مطالب مرتبط:
شکوری راد: از موجودیت نظام دفاع می کنیم/لیست انتخاباتی نمی دهیم
شکوری راد: از موجودیت نظام دفاع می کنیم/لیست انتخاباتی نمی دهیم
واکنش چهره نزدیک به احمدی نژاد به انتشار لیست انتخاباتی مدیران دولت های نهم و دهم
واکنش چهره نزدیک به احمدی نژاد به انتشار لیست انتخاباتی مدیران دولت های نهم و دهم
واکنش چهره نزدیک به احمدی نژاد به انتشار لیست انتخاباتی مدیران دولت های نهم و دهم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 09:252020-02-17سياسي

شکوری راد:جنس جریان قالیباف و احمدی نژاد بهم نزدیک است/از موجودیت نظام دفاع می کنیم/لیست انتخاباتی نمی دهیم /در صحنه انتخابات غایب نخواهیم بود


دبیرکل حزب اتحاد ملت، که یکی از اصلی ترین احزاب مخالف ارائه لیست انتخاباتی توسط اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه تهران بود، می گوید که ما در تهران لیست نمی دهیم اما غایب صحنه نخواهیم بود.

- بخش هایی از گفتگو با علی شکوری راد پس از اعلام تصمیم نهایی شورایعالی اصلاح طلبان درباره عدم ارائه لیست انتخاباتی در تهران را بخوانید؛ -تحلیل شما از شرایط جریان اصولگرایان در انتخابات پیش رو چیست؟ آیا امکان تبدیل طیف قالیباف و احمدی نژاد به جریان سوم وجود دارد؟ جریان اصلی که در طرف مقابل اصلاح طلبی کار می کند و خیلی هم تمایل ندارد به نام اصولگرا نامیده شود جریان جوانان مؤمن انقلابی است، آن ها با توجه به این که رسانه های قدرتمند و نفوذ زیادی در مراکز قدرت دارند توانسته اند به جریان غالب اصولگرایی در انتخابات این دوره تبدیل شوند.

با توجه به حذف کلی اصلاح طلب ها از صحنه انتخابات، عملا این جوانان مومن انقلابی جریان اصلی انتخابات هستند و کاملا خیز برداشته اند تا مجلس را در اختیار بگیرند.

اینکه الان می گوییم در برخی حوزه ها عملا نماینده ها معلوم هستند کار آن هاست و اینکه در برخی حوزه ها رقابت بین خود اصولگراهاست نیز کار آن ها است.

جریان قالیباف که با تابلو نواصولگرایی آمده یا جریان احمدی نژاد که خیلی چراغ خاموش آمده است می توانند به هم نزدیک شوند؛ چون جنس این دو به هم نزدیک است.

در زمره نیروهای اصولگرا محسوب می شوند اما میزان تقیدات شان اقتضاء نمی کند که آن ها را چندان اصولگرا دانست.

جوانان مومن انقلابی خیلی مایل نیستند خود را اصولگرا بنامند.

احمدی نژاد هم تکلیف خود را قبلا با اصولگرایان روشن کرده بود.

تعریف روشنی هم از نواصولگرایی قالیباف ندیدیم.

اصولگرایان سنتی هم توسط طیف های درون جناحی خود از گردونه انتخابات کنار گذاشته شده و یا وادار شده اند کنار بروند؛ مثل آقایان لاریجانی و باهنر که ثبت نام نکردند و یا این که از حزب موتلفه و جامعه روحانیت مبارز فردی که بتواند نقشی ایفا کند وجود ندارد.

حتی جبهه پایداری و طیف منتسب به آقای مصباح یزدی نیز به نظر می رسد در این انتخابات برخلاف گذشته نقشی چندان نداشته باشد.

-باتوجه به این روندی که ترسیم کردید جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو چه خواهد کرد؟ جریان اصلاح طلبی در تور سناریوی طراحی شده برای انتخابات به نوعی گرفتار شده است.

اصلاحات اساسا نمی خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند؛ چون صندوق رأی بهترین مسیر انجام اصلاحات است؛ بنابراین کناره گیری از آن خواست شان نیست.

این وضع بر آنان تحمیل شده است.

این جریان عملا از دادن لیست انتخاباتی بازمانده است.

کاندیداهایش از رقابت بازمانده اند و بدنه اش هم میل به شرکت ندارند.

لیست نمی تواند بدهد و نمی تواند میدان دار انتخابات باشد.

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به این نتیجه رسید در تهران لیست ارائه نکند؛ اما این امکان را باقی گذاشت که احزاب اصلاح طلب با نام و عنوان خود از نامزدهای مورد نظر خود حمایت کنند.

بالاخره برای عده ای که تصمیم دارند در انتخابات شرکت کنند یک یا چند لیست اصلاح طلبانه ولو نه کاملا مطلوب وجود خواهد داشت.

ما در تهران لیست نمی دهیم اما غایب صحنه نخواهیم بود.

می توانیم با مردم صحبت کنیم و شرایط عمومی مشارکت مردم و عملکرد مجلس و شورای نگهبان را به چالش بکشیم.

باید انتظار عمومی از مجلس را برجسته کنیم و برنامه هایی را که باید مجلس پیگیر آن باشد را تبیین کنیم و سطح انتظار از مجلس، فارغ از این که چه جناحی در آن اکثریت داشته باشد، را روشن کنیم.

باید درباره همه این موضوعات حرف بزنیم.

مردم ما مردمی غیرقابل پیش بینی هستند.

در سه ماه گذشته ما سه حرکت و رویداد در جامعه دیدیدم که هرکدام ورق را برگردانده و فضا را تغییر اساسی داده اند.

حوادث آبان ماه به دنبال افزایش قیمت بنزین، شهادت سردار سلیمانی و وحدتی که زیر تابوت وی شکل گرفت و بعد فاجعه سقوط هواپیما و پنهانکاری فاجعه بارتر در مورد علت سقوط که شوک بزرگی به مردم وارد کرد از جمله آن بوده است.

- چرا با کاندیدهای شناخته شده و محدود برای تهران لیست نمی دهید و حتما تاکید به ارائه لیست سی نفره دارید؟ آیا کلا لیست ندادن پیشاپیش پذیرفتن پیروزی اصولگرایان نیست؟ ما کاندیداهای شاخصی که بتوانیم الان در لیست تهران بگذاریم و بگوییم بقیه را با نیروهای ناشناس پرمی کنیم نداریم.

کاندیدای شاخصی که لیست را قابل توجه کند در تهران نداریم.

- چند نماینده فعلی لیست امید برای حوزه انتخابیه تهران تایید صلاحیت شدند.

چند عضو شورای مرکزی احزاب عضو شورای عالی هم هستند که در میان آنان اعضاء حزب متبوع شما هم هستند.

افراد خوبی هستند، ولی وزن و اعتباری ندارند که لیست به خاطر آنان وزن و اعتبار خاص پیدا کند.

یعنی چهره مردمی و رسانه ای آنان خیلی ضعیف است.

کاندیداهای موجود که در دوره قبل عمدتا برای اینکه جلوی ورود افراطیون گرفته شود در لیست قرار گرفتند عملکردی نداشتند که بتوانیم آن را جلوی چشم مردم بیاوریم تا در آنها رغبت ایجاد شود.

تصمیم این است که به عنوان شورایعالی سیاستگذاری که نماینده جامعیت اصلاح طلبان است لیست داده نشود، ولی احزاب از این کار منع نشده اند.

البته تجربه متفاوتی در دوره قبل داشتیم در بین نامزدهای ناشناس کاندیدهای خیلی برجسته ای پیدا شدند، مثل خانم سلحشوری و آقای صادقی که زبان مردم شدند.

برخی افراد هم شناخته شده بودند و از آنان انتظاری نمی رفت و کار خاصی هم نکردند.

- من هنوز توجیه نشدم؛ چرا که به یاد دارم جریان اصلاحات در سال 90 که بیشترِ چهره های اصلاح طلب زندان بودند در انتخابات شرکت کرد، در حالی که صحبت از تحریم انتخابات به گوش می رسید، رییس دولت اصلاحات در دماوند رای داد و در سال 92 که اصلاحات اصلا در عرصه عمومی سیاسی حضور نداشت و بعد از سال 88 به حاشیه کشانده شده بود، نه تنها لیست انتخاباتی برای شوراها ارائه داد، بلکه با انصراف محمدرضا عارف، از کاندیدایی سابقا نزدیک به اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد و از زمان تشکیل شورایعالی تا انتخابات سال گذشته اصلاح طلبان از آن مشارکت و بازگشت به عرصه سیاسی به عنوان یک دستاورد یاد می کنند.

متوجه نمی شوم که چه طور آن استراتژی که تبیین می کرد اعضای یک جریان سیاسی حتی در زندان هم باید رای بدهند حالا تصمیم به لیست ندادن در حوزه ای گرفته اند که پیش تر برنده آن بوده اند؟ اگر ما اصلاح طلبان در اتاق های در بسته می خواستیم تصمیم بگیریم، نتیجه آن ارائه لیست بود.

اما ما متناسب با خواست مردم تصمیم گرفته ایم.

عمده نیروهای اصلاح طلب بخصوص اصلاح طلبانی که در مشی اصلاح طلبی خود ثبات قدم داشتند، تصمیم گرفته اند در انتخابات مشارکت نکنند و همپای این تصمیم ما را از دادن لیست باز می دارند.

خب ما بنا نیست که حرکتی در خلاء انجام دهیم.

ما هر تصمیمی که می گیریم به میزان قبول آن توسط بدنه اجتماعی مان توجه داریم.

سوال شما حاکی از این است که اصلاح طلبان قاعدتاً باید از کمترین فرصت ها بیش ترین استفاده را ببرند.

در سه دوره انتخابات گذشته ما این کار را کرده ایم.

نتایج خوبی هم در زمان انتخابات به دست آورده ایم اما به دلیل آنکه نهادهای انتخاباتی از جمله ریاست جمهوری و مجلس با سدهای جدی برای انجام وظیفه و استفاده از اختیارات قانونی مواجه شدند مردم از اصل مشارکت در قدرت منصرف شده اند.

ما در سال 94 با انگیزه بالای مردم جهت مشارکت در انتخابات رو به رو بودیم.

فقط ما باید لیست می دادیم تا مردم به آن رأی بدهند.

اما الان این طور نیست.

در آن دوره با حضور انگیزه مردم از امکانات موجود استفاده کردیم لیستی دادیم و مردم هم از آن حمایت کردند ولی در این انتخابات اساسا با این وضع مواجه نیستیم.

شما به عنوان یک خبرنگار این سوال را مطرح می کنید و سوال شما جدی هم هست چراکه به دلیل شغلتان توجه زیادی به آینده دارید ولی مردم خیلی به این موضوع توجه نمی کنند که در آینده چه اتفاقی می افتد و آنچه که احساس می کنند را مطرح می کنند.

ما اگر احزاب قوی بودیم باید افکار عمومی را شکل می دادیم، اما به دلیل آنکه اجازه داده نشده احزاب به اندازه کافی قدرتمند شوند، ناگزیر این احزاب هستند که خود را با جامعه تطبیق می دهند تا گسست ایجاد نشود.

من به قطع نمی توانم بگویم تصمیم امروز منجر به چه نتایجی می شود و آن نتایج آیا برای ما ممکن نیست حسرتی ایجاد کند که کاش به گونه ای دیگر رفتار می کردیم؟ نمی توانم بگویم این اتفاق نخواهد افتاد کما این که امروز در ایران علی رغم همه تحریم ها و فشارهای بین المللی که وجود دارد زندگی عادی مردم ولو به سختی تأمین است.

اگر این زندگی عادی به هم بخورد مردم دچار مشکل تامین مواد غذایی، تامین دارو بیش از امروز، تامین نیازهای اولیه و بخصوص دچار ناامنی شوند؛ آن زمان است که ممکن است به وضعیت امروزمان غبطه بخوریم و بگوییم کاش آن وضعیت را فقط می توانستیم حفظ کنیم.

نظام جمهوری اسلامی چهل سال عمر پر فراز و نشیب کرده است.

ما طی دو ماه گذشته سه حادثه پردامنه آبان ماه، ترور شهید قاسم سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی و حوادث بعد از آن را داشتیم که به شدت مردم را تحت تأثیر قرار داد.

تحولاتی که شاید نظیر هرکدام را در ظرف زمانی ده سال داشتیم اما این اتفاق ها طی دو ماه افتاده است؛ بنابراین نمی توانیم بگوییم وضعیت همواره ثابت است.

احتمالا شرایط در یکی از این ظرف های زمانی دچار تحولات اساسی دیگر می شود.

همه باید دست به دست هم بدهند.

اگر ما شعار وحدت ملی و آشتی ملی می دهیم دلمان برای ایران، مردم و اسلام می سوزد تا ضربه نخورند.

ما اصلاح طلبان از موجودیت نظام دفاع می کنیم و فکر می کنیم آینده کشور صرفا با اصلاحات، که دامنه آن می تواند وسیع باشد، تأمین می شود و نه هیچ نوع تحولی دیگر.

2727
کلید واژه ها: لیست انتخاباتی - انتخابات - اصلاح طلبان - اصولگرا - احمدی نژاد - شکوری راد - لیست - تهران - اصلاح - قالیباف - حوزه انتخابیه - علی شکوری راد - احزاب مخالف - اصولگرایان - شکوری - احمدی - اصلاح طلبی - اصولگرایی - هایی - نژاد - قدرت - غایب - صحنه - قدرتمند - انقلابی - دبیرکل - جوانان - یکی از - اتحاد - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
قسمت هفتم سریال نون خ + جزییات

سریال نون خ قسمت اول (سریال نوروزی) + جزییات

Noon Kh Part 14 | سریال نون خ قسمت 14 + جزییات

Noon Kh Part 8 | سریال نون خ قسمت 8 + جزییات

Noon Kh Part 3 | سریال نون خ قسمت 3 + جزییات

مأموریت جدید ناسا در راه است

دارالافتای مصر: احیای نیمه شعبان بدعت نیست

شرایط برقراری «حقوق» برای پدر و مادر بیمه شدگان تامین اجتماعی

سروده هایی در مدح امام زمان (عج)|سلام یوسف زهرا تو را صدا کردم/ برای آمدنت آمدم دعا کردم

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت پدر شهیدان جلالی

پرستاران سنگرسازان بی سنگر در مقابله با کرونا هستند

فارس من| افزایش سرعت فیلترشکن ها باید توسط دستگاه قضایی پیگیری شود

نماینده تنکابن: اگر فضا را باز کنیم، بیماری تشدید می شود

پست جدید صفحه توییتری رهبر انقلاب به مناسبت نیمه شعبان+عکس

جشن نیمه شعبان در تهران

اتوبوسهای بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند/ سرویس ادارات دوباره برقرار می شود

پیام تبریک آیت الله سیدان به مناسبت نیمه شعبان

انتقاد از محدودیت دسترسی اعضای شورا به سامانه جامع منابع انسانی

«مهدویت» پشتوانه اصلی حرکت شیعه است/ شبی همچون شب قدر |

امیر جعفری در کنار سه برادرش+عکس

معرفی هیات مدیره جدید مرکز کارشناسان رسمی استان فارس

دریافتی سیاسی از زیارت آل یاسین

یار امام زمان مستضعفان را یاری می کند / رضایت بقیه الله از کادر درمانی

تجدید میثاق مدیران بنیاد فرهنگی روایت فتح با شهید آوینی

پایان ماجراجویی برنی سندرز | سناتور دموکرات از کارزار انتخابات 2020 کناره گیری کرد

آسمان چهارمحال و بختیاری نورافشانی شد

گسترش فضای معرفتی توحید به وسیله منجی

یاران امام زمان مستضعفان را یاری می کنند / رضایت بقیه الله از کادر درمانی

طنین بانگ یا مهدی ادرکنی در مساجد چهارمحال و بختیاری

فیلم | انتظار فرج در کلام حضرت آیت الله مظاهری

پیام نماینده ولی فقیه در لرستان به مناسبت نیمه شعبان

ویروس کرونا ابرقدرت های پرمدعای جهانی را زمین گیر کرده است

معرفی هیات مدیره جدید مرکز کارشناسان رسمی استان فارس

چهل حدیث نورانی از امام زمان(عج)

پیشنهاد مدیر حوزه های علمیه برای مقابله با کرونا

یاری امام عصر(عج) برای انتقام اجتماعی 3/ مردانه باید در مقابل شیطان درون ایستاد

پیام تسلیت رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) درپی درگذشت خواهر تولیت آستان قدس رضوی

معرفت امام زمان از اوجب واجبات هر مسلمان است /در حق یکدیگر دعا کنیم

مزد 99 بدون جلب نظر نمایندگان کارگری تصویب شد

صورت جلسه شورای عالی کار؛ بدون تاریخ، بدون امضا/ 21درصد بدون نظر کارگران

تلاش ها برای انصراف الزرفی از نخست وزیری عراق

معرفت امام زمان (عج) از اوجب واجبات هر مسلمان است /در حق یکدیگر دعا کنیم

یارانه نقدی فروردین ماه واریز شد

نمازجمعه 22 فروردین در تهران و مراکز استان ها اقامه نخواهد شد

16+ / جنجال لایو حیوانی تتلو با ندا یاسی / خواستگاری یا دعوت به ماساژ + عکس

بر ما بتاب ای خورشید بی همتا

نماهنگ | صبح انتظار

گفت وگوی کرونایی ظریف با همتای قزاقستانی

مدیریت دوران پس از کرونا نیازمند همدلی دولت و بخش خصوصی است

ولایتی درگذشت همشیره تولیت آستان قدس را تسلیت گفت

انتصاب مدیرکل امور اداری و پشتیبانی سازمان سینمایی

«مهدویت» پشتوانه اصلی حرکت شیعه است شبی همچون شب قدر

منظور از عدالتی که قرار است امام زمان(عج) پیاده کند، چه نوع عدالتی است؟

صنعا: ریاض محاصره یمن را رفع نکند جنگ ادامه خواهد داشت

لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

عیدی بزرگ سپاه به سیل زدگان جنوب کرمان در نیمه شعبان

شهید صدر راهنمای تحقق تمدن نوین اسلامی

تصاویر| کاروان شادی جشن میلاد امام زمان در خیابان

متن فاز سنگین | جملات سنگین و تیکه دار

تبیین مدل کنش ایرانی اسلامی در مواجهه با کرونا

تذکر 17 نماینده به وزیر امور خارجه

«افتتاح» بهترین دعا درباره حضرت ولیعصر(عج) است

دل های منتظران به سمت ظهور بیشتر جلب شده است

لاک پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

کمک کرونا به افزایش معرفت جامعه

پیام تسلیت رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) درپی درگذشت خواهر تولیت آستان قدس رضوی

انصارالله: کرونا فرصت خوبی است که عربستان آبرومندانه از یمن خارج شود

تصاویر| کاروان شادی جشن میلاد امام زمان در خیابان

فیلم/ مراحل جذب و آماده سازی بسته های غذایی و بهداشتی اتوسط دفتر امام جمعه شاهین دژ

آغاز به کار پروژه های عمرانی با رعایت پروتکل های بهداشتی

کرونا از علائم ظهور نیست

وضعیت کرونا در تهران قابل مقایسه با هیچ استانی نیست

پیام تسلیت رییس دفتر رهبری در پی درگذشت خواهر تولیت آستان قدس رضوی

هزینه جشن نیمه شعبان، برای مبارزه با کرونا خرج شد

کمک به حیوانات در شرایط کرونا

نماز جمعه 22 فروردین­ در مراکز استان­ ها اقامه نمی شود

فیلم/ تقدیر امام جمعه خوی از پرستاران خط مقدم مبارزه با کرونا

صوت | دل و دلدارم یار وفادارم

رییس سازمان بهداشت جهانی تهدید به مرگ شد

نمایندگان کارگری صورتجلسه مذاکرات مزد 99 را امضا نکردند

نماهنگ| اجرای سرود خیابانی «امیر دلها» در همدان

فیلم| توزیع بسته های عیدانه در روستاها به همت مرکز نیکوکاری مدرسه علمیه امام خمینی(ره) رباط کریم

تامین انتظارات بخش خصوصی از وظایف دستگاه های دولتی است/جهش تولید مستلزم حمایت است

ظرفیت نمونه گیری کرونا در آذربایجان غربی افزایش یافته است

تذکر 17 نماینده مجلس به ظریف در خصوص اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در ماجرای توییت سفیر چین

دومین محموله بهداشتی باشگاه تراکتور ارسال شد

نامه اعتراض آمیز 16 نماینده اصلاح طلب به ظریف | به سفیر چین تذکر بدهید | اسامی امضا کنندگان

کرونا همچنان می تازد/ الکل گوی سبقت مرگ را از کرونا ربود/ خیابان ها همچنان شلوغ و پرتردد است/ مدارس تا آخر فروردین تعطیل شد

نمایندگان کارگری صورتجلسه مذاکرات مزدی 99 را امضا نکردند

ویدئو: دعای توصیه شده پیامبراکرم (ص) برای نیمه شعبان

تصاویر/ مراسم یادبود شهدای خدمت و متوفیان بیماری کرونا تبریز با همکاری جمیعت هلال احمر استان و حوزه علمیه تبریز

تامین انتظارات بخش خصوصی از وظایف دستگاه های دولتی است/جهش تولید مستلزم حمایت است

انتظار فرج به چه معناست / هیچ بن بستی در زندگی بشر وجود ندارد

شهیدی که کرامتش بعد از 38 سال شامل حال بیماران کرونایی شد

برج آزادی غرق نور میلاد منجی موعود

پیام تشکر رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم از 24 تن از شخصیت های نامدار جهان

معرفت امام زمان از اوجب واجبات هر مسلمان است /در حق یکدیگر دعا کنیم

معاون اول رییس جمهور: طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند دولت از آن ها حمایت می کند

نمایندگان کارگری صورتجلسه را امضا نکردند/ آیا مزد با توافق کارفرما و دولت تعیین می شود؟

توسعه عدالت قضایی در کلیه مناطق کرج/ برنامه ریزی برای احداث مجتمع های قضایی کمالشهر و ماهدشت

شکوری راد:جنس جریان قالیباف و احمدی نژاد بهم نزدیک است/از موجودیت نظام دفاع می کنیم/لیست انتخاباتی نمی دهیم /در صحنه انتخابات غایب نخواهیم بود

شکوری راد:جنس جریان قالیباف و احمدی نژاد بهم نزدیک است/از موجودیت نظام دفاع می کنیم/لیست انتخاباتی نمی دهیم /در صحنه انتخابات غایب نخواهیم بود