مطالب مرتبط:
حضور حداکثری در انتخابات، زمینه ساز خروج آمریکا از منطقه است
تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه
تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه
تقویت مصرف بهینه آب؛ در پی ارتباط نزدیک مدیریت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی همدان
فراخوان برای کشیدن دامنه اعتراضات به منطقه کردستان عراق
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 03:022020-02-17اقتصادي

فرمول اجاره در 22 منطقه


فرمول تعیین اجاره بها به تفکیک مناطق بیست ودوگانه پایتخت محاسبه شد.

این فرمول بر اساس آخرین اطلاعات رسمی از وضعیت بازار مسکن و اجاره بها در فصل پاییز که توسط مرکز آمار منتشر شده است، - محاسبه شده و نشان می دهد در فصل گذشته نسبت مورد انتظار میان نرخ اجاره و فروش مسکن به هم خورده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد، هر چند تجربه دوره های گذشته رکود – رونق مسکن نشان می دهد وضعیت کنونی و فرمولی که اکنون در بازار برای تعیین اجاره بها استفاده می شود، پایدار نخواهد بود و به زودی با برقراری ثبات قیمت مسکن، فرمول مذکور که از نسبت بین قیمت مسکن و اجاره بها به دست آمده، تعدیل خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مسکن و اجاره در شهر تهران طی سه ماهه پاییز 98 نشان می دهد در حال حاضر املاک اجاری در مناطق مختلف شهر بین یک سوم تا یک پنجم قیمت مسکن در همان منطقه به اجاره می روند.

دنیای اقتصاد روز یکشنبه در گزارشی آخرین وضعیت نسبت قیمت مسکن به اجاره در کل شهر تهران را تشریح و تاکید کرد وضعیت در بازار اجاره صورتی غیرمتعارف به خود گرفته است.

در آن گزارش بر اساس برآوردی از میزان اجاره بها در شهر تهران در اولین ماه زمستان و میانگین قیمت مسکن که با بیش از 200 هزار تومان رشد نسبت به میانگین قیمت در پاییز همراه بوده است، نسبت P (میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی) به R (میانگین قیمت اجاره بهای سالانه هر مترمربع آپارتمان) را 9/ 28 واحد محاسبه و اعلام کرد در زمستان امسال نسبت متعارف بین قیمت مسکن و اجاره بها فاصله زیادی از محدوده مورد انتظار گرفته و به مقداری افزایش یافته که دست کم از سال 70 تا کنون که داده برای محاسبه این شاخص وجود دارد، بی سابقه است.

از نسبت قیمت به اجاره بها به عنوان حباب سنج بازار مسکن یاد می شود؛ چراکه این نسبت همواره پس از دوره های رونق معاملات مسکن به بیشترین حد ممکن افزایش می یابد و سپس در سال های رکود بازار، به تدریج از مقدار آن کاسته می شود.

به این ترتیب هرگاه نسبت قیمت به اجاره یا همان P به R کاهش پیدا می کند و به کمترین حدود ممکن می رسد، این پیام به فعالان بازار مسکن مخابره می شود که زمینه رشد قیمت مسکن وجود دارد.

در مقابل هر گاه نسبت مذکور افزایش می یابد و به سقف متعارف نزدیک می شود، نشان از این واقعیت دارد که زمان کاهش قیمت واقعی مسکن فرارسیده و دیگر جایی برای رشد قیمت مسکن وجود ندارد.

بر این اساس محاسبه این نسبت به تفکیک مناطق شهر تهران می تواند تصویری دقیقی از فرمول تعیین اجاره بها در هر منطقه شهر را منعکس کند.

گزارش مرکز آمار میانگین فصلی قیمت مسکن و اجاره بها به تفکیک مناطق بیست ودوگانه را ارائه کرده که به واسطه این داده ها می توان نسبت بین قیمت و اجاره را در هر منطقه محاسبه کرد و به این موضوع پی برد که در سه ماه پاییز در هر منطقه نرخ اجاره بها با چه نسبتی از قیمت فروش مسکن تعیین شده است.

البته با توجه به اینکه این داده ها مربوط به فصل گذشته است، میزان نسبت قیمت به اجاره در کل شهر تهران در این بازه زمانی حدود 26 واحد محاسبه شده که قدری از مقدار این نسبت در دی ماه کمتر است.

اما در عین حال این واقعیت که نسبت به مذکور از سقف مورد انتظار و متعارف همیشگی در طول سه دهه اخیر فراتر رفته، در فصل پاییز نیز در بازار حاکم بوده است.

مقدار متعارف نسبت قیمت به اجاره در تمام ادوار گذشته از زمانی که داده های مدون قیمتی برای محاسبه و مقایسه آرشیو شده است تا کنون، بین 14 تا 25 بوده؛ به این معنا که به دنبال جهش قیمت مسکن در دوره های رونق بازار، این نسبت حداکثر تا 25 واحد افزایش یافته و در واقع نرخ اجاره بها به حدود 4 درصد قیمت مسکن می رسد.

اما به تدریج از مقدار این نسبت کاسته خواهد شد و مقدار آن در اواخر دوره رکود به کمترین حد یعنی 14 نزدیک می شود.

به این ترتیب در پایان دوره های رکود معاملات مسکن، نرخ اجاره بها معادل 7 درصد قیمت مسکن تعیین می شود.

اما همان طور که پیش تر ذکر شد، این نسبت از فصل گذشته تاکنون مسیر افزایشی در پیش گرفته و با افزایش بی سابقه، از محدوده همیشگی 14 تا 25 خارج شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، محاسبه نسبت میان قیمت و اجاره مسکن به تفکیک مناطق بیست ودوگانه، فرمول کنونی استفاده شده در بازار برای تعیین اجاره بها را مشخص می کند؛ هر چند فرمول مذکور پایدار نخواهد بود، چراکه با ایجاد ثبات قیمت مسکن در ماه های پیش رو، به تدریج این فرمول تغییر خواهد کرد.

همان طور که در نمودار مشخص شده است، بیشترین مقدار نسبت قیمت به اجاره متعلق به مناطق نیمه شمالی شهر است.

مقدار این نسبت در مناطق یک، دو، سه و منطقه 22 که به شکل استثنایی در کنار این مناطق قابل دسته بندی است، به طور میانگین حدود 30 واحد است.

در عین حال در منطقه یک با نسبت P به R 5/ 32، بیشترین تجاوز از محدوده همیشگی نسبت قیمت به اجاره صورت گرفته است.

بر این اساس در حال حاضر میانگین نرخ اجاره بها در این منطقه معادل 3 درصد قیمت فروش مسکن تعیین می شود.

این در حالی است که در مناطق نیمه جنوبی شهر وضعیت برعکس است، چراکه نسبت قیمت به اجاره در این مناطق به طور میانگین حدود 20 واحد است و این یعنی اجاره بهای سالانه آپارتمان معادل 5 درصد قیمت مسکن تعیین می شود.

ماجرا از این قرار است که مناطق شمالی شهر اگرچه در دوره رکود، پیشتاز رشد قیمت مسکن نبودند، اما بیشترین میزان رشد قیمت مسکن به آنها تعلق داشته است.

منطقه یک در صدر جدول جهش قیمت در دوره رونق اخیر قرار دارد، کمااینکه قیمت مسکن در این منطقه تا پایان مهرماه امسال با 287 درصد رشد نسبت به ابتدای سال 96 روبه رو شد.

منطقه 22 نیز که در رتبه بعدی بالاترین نسبت قیمت به اجاره قرار دارد، با رشد قیمت 228 درصدی در این بازه زمانی، در زمره چهار منطقه ای که بیشترین جهش قیمت را داشته اند قرار دارد.

بر این اساس کاملا قابل توجیه است که در دو منطقه مذکور و پس از آن مناطق 2 و 3 در شمال شهر تهران، اکنون نسبت قیمت به اجاره مسکن از سقف متعارف تجاوز کرده و در نتیجه سبب شده اجاره بها معادل 3 درصد قیمت مسکن تعیین شود.

البته درک این موضوع اهمیت زیادی دارد که اگر فرمول تعیین اجاره سالانه، در مناطق شمالی شهر و نیز منطقه 22 معادل 3درصد قیمت مسکن است، به این معنا نیست که اجاره بها در مناطق مذکور مقدار پایین تری نسبت به دیگر مناطق دارد.

میانگین اجاره بهای ماهانه هر مترمربع آپارتمان مسکونی در منطقه یک در حال حاضر بیش از 77 هزار تومان است و در رتبه اول جدول اجاره بهای مناطق قرار دارد.

اما از آنجا که این مناطق بیشترین رشد قیمت مسکن را در طول دوره رونق تجربه کردند و از طرفی استطاعت مستاجران حتی در برخوردارترین مناطق شهر محدود است، طبیعی است با وجود افزایش اجاره بها در مناطقی نظیر یک تا 3، فرمول تعیین اجاره بها در نسبت با قیمت مسکن بیش از 3 درصد نخواهد بود.

در مورد علت قرار گرفتن منطقه 22 در دسته مناطقی که اکنون بیشترین فاصله میان اجاره بها و قیمت را تجربه کرده اند نیز، ماجرا به همین افزایش قیمت سرسام آور باز می گردد.

مساله این است که در این منطقه در طول بیش از یک سال اخیر بخش زیادی از تقاضای مستاصل مسکن که نتوانسته بود در مناطقی همچون 4 و 5 خانه بخرد، به این منطقه مراجعه کرد و این در حالی است که سمت عرضه از این افزایش تقاضا پشتیبانی نکرد؛ طوری که حتی فروشندگان قدیمی این بازار به دنبال فروشندگان دیگر مناطق، در ماه های گذشته از فروش منصرف شدند تا سرانجام قیمت های آتی مشخص شود.

در نتیجه این وضعیت قیمت مسکن در منطقه 22 نیز به شکل سرسام آور رشد کرد و این منطقه را در زمره چهار منطقه که بیشترین رشد قیمت را داشته اند، قرار داد.

بنابراین در حال حاضر فاصله قیمت و اجاره در این بخش از بازار نیز مشابه فاصله مذکور در مناطق یک تا 3 تهران است.

اما همان طور که اشاره شد، وضعیت در مناطق نیمه جنوبی شهر متفاوت است.

در عمده این مناطق نسبت قیمت به اجاره حدود 20 واحد است، به این معنا که فرمول تعیین اجاره بها در این مناطق که اکنون در بازار استفاده می شود، معادل 5 درصد قیمت مسکن است.

به عنوان مثال اجاره بهای یک واحد آپارتمان 500 میلیونی در یکی از مناطق جنوبی شهر در حال حاضر با فرض عدم پرداخت ودیعه، سالانه حدود 25 میلیون تومان است که دقیقا معادل 5 درصد قیمت چنین آپارتمانی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، اگر نسبت قیمت به اجاره در ماه های آتی به محدوده همیشگی 15 تا 25 واحد بازگردد، اجاره بها معادل 4 تا 7 درصد قیمت مسکن تعیین خواهد شد.

البته این به معنای بدتر شدن وضعیت مستاجران در ماه های آتی نیست؛ بلکه این تغییرات با برقراری ثبات قیمت مسکن در بازار خرید و فروش آپارتمان رخ خواهد داد.

در واقع با توجه به اینکه تقاضای سفته بازی به هیچ وجه در بازار اجاره حضور ندارد و تمام متقاضیان اجاره از جنس مصرفی هستند، عملا اینکه اجاره بها افزایش قابل توجهی پیدا کند تا فرمول 3 تا 5 درصدی تعیین اجاره بها به نسبت قیمت مسکن تبدیل فرمول متعارف همیشگی 4 تا 7 درصدی شود، ناممکن است.

بنابراین آنچه انتظار می رود در ماه های آتی رخ دهد تا فرمول تعیین اجاره بها به نرخ متعادل همیشگی در طول سه دهه گذشته بازگردد، این است که قیمت مسکن به سمت ثبات نسبی حرکت می کند و همین موضوع سبب خواهد شد با وجود رشد محدود و متعارف اجاره بها در تناسب با نرخ تورم و البته استطاعت مستاجران در ماه های آتی، عملا مقدار نسبت قیمت به اجاره مسکن به محدوده متعارف بازگردد و فرمول اجاره بها نیز به شکل خودکار به 4 تا 7 درصد قیمت مسکن برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد مجموعه داده های ذکر شده علاوه بر اینکه نشان می دهد در حال حاضر بازار از چه فرمولی نرخ اجاره بهای املاک را تعیین می کند، منعکس کننده پیام مهمی درباره میزان عایدی نقدی بازار اجاره است.

عایدی نقدی در بازار اجاره که معادل کل اجاره بهای نقدی است که مستاجر در طول یک سال به موجر پرداخت می کند، در حال حاضر معادل 3 تا 5 درصد محاسبه شده است.

اما واقعیت این است که این عایدی در نیمه جنوبی شهر بیشتر از شمال شهر است.

بر این اساس گروهی از سرمایه گذاران ملکی که قصد ورود به بازار اجاره را دارند و تعدادشان هم کم نیست، باید بدانند که اگر نقدینگی خود را صرف خرید مسکن در نیمه جنوبی شهر کنند، در حال حاضر عایدی نقدی بیشتری از سرمایه گذاری خود کسب خواهند کرد.

البته دارایی های ملکی عایدی دیگری هم دارد که به آن عایدی سرمایه ای اطلاق می شود و ناظر بر سودی است که از محل تغییر قیمت مسکن در طول یک سال نصیب مالک می شود.

اما صرف نظر از این سود که در شرایط رکودی بازار مسکن در تمام نقاط بازار محدود است، عایدی بازار اجاره مسکن در حال حاضر در نیمه جنوبی شهر به مراتب بیشتر از نیمه شمالی است.


کلید واژه ها: اجاره - دنیای اقتصاد - قیمت مسکن - مسکن - فرمول - اقتصاد - مرکز آمار - قیمت - گزارش - مرکز آمار ایران - نشان - محاسبه - وضعیت بازار - گذشته - مناطق - پاییز - وضعیت - منطقه - بازار - بازار مسکن - ثبات قیمت - فصل پاییز - شهر تهران - آمار - اطلاعات - استفاده - برقراری - پاییز 98 - پایدار - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
67 میلیون در کشور از نظر ابتلا به کرونا غربالگری شدند

انواع خودرو 60 میلیونی در بازار/ جدول

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

لرستانی ها روز طبیعت را در خانه ماندند استمرار طرح فاصله گذاری

دیواره ساحلی شهر پلدختر تا پایان فروردین ماه امسال تکمیل می شود

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

20 درصد کارمندان تا 22 فروردین سر کار می روند

3 مصدوم براثر تیراندازی در بابل

چراغ چک خودرو چه زمانی روشن می شود؟

تسهیلات جدید دولت چشم بسته پرداخت نشود!

چطور کمک فنر خراب را شناسایی کنیم؟

20 درصد کارمندان تا 22 فروردین سر کار می روند

تازه ترین آمار تولید و واردات ملزومات پیشگیری از کرونا

تصاویر| اسب سواری در روزهای کرونایی!

کاترپیلار آمریکا اعلام کرد: امسال حقوق کارمندان را افزایش نمی دهد

کم کردن فاصله دلها در فاصله گذاری اجتماعی

تصاویر| اسب سواری در روزهای کرونایی!

تدوین آیین نامه پرداخت وام 75 هزار میلیاردی به کسب و کارها

سیزده بدر99 در مشهد‎

بیکاری 15 درصد و رشد اقتصاد منفی34 درصد در آمریکا

سیزده بدر با طعم کرونا روی پشت بام

اجرای دستورالعمل قرنطینه تا 22 فروردین

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

قدردانی فرماندار چرداول از خانه نشینی مردم شهرستان در سیزده بدر

ویروس کرونا بازار خودروی آمریکا را فلج کرد

گزارش| صنعتگران مازندرانی پیش قراولان جهش تولید / بنگاه های تولیدی که با تسهیلات جان دوباره می گیرند

عبرت های کرونا

«سکوت» صدای غالب این روزهای شهرها ارتقای همدلی های مردمی

مصرف بنزین در استا اردبیل نوروز امسال 48 درصد کاهش یافت

هفت هزار واحد مسکونی احداثی به سیلزدگان لرستان تحویل شد

سدهای همدان سیراب شد

20 هزار عدد ماسک بین نیازمندان شوشتر توزیع شد

افزایش ورشکستگی شرکت های سوئدی

میثم ربانی خانقاه عکس| اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در محورهای مواصلاتی آستارا

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

رونالدو در فهرست فروش تابستانی یوونتوس؟

مدیرعامل آپکو خبرداد : توسعه بازار محصولات آپشنال ایران خودرو در سال 99

آسمان جولانگاه پهپاد های ایرانی از سینه سرخ و طارق تا خانواده فراز و سیمرغ/ تصاویر

بررسی جزییات تصمیمات جدید دولت برای مقابله با کرونا

تولید 360 هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در آستارا

دوران «پسابحران کرونا»؛ نیازمند تدبیرِ امروز

ربیعی: در تولید کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

فریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریخته

تدوین آیین نامه پرداخت وام 75 هزار میلیاردی به کسب و کارها

سخنگوی دولت: در تولید کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

آیین نامه پرداخت وام 75 هزار میلیاردی به کسب و کارها در حال تدوین است

مصرف بنزین در استان اردبیل نوروز امسال 48 درصد کاهش یافت

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

فریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریخته

کارگران منتظر وام 2میلیونی باشند؟

سخنگوی دولت: در تولید کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

درخواست نماینده کارفرمایان برای تعیین دستمزد کارگران

چه کسانی بسته معیشتی کرونا می گیرند؟

واکنش ربیعی به انتشار ویدئوی یک دستفروش مترو

جهت دریافت سود سهام عدالت جاماندگان کلیک کنید

کاهش 65 درصدی تردد در جاده های آذربایجان‎شرقی در روز طبیعت

جهش تولید، اقتصاد بدون وابستگی را به اقتصاد جهانی عرضه می کند/شیرینی ذائقه مردم با عدالت اقتصادی

سیزده بدر99 در مشهد‎

آمریکا؛ بحران مسکن دیگری در راه است

واکنش جهانگیری و معاون وزیر کشور به اظهارات تلخ پیرمرد دستفروش

سدهای همدان سیراب شد

بانک های دولتی و خصوصی خوزستان فردا تعطیل هستند

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200 هزار نفر فراتر رفت

گزارش وزارت اقتصاد؛ سال 1398 در حوزه واگذاری شرکت های دولتی چه اقداماتی انجام شد؟

مجازات سرک کشیدن به تلفن همراه دیگران چیست؟

روز طبیعت بدون میهمان در تبریز

مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در پارک های تبریز

استاد احمد محمدی معجزه برف + لینک دانلود

چند نکته در خرید مایحتاج روزانه در ایام شیوع کروناویروس

خانم میلیاردر کرونایی در تهران دستگیر شد!

79 واحد صنفی متخلف در استان قزوین پلمپ شدند

امیدواریم تا 20 فروردین کشور به فعالیت های عادی خود بازگردد

هدف گذاری ساخت 400 هزار مسکن در سال 99

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران برای مقابله با کرونا

در سال 1398 بالغ بر 2998 میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی واگذار شده است

امروز 265 ایرانی از مرز بازرگان وارد کشور شدند

در برخی از مناطق، مصرف آب نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 40 درصد افزایش یافته است

تصویب 100 هزار میلیارد تومان برای حمایت از صنایع آسیب دیده از کرونا

24 خودرو متخلف گردشگران در ایلام به پارکینگ منتقل شد

کاهش 90 درصدی ترددها در آذربایجان شرقی در روز طبیعت

ربیعی: اقساط کسر شده به حساب مردم بر می گردد

فیلم | خطر انگ زدن های کرونایی در شیوع آن

13 فروردین، خلوت ترین روز جاده های خراسان شمالی

مردم امروز نشان دادند که می خواهند کرونا ریشه کن شود

چند نکته در خرید مایحتاج روزانه در ایام شیوع کروناویروس

اوپک 500 هزار دلار به ایران کمک کرد

115 نقطه از راه های استان قزوین مسدود شده است

ایده هایی برای روز طبیعت که هیچ گاه کهنه نمی شود

افزایش آمار اعلام ورشکستگی شرکت های سوئدی

تصویب سازوکار پشتیبانی از طرح تامین اعتبار 75 هزار میلیاردی حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

20 درصد کارمندان تا 22 فروردین سر کار می روند

قیمت آپارتمان در تهران؛ 13 فروردین 99

خدمات رسانی به سیل زدگان زهکلوت استان کرمان بی وقفه ادامه دارد

ربیعی: اقساط کسر شده به حساب مردم بر می گردد

صویب 100 هزار میلیارد تومان برای حمایت از صنایع آسیب دیده از کرونا

صادرات لیموشیرین و لیموترش ممنوع شد

آمریکا جایگاه بزرگترین تولیدکننده نفت را از دست می دهد

لزوم سیاست‏گذاری اقتصادی مناسب در دوران کرونا

فرمول اجاره در 22 منطقه

فرمول اجاره در 22 منطقه