مطالب مرتبط:
پاسخ پزشکی قانونی به روحانی: آمار کشته‍ ‎ های آبان دست وزیر کشور است
گشت زنی روسیه بدون مشارکت ترکیه در سوریه از سر گرفته شد
چین: آمریکا به حقوق قانونی ایران احترام بگذارد
شرایط و ضوابط استفاده از مترو برای دوچرخه سواران/معلمان چگونه ارتقای رتبه پیدا می کنند؟/مهلت مجدد برای ثبت نام کنکور 99 در اسفند ماه
جای خالی فلسفه در کلاس های فیزیک دانشگاه های کشور
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 06:252020-02-18سياسي

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند


اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، این پدیده در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از مهر پدیده سوت زنی در سال های اخیر در ایران بیش از گذشته ظهور و بروز داشته است.

این پدیده که بیانگر نوعی افشاگری در مورد خطاها و فسادها و… است، در بستر فضای مجازی و با رنگ و بوی بیشتر عدالت طلبی در ایران پیگیری می شود.

آنچه مسلم است این است که این پدیده می تواند فرصت ها و تهدیدهایی را برای کشور به همراه داشته باشد که باید به دقت مورد ارزیابی و واکاوی قرار گیرد.

سوت زنی علیرغم اینکه می تواند جلوی خلافکاریها، فسادها و تصمیمات اشتباه را بگیرد، همچنین از سوی دیگر می تواند باعث بی اعتمادی و بدبینی مردم نسبت به مسئولین و حاکمیت شود و یا به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخابات تبدیل شود.

در گفتگو با سیدجواد میری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بررسی پدیده سوت زنی در ایران پرداختیم؛ پدیده ای تحت عنوان سوت زنی در ایران در سال های اخیر بیشتر ظهور و بروز پیدا کرده که طبیعتاً تهدیدها و فرصت هایی را می تواند برای کشور به همراه داشته باشد.

به طور کلی در ابتدا بفرمایید که مفهوم سوت زنی را در ایران چطور می توان صورت بندی کرد؟ نکته اولی که می توان در این مورد گفت این است که این مفهوم یک مفهوم ترجمه ای است که برگرفته از whistle-blower است.

این مسئله تاریخچه ای در اروپا و آمریکا دارد.

این مفهوم در سال های حدود 1970 توسط رالف نیدر مطرح شده و او تلاش کرده که از این مفهوم یک معنای ایجابی ایفاد کند.

چون قبل از آن معمولاً از این مفهوم به عنوان واژه ای منفی مثل جاسوس یا راپورت دهنده استفاده می کردند.

البته ریشه این مفهوم ناظر به مأموران و پلیس هایی است که در قرن نوزدهم با دیدن مثلاً دزدان و یا خطایی از سوی شهروندان و … سوت می زدند.

فضای اصلی که این مفهوم بر آن اطلاق می شود، فضای حقوقی، قانونی و سیاسی است.

یعنی به نظر می رسد کسانی که این کار را انجام می دادند و به اسم سوت زن شناخته می شوند، می خواهند یک اخطار و انذاری به جامعه بدهند که وضعیت مثلاً در یک موضوع خاص به درجه خطر رسیده و اگر به آن توجه نشود، ممکن است یک انفجاری در آن حوزه خاص صورت بگیرد.

به عبارت دیگر اینها کسانی هستند که تلاش می کنند جامعه را از یک خطری آگاه کنند که به دلایلی ساختارهای حقوقی و قضایی نتوانسته در آن حوزه ها ورود کند و یا به زبان دیگر مکانیسم قانون نتوانسته آن بازدارندگی لازم را ایجاد کند.

وقتی به هر دلیلی آن قوانین و عرف حاکم نتوانسته بازدارندگی لازم را ایجاد کند، یا کسانی که مسئول حفاظت و صیانت بوده اند نتوانسته اند وظایف خود را انجام دهند، لذا برخی با عنوان سوت زن ها، در این مورد خاص به جامعه آگاهی می دهند.

به زبان دیگر اینها می خواهند نقش وجدان بیدار جامعه را ایفا کنند.

البته اینکه خود این سوت زن ها در دام های جناحی و سیاسی بیفتند، بحث جداگانه ای دارد.

فلسفه بنیادین این عمل این بوده که هیچ سود و ارزشی بالاتر از این نیست که کسی که می خواهد به امر اجتماعی یا نظم اجتماعی یا همبستگی اجتماعی آسیب بزند، افشا شود.

البته در انگلیس و آمریکا و شاید در کشورهای دیگر این مسئله به قانون تبدیل شد و از سوت زن ها حمایت می شود.

