مطالب مرتبط:
پیگرد مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان
توییت کدخدایی درباره شیوه کلاهبرداری مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان در ماجرای تایید صلاحیت ها
ادعای ارتباط با اعضای شورای نگهبان پیگرد قانونی دارد
تأسیس شورای عالی مساجد در خراسان شمالی
توییت کدخدایی درباره شیوه کلاهبرداری مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان در ماجرای تایید صلاحیت ها
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 08:152020-02-18اقتصادي

لزوم تغییر در چیدمان اعضای شورای عالی کار و واقعی کردن محاسبات سبد معاش/ چرا دولتمردان خط فقر را اعلام نمی کنند؟


با در نظر گرفتن سبد معاش حداقلیِ 3 میلیون و 750 هزار تومانی در اسفند 97 و تورم بالای 40 درصدی که از ابتدای امسال بر اقتصاد کشور حاکم شده و همچنین با عنایت به محاسبات غیررسمی و مستقل صورت گرفته روی هزینه های حداقلی زندگی، - کد خبر: 867958 1398/11/29 07:16:00 با در نظر گرفتن سبد معاش حداقلیِ 3 میلیون و 750 هزار تومانی در اسفند 97 و تورم بالای 40 درصدی که از ابتدای امسال بر اقتصاد کشور حاکم شده و همچنین با عنایت به محاسبات غیررسمی و مستقل صورت گرفته روی هزینه های حداقلی زندگی، می توان استنتاج کرد که هر چقدر هم بخواهند تقلیل یافته و توافقی به موضوع سبد معیشت نگاه کنند، بازهم رقم آن از 5.

5 یا 6 میلیون تومان کمتر نخواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، آب که سربالا رفت، قورباغه ابوعطا می خواند.

این ضرب المثلِ ساده حکایت آنهایی ست که این اواخر قصد داشتند به حداقل دستمزد بتازند اما ظاهراً این بار هم باوجود همه تلاش ها و لابیگری ها موفق نشدند.

سربالا رفتن آب مربوط به همین امروز است، وقتی که فاصله ی دستمزد دریافتی کارگران با هزینه های حداقلی زندگی به بیش از هر زمان دیگری رسیده است؛ این فاصله با اغماض فراوان، حداقل 70 درصد است و معنای آن چیزی جز این نیست که یک کارگر با دستمزد دریافتی اش به زحمت می تواند حداکثر 30 درصد هزینه های زندگی خود و خانواده اش را تامین کند.

اما ابوعطا خواندنِ قورباغه ماجرای به مراتب جالب توجه تری دارد؛ همه ی ماجرا بازمی گردد به آنچه علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) تلاش مذبوحانه و پروپاگاندای همه جانبه برای دور زدن قانون و حذف دستمزد ملی می نامد.

تلاش هایی که ناکام ماند! این تلاش ها را ابتدای هفته گذشته رایزنی ها و گفتگوهای سه جانبه در کمیته دستمزد شورای عالی کار عقیم گذاشت؛ گفتگوهایی که حاصل آن چیزی نبود جز مهر بطلان زدن بر استدلالات حامیِ دستمزد منطقه ای و دستمزد صنفی و پس از آن، مصوبه قطعی شورای سه جانبه ی کار در هفته ی جاری، هر نوع بحث پیرامون دستمزدهای متعدد و غیرملی را مردود دانست و تایید کرد که امسال نیز در مذاکرات مزدی 99 به روال قانونی گذشته، حداقل دستمزد، سراسری و برای همه ی کشور، یکسان تعیین خواهد شد.

اما تلاش های مذبوحانه در تمام هفته های گذشته با جدیت و پشتکار فراوان دنبال شد؛ در آخرین پرده از این سناریو، یک موسسه خیریه که سال 1397 طرحی را در مجلس برای حذف حداقل مزد برای کارگران در مناطق روستایی دنبال می کرد، امسال تعیین حداقل دستمزد منطقه ای را در دستور کار قرار داد.

به تازگی هم دو کمیسیون بهبود محیط کسب وکار و رفع موانع تولید و حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی تهران در جلسه ای با مقامات ارشد و سیاستگذارانِ این موسسه، طرح پیشنهادی این موسسه برای تعیین حداقل دستمزد منطقه ای را بررسی کردند و علاوه بر آن، سیاستگذاران و برنامه ریزان ارشد این موسسه خیریه بارها به صداوسیما آمدند و برای آنچه آنها اشتغال زا بودن دستمزد منطقه ای می خوانند، تبلیغ کردند.

وسط دعوا، نرخ تعیین کردند! در این تبلیغات مکرر که ادعا می شد مثلاً پشتوانه علمی هم دارد، به طور کاملاً غیرقانونی برای دستمزدهای متعدد در مناطق مختلف، نرخ هم تعیین کرده بودند.

براساس طرح مخدوش این موسسه، بایستی برای 31 استان کشور، 124 منطقه دستمزدی تعریف کرد! آنها چیدمان دستمزد را به عنوان یک پیشنهادِ روی میز، تحویل دولتی ها و سرمایه داران دادند: حداقل دستمزد 4 میلیون تومانی برای کارگران تهرانی، حداقل دستمزد 3 میلیون تومانی برای کارگران شهرهای متوسط، حداقل دستمزد 2 میلیون تومانی برای کارگران شهرستان های کوچک و پیشنهاد دستمزد کمتر در روستاها برای انتقال مشاغل به روستاها.

! مشخص نیست که چگونه علیرغم تاکید بند دوم ماده 41 قانون کار بر لزوم تطابق مزد با هزینه های زندگی کارگران و در شرایطی که حداقل هزینه ها با هیچ معیاری زیر 6 میلیون تومان نیست، این تئوریسین های اشتغالزایی! ادعا کرده اند که باید در همه جای کشور نصف یا کمتر از نصف هزینه ها به کارگران دستمزد پرداخت! البته جای بسی خوشبختی دارد که این تلاش ها و ایده ها که هیچ مبنای قانونی و علمی نداشت و تنها با هدف دفاع از خرده بورژوازیِ سودجو طرح شده بود (بدون در نظر گرفتن زیرساخت های موجود و با حذف الزامات دستمزدی ماده 41 قانون کار و همه مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار ازجمله مقاوله نامه ی 131) ناکام ماند و کارگران توانستند این گروه ها و همه تئوری هایشان را پس بزنند اما نکته اینجاست که چرا حضور حداقلی کارگران و قدرت مشارکت پایین آنها در تعیین سرنوشت باید موجب شود که صاحبانِ قدرت و ثروت به راحتی به خودشان اجازه بدهند که به حقوق بدیهی و اولیه ی کارگران تجاوز کنند؟! ضمن ارزش گذاری به تلاش های نمایندگان کارگری در پس راندن این هجمه ها، باید پرسید چرا کارگران دارای آن چنان قدرتی نیستند که به جای اینکه ناخواسته در موضع تدافعی قرار بگیرند، بتوانند دست به اصلاحات بنیادین در سازوکارهای تعیین دستمزد بزنند.

چه اصلاحاتی لازم است؟ یکی از مهم ترین اصلاحات لازم، تغییر چیدمان اعضای شورای عالی کار است؛ در حال حاضر، در این شورای سه جانبه، سه نماینده کارگری در مقابل سه نماینده ی دولت و سه نماینده ی کارفرمایی قرار دارند؛ با این حساب، قدرت چانه زنی کارگران در جلسات سه جانبه فقط یک سوم است که به نظر نمی رسد برای مذاکره در ارتباط با مهم ترین شاخص زندگیِ چند ده میلیون کارگر و بازنشسته کافی باشد.

تغییر این چیدمان و رساندن آن به مرز حداقلیِ نصف (اینکه نصف شرکت کنندگان، نمایندگان کارگران باشند) یکی از مهم ترین مطالبات طبقه ی کارگر است؛ مطالبه ای که به گفته ی حسین اکبری (فعال مستقل کارگری) برای برآورده نمودن آن باید قدرت بدنه کارگری را از طریق تشکل یابیِ مستقل تقویت کرد و اتصالات قدرتمندی بین این بدنه ی متشکل و نمایندگان آنها در شورای عالی کار برقرار نمود.

با این حال، با وجود تمام این کاستی ها، به گفته ی فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور)، قرار است در روزهای آینده محاسبات جدی سبد معاش (موضوع بند دوم ماده 41 قانون کار) با استناد به آمارهای تورمی دی ماه که به تازگی مرکز آمار ایران اعلام کرده، آغاز شود.

با در نظر گرفتن این فرض که همه ی هجمه ها و تجاوزهای تئوریک به حداقل دستمزد با هدفِ به حاشیه راندن محاسبات سبد معاش حداقلی صورت گرفته، بازهم محاسبات سه جانبه ی سبد معاش حداقلی، اهمیت بسیار دارد.

سبد معاش 99 چند میلیون تومان است؟ در اسفند 97، سبد معاش حداقلی 3 میلیون و 750 هزار تومان تعیین شد؛ با این حال، این رقم در تعیین دستمزد کنار زده شد و دستمزد با استناد به نرخ تورم و تنها با گوشه چشمی به رقم سبد معاش تعیین شد؛ آخرین محاسبات مستقل کمیته دستمزد کانون عالی شوراها در رابطه با سبد معاش حداقلی نیز به شهریور 98 بازمی گردد که در آن نشان داده شد نرخ سبد معاش از مرز 8 میلیون تومان هم گذشته است.

با این حال، توافق سه جانبه بر سر رقم سبد معاش، خود یک چالش بسیار جدی است.

سبد معیشت خانوار در ماهیت، همان ترجمان قانونی خط فقر است و تاکید صریح قانون کار این است که دستمزد باید حتماً بالاتر از خط فقر قرار بگیرد اما مشکل اینجاست که عدد رسمی برای این خط فقر نداریم.

در آذرماه 97، یعنی یک سال و دو ماه پیش، رسول خضری (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) در ارتباط با خط فقر گفت: خط فقر را 3 میلیون تومان تعریف کردند که به نظر من خط فقر الان با این وضعیت گرانی باید تغییر پیدا کند و من فکر می کنم خط فقر به 5 میلیون در شهرستان ها و در تهران به 10 میلیون نزدیک می شود و این واقعیت را باید بپذیریم.

هرچند دولتمردان این خطوط را برای آرامش جامعه پایین تر می آوردند، ولی آرامش جامعه را رفاه و جیب مردم تعیین می کند نه حرف و گفته ی مسئولان.

در همان زمان، احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد "امروزه 18 تا 35 درصد مردم زیر خط فقر هستند.

" باید توجه داشت که آخرین آمار قطعی از وضعیت فقر در استان های مختلف مربوط به سال 1395 است و علیرغم اینکه براساس برنامه های توسعه، تعیین خط فقر رسمی یکی از وظایف حاکمیتی دولت هاست، تاکنون هیچ رقمی از مجاری رسمی برای خط فقر سراسری اعلام نشده است.

با همه ی اینها، با در نظر گرفتن سبد معاش حداقلیِ 3 میلیون و 750 هزار تومانی در اسفند 97 و تورم بالای 40 درصدی که از ابتدای امسال بر اقتصاد کشور حاکم شده و همچنین با عنایت به محاسبات غیررسمی و مستقل صورت گرفته روی هزینه های حداقلی زندگی، می توان استنتاج کرد که هر چقدر هم بخواهند تقلیل یافته و توافقی به موضوع سبد معیشت نگاه کنند، بازهم رقم آن از 5.

5 یا 6 میلیون تومان کمتر نخواهد بود.

در این بین، گفته های نمایندگان کارگران در شورای عالی کار و مواضع آنها صریح و روشن است.

علی خدایی می گوید: ما تمام تلاش های مذبوحانه را عقب زدیم و حالا جدی و مصمم به سراغ محاسبات سبد معاش خواهیم رفت؛ مبنای کار ما قبل از هر چیز بند دوم ماده 41 قانون کار یا همان محاسبات هزینه های حداقلی زندگی است.

اما در شرایطی که آب سربالا رفته و کارگران هم چندان تشکل قوی و قدرتمندی ندارند (نه تنها قانون در زمینه با آزادی تشکل یابی ضعف دارد بلکه سهم 95 درصدیِ کارگرانِ قرارداد موقت از بدنه ی کارگری و هجوم بی امان قراردادهای پیمانکاری و ارکان ثالث، هیچ فضایی برای تشکل یابی و کنش جمعی نمی گذارد) تا چه میزان می توان به آینده امیدوار بود؟ آیا جدیت نمایندگان کارگری امسال به ثمر خواهد نشست؟! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: محاسبات - هزار تومانی - اقتصاد کشور - میلیون - شورای عالی کار - اقتصاد - معاش - هزینه - اسفند - امسال - مستقل - عنایت - شورای عالی - دولتمردان - سبد معیشت - تورم - صورت - کشور - خبرنگار - قورباغه - چیدمان - خط فقر - معیشت - واقعی - تغییر - شورای - موضوع - اعلام - گزارش - توان

آخرین اخبار سرویس:
آمار های ناهماهنگ شاغلین کشور/کارآفرینی راه برون رفت از بحران بیکاری

سالیکورنیا معجزه سبز بیابان های ایران

چگونه در دام کلاه برداری های مجازی نیفتیم؟

جهش تولید در بخش کشاورزی چگونه محقق می شود؟

تداوم برداشت غیرمجاز از حساب ها/بانکها حرف رییس کل رانمی خوانند؟

تامین غذای 9 میلیون نفر با جلوگیری از دورریز میوه ها / ایران رتبه نخست هدر رفت ضایعات محصولات کشاورزی در دنیا!

عرضه میوه با قیمت مصوب دولتی تا پایان فروردین ماه ادامه دارد

این دختر جوان بزرگترین پای اروپا را دارد!

جهش تولید در بخش کشاورزی چگونه محقق می شود؟

رشد 394 درصدی جابه جایی کالای اساسی از خوزستان

پرسش چهل و سوم: دولت چه بسته های حمایتی باید در بحران کرونا عرضه کند؟

کرونا فروشی

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تا سقف 2 میلیون و 800 هزار تومان

موزیک ویدئو «دیوانه دوست داشتنی» با صدای علیرضا طلیسچی + دانلود

علت بروز زخم پا در افراد دیابتی چیست؟

نظر مخاطبان ایسنا درباره واریز سود سهام عدالت

صوت| پادکست خبری تلسکوپ استان اردبیل - شماره 31/ اخبار استان اردبیل در روزی که گذشت

افزایش مبتلایان کرونا درسرزمین های اشغالی به 4247نفر

صفر تا صد مشخصات فنی سمند سورن

2500 واحد صنفی متخلف در لرستان پلمب شدند

اجرای دقیق فاصله گذاری ها مانع از شیوع کرونا می شود

میزان اثر گذاری کرونا بر سنین مختلف

گران ترین خودرو های برقی سال 2020 را بشناسید

افزایش مبتلایان کرونا درسرزمین های اشغالی به 4247نفر

صدای درهم شکسته شدن بازار نفت بلندتر شد

کرونا و آسمان پاک قاره اروپا

توضیح بانک مرکزی درباره آزادسازی پول های ایران

قیمت روز گوشی موبایل نوکیا در 10 فروردین

وام ازدواج 50میلیون تومان شد

ضد عفونی کردن آجیل و خشکبار از کرونا/اینفوگرافی

وضعیت بازار نفت از زبان یک تحلیلگر ایرانی

تولید ماسک توسط اعضای جمعیت هلال احمر لرستان

راه اندازی خط تولید مواد ضدعفونی کننده پایه نانو برای مقابله با کرونا

وضعیت بازار نفت از زبان یک تحلیلگر ایرانی

500 میلیارد تومان از خزانه به وزارت بهداشت رفت

کرونا شغل را هم می کشد

فقط یک پنجم کشورها به بیکاران کرونایی کمک می کنند!

قدردانی استاندار گیلان از خدمات خیران و گروههای جهادی در مقابله با کرونا

پاسخ به 20 پرسش درباره محدویت تردد بین شهر ها

هدیه 25 میلیون دلاری خالق فیس بوک به بیل گیتس

730 افسر پلیس نیویورک به کرونا مبتلا شدند

پبشنهاد ذخیره وام افرادی که زیر 18 سال ازدواج می کنند

اعتراض محسن رضایی به حذف یارانه کشاورزان

فقط یک پنجم کشورها به بیکاران کرونایی کمک می کنند!

لزوم مدیریت زمان بازگشت از سفر مسافران/ پرهیز از افراط و تفریط در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد

صدای درهم شکسته شدن بازار نفت بلندتر شد

راه اندازی یک کارگاه تولید ماسک در تایباد توسط خیر تهرانی

نشا کاری و دامداری قرنطینه ندارد!

راه ورود کرونا به طالقان چگونه بسته شد؟

chr(034)نام آورانchr(034) در قلب صنعت نفت درخشید

کیش پیشگام، قرنطینه سازی و مبارزه با ویروس کرونا است

کاهش 51 درصدی مصرف بنزین در تربت حیدریه بدلیل شیوع کرونا

نام آوران در قلب صنعت نفت درخشید

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار مسکن

ماسک به اندازه نیاز در هلال احمر تولید می شود

کرونا در مصر؛ 609 مبتلا و 40 قربانی/محدودیت برداشت از حساب های بانکی/ تمدید تعطیلی مساجد

تازه ترین رتبه بندی ثروتمندان جهان

افزایش مبتلایان کرونا در سرزمین های اشغالی به 4247 نفر

وزیر کشور ترکیه: 95 درصد مردم درخواست برای ماندن در خانه را رعایت می کنند

افزایش مبتلایان کرونا در سرزمین های اشغالی به 4247 نفر

تازه ترین رتبه بندی ثروتمندان جهان

گمیشان از نفوذ سیل ایمن شد

نظارت و حمایت دولت از کسب و کارهای اینترنتی

افزایش دو برابری پروژه ها در سال 99/احداث نیروگاه500 کیلو واتی در میدان میوه وتره بار

اختصاص بسته های حمایتی برای زیان دیدگان تعطیلی مشاغل / کوچ عشایر باید متوقف شود

رشد تولید ادامه دار شد

40 واحد صنفی متخلف پلدختر پلمب شدند/ توزیع 100 تن کالا در شهرستان

بعضی ها تلاش را شانس می نامند

نحوه پرداخت قبوض گاز

اختصاص بسته های حمایتی برای زیان دیدگان تعطیلی مشاغل / کوچ عشایر باید متوقف شود

کرونا شرکت اینترنت ماهواره ای را ورشکسته کرد2508221

خریدار در معاملات املاک باید به چه نکاتی توجه کنند؟

کاهش 52درصدی ترددهای نوروزی در لرستان

رشد 96 درصد صادرات غیرنفتی در بندر جاسک

سیل اسفندماه به 1300 واحد مسکونی در نهاوند آسیب وارد کرد

داوران فوت شده کشتی طلب خود را گرفتند

ترمینال اتوبوسرانی غرب تهران تعطیل شد

بانک مرکزی خبر پول های مسدودی ایران را تکذیب کرد

جریمه یک میلیون ریالی پارک خودرو در جایگاه ویژه معلولان

کاهش 52 درصدی ترددهای نوروزی در لرستان

افزایش سرفاصله زمانی مترو و اتوبوس

ارزان ترین گزینه ترامپ برای نجات نفت آمریکا2508222

طرز تهیه پنکیک سیب زمینی و پنیر چدار

طرز تهیه آش میوه

تمدید کارت های بازرگانی تا پایان اردیبهشت

تعطیلی پمپ بنزین ها تکذیب شد

پبشنهاد ذخیره وام افرادی که زیر 18 سال ازدواج می کنند

12 فقره جریمه 500 هزار تومانی برای خودروهای متخلف در اسدآباد

طرز تهیه دنده کباب کرمانشاهی

بازرسی از 386 واحد صنعتی استان در یک روز / توزیع مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش بین کارگران

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

پاسخ به 20 پرسش درباره محدویت های تردد بین شهرها

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم

کیش پیشگام، قرنطینه سازی و مبارزه با ویروس کرونا است

پاسخ به 20 پرسش درباره محدویت های تردد بین شهرها

فارس من| سیاسرانی: حل مشکل روستای انارور نوشهر بودجه می خواهد/پیگیر هستیم

کاهش 48 درصدی صید ماهی در دریای مازندران/ زمان صید ماهی تمدید نمی شود

افزایش 23 درصدی بارندگی در مازندران

قیمت چای به زودی اعلام می شود

لزوم تغییر در چیدمان اعضای شورای عالی کار و واقعی کردن محاسبات سبد معاش/ چرا دولتمردان خط فقر را اعلام نمی کنند؟

لزوم تغییر در چیدمان اعضای شورای عالی کار و واقعی کردن محاسبات سبد معاش/ چرا دولتمردان خط فقر را اعلام نمی کنند؟