مطالب مرتبط:
امام جمعه بوشهر: مردم نمایندگان در تراز جامعه اسلامی برای مجلس انتخاب کنند
امام جمعه بوشهر: مردم نمایندگان در تراز جامعه اسلامی برای مجلس انتخاب کنند
ائتلاف پیروان امام و رهبری قم: مشارکت در انتخابات ضرورتی مضاعف یافته است
ویژگی محبوب ترین افراد از منظر امام علی(ع)
انتخابات در ایران از ویژگی های نظام مردم سالاری اسلامی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 08:252020-02-17سياسي

ویژگی های نمایندگان مردم از دیدگاه امام و رهبری


پس از اتمام فرصت تبلیغات داوطلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، این مردم ایران هستند که کمتر از یک روز فرصت خواهند داشت تا با بصیرت و بینش خود افراد صالح و کارآمدی را برای مجلس انتخاب کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، با نگاهی به فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و همینطور مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای می توان این انتخاب دقیق تر انجام داد.

توجه به فرمایشات امام و رهبری می تواند نقشه راه ما برای انتخاب نماینده اصلح و انقلابی باشد.

ویژگی های نماینده اصلح از دیدگاه امام خمینی (ره) امام خمینی (ره) درباره معیار انتخاب وکیل اصلح برای مجلس فرموده اند: اگر انتخاب اصلح برای مسلمان‏ هاست، کی و از کجاست مطرح نیست، از هر گروهی باشد، حزب باشد یا غیر حزب، نه حزب اسباب این می شود که غیر آن فاسد، و نه صددرصد حزبی بودن باعث صلاح آنهاست.

و انتخاب اصلح برای مسلمین یعنی انتخاب فردی که تعهد به اسلام و حیثیت آن داشته باشد؛ و همه چیز را بفهمد، چون در مجلس، اسلام تنها کافی نیست، بلکه باید مسلمانی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد، و ممکن است به شما و گروه شما هم مربوط نباشد.

اگر اصلح را انتخاب کردید، کاری اسلامی می کنید و این یک محکی است برای خودتان که تشخیص بدهید انتخاب برای اسلام است، یا برای صلاح خودتان (صحیفه امام / ج 18/ ص 197) ایشان در مورد از جنس مردم بودن نمایندگان می فرمایند: توجه داشته باشند رییس جمهوری و وکلای مجلس از طبقه ای باشند؛ که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه داران و زمین خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی توانند بفهمند.

(صحیفه امام / ج 21 / ص 422) ایشان نترس بودن را از دیگر ویژگی های نماینده مجلس می خوانند و می فرمایند: کسانی را که انتخاب می کنید باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند، باید بایستند و مقابله کنند.

(صحیفه امام / ج 18/ ص 276) امام (ره) در جایی دیگر در مورد متدین بودن نماینده فرمودند: باید خودتان تشخیص بدهید که آدم صحیحی است تا اینکه بتوانید رأی بدهید.

مجرد اینکه این آدم یک آدم خوبی است خیلی، اول وقت نمازش را می خواند و نماز شب می خواند.

این برای مجلس کفایت نمی کند.

مجلس اشخاص سیاسی لازم دارد، اشخاص اقتصاددان لازم دارد، اشخاص سیاستمدار لازم دارد، اشخاص مطلع بر اوضاع جهان لازم دارد.

باید تعهد به اسلام باشد و موافقت با جمهوری اسلامی باشد لکن این مسائل هم باشد.

در یک مجلس باید همه چیز باشد در این کمیسیون های مجلس از امور ارتشی و کشاورزی و اقتصاد و همه چیز بحث می شود، باید مطلع باشند اینها.

آنهایی که در این کمیسیون ها هستند باید اشخاصی باشد در بینشان که عالم به اقتصاد باشد، عالم به امور کشاورزی باشد، عالم به امور اداری باشد، عالم به مسائل جهانی باشد.

مجلس می خواهد ایران را در مقابل جهان اداره کند، مجلس یک چیزی نیست که بخواهد ایران را در مقابل خودش درست بکند.

(صحیفه امام / ج 18/ ص 284) ویژگی های نماینده اصلح از دیدگاه مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای نیز در 28 فروردین سال 1375 در این زمینه می فرمایند: اینکه ما این همه روی تدیّن تکیه می کنیم، برای این است.

عزیزان من! وابستگی از لاابالی گری دینی حاصل می شود.

نه اینکه هر کس متدیّن نیست، وابسته است؛ نه.

بالاخره انگیزه های گوناگونی وجود دارد.

اما کسی که متدیّن است، یک مانع اضافه برای وابسته شدن دارد.

این خیلی مهم است.

شنیده ام بعضی در حول و حوش مرحله اوّل انتخابات، گفته بودند فلانی- شاید اسم ما را هم نیاورده بودند- یا برخی دیگر این قدر روی تدیّن تکیه می کنند، چه اهمیتی دارد؟ باید آدم های متخصّص به مجلس راه پیدا کنند.

دکترها و مهندس ها به مجلس بروند و مملکت را اداره کنند! این، اشتباه است.

نه این که برای مجلس، متخصّص لازم نیست.

چرا؛ برای مجلس، متخصّص لازم است.

ولی ما امروز تخصّص کم نداریم.

عرض من این است که: ای ملت ایران! بین همین مهندس ها و دکترها، میان همین متخصّص ها و کارشناس ها، بگردید متدیّن ها را انتخاب کنید! به صرف ادّعا، اکتفا نکنید.

فردی را که می ‏خواهید برگزینید، باید متدیّن باشد.

متدیّن که شد، آن وقت انسان احساس خاطر جمعی می کند.

ایشان 10 آذرماه 98 نیز در ابتدای جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم (ص) خطاب به جناب ابوذر و با اشاره به توان مدیریتی نماینده فرمودند: حالا آن حرفی که حضرت می خواهد به ابوذر بزند چیست؟ اِنّی اَراکَ ضَعیفاً من جنابعالی را در مدیریّت، ضعیف می بینم.

خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی سبیل الله، رُک گو، و آسمان بر راست گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.

فَلاتُؤَمَّرَنَّ عَلی اِثنَین حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریّت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریّت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی توانی کار آنها را به سامان برسانی.

این، درس برای ما ها است.

ما - حالا همه ما نه؛ بعضی مان این جوری هستیم - به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم می دوزیم که برویم آنجا! خب، شما اوّل نگاه کن ببین می توانی یا نمی توانی.

حالا بحث اسم نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا می روند! خب، شما که می خواهی بروی آنجا، آنجا سوال دارد؛ این توانایی ای که خدا به من و شما می دهد، کنارش مسئولیّت هست.

این [مطلبی] که عرض می کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است.

شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسئولیّتی دارند، همین جور.

هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد، می توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

رهبر معظم انقلاب 22 اسفند 1386 در دیدار اقشار مختلف مردم دوری از فساد را از دیگر ویژگی های نماینده مجلس خواندند و فرمودند: شما که می خواهید بروید پای صندوق رأی و رأی بدهید، هدف تان این باشد که یک مجلسی تشکیل بشود پایبند به همین مبانی انقلاب و ارزش های انقلاب.

نماینده، متدین، امین، معتقد به عدالت اجتماعی- استقرار عدالت در سرتاسر کشور- متنفر از فساد در هر بخشی و در هر طبقه ای از طبقات مسئولین، معتقد به عزت جمهوری اسلامی؛ مجلس باید یک چنین مجلسی باشد.

ما هفت دوره مجلس شورای اسلامی را گذراندیم.

در مجلس شورای اسلامی گاهی اتفاق افتاده است که کسانی آمده اند که با اسم اسلامی برای این مجلس مخالفت کرده اند! در دوره اول که بحث این بود که اسم مجلس چه باشد- که آمده بود مجلس شورای اسلامی - یک عده ای ایستادند که نه، اسلامی نباشد! خوب، این نماینده ملت ایران نیست.

ملت ایران برای اسلام این فداکاری ها را کرده است.

ملت ایران عظمت خود را، عزت خود را، اقتدار خود را، آسایش و رفاه خود را در اسلام جست وجو می کند.

یک عده ای پیدا شدند که با اسم اسلامی برای مجلس مخالفت کردند! خوب، این مطلوب نیست.

رهبر انقلاب 8 خرداد 1374 در دیدار نمایندگان مجلس، حفظ عزت و اقتدار کشور را دیگر ویژگی نمایندگان مجلس می خوانند و می فرمایند: نماینده مجلس، چون نماینده این ملت عزیز است، باید عزّت این ملت را حفظ کند.

بالاخره انتساب به یک جای بالا و بزرگ، اقتضائاتی دارد… خوب؛ ما نماینده ملتی هستیم که حقاً و انصافاً مصداق آیه شریفه کنتم خیر امّهًْ اخرجت للناس است.

اگر ملت های مظلوم دنیا بخواهند به کارنامه یک ملت نگاه کنند و نیرو بگیرند؛ احساس عزّت و شرف کنند و درس بگیرند، باید به این ملت نگاه کنند.

این، ملتی است که مادرِ چهار شهیدش، احساس افتخار می کند که چهار شهید در راه خدا داده است.

این، ملتی است که جانباز و آزاده اش که ده، دوازده سال در زندان دشمن مانده است، به خاطر سربازیِ اسلام و قرآن، احساس افتخار می کند.

رهبر انقلاب خردادماه سال 1385 در دیدار با نمایندگان مجلس در خصوص اینکه وعده ها و شعارها باید متناسب باهم باشند می فرمایند: نمایندگان مجلس باید به گونه ای عمل کنند که از عملکرد آنان همان شعارهایی که مردم برای آنها رأی دادند، تداعی شود.

رهبر معظم انقلاب 8 خرداد سال 1392 در مورد حس احساس مسئولیت نمایندگان فرمودند: یک مسئله دیگر- همان طور که عرض کردیم- این است که رفتار نمایندگان در تربیت جامعه و سوق دادن جامعه به این طرف و آن طرف مؤثر است.

اگر تقوا و امانت و اخلاق و احساس مسئولیت و نشاط کار، در مجلس دیده شود، این در جامعه اثر می گذارد؛ در درجه اول مردم را نسبت به نمایندگان مجلس علاقه مند و خوشبین و متعهد می کند، در درجه بعد رفتار آنها را به رفتار این نمایندگان عزیز- که خوب قله هستند، چهره هستند، برجسته هستند- نزدیک می کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی 22 اسفند 1386 نیز در دیدار اقشار مختلف مردم در مورد اینکه نماینده باید مرزبندی روشنی با دشمن داشته باشد تصریح کردند: پایبندی او باید به اسلام باشد، پایبندی او به عدالت باشد، پایبندی او به منافع ملی باشد، مرز او با دشمن مرز مشخصی باشد.

… بعضی، از دشمن رودربایستی دارند؛ بعضی، ملاحظه دشمن را می کنند.

ملاحظه ملت را باید کرد، ملاحظه‏ خدا را باید کرد، نه ملاحظه‏ دشمن را.

دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنی، هرچه عقب بنشینی، او جلو می آید.

اگر خاکریز شما در مقابل دشمن خاکریز مستحکمی نباشد، او نفوذ می کند.

دشمنان این را می خواهند.

یکی از شاخص ها همین است.

مردم در هر جای کشور هستند، به این شاخص توجه کنند آن کسانی که مرزشان با دشمن و دست‏ نشاندگان دشمن مرز کم‏رنگی است، این ها برای ورود به مجلس اصلح نیستند.

کسانی باید باشند که مرز روشنی با دشمن داشته باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای در 6 خرداد 1383 در مورد ساده زیستی می فرمایند: ساده زیستی و پرهیز از اسراف و پرهیز از هزینه کردن بیت المال در امور شخصی و غیرضروری، شرط لازم برای حفظ پیوند حقیقی با مردم است.

ترویج فرهنگ اشرافی گری و تجمّل و سفرهای پرهزینه و بیهوده خارجی از کیسه مردم، دور از شأن نمایندگی و عامل گسیخته شدن پیوند نماینده با مردم است.


کلید واژه ها: انتخاب - امام خمینی - نماینده اصلح - حضرت آیت الله خامنه ای - امام - رهبر - آیت الله خامنه ای - رهبری - خمینی - حضرت امام خمینی - نماینده - انتخابات مجلس - یازدهمین دوره - دیدگاه - مجلس - انقلاب - انتخاب اصلح - ویژگی - مردم ایران - نمایندگان - حضرت امام - داوطلبان - توان - یازدهمین - فرصت - انتخابات - مردم - نقشه راه - آیت الله - خامنه ای

آخرین اخبار سرویس:
آژانس 2 دستگاه تشخیص سریع کرونا به ایران می فرستد

تولید 2میلیون ماسک و 70هزار لباس ایزوله توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام

شیرینی با طعم کرونا + تصاویر

فعالیت ادارات مرکزی تا 20 فروردین با یک سوم کارکنان انجام می شود

استاندار یزد فضای همدلی برای توسعه استان را خواستار شد

پیکر مطهر شهید سلگی بدون آیین تشییع در زادگاهش آرام می گیرد

رعایت فاصله اجتماعی در نقاط مختلف دنیا/عکس

استاندار: واحدهای تولیدی همدان طبق پروتکل وزارت بهداشت فعالیت می کنند

همکاری قابل توجه مردم مرکزی با دستگاه هادرطرح فاصله گذاری اجتماعی

700 تیم مشفول گندزدایی معابر عمومی در یزد هستند

فضای مجازی ظرفیت مهمی در برگزاری آیین های نیمه شعبان است

فعالیت مشاغل ضروری در ساوه با رعایت موازین بهداشتی و آموزش بلامانع است

وزیر کشور: عملکرد استان مرکزی در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی موفق است

فرمانده کل سپاه شهادت سردار سلگی را تبریک و تسلیت گفت

اطلاعیه روابط عمومی قوه مقننه درباره ابتلای رییس مجلس به کرونا

نماینده ولی فقیه و استاندار مرکزی از همکاری مردم در طرح فاصله گذاری اجتماعی تقدیر کردند

قطع زنجیره کرونا مستلزم همکاری مردم است

تمدید مهلت ارسال آثار هنری به مسابقه نوروزی ائل آیینی

آژانس بین المللی انرژی اتمی به 40 کشور کیت تشخیص کرونا می فرستد

نگاهی به پروژه های استان سیستان و بلوچستان در سال 99

تمدید بخشنامه دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی تا 20 فروردین/غربالگری کارکنان دستگاه های اجرایی استان تهران انجام می شود

دانلود آهنگ جدید علیرضا پارسان و ماکان زندی بنام کردی دیونم

دستور رییس مجلس به استاندار کردستان؛ ستاد کمک رسانی به افراد فاقد شغل و بیکارشدگان کرونایی تشکیل شود

آژانس بین المللی انرژی اتمی به 40 کشور کیت تشخیص کرونا می فرستد

جلسات علنی مجلس از سه شنبه «حضوری» می شود

پیام تسلیت و تبریک فرمانده کل سپاه در پی شهادت سردار سلگی

بازگشت سومین گروه زائران بحرینی از مشهد

تهران خلوت در سیزده بدر/عکس

سیبیل خان خوش صدا در کنار مادرش + عکس

قاتل شهید حججی در سوریه دستگیر شد

حمله به پایگاه های آمریکایی در عراق به ایران ارتباطی ندارد/هر سؤقصدی با شدیدترین پاسخگویی مواجه خواهد شد

تهران خلوت در سیزده بدر/عکس

عکس جنجالی علیرضا جهانبخش در آغوش دختر بی حجاب

کارتون زیبا و خاطره انگیز «لولک و بولک»

تسلیت مدیر حوزه خواهران همدان در پی شهادت حاج میرزا سلگی

اولین پزشک مدافع سلامت در کاشان به شهادت رسید

مرور برخی رخدادهای خبری پنج شنبه 14 فروردین

استاندار یزد فضای همدلی برای توسعه استان را خواستار شد

ایران دخالتی در صحنه های پیش آمده در عراق ندارد/هر سؤقصدی با شدیدترین پاسخگویی مواجه خواهد شد

دختر محمود نقاش عشق جدید ارسطو در خارج از پایتخت +عکس

سانسور رقص ارسطو در «پایتخت» و واکنش سردار آزمون +عکس

مردم به توصیه های بهداشتی عمل کنند

نگاهی به پروژه هایی استان سیستان و بلوچستان در سال 99

خبرنگاران لرستان نسبت به ثبت نام دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند

علی لاریجانی به کرونا مبتلا شد

استاندار یزد فضای همدلی برای توسعه استان را خواستار شد

تسلیت محسن رضایی در پی شهادت سردار سلگی

ایجاد بیش از 2 هزار تخت نقاهتگاهی برای بیماران کرونایی

آژانس 2 دستگاه تشخیص سریع کرونا به ایران می فرستد

تمدید بخشنامه دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی تا 20 فروردین/غربالگری کارکنان دستگاه های اجرایی استان تهران انجام می شود

پیام تسلیت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت شهادت راوی «آب هرگز نمی میرد»

فیلم| بازدید رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از قرارگاه مدافعان سلامت تهران

تولید 2میلیون ماسک و 70هزار لباس ایزوله توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام

اقدامات جوانان نیشابور در مقابله با کرونا 

توزیع بسته حمایتی بین کارگران در بحران کرونا

طلاب جهادی در کنار جهادگران عرصه سلامت باعث افتخار شدند

مجلس چهاردهم؛ از سقوط دیکتاتوری «رضاخان» تا طرح «مصدق» برای رد هر گونه امتیاز به خارجی ها

تسلیت رییس سازمان تبلیغات به مردم همدان

رشادت های سردار سلگی مشعل هدایت نسل های امروز و فردا است

پیکر مطهر شهید سلگی بدون آیین تشییع در زادگاهش آرام می گیرد

پلوسی از نظارت نمایندگان بر عملکرد دولت آمریکا در مقابله با کرونا خبر داد

خطر کرونا هنوز تهران را تهدید می کند

تعطیلی کتابخانه های کهگیلویه وبویراحمد تا 22 فروردین

خبرنگاران لرستان نسبت به ثبت نام دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند

وزیر کشور: فاصله گذاری اجتماعی تا کشف دارو ادامه می یابد

فرمانده کل سپاه شهادت سردار سلگی را تبریک و تسلیت گفت

چرا چراغ چک خودرو روشن شده است؟

وزیر کشور: فاصله گذاری اجتماعی تا کشف دارو ادامه می یابد

فیلم | طلبه هایی که برای پرستاران جشن تولد گرفتند

غریب آبادی: آژانس تجهیزات تشخیص سریع کرونا در اختیار ایران قرار می دهد

زالی: خطر کرونا هنوز تهران را تهدید می کند

فیلم لحظه اعلام شهادت سردار قاسم سلیمانی و واکنش زائران حرم رضوی

علی لاریجانی کرونا گرفت / اطلاعیه روابط عمومی قوه مقننه درباره وضعیت رییس مجلس

افزایش شیوع کرونا هنوز مردم کردستان را تهدید می کند

ایران ناقل اصلی ویروس کرونا در جهان نیست

فرمانده کل سپاه پاسداران شهادت سردار سلگی را تسلیت گفت

گام های استوار ستادهای مردمی برای مقابله با ویرس کرونا

سیزده به در؛ روز تنهایی کرونا

علی لاریجانی به کرونا مبتلا شد

مصاحبه اشکان خطیبی با ریحانه پارسا و علیرضا بیرانوند + لینک دانلود

صحبت های مهدی طارمی در مورد حاشیه او با سحر قریشی ! + لینک دانلود

مجلس نسبت به وضعیت معیشتی مردم در بحران کرونا بی تفاوت نیست

واکنش سحر قریشی و مهدی طارمی به خبر ازدواجشان! + لینک دانلود

آخرین وضعیت کرونا در تهران

توزیع بسته حمایتی بین کارگران در بحران کرونا

سردار سلامی: رشادت های درس آموز سردار سلگی هرگز فراموش نمی شود

استاندار لرستان از همکاری مردم در روز طبیعت تقدیر کرد

گزارش ویدئویی تسنیم| ایجاد سنگر خدمت رسانی جبهه سلامت سردار بصیر توسط سپاهیان فریدونکنار

طلاب جهادی در کنار جهادگران عرصه سلامت باعث افتخار شدند

زندانیان البرز که کمتر از 4ماه از حبس آن ها باقی مانده بود آزاد شدند

آخرین اخبار از ماجرای ازدواج سحر قریشی و مهدی طارمی + لینک دانلود

واکنش توییتری محمد مهاجری به اظهارات فرمانده انتظامی تهران /مرخصی زندانیان بخاطر شیوع کرونا رفتار درست قوه قضاییه بوده است

علی لاریجانی به ویروس کرونا مبتلا شد / رییس مجلس هم اکنون در قرنطینه است

علی لاریجانی به کرونا مبتلا شد

روحانی: ممکن است کرونا تا آخرسال با ما باشد / برای بعد از 20 فروردین، یکشنبه تصمیم نهایی را خواهیم گرفت

زیارت نیابتی حضرت معصومه (س)

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از استاندار البرز تقدیر کرد

علی لاریجانی مبتلا به کرونا شد

700 تیم مشفول گندزدایی معابر عمومی در یزد هستند

فضای مجازی ظرفیت مهمی در برگزاری آیین های نیمه شعبان است

ویژگی های نمایندگان مردم از دیدگاه امام و رهبری

ویژگی های نمایندگان مردم از دیدگاه امام و رهبری