مطالب مرتبط:
قربانیان ویروس کرونا در چین افزایش یافت
هر 1 ساعت بی تحرکی در نوجوانی، احتمالِ افسردگی را تا 10 درصد افزایش می دهد
قیمت نفت افزایش یافت
افزایش 74 درصدی صادرات چای هند به ایران
شمار نامزدهای تایید صلاحیت شده آبادان به 23 نفر افزایش یافت
-56 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 بهمن 1398 ساعت 10:562020-02-14اقتصادي

صادرات به اوراسیا 50 درصد افزایش یافت


صادرات ما به اوراسیا در طول سه ماه گذشته 50 درصد افزایش یافته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"، رضا رحمانی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استانی و کشوری در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی در خصوص ارتباط صنعت و تجارت اظهار کرد: من صنعت، معدن و تجارت را در یک زنجیره می بینم، امسال بحث صادرات یکی از پیش ران های تولید است، ما باید صادرات را جدی بگیریم چرا که می گوییم تولید با دو بال پرواز می کند، یکی فناوری و دیگری صادرات.

در کشورهایی که پیشرفت کرده اند صادرات جدی گرفته شده است.

افزایش 21 درصدی صادرات استان خراسان رضویوی ادامه داد: یکی از هفت محوری که وزارت صمت به عنوان راهبرد اساسی خود اعلام کرده، صادرات است.

در ده ماهه اول سال صادرات افزایشی داشتیم و استان خراسان رضوی 21 درصد و کشور 18 درصد افزایش وزنی صادرات داشته است، البته چون گمرک مبنای محاسبات را عوض کرده و پایه را حدود 30 درصد کاهش داده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ما در امسال نه تنها افزایش صادرات داشتیم بلکه افزایش در تولید هم داشتیم.

در ده ماهه سال 98 بیشتر تولیدات ما نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

حدود 44 قلم کالا را به عنوان محصول منتخب در وزارت خانه رصد می کنیم و بیش از دو سوم آنها در این ده افزایشی بوده است.

علاوه بر این، صد قلم کالا را هم در بازار رصد می کنیم.

رشد منفی 12 درصدی تولید در پایان سال 97رحمانی خاطرنشان کرد: بنابر گزارش بانک مرکزی رشد تولید در ابتدای سال 97 روند کاهشی داشته است و در انتهای سال 97 به منفی 12 درصد رسیده است در این جا است که تحریم کنندگان ما تحلیل می کردند که صنعت ما تعطیل می شود.

رشد مثبت تولید در سال 98وی درخصوص روند صعودی صادرات در امسال افزود: رشد منفی دوازده درصدی انتهای سال 97 تولید صنعتی و 230 شرکت بورسی ما که نصف تولید را از نظر حجمی در اختیار دارد، در تیر امسال به منفی پنج، مرداد منفی 4.

5، شهریور منفی 3.

6، آبان منفی سه، آذر دو درصد مثبت و در دی ماه به 2.

3 درصد مثبت رسیده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در عرصه تولید با وجود اینکه تولیدکنندگان استان خراسان رضوی مشکلات ناشی از تحریم و هزینه های انطباق پول و از این موارد داشتند هیچ گونه مشکلی ایجاد نکردند و نتیجه خروجی این است که می بینیم.

فعالیت مجدد 100 واحد در استان خراسان رضویرحمانی درخصوص راهبرد وزارت عنوان کرد: راهبرد اول ما حفظ تولید و به تبع آن حفظ اشتغال موجود است در کنار این چند برنامه دیگر هم داریم از جمله فعالسازی ظرفیتی از واحدها که فعال نیست، فعالسازی واحدهای راکد که طبق گزارش آقای رسولیان( معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار) فقط در استان خراسان رضوی 100 واحد دوباره فعال شده است و این آمار در کل کشور بیش از 1500 واحد است.

وی تصریح کرد: کار دیگری که ما امسال انجام داده ایم، خودکفایی بوده است چراکه ما در برخی زمینه ها به هر دلیلی وابستگی های بعضا خطرناکی داریم، مانند وابستگی که در الکترود گرافیتی داریم؛ الکترود گرافیتی دو، سه بار تحریم می شود که البته بخشی از تحریم های چندگانه عملیات روانی است تا فعالان را دلسرد کنند مگر فولاد ما تحریم نبود؟ اما امسال 6.

5 درصد افزایش تولید داشتیم و در صادرات برخلاف میل باطنی برای تنظیم بازار "داخلی و برای اینکه واحدهای داخلی با مشکل مواجه می شوند، مجبور شدیم محدودیت ایجاد کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: مهم ترین قسمت وابستگی ما همین الکترود بود که در صنعت فولاد بسیار مهم است و ما اکنون در صنعت فولاد به نسبت خودکفاییم، می توانیم بگوییم که فولادساز هستیم و از طراحی تا ساخت تجهیزات و قطعات را خودمان توان انجام آن را داریم که این یک مورد یعنی همین الکترود گرافیتی گلوگاه شده بود که ما برای این تحریم ها از قبل تدبیر داشتیم و این تحریم اثری ندارد چراکه بیش از دو سال مصرف واحدها تهیه شده بود.

احداث کارخانه مونتاژ الکترود گرافیتی برای نخستین بار در کشوررحمانی افزود: امروز پس از بیش از 20 سال کارخانه الکترود گرافیتی را احداث می کنیم و خوشبختانه کارخانه مونتاژ الکترود در حال احداث است و تا سه، چهار ماه آینده خط آن افتتاح می شود.

ماده اولیه الکترود کوک سوزنی است و با وزارت نفت قراردادی بسته ایم و در شرایط عادی این از مواردی است که رسانه ها باید روی آن مانور بدهند، یک میلیارد دلار ارزش این قرارداد خواهد بود.

وی درخصوص تفاهم با وزارت نفت اضافه کرد: ما با وزارت نفت تفاهم کردیم که دو پالایشگاه های آنها و سه یا چهار شرکت ها از ما، فولاد یا آلومینیوم روی این سرمایه گذاری کرده اند تا تولید انجام شود و ما نیاز خود را تولید کنیم تا هم نیاز صنعت آلومینیوم و هم فولاد برای ساخت الکترود گرافیتی رفع شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلاتی که در سال گذشته در لاستیک کامیون وجود داشت، بیان کرد: سال گذشته 30 درصد لاستیک کامیون تولید داخل بود و امسال با افتتاحی که اخیرا انجام دادیم به 55 درصد رسیدیم و چهار طرح هم در مسیر داریم که از 10 تا 60 درصد پیشرفت داشته اند و در شهرهای مختلفی هستند که اگر به بهره برداری برسند ما بیش از مصرف تولید خواهیم داشت.

در پارچه وابستگی زیادی داریمرحمانی عنوان کرد: ما در پارچه نیز مشکل داریم.

از اولویت های ما صنعت نساجی به ویژه در حوزه پارچه است چراکه در تولید پوشاک وضعیت ما خوب است و بیش از 90 درصد نیاز خودمان را می توانیم تولید کنیم اما در پارچه این وابستگی بیشتر است به عنوان مثال در چادر مشکی که بدترین وابستگی را در بین پارچه ها به خود اختصاص می دهد در حالی که نیاز ما 90 میلیون متر است نزدیک 90 درصد آن وارداتی است اما این در گذشته بوده است و به زودی واحدی با ظرفیت 30 میلیون متر در یکی از استان ها به بهره برداری می رسد، یک واحد 50 میلیونی هم با مشارکت سرمایه گذار خارجی در دست احداث داریم و یکی، دو واحد را نیز تشویق کردیم که تولید خود را عوض کردند.

وی درخصوص رفع نیازمندی صنعت آلومینیوم به خارج از کشور گفت: آلومینیوم ما به آلومینا وابسته بوده است و ما در آن جا مشکل داشتیم.

آلومینا در پوسته زمین به دو صورت بوکسیت یا نفلین است.

بیش از 85 درصد آلومینا در دنیا بوکسیت است، ما در ایران منابع بوکسیت کمی داریم اما منابع نفلین ما بسیار زیاد است.

جوانان ایرانی به این فناوری دست پیدا کردند.

آلومینیوم جنوب با ظرفیت تولید 300 هزار تنوزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ما آلومینیوم جنوب را به زودی افتتاح خواهیم کرد که بالای یک میلیارد دلار "سرمایه گذاری شده است و 300 هزار تن آلومینوم تولید خواهد کرد و تولید ما را دوبرابر خواهد کرد.

رحمانی در خصوص سیاست تفویض تصریح کرد: تفویض اختیار همواره یکی از مباحث مدیریتی است و به عبارتی یکی از ابزارهای مدیر تفویض است و اگر یک مدیر تفویض نمی کند به مدیریت او باید شک شود.

در دوره تحریم برای مقابله با آن باید چند مورد را انجام دهیم اول توجه به مردمی که در این راه فعال است و یکی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی هم مردمی شدن است و دومین مطلب تفویض است و سومین مورد تسهیل امور است.

