مطالب مرتبط:
پاسخ پزشکی قانونی به روحانی: آمار کشته‍ ‎ های آبان دست وزیر کشور است
گشت زنی روسیه بدون مشارکت ترکیه در سوریه از سر گرفته شد
چین: آمریکا به حقوق قانونی ایران احترام بگذارد
شرایط و ضوابط استفاده از مترو برای دوچرخه سواران/معلمان چگونه ارتقای رتبه پیدا می کنند؟/مهلت مجدد برای ثبت نام کنکور 99 در اسفند ماه
جای خالی فلسفه در کلاس های فیزیک دانشگاه های کشور
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 06:252020-02-18سياسي

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند


اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، این پدیده در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از مهر پدیده سوت زنی در سال های اخیر در ایران بیش از گذشته ظهور و بروز داشته است.

این پدیده که بیانگر نوعی افشاگری در مورد خطاها و فسادها و… است، در بستر فضای مجازی و با رنگ و بوی بیشتر عدالت طلبی در ایران پیگیری می شود.

آنچه مسلم است این است که این پدیده می تواند فرصت ها و تهدیدهایی را برای کشور به همراه داشته باشد که باید به دقت مورد ارزیابی و واکاوی قرار گیرد.

سوت زنی علیرغم اینکه می تواند جلوی خلافکاریها، فسادها و تصمیمات اشتباه را بگیرد، همچنین از سوی دیگر می تواند باعث بی اعتمادی و بدبینی مردم نسبت به مسئولین و حاکمیت شود و یا به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخابات تبدیل شود.

در گفتگو با سیدجواد میری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بررسی پدیده سوت زنی در ایران پرداختیم؛ پدیده ای تحت عنوان سوت زنی در ایران در سال های اخیر بیشتر ظهور و بروز پیدا کرده که طبیعتاً تهدیدها و فرصت هایی را می تواند برای کشور به همراه داشته باشد.

به طور کلی در ابتدا بفرمایید که مفهوم سوت زنی را در ایران چطور می توان صورت بندی کرد؟ نکته اولی که می توان در این مورد گفت این است که این مفهوم یک مفهوم ترجمه ای است که برگرفته از whistle-blower است.

این مسئله تاریخچه ای در اروپا و آمریکا دارد.

این مفهوم در سال های حدود 1970 توسط رالف نیدر مطرح شده و او تلاش کرده که از این مفهوم یک معنای ایجابی ایفاد کند.

چون قبل از آن معمولاً از این مفهوم به عنوان واژه ای منفی مثل جاسوس یا راپورت دهنده استفاده می کردند.

البته ریشه این مفهوم ناظر به مأموران و پلیس هایی است که در قرن نوزدهم با دیدن مثلاً دزدان و یا خطایی از سوی شهروندان و … سوت می زدند.

فضای اصلی که این مفهوم بر آن اطلاق می شود، فضای حقوقی، قانونی و سیاسی است.

یعنی به نظر می رسد کسانی که این کار را انجام می دادند و به اسم سوت زن شناخته می شوند، می خواهند یک اخطار و انذاری به جامعه بدهند که وضعیت مثلاً در یک موضوع خاص به درجه خطر رسیده و اگر به آن توجه نشود، ممکن است یک انفجاری در آن حوزه خاص صورت بگیرد.

به عبارت دیگر اینها کسانی هستند که تلاش می کنند جامعه را از یک خطری آگاه کنند که به دلایلی ساختارهای حقوقی و قضایی نتوانسته در آن حوزه ها ورود کند و یا به زبان دیگر مکانیسم قانون نتوانسته آن بازدارندگی لازم را ایجاد کند.

وقتی به هر دلیلی آن قوانین و عرف حاکم نتوانسته بازدارندگی لازم را ایجاد کند، یا کسانی که مسئول حفاظت و صیانت بوده اند نتوانسته اند وظایف خود را انجام دهند، لذا برخی با عنوان سوت زن ها، در این مورد خاص به جامعه آگاهی می دهند.

به زبان دیگر اینها می خواهند نقش وجدان بیدار جامعه را ایفا کنند.

البته اینکه خود این سوت زن ها در دام های جناحی و سیاسی بیفتند، بحث جداگانه ای دارد.

فلسفه بنیادین این عمل این بوده که هیچ سود و ارزشی بالاتر از این نیست که کسی که می خواهد به امر اجتماعی یا نظم اجتماعی یا همبستگی اجتماعی آسیب بزند، افشا شود.

البته در انگلیس و آمریکا و شاید در کشورهای دیگر این مسئله به قانون تبدیل شد و از سوت زن ها حمایت می شود.

چراکه اگر جلوی خطا یا جنایت یا اختلاس و… گرفته نشود، اتفاق نامیمونی ممکن است برای جامعه بیفتد.

به همین خاطر بحث سوت زن ها اهمیت پیدا می کند.

یکی از تهدیدهایی که از جانب سوت زن ها متوجه جامعه است، این است که سوت زن ها به صحنه جنگ نیابتی کاندیداهای انتخاباتی و جناح ها تبدیل می شوند و در میدان انتخابات بر علیه کاندیداهای رقیب اقدام می کنند، مثلاً در بحبوحه انتخابات قبلی ریاست جمهوری بحث املاک نجومی مطرح شد و خیلی به آقای قالیباف حمله کردند که در نهایت ثابت شد مسئله آنطور که بزرگنمایی شده بود، نبود.

به طور کلی ارزیابی شما از عملکرد سوت زن ها در ایران چیست؟ این سوال نمی تواند پاسخ درخوری داشته باشد، اگر ما به یک مسئله بنیادین توجه نکنیم.

آن مسئله جامعه پیچیده است.

جامعه ایران از آن حالت بسیط خود خارج شده است.

قدرت به تعبیر میشل فوکو به سمت قدرت منتشر شده رفته است.

یعنی هر کسی در هر جایی از این جامعه به همان نسبتی که یک اطلاع یا ظرفیتی دارد به همان نسبت هم می تواند قدرت داشته باشد.

ممکن است نوع قدرت من در مقابل یک نهاد آنقدر زیاد نباشد، ولی به صورت غیرمستقیم می توانیم از آن وضعی که در آن قرار گرفته ایم، قدرتی را اعمال کنیم.

مجموعه اینها نشان می دهد که جامعه ایران تبدیل به یک جامعه پیچیده شده است و در این جامعه است که نوع اعمال قدرت و نوع استفاده از ابزارها برای اعمال قدرت می تواند متفاوت باشد.

مسئله سوت زن ها را می توان در این بستر دید.

مسئله سوت زن ها را باید یک معلولی از یک تغییر در زیرساخت ها و زیربنای جامعه ببینید.

هر چقدر جلوتر می رویم گویا رابطه قدرت و جامعه و رابطه نیروهای سیاسی نسبت به مسئله قدرت متکثر شده است.

در دوره کنونی تمام بازیگران سیاسی در عین حال که تصور می شود قدرت نامحدودی دارند، بسیار محدودند.

در ساختار قدرت امروز به دلیل پیچیده شدن جامعه و به دلیل اینکه جامعه لایه لایه شده و آحاد مردم جامعه هر کدام بهره ای از قدرت اعم از ثروت، منزلت، جایگاه، مهارت، سواد و… دارند، هر کدام از اینها بازیگری بازیگران سیاسی در جامعه را محدود می کنند.

جامعه ایران در حال پیچیده تر شدن است و سیاست، اقتصاد و دین و مذهب بسیار در هم تنیده شده و تعمیق پیدا کرده است، لذا در این شرایط تأثیر سوت زن ها می تواند مخرب تر باشد و در یک بازی سیاسی یک افشاگری کل یک جریان را از هستی ساقط کند.

یکی از جریان های سوت زنی در ایران جنبش عدالت خواهی است.

اینها بر کسانی دست گذاشتند که به نظر می آمد چنان مصونیت دارند که نمی توان آنها را به چالش کشید.

به عنوان مثال املاک باستی هیلز لواسان بود که برخی از صاحبان آنها درجات بالایی در مسئولین داشتند.

اگر حتی این افشاگری ها یک نوعی از بازی های سیاسی و جناحی باشد، اما یک واقعیت را نمی توان کتمان کرد که در فضای امروز ایران هیچ کس در حوزه قدرت، مصونیت ندارد.

البته این سوال مطرح است که حد یقف مسئله سوت زنی کجاست؟ اگر هر کسی بخواهد از دیگری پرونده ای را افشا کند دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی ماند.

اگر بناست برای پدیده سوت زنی حد یقفی وجود داشته باشد، تنها از این بستر ممکن است که مسئولین و مدیران ما به این باور رسیده باشند که دستگاه های نظارتی را در جامعه جدی بگیرند.

باید عملکردها در هر حوزه ای رصد شود.

به طور کلی باید گفت سوت زن ها یقیناً پیامدهای مثبت و منفی مختلفی دارند.

اگر مسئله سوت زنی سازوکار قانونی و حقوقی پیدا کند و در هر دستگاهی به گونه ای قسمت های نظارتی تقویت شود، اوضاع شکل دیگری خواهد یافت.

به نظر من در این صورت پدیده سوت زنی در جامعه ایران پیامد مثبتی خواهد داشت.

در بحث های امنیت اجتماعی شده، این موضوع مطرح است که احساس امنیت از واقعیت امنیت مهم تر است، شاید بتوان این مسئله را تعمیم داد و گفت پدیده سوت زنی باعث شده احساس بی عدالتی از حقیقت و واقعیت عدالت در کشور، بیشتر شود.

از این منظر با بزرگنمایی هایی که صورت گرفته به نظر می رسد پدیده سوت زنی به نوعی باعث بی اعتمادی و ناامیدی مردم نسبت به حاکمیت شده است.

نظر شما در این موضوع چیست؟ این مسئله قابل بررسی است و محل مناقشه است، اما نکته ای که وجود دارد این است که کیفیت زندگی در جوامع امروزی بر اساس شاخصه هایی تعریف می شود و بر اساس این شاخصه ها رتبه ایران در طی 20 سال پیش افول کرده است.

به نظر می رسد در جامعه ما اتفاقاتی می افتد که یکی از آن شکاف طبقاتی و عدم توزیع عادلانه ثروت است.

این مسائل نشان می دهد که جامعه نیازمند تلنگر است.

یکی از دلایلی که می گویند سوت زن ها محق هستند که افشاگری کنند این است که شاید آنها دارند می بینند که جامعه خواب است و یک تلنگری به جامعه می زنند.

سوت زن ها شما را از یک وضعیت بد انذار می دهند و از اینکه وضعیت بدتر شود جلوگیری می کنند.

همانطور که خودتان هم اشاره کردید پدیده سوت زنی در ایران با مسئله عدالت خواهی گره خورده است.

الان دو رویکرد نسبت به این پدیده وجود دارد؛ اول اینکه برخی می گویند عدالت خواهی در ایران وجهه مارکسیستی پیدا کرده و دوم اینکه برخی می گویند این نوع عدالت خواهی، به نوعی حالت انتقام دارد و عدالت خواهی پارتیزانی است.

به نظر شما پدیده سوت زن ها که با عدالت خواهی پیوند خورده در کدام دسته قابل ارزیابی است؟ من در جنبش عدالت خواهی، بحث های مارکسیستی ندیدم، به این دلیل که یکی از بحث های بسیار مهم در تجزیه و تحلیل نظریه های مارکسیستی مفهوم طبقه و نزاع طبقاتی است.

من چنین تحلیل هایی را در گفتمان جنبش عدالت خواهی به صورت تئوریک ندیده ام.

ممکن است از ادبیات و کلیدواژه هایی استفاده کنند که با مارکسیسم اشتراک لفظی داشته باشد، اما به صورت تئوریک از چارچوب های مارکسیستی استفاده نمی کنند.

اما در مورد اینکه سویه های انتقام گیرانه و پارتیزانی دارد، باید گفت این مسئله شاید به خاطر وضعیت دست پایینی است که هر جنبشی در ایران می تواند داشته باشد.

به این دلیل که در ایران احزاب سیاسی و نهادهای مدنی قوی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد، هر حرکتی اگر بخواهد بهره ای از موفقیت داشته باشد باید یک حالت انتحاری پیدا کند.

آن جنبش باید خود را به آب و آتش بزند تا بگوید مثلاً اینجا مشکلی وجود دارد، شاید آن مشکل آن قدر هم حاد و سیاه نباشد، اما اگر با حالت انتحاری وارد نشود، اثری نمی تواند بگذارد.

حاکمیت باید به این جریان امکاناتی بدهد تا در فضای معتدل تری بحث و گفتگو بکنند.

اگر نیروها به این سمت و سو بروند، سویه های انتقام گیرانه آنها هم تعدیل می شود.

ما یاد نگرفته ایم که فضای عمومی را محلی برای گفتگوهای بین الاذهانی بدانیم که در آن گفتگوها به حداقل هایی از مشترکات برسیم که یک هم زیستی مسالمت آمیز در جامعه داشته باشیم.

اگر فضا به این سمت برود به اعتقاد من این جنبش ها هم معتدل تر می شوند و اگر بناست افشاگری هم بکنند، این افشاگری انتقام جویانه و انتحاری نخواهد بود.


کلید واژه ها: سوت زنی - پدیده - کاندیداهای انتخابات - ایران - در ایران - قانونی - فضای مجازی - جنگ نیابتی - مورد - انتخابات - مسئولین - افشاگری - اعتمادی - ارزیابی - تصمیمات - پیگیری - حاکمیت - نظارتی - همشهری - آنلاین - اشتباه - بدبینی - گذشته - تقویت - عدالت - گفتگو - مجازی - همراه - حقوقی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
آخرین اخبار از وضعیت جسمی علی لاریجانی

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند

بسیج 4 هزار نفری شهرداری تبریز برای مقابله با کرونا

توزیع 2 هزار بسته غذایی و بهداشتی توسط ستاد اجرایی فرمان امام در خوزستان

قدردانی آیت الله نورمفیدی از زحمات کادر درمانی استان گلستان در بحران کرونا

آغاز مرحله سوم کمک های حمایتی جمعیت هلال احمر در شرایط شیوع کرونا

آغاز رزمایش ملی »بخشش ایرانیان« در کمیته امداد

نحوه استفاده از اتوبوس های پایتخت +عکس

آغاز مرحله سوم کمک های حمایتی جمعیت هلال احمر در شرایط شیوع کرونا

توزیع بسته های سلامت توسط گروه بانوان مدافع سلامت

آیت الله خاتمی: نگرانم کرونا سبب شود جهش تولید را فراموش کنیم

علم الهدی: وقایع کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

تشکر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور از رهبر معظم انقلاب

نشست های خبری روزانه ترامپ درباره کرونا جمهوری خواهان را هم کلافه کرد

بی مهری مجدد دولت به کارگران در افزایش سقف حقوق و دستمزد

علی زند وکیلی پدیده شب چهاردهم کنسرت های آنلاین

آزادی 5 زندانی از زندان های کهگیلویه و بویراحمد در سالروز ولادت حضرت مهدی (عج)

تصمیمات تازه هیئت رییسه مجلس برای برگزاری جلسات علنی پارلمان

مرزهای لهستان تا سوم مه بسته می ماند/ تمدید تعطیلی مدارس و کسب وکارها

تمدن غرب از هم پاشیده و چیزی از آن باقی نمانده است

آغاز پویش «کمک مومنانه» برای کمک به نیازمندان از فردا

امام جمعه قم: حضور جهادی مردم برای مقابله با کرونا برگ درخشانی برای کشورمان است

اجماع گروه های سیاسی عراق برای تسریع در رأی اعتماد به مصطفی الکاظمی

بیانیه اتاق اصناف یاسوج در خصوص بازگشایی صنوف کهگیلویه و بویراحمد

تمدن غرب از هم پاشیده و چیزی از آن باقی نمانده است

محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

کرونا | جهت ثبت نام مشاغل کم خطر خود اینجا کلیک کنید

راه اندازی 1000 کاروان شادی در استان تهران

اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با عشقی که به اهل بیت (ع) دارند، برای بازگشایی حرم مطهر رضوی فکر کنند

تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

لزوم تلاش برای ارتقای خدمات و سرویس های مخابراتی

فیلم| «نذر مهربانی» در سمنان

نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما و کیسینجر

انصارالله: توقف دو هفته ای جنگ یمن یک بازی جدید است

روزنامه ها عامل انتقال کرونا نیستند!

ترفند رایج سازندگان اخبار جعلی

تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

توزیع کمک های دفتر آیت الله نوری همدانی به اقشار کم درآمد

(عکس) تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های تهران

انتقاد یک نماینده از میزان افزایش حقوق کارگران

علم الهدی: ستاد مقابله با کرونا فکری برای بازگشایی حرم امام رضا بکند/بعد از کرونا بت پرستان بت ها را در دریا ریختند و این نشانه ظهور است 

جوشش مشارکت خیّران مشهدی در رزمایش همدلی

مورد مثبتی از ابتلاء به کرونا در زندان شوشتر وجود ندارد

کانون های فرهنگی تبلیغی محلی برای ایجاد پویش های مردمی است

علم الهدی: کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

بیانیه اتاق اصناف کهگیلویه و بویراحمد در خصوص قوانین و زمان بازگشایی صنوف

ارائه بسته های معیشتی به اقشار کم درآمد از سوی دفتر آیت الله نوری همدانی

ماجرای دستمزد 40 میلیونی رضا رشیدپور+تصاویر

هشدار توییتری دستیار ویژه علی لاریجانی درباره آتش بس های ناپایدار در یمن

بیانیه اتاق اصناف کهگیلویه و بویراحمد در خصوص قوانین و زمان بازگشایی صنوف

اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با عشقی که به اهل بیت (ع) دارند، برای بازگشایی حرم مطهر رضوی فکر کنند

تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت+عکس

راه اندازی سامانه ای برای کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا

وزیر ارشاد درگذشت مادر احمدرضا درویش را تسلیت گفت

رعایت فاصله گذاری اجتماعی به سبک مسئولان کرمانشاه!

ارائه بسته های معیشتی به اقشار کم درآمد از سوی دفتر آیت الله نوری همدانی

کاهش تخلف های زیست محیطی طی ایام شیوع کرونا در بوکان

کانون های فرهنگی تبلیغی محلی برای ایجاد پویش های مردمی است

گفتگوی واعظی با وزیر امور مالی ترکیه درباره انتقال کالاها در گمرک

سوالاتی که شخصیت درونی تان را در 10 دقیقه لو می دهند

انتقاد محمود دولت آبادی از سیاست یک بام و دو هوای کرونایی/ کاش باران مرگ و میر به راه نیفتند

حداقل مزد به اندازه مصوبه تلفیق هم نشد

نوبت به کارگران که رسید آسمان شان تپید! | کارگران زیربار بدعت های غیرقانونی نمی روند

عکس/ تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت

ماجرای جنجالی ازدواج پریناز ایزدیار + عکس و بیوگرافی

توزیع 20 هزار ماسک در مناطق کم برخوردار شرق هرمزگان با مشارکت سپاه و گروه جهادی مکتب امام حسن(ع) + تصویر

توزیع 413 بسته گوشت نذری بین خانوارهای نیازمند میاندوآبی

جوشش مشارکت خیران مشهدی در رزمایش همدلی

گفتگوی واعظی با وزیر امور مالی ترکیه درباره انتقال کالاها در گمرک

مدیر حوزه های علمیه، ارتحال آیت الله فیض قمی را تسلیت گفت

علم الهدی: کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

غسالان درگذشتگان کرونایی

تعیین محل نشستن و ایستادن در اتوبوس های پایتخت+عکس

راه اندازی قرارگاه احمدبن موسی(ع) به نیت کمک به آسیب دیدگان کرونا

نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما، کیسینجر و باتلر |

میبد و اردکان بیشترین تعداد مبتلایان را دارند/ 174 فوتی ناشی از کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کند؟/ عکس

ارائه بسته های معیشتی به اقشار کم درآمد از سوی دفتر آیت الله نوری همدانی

چالش عکس دهه شصت مارال فرجاد +عکس

150 بسته مواد غذایی به مناسبت نیمه شعبان در شاهین دژ توزیع شد

سپاه 20 تخت بستری بیماران کرونا در پارسیان راه اندازی کرد

کرونا سرعت حرکت به سمت زیست فرهنگی را افزایش داد

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد

ضرورت استفاده بیشتر رسانه ملی از ظرفیت دانشگاه ها برای ترویج مهدویت

میبد و اردکان بیشترین تعداد مبتلایان را دارند/ 174 فوتی ناشی از کرونا

5 زندانی جرایم غیرعمد کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند

وام یک میلیونی کرونا و دردی که از مردم دوا نمی شود

منتخب مردم ساری و میاندورود: ایجاد دانشکده گردشگری نیاز اساسی مازندران است

دستگاه های اجرایی قم آماده مقابله با سیلاب و حوادث احتمالی باشند

کرونا فرصت فکر کردن به نظام آموزش الکترونیک را فراهم کرد

وزیر ارشاد درگذشت مادر احمدرضا درویش را تسلیت گفت

خطبه مکتوب علم الهدی: وقایع کرونا از علائم ظهور امام زمان (عج) است

65 بسته بهداشتی و غذایی میان خانواده های نیازمند اهواز توزیع شد

برقراری آتش بس برای بازسازی نیروهای سعودی، راه حل بحران یمن نیست

ابتکار: برای مقابله با خشونت خانگی پیامک 123 را جدی بگیرید

پایش و رصد بازگشت کیشوندان توسط 8 قرارگاه مستقر در سطح جزیره کیش

شرایط غسل و دفن فوت شدگان کرونایی در بهشت زهرا

«ای لای» شهرام ناظری / «مژدگانی» پرواز همای / «دوری» بنیامین بهادری / «وقتی می خندی» احسان خواجه امیری / «چشمای آبی» سینا سرلک

نحوه فعالیت واحد های صنفی در کهگیلویه و بویراحمد چگونه است؟

حداقل مزد کارگران به اندازه مصوبه کمیسیون تلفیق هم نشد/ نقض ماده 41 قانون کار

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند

یک استاد فلسفه: پدیده سوت زنی باید وجه قانونی پیدا کند