مطالب مرتبط:
عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه (س) با حضور مقام معظم رهبری
سالروز شهادت شهید «مجید بقایی»
نوحه خوانی میثم مطیعی در شب شهادت حضرت زهرا در حسینیه امام خمینی (ره)
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه(س) در دارالزهرا(س)
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 ساعت 11:062020-01-29سياسي

شهادت سیده نساء العالمین


در عظمت و بزرگی حضرت فاطمه زهرا (س) همین اندازه بس که دوست و دشمن درباره بزرگواری آن بانو سخن می گویند و درباره بزرگی ایشان به سخنان پیامبر (ص) استناد می کنند.

- ": حضرت فاطمه (س) نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار است.

این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است.

این طیف از احادیث، اگرچه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می باشند.

در عظمت و بزرگی حضرت فاطمه زهرا (س) همین اندازه بس که دوست و دشمن درباره بزرگواری آن بانو سخن می گویند و درباره بزرگی ایشان به سخنان پیامبر (ص) استناد می کنند.

    نحوه شهادت حضرت فاطمه الزهرا رویدادهای تلخ، شرایط سخت بیماری و دوری از پدر بیش از پیش شرایط جسمی و وضعیت روحی حضرت زهرا (س) را دشوارتر می کرد، اما حضرت فاطمه (س) با اینکه روز به روز پیکرش آب می شد، هیچ شِکوه ای از بیماری نداشت.

در هنگام یورش حاکمان غاصب به خانه اش، حضرت زهرا (س) به گونه ای میان درب و دیوار آسیب دیدند که علاوه بر صدمه های سخت، جنین ایشان نیز سقط شد و تازیانه های بیشماری بر جان و روح او نشست.

همه این رویدادهای تلخ و دردناک حضرت زهرا (س) را به بستر بیماری کشاند و به شهادت ایشان منجر شد.

حضرت امام حسن مجتبی (ع) در یک مجلس مناظره در حضور معاویه خطاب به مغیره بن شعبه فرمود: انت الذی ضربت فاطمه بنت رسول‏اللَّه صلی اللَّه علیه و آله حتی ادمیتها و القت ما فی بطنها…؛ تو مادرم را زده و مصدوم و مجروح ساختی، تا اینکه او بچه اش را سقط کرد… حضرت امام صادق (ع) با تصریح بیشتر در مورد علت بیماری و شهادت فاطمه (س) می فرمایند: و کان سبب وفات ها ان قنفذا مولی الرجل لکزها بنعل السیف بامره فاسقطت محسنا، و مرضت من ذلک مرضا شدیداً؛ سبب شهادت فاطمه (س) این بود که قنفذ (غلام خلیفه دوم) با غلاف شمشیر او را زده و بچه اش را کشت و مادرم از این جهت به بستر بیماری افتاد.

حضرت فاطمه (س)، به ام ‏سلمه فرمود: برایم آبی آماده کن تا بدان غسل کنم، ام ‏ سلمه آب را آورد و او غسل کرد و جامه پاکی پوشید، دستور داد بسترش را در وسط اتاق بگستراند، به طرف راستش رو به قبله خوابید و دست راستش را زیر صورتش گذاشت.

همچنین در روایت دیگری آمده که: حضرت به اسماً فرمودند: آبی برایم آماده کن، بعد با آن غسل کرده و سپس فرمودند: جامه های جدیدم را به من بده، آنها را پوشیده و فرمودند: بقیه حنوط پدرم را از فلان جا برایم بیاور و زیر سرم بگذار و مرا تنها گذاشته و از اینجا بیرون برو، می خواهم با پروردگارم مناجات کنم.

اسماً می گوید: از اتفاق بیرون شدم و صدای مناجات آن حضرت را می شنیدم، آهسته به طوری که مرا نبیند وارد شدم دیدم دست به سوی آسمان دراز کرده و می گوید: پروردگارا به حق محمد مصطفی و اشتیاقی که به دیدار من داشت، و به شوهرم علی مرتضی و اندوهش بر من و به حسن مجتبی و گریه اش بر من و به حسین شهید و پژمردگی و حسرتش بر من و به دخترانم که پاره تن فاطمه می باشند و غم و اندوهی که بر من دارند، از می خواهم که بر گناهکاران امت محمد ترحم فرمایی و آنان را بیامرزی و به بهشت وارد کنی که تو بزرگوارترین سوال شوندگان و مهربان ترین مهربانانی.

حضرت (س) ادامه داد و گفت: قدری مرا به خود واگذار و بعد مرا بخوان، اگر پاسخ تو را دادم که بسیار خوب و اگر جوابی ندادم بدان که من به سوی پدر خود، (یا پروردگارم) رفتم.

اسماً لحظه ه ای حضرت (س) را به حال خود واگذاشت و بعد صدا زد و جوابی نشنید، صدا زد ای دختر محمد مصطفی، ای دختر گرامی ترین کسی که زنان حمل او را عهده ‏دار شدند، ای دختر بهترین کسی که بر ریگ های زمین پای گذارده، ای دختر کسی که به پروردگارش به فاصله دو تیر کمان و یا کمتر نزدیک شد، اما جوابی نیامد چون جامه را از روی صورت حضرت برداشت، مشاهده کرد از دنیا رخت بر بسته است، خود را به روی حضرت انداخت و در حالی که ایشان را می بوسید، گفت: فاطمه آن هنگام که نزد پدرت رسول خدا رفتی سلام اسماً بنت عمیس را به آن حضرت برسان، آنگاه گریبان چاک زده و از خانه بیرون آمد، حسنین به او رسیده و گفتند: اسماً مادر ما کجا است؟ وی ساکت شد و جوابی نداد، آنان وارد اتاق شده دیدند حضرت دراز کشیده حسین علیه السلام حضرت را تکان داد دید از دنیا رفته است، فرمود: ای برادر خداوند تو را در مصیبت مادر پاداش دهد.

امام حسن مجتبی (ع) خود را روی مادر انداخته و گاهی می بوسید و می گفت: ای مادر با من سخن بگو پیش از آنکه روح از بدنم جدا شود، و حسین جلو آمده و پاهای حضرت را می بوسید و می گفت: ای مادر من پسرت حسینم، پیش از آنکه قلبم منفجر شود و بمیرم با من صحبت کن.

اسماً به آنها گفت: ای فرزندان رسول خدا بروید نزد پدرتان علی علیه السلام او را از مرگ مادرتان خبردار کنید، آن دو از منزل بیرون رفته و صدا می زدند: یا محمداه یا احمداه، امروز که مادرمان از دنیا رفت رحلت تو تجدید شد، بعد به مسجد رفته و علی علیه السلام را خبردار کردند حضرت با شنیدن خبر شهادت فاطمه علیهاالسلام از هوش رفت و با پاشیدن آب بر او به هوش آمد و چنین گفت: ای دختر حضرت محمد به چه کسی تسلیت بگوییم، من همیشه به وسیله تو دلداری داده می شدم، بعد از تو چه کسی موجب دلداری و تسلیت من خواهد شد.

  وصایای زهرا شیخ طوسی و کلینی به سند های معتبر از حضرت امام زین العابدین و امام حسین علیهماالسّلام روایت کرده اند که، چون حضرت فاطمه (علیهاالسّلام) بیمار شد وصیت نمود به حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) که کتمان کند بیماری او را و مردم را بر احوال او مطلع نگرداند و اعلام نکند اَحدی را به مرض او؛ پس حضرت به وصیت اوعمل نموده خود متوجّه بیمارداری او بود و اسماء بنت عمیس آن حضرت را در این امور معاونت می کرد و در این مدت احوال او را پنهان می داشتند از مردم، چون نزدیک وفات آن حضرت شد وصیت فرمود که حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) خود متوجه غسل و تکفین او شود و در شب او را دفن نماید و قبرش را هموار کند؛ پس حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) خود متوجّه غسل و تکفین و امور او گردید و او را در شب دفن کرد و اثر قبر او را محو نمود و، چون خاک قبر آن حضرت را با دست خود فشاند حزن و اندوه آن حضرت هیجان کرد آب دیده های مبارکش بر روی اَنْوَرش جاری شد و رو به قبر حضرت رسالت (صلی اللّه علیه وآله وسلم) گردانید و گفت: اَلسَّلامُ عَلَیک یا رَسُولَ اللّهِ.

  تسبیحات حضرت فاطمه برکاتی که از آن حضرت به ما رسیده از جمله تسبیح معروف آن حضرت (س) است که احادیث در فضیلت آن بسیار است و کافی است آنکه هر که مداومت کند به آن، شقی و بد عاقبت نمی شود، و خواندن آن بعد از هر نمازی بهتر است؛ و کیفیت آن 34 مرتبه اللّهُ اَکبَرُ، 33 مرتبه اَلْحمدُللّه و 33 مرتبه سُبْحانَ اللّه است.

  پوشش حضرت زهرا (س) چگونه بود؟ در روایت ها نوشته شده که زنان انصار در زمان حیات پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله عبا یا کسای مشکی بر سر خود می انداختند.

در قرآن کریم و روایات امامان معصوم علیهم السلام نیز به طور ضمنی به موضوع لزوم استفاده از چادر برای خانم ها اشاره شده است.

شکل حجاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و شباهت حجاب آن حضرت به چادر امروزی، در روایتی که به ماجرای فدک مربوط است، مشخص می شود.

شیخ طبرسی در جلد اول کتاب احتجاج، نحوه حجاب و پوشش آن حضرت در زمان خروج از منزل در قضیه فدک را این طور توصیف کرده است: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در زمان بیرون آمدن از منزل، مقنعه خود را به طور محکم به سر بستند و جلباب (چادر) را به تن کردند، آن چادر به شکلی بود که تمام بدن آن حضرت را به طور کامل می پوشاند و گوشه های آن به زمین می رسید.

گروهی از نزدیکان و زنان قوم، آن حضرت را تا مسجد همراهی می کردند.

از این روایت مشخص می شود که پوشش و حجاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در بیرون از منزل و در مواجهه با افراد نامحرم دقیقاً همان دو پوشش معروف زنان در قرآن یعنی خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) بوده است.

  سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) چگونه بود؟ زندگی اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) راهنمای بسیار روشنی است برای کسانی که بخواهند به بهترین حیات دنیوی و اخروی دست یابند.

این مساله آنقدر پر اهمیت است که در برخی احادیث شیعه گی و پیروی از ایشان به التزام و تبعیت عملی از سبک زندگی ایشان در آمده است.

در زیارت مقدسه جامعه کبیره که از امام هادی (ع) نقل شده است می خوانیم: اَلسَّلامُ عَلی مَحاَّلِّ مَعْرِفَهِ اللَّهِ (سلام بر جایگاه های شناسایی خدا)؛ آنچه از این فراز بر می آید این است که بهترین راه و جایگاه برای شناخت خدا و راه رسیدن به خدا بررسی زندگی ائمه و معصومین (ع) است.

همینطور در فرازی دیگر از این زیارت امده است: مَنْ اَتیکُمْ نَجی وَمَنْ لَمْ یَاْتِکُمْ هَلَک (هرکس به نزد شما آمد نجات یافت و هر کس نیامد هلاک شد).

و ثمره وصال انسان به آن بزرگواران را طیباً لِخَلْقِنا وَطَهارَهً لاِنْفُسِنا وَتَزْکِیَهً لَنا وَکَفّارَهً لِذُنُوبِنا (موجب پاکی اخلاق ما و پاک شدن خود ما و تزکیه ما و کفاره گناهان ما) بیان می کند.

در زیارت عاشورا که به اعتقاد شیعه از احادیث قدسی است می خوانیم: اللهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَمَماتی مَماتَ مُحَمَّد وَآل مُحَمَّد.

که همان اشاره به خواست خداوند و دعای شیعه برای قرار گرفتن در مسیر سبک زندگی اهل بیت (ع) است.

از میان معصومین (ع) آنکه زندگی پر برکتش بخصوص برای زنان مسلمان همچون خورشیدی نورافشانی می کند، وجود نازنین حضرت فاطمه زهرا (س) است که آشنایی با سبک زندگی آن حضرت بسیار برای ما راهگشا خواهد بود.

در جامعه امروز که نظام سرمایه داری غرب با تهاجم فرهنگی خود سعی دارد الگویی مبتذل و غیرانسانی برای زنان و دختران مسلمان ارائه کند مسلماً پرداخت به ابعاد گوناگون شخصیتی آن حضرت می تواند الگوی عملی مناسبی برای جامعه شیعی باشد.

  تربیت و رفتار با فرزندان سیره رفتار فاطمه (س) با فرزندان خود نیز سرمشقی مناسب برای تربیت صحیح فرزندان است.

ایشان به فرزندان احترام می گذاشتند و آنها را با احترام خطاب می کردند و همیشه سعی در آموزش و تربیت دینی و اخلاقی آنها داشتند.

در حدیث شریف کساء حضرت فاطمه (س) در پاسخ سلام فرزند خود امام حسن (ع) می فرماید: سلام برتو ای نور دیده ام و میوه دلم.

و در پاسخ سلام امام حسین (ع) می فرماید: سلام بر تو ای فرزند من و ای نور دیده ام و میوه دلم.

حضرت زهرا (س) فرزندان خود را همیشه برای یادگیری و تعلیم و تزکیه آماده می کرد؛ به عنوان مثال به فرزندش حسن (ع) می فرمود: به مسجد برو، آنچه را از پیامبر شنیدی فراگیر و نزد من بیا و برای من بازگو کن .

و در عین حال شادی و خوشحالی را در بیت خود تسری می داد و این تا حدی بود که از بازی با کودکان که نقش بسزایی در تربیت آنها دارد اجتناب نمی نمود.

نقل شده است که فاطمه (س) فرزندش حسن (ع) را روی دست می گرفت و بالا می انداخت و حرکت می داد و می فرمود: اشبه أباک یاحسن، واخلع عن الحق الرّسن، واعبد الهاً ذامنن، ولاتوال ذا الاحسن.

(ای حسن، نظیر پدرت باش و ریسمان ظلم از حق دور کن، و خداوندی را که صاحب نعمت هاست پرستش کن و با افراد تیره دل دوست مباش).

ایشان همیشه رسیدگی به فرزندان را در اولویت قرار می داد.

سلمان می گوید: روزی فاطمه زهرا (س) را دیدم که مشغول آسیاب بود.

در این هنگام فرزندش حسین گریه می کرد.

عرض کردم: برای کمک به شما آسیاب کنم یا بچه را آرام نمایم؟ ایشان فرمود: من به آرام کردن فرزند اولی هستم، شما آسیاب را بچرخانید.

همچنین از نکات بارز حضرت زهرا (س) در تربیت فرزندان سبک عملی تشویق به عبادت برای آنها بود.

مسلماً وقتی والدین الگوی عملی کودکان برای عبادت پروردگار باشند، در آینده و بزرگسالی آنها نیز به تعصی از والدین این راه را پیش خواهند برد.

در همین زمینه امام حسن (ع) می فرماید: مادرم فاطمه را در شب جمعه در محراب عبادت دیدم که به عبادت و نماز مشغول است، او پیوسته به رکوع و سجود مشغول بود که شب به پایان رسید.

آن حضرت در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان کودکان خود را به بیداری فرا می خواند.

حضرت در روز بچه ها را می خواباند تا استراحت کنند و غذای کمتری به آنان می داد تا بدین گونه زمینه و موقعیت بهتری برای شب زنده داری داشته باشند.

ایشان نمی گذاشت احدی از اهل خانه خوابش ببرد و می فرمود: محروم است کسی که از برکات شب قدر محروم بماند.

از نکات دیگر تربیتی ایشان عدالت در توجه به کودکان بود.

آمده است روزی امام حسن (ع) نزد پیامبر (ص) آمد و اظهار تشنگی کرد.

رسول خدا (ص) برخاست، ظرفی برداشت و از گوسفندی که داخل منزل بود مقداری شیر دوشید و به امام حسن (ع) داد.

فاطمه زهرا (س)، به پیامبر (ص) گفت: گویا حسن برای شما عزیزتر از حسین است.

پیامبر (ص) فرمود: نه.

هردو برایم عزیز و محبوبند ولی چون اول حسن تقاضای آب کرد او را مقدم داشتم.

همچنین روزی حسنین (ع) در حضور پیامبر (ص) کشتی گرفتند.

در این میان فاطمه (س) شنید که پدر بزرگوارش، امام حسن را به پیروزی بر امام حسین ترغیب می کند.

حضرت زهرا (س) از این نوع رفتار پیامبر (ص) اظهار تعجب کرد.

پیامبر فرمود: دوستم جبرییل، حسین را تشویق می کند و من حسن را تشویق می نمایم.

  دفاع از حریم ولایت از مهمترین و بارزترین قله های زندگی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) دفاع ایشان از حریم ولایت امیرمومنان علی (ع) و خطبه فدکیه آن حضرت است.

که سرانجام آن حضرت در راه دفاع از ولایت مجروح شده، نوزادش محسن (ع) را سقط کرده و به شهادت رسید.

هرچند عمر زندگی ایشان کوتاه بود اما سرشار از عشق و علاقه و صمیمیت و فداکاری بوده و می تواند تا آخر تاریخ یک الگوی کامل باشد.

حیف است که ما شیعه ی این بزرگواران باشیم اما زندگی مان هر روز از منش و عادات رفتاری آنها دور شود.


کلید واژه ها: حضرت فاطمه - حضرت فاطمه زهرا - فاطمه - فاطمه زهرا - زهرا - بیماری - استناد - پیامبر - بانو - احادیث نبوی - شرایط - شهادت - سخنان - شرایط سخت - حضرت زهرا - دشمن - مسلمانان - دوست - الزهرا - برترین - مضامین - وضعیت - تفاوت - بانوی - جهان - جسمی - واحد

آخرین اخبار سرویس:
تنفس استاد شجریان با دستگاه تنفس مصنوعی/ علت بستری شدن خسرو آواز اعلام شد

ظریف شنبه ظهر میزبان همتای هلندی

انتخابات با مشارکت مطلوب در سیستان و بلوچستان در حال برگزاری است

انتخابات پایتخت تا ساعت 23 تمدید شد

فیلم | روایت تصویری صدا و سیما از ازدحام مردم در شعبه های رأی گیری | تمدید رای گیری تا ساعت 23

مشارکت مردم استان یزد در انتخابات بالاتر از مشارکت متوسط کشوری خواهد بود

حماسه آفرینی مرزداران خلیج فارس با حضور حداکثری

واکنش آیت الله جنتی به تحریمش:آمریکا خر است+فیلم

حضور مشتاقانه مردم باعث تمدید مهلت انتخابات شده است/ نتایج تعداد زیادی از شعبه ها، شنبه اعلام می شود

تخلف جدی در البرز گزارش نشده است

مهلت رای گیری انتخابات در قزوین تا ساعت 23 تمدید شد

حضور مردم شهر سنندج در ساعات پایانی شعبه های اخذ رای

مهلت رای گیری سومین بار در خراسان جنوبی تمدید شد

مدارس خراسان شمالی شنبه تعطیل است

انتخابات در کرونا؛ برگ زرین دیگری در کارنامه قم

#سلفی_افتخار| آمدیم به کوری چشم دشمنان حاج قاسم

انتخابات خوزستان تا ساعت 23 تمدید شد

تمدید زمان انتخابات در آذربایجان شرقی تا ساعت 23

زمان اخذ رای تا ساعت 23 تمدید شد

تمامی مدارس سیستان و بلوچستان فردا تعطیل است

نحوه اعلام میزان مشارکت مردم استان تهران در انتخابات

انتخابات در گلستان تا ساعت 23 تمدید شد/ مدارس تعطیل نیست

فیلم| رسیدگی به تخلفات انتخاباتی توسط دادستان مرکز مازندران

 7 دستور ویژه شهردار اصفهان در زمینه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

مشارکت 50 درصدی مردم کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن در انتخابات

میزان مشارکت از ساعت 22 به صورت شهرستانی و استانی اعلام می شود

انتخابات خراسان جنوبی تا ساعت 23 تمدید شد

اتاق «اطلاع رسانی کرونا» در وزارتخانه وزارت بهداشت تشکیل می شود

اخذ رای در شعب شهری گیلان تا ساعت 23 تمدید شد/اتمام اخذ رای در شعب روستایی

موسوی: مهلت رأی گیری تا ساعت 23 تمدید شد

انتخابات در حوزه های فیروزکوه، دماوند و پاکدشت ساعت 22:00 پایان یافت

اطلاعیه های ستاد انتخابات کشور/ تمدید زمان رای گیری تا ساعت 23

تمدید رأی گیری حوزه انتخابیه تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر تا ساعت 23

تمدید انتخابات تهران تا ساعت23/پایان اخذا آرا در برخی شهرستان ها

توضیحات رییس دادگستری قزوین درباره احضار دو خبرنگار و بازداشت 20 نفر در روز انتخابات

اقلیت های مذهبی گلستان پای صندوق های رأی حضور یافتند

اخذ رأی در تهران تا ساعت 23 تمدید شد

مادر قبال رای مردم مسوولیم/برخی پرونده بد اخلاقی های انتخاباتی به جاهای باریک کشیده می شود/تخلف تعدادی از کاندیداها باعث تعجب است/صدور دستور دادستان بر پرونده های تشکیل شده

مردم خراسان جنوبی همچنان در صفوف رای / تمدید رای گیری تا ساعت 23

بیش از 4 هزار شعبه أخذ رأی در خراسان رضوی فعال است

توضیحات پزشک خانوادگی استاد شجریان درباره وضعیت سلامتی او

جزییات گزارش های دریافتی در سامانه مردم ناظر به تفکیک استان ها

ربیعی: اتاق اطلاع رسانی درباره کرونا از فردا در وزارت بهداشت تشکیل می شود

تمدید مهلت رای گیری تا ساعت 23 در تهران

دو اخطار به نامزدهای پیشوا و قرچک داده شد

انتخابات تا ساعت 23 تمدید شد

هیچ صندوقی در استان تهران ابطال نشده است

شخصیت های حوزوی خوزستان پای صندوق های رأی چه گفتند!

ظریف شنبه میزبان همتای هلندی خود است

حضور بانوی 95 ساله با فرغون در انتخابات +عکس

همکاری مرسدس با شرکت قایق سازی

تمدید فرآیند اخذ رأی تا ساعت 22 امشب/ میزان مشارکت فردا منتشر می شود

رأی دادن بهزاد نبوی در انتخابات مجلس

تشریح آخرین وضعیت استاد شجریان از سوی هیات مدیره بیمارستان جم

تعرفه مازاد به 10 درصد شعب اخذ رای بیرجند ارسال شد

برخی مدارس استان مازندران تعطیل هستند

35 خبرنگار پوشش خبر انتخابات شهرستان ری را پوشش دادند

آخرین ساعات پایانی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان در تهران

رای گیری در حوزه های شهری گیلان تمدید شد

انتخابات در سه حوزه انتخابیه استان سمنان تا ساعت 23 تمدید شد

حضور مردم امیدیه در واپسین ساعات رای گیری رو به افزایش است

حاشیه های انتخاباتی در آذربایجان غربی

استاندار: مشارکت مردم یزد در انتخابات، بالاتر از متوسط کشوری خواهد بود

اخذ رای در ساعت های پایانی شهر کرمانشاه

استاد شجریان به دستگاه تنفسی متصل است

زمان رأی گیری تا ساعت 23 تمدید شد

توضیحات رییس دگستری قزوین درباره احضار دو خبرنگار و بازداشت 20 نفر در روز انتخابات

مدارس همه مقاطع شهر یزد تعطیل اعلام شد

مشارکت 40 درصدی مردم مرکزی پس از 11 ساعت از شروع انتخابات مجلس

تمدید انتخابات در گلستان تا ساعت 23

اتاق اطلاع رسانی درباره کرونا از فردا در وزارت بهداشت تشکیل می شود

مردم خراسان جنوبی همچنان در صفوف رای / تمدید رای گیری تا ساعت 23

کلیه مدارس سیستان و بلوچستان سوم اسفند تعطیل است

مشارکت مردم استان یزد در انتخابات بالاتر از مشارکت متوسط کشوری خواهد بود

50 درصد مردم حوزه انتخابیه کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن پای صندوق‎های رأی رفتند

فیلم | روایت تصویری صدا و سیما از ازدحام مردم در شعبه های رأی گیری

اعلام میزان مشارکت از ساعت 22 به صورت شهرستانی و استانی

عماد یگانه دوست عکس| صف های طولانی ساحل نشینان در لحظات پایانی2

اخذ رای در استان سمنان به جز گرمسار و آرادان تمدید شد

انتخابات در حوزه های فیروزکوه، دماوند و پاکدشت ساعت 22:00 پایان می یابد

زمان اخذ رأی در حوزه شهری استان گیلان تمدید شد

لبیک کرمانی ها به وصیت سردار سلیمانی/ حماسه حضور ادامه دارد

گفت وگوی تلفنی محمدجواد ظریف و آنتونیو گوترش

فعالان میراث فرهنگی در انتخابات حضور خوبی داشته باشند

شورای نگهبان: 51 مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی اعلام وصول شده است

آنچه مسئولان پای صندوق رأی گفتند/ محورهای مهم سخنان مراجع تقلید

برآوردهای اولیه از میزان مشارکت در انتخابات

هیچ مرجعی به جز شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رأی را ندارد

حضور اقلیت های مذهبی در پیوستگی ملی

کار شمارش آرا در حوزه انتخابیه بروجرد آغاز شد

انتخابات در پنج حوزه انتخابیه خراسان رضوی یک ساعت دیگر تمدید شد

بازدید استاندار یزد از برگزاری انتخابات مجلس در مهریز

تخلف های انتخاباتی بی درنگ پی گیری می شود

انتخابات در کردستان تا ساعت 23 تمدید شد

ببینید | حرف های تکان دهنده عمو پورنگ از اتفاقی وحشتناک تر از شیوع کرونا

دلیل بستری شدن محمدرضا شجریان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مشخص شد

حضور پرشور مردم ماکو در انتخابات مجلس یازدهم

زمان رأی دادن در تهران تا ساعت 23 تمدید شد /تمدید زمان رأی گیری در کردستان و خراسان شمالی

تعطیلی مدارس شهرستان هایی که رای گیری آن تمدید شد

صندوق «264»

شهادت سیده نساء العالمین

شهادت سیده نساء العالمین