

بخشی از این رفتارها وواکنش ها نشان از این است که متاسفانه روی این اصول نه فهم مشترک و نه توافق مشترک و نه تعهد قابل اتکایی وجود ندارد.

این بحث هایی است که پس از انتخابات باید نشست و تکلیف آن را روشن کرد.

تکلیف سه چهارم کرسی های مجلس آینده تقریبا روشن است چقدر امیدوارید بدنه رای اصلاح طلبان منظورم بدنه رای ثابت این جریان است، اینبار پای صندوق بیایند و به لیست های منتشر شده رای بدهند؟ در شرایطی که حداقل های امکان مشارکت فعال از اصلاح طلبان در این دوره انتخابات گرفته شده است و با توجه به برآیندی که از سطح مشارکت در این انتخابات وجود دارد آنچه قابل پیش بینی است اینکه تکلیف سه چهارم از کرسی ها از پیش تقریبا روشن است و اگر رقابتی هم باشد بین اصولگرایان است.

درکرسی های باقیمانده به خصوص در تهران بر اساس تجارب انتخابات گذشته اگر مشارکت به بالای 45درصد برسد شانسی برای اصلاح طلبان وجود دارد اما اگر کمتر از این میزان باشد طبعا اصلاح طلبان باقیمانده شانسی برای راهیابی به محلس آینده در انتخابات ندارند.

رقابت اصلاح طلبان حداقلی است نه حداکثری اصلاح طلبان از یک سو مدعی هستند که کاندیدای حداقلی دارند و از سوی دیگر لیست حداکثری با چهره های ناشناخته بسته اند، چرا به سمت همان لیست های حداقلی پیش نمی روند که بدنه رای را گرفتار چهره های ناشناخته نکنند؟ کاندیداهای حداقلی ما هم در این انتخابات عمدتا رد صلاحیت شدند.

یعنی حتی در این انتخابات اگر اصلاح طلبان می خواستند لیست اجماعی حداقلی هم ببندند کاندیدایی برایشان باقی نمانده بود.

وقتی بیش از نیمی از نمایندگان لیست امید که ما در انتخابات قبل با شعار مطالبات حداقلی -مشارکت حداکثری به مجلس راه یافته بودند، رد صلاحیت شدند.

در حد انگشتان دست در کل کشور برای ما کاندیدای شاخص باقی نمانده است.

ما بر اساس راهبرد مصوب خود حرکت کردیم.

اما نتیجه ای که شورای نگهبان پیش روی ما گذاشت این بود که از حداکثر 10 استان باقیمانده که ممکن است اصلاح طلبان کاندیدا داشته باشند هم در معدود حوزه هایی امکان رقابت نسبی و نه حداکثری برایشان وجود دارد.

می خواهم بگویم به جز 21 استانی که اعلام کرده اند که اصلا کاندیدا ندارند، در حوزه های باقیمانده دیگر هم رقابت اصلاح طلبان رقابت حداکثری نیست، بلکه یک رقابت حداقلی است.

لیست دادن به هر قیمتی نه اصل است نه هدف ضمن اینکه در نظر داشته باشید، حرف اصلی ما در این دوره از انتخابات با توجه به جایگاهی که مجلس در افکار عمومی به لحاظ سطح اثر گذاری در مناسبات حقیقی و حقوقی قدرت پیدا کرده، تشکیل مجلسی در تراز قانون اساسی بود.

تشکیل چنین مجلسی با لیست حداقلی مشابه آنچه در مجلس دهم داشتیم نه تنها تحقق پیدا نمی کند، بلکه سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را نیز از انتخابات و صندوق رای ناامید و رویگردان می کند.

اینکه اصلاح طلبان باید در نقطه ای این اعتماد را در بدنه اجتماعی خود بازسازی کنند که لیست دادن به هر قیمتی در انتخابات نه اصل است و نه هدف.

بلکه باید حضور در انتخابات چه حداقلی و چه حداکثری بتواند هم رضایتمندی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان را به همراه داشته باشد و اثر ملموس آن در زندگی مردم قابل لمس باشد و هم این حضور قادر باشد بخشی از اصلاحات مد نظر اصلاح طلبان را در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت جریانسازی کند.

اصرار بر بودن در قدرت به هر قیمتی، پاشنه آشیل جریان اصلاحات است تجربه سه انتخابات گذشته با شعار حضور حذاقلی و مشارکت حداکثری که درجای خودناگزیرترین تصمیم اصلاح طلبان بود امروز به ما می گوید که نه تنها سطح منازعات در ساختار حقیقی و حقیقی قدرت کاهش نیافته و حتی طرح مسائلی مانند گفتکوی ملی و آشتی ملی به سخره گرفته شده، بلکه اتفاق مهم دیگری که افتاده این است که اصرار بر این حضور به هر قیمتی موجب کاهش سرمایه اجتماعی و اعتبار اصلاح طلبان شده است.

به همین دلیل ما با توجه به اینکه حداکثر تلاش خود را برای حضور فعال در این انتخابات داشتیم باید به صدای بدنه اجتماعی خود هم گوش می دادیم.

اصرار بر بودن در قدرت به هر قیمتی، پاشنه آشیل اصلاح طلبان در میزان همراهی بدنه اجتماعیشان است.

شورای عالی سیاستگذاری دخالتی در لیست دادن احزاب اصلاح طلب نداشت در هر دو لیست منتشر شده اسامی اعضای حزب اعتدال و توسعه هم دیده می شود، اگر قرار بر بودن این افراد در لیست بوده است چرا گزینه ائتلاف گزینه روی میز اصلاح طلبان نبود که بتوانند به صورت رسمی لیستی ارائه دهند؟ ما دخالتی در تصمیم احزاب مدافع لیست دادن نداشته و نداریم.

این پرسشی است که احزابی که لیست دادند باید به آن پاسخ دهند.

رییس دولت اصلاحات گفتند در انتخابات شرکت می کنند اما لیست معرفی نمی کند فکر می کنید رهبری جریان اصلاحات در لحظه آخر به بحث دعوت به رای یا حمایت از لیست های منتشر شده ورود کند؟ شایعاتی درباره حمایت ‎سیدمحمد خاتمی از لیست های انتخاباتی پخش شده است.

در دیداری که دیروز با ایشان داشتیم مجددا تأکید کردند که در این انتخابات در هماهنگی با تصمیم شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان در تهران لیستی را معرفی نمی کنند، گر چه در انتخابات شرکت خواهند کرد.

27216
کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - انتخابات - شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان - اصلاح - کارگزاران - شورای عالی - لیست - سیاست - سیدمحمد خاتمی - انتقاد - چهره های شاخص - عملکرد - دولت اصلاحات - مشترک - توافق - شورای - نشست - فرصت - عالی - ردصلاحیت - ورود - کاندیدا - اصلاحات - سیدمحمد - گفت وگو - هم گفت - تمرین - احزاب - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
خالکوبی های نخست وزیر کانادا+ عکس

سالمندان را با اخبار کرونایی نترسانیم

ایران در دفاع از حقوق خود مسامحه نمی کند

صدور بیش از 7 هزار رای در راستای کاهش جمعیت کیفری/ از تعیین مجازات های جایگزین حبس تا اجرای نظام آزادی تحت نظارت سامانه الکترونیکی

استاندار خراسان جنوبی: رفتار مردم مسوولانه بود

دروغ آوریل شهادت سردار قاآنی به روایت 20:30

تحویل 7 هزار واحد مسکونی به سیل زدگان لرستان/ 20 هزار واحد تعمیر شد

طرح«شهروند مسئول» در رسانه ملی تبلیغ شود

پیام های تسلیت مسئولان البرزی درپی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

ارتباط با خدا از طریق قرآن و ادعیه، روحیه و آرامش انسان را ارتقا می بخشد

حال و روز نمایندگان مجلس فعلی و مجلس آینده + تصویر

دستگیری عاملان درگیری با نیرو های بسیجی در شوش

نامه بیش از 100  نماینده به روحانی در اعتراض به حقوق بازنشستگان | از ذوالنور تا کواکبیان ؛ اسامی امضاکنندگان

چگونه به پرسش های دینی نوجوانان پاسخ دهیم؟

نمایش آی کیو فاجعه گردانندگان سایت وابسته به پسر کروبی

مردم فهیم استان با ماندن در خانه رویدادی تاریخی را رقم زدند

فیلم | تقدیر مردم یزد از فعالیت های جهادی طلاب در مبارزه با کرونا

آمریکا سالها پیش با تحریم فروش نفت خود به توسعه رسید

سکوت و آرامش صدای غالب این روزهای شهرها/ ارتقای همدلی های مردمی |

تقدیر محسنی بندپی از مردم تهران بابت همکاری در روز سیزده بدر

سکوت و آرامش صدای غالب این روزهای شهرها/ ارتقای همدلی های مردمی |

چالش خنده دار خطیبی با ریحانه پارسا و همسرش

تقدیر محسنی بندپی از مردم تهران بابت همکاری در روز سیزده بدر

مدیرعامل کارخانه طلای زرشوران تکاب بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

کاهش تماس ها با اورژانس اجتماعی در خراسان رضوی

صرف ناهار در کارخانه/ ووهان چین

لاریجانی در جریان آخرین وضعیت گیلان در زمینه کرونا قرار گرفت

جان باختن یک بسیجی در ماموریت کنترل ورودی شهر کرج

دو پیام تسلیت از رییس جمهور/ تسلیت لاریجانی به نماینده نور در مجلس

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها به تبعات اقدامات تحریک آمیز خود بیندیشند

استاندار وامام جمعه زنجان از همکاری مردم در روز طبیعت قدردانی کرد

لاریجانی در جریان آخرین وضعیت گیلان در زمینه کرونا قرار گرفت

عاملان درگیری با نیروهای بسیجی در شوش دستگیر شدند

همراهی مردم در روز طبیعت گام بزرگی برای شکست کرونا است

استاندار اردبیل از خانه نشینی شهروندان در روز طبیعت تقدیر کرد

پیام آقا به طلبه های جهادی

لاریجانی درگذشت پدر نماینده محمودآباد را تسلیت گفت

لزوم استفاده از توان بخش غیردولتی در مدیریت کرونا و پساکرونا

استاندار وامام جمعه زنجان از همکاری مردم در روز طبیعت قدردانی کرد

طرح«شهروند مسئول» در رسانه ملی تبلیغ شود

واکنش ربیعی به انتشار ویدئوی یک دستفروش مترو

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

جهش تولید، اقتصاد بدون وابستگی را به اقتصاد جهانی عرضه می کند/شیرینی ذائقه مردم با عدالت اقتصادی

اتخاذ تصمیم های اثربخش در راستای پیشگیری از کرونا

استاندار وامام جمعه زنجان از همکاری مردم در روز طبیعت قدردانی کرد

مجلس آینده باید برای شعارهایی که داده وقت و انرژی بگذارد/ مجلس یازدهم با چالش مدیریت روبرو است

جملات خستگی و افسردگی + متن و عکس نوشته های با موضوع ناراحتی و افسردگی

جلسه 142 فیزیک یازدهم به هم بستن مقاومت ها 16 و تست ریاضی خ 98 مدرس محمد پوررضا + لینک دانلود

تلاوت ترتیل صفحه 348 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

تحقق شعار سال نیازمند عزم همگانی است

یادداشت| روایتی از حسرت و غربت پدر و مادر شهیدین فهمیده

«جهان جدید» با پیکری زخمی و مجروح

رضایی : مردم عراق قادرند ذلیلانه آمریکا را اخراج کنند

باران مهر علی کارونی + لینک دانلود

در شبکه چهار سیما چه خبر است؟/ از خاک نفرین شده تا پخش مجدد گفت وگوی منتقد فراری

قدردانی استاندار کرمان از مردم برای رعایت توصیه های بهداشتی

لاریجانی در جریان آخرین وضعیت گیلان در زمینه کرونا قرار گرفت

موسوی:ایران در دفاع از منافع و حقوق اتباع خود مسامحه نخواهد کرد

وضعیت تجهیزات بیمارستان های نورآباد و الشتر خوب نیست

پیام تسلیت جهانگیری به نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر

ایران در دفاع از حقوق خود مسامحه نمی کند

پاسخ آیت الله اعرافی به منتقدین حضور جهادی طلاب در بیمارستان ها

وضعیت تجهیزات بیمارستان های نورآباد و الشتر خوب نیست

توزیع بیش از 3 هزار بسته معیشتی و بهداشتی در پردیس

روایتی از حضور در بیمارستان مخصوص ویروس کرونا در تهران/ کیت های تست در راه آمریکا؛ مردم در راه بیمارستان های خصوصی!

مرگ آمانو در سال 98 و تغییر و تحولات در آژانس

اقدام دولت بحرین در صدور رای علیه بانک های ایرانی فاقد اعتبار حقوقی است

هفت هزار واحد مسکونی احداثی به سیلزدگان لرستان تحویل شد

تلاوت ترتیل صفحه 348 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

ترسناک ترین عروس جهان در یک روستا!

هشدار مشاور رهبری درباره تحرکات نظامی آمریکا در عراق

ستادهای حمایت از بیکارشدگان کرونا تشکیل شود

تمدید بخشنامه نحوه حضور کارمندان در ادارات قزوین

تاکید لاریجانی بر تشکیل ستاد حمایت از بیکارشدگان کرونا

ترامپ جنگ لفظی علیه ایران را از سر گرفت/روحانی: قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

تشکیل قرارگاه جهادی مرکز خدمات حوزه های علمیه برای مقابله با ویروس کرونا

اوقات شرعی چهاردهم فروردین در سمنان

کمک 500 هزار دلاری اوفید به برنامه های مقابله با کرونا در ایران

نارضایتی های اقتصادی و ناامیدی مردم از نمایندگان موجب کاهش میزان مشارکت در انتخابات مجلس شد

کمک 500 هزار دلاری اوفید به برنامه های مقابله با کرونا در ایران

کمک 500 هزار دلاری اوفید به برنامه های مقابله با کرونا در ایران

واکنش کاربران به شایعه شهادت سردار قاآنی

بسته های حمایتی بین کارگران روز مزد توزیع می شود

روز طبیعت در خانه بمانیم و کرونا را به دَر کنیم

همراهی مردم در روز طبیعت گام بزرگی برای شکست کرونا است

جشن روز طبیعت جهادگران در کنار بیماران کرونایی

اعزام 334 دستگاه باربری لرستان به بندر امام خمینی(ره)

تمدید بخشنامه نحوه حضور کارمندان در ادارات قزوین

کسب و کارها برای کاهش اثرات کرونا باید چه کنند؟

جلسه 142 فیزیک دهم کار و انرژی درونی 4 و تست ریاضی خ 89 مدرس محمد پوررضا + لینک دانلود

پیام تسلیت جهانگیری به نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر

استاندار اردبیل از خانه نشینی شهروندان در روز طبیعت تقدیر کرد

سنگ تمام گروه های جهادی لرستان در مقابله با کرونا / آمادگی دستگاه های اجرایی برای همکاری با جهادگران

حسینیه ای که کارگاه تولید ماسک شد / سپاه ماسک مورد لرستان را تامین می کند +تصاویر

جزییات تصمیمات جدید دولت برای مقابله با کرونا

پیام تسلیت جهانگیری به نماینده مقام معظم رهبری در هلال احمر

آمریکایی ها به مسئولیت و تبعات اقدامات تحریک آمیز خود بیندیشند

ایران در دفاع از منافع و حقوق اتباع خود مسامحه نخواهد کرد |

گزارش|روایت تسنیم از «سیزده بدر» متفاوت کردستانی ها؛ مردم به جای سبزه دل های اهل خانه را به هم گره زدند

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران برای مقابله با کرونا

رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟/گلایه ها از کارگزاران

رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟/گلایه ها از کارگزاران