وی اضافه کرد: استان خراسان رضوی از منظر موقعیت جغرافیایی، ظرفیت جمعیتی، اقتصادی، فعالان و مجموعه مدیریتی خوب و هماهنگ شرایط خوبی دارد و این ایجاب می کند که تفویض انجام شود هرجا که قانون اجازه بدهد ما اختیارات را به استان تفویض می کنیم و با توجه به ظرفیتی که ریاست سازمان صمت استان خراسان رضوی دارد ما همه اختیارات را به استان تفویض می کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ملاحظات لازم درصورت تفویض اختیار، افزود: وقتی تفویض اختیار صورت می گیرد باید یک سری ملاحظات انجام شود که مثلا باید بازار مردم را هم در نظر بگیریم و نباید همه چیز را به هر نحوی صادر کنیم، باید از ظرفیت مازاد برای صادرات استفاده کرد و باید برای کالاهای پرمصرف مردم ملاحظه کرد.

تخفیف تعرفه در 503 مورد از سوی اوراسیارحمانی در خصوص عضویت ایران در اوراسیا بیان کرد: ما در اوراسیا به مدت سه سال عضو موقت شده ایم و این حاصل چند سال مذاکره بوده و این عضویت از پنج آبان امسال اجرایی شده است.

اوراسیا به ما در 503 ردیف تعرفه تخفیف داده است.

استان های شمالی اعم از گیلان مازندران و آذربایجان شرقی در این زمینه خوب عمل کرده اند.

بیشتر اقلام که مورد تخفیف قرار گرفته اند اکثرا آن هایی هستند که ما می توانیم صادر کنیم و مازاد ظرفیت هم داریم.

وی افزود: در 380 مورد هم ما به آنها تخفیف تعرفه داده ایم که میانگین تخفیفی که به ما داده اند 56 درصد و میانگین تخفیف ما به آنها 32 درصد است.

در برخی موارد مانند کل فصل مربوط به فرش و گلیم یا انواع میوه، پسته، خرما، کشمش، ظروف شیشه ای و مواد شوینده و مواردی دیگر به ما تعرفه صفر داده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای صادرات به کشورهای اوراسیا گفت: صادرات نیازمند کیفیت و برنامه ریزی است.

27 میلیارددلار از وارداتی که در سال 2008 به اوراسیا انجام شده از اقلام تخفیفی به ایران است و جالب است که ایران در این اقلام صادرات ناچیزی داشته است این 27 میلیارد باید در استان آنالیز شود که کدام اقلام را می توان صادر کرد و فقط باید به تنظیم بازار دقت شود.

از طرفی تولید و از طرف دیگر بازار "مردم برای ما اولویت است.

رشد 50 درصدی صادرات به اوراسیارحمانی در خصوص رشد صادرات به اوراسیا اضافه کرد: در همین سه، چهار ماه 50 درصد رشد صادرات به اوراسیا داشتیم.

صادرات آنها به ما 0.

8 درصد رشد داشته است و این نشان می دهد که این موافقت نامه به نفع ما بوده ما حتی در آن جا اقلام ممنوعه ای که برای صادرات داشتیم لحاظ نکردیم اما این موارد رصد می شود و به دوستان هم گفتیم که اگر موردی وجود دارد که در بازار داخل تاثیر دارد به ما بگویید.

وی با اشاره به چین به عنوان یک فرصت نو برای صادرکنندگان تصریح کرد: چین برای ما یک فرصت جدید است.

ما اخیرا به نمایشگاه واردات چین رفته بودیم و آنها 2000 میلیارد دلار واردات دارند و ما را به عنوان مهمان ویژه دعوت کرده بودند تا به ما بگویند که به آن جا صادرات انجام دهیم.

از مجموع واردات آنها در 700 میلیارد دلار ما ظرفیت واردات را داریم نه اینکه ظرفیت تامین 700 میلیارد را داشته باشیم اما ظرفیت صادرات در آن محصولات را داریم و من مسوولیت برنامه ریزی برای این قسمت را به اتاق بازرگانی دادم تا از این ظرفیت استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: وارداتی که صنعت دارد از صادراتی است که واحدها انجام می دهند البته متاسفانه سهم بخش خصوصی واقعی خیلی کم است البته اگر مس و فولاد و این ها را خصوصی حساب کنیم که بنابر قانون تجارت خصوصی هستند، این سهم زیاد می شود اما در واقع خصوصی نیستند و به آنها شبه دولتی گفته می شود اما به نظر من عملا دولتی هستند.

 ارزما را پتروشیمی، فولاد و مس می آورد و متاسفانه باقی صنایع سهم کمی دارند و این به نسبت باید بیشتر شود.

منبع:
کلید واژه ها: صادرات - خراسان رضوی - افزایش - درصد - اتاق بازرگانی خراسان رضوی - استان خراسان - خراسان - صنعت، معدن و تجارت - صادرکنندگان نمونه - استان - اوراسیا - اتاق بازرگانی - رضوی - کشور - یکی از - صادرکنندگان - مراسم تجلیل - تولید - تجارت - رضا رحمانی - وزارت صمت - صنعت - بازرگانی - محاسبات - راهبرد - استانی - پیشرفت - رحمانی - فناوری - ارتباط

آخرین اخبار سرویس:
ربیعی: نیازمند عملکرد یکپارچه در برابر کرونا هستیم

مردم نگران تامین کالاهای مورد نیاز خود نباشند

چگونه آنلاین بلیط بخریم؟ کدام سایت بهتر است؟

نشان تجاری برای محصولات پروتیینی و صنایع دستی عشایر خراسان جنوبی

توزیع 200 بسته معیشتی توسط سپاه در خمیر

آمادگی لازم برای مواجهه با سیلاب احتمالی در استان مرکزی وجود دارد

79 درصد واحدهای مسکونی سیل زده گلستان به مرحله سقف رسیده است

راز افزایش قیمت ها در بازار های سکه و خودرو

رکود جدی بازارهای اقتصادی تحت تاثیر ویروس کرونا

تاکنون خسارت ناشی از بارندگی در استان مرکزی گزارش نشده است

دلار 15800 تومان شد

دادگاه رسیدگی به پرونده جدید گروه عظام

پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری/ سالی 3.6 میلیون با سود صفر |

رکود جدی بازار های اقتصادی تحت تاثیر ویروس کرونا

تخلیه و بارگیری 3 میلیون و 793 هزار تن کالا در بندر امیرآباد

جلسات و همایش های اداری کرمانشاه در هفته آینده کاهش یابد

پول بلیت مسافران کجاست؟

تورم سبد معیشت کارگران 31 درصد تعیین شد

استخدام مدیر پروژه وب سایت مسلط به زبان انگلیسی در تهران

در اطلاع رسانی کرونا با صداقت عمل کردیم

افزایش تجارت خارجی به 79 میلیارد دلار

رویداد بین المللی استارتاپ ویکند صنعت برق

استفاده از قلیان در قهوه خانه ها تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری/ سالی 3.6 میلیون با سود صفر

ابلاغ دستورالعمل قانون تسهیل تسویه بدهکاران بانکی

آغاز پرداخت تسهیلات 1.2 میلیون تومانی خرید به بازنشستگان

راز افزایش قیمت ها در بازار های سکه و طلا و خودرو

330 مرکز درمانی تأمین اجتماعی در خدمت مردم

سازمان هواپیمایی امارات، پروازهای هما را باطل کرد

پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری/ سالی 3.6 میلیون با سود صفر |

ممنوعیت عرضه قلیان در تهران

شرایط استرداد بلیت های هواپیما برای مقابله با کرونا

پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری/ سالی 3.6 میلیون با سود صفر

کاریکاتور/ درمان تب کرونای سکه و دلار!

سنگ چین زندانیان در دره ارغوان

پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری/ سالی 3.6 میلیون با سود صفر

سازمان هواپیمایی امارات، پروازهای هما را باطل کرد

پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری/ سالی 3.6 میلیون با سود صفر

آزادی 22 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد در استان همدان

تولید مواد جدید برای افزایش ظرفیت ذخیره انرژی در باتری ها24

پروازهای فرودگاه تبریز به مقصد استانبول تا اطلاع ثانوی لغو شد

نیروگاه تبریز مکلف به توقف مصرف مازوت شد

افزایش تجارت خارجی به 79 میلیارد دلار

آزادی 22 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد در استان همدان

ثروتمندان جهان در یک روز 139 میلیارد دلار از دست دادند

جزییات استرداد بلیت قطارهای مسافری، بدون کسر هزینه کنسلی

سازمان هواپیمایی امارات، پروازهای هما را باطل کرد

پیگیری هما بابت انجام پرواز دبی و بازگرداندن مسافران ایرانی

اعلام آمادگی واحدهای تولیدی البرز برای تولید مواد ضدعفونی کننده/ لغو نمایشگاه های بهاره

سود خالص شرکت های مدیریتی تاپیکو 2 برابر شد/ رشد 361 درصدی سود نفت پاسارگاد در شش ماهه نخست سال/ شرایط بهتر نفت پاسارگاد در سال 99

طرز تهیه پیراشکی سیب زمینی

20 روش ساده برای صرفه جویی در مصرف آب

اعتبار ضدعفونی مراکز شبانه روزی بهزیستی ایلام تامین شد

ارتقای زیرساخت های گردشگری در ملکان

افزایش 30 برابری تولید مواد ضدعفونی کننده یک شرکت در تبریز

قلیان در تهران ممنوع شد

جزییات استرداد بلیت قطارهای مسافری بدون کسر هزینه کنسلی

500خانوار مددجوی استان دربارشهای ابتدای سال متحمل خسارت شدند

سرمایه گذاری 2 هزار و 500 میلیارد تومانی شرکت ملی مس در خراسان رضوی

سازمان هواپیمایی امارات، پروازهای هما را باطل کرد

انتشار جزییات نسل جدید هیوندای i20 +فیلم

سقوط سنگین بورس های جهانی با رشد نگرانی ازکرونا

اردبیل جزو اولین استان های آغازگر پروژه پلاک کوبی دام در کشور است

با اعلام رسمی Top Employers Institute: هوآوی کارفرمای برتر اروپا در 2020 شد

تولید الکل طبی دراستان اردبیل

پیگیری تعیین تکلیف سهامداران شرکت کربنات کلسیم آهوان

پیگیری هما بابت انجام پرواز دبی و بازگردان مسافران ایرانی

سود خالص شرکت های مدیریتی تاپیکو 2 برابر شد/ رشد 361 درصدی سود نفت پاسارگاد در شش ماهه نخست سال/ شرایط بهتر نفت پاسارگاد در سال 99

استخدام الگوساز (برشکار) خانم و آقا در گیلان

استخدام 7 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

عرضه قلیان در تهران ممنوع شد

حمایت از واحد های تولیدکننده تجهیزات مقابله با کرونا/ ظرفیت تولید به حداکثر برسد

بسته مالی برای 30 هزار خانوار مددجوی استان بوشهر تامین می شود

صادرات ماسک ممنوع شد

استفاده از قلیان در قهوه خانه ها ممنوع شد

ادامه روند مثبت بازار سرمایه تا پایان سال 98

سازمان هواپیمایی امارات، پروازهای هما را باطل کرد

خالد الفالح وزیر وزارتخانه جدید سرمایه گذاری عربستان شد

عرضه قلیان در تهران ممنوع شد

ویروس کرونا مشکلی در تردد کامیون های ترانزیت در مرز دوغارون ایجاد نکرده است

500خانوار مددجوی استان دربارشهای ابتدای سال متحمل خسارت شدند

با وجود هشدار سیل فیلمبرداری ایلدا در لرستان ادامه دارد

چرا ماسک دربرخی از داروخانه ها کمیاب شد؟

شاخص بورس 14 هزار و 778 واحد رشد کرد

تلاش برای بازگرداندن مسافران ایرانی از دبی؛ سازمان هواپیمایی امارات، پروازهای هما را باطل کرد

ممنوعیت استفاده از قلیان در سفره خانه های تهران تا اطلاع ثانوی

بخش جدید کرونا در بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) مشگین شهر راه اندازی شد

شرکت تولید ماسک در مازندران سه شیفته فعالیت می کند

خسارت 115 میلیارد دلاری ویروس کرونا به صنعت گردشگری آسیا

وزارت صمت با تمدید خودکار کارت های بازرگانی تا 29 فروردین موافقت کرد

سندرز در نشست سالانه آیپک شرکت نمی کند

عرضه قلیان در قهوه خانه های پایتخت ممنوع شد

قیمت سکه و ارز + جدول

استخدام وسط کار خانم در شرکت توسعه تجارت فرزانه در گیلان

500 میلیارد ریال از اعتبار مصوب پایاب سد گیوی تخصیص یافت

استخدام نقاش صنعتی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

تعطیلی جمعه بازارهای اصفهان برای جلوگیری از شیوع کرونا

قرارداد پیش فروش و نکاتی که باید بدانیم

مدل سازی گیاهان زراعی برای افزایش تولید و کاهش اثرات منفی

باجه عصر بانک ها در سراسر کشور از شنبه به مدت یک هفته تعطیل شد

صادرات به اوراسیا 50 درصد افزایش یافت

صادرات به اوراسیا 50 درصد افزایش یافت