مطالب مرتبط:
امام جمعه بوشهر: مردم نمایندگان در تراز جامعه اسلامی برای مجلس انتخاب کنند
امام جمعه بوشهر: مردم نمایندگان در تراز جامعه اسلامی برای مجلس انتخاب کنند
ائتلاف پیروان امام و رهبری قم: مشارکت در انتخابات ضرورتی مضاعف یافته است
ویژگی محبوب ترین افراد از منظر امام علی(ع)
انتخابات در ایران از ویژگی های نظام مردم سالاری اسلامی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 08:252020-02-17سياسي

ویژگی های نمایندگان مردم از دیدگاه امام و رهبری


پس از اتمام فرصت تبلیغات داوطلبان برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، این مردم ایران هستند که کمتر از یک روز فرصت خواهند داشت تا با بصیرت و بینش خود افراد صالح و کارآمدی را برای مجلس انتخاب کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، با نگاهی به فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و همینطور مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای می توان این انتخاب دقیق تر انجام داد.

توجه به فرمایشات امام و رهبری می تواند نقشه راه ما برای انتخاب نماینده اصلح و انقلابی باشد.

ویژگی های نماینده اصلح از دیدگاه امام خمینی (ره) امام خمینی (ره) درباره معیار انتخاب وکیل اصلح برای مجلس فرموده اند: اگر انتخاب اصلح برای مسلمان‏ هاست، کی و از کجاست مطرح نیست، از هر گروهی باشد، حزب باشد یا غیر حزب، نه حزب اسباب این می شود که غیر آن فاسد، و نه صددرصد حزبی بودن باعث صلاح آنهاست.

و انتخاب اصلح برای مسلمین یعنی انتخاب فردی که تعهد به اسلام و حیثیت آن داشته باشد؛ و همه چیز را بفهمد، چون در مجلس، اسلام تنها کافی نیست، بلکه باید مسلمانی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد، و ممکن است به شما و گروه شما هم مربوط نباشد.

اگر اصلح را انتخاب کردید، کاری اسلامی می کنید و این یک محکی است برای خودتان که تشخیص بدهید انتخاب برای اسلام است، یا برای صلاح خودتان (صحیفه امام / ج 18/ ص 197) ایشان در مورد از جنس مردم بودن نمایندگان می فرمایند: توجه داشته باشند رییس جمهوری و وکلای مجلس از طبقه ای باشند؛ که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه داران و زمین خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی توانند بفهمند.

(صحیفه امام / ج 21 / ص 422) ایشان نترس بودن را از دیگر ویژگی های نماینده مجلس می خوانند و می فرمایند: کسانی را که انتخاب می کنید باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند، باید بایستند و مقابله کنند.

(صحیفه امام / ج 18/ ص 276) امام (ره) در جایی دیگر در مورد متدین بودن نماینده فرمودند: باید خودتان تشخیص بدهید که آدم صحیحی است تا اینکه بتوانید رأی بدهید.

مجرد اینکه این آدم یک آدم خوبی است خیلی، اول وقت نمازش را می خواند و نماز شب می خواند.

این برای مجلس کفایت نمی کند.

مجلس اشخاص سیاسی لازم دارد، اشخاص اقتصاددان لازم دارد، اشخاص سیاستمدار لازم دارد، اشخاص مطلع بر اوضاع جهان لازم دارد.

باید تعهد به اسلام باشد و موافقت با جمهوری اسلامی باشد لکن این مسائل هم باشد.

در یک مجلس باید همه چیز باشد در این کمیسیون های مجلس از امور ارتشی و کشاورزی و اقتصاد و همه چیز بحث می شود، باید مطلع باشند اینها.

آنهایی که در این کمیسیون ها هستند باید اشخاصی باشد در بینشان که عالم به اقتصاد باشد، عالم به امور کشاورزی باشد، عالم به امور اداری باشد، عالم به مسائل جهانی باشد.

مجلس می خواهد ایران را در مقابل جهان اداره کند، مجلس یک چیزی نیست که بخواهد ایران را در مقابل خودش درست بکند.

(صحیفه امام / ج 18/ ص 284) ویژگی های نماینده اصلح از دیدگاه مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای نیز در 28 فروردین سال 1375 در این زمینه می فرمایند: اینکه ما این همه روی تدیّن تکیه می کنیم، برای این است.

عزیزان من! وابستگی از لاابالی گری دینی حاصل می شود.

نه اینکه هر کس متدیّن نیست، وابسته است؛ نه.

بالاخره انگیزه های گوناگونی وجود دارد.

اما کسی که متدیّن است، یک مانع اضافه برای وابسته شدن دارد.

این خیلی مهم است.

شنیده ام بعضی در حول و حوش مرحله اوّل انتخابات، گفته بودند فلانی- شاید اسم ما را هم نیاورده بودند- یا برخی دیگر این قدر روی تدیّن تکیه می کنند، چه اهمیتی دارد؟ باید آدم های متخصّص به مجلس راه پیدا کنند.

دکترها و مهندس ها به مجلس بروند و مملکت را اداره کنند! این، اشتباه است.

نه این که برای مجلس، متخصّص لازم نیست.

چرا؛ برای مجلس، متخصّص لازم است.

ولی ما امروز تخصّص کم نداریم.

عرض من این است که: ای ملت ایران! بین همین مهندس ها و دکترها، میان همین متخصّص ها و کارشناس ها، بگردید متدیّن ها را انتخاب کنید! به صرف ادّعا، اکتفا نکنید.

فردی را که می ‏خواهید برگزینید، باید متدیّن باشد.

متدیّن که شد، آن وقت انسان احساس خاطر جمعی می کند.

ایشان 10 آذرماه 98 نیز در ابتدای جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم (ص) خطاب به جناب ابوذر و با اشاره به توان مدیریتی نماینده فرمودند: حالا آن حرفی که حضرت می خواهد به ابوذر بزند چیست؟ اِنّی اَراکَ ضَعیفاً من جنابعالی را در مدیریّت، ضعیف می بینم.

خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی سبیل الله، رُک گو، و آسمان بر راست گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.

فَلاتُؤَمَّرَنَّ عَلی اِثنَین حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریّت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریّت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی توانی کار آنها را به سامان برسانی.

این، درس برای ما ها است.

ما - حالا همه ما نه؛ بعضی مان این جوری هستیم - به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم می دوزیم که برویم آنجا! خب، شما اوّل نگاه کن ببین می توانی یا نمی توانی.

حالا بحث اسم نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا می روند! خب، شما که می خواهی بروی آنجا، آنجا سوال دارد؛ این توانایی ای که خدا به من و شما می دهد، کنارش مسئولیّت هست.

این [مطلبی] که عرض می کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است.

شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسئولیّتی دارند، همین جور.

هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد، می توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

رهبر معظم انقلاب 22 اسفند 1386 در دیدار اقشار مختلف مردم دوری از فساد را از دیگر ویژگی های نماینده مجلس خواندند و فرمودند: شما که می خواهید بروید پای صندوق رأی و رأی بدهید، هدف تان این باشد که یک مجلسی تشکیل بشود پایبند به همین مبانی انقلاب و ارزش های انقلاب.

نماینده، متدین، امین، معتقد به عدالت اجتماعی- استقرار عدالت در سرتاسر کشور- متنفر از فساد در هر بخشی و در هر طبقه ای از طبقات مسئولین، معتقد به عزت جمهوری اسلامی؛ مجلس باید یک چنین مجلسی باشد.

ما هفت دوره مجلس شورای اسلامی را گذراندیم.

در مجلس شورای اسلامی گاهی اتفاق افتاده است که کسانی آمده اند که با اسم اسلامی برای این مجلس مخالفت کرده اند! در دوره اول که بحث این بود که اسم مجلس چه باشد- که آمده بود مجلس شورای اسلامی - یک عده ای ایستادند که نه، اسلامی نباشد! خوب، این نماینده ملت ایران نیست.

ملت ایران برای اسلام این فداکاری ها را کرده است.

ملت ایران عظمت خود را، عزت خود را، اقتدار خود را، آسایش و رفاه خود را در اسلام جست وجو می کند.

یک عده ای پیدا شدند که با اسم اسلامی برای مجلس مخالفت کردند! خوب، این مطلوب نیست.

رهبر انقلاب 8 خرداد 1374 در دیدار نمایندگان مجلس، حفظ عزت و اقتدار کشور را دیگر ویژگی نمایندگان مجلس می خوانند و می فرمایند: نماینده مجلس، چون نماینده این ملت عزیز است، باید عزّت این ملت را حفظ کند.

بالاخره انتساب به یک جای بالا و بزرگ، اقتضائاتی دارد… خوب؛ ما نماینده ملتی هستیم که حقاً و انصافاً مصداق آیه شریفه کنتم خیر امّهًْ اخرجت للناس است.

اگر ملت های مظلوم دنیا بخواهند به کارنامه یک ملت نگاه کنند و نیرو بگیرند؛ احساس عزّت و شرف کنند و درس بگیرند، باید به این ملت نگاه کنند.

این، ملتی است که مادرِ چهار شهیدش، احساس افتخار می کند که چهار شهید در راه خدا داده است.

این، ملتی است که جانباز و آزاده اش که ده، دوازده سال در زندان دشمن مانده است، به خاطر سربازیِ اسلام و قرآن، احساس افتخار می کند.

رهبر انقلاب خردادماه سال 1385 در دیدار با نمایندگان مجلس در خصوص اینکه وعده ها و شعارها باید متناسب باهم باشند می فرمایند: نمایندگان مجلس باید به گونه ای عمل کنند که از عملکرد آنان همان شعارهایی که مردم برای آنها رأی دادند، تداعی شود.

رهبر معظم انقلاب 8 خرداد سال 1392 در مورد حس احساس مسئولیت نمایندگان فرمودند: یک مسئله دیگر- همان طور که عرض کردیم- این است که رفتار نمایندگان در تربیت جامعه و سوق دادن جامعه به این طرف و آن طرف مؤثر است.

اگر تقوا و امانت و اخلاق و احساس مسئولیت و نشاط کار، در مجلس دیده شود، این در جامعه اثر می گذارد؛ در درجه اول مردم را نسبت به نمایندگان مجلس علاقه مند و خوشبین و متعهد می کند، در درجه بعد رفتار آنها را به رفتار این نمایندگان عزیز- که خوب قله هستند، چهره هستند، برجسته هستند- نزدیک می کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی 22 اسفند 1386 نیز در دیدار اقشار مختلف مردم در مورد اینکه نماینده باید مرزبندی روشنی با دشمن داشته باشد تصریح کردند: پایبندی او باید به اسلام باشد، پایبندی او به عدالت باشد، پایبندی او به منافع ملی باشد، مرز او با دشمن مرز مشخصی باشد.

… بعضی، از دشمن رودربایستی دارند؛ بعضی، ملاحظه دشمن را می کنند.

ملاحظه ملت را باید کرد، ملاحظه‏ خدا را باید کرد، نه ملاحظه‏ دشمن را.

دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنی، هرچه عقب بنشینی، او جلو می آید.

اگر خاکریز شما در مقابل دشمن خاکریز مستحکمی نباشد، او نفوذ می کند.

دشمنان این را می خواهند.

یکی از شاخص ها همین است.

مردم در هر جای کشور هستند، به این شاخص توجه کنند آن کسانی که مرزشان با دشمن و دست‏ نشاندگان دشمن مرز کم‏رنگی است، این ها برای ورود به مجلس اصلح نیستند.

کسانی باید باشند که مرز روشنی با دشمن داشته باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای در 6 خرداد 1383 در مورد ساده زیستی می فرمایند: ساده زیستی و پرهیز از اسراف و پرهیز از هزینه کردن بیت المال در امور شخصی و غیرضروری، شرط لازم برای حفظ پیوند حقیقی با مردم است.

ترویج فرهنگ اشرافی گری و تجمّل و سفرهای پرهزینه و بیهوده خارجی از کیسه مردم، دور از شأن نمایندگی و عامل گسیخته شدن پیوند نماینده با مردم است.


کلید واژه ها: انتخاب - امام خمینی - نماینده اصلح - حضرت آیت الله خامنه ای - امام - رهبر - آیت الله خامنه ای - رهبری - خمینی - حضرت امام خمینی - نماینده - انتخابات مجلس - یازدهمین دوره - دیدگاه - مجلس - انقلاب - انتخاب اصلح - ویژگی - مردم ایران - نمایندگان - حضرت امام - داوطلبان - توان - یازدهمین - فرصت - انتخابات - مردم - نقشه راه - آیت الله - خامنه ای

آخرین اخبار سرویس:
تماس تلفنی آیت الله جنتی و کدخدایی با لاریجانی در پی ابتلایش به کرونا

مرگ در پاریس، از صادق هدایت تا کیومرث درمبخش

تروریست در سمت وزیر خارجه

مجری صداوسیما کرونا را شکست داد + عکس

آیت الله جنتی و کدخدایی برای لاریجانی آرزوی سلامتی کردند

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ پرداخت بخشی از بدهی دولت با واگذاری املاک و سهام

شوشتری معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی شد

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

پویش جوانان فریدونشهری برای مقابله با کرونا

پیام کادر درمانی کانادا به مردم + عکس

استغاثه 4 قاره جهان در شب نیمه شعبان

نیروی مقاومت بسیج کاشان دارای یک بدنه دلسوز و مقاوم است

خادمان هیأت، خادمان مردم هستند

قرنطینه متفا وت سفیر چین در ایران! + عکس

مردم باید حاکمیت را در بهبود بخشیدن شرایط کمک کنند

سرکرده شاخه خراسان داعش دستگیر شد

محموله جدید کمک های چین امشب به ایران ارسال می شود

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

فتوای آیت الله صانعی در مورد روزه داری در ایام کرونا

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا از مرز 15 هزار نفر گذشت

نمایی جالب از ماهیگیری دو بچه خرس

مراسم سالگرد مرحوم آیت الله باریک بین (ره) برگزار نمی شود

روحانی درگذشت پدر شهیدان کرمی را تسلیت گفت

هشدار امام جمعه لواسان نسبت به انتخاب شهردار

اطلاعیه سازمان ثبت احوال کشور در خصوص شایعات مربوط به هک شدن اطلاعات هویتی شهروندان

بابت همه چیز بودجه اختصاص می دهند اِلا «قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری»/ همکاران ما در 25 سالگی شهید شدند

مرحله دوم غربالگری بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

تدابیر ویژه ای برای کاهش درآمد شهرداری های استان سمنان اندیشیده شود

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ پرداخت بخشی از بدهی دولت با واگذاری املاک و سهام

کارگاه های تولیدی در استان لرستان حمایت و تقویت شوند

تعمیق و نهادینه سازی مناسک شاد دینی

عملکرد بسیجیان در مبارزه با کرونا چشمگیر بوده است

اعمال مجازات های بازدارنده برای فک کنندگان پلمب

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

طرح خودکفایی استان ها در تولید کالا های اساسی

طرح قرنطینه کامل و یک ماهه کشور در مجلس

پمپئو تروریست سازمان سیا است

استاندار فارس: برای کاستن از آسیب های ناشی از کرونا در حوزه اقتصادی تلاش شود

تحقق «رونق تولید» در سال 98و عزم راسخ برای «جهش تولید» در سال

ماجرای هک سایت وزارت بهداشت چه بود؟

نامه آیت الله اعرافی به پاپ فرانسیس: مقابله با این چالش و سایر بحران های معاصر مستلزم همکاری های بین المللی و مقابله همه جانبه است

تکمیل 80 درصد کاروان های اهل سنت برای تشرف به حج

تفاهم نامه ای بین پلیس بین الملل ناجا و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه امضا شد

استاندار فارس: برای کاستن از آسیب های ناشی از کرونا در حوزه اقتصادی تلاش شود

3000 بسته معیشتی توسط پویش نذر همدلی مسجد جمکران در مناطق محروم قم توزیع می شود

لزوم تداوم اقدامات پیشگیرانه برعلیه کرونا در سلسله

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

پیام تبریک روز جوان ( ولادت حضرت علی اکبر ) + تصاویر

طرح خودکفایی استان ها در تولید کالا های اساسی

آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا

آیت الله بهشتی: جهش تولید با بهره گیری از ظرفیت عظیم نسل جوان محقق می شود

آرزوی سلامتی آیت الله نوری همدانی برای رییس مجلس

افتتاح مرکز 100 تختخوابی نداجا ویژه بیماران کرونایی در بندرعباس از دریچه دوربین تسنیم

نماز اول وقت مهم ترین اولویت زندگی شهید کارگر

شوشتری معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی شد

فرمانده سپاه اصفهان: مردم و بسیجیان در مبارزه با کرونا سربلند بیرون آمدند

هشدار امام جمعه لواسانات نسبت به انتخاب شهردار

پاسخ دستیار لاریجانی به اتهام زنی وزیر خارجه آمریکا علیه دیپلمات های ایران

راهکار ریشه ای جهش در کاهش فساد اقتصادی

پیشنهاد کتاب برای شب های قرنطینه کرونایی: «خنده زار»؛ روایتی متفاوت از پیروزی انقلاب اسلامی ایران

«سارا و نیکا»ی پایتخت با سبیل های عمو ارسطو/ عکس

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

4800 خانواده مددجوی کمیته امداد از سیل کرمان آسیب دیدند

آموزش طراحی وب سایت بدون کدنویسی جلسه چهارم + لینک دانلود

آهنگ جدید علی یاسینی تبر از سایت مود موزیک + لینک دانلود

اززحمات بی وقفه و شبانه روزی پزشکان و پرستاران در امردرمان بیماران شهرستان بابل تقدیر و تشکر می نمایم

هماهنگی و مدیریت اقدامات مردمی و جهادی لازم و ضروری است

سم پاشی علیه بیماری خطرناک زنگ زرد گندم بایستی مورد توجه کشاورزان باشد

مردم بدون هیچ چشمداشتی یک گام جلوتر از مسئولین در زمان شیوع کرونا بودند

تماس تلفنی حضرت آیت الله نوری همدانی با رییس مجلس شورای اسلامی

شهید سردار سلگی تا پای جان در برابر دشمن ایستاد

تجمع کرونایی دستفروشان در قرچک/ فرمانداری: برخورد می کنیم!

یک پیشنهاد به ستاد ملی کرونا درباره اجاره واحد های صنفی

امیرعبدالهیان: تروریست های سیا در سمت وزیر خارجه و دیپلمات قرار گرفته اند

تلاش کادر درمان برای حفظ جان مردم هیچوقت فراموش نمی شود

طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور تقدیم هیات رییسه مجلس شد

آهنگ جدید علی یاسینی تبر + لینک دانلود

دانلود آهنگ علی یاسینی به نام تبر + لینک دانلود

تسلیت شخصیت های کشوری و لشگری به رهبر انقلاب بمناسبت شهادت میرزا محمد سلگی

فرمانده سپاه اصفهان: نظام از امتحان کرونا موفق بیرون آمده است

بازدید رییس مرکز از قرارگاه مردمی مدافعان سلامت

1.5میلیارد تومان بین خانواده های آسیب دیده ناشی از کرونا توزیع شد

مدیران کل کمیته امداد گلستان و ایلام منصوب شدند

راه رسیدن به فلسفه حاکم بر ارگانیسم های طبیعت

یادداشت رسیده | من فوروارد می کنم، پس هستم

با استناد به بخشنامه آزادی زندانیان سیاسی آزاد شدم

اجرای پروژه راه آهن رشت انزلی با رعایت مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا

جمع آوری امضا برای آزادی تهیه کننده نامدار شهرزاد

الزرفی: با سردار قاآنی دیدار نکردم

محمدرضا خاتمی از بیمارستان مرخص شد

1.5 میلیارد تومان بین خانواده های آسیب دیده از کرونا توزیع شد

اقتصاد وابسته، اقتصاد شکست خورده

السیسی: آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا

محمد رضا اردستانی فرمانده سپاه استان تهران در میان جهادگران ورامین

السیسی: آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا

قدردانی رییس رسانه ملی از مجاهدت همکاران سخت کوش این رسانه

تسلیت آیت الله نمازی به جامعه پزشکی کاشان

سرهنگ پاسدار کریم اکبری فرمانده سپاه کاشان شد

همه شبِ نیمه شعبان برای پایان کرونا دست به دعا بردارند

ویژگی های نمایندگان مردم از دیدگاه امام و رهبری

ویژگی های نمایندگان مردم از دیدگاه امام و رهبری