مطالب مرتبط:
نقش مردم در نظام اسلامی فقط رای نیست در اداره کشور هم باید مشارکت داشته باشند
ضرورت تشکیل سازمان های مردم نهاد در حوزه مسائل زنان و خانواده
رییس سازمان امور مالیاتی: اطلاعات نقل و انتقالات خودرویی را داریم
مشارکت مردم پیش برنده توسعه کشور است
مرور کنیم| مشارکت مردم یزد در دوره های مختلف انتخابات مجلس/یزدی ها همیشه در صحنه
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 06:452020-02-18سياسي

لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی


تشکل های مردم نهاد در همه مراحل رسیدگی از جمله مرحله صدور رأی می توانند به قاضی دادگاه کمک کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از صدا و سیما، حجت الاسلام محمد مصدق با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ افزود: انقلاب اسلامی ایران بر مبنای اراده، خواست و مشارکت مردم به پیروزی رسیده است و محور اصلی در برنامه ها و حوادث مهم انقلاب، مردم بوده اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان مهم نظام و حاکمیت مانند دیگر ارکان نظام، خود را وامدار مردم می داند و مردم را به عنوان ولی نعمت قبول دارد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به از فرمایش های مقام معظم رهبری افزود: مشارکت دادن مردم در موضوعات مهم به صورت عام و در موضوعات مربوط به قوه قضاییه به صورت خاص هم در اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی، برنامه ششم توسعه گفته شده و هم در قوانین عادی آمده است، به همین علت مکلف هستیم مردم را در برنامه های خودشان مشارکت دهیم.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به برخی از بندهای دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ افزود: تفکر غلطی در سیستم ما ایجاد شده است مبنی بر اینکه مردم تصور می کنند قوه قضاییه مانع آزادی آنهاست.

وی ادامه داد: تشکل های متعدد مردمی در کشور داریم اما انسجام ندارند، با اجرای این دستورالعمل، مجمعی برای ارتباط همه سازمان های مردم نهاد و فراتر از آن تشکل های مردمی که اسم سازمان مردم نهاد ندارند، با نمایندگان قوه قضاییه و نمایندگان تشکل ها درست می شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: بر اساس این دستورالعمل، مشارکت های مردمی در هفت حوزه مشخص اتفاق می افتد که یکی از آنها مشارکت در سیاست گذاری قوه قضاییه است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق افزود: سامانه ای برای این منظور در حال آماده سازی است که هفته آینده آماده می شود و در آن از نظر نخبگان حقوقی استفاده می شود.

او اضافه کرد: در ماده 11 این دستورالعمل پیش بینی شده است به منظور ایجاد هماهنگی، رفع موانع و تسهیل اجرای این دستورالعمل، کارگروه ملی مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه تشکیل شود.

مصدق گفت: در زمینه اصلاح ساختار قوه قضاییه با توجه به ظرفیتی که در معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم فعلی قوه قضاییه وجود دارد نیازی به تغییر ساختار نیست هر چند که در ساختار جدید دو معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم تحت یک عنوان فعالیت خواهند کرد.

وی افزود: تشکل های مردم نهاد در همه مراحل رسیدگی از جمله مرحله صدور رأی می توانند به قاضی دادگاه کمک کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق اضافه کرد: آمارها نشان می دهد درصد بسیاری از محکومان در کشورمان, انسان های شروری نیستند بنابراین برای بازاجتماعی آنها به تشکل های مردمی نیاز داریم.

ظرفیت فوق العاده مردم در نظام جمهوری اسلامی برای نظارت معاون دادستانی کل کشور هم با حضور در این برنامه با اشاره به ظرفیت فوق العاده مردم در نظام جمهوری اسلامی گفت: اساساً اتکای نظام به اراده و حضور و نقش آفرینی مردم است.

مهدی امیری اصفهانی ادامه داد: جلوه ظهور و اظهار اراده مردم را در انتخابات دوم اسفند شاهد خواهیم بود.

وی افزود: برای ارتباط و پیوند منسجم مردم با حاکمیت، آنها باید سازماندهی شوند و همه مردم را نمی توان یکجا سازماندهی کرد بلکه در قالب ابزارها و ظرفیت های مختلف و حلقه های واسط، این سازماندهی انجام می شود تا بهره مندی از ظرفیت های مردم, شکل کاملاً هدفمند و مؤثری پیدا کند.

امیری با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد تقریباً نقش حلقه واسط میان عموم مردم و دستگاه های حاکمیتی را ایفا می کنند, اضافه کرد: قوه قضاییه هم بر اساس وظایفی که در اصل 156 قانون اساسی برای او منظور شده است مأموریت های متنوع و گسترده ای دارد و از طرف دیگر بخشی از این مأموریت ها در طول سال های گذشته به نحو مد نظر قانون اساسی، محقق نشده است.

وی ادامه داد: احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع، پیشگیری از وقوع جرم؛ موضوع هایی است که در سال های اخیر به آن بیشتر پرداخته شده است.

معاون دادستانی کل کشور گفت: در طول سال های گذشته بیشتر حول محور رسیدگی و تعقیب جرم و رفع خصومت و مباحثی مانند آن کار شده است.

امیری با بیان اینکه وظایفی که در اصل 156 بیان شده هم تراز هم هستند و هیچ کدام بر دیگری اولویت ندارند, افزود: منابع و امکانات قوه قضاییه کفاف انجام همه این وظایف را به شکل همزمان و کامل نمی دهد و باید از ظرفیت های دیگری برای تحقق مأموریت های قوه قضاییه استفاده کنیم هر چند که جنس وظایف قوه قضاییه حاکمیتی است اما برای اجرای آنها می توان از بخش های غیرحاکمیتی به ویژه با اتکا به ظرفیت مردم استفاده کرد.

او افزود: به علت اینکه بین منابع، امکانات، ظرفیت ها و ساز و کارها در قوه قضاییه برای تحقق همه وظایف و مأموریت های این قوه تعادل وجود ندارد الزاماً باید از ظرفیت مردم استفاده کنیم و استفاده از این ظرفیت در قالب مجموعه های واسط از جمله سازمان های مردم نهاد، برنامه ریزی می شود و از این طریق مدیریت هوشمندانه و هدفمندی در مسیر تحقق اهداف قوه قضاییه شکل می گیرد.

امیری اصفهانی گفت: در دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ در همه زمینه هایی که متصور است و به وظایف قوه قضاییه در اصل 156 مربوط می شود ظرفیت سازی شده است؛ از جمله در پیشگیری از وقوع جرم، بازاجتماعی کردن مجرم، حمایت از بزه دیده در میانجی گری، صلح و سازش و داوری، در ایفای نقش در فرایند رسیدگی و در احیا و استیفاء و ایفای حقوق شهروندی و حقوق بشر و ارتقای سلامت و مقابله با ناهنجاری های بیرون از قوه قضاییه و داخل آن.

معاون دادستانی کل کشور با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که جامعه بشری در همه جای جهان با آن مواجه است روند افزایش ناهنجاری جرم است، گفت: در قانون اساسی ما هم در این باره وظیفه ای برای قوه قضاییه دیده و عنوان شده است که اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم یکی از آن هاست.

او ادامه داد: اقدام مناسب یعنی اینکه قوه قضاییه با همراهی همه بخش های اجتماعی از جمله بخش های حاکمیتی در هر سه قوه و بخش غیرحاکمیتی و مردمی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و اقدامات لازم را برای کاهش جرم و ناهنجاری و تخلف انجام دهد.

امیری اصفهانی گفت: قوه قضاییه بر اساس دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ متعهد است از فعالیت سازمان های مردم نهاد در راستای سیاست های خود حمایت و موانع پیش روی آنها را با استفاده از ظرفیت های قانونی خود برطرف کند.

وی با اشاره به یکی از آیات قرآن کریم گفت: اگر مردم را چشم بینا و گوش شنوا بدانیم و رابطه مردم را با دستگاه قضایی و نظارتی تقویت کنیم خود به خود بستر نظارت همگانی فراهم می شود.

معاون دادستانی کل کشور با بیان اینکه اکنون در قوه قضاییه سامانه های مختلفی برای ارتباط گیری مردم و انعکاس گزارش ناهنجاری ها و فساد وجود دارد, ادامه داد: این سامانه ها زمانی به بار می نشیند که این ارتباط منسجم و همگانی را بتواند با مردم و به ویژه سازمان های مردم نهاد برقرار کند، بنابراین یکی از ساز و کارهای تقویت و گسترش سازمان های مردم نهاد در مبارزه با فساد ارتباط مستقیم با این سامانه ها و دستگاه قضایی است.

امیری افزود: سازمان های مردم نهاد می توانند در ارتقای سلامت اداری در کشور و مبارزه با فساد, نقش ویژه ایفا کنند.

دریچه تازه برای نظارت مردمی در حوزه قضایی محمدجواد فولاد مدیرعامل بنیاد خیریه آبشار عاطفه هم در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به رونمایی از دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ گفت: با این اتفاق خوب, دریچه جدیدی به سمت و سوی سازمان های مردم نهاد باز شده است تا نهادهای مرمی با ظرفیت هایی که دارند بتوانند در راستای اهداف قوه قضاییه گام بردارند.

او افزود: اجرای این دستورالعمل یقیناً تأثیر بسیار بالایی خواهد گذاشت، سازمان های مردم نهاد به عنوان نهادهای مردمی فعال در جامعه و معتمد مردم در موضوعات و اهدافی که دارند می توانند نقش آفرینی کنند.

فولاد اضافه کرد: سازمان های مردم نهاد در زمینه آزادی زندانیان، حمایت از خانواده های زندانیان، کاهش طلاق، آسیب های اجتماعی، حمایت و اکرام ایتام می توانند نقش آفرین باشند.

مدیرعامل بنیاد خیریه آبشار عامه گفت: این بنیاد در سراسر کشور فعالیت گسترده ای دارد و توانسته است در بحث حمایتی از خانواده های زندانیان، آزادسازی زندانیان در بخش دیه، در موضوع آموزشی و مشاوره ای و در حمایت حقوقی برای دفاع از خانواده های محرومان با مشارکت وکلا خیّر برنامه ریزی و فعالیت کند.

وی افزود: شبکه سازی میان سازمان های مردم نهاد قطعاً محقق می شود و این شبکه سازی باید در موضوعات مختلف اتفاق بیفتد.

فولاد اضافه کرد: قرار است کمیته ها و کارگروه هایی در این باره تشکیل شود تا بتوانند به قوه قضاییه در رسیدن به اهدافش یاری کنند.

ضرورت تسیهل همکاری مردم یوسف اصلانی مدیر مؤسسه خیریه بهشت رضا هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه رونمایی از دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ اتفاق خوبی بود, گفت: اکنون به ازای هر کودک بی سرپرست، هفت متقاضی و فرزندخوانده داریم.

وی ادامه داد: اگر قوانین جدید وضع شود در آینده نه چندان دور, هیچ کودکی در مراکز بهزیستی زندگی نخواهد کرد.

اصلانی اضافه کرد: قوانین باید به گونه ای تنظیم و تسهیل شود تا مردم راحت تر بتوانند سرپرستی کودکان بی سرپرست را بر عهده بگیرند.


کلید واژه ها: سازمان های مردم نهاد - مردم - قوه قضاییه - مردم نهاد - مشارکت - حجت الاسلام - قضایی - انقلاب اسلامی ایران - تشکل های مردم نهاد - مقام معظم رهبری - انقلاب اسلامی - سازمان - انقلاب - برنامه - نهاد - شبکه دو سیما - دستورالعمل - برنامه ها - محور اصلی - محمد مصدق - دیگر - نظام - سیما - گفت و گوی - مصدق - خبرگزاری - صورت - شبکه دو - پیروزی - دادگاه

آخرین اخبار سرویس:
انصارالله یمن: ما به توقف کامل جنگ و لغو محاصره پایبندیم

علی ابک چراغانی سرخه در شب میلاد مهدی موعود (عج)

آزادسازی 15 هزار و 882 متر مربع از اراضی زراعی و باغات در طرقبه

آ وینی در این راه طی شده، متعالی گشت

شهید صیادشیرازی همواره آرزوی رسیدن به رفقای شهید خود را داشت

عنبرنسارا و درمان، از مشروطه تا الان

کاروان های جشن خیابانی ولادت امام زمان(عج) در شیراز

تولید زباله در تهران نگران کننده شد

ششمین علت مرگ در ایران

محمد آهنگر حال و هوای عید میلاد در اهواز

نظر آیت الله صافی درباره نحوه ادای نذورات نیمه شعبان در شرایط شیوع کرونا

میلاد با سعادت امام زمان (عج) مبارک باد

خودکشی یا تن فروشی زنان دستفروش بخاطر قرنطینه کرونایی

لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

سرپرست شهرداری پردیس انتخاب شد

جهانگیری: طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند دولت از آن ها حمایت می کند

با «فقط من می دانم» به خطا می رویم

تمام حقایق دین در مسأله مهدویت و انتظار جمع است| مراقب رهزنان باشیم

دعا، استغفار و شکر؛ 3 راهکار رفع نگرانی در حوادث

با «فقط من می دانم» به خطا می رویم

جهانگیری: دولت هوای اقشار ضعیف جامعه را دارد

نماینده تنکابن: اگر فضا را باز کنیم، بیماری تشدید می شود

شرایط برقراری «حقوق» برای پدر و مادر بیمه شدگان تامین اجتماعی

معرفت امام زمان (عج) از اوجب واجبات هر مسلمان است /در حق یکدیگر دعا کنیم

انتظار سازنده و موثر در عصر غیبت

جلسات کمیسیون های مجمع تشخیص از این هفته فعال شده اند

اهدای کمک هزینه معیشتی به 1852 خانواده تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی همزمان با میلاد فرخنده صاحب الزمان (عج)

مشاغلی که پای کرونا قربانی شدند

12 پایگاه امداد جاده ای هلال احمر یزد برای مهار کرونا فعال بود

اصول شرعی اموات مبتلا به کرونا در چالوس رعایت می شود

4 تن برنج به کادر درمان بیمارستان های چالوس اهدا شد

مدیریت دوران پس از کرونا نیازمند همدلی دولت و بخش خصوصی است

تمام حقایق دین در مساله مهدویت و انتظار جمع شده است

3 راهکار رفع نگرانی در حوادث؛ دعا، استغفار و شکر

سینمای شهید آوینی از زبان محمدحسین مهدویان

پیشینه تاریخی اصطلاح ستون پنجم

چرا «دعا و تضرع» کرونا را دور نمی کند؟/ مومن دلواپسی ندارد

تولید و توزیع روزانه 4 هزار لیتر محلول ضد عفونی بین شهروندان

صنعا: ریاض بدنبال فریبکاری است نه آتش بس!

آیت الله محقق داماد از شخصیت های نامدار جهان در پی درخواست برای رفع تحریم ایران قدردانی کرد

از فرصت های تاریخی کرونا نهایت استفاده را ببریم

تولید تجهیزات پوششی بیماریها

«افتتاح» بهترین دعا درباره حضرت ولیعصر (عج) است

انتظار ظهور منجی در پیچ و خم دالان تاریخ

عکس آینه ای متفاوت مجری معروف/ عکس

انسان صلح طلب و مصلح جهانی

قسمت هفتم سریال نون خ + جزییات

سریال نون خ قسمت اول (سریال نوروزی) + جزییات

Noon Kh Part 14 | سریال نون خ قسمت 14 + جزییات

Noon Kh Part 8 | سریال نون خ قسمت 8 + جزییات

Noon Kh Part 3 | سریال نون خ قسمت 3 + جزییات

مأموریت جدید ناسا در راه است

دارالافتای مصر: احیای نیمه شعبان بدعت نیست

شرایط برقراری «حقوق» برای پدر و مادر بیمه شدگان تامین اجتماعی

سروده هایی در مدح امام زمان (عج)|سلام یوسف زهرا تو را صدا کردم/ برای آمدنت آمدم دعا کردم

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت پدر شهیدان جلالی

پرستاران سنگرسازان بی سنگر در مقابله با کرونا هستند

فارس من| افزایش سرعت فیلترشکن ها باید توسط دستگاه قضایی پیگیری شود

نماینده تنکابن: اگر فضا را باز کنیم، بیماری تشدید می شود

پست جدید صفحه توییتری رهبر انقلاب به مناسبت نیمه شعبان+عکس

جشن نیمه شعبان در تهران

اتوبوسهای بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند/ سرویس ادارات دوباره برقرار می شود

پیام تبریک آیت الله سیدان به مناسبت نیمه شعبان

انتقاد از محدودیت دسترسی اعضای شورا به سامانه جامع منابع انسانی

«مهدویت» پشتوانه اصلی حرکت شیعه است/ شبی همچون شب قدر |

امیر جعفری در کنار سه برادرش+عکس

معرفی هیات مدیره جدید مرکز کارشناسان رسمی استان فارس

دریافتی سیاسی از زیارت آل یاسین

یار امام زمان مستضعفان را یاری می کند / رضایت بقیه الله از کادر درمانی

تجدید میثاق مدیران بنیاد فرهنگی روایت فتح با شهید آوینی

پایان ماجراجویی برنی سندرز | سناتور دموکرات از کارزار انتخابات 2020 کناره گیری کرد

آسمان چهارمحال و بختیاری نورافشانی شد

گسترش فضای معرفتی توحید به وسیله منجی

یاران امام زمان مستضعفان را یاری می کنند / رضایت بقیه الله از کادر درمانی

طنین بانگ یا مهدی ادرکنی در مساجد چهارمحال و بختیاری

فیلم | انتظار فرج در کلام حضرت آیت الله مظاهری

پیام نماینده ولی فقیه در لرستان به مناسبت نیمه شعبان

ویروس کرونا ابرقدرت های پرمدعای جهانی را زمین گیر کرده است

معرفی هیات مدیره جدید مرکز کارشناسان رسمی استان فارس

چهل حدیث نورانی از امام زمان(عج)

پیشنهاد مدیر حوزه های علمیه برای مقابله با کرونا

یاری امام عصر(عج) برای انتقام اجتماعی 3/ مردانه باید در مقابل شیطان درون ایستاد

پیام تسلیت رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) درپی درگذشت خواهر تولیت آستان قدس رضوی

معرفت امام زمان از اوجب واجبات هر مسلمان است /در حق یکدیگر دعا کنیم

مزد 99 بدون جلب نظر نمایندگان کارگری تصویب شد

صورت جلسه شورای عالی کار؛ بدون تاریخ، بدون امضا/ 21درصد بدون نظر کارگران

تلاش ها برای انصراف الزرفی از نخست وزیری عراق

معرفت امام زمان (عج) از اوجب واجبات هر مسلمان است /در حق یکدیگر دعا کنیم

یارانه نقدی فروردین ماه واریز شد

نمازجمعه 22 فروردین در تهران و مراکز استان ها اقامه نخواهد شد

16+ / جنجال لایو حیوانی تتلو با ندا یاسی / خواستگاری یا دعوت به ماساژ + عکس

بر ما بتاب ای خورشید بی همتا

نماهنگ | صبح انتظار

گفت وگوی کرونایی ظریف با همتای قزاقستانی

مدیریت دوران پس از کرونا نیازمند همدلی دولت و بخش خصوصی است

ولایتی درگذشت همشیره تولیت آستان قدس را تسلیت گفت

انتصاب مدیرکل امور اداری و پشتیبانی سازمان سینمایی

«مهدویت» پشتوانه اصلی حرکت شیعه است شبی همچون شب قدر

منظور از عدالتی که قرار است امام زمان(عج) پیاده کند، چه نوع عدالتی است؟

صنعا: ریاض محاصره یمن را رفع نکند جنگ ادامه خواهد داشت

لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی

لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی