مطالب مرتبط:
یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند
پاسخ پزشکی قانونی به روحانی: آمار کشته‍ ‎ های آبان دست وزیر کشور است
گشت زنی روسیه بدون مشارکت ترکیه در سوریه از سر گرفته شد
چین: آمریکا به حقوق قانونی ایران احترام بگذارد
شرایط و ضوابط استفاده از مترو برای دوچرخه سواران/معلمان چگونه ارتقای رتبه پیدا می کنند؟/مهلت مجدد برای ثبت نام کنکور 99 در اسفند ماه
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 07:222020-02-18سياسي

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند


اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، این پدیده در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از مهر پدیده سوت زنی در سال های اخیر در ایران بیش از گذشته ظهور و بروز داشته است.

این پدیده که بیانگر نوعی افشاگری در مورد خطاها و فسادها و… است، در بستر فضای مجازی و با رنگ و بوی بیشتر عدالت طلبی در ایران پیگیری می شود.

آنچه مسلم است این است که این پدیده می تواند فرصت ها و تهدیدهایی را برای کشور به همراه داشته باشد که باید به دقت مورد ارزیابی و واکاوی قرار گیرد.

سوت زنی علیرغم اینکه می تواند جلوی خلافکاریها، فسادها و تصمیمات اشتباه را بگیرد، همچنین از سوی دیگر می تواند باعث بی اعتمادی و بدبینی مردم نسبت به مسئولین و حاکمیت شود و یا به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخابات تبدیل شود.

در گفتگو با سیدجواد میری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بررسی پدیده سوت زنی در ایران پرداختیم؛ پدیده ای تحت عنوان سوت زنی در ایران در سال های اخیر بیشتر ظهور و بروز پیدا کرده که طبیعتاً تهدیدها و فرصت هایی را می تواند برای کشور به همراه داشته باشد.

به طور کلی در ابتدا بفرمایید که مفهوم سوت زنی را در ایران چطور می توان صورت بندی کرد؟ نکته اولی که می توان در این مورد گفت این است که این مفهوم یک مفهوم ترجمه ای است که برگرفته از whistle-blower است.

این مسئله تاریخچه ای در اروپا و آمریکا دارد.

این مفهوم در سال های حدود 1970 توسط رالف نیدر مطرح شده و او تلاش کرده که از این مفهوم یک معنای ایجابی ایفاد کند.

چون قبل از آن معمولاً از این مفهوم به عنوان واژه ای منفی مثل جاسوس یا راپورت دهنده استفاده می کردند.

البته ریشه این مفهوم ناظر به مأموران و پلیس هایی است که در قرن نوزدهم با دیدن مثلاً دزدان و یا خطایی از سوی شهروندان و … سوت می زدند.

فضای اصلی که این مفهوم بر آن اطلاق می شود، فضای حقوقی، قانونی و سیاسی است.

یعنی به نظر می رسد کسانی که این کار را انجام می دادند و به اسم سوت زن شناخته می شوند، می خواهند یک اخطار و انذاری به جامعه بدهند که وضعیت مثلاً در یک موضوع خاص به درجه خطر رسیده و اگر به آن توجه نشود، ممکن است یک انفجاری در آن حوزه خاص صورت بگیرد.

به عبارت دیگر اینها کسانی هستند که تلاش می کنند جامعه را از یک خطری آگاه کنند که به دلایلی ساختارهای حقوقی و قضایی نتوانسته در آن حوزه ها ورود کند و یا به زبان دیگر مکانیسم قانون نتوانسته آن بازدارندگی لازم را ایجاد کند.

وقتی به هر دلیلی آن قوانین و عرف حاکم نتوانسته بازدارندگی لازم را ایجاد کند، یا کسانی که مسئول حفاظت و صیانت بوده اند نتوانسته اند وظایف خود را انجام دهند، لذا برخی با عنوان سوت زن ها، در این مورد خاص به جامعه آگاهی می دهند.

به زبان دیگر اینها می خواهند نقش وجدان بیدار جامعه را ایفا کنند.

البته اینکه خود این سوت زن ها در دام های جناحی و سیاسی بیفتند، بحث جداگانه ای دارد.

فلسفه بنیادین این عمل این بوده که هیچ سود و ارزشی بالاتر از این نیست که کسی که می خواهد به امر اجتماعی یا نظم اجتماعی یا همبستگی اجتماعی آسیب بزند، افشا شود.

البته در انگلیس و آمریکا و شاید در کشورهای دیگر این مسئله به قانون تبدیل شد و از سوت زن ها حمایت می شود.

چراکه اگر جلوی خطا یا جنایت یا اختلاس و… گرفته نشود، اتفاق نامیمونی ممکن است برای جامعه بیفتد.

به همین خاطر بحث سوت زن ها اهمیت پیدا می کند.

یکی از تهدیدهایی که از جانب سوت زن ها متوجه جامعه است، این است که سوت زن ها به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخاباتی و جناح ها تبدیل می شوند و در میدان انتخابات بر علیه کاندیداهای رقیب اقدام می کنند، مثلاً در بحبوحه انتخابات قبلی ریاست جمهوری بحث املاک نجومی مطرح شد و خیلی به آقای قالیباف حمله کردند که در نهایت ثابت شد مسئله آنطور که بزرگنمایی شده بود، نبود.

به طور کلی ارزیابی شما از عملکرد سوت زن ها در ایران چیست؟ این سوال نمی تواند پاسخ درخوری داشته باشد، اگر ما به یک مسئله بنیادین توجه نکنیم.

آن مسئله جامعه پیچیده است.

جامعه ایران از آن حالت بسیط خود خارج شده است.

قدرت به تعبیر میشل فوکو به سمت قدرت منتشر شده رفته است.

یعنی هر کسی در هر جایی از این جامعه به همان نسبتی که یک اطلاع یا ظرفیتی دارد به همان نسبت هم می تواند قدرت داشته باشد.

ممکن است نوع قدرت من در مقابل یک نهاد آنقدر زیاد نباشد، ولی به صورت غیرمستقیم می توانیم از آن وضعی که در آن قرار گرفته ایم، قدرتی را اعمال کنیم.

مجموعه اینها نشان می دهد که جامعه ایران تبدیل به یک جامعه پیچیده شده است و در این جامعه است که نوع اعمال قدرت و نوع استفاده از ابزارها برای اعمال قدرت می تواند متفاوت باشد.

مسئله سوت زن ها را می توان در این بستر دید.

مسئله سوت زن ها را باید یک معلولی از یک تغییر در زیرساخت ها و زیربنای جامعه ببینید.

هر چقدر جلوتر می رویم گویا رابطه قدرت و جامعه و رابطه نیروهای سیاسی نسبت به مسئله قدرت متکثر شده است.

در دوره کنونی تمام بازیگران سیاسی در عین حال که تصور می شود قدرت نامحدودی دارند، بسیار محدودند.

در ساختار قدرت امروز به دلیل پیچیده شدن جامعه و به دلیل اینکه جامعه لایه لایه شده و آحاد مردم جامعه هر کدام بهره ای از قدرت اعم از ثروت، منزلت، جایگاه، مهارت، سواد و… دارند، هر کدام از اینها بازیگری بازیگران سیاسی در جامعه را محدود می کنند.

جامعه ایران در حال پیچیده تر شدن است و سیاست، اقتصاد و دین و مذهب بسیار در هم تنیده شده و تعمیق پیدا کرده است، لذا در این شرایط تأثیر سوت زن ها می تواند مخرب تر باشد و در یک بازی سیاسی یک افشاگری کل یک جریان را از هستی ساقط کند.

یکی از جریان های سوت زنی در ایران جنبش عدالت خواهی است.

اینها بر کسانی دست گذاشتند که به نظر می آمد چنان مصونیت دارند که نمی توان آنها را به چالش کشید.

به عنوان مثال املاک باستی هیلز لواسان بود که برخی از صاحبان آنها درجات بالایی در مسئولین داشتند.

اگر حتی این افشاگری ها یک نوعی از بازی های سیاسی و جناحی باشد، اما یک واقعیت را نمی توان کتمان کرد که در فضای امروز ایران هیچ کس در حوزه قدرت، مصونیت ندارد.

البته این سوال مطرح است که حد یقف مسئله سوت زنی کجاست؟ اگر هر کسی بخواهد از دیگری پرونده ای را افشا کند دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی ماند.

اگر بناست برای پدیده سوت زنی حد یقفی وجود داشته باشد، تنها از این بستر ممکن است که مسئولین و مدیران ما به این باور رسیده باشند که دستگاه های نظارتی را در جامعه جدی بگیرند.

باید عملکردها در هر حوزه ای رصد شود.

به طور کلی باید گفت سوت زن ها یقیناً پیامدهای مثبت و منفی مختلفی دارند.

اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، اوضاع شکل دیگری خواهد یافت.

به نظر من در این صورت پدیده سوت زنی در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

در بحث های امنیت اجتماعی شده، این موضوع مطرح است که احساس امنیت از واقعیت امنیت مهم تر است، شاید بتوان این مسئله را تعمیم داد و گفت پدیده سوت زنی باعث شده احساس بی عدالتی از حقیقت و واقعیت عدالت در کشور، بیشتر شود.

از این منظر با بزرگنمایی هایی که صورت گرفته به نظر می رسد پدیده سوت زنی به نوعی باعث بی اعتمادی و ناامیدی مردم نسبت به حاکمیت شده است.

نظر شما در این موضوع چیست؟ این مسئله قابل بررسی است و محل مناقشه است، اما نکته ای که وجود دارد این است که کیفیت زندگی در جوامع امروزی بر اساس شاخصه هایی تعریف می شود و بر اساس این شاخصه ها رتبه ایران در طی 20 سال پیش افول کرده است.

به نظر می رسد در جامعه ما اتفاقاتی می افتد که یکی از آن شکاف طبقاتی و عدم توزیع عادلانه ثروت است.

این مسائل نشان می دهد که جامعه نیازمند تلنگر است.

یکی از دلایلی که می گویند سوت زن ها محق هستند که افشاگری کنند این است که شاید آنها دارند می بینند که جامعه خواب است و یک تلنگری به جامعه می زنند.

سوت زن ها شما را از یک وضعیت بد انذار می دهند و از اینکه وضعیت بدتر شود جلوگیری می کنند.

همانطور که خودتان هم اشاره کردید پدیده سوت زنی در ایران با مسئله عدالت خواهی گره خورده است.

الان دو رویکرد نسبت به این پدیده وجود دارد؛ اول اینکه برخی می گویند عدالت خواهی در ایران وجهه مارکسیستی پیدا کرده و دوم اینکه برخی می گویند این نوع عدالت خواهی، به نوعی حالت انتقام دارد و عدالت خواهی پارتیزانی است.

به نظر شما پدیده سوت زن ها که با عدالت خواهی پیوند خورده در کدام دسته قابل ارزیابی است؟ من در جنبش عدالت خواهی، بحث های مارکسیستی ندیدم، به این دلیل که یکی از بحث های بسیار مهم در تجزیه و تحلیل نظریه های مارکسیستی مفهوم طبقه و نزاع طبقاتی است.

من چنین تحلیل هایی را در گفتمان جنبش عدالت خواهی به صورت تئوریک ندیده ام.

ممکن است از ادبیات و کلیدواژه هایی استفاده کنند که با مارکسیسم اشتراک لفظی داشته باشد، اما به صورت تئوریک از چارچوب های مارکسیستی استفاده نمی کنند.

اما در مورد اینکه سویه های انتقام گیرانه و پارتیزانی دارد، باید گفت این مسئله شاید به خاطر وضعیت دست پایینی است که هر جنبشی در ایران می تواند داشته باشد.

به این دلیل که در ایران احزاب سیاسی و نهادهای مدنی قوی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد، هر حرکتی اگر بخواهد بهره ای از موفقیت داشته باشد باید یک حالت انتحاری پیدا کند.

آن جنبش باید خود را به آب و آتش بزند تا بگوید مثلاً اینجا مشکلی وجود دارد، شاید آن مشکل آن قدر هم حاد و سیاه نباشد، اما اگر با حالت انتحاری وارد نشود، اثری نمی تواند بگذارد.

حاکمیت باید به این جریان امکاناتی بدهد تا در فضای معتدل تری بحث و گفتگو بکنند.

اگر نیروها به این سمت و سو بروند، سویه های انتقام گیرانه آنها هم تعدیل می شود.

ما یاد نگرفته ایم که فضای عمومی را محلی برای گفتگوهای بین الاذهانی بدانیم که در آن گفتگوها به حداقل هایی از مشترکات برسیم که یک هم زیستی مسالمت آمیز در جامعه داشته باشیم.

اگر فضا به این سمت برود به اعتقاد من این جنبش ها هم معتدل تر می شوند و اگر بناست افشاگری هم بکنند، این افشاگری انتقام جویانه و انتحاری نخواهد بود.


کلید واژه ها: سوت زنی - پدیده - کاندیداهای انتخابات - ایران - در ایران - قانونی - فضای مجازی - جنگ نیابتی - مورد - انتخابات - مسئولین - افشاگری - اعتمادی - ارزیابی - تصمیمات - پیگیری - حاکمیت - نظارتی - همشهری - آنلاین - اشتباه - بدبینی - گذشته - تقویت - عدالت - گفتگو - مجازی - همراه - حقوقی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
برای حل مساله کرونا نیازمند مداخلات بازدارنده تری هستیم

نابودی بیماری های فراگیر در عصر حکومت امام عصر در بیان امام سجاد(ع)

واکنش سفیر ایران در فرانسه به درگذشت یک سیاستمدار آشنا و علاقه مند به تاریخ ایران

دستاورد کرونا برای روحانی

حذف یارانه کشاورزان موجب تضعیف امنیت غذایی کشور می شود

وضعیت این روز های مبل جلوی تلویزیون را ببینید!

پاسداران و جانبازان درس ایثار را به آزادگان آموختند

محموله بهداشتی تولیدشده دانشجویان بسیجی برای مستضعفان آمریکا ارسال شد

آیا گذر زمان یک توهم است؟!

تنها راه موفقیت در مقابله با کرونا مشارکت دولت و مردم است

پلمب 18 واحد صنفی سمنان/کاهش 78 درصدی ترددها در استان

اطلاعیه جامعه پزشکی حزب اتحاد ملت برای مبارزه با کرونا

نتایج عزل آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری

اهدا 300 بسته بهداشتی بین خانواده شهدا و جانبازان کهگیلویه و بویراحمد

پاسداران و جانبازان درس ایثار را به آزادگان آموختند

برای حل مساله کرونا نیازمند مداخلات بازدارنده تری هستیم

تنها راه موفقیت در مقابله با کرونا مشارکت دولت و مردم است

ناجی اسیران ایرانی در بیمارستان بستری شد

در این شب های کرونایی بهانه های مان برای خوشبختی را با نگاهی نو مرور کنیم

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه ها و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

رفع مشکل کمبود ماسک طی هفته جاری/ اقدامات سختگیرانه در روز 13 بدر

لزوم رعایت 7 نکته مهم برای جلوگیری از شیوع ویروس

در این شب های کرونایی بهانه های مان برای خوشبختی را با نگاهی نو مرور کنیم

اطلاعیه جامعه پزشکی حزب اتحاد ملت برای مبارزه با کرونا

کمک های مالی دولت باید با هدف «حفظ مشاغل» توزیع شود

آیا گذر زمان یک توهم است؟!

رساله حقوق امام سجاد(ع) ترسیم کننده مدینه فاضله است

اهدا 300 بسته بهداشتی بین خانواده شهدا و جانبازان کهگیلویه و بویراحمد

رساله حقوق امام سجاد(ع) ترسیم کننده مدینه فاضله است

حذف یارانه کشاورزان موجب تضعیف امنیت غذایی کشور می شود

دستورات آیت الله قاضی برای بهره برداری بیشتر از ماه شعبان و رمضان المبارک

جلسه کمیته تغسیل و تدفین اموات کرونایی در یاسوج برگزار شد

درگیری زندانیان جرائم خشن و خاص در زندان عادل آباد شیراز

بایدن خطاب به ترامپ: با صدای بلند فکر نکن!

روایت اخم و تخم پایداری ها در بستن لیست تهران/ریاست مجلس و ریاست جمهوری 1400 را با هم می خواهند/پایداری ها تضمینی به قالیباف داده اند؟

چند نکته مهم از سیره اخلاقی، سیاسی و اجتماعی «امام زین العابدین(ع)»

انتشار کتاب «پیش بینی های حکیمانه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری»

وعده آقای نماینده برای افزایش حقوق کادر درمانی

جلسه کمیته تغسیل و تدفین اموات کرونایی در یاسوج برگزار شد

توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های نیازمند و دارای بیمار کرونا

شناخت خدا مهمترین شرط اجابت دعا است

جامعه از دوگانگی فرهنگی مسئولان رنج می برد

نگرانی زائری از فضای پساکروناییِ ایران

جامعه از دوگانگی فرهنگی مسئولان رنج می برد

رفع مشکل کمبود ماسک طی هفته جاری اقدامات سختگیرانه در روز 13 بدر

درگیری زندانیان جرائم خشن و خاص در زندان عادل آباد شیراز

حضور مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی مسیر مجلس یازدهم را در حوزه فرهنگ مشخص کرد

توپ پر اصولگرایان برای انتخابات مجلس

پارک ها و تفرجگاه های زاهدان 12 و 13 فروردین مسدود است

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه های صنعتی و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

ملاصالح قاری؛ ناجی اسیران ایرانی به دلیل تب و عفونت ریه، در بیمارستان بستری شد

آیا می توانیم تهران را به شهر مناسب برای راه رفتن تبدیل کنیم؟

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز کنترل شد/ هیچ زندانی فرار نکرده است

روایت اخم و تخم پایداری ها در بستن لیست تهران/ریاست مجلس و ریاست جمهوری 1400 را با هم می خواهند/پایداری ها تضمینی به قالیباف داده اند؟

انتخاب ما از کرونا تهاجمی وسیع است و یا فرصتی عظیم؟

توپ پر اصولگرایان برای انتخابات مجلس

رفع مشکل کمبود ماسک طی هفته جاری/ اتخاذ اقدامات سخت گیرانه در روز 13 بدر

اعتراض محسن رضایی به حذف یارانه کشاورزان

زمان پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان

چهل حدیث نورانی از امام سجاد(ع)

آیت الله کریمی خدمتگزاری امین بود

روحانی: مردم طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند

دولت باید بستر لازم را برای قیام مردم به قسط فراهم کند

شرح حدیث اخلاقی از امام سجاد(ع) توسط رهبر انقلاب/ آنچه مرگ انسان را به تأخیر می اندازد

درخواست چند نماینده مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم های ایران

درخواست چند نماینده مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم های ایران

انجام تست غربالگری کرونا در کشتارگاه های صنعتی و فروشگاه های بزرگ کهگیلویه و بویراحمد

قطعاً ترم جاری برگزار می شود/ برگزاری مجازی تمامی دروس نظری از 16 فروردین

اخبار کوتاه روز یکشنبه گلستان

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز

اخبار کوتاه روز یکشنبه گلستان

کرونا کدام واقعیت های حکمرانی را آشکار کرد | ضرایب هفتگانه کرونا

نا آرامی در زندان شیراز هیچ زندانی فرار نکرده است

قطعاً ترم جاری برگزار می شود/ برگزاری مجازی تمامی دروس نظری از 16 فروردین

تأخیر در اقدامات عملی برای مقابله با کرونا خطا بود/ حق الناس را در نظر بگیریم

تأخیر در اقدامات عملی برای مقابله با کرونا خطا بود/ حق الناس را در نظر بگیریم

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز

درخواست مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم ها و کمک به ایران در مقابله با کرونا

حضور طلاب جهادگر در بیمارستان ها دلگرمی و سرمایه اجتماعی است

ادامه تحریم های ایران ظلم است/ قدرت های جهانی برای لغو تحریم تلاش کنند

دانلود آهنگ جدید امید نصری بنام نُه و هشت

طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری و دغدغه هایی که رفع نشد

سلامتی خود را قربانی باورهای نادرست نحسی سیزده بدر نکنید

ملاصالح قاری؛ ناجی اسیران ایرانی به دلیل تب و عفونت ریه، در بیمارستان بستری شد

بهره مندی از سامانه های 137 و 1888 در هدایت ظرفیت های جهادی

گمیشان از نفوذ سیل ایمن شد

کادر درمانی؛ جهادگران فی سبیل الله

در مقابله با کرونا زمان را از دست ندهیم

سلامتی خود را قربانی باورهای نادرست نحسی سیزده بدر نکنید

نماهنگ | جهاد سلامت

دانلود آهنگ جدید وحید ادیب بنام حسش نبود

ناآرامی در زندان عادل آباد شیراز

نامه رییس شورای عالی نظام پزشکی به روحانی درباره کنترل کرونا

مجلس هفته آینده جلسه علنی خواهد داشت

طرح | کادر درمانی؛ جهادگران فی سبیل الله

مجلس هفته آینده جلسه علنی خواهد داشت

برخوردهای امام سجاد(ع) با مردی که فحش داد و زنی که سرش را شکست

تصاویر شما/ طلاب جهادی سراسر کشور پای کار مبارزه با کرونا

صحیفه سجادیه دربرگیرنده پیام های سیاسی، عبادی و عرفانی به مردم در همه دوره ها است

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند