مطالب مرتبط:
پیگرد مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان
توییت کدخدایی درباره شیوه کلاهبرداری مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان در ماجرای تایید صلاحیت ها
ادعای ارتباط با اعضای شورای نگهبان پیگرد قانونی دارد
تأسیس شورای عالی مساجد در خراسان شمالی
توییت کدخدایی درباره شیوه کلاهبرداری مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان در ماجرای تایید صلاحیت ها
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 08:152020-02-18اقتصادي

لزوم تغییر در چیدمان اعضای شورای عالی کار و واقعی کردن محاسبات سبد معاش/ چرا دولتمردان خط فقر را اعلام نمی کنند؟


با در نظر گرفتن سبد معاش حداقلیِ 3 میلیون و 750 هزار تومانی در اسفند 97 و تورم بالای 40 درصدی که از ابتدای امسال بر اقتصاد کشور حاکم شده و همچنین با عنایت به محاسبات غیررسمی و مستقل صورت گرفته روی هزینه های حداقلی زندگی، - کد خبر: 867958 1398/11/29 07:16:00 با در نظر گرفتن سبد معاش حداقلیِ 3 میلیون و 750 هزار تومانی در اسفند 97 و تورم بالای 40 درصدی که از ابتدای امسال بر اقتصاد کشور حاکم شده و همچنین با عنایت به محاسبات غیررسمی و مستقل صورت گرفته روی هزینه های حداقلی زندگی، می توان استنتاج کرد که هر چقدر هم بخواهند تقلیل یافته و توافقی به موضوع سبد معیشت نگاه کنند، بازهم رقم آن از 5.

5 یا 6 میلیون تومان کمتر نخواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، آب که سربالا رفت، قورباغه ابوعطا می خواند.

این ضرب المثلِ ساده حکایت آنهایی ست که این اواخر قصد داشتند به حداقل دستمزد بتازند اما ظاهراً این بار هم باوجود همه تلاش ها و لابیگری ها موفق نشدند.

سربالا رفتن آب مربوط به همین امروز است، وقتی که فاصله ی دستمزد دریافتی کارگران با هزینه های حداقلی زندگی به بیش از هر زمان دیگری رسیده است؛ این فاصله با اغماض فراوان، حداقل 70 درصد است و معنای آن چیزی جز این نیست که یک کارگر با دستمزد دریافتی اش به زحمت می تواند حداکثر 30 درصد هزینه های زندگی خود و خانواده اش را تامین کند.

اما ابوعطا خواندنِ قورباغه ماجرای به مراتب جالب توجه تری دارد؛ همه ی ماجرا بازمی گردد به آنچه علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) تلاش مذبوحانه و پروپاگاندای همه جانبه برای دور زدن قانون و حذف دستمزد ملی می نامد.

تلاش هایی که ناکام ماند! این تلاش ها را ابتدای هفته گذشته رایزنی ها و گفتگوهای سه جانبه در کمیته دستمزد شورای عالی کار عقیم گذاشت؛ گفتگوهایی که حاصل آن چیزی نبود جز مهر بطلان زدن بر استدلالات حامیِ دستمزد منطقه ای و دستمزد صنفی و پس از آن، مصوبه قطعی شورای سه جانبه ی کار در هفته ی جاری، هر نوع بحث پیرامون دستمزدهای متعدد و غیرملی را مردود دانست و تایید کرد که امسال نیز در مذاکرات مزدی 99 به روال قانونی گذشته، حداقل دستمزد، سراسری و برای همه ی کشور، یکسان تعیین خواهد شد.

اما تلاش های مذبوحانه در تمام هفته های گذشته با جدیت و پشتکار فراوان دنبال شد؛ در آخرین پرده از این سناریو، یک موسسه خیریه که سال 1397 طرحی را در مجلس برای حذف حداقل مزد برای کارگران در مناطق روستایی دنبال می کرد، امسال تعیین حداقل دستمزد منطقه ای را در دستور کار قرار داد.

به تازگی هم دو کمیسیون بهبود محیط کسب وکار و رفع موانع تولید و حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی تهران در جلسه ای با مقامات ارشد و سیاستگذارانِ این موسسه، طرح پیشنهادی این موسسه برای تعیین حداقل دستمزد منطقه ای را بررسی کردند و علاوه بر آن، سیاستگذاران و برنامه ریزان ارشد این موسسه خیریه بارها به صداوسیما آمدند و برای آنچه آنها اشتغال زا بودن دستمزد منطقه ای می خوانند، تبلیغ کردند.

وسط دعوا، نرخ تعیین کردند! در این تبلیغات مکرر که ادعا می شد مثلاً پشتوانه علمی هم دارد، به طور کاملاً غیرقانونی برای دستمزدهای متعدد در مناطق مختلف، نرخ هم تعیین کرده بودند.

براساس طرح مخدوش این موسسه، بایستی برای 31 استان کشور، 124 منطقه دستمزدی تعریف کرد! آنها چیدمان دستمزد را به عنوان یک پیشنهادِ روی میز، تحویل دولتی ها و سرمایه داران دادند: حداقل دستمزد 4 میلیون تومانی برای کارگران تهرانی، حداقل دستمزد 3 میلیون تومانی برای کارگران شهرهای متوسط، حداقل دستمزد 2 میلیون تومانی برای کارگران شهرستان های کوچک و پیشنهاد دستمزد کمتر در روستاها برای انتقال مشاغل به روستاها.

! مشخص نیست که چگونه علیرغم تاکید بند دوم ماده 41 قانون کار بر لزوم تطابق مزد با هزینه های زندگی کارگران و در شرایطی که حداقل هزینه ها با هیچ معیاری زیر 6 میلیون تومان نیست، این تئوریسین های اشتغالزایی! ادعا کرده اند که باید در همه جای کشور نصف یا کمتر از نصف هزینه ها به کارگران دستمزد پرداخت! البته جای بسی خوشبختی دارد که این تلاش ها و ایده ها که هیچ مبنای قانونی و علمی نداشت و تنها با هدف دفاع از خرده بورژوازیِ سودجو طرح شده بود (بدون در نظر گرفتن زیرساخت های موجود و با حذف الزامات دستمزدی ماده 41 قانون کار و همه مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار ازجمله مقاوله نامه ی 131) ناکام ماند و کارگران توانستند این گروه ها و همه تئوری هایشان را پس بزنند اما نکته اینجاست که چرا حضور حداقلی کارگران و قدرت مشارکت پایین آنها در تعیین سرنوشت باید موجب شود که صاحبانِ قدرت و ثروت به راحتی به خودشان اجازه بدهند که به حقوق بدیهی و اولیه ی کارگران تجاوز کنند؟! ضمن ارزش گذاری به تلاش های نمایندگان کارگری در پس راندن این هجمه ها، باید پرسید چرا کارگران دارای آن چنان قدرتی نیستند که به جای اینکه ناخواسته در موضع تدافعی قرار بگیرند، بتوانند دست به اصلاحات بنیادین در سازوکارهای تعیین دستمزد بزنند.

چه اصلاحاتی لازم است؟ یکی از مهم ترین اصلاحات لازم، تغییر چیدمان اعضای شورای عالی کار است؛ در حال حاضر، در این شورای سه جانبه، سه نماینده کارگری در مقابل سه نماینده ی دولت و سه نماینده ی کارفرمایی قرار دارند؛ با این حساب، قدرت چانه زنی کارگران در جلسات سه جانبه فقط یک سوم است که به نظر نمی رسد برای مذاکره در ارتباط با مهم ترین شاخص زندگیِ چند ده میلیون کارگر و بازنشسته کافی باشد.

تغییر این چیدمان و رساندن آن به مرز حداقلیِ نصف (اینکه نصف شرکت کنندگان، نمایندگان کارگران باشند) یکی از مهم ترین مطالبات طبقه ی کارگر است؛ مطالبه ای که به گفته ی حسین اکبری (فعال مستقل کارگری) برای برآورده نمودن آن باید قدرت بدنه کارگری را از طریق تشکل یابیِ مستقل تقویت کرد و اتصالات قدرتمندی بین این بدنه ی متشکل و نمایندگان آنها در شورای عالی کار برقرار نمود.

با این حال، با وجود تمام این کاستی ها، به گفته ی فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور)، قرار است در روزهای آینده محاسبات جدی سبد معاش (موضوع بند دوم ماده 41 قانون کار) با استناد به آمارهای تورمی دی ماه که به تازگی مرکز آمار ایران اعلام کرده، آغاز شود.

با در نظر گرفتن این فرض که همه ی هجمه ها و تجاوزهای تئوریک به حداقل دستمزد با هدفِ به حاشیه راندن محاسبات سبد معاش حداقلی صورت گرفته، بازهم محاسبات سه جانبه ی سبد معاش حداقلی، اهمیت بسیار دارد.

سبد معاش 99 چند میلیون تومان است؟ در اسفند 97، سبد معاش حداقلی 3 میلیون و 750 هزار تومان تعیین شد؛ با این حال، این رقم در تعیین دستمزد کنار زده شد و دستمزد با استناد به نرخ تورم و تنها با گوشه چشمی به رقم سبد معاش تعیین شد؛ آخرین محاسبات مستقل کمیته دستمزد کانون عالی شوراها در رابطه با سبد معاش حداقلی نیز به شهریور 98 بازمی گردد که در آن نشان داده شد نرخ سبد معاش از مرز 8 میلیون تومان هم گذشته است.

با این حال، توافق سه جانبه بر سر رقم سبد معاش، خود یک چالش بسیار جدی است.

سبد معیشت خانوار در ماهیت، همان ترجمان قانونی خط فقر است و تاکید صریح قانون کار این است که دستمزد باید حتماً بالاتر از خط فقر قرار بگیرد اما مشکل اینجاست که عدد رسمی برای این خط فقر نداریم.

در آذرماه 97، یعنی یک سال و دو ماه پیش، رسول خضری (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) در ارتباط با خط فقر گفت: خط فقر را 3 میلیون تومان تعریف کردند که به نظر من خط فقر الان با این وضعیت گرانی باید تغییر پیدا کند و من فکر می کنم خط فقر به 5 میلیون در شهرستان ها و در تهران به 10 میلیون نزدیک می شود و این واقعیت را باید بپذیریم.

هرچند دولتمردان این خطوط را برای آرامش جامعه پایین تر می آوردند، ولی آرامش جامعه را رفاه و جیب مردم تعیین می کند نه حرف و گفته ی مسئولان.

در همان زمان، احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد "امروزه 18 تا 35 درصد مردم زیر خط فقر هستند.

" باید توجه داشت که آخرین آمار قطعی از وضعیت فقر در استان های مختلف مربوط به سال 1395 است و علیرغم اینکه براساس برنامه های توسعه، تعیین خط فقر رسمی یکی از وظایف حاکمیتی دولت هاست، تاکنون هیچ رقمی از مجاری رسمی برای خط فقر سراسری اعلام نشده است.

با همه ی اینها، با در نظر گرفتن سبد معاش حداقلیِ 3 میلیون و 750 هزار تومانی در اسفند 97 و تورم بالای 40 درصدی که از ابتدای امسال بر اقتصاد کشور حاکم شده و همچنین با عنایت به محاسبات غیررسمی و مستقل صورت گرفته روی هزینه های حداقلی زندگی، می توان استنتاج کرد که هر چقدر هم بخواهند تقلیل یافته و توافقی به موضوع سبد معیشت نگاه کنند، بازهم رقم آن از 5.

5 یا 6 میلیون تومان کمتر نخواهد بود.

در این بین، گفته های نمایندگان کارگران در شورای عالی کار و مواضع آنها صریح و روشن است.

علی خدایی می گوید: ما تمام تلاش های مذبوحانه را عقب زدیم و حالا جدی و مصمم به سراغ محاسبات سبد معاش خواهیم رفت؛ مبنای کار ما قبل از هر چیز بند دوم ماده 41 قانون کار یا همان محاسبات هزینه های حداقلی زندگی است.

اما در شرایطی که آب سربالا رفته و کارگران هم چندان تشکل قوی و قدرتمندی ندارند (نه تنها قانون در زمینه با آزادی تشکل یابی ضعف دارد بلکه سهم 95 درصدیِ کارگرانِ قرارداد موقت از بدنه ی کارگری و هجوم بی امان قراردادهای پیمانکاری و ارکان ثالث، هیچ فضایی برای تشکل یابی و کنش جمعی نمی گذارد) تا چه میزان می توان به آینده امیدوار بود؟ آیا جدیت نمایندگان کارگری امسال به ثمر خواهد نشست؟! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: محاسبات - هزار تومانی - اقتصاد کشور - میلیون - شورای عالی کار - اقتصاد - معاش - هزینه - اسفند - امسال - مستقل - عنایت - شورای عالی - دولتمردان - سبد معیشت - تورم - صورت - کشور - خبرنگار - قورباغه - چیدمان - خط فقر - معیشت - واقعی - تغییر - شورای - موضوع - اعلام - گزارش - توان

آخرین اخبار سرویس:
بازار مسکن از بی ثباتی رنج می برد

دولت باز هم کارگران بازنشسته را خط زد/ چرا نوبخت 10 هزار میلیارد تومان به همسان سازی مستمری بازنشستگان کشوری اختصاص می دهد اما به فکر بازنشستگان کارگری نیست؟!

چرا آغاز معاملات امروز بورس تاخیر داشت؟

مریوان پیشانی تجارت ایران

پیگیری نقض حقوق فعالان اقتصادی و شرکت های محدوده منطقه آزاد ارس در اثر تحریم

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی با تعامل همه جانبه امکان پذیر است

معاون استاندار ایلام: رعایت دستورالعمل ستاد کرونا در مراکز خرید گندم ضروری است

50 واحد صنفی متخلف در سیستان و بلوچستان پلمب شد

50 فقره پرونده تخلف صنفی و غیرصنفی در ماکو تشکیل شد

350 هزار اصله  نهال در شاهرود تولید شد

بارندگی در بوکان 39 درصد کاهش یافت

550 کیسه آرد در بین روستاهای بروجرد توزیع شد

مسدود شدن راه های منتهی به فشم و لواسان در روز طبیعت

یامدهای اقتصادی و اجتماعی شیوع کرونا ؛احتمال بیکاری نزدیک به 25 میلیون نفر در جهان

تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

خط تولید آب ژول در پالایشگاه تهران راه اندازی شد

جریمه 88 میلیون تومانی سودجویان محصولات بهداشتی در قزوین

2 خوابگاه در سال 99 به دانشگاه مازندران اضافه خواهد شد

رونق صنایع استان البرز با لغو یک مصوبه دعوت از صنایع صادرات محور

صندوق توسعه ملی؛ یک عید سیل، یک عید هم شاید کرونا!

میادین میوه و تره بار 12 فروردین باز و 13 فروردین تعطیل هستند

20 واحد صنفی متخلف دیگر در شادگان پلمب شد

استخدام مدیر فروش در یک شرکت تولید کننده درب های چوبی

استخدام خیاط در شرکت صنعت داران افتخاری در شیراز

استخدام مدیر بازرگانی، مدیر کنترل کیفی ، کارشناس فروش

بهره مندی کارفرمایان از حمایت های دولت مشروط به حفظ اشتغال موجود/تدوین ضوابط بیمه بیکاری بزودی

بیشترین جهش قیمت مسکن چه زمانی اتفاق افتاد؟

جنگ عربستان و روسیه قیمت جهانی نفت را به پایین ترین مبلغ خود در 17 سال اخیر رساند

جریمه 500 هزار تومانی 127 خودروی متخلف در گلستان/ 80 تیم پلیس در ورودی و خروجی استان مستقر هستند

ضد عفونی خطوط تولید پارس خودرو قبل از شروع به کار سال جدید

روغن سوزی خودرو + روش های پیشگیری و همچنین دلایل این مشکل

توزیع میوه به صورت اینترنتی در قم

مدیریت واردات، سیاست کلی وزارت صنعت در سال 99

راه اندازی سامانه غربالگری بیماری کوید 19 در صنعت نفت

بسته هزار میلیارد تومانی بودجه مبارزه با کرونا بین چه کسانی تقسیم می شود؟

تخصیص 10 هزار میلیارد تومان اعتبار متناسب سازی حقوق بازنشستگان

انجام تعمیرات روی خطوط برقدار شبکه توزیع / خاموشی نمی دهیم تا مردم در خانه بمانند

توزیع میوه تنظیم بازار نوروزی درقالب پَک و به صورت اینترنتی

بازار مسکن از بی ثباتی رنج می برد

کاهش 60 درصدی شایعات مرتبط با ویروس کرونا در فضای مجازی

اهدا بیش از 4 میلیارد ریال جهت تهیه تجهیزات و اقلام بهداشتی مقابله با کرونا

سقوط بی سابقه قیمت نفت به 23 دلار

مغازه های صحرایی و سیار دستفروشی های بندرعباس جمع آوری می شوند

سریز سد چشمه زنه در چهارمحال و بختیاری

آمریکا چه قدر بدهی دارد؟

300 دستگاه خودرو از ورودی سلماس به مبدا بازگردانده شد

تعطیلی بازار مازندران تا 22 فروردین تمدید شد

پلیس فتا: شایعات مرتبط با ویروس کرونا 60درصد کاهش یافته است

3 تُن مواد غذایی غیربهداشتی در مهاباد امحا شد

خیّران 2.3 میلیارد ریال به بخش سلامت ماکو کمک کردند

هشدار به اقتصاد دنیا: شوک دوم کرونا در راه است

متخلفان بخش کالا در آذربایجان غربی بیش از 341 میلیارد ریال جریمه شدند

بیماران کرونایی نگران هزینه های درمانی خود نباشند

94 واحد صنفی متخلف همدان پلمب شد

تاخیر در کوچ بهاره عشایر استان تهران

مترو تهران تعطیل نیست

140میلیارد ریال برای عمران بندر دیر هزینه شد

فاز نهایی”قم کارت” سال 99 عملیاتی می شود

فرش قرمز اصناف استان مرکزی برای کرونا/ «فاصله گذاری اجتماعی» اجرا نمی شود

58 واحد صنفی متخلف در زنجان پلمب شد

شرایط پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما چیست؟

تازه ترین رتبه بندی ثروتمندان جهان

فاصله گذاری اجتماعی روند ورود خودرو به خراسان رضوی را نزولی کرد

گشت مشترک کنترل و نظارت بر ساخت و ساز در بهارستان فعال شد

50 فقره پرونده تخلف صنفی و غیرصنفی در ماکو تشکیل شد

انتقال کرونا از طریق هوا تکذیب شد

معاون استاندار ایلام: رعایت دستورالعمل ستاد کرونا در مراکز خرید گندم ضروری است

کرمان| نخستین کمک بلاعوض به حساب متقاضیان بازسازی منازل آسیب دیده در «زهکلوت» واریز شد

پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی شهرستان ری تخریب شد

550 کیسه آرد در بین روستاهای بروجرد توزیع شد

بارندگی در بوکان 39 درصد کاهش یافت

رشد 250 درصدی مصرف ADSL در همدان

دلیل اختلال امروز سامانه بورس اعلام شد

دولت برای کاهش تبعات اقتصادی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کند

اختصاص 27 میلیارد ریال به پروژه های عمرانی مهردشت

تعطیلی مراکز دندانپزشکی تا 22 فروردین

بسیج در میدان مقابله با کرونا/ 110 بن غذایی بین کارگران روزمزد توزیع شد+ فیلم

استخدام مدیر فروش و منشی در شرکت تولید کننده درب های چوبی

حال دریاچه ارومیه خوب است

سومین نمایشگاه بزرگ خودرو هم لغو شد

دلیل اختلال امروز سامانه بورس اعلام شد

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری امسال اجرایی می شود؟

زیان بیشتر نفت آمریکا و روسیه از سقوط تقاضا

سقوط قیمت نفت به پایین ترین نرخ 18سال اخیر/نفت آمریکا 19 دلاری شد

تعطیلی بازار مازندران تا 22 فروردین تمدید شد

آزاد سازی 5 میلیون یورو از منابع پتروشیمی صدف عسلویه/تامین منابع ارزی در دستور کار است

اقتصاد ایران در سال 99 چگونه خواهد بود؟

300 دستگاه خودرو از ورودی سلماس به مبدا بازگردانده شد

تعطیلی بازار مازندران تا 22 فروردین تمدید شد

خیّران 2.3 میلیارد ریال به بخش سلامت ماکو کمک کردند

بازار زابل پیش و پس از شیوع کرونا به روایت تصویر/ لبیک سیستانی ها به طرح فاصله گذاری اجتماعی

یک تولیدکننده لوازم خانگی: صنعت نیازمند نقدینگی است، وزارت صنعت برنامه روشنی اعلام کند

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری امسال اجرایی می شود؟

جریمه 88 میلیون تومانی سودجویان شیوع کرونا در قزوین

رونق صنایع استان البرز با لغو یک مصوبه/ دعوت از صنایع صادرات محور

بهره برداری از نقاهتگاه ارتش در اهواز

رایمون تجربه آینده

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی با تعامل همه جانبه امکان پذیر است

بسیج در میدان مقابله با کرونا/ 110 بن غذایی بین کارگران روزمزد تو زیع شد+ فیلم

لزوم تغییر در چیدمان اعضای شورای عالی کار و واقعی کردن محاسبات سبد معاش/ چرا دولتمردان خط فقر را اعلام نمی کنند؟

لزوم تغییر در چیدمان اعضای شورای عالی کار و واقعی کردن محاسبات سبد معاش/ چرا دولتمردان خط فقر را اعلام نمی کنند؟