چراکه اگر جلوی خطا یا جنایت یا اختلاس و… گرفته نشود، اتفاق نامیمونی ممکن است برای جامعه بیفتد.

به همین خاطر بحث سوت زن ها اهمیت پیدا می کند.

یکی از تهدیدهایی که از جانب سوت زن ها متوجه جامعه است، این است که سوت زن ها به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخاباتی و جناح ها تبدیل می شوند و در میدان انتخابات بر علیه کاندیداهای رقیب اقدام می کنند، مثلاً در بحبوحه انتخابات قبلی ریاست جمهوری بحث املاک نجومی مطرح شد و خیلی به آقای قالیباف حمله کردند که در نهایت ثابت شد مسئله آنطور که بزرگنمایی شده بود، نبود.

به طور کلی ارزیابی شما از عملکرد سوت زن ها در ایران چیست؟ این سوال نمی تواند پاسخ درخوری داشته باشد، اگر ما به یک مسئله بنیادین توجه نکنیم.

آن مسئله جامعه پیچیده است.

جامعه ایران از آن حالت بسیط خود خارج شده است.

قدرت به تعبیر میشل فوکو به سمت قدرت منتشر شده رفته است.

یعنی هر کسی در هر جایی از این جامعه به همان نسبتی که یک اطلاع یا ظرفیتی دارد به همان نسبت هم می تواند قدرت داشته باشد.

ممکن است نوع قدرت من در مقابل یک نهاد آنقدر زیاد نباشد، ولی به صورت غیرمستقیم می توانیم از آن وضعی که در آن قرار گرفته ایم، قدرتی را اعمال کنیم.

مجموعه اینها نشان می دهد که جامعه ایران تبدیل به یک جامعه پیچیده شده است و در این جامعه است که نوع اعمال قدرت و نوع استفاده از ابزارها برای اعمال قدرت می تواند متفاوت باشد.

مسئله سوت زن ها را می توان در این بستر دید.

مسئله سوت زن ها را باید یک معلولی از یک تغییر در زیرساخت ها و زیربنای جامعه ببینید.

هر چقدر جلوتر می رویم گویا رابطه قدرت و جامعه و رابطه نیروهای سیاسی نسبت به مسئله قدرت متکثر شده است.

در دوره کنونی تمام بازیگران سیاسی در عین حال که تصور می شود قدرت نامحدودی دارند، بسیار محدودند.

در ساختار قدرت امروز به دلیل پیچیده شدن جامعه و به دلیل اینکه جامعه لایه لایه شده و آحاد مردم جامعه هر کدام بهره ای از قدرت اعم از ثروت، منزلت، جایگاه، مهارت، سواد و… دارند، هر کدام از اینها بازیگری بازیگران سیاسی در جامعه را محدود می کنند.

جامعه ایران در حال پیچیده تر شدن است و سیاست، اقتصاد و دین و مذهب بسیار در هم تنیده شده و تعمیق پیدا کرده است، لذا در این شرایط تأثیر سوت زن ها می تواند مخرب تر باشد و در یک بازی سیاسی یک افشاگری کل یک جریان را از هستی ساقط کند.

یکی از جریان های سوت زنی در ایران جنبش عدالت خواهی است.

اینها بر کسانی دست گذاشتند که به نظر می آمد چنان مصونیت دارند که نمی توان آنها را به چالش کشید.

به عنوان مثال املاک باستی هیلز لواسان بود که برخی از صاحبان آنها درجات بالایی در مسئولین داشتند.

اگر حتی این افشاگری ها یک نوعی از بازی های سیاسی و جناحی باشد، اما یک واقعیت را نمی توان کتمان کرد که در فضای امروز ایران هیچ کس در حوزه قدرت، مصونیت ندارد.

البته این سوال مطرح است که حد یقف مسئله سوت زنی کجاست؟ اگر هر کسی بخواهد از دیگری پرونده ای را افشا کند دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی ماند.

اگر بناست برای پدیده سوت زنی حد یقفی وجود داشته باشد، تنها از این بستر ممکن است که مسئولین و مدیران ما به این باور رسیده باشند که دستگاه های نظارتی را در جامعه جدی بگیرند.

باید عملکردها در هر حوزه ای رصد شود.

به طور کلی باید گفت سوت زن ها یقیناً پیامدهای مثبت و منفی مختلفی دارند.

اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، اوضاع شکل دیگری خواهد یافت.

به نظر من در این صورت پدیده سوت زنی در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

در بحث های امنیت اجتماعی شده، این موضوع مطرح است که احساس امنیت از واقعیت امنیت مهم تر است، شاید بتوان این مسئله را تعمیم داد و گفت پدیده سوت زنی باعث شده احساس بی عدالتی از حقیقت و واقعیت عدالت در کشور، بیشتر شود.

از این منظر با بزرگنمایی هایی که صورت گرفته به نظر می رسد پدیده سوت زنی به نوعی باعث بی اعتمادی و ناامیدی مردم نسبت به حاکمیت شده است.

نظر شما در این موضوع چیست؟ این مسئله قابل بررسی است و محل مناقشه است، اما نکته ای که وجود دارد این است که کیفیت زندگی در جوامع امروزی بر اساس شاخصه هایی تعریف می شود و بر اساس این شاخصه ها رتبه ایران در طی 20 سال پیش افول کرده است.

به نظر می رسد در جامعه ما اتفاقاتی می افتد که یکی از آن شکاف طبقاتی و عدم توزیع عادلانه ثروت است.

این مسائل نشان می دهد که جامعه نیازمند تلنگر است.

یکی از دلایلی که می گویند سوت زن ها محق هستند که افشاگری کنند این است که شاید آنها دارند می بینند که جامعه خواب است و یک تلنگری به جامعه می زنند.

سوت زن ها شما را از یک وضعیت بد انذار می دهند و از اینکه وضعیت بدتر شود جلوگیری می کنند.

همانطور که خودتان هم اشاره کردید پدیده سوت زنی در ایران با مسئله عدالت خواهی گره خورده است.

الان دو رویکرد نسبت به این پدیده وجود دارد؛ اول اینکه برخی می گویند عدالت خواهی در ایران وجهه مارکسیستی پیدا کرده و دوم اینکه برخی می گویند این نوع عدالت خواهی، به نوعی حالت انتقام دارد و عدالت خواهی پارتیزانی است.

به نظر شما پدیده سوت زن ها که با عدالت خواهی پیوند خورده در کدام دسته قابل ارزیابی است؟ من در جنبش عدالت خواهی، بحث های مارکسیستی ندیدم، به این دلیل که یکی از بحث های بسیار مهم در تجزیه و تحلیل نظریه های مارکسیستی مفهوم طبقه و نزاع طبقاتی است.

من چنین تحلیل هایی را در گفتمان جنبش عدالت خواهی به صورت تئوریک ندیده ام.

ممکن است از ادبیات و کلیدواژه هایی استفاده کنند که با مارکسیسم اشتراک لفظی داشته باشد، اما به صورت تئوریک از چارچوب های مارکسیستی استفاده نمی کنند.

اما در مورد اینکه سویه های انتقام گیرانه و پارتیزانی دارد، باید گفت این مسئله شاید به خاطر وضعیت دست پایینی است که هر جنبشی در ایران می تواند داشته باشد.

به این دلیل که در ایران احزاب سیاسی و نهادهای مدنی قوی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد، هر حرکتی اگر بخواهد بهره ای از موفقیت داشته باشد باید یک حالت انتحاری پیدا کند.

آن جنبش باید خود را به آب و آتش بزند تا بگوید مثلاً اینجا مشکلی وجود دارد، شاید آن مشکل آن قدر هم حاد و سیاه نباشد، اما اگر با حالت انتحاری وارد نشود، اثری نمی تواند بگذارد.

حاکمیت باید به این جریان امکاناتی بدهد تا در فضای معتدل تری بحث و گفتگو بکنند.

اگر نیروها به این سمت و سو بروند، سویه های انتقام گیرانه آنها هم تعدیل می شود.

ما یاد نگرفته ایم که فضای عمومی را محلی برای گفتگوهای بین الاذهانی بدانیم که در آن گفتگوها به حداقل هایی از مشترکات برسیم که یک هم زیستی مسالمت آمیز در جامعه داشته باشیم.

اگر فضا به این سمت برود به اعتقاد من این جنبش ها هم معتدل تر می شوند و اگر بناست افشاگری هم بکنند، این افشاگری انتقام جویانه و انتحاری نخواهد بود.


کلید واژه ها: سوت زنی - پدیده - کاندیداهای انتخابات - ایران - در ایران - قانونی - فضای مجازی - جنگ نیابتی - مورد - انتخابات - مسئولین - افشاگری - اعتمادی - ارزیابی - تصمیمات - پیگیری - حاکمیت - نظارتی - همشهری - آنلاین - اشتباه - بدبینی - گذشته - تقویت - عدالت - گفتگو - مجازی - همراه - حقوقی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
توزیع غذای متبرک حضرت امام رضا(ع) در بین بیماران کرونایی قم

دانلود آهنگ جدید حسین بارانی بنام رنگ دریایی

نحوه ساخت بلبرینگ + لینک دانلود

رازهای جالبی که در عدد 40 نهفته است!

جریمه و توقیف خودروهای پارک شده در حاشیه پارک ها و بوستان ها در روز طبیعت

چین 400 هزار ماسک به ایران اهدا کرد

شهردار قم: با هرگونه توقف در اطراف رودخانه و بوستان ها برخورد انتظامی می شود

زباله گردان نیازمند حمایت معیشتی/ در روز طبیعت به استقبال مرگ نرویم

سرکنسول ایران در گوانجو: شکست کرونا مستلزم همکاری جامعه جهانی است

طرح اصلاح قانون اجرای مجازات کیفری در ترکیه

47 نکته کلیدی درباره ازدواج

سیزده بدر در خانه بمانیم و کرونا را بدر کنیم

تعطیلات کرونایی تا بیستم فروردین ادامه دارد/ آیا افراد بدون علامت، ناقل نیستند؟/ الکل های صنعتی و تقلبی بیش از 3 هزار تَن را مسموم کرد و جان 320 تَن را گرفت

تمدید محدودیت های سختگیرانه تا 20 فروردین

12 فروردین نقطه عطفی در فرآیندهای پنج گانه انقلاب است

استاندار البرز درگذشت پدر بزرگوار شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

نامه الیاس حضرتی به حسن روحانی درباره وضعیت رسانه های مکتوب

دانلود آهنگ احسان دریادل دنباله دار + لینک دانلود

آهنگ احمد سلو سلطان قلبم 2 + لینک دانلود

باکو انتخابات در منطقه قره باغ کوهستانی را غیرقانونی خواند

آقای صداوسیما؛ شخصیت های تاثیرگذار را برگردان!

همراهی کامل صداو سیما با ستاد کرونا مایه دلگرمی است

ایها الناس! ما وداع نمی کنیم؛ یادداشتی از جواد دلیری

حوزه علمیه قم آماده تبادل تجربیات خود با مراکز علمی و دینی جهان است

سرلشکر سلامی درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

اجازه ندهید تا تروریسم دولتی آمریکا، انسان و انسانیت را بیش از این به سخره بگیرد

رحمانی فضلی: دوازدهم فروردین امسال نماد همدلی ملت ایران در مبارزه با ویروس کرونا است

نظام جمهوری اسلامی ایران دین و سیاست را در حکومت گنجاند

انقلاب جهانی کرونا در حال شکل گیری است + لینک دانلود

دانلود آهنگ جدید حسین بارانی بنام رنگ دریایی

حرف عجیب رییس جمهور در مورد کرونا

فرمانده نیروی هوایی ارتش: توسعه توانمندی های دفاعی ماموریت اصلی پایگاه هوایی شهید فکوری است

نامه رییس شورای تهران به روسای کلان شهرها بزودی ارسال می شود

بیش از 800 محتوا توسط کارگروه محتوایی مقابله با ویروس کرونا در استان قم تولید شده است

ابراز رضایت استانداری از نحوه اجرای فاصله گذاری اجتماعی در مازندران

بازداشت استاد ایرانی در آمریکا

محدودیت های روز طبیعت با قوت در گیلان اجرا شود

باکو انتخابات در منطقه قره باغ کوهستانی را غیرقانونی خواند

تنها مانع دبیرکلی نبی درفدراسیون رفع شد

پیام تبریک آیت الله علم الهدی به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران

خانه های خالی وارد بازار اجاره می شوند؟

توییت آشنا به مناسبت روز «جمهوری اسلامی»

جریمه و توقیف خودروهای پارک شده در حاشیه پارک ها و بوستان ها در روز طبیعت

لزوم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی توسط دولت قبل از تعطیلات نوروزی

قدردانی وزیر بهداشت از خدمات گسترده ستاد اجرایی فرمان امام برای مبارزه با ویروس کرونا/نمکی:راه اندازی 4030، تولید و تأمین میلیون ها ماسک و کیت تشخیص کرونا، کمک بزرگی به نظام سلامت بود که با مدیریت جهادی در ستاد اجرایی حاصل شد

باکو انتخابات در منطقه قره باغ کوهستانی را غیرقانونی اعلام کرد

پرسش بزرگ دوران پسا کرونا: ابوالفضل فاتح

تصمیم بورسی برای مقابله با کرونا

کارخانه های خودروسازی بم فعالیت خود را از سر می گیرند

سرکنسول گوانجو: شکست کرونا مستلزم همکاری جامعه جهانی است

نسل باکری ها؛ تبدیل «راهیان نور» به «راهیان سلامت مردم» در بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی+فیلم

سرلشکر سلامی درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

فعالیت 30 کارگاه تولید ماسک و دستکش با مشارکت خیرین بوشهری

هیچ مورد مشکوکی در مراکز تحت نظارت بهزیستی ملایر مشاهده نشده است

نماینده عراق همه گروهها را به وحدت در برابر تهدیدات آمریکا فراخواند

پیام تسلیت مدیر حوزه های علمیه خواهران درپی در گذشت آیت الله کریمی

اقلام بهداشتی برای بیش از 8000نفر از جامعه هدف پرخطر هنوز توزیع نشده است

پیام تبریک شهردار قم به مناسبت روز جمهوری اسلامی

بازدید سردار نقدی از نقاهتگاه یاوران مهدی (عج) قم

کنایه توییتری علی مطهری به آیت الله جنتی و کدخدایی

لزوم تصویب پاداش ویژه برای افرادی که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند

بنگاه های بزرگ اقتصادی کرمان 15میلیاردتومان برای مقابله با کرونا اختصاص دادند

مطالبه سهم شهرداری از بودجه ملی و دولتی خدمات اجتماعی کشور

تقدیر آیت الله حسینی بوشهری از خدمات قرارگاه کریمه اهل بیت

سفر به مریخ: جهان نام آشنای سرخ منظومه شمسی

همکاری جهانی برای رفع تحریم ها برای مبارزه با کرونا ضروری است

باکو انتخابات در منطقه قره باغ کوهستانی را غیرقانونی اعلام کرد

دعوت از شهردار در اولین جلسه شورا بعد از تعطیلات

خودباوری و خوداتکایی ملی ؛ مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران

12 فروردین امسال به نماد همبستگی ملی در مبارزه با کرونا تبدیل شده است

تدوین برنامه عملیاتی شعار جهش تولید با محوریت صنایع دستی و اشتغال/ گردشگری دیجیتال توسعه می یابد

طرح فاصله گذاری اجتماعی باید از روزهای ابتدایی شیوع کرونا اجرا می شد

مسیرهای منتهی به تفرجگاه های استان فردا تحت کنترل شدید نیروی انتظامی

چاپ بیست و یکم کتاب «حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت(ع)» منتشر شد

هشدار به شهروندان کرمانی

12 فروردین؛ روز شکست سنگین لیبرالیسم از اسلام سیاسی

دانلود آهنگ جدید اسماعیل ستوده بنام برای من باش

دانلود آهنگ جدید مصطفی پاشایی بنام بزن و بخون

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی درگذشت امام جمعه چهاربرج را تسلیت گفت

تجهیز ناوگان اتوبوسرانی پایتخت به امکانات جدید مقابله با کرونا

بوستان ها وپارک های چهارمحال وبختیاری در روز طبیعت تعطیل هستند

پیام تسلیت سرلشکر سلامی در پی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

مسیرهای منتهی به تفرجگاه های استان فردا تحت کنترل شدید نیروی انتظامی

دوازده فروردین در تاریخ کشورمان برگ زرینی از افتخارآفرینی ملت ایران است

تمدید محدودیت ها تا 20 فروردین |

تصاویر / طلاب جهادی مدرسه علمیه امام صادق(ع ) اهر در حال کفن و دفن اموات کرونایی

ببینید| پیام سردار قاآنی درباره انتقام سخت و عاقبت رژیم آمریکا

کشف جدید باستانی در مصر در پی ضدعفونی برای پیشگیری از کرونا

پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

ملت ایران الهام بخش آزادی خواهان جهان است

کوچک ترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

پیام تسلیت حجت الاسلام حاج علی اکبری در پی درگذشت یکی از ائمه جمعه کشور

سیروس مقدم: قسمت آخر «پایتخت 6» در عید پخش نمی شود!

ارسال کمک های بسیج دانشجویی سیرجان به سیل زدگان زهکلوت در جنوب کرمان

نظر میرسلیم در خصوص راه حل مهار کرونا

پویش سیزده در خانه و فضای مجازی

درگذشت پدر شهیدان فهمیده

حقیقت یک انقلاب همیشه زنده

تصاویر / خدمات جهادی طلاب مدرسه علمیه صادقیه تبریز در مبارزه با کرونا

اعضای کمیته ویژه نظارت بر فعالیت مقابله با کرونا در تهران مشخص شدند

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند