مطالب مرتبط:
یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند
پاسخ پزشکی قانونی به روحانی: آمار کشته‍ ‎ های آبان دست وزیر کشور است
گشت زنی روسیه بدون مشارکت ترکیه در سوریه از سر گرفته شد
چین: آمریکا به حقوق قانونی ایران احترام بگذارد
شرایط و ضوابط استفاده از مترو برای دوچرخه سواران/معلمان چگونه ارتقای رتبه پیدا می کنند؟/مهلت مجدد برای ثبت نام کنکور 99 در اسفند ماه
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 07:222020-02-18سياسي

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند


اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، این پدیده در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از مهر پدیده سوت زنی در سال های اخیر در ایران بیش از گذشته ظهور و بروز داشته است.

این پدیده که بیانگر نوعی افشاگری در مورد خطاها و فسادها و… است، در بستر فضای مجازی و با رنگ و بوی بیشتر عدالت طلبی در ایران پیگیری می شود.

آنچه مسلم است این است که این پدیده می تواند فرصت ها و تهدیدهایی را برای کشور به همراه داشته باشد که باید به دقت مورد ارزیابی و واکاوی قرار گیرد.

سوت زنی علیرغم اینکه می تواند جلوی خلافکاریها، فسادها و تصمیمات اشتباه را بگیرد، همچنین از سوی دیگر می تواند باعث بی اعتمادی و بدبینی مردم نسبت به مسئولین و حاکمیت شود و یا به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخابات تبدیل شود.

در گفتگو با سیدجواد میری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بررسی پدیده سوت زنی در ایران پرداختیم؛ پدیده ای تحت عنوان سوت زنی در ایران در سال های اخیر بیشتر ظهور و بروز پیدا کرده که طبیعتاً تهدیدها و فرصت هایی را می تواند برای کشور به همراه داشته باشد.

به طور کلی در ابتدا بفرمایید که مفهوم سوت زنی را در ایران چطور می توان صورت بندی کرد؟ نکته اولی که می توان در این مورد گفت این است که این مفهوم یک مفهوم ترجمه ای است که برگرفته از whistle-blower است.

این مسئله تاریخچه ای در اروپا و آمریکا دارد.

این مفهوم در سال های حدود 1970 توسط رالف نیدر مطرح شده و او تلاش کرده که از این مفهوم یک معنای ایجابی ایفاد کند.

چون قبل از آن معمولاً از این مفهوم به عنوان واژه ای منفی مثل جاسوس یا راپورت دهنده استفاده می کردند.

البته ریشه این مفهوم ناظر به مأموران و پلیس هایی است که در قرن نوزدهم با دیدن مثلاً دزدان و یا خطایی از سوی شهروندان و … سوت می زدند.

فضای اصلی که این مفهوم بر آن اطلاق می شود، فضای حقوقی، قانونی و سیاسی است.

یعنی به نظر می رسد کسانی که این کار را انجام می دادند و به اسم سوت زن شناخته می شوند، می خواهند یک اخطار و انذاری به جامعه بدهند که وضعیت مثلاً در یک موضوع خاص به درجه خطر رسیده و اگر به آن توجه نشود، ممکن است یک انفجاری در آن حوزه خاص صورت بگیرد.

به عبارت دیگر اینها کسانی هستند که تلاش می کنند جامعه را از یک خطری آگاه کنند که به دلایلی ساختارهای حقوقی و قضایی نتوانسته در آن حوزه ها ورود کند و یا به زبان دیگر مکانیسم قانون نتوانسته آن بازدارندگی لازم را ایجاد کند.

وقتی به هر دلیلی آن قوانین و عرف حاکم نتوانسته بازدارندگی لازم را ایجاد کند، یا کسانی که مسئول حفاظت و صیانت بوده اند نتوانسته اند وظایف خود را انجام دهند، لذا برخی با عنوان سوت زن ها، در این مورد خاص به جامعه آگاهی می دهند.

به زبان دیگر اینها می خواهند نقش وجدان بیدار جامعه را ایفا کنند.

البته اینکه خود این سوت زن ها در دام های جناحی و سیاسی بیفتند، بحث جداگانه ای دارد.

فلسفه بنیادین این عمل این بوده که هیچ سود و ارزشی بالاتر از این نیست که کسی که می خواهد به امر اجتماعی یا نظم اجتماعی یا همبستگی اجتماعی آسیب بزند، افشا شود.

البته در انگلیس و آمریکا و شاید در کشورهای دیگر این مسئله به قانون تبدیل شد و از سوت زن ها حمایت می شود.

چراکه اگر جلوی خطا یا جنایت یا اختلاس و… گرفته نشود، اتفاق نامیمونی ممکن است برای جامعه بیفتد.

به همین خاطر بحث سوت زن ها اهمیت پیدا می کند.

یکی از تهدیدهایی که از جانب سوت زن ها متوجه جامعه است، این است که سوت زن ها به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخاباتی و جناح ها تبدیل می شوند و در میدان انتخابات بر علیه کاندیداهای رقیب اقدام می کنند، مثلاً در بحبوحه انتخابات قبلی ریاست جمهوری بحث املاک نجومی مطرح شد و خیلی به آقای قالیباف حمله کردند که در نهایت ثابت شد مسئله آنطور که بزرگنمایی شده بود، نبود.

به طور کلی ارزیابی شما از عملکرد سوت زن ها در ایران چیست؟ این سوال نمی تواند پاسخ درخوری داشته باشد، اگر ما به یک مسئله بنیادین توجه نکنیم.

آن مسئله جامعه پیچیده است.

جامعه ایران از آن حالت بسیط خود خارج شده است.

قدرت به تعبیر میشل فوکو به سمت قدرت منتشر شده رفته است.

یعنی هر کسی در هر جایی از این جامعه به همان نسبتی که یک اطلاع یا ظرفیتی دارد به همان نسبت هم می تواند قدرت داشته باشد.

ممکن است نوع قدرت من در مقابل یک نهاد آنقدر زیاد نباشد، ولی به صورت غیرمستقیم می توانیم از آن وضعی که در آن قرار گرفته ایم، قدرتی را اعمال کنیم.

مجموعه اینها نشان می دهد که جامعه ایران تبدیل به یک جامعه پیچیده شده است و در این جامعه است که نوع اعمال قدرت و نوع استفاده از ابزارها برای اعمال قدرت می تواند متفاوت باشد.

مسئله سوت زن ها را می توان در این بستر دید.

مسئله سوت زن ها را باید یک معلولی از یک تغییر در زیرساخت ها و زیربنای جامعه ببینید.

هر چقدر جلوتر می رویم گویا رابطه قدرت و جامعه و رابطه نیروهای سیاسی نسبت به مسئله قدرت متکثر شده است.

در دوره کنونی تمام بازیگران سیاسی در عین حال که تصور می شود قدرت نامحدودی دارند، بسیار محدودند.

در ساختار قدرت امروز به دلیل پیچیده شدن جامعه و به دلیل اینکه جامعه لایه لایه شده و آحاد مردم جامعه هر کدام بهره ای از قدرت اعم از ثروت، منزلت، جایگاه، مهارت، سواد و… دارند، هر کدام از اینها بازیگری بازیگران سیاسی در جامعه را محدود می کنند.

جامعه ایران در حال پیچیده تر شدن است و سیاست، اقتصاد و دین و مذهب بسیار در هم تنیده شده و تعمیق پیدا کرده است، لذا در این شرایط تأثیر سوت زن ها می تواند مخرب تر باشد و در یک بازی سیاسی یک افشاگری کل یک جریان را از هستی ساقط کند.

یکی از جریان های سوت زنی در ایران جنبش عدالت خواهی است.

اینها بر کسانی دست گذاشتند که به نظر می آمد چنان مصونیت دارند که نمی توان آنها را به چالش کشید.

به عنوان مثال املاک باستی هیلز لواسان بود که برخی از صاحبان آنها درجات بالایی در مسئولین داشتند.

اگر حتی این افشاگری ها یک نوعی از بازی های سیاسی و جناحی باشد، اما یک واقعیت را نمی توان کتمان کرد که در فضای امروز ایران هیچ کس در حوزه قدرت، مصونیت ندارد.

البته این سوال مطرح است که حد یقف مسئله سوت زنی کجاست؟ اگر هر کسی بخواهد از دیگری پرونده ای را افشا کند دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی ماند.

اگر بناست برای پدیده سوت زنی حد یقفی وجود داشته باشد، تنها از این بستر ممکن است که مسئولین و مدیران ما به این باور رسیده باشند که دستگاه های نظارتی را در جامعه جدی بگیرند.

باید عملکردها در هر حوزه ای رصد شود.

به طور کلی باید گفت سوت زن ها یقیناً پیامدهای مثبت و منفی مختلفی دارند.

اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، اوضاع شکل دیگری خواهد یافت.

به نظر من در این صورت پدیده سوت زنی در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

در بحث های امنیت اجتماعی شده، این موضوع مطرح است که احساس امنیت از واقعیت امنیت مهم تر است، شاید بتوان این مسئله را تعمیم داد و گفت پدیده سوت زنی باعث شده احساس بی عدالتی از حقیقت و واقعیت عدالت در کشور، بیشتر شود.

از این منظر با بزرگنمایی هایی که صورت گرفته به نظر می رسد پدیده سوت زنی به نوعی باعث بی اعتمادی و ناامیدی مردم نسبت به حاکمیت شده است.

نظر شما در این موضوع چیست؟ این مسئله قابل بررسی است و محل مناقشه است، اما نکته ای که وجود دارد این است که کیفیت زندگی در جوامع امروزی بر اساس شاخصه هایی تعریف می شود و بر اساس این شاخصه ها رتبه ایران در طی 20 سال پیش افول کرده است.

به نظر می رسد در جامعه ما اتفاقاتی می افتد که یکی از آن شکاف طبقاتی و عدم توزیع عادلانه ثروت است.

این مسائل نشان می دهد که جامعه نیازمند تلنگر است.

یکی از دلایلی که می گویند سوت زن ها محق هستند که افشاگری کنند این است که شاید آنها دارند می بینند که جامعه خواب است و یک تلنگری به جامعه می زنند.

سوت زن ها شما را از یک وضعیت بد انذار می دهند و از اینکه وضعیت بدتر شود جلوگیری می کنند.

همانطور که خودتان هم اشاره کردید پدیده سوت زنی در ایران با مسئله عدالت خواهی گره خورده است.

الان دو رویکرد نسبت به این پدیده وجود دارد؛ اول اینکه برخی می گویند عدالت خواهی در ایران وجهه مارکسیستی پیدا کرده و دوم اینکه برخی می گویند این نوع عدالت خواهی، به نوعی حالت انتقام دارد و عدالت خواهی پارتیزانی است.

به نظر شما پدیده سوت زن ها که با عدالت خواهی پیوند خورده در کدام دسته قابل ارزیابی است؟ من در جنبش عدالت خواهی، بحث های مارکسیستی ندیدم، به این دلیل که یکی از بحث های بسیار مهم در تجزیه و تحلیل نظریه های مارکسیستی مفهوم طبقه و نزاع طبقاتی است.

من چنین تحلیل هایی را در گفتمان جنبش عدالت خواهی به صورت تئوریک ندیده ام.

ممکن است از ادبیات و کلیدواژه هایی استفاده کنند که با مارکسیسم اشتراک لفظی داشته باشد، اما به صورت تئوریک از چارچوب های مارکسیستی استفاده نمی کنند.

اما در مورد اینکه سویه های انتقام گیرانه و پارتیزانی دارد، باید گفت این مسئله شاید به خاطر وضعیت دست پایینی است که هر جنبشی در ایران می تواند داشته باشد.

به این دلیل که در ایران احزاب سیاسی و نهادهای مدنی قوی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد، هر حرکتی اگر بخواهد بهره ای از موفقیت داشته باشد باید یک حالت انتحاری پیدا کند.

آن جنبش باید خود را به آب و آتش بزند تا بگوید مثلاً اینجا مشکلی وجود دارد، شاید آن مشکل آن قدر هم حاد و سیاه نباشد، اما اگر با حالت انتحاری وارد نشود، اثری نمی تواند بگذارد.

حاکمیت باید به این جریان امکاناتی بدهد تا در فضای معتدل تری بحث و گفتگو بکنند.

اگر نیروها به این سمت و سو بروند، سویه های انتقام گیرانه آنها هم تعدیل می شود.

ما یاد نگرفته ایم که فضای عمومی را محلی برای گفتگوهای بین الاذهانی بدانیم که در آن گفتگوها به حداقل هایی از مشترکات برسیم که یک هم زیستی مسالمت آمیز در جامعه داشته باشیم.

اگر فضا به این سمت برود به اعتقاد من این جنبش ها هم معتدل تر می شوند و اگر بناست افشاگری هم بکنند، این افشاگری انتقام جویانه و انتحاری نخواهد بود.


کلید واژه ها: سوت زنی - پدیده - کاندیداهای انتخابات - ایران - در ایران - قانونی - فضای مجازی - جنگ نیابتی - مورد - انتخابات - مسئولین - افشاگری - اعتمادی - ارزیابی - تصمیمات - پیگیری - حاکمیت - نظارتی - همشهری - آنلاین - اشتباه - بدبینی - گذشته - تقویت - عدالت - گفتگو - مجازی - همراه - حقوقی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| اجرای طرح «فاصله گذاری هوشمند» از 20 فروردین

جمله ای عجیب بر تابلویی در تل آویو!

تهدید شیوع ویروس کرونا به فرصتی برای همگرایی تبدیل شد

یک نماینده دیگر مجلس کرونا گرفت

پیام دکتر علیرضا منادی به مناسبت درگذشت محمدرضا سیابانی

مهدی علی نژاد عکس| دفاع همچنان باقیست...

حناچی: تاکنون تجربه برخورد با بحرانی به فراگیری کرونا را نداشتیم

توصیه روسیه برای بهره وری بیشتر اینستکس

تبرک جستن از پرچم امام رضا توسط بیماران کرونایی شهر خوی

کرونا؛ فرصتی برای آزمون تاب آوری اجتماعی

تشکر رییس جمهور از جناح های سیاسی به روایت علیرضا معزی

دفن اموات کرونایی در روستاها توسط طلاب+ تصاویر

ویدئو/ سعید مدنی: زنان در فردای اعتراضات نقش ویژه ای ایفا می کنند

نقل سپید نخستین جشنواره شعر و داستان طنز

پیام تسلیت مرکز گسترش سینمای مستند برای درگذشت یک مستندساز

طرح«شهروند مسئول» در رسانه ملی تبلیغ شود/رعایت پروتکل های بهداشتی

بهترین راه عمل آوری خمیرمایه(خشک فوری) + لینک دانلود

توزیع بسته های حمایتی در بین کارگران روزمزد

«تبعات اقتصادی کرونا» و «راهکارهای جهش تولید» در جلسه «کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس» بررسی شد

حقوقدانان بسیجی جیرفتی به کمک سیل زدگان جنوب استان کرمان شتافتند/ توزیع 2 تن برنج در مناطق سیل زده

نقاهتگاه 120 تختخوابی بیماران کرونایی ارتش در کرمان به روایت تصویر

سفر مجازی به کاخ موزه چهلستون قزوین

طرح«شهروند مسئول» در رسانه ملی تبلیغ شود/رعایت پروتکل های بهداشتی

همه مناطق تهران آلوده به کرونا است

رییس جمهور از جناح های سیاسی تشکر کرد

ثروتمندان در زمان شیوع کرونا چگونه زندگی می کنند؟

توزیع بسته های حمایتی در بین کارگران روزمزد /تدارک دستگاه های اقتصادی برای جهش تولید

کانون همبستگی فرزندان شاهد 230 هزار ماسک به نیابت شهدا توزیع کرد

طرح نسیم مهر رضوی توسط خادمیاران امام رضا در بندرعباس برگزار شد

نخبگان برای بررسی تبعات کرونا تیم تشکیل دهند/ دولت در بخش اقتصادی در شرایط سختی است

استاندار البرز: کرونا با همکاری مردم وتعامل مدیران پشت در خانه ها ماند

چهار پرسش بزرگ دوران پسا کرونا

جهش تولید خنثی کننده توطئه های اقتصادی دشمن است | مسؤولان همت کنند

6 هزار بسیجی در بوشهر با کرونا مقابله می کنند| 20 هزار نقطه ضدعفونی شد

تاکید بر توزیع بسته های حمایتی در بین کارگران/ تدارک دستگاه های اقتصادی برای جهش تولید

ابتلای تعداد زیادی از نمایندگان مجلس به کرونا

نماینده بوشهر در مجلس خبرگان: از خودگذشتگی مجموعه بخش سلامت فراموش نخواهد شد

برجسته شدن فرهنگ کشورها در ایام قرنطینه

بسته های حمایتی بین کارگران روز مزد توزیع می شود

پیام تسلیت اسمعیل بیگی به مناسبت درگذشت مهندس سیابانی

انتشار طنزهای اجتماعی اسماعیل سیاه/ بدل ملانصرالدین در بذله گویی

قدردانی رییس جمهور از نیروهای مسلح کشور

برای مقابله با ویروس کرونا ظرفیت های جنگ نوین وارد عرصه شده است

برنامه آموزشی دانشگاه علم و صنعت بعد از تعطیلات

پاسخ آیت الله سبحانی به استفتایی در خصوص روزه ماه رمضان در ایام کرونا

در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی بررسی شد/ توزیع بسته های حمایتی در بین کارگران روزمزد

نماینده ولی فقیه در استان البرز درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

بهره گیری ایران از ظرفیت های طب سنتی و مکمل برای مقابله با کرونا

امام جمعه کرج درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

روز طبیعت «در خانه بمانیم»

اقدامات پلیس اماکن تهران برای حفاظت مردم از ابتلا به کرونا / پلمب 550 واحد صنفی در راستای سلامت اجتماعی + فیلم و عکس

4 هزار پرس غذای تبرکی توسط آستان قدس در مراکز درمانی اردبیل توزیع می شود

بازدید امام جمعه ارومیه از راه اندازی کارگاه تولید ماسک خیران

گارگاه تولید ماسک توسط طلاب خارجی

فعالیت حدود 2000 نفر در قرارگاه مردمی مبارزه با کرونا در سمنان

رزمایش مقابله با کرونا درنهبندان

ممنوعیت ورود به تفرجگاه ها و مناطق گردشگری کرمان تا 15 فروردین تمدید شد

پیام تسلیت آیت الله حسینی همدانی درپی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

هیچ موردی از ابتلا به کرونا در زندان های البرز وجود ندارد

دولت با واردات کالاهای خارجی جلوی پیشرفت تولید داخل را گرفته است

متجاوزان به حریم جاده زیر ذره بین راهداری

رزمایش دفاع بیولوژیک در قزوین

وقتی ما هم یک سندروم بی قرار داریم

پیام های تسلیت مسئولان البرزی درپی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

مقام روس: اینستکس به سوی تراکنش کالاهای تحریمی برود

توزیع بسته های حمایتی در بین کارگران روزمزد /تدارک دستگاه های اقتصادی برای جهش تولید

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران بر اثر کرونا درگذشت

ضربِ شست دستگاه قضا به بدهکاران عمده بانکی

رضایت 73 درصدی مردم آذربایجان غربی از عملکرد دولت در مقابله با بیماری کرونا

همکاری 100 عضو ستاد اربعین دزفول برای مبارزه با کرونا

مسکو یک هفته دیگر هم تعطیل شد

اعمال محدودیت در بقاع متبرکه استان سمنان

قدردانی رییس جمهور از نیروهای مسلح کشور

پیشنهاد اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند، گره گشای مشکلات معیشتی و تعطیلی کسب و کارها

توزیع 200 هزار ماسک توسط گروه های جهادی در سیستان و بلوچستان

محاصره نمایشگاه ها در عصر کرونا

توزیع 200 هزار ماسک توسط گروه های جهادی در سیستان و بلوچستان

تدوین برنامه عملیاتی برای تسهیل و تسریع امور گمرکی بویژه در بنادر کشور

292 نفر مبتلا به کرونا ویروس در خراسان جنوبی

خبر خوش معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای مراکز گردشگری

خرید و حمایت از تولید داخلی را فریضه بدانیم | قاچاق سم مهلک اقتصاد کشور

مقابله تیم های ارتش همدان با کرونا

قدردانی رییس جمهوری از نیروهای مسلح کشور

کمک بسیج دانشجویی سیرجان به سیل زدگان زهکلوت

شهر در تصرف بزها

تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

شکست کرونا با همکاری و تلاش جمعی مردم امکان پذیر است

روحانی از جناح های سیاسی تشکر کرد

استقبال از کرونا

پیام تسلیت اسمعیل بیگی به مناسبت درگذشت دکتر سیابانی

مطلوب نبودن نرخ تورم و بیکاری لرستان/ باید جهش تولید سبب اشت...

موقعیت شناسی در میدان جنگِ امروز ضروری است

مطلوب نبودن نرخ تورم و بیکاری لرستان/ باید جهش تولید سبب اشت...

توزیع بیش از 3 هزار بسته معیشتی و بهداشتی به همت بسیجیان پردیس

ایران با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم ها می جنگد

روز طبیعت «در خانه بمانیم»

52 واحد صنفی در خوشاب مهر و موم شد

سیزده به در اردبیل در خلوت و سکوت/ مردم همراهی کردند

ببینید | اجرای طرح «فاصله گذاری هوشمند» از 20 فروردین

جزییات فاز سوم مقابله با کرونا | برخی سعی می کردند فضا را به سمت قرنطینه اجباری ببرند

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند