مطالب مرتبط:
شخصیت والای حضرت فاطمه(س) از نگاه آیات قرآن و روایات
اسوه بودن حضرت فاطمه (س) در میان زنان ایرانی؛ از انقلاب اسلامی تا امروز
عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه (س) با حضور مقام معظم رهبری
5 راه شناخت حضرت فاطمه کدام است؟
قرآن و پیامبر (ص) بزرگترین الگو و مربی حضرت فاطمه زهرا (س) بودند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 ساعت 06:152020-01-29سياسي

تمسک به آیات الهی شاخصه مهم در اندیشه های حضرت فاطمه(س)


ایرنا- حضرت فاطمه(س) با خطبه های متقن و آموزه های انسان ساز، انس با قرآن و فرهنگ مقاومت را در میان تمامی نسل ها نهادینه کردند و ماهیت تفکر و اندیشه جاهلی را به خوبی نمایان ساختند.

- تهران- ایرنا- حضرت فاطمه(س) با خطبه های متقن و آموزه های انسان ساز، انس با قرآن و فرهنگ مقاومت را در میان تمامی نسل ها نهادینه کردند و ماهیت تفکر و اندیشه جاهلی را به خوبی نمایان ساختند.

مظلومیت و غربت حیات طیبه ایشان حقیقت بارزی است که در این برهه از زمان می تواند، چراغ راه هدایت بسیاری از انسان های آزاده باشد.

سنت و سیره اهل بیت(ع) منبع بی پایانی به شمار می رود که هر چه اعماق آنرا بکاویم، گنجینه هایی بس گران بها و ارزشمند در آن نهفته است و این تنها درباره رسول اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) ما صدق نمی کند، بلکه هر فردی از مخزن علم آنها بهره برده و به آن سرچشمه متصل باشد، خود مخزنی سرشار از آن علوم بی پایان خواهد بود.

پاره ای از آیات که در وصف اهل بیت(ع) نازل شده اند، کاملترین و بارزترین مصادیق آن هستند.

در این میان می توان به حضرت فاطمه (س) دختر پیامبر اکرم(ص) که در دامن آخرین فرستاده خدا پرورش یافت و از دانش بی پایان ایشان بهره گرفت، اشاره کرد.

این بانوی پرهیزکار ناگفته های بسیاری در زندگی کوتاه اما پرثمر خود دارد که در کمتر مجالی به آن پرداخته شده و این سندی بر مظلومیت آن دُر گران بها است.

برپایه اظهارات کارشناسان مختلف از 35 تا 135 آیه از قرآن کریم به صورت تفسیر و تأویل و شأن نزول و بطن آیات مرتبط به حضرت زهرا (س) است که مهمترین آنها در سوره های قدر، انسان، کوثر، نور و شوری و آیات تطهیر، اطعام، مودت بوده و احادیث بسیاری از جمله سفینه، نجوم، ثقلین، بضعه و .

در ارتباط با ایشان است.

بی گمان سخن گفتن از شخصیت قرآنی حضرت فـاطمه(س) که دارای عظمت ویژه و پرورشی خاص بود، بسیار دشوار است اما معرفی و واکاوی شخصیت حضرت زهرا(س) از منظر قرآن، دستکم 2 جهت مهم را بازگو می کند: یکی بدان جهت که عصمت وی شایستگی او برای معرفی قرآن را آشکار می سازد و دیگر بدان سبب که رهنمودهای ایشان می تواند الگو و نمونه کامل برای تمامی انسان های آزاده و به خصوص زنـان مسلمان باشد.

سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) بهانه ای شد تا در این جُستار به معرفی شخصیت فاطمه (س) در قرآن بپردازیم و نقش و جایگاه قرآن کریم در سخنرانی ها و فعالیت های شخصی ایشان را بررسی کنیم.

شخصیت قرآنی حضرت فاطمه(س) از آنجا که توصیف قرآن و منزلت این کتاب آسمانی از زبان فاطمه (س) با جایگاه شخصیت آن حضرت در قرآن کریم ارتباط بسیار نزدیکی دارد، بررسی آیاتی که درباره ایشان نازل شده، موقعیت و شأن این بانوی پرهیزکار را بیان می کند.

زمانی که پیامبر(ص) 2 تن از فرزندان خود را از دست داد و دشمنان آن حضرت با هدف طعنه و شماتت، ایـشان را ابـتر و بـدون فرزند و مقطوع النسل خواندند، سوره کوثر نازل شد.

خدای متعال در ایـن سوره می گوید: ما به تو کوثر دادیم.

فخر رازی این سوره را از شواهد اعجاز قرآن می داند که خبر از غیب می دهد.

قرآن کریم با وصف زیبایی چون کوثـر بـر حضرت فاطمه زهرا(س) عطای او را به رسول اکرم(ص) یادآور می شود و از پیـامبر(ص) مـی خواهد که نسبت به چنین نعمتی سپاسگزاری کند، زیرا حضرت فاطمه(س) منشأ خیر، برکت و بالندگی است.

یکی دیگر از آیاتی که در توصیف پیامبر(ص)، حضرت فـاطمه زهـرا(س)، امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین (ع) آمده ، آیه 61 سوره آل عمران است: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت کنیم، شما هم از نفوس خود؛ آنگاه مباهله کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.

در روایت های اسلامی و تـفسیرهای اهـل سنت و شیعه آمده است که در سـال دهم هجری گروهی در حـدود 60 تـن از علما و رؤسای مسیحی به مـدینه آمـدند تا موقعیت خود را در برابر اسلام روشن کنند و با پیامبر خدا(ص) درباره اسـلام و مـسیحیت گفت وگو کنند.

در این آیه شریفه که پیامبر(ص) خانواده خود را در معرض مباهله قرار می دهد، تـعبیرهای بـسیار شگفتی می شود! به طوری که از حضرت فاطمه(ص) به عنوان برترین بانو از وابستگان تعبیر شده است.

علمای بـزرگی از اهـل سنت چون مسلم، ترمذی، ابن منذر و بیهقی نیز همگی نقل کرده اند که چون این آیه نازل شد، پیامبر(ص) اهل خانه خود را فرا خواند و فرمودند: اینها اهل من هستند.

پیـامبر گرامی اسلام(ص)، فاطمه(س) را در اوضاع نابسامان اجتماعی و اقتصادی آن زمان به حضور می خوانند و او را در چنین مخاطره ای قرار می دهند که این مهم نمونه ای بارز و آشکار از شخصیت ممتاز ایشان و بیانگر ارتباط ویژه میان فـاطمه(س) و قـرآن کریم است.

نزول آیه تطهیر بر پیامبر(ص) ، نیز حاکی از عصمت ایشان از هر گونه گناه و آلودگی است که می توان در مقایسه بـا زنـان دیگری که در قرآن نامشان یاد شده، اعم از دختران ، مادران و همسران پیامبر(ص) یا افرادی که در تاریخ بشریت تأثیر گذار بوده اند به صراحت گفت که تعبیری این چنین نیامده است.

باید افزود اراده خـدای متعال در ایـن آیه، اراده تشریعی نمی تواند باشد، یعنی تنها نمی خواهد بگوید که باید آنان از هر گونه پلیدی منزه باشند، زیرا این خواسته اختصاصی اهل بیت(ع) نیست، بلکه اسلام از همه مسلمانان و حتی از تمام انـسان ها طـهارت و پاکی را می خواهد اما خدا در این آیـه بـا تـوجه به شأن پیامبر(ص) به طور تکوینی اراده فرموده که آنها از هر گونه گناه و آلودگی مبرا باشند.

آیه اطعام نیز در بیان ایثار حضرت فاطمه زهرا(س) و خـانواده ایشان است ، چنانکه در تاریخ و تفسیر نقل شده است که در دوران مشکلات و سختی های اقتصادی ، حضرت فاطمه(س) و افراد خانواده تصمیم گرفتند، روزه نذری بگیرند.

با نزول این آیه، ایشان و همسر و 2 فرزند و اهل خانه اش الگوی کاملی برای ایثار و از خودگذشتگی معرفی شـدند که قـرآن آن را برای مسلمانان نقل می کند و البته در مقابل این ایثار، آنان پاداش بزرگی از پروردگارشان دریافت کردند.

قرآن در منظر فاطمه زهرا(س) یکی از ویـژگی های مـعارف اهـل بیت(ع) توجه و تأکید نسبت به قرآن است.

در پرتو نگاه به صدها روایت، سیره علمی و مـوضع گیری در گـفت و گوها و جدال با مخالفان به خوبی آشکار می شود که آنان قرآن کریم را مـحور هـدایت و مـنبع اصلی رسالت می دانسته و قرآن را مرجع دینی، علمی و فقهی و راه و روش علمی قرار می داده اند.

مهم ترین فراز این سـخنان در بیان عظمت قرآن و کاربردهای آن در زندگی انسان است.

حضرت فاطمه زهرا(س) در نخستین خطبه ای که پس از رحلت پدر و در دفاع از فـدک در مـسجد پیامبر(ص) می خواند، این نکته را یادآور می شود: خدا را در میان شـما عهد و پیمانی است که پیش از این به شما گفته و یادگاری است که بـرای شـما بر جای مانده است.

در تعبیر دیگری از هـمین خـطبه در آغاز بـه ایـن نـکته اشاره شده است که کتاب خدا نـاطق بـه حکم خداست، یعنی راهنمایی هایی که می کند با صراحت به مردم یادآور شده و از ایـن جـهت حجت برای تمام مردم است.

آنگـاه حضرت فاطمه(س) ویژگی های قرآن را بـرمی شمرد و در نـطقی که به جهت دفاع از ولایت بیان مـی کند در مـقام معرفی قرآن برمی آید و می فرماید: قرآن کتاب خداست که ناطق است.

ظاهر این قرآن کاملاً روشـن اسـت .

یعنی ایـن قـرآن هـیچ باطل و خلاف حقیقت در آن نـیست و نورش فراگیر و همه گیر است و به دیگران روشنایی می بخشد.

البته ایشان در این خطبه نکات دیگری نـسبت بـه پیـروی قـرآن کریم بـیان مـی کند و می فرماید: این کتاب آن چنان با عظمت است که اگر کسی واقعاً پیرو قرآن باشد و به دستورات آن عمل نماید به آن درجه کمال و بزرگی می رسد که دیگران حسرت او را می خورند.

تعبیرهای دیگری نیز در برخی خطبه های حضرت فاطمه(س) در فضیلت قرآن کریم آمده است که نشان می دهد، ایشان با نگاهی عمیق به قرآن چشم دوخته که از آن جمله می فرماید: قرآن کریم بیانگر حجت های آشکار خدای متعال است .

در این کتاب احکام حلال و حرام و فضایل تدوین یافته، کلمات کافی و مباحات و شرایع نوشته شده و دلیل های آشکار است.

زهرای اطهار، قرآن را سرچشمه معارف و احکام الهی می داند و اگر در سنت مطلبی بیان می شود در تفسیر و تفصیل همان احکام قرآن است.

برخی دیگر از گفته ها، نگاه حضرت فاطمه زهرا(س) را درباره قرآن روشن می سازد و اهتمام و توجه این کتاب آسمانی و هدیه الهی را در نظر ایشان آشکار می کند.

از منظر ایشان قرائت، حفظ و فهم به تنهایی کفایت نمی کند و آنچه اصل و اساس دسـتورات قرآن محسوب می شود، سعادتمندی و دستیابی به راه نجات است.

سیره قرآنی فاطمه زهرا(س) حضرت فاطمه زهرا(س) افزون بر توصیه ها و اهتمام به قـرآن، خود در مـقام عمل و تجسم معارف و اخلاق ، شخصیت قرآنی بود.

درباره یکایک اهل بیت(ع) اوصافی آمده که نشان می دهد، آنان نیز اخلاق قرآنی داشتند، بـلکه قرآن ناطق بودند و در توجه به قرآن و اهتمام به قرائت آن چنان کوشیده اند که زبانزد دیگران واقـع شده اند.

حضرت زهرا(س) از کودکی در خانه وحی با قرآن مأنوس بود.

پدر که قرآن می خواند، ایشان می شنید و گوش جان به قرآن مـی سپرد تـا جایی که می توان گفت هیچ فردی پس از پیامبر(ص) به اندازه فاطمه(س) به قرآن نزدیک نبود.

با توجه به شواهد تاریخی و اظهار نظر ائمه مـعصومان(ع) دربـاره علم حضرت فاطمه(س)؛ ایشان نخستین فردی است که از نزدیک با پیامبر(ص)، قرآن و معارف وی در میان زنان آشنایی پیدا کرده است.

از نکات قابل تأکید، توصیه های حضرت فاطمه(س) نسبت به قـرآن اسـت .

ایشان در خـطبه ها و سخنرانی هایی که جنبه احتجاج داشت، همواره درباره قرآن سخن می گفت.

شیخ صـدوق از حضرت زیـنب(س) نقل می کند که حضرت فاطمه(س) در خطبه خود، درباره قرآن سخن می گفت و مقام و موقعیت قرآن را شرح می داد و ویژگی های آن را بازگو کرد.

هـمه ایـنها نـشان می دهد که ارتباطی محکمی میان فاطمه(س) و قرآن وجود داشته است .

بیان علل انحراف مردم در جامعه اسلامی و زندگی مسلمانان، شناخت ویژگی های قرآن و عمل به این کتاب آسمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خداوند درباره تعالیم این کتاب آسمانی می فرماید: این قرآن به راهی که استوارترین راه هاست هدایت می کند.

(اسراء/ 9) هر فردی به آن عمل کند، راه سعادت و خوشبختی را پیموده و از انحراف به دور خواهد ماند.

چنانکه دختر نبی مکرم اسلام(س) یکی از علل انحراف مردم، چند روز بعد از رحلت پیامبر اعظم(ص) را پشت کردن مردم به قرآن کریم و پشت سر انداختن اوامر و نواهی آن دانسته می فرماید: چرا بیراهه می روید؟ در حالی که کتاب خدا در میان شماست، مطالب آن روشن است و احکام آن درخشان و نشانه های هدایت آن آشکار، نهی و هشدارهای آن روشن و واضح می باشد، اما شما به قرآن پشت کردید و از آن روی برگردان شدید، آیا به قرآن میل و رغبت دارید؟ یا داوری جز قرآن می گیرید؟ در این جملات حضرت فاطمه(س) با استفاده از این آیه شریفه قرآن، جریان سقیفه و پیامدهای آن و رویگردانی مردم از قرآن کریم را مصداق روشن ظلم دانسته و عاملان آن را جزو ظالمان به حساب آورده است و با ذکر آیه دوم می فرماید شما که به قرآن پشت کرده اید و اوامر و نواهی آن را به کار نمی بندید در واقع از دین اسلام خارج شده اید؛ چه اینکه اساس اسلام بر دستورات قرآن استوار است و اگر قرآن را از اسلام حذف کنید، دیگر اسلامی باقی نمی ماند و شما هم که دستورات قرآن را از جمله دستور به اطاعت از جانشین و وصی پیامبر اسلام(ص) کنار گذاشته اید و به آن عمل نمی کنید به مثابه این است که دین اسلام را رها کرده و دین دیگری را اختیار کرده و به انحراف کشیده شده اید.

منابع: 1.

مفاتیح الغـیب، جـزء 32.

2.

ر.

ک:سیوطی، الدر المنثور، 2/230 ـ 232؛ ابـن کثـیر، تـفسیر القرآن العظیم، 1/319؛تفسیر عیاشی، 1/199، ح 54؛ تفسیر البرهان، 2/44.

3.

ر.

ک:طـبری، جامع البیان،12/9؛ غرائب القرآن، 5/460؛ تفسیر القرآن العظیم، 3/413 4.

ر.

ک:بحرانی، عوالم العلوم، مسند سیده فاطمه،1/107، تـحقیق مـحمد باقر ابطحی.

5.

منتظری، آیت الله حـسینعلی، شـرح خـطبه حضرت زهرا(س)/103.

6.

عوالم العلوم، 2/658.

7.

بیهقی،دلائل النبوّه ،1/309 ، باب ذکر شمائله و أخلاقه.


کلید واژه ها: انس با قرآن - اندیشه - انسان - نهادینه - مقاومت - فرهنگ - آیات الهی - خطبه - قرآن - تفکر - ارزشمند - سرچشمه - حقیقت - هدایت - آزاده - غربت - مخزن - حیات - هایی - الهی - سیره - گران - رسول - آیات - زمان - چراغ

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ انتخابات مجلس شورای اسلامی در کرمان

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/سهم ناچیز اصلاح طلبان

نمایندگان چهار حوزه انتخابیه استان یزد مشخص شدند

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 3 اسفند 98

نتایج انتخابات مجلس در استان کرمان

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/سهم ناچیز اصلاح طلبان

دروس حوزه علمیه قم شنبه در تمامی مقاطع تعطیل است| تعویق امتحانات روز یکشنبه

هفته نامه استخدامی استان گیلان و شهر رشت | هفته اول اسفند 98

کاندیداهای تهران برای نماینده شدن به چند رای نیاز دارند؟

نتیجه انتخابات مجلس یازدهم در بهار و کبودرآهنگ مشخص شد

تلاش راننده تراکتور برای رساندن صندوق رای به روستای صعب العبور

فال آنلاین دیوان حافظ سوم اسفند ماه 98

نمایندگان چهار حوزه انتخابیه استان یزد و فریمان مشخص شدند

حمیدرضا حاجی بابایی در حوزه انتخابیه همدان پیشتاز است

تمدید مهلت رای گیری در تهران و برخی حوزه ها

تصاویر| وقتی که سیدمحمد خاتمی ممنوع التصویر نبود

هیچ مرجعی بجز شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رای را ندارد

اگر این علائم را دارید سریع به پزشک مراجعه کنید | توضیحات کامل نشانه های کرونا

مجلس یازدهم با مملکت چه خواهد کرد؟

نتیجه انتخابات مجلس یازدهم در بهار و کبودرآهنگ مشخص شد

نمایندگان فرماندار و اعضای شعب نیازبه تعرفه وبرگ رأی رااطلاع دهند

چهار نماینده استان یزد در مجلس یازدهم مشخص شدند

اعلام نتایج انتخابات در خراسان رضوی

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 3 اسفند 98

پیشنهاد روزنامه اطلاعات: تهدید لیست سیاهFATF را به فرصت تبدیل کنید

پارسایی: جلوی بحرانی تر شدن شیوع کرونا در کشور گرفته شود

نتایج انتخابات در استان کردستان مشخص شد

4 کاندیدای پیروز استان یزد مشخص شدند | یزدی ها چقدر مشارکت داشتند؟

قاضی زاده و مفتح رای آوردند/ پیروزی کاندیداهای شورای ائتلاف در دو شهر دیگر/ انتخابات در ایلام و میانه به دور دوم رفت

نمایندگان چهار حوزه انتخابیه استان یزد مشخص شدند

اینفوگرافیک / توصیه هایی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

علیرضا شهبازی منتخب مردم شهرستان نهاوند در مجلس یازدهم شد

کاندیداهای تهران برای نماینده شدن به چند رای نیاز دارند؟

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 201

از «انعقاد عهدنامه ترکمانچای» تا «ارسال لایحه بودجه به شورای نگهبان»

کاندیداهای تهران برای نماینده شدن به چند رای نیاز دارند؟

محرم زاده از اهر و هریس راهی مجلس شد

نتایج انتخابات در استان کردستان مشخص شد

افزایش آمار تایید شده مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به 18 نفر

علیرضا شهبازی منتخب مردم شهرستان نهاوند در مجلس یازدهم شد

روایتی از زندگی اولین دبیرکل حزب الله به قلم خبرنگار لبنانی

پیشگیری از شیوع کرونا؛ رأی گیری با استامپ الزامی نیست!

همایون شجریان تصویری از علائم حیاتی پدر منتشر کرد

پارسایی: سهل انگاری کردند؛ کرونا هم اینجا بحرانی شد | اگر می گویند خطرناک نیست با خانواده به مکان عمومی بیایند

قاضی زاده هاشمی نماینده منتخب فریمان شد

حضور مردم قزوین در شعبه های اخذ رای

4 نماینده استان یزد مشخص شدند

نتیجه انتخابات مجلس یازدهم در تویسرکان مشخص شد

اقدام جالب بازیکنان آرسنال هنگام گرفتن عکس تیمی شان

علیرضا شهبازی منتخب مردم شهرستان نهاوند در مجلس یازدهم شد

کیهان:FATF از حضور مردم در انتخابات،انتقام گرفت

گزارش شماره پنج سامانه «مردم ناظر» به ملت ایران

نتیجه انتخابات مجلس یازدهم در تویسرکان مشخص شد

سفیر ایران با وزیر بهداشت سلطنت عمان دیدار کرد

نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه فریمان اعلام شد

مجلس قوی آبروی نظام است

کیهان هم جریان سیاسی خودش را نقد کرد/ اصولگرایان در انتخابات نشان دادند ضعف جدی دارند

انتخابات واقعاً نعمت بزرگی است/ این هم از برکات نگاه روشن و عمیق امام بزرگوار ما بود

کیهان:FATF از حضور مردم در انتخابات،انتقام گرفت

تحریم انتخابات چه سودی برای مخالفان نظام دارد؟

نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه فریمان اعلام شد

چهار نماینده استان یزد در مجلس یازدهم مشخص شدند

درج نام قالیباف و آقاتهرانی بر روی برگه های رأی+عکس

کیهان هم جریان سیاسی خودش را نقد کرد/ اصولگرایان در انتخابات نشان دادند ضعف جدی دارند

شاه ویسی: اولویت مجلس یازدهم رفع مشکلات معیشتی مردم با پیگیری الگوی زمین مانده ی اقتصاد مقاومتی است

نتایج انتخابات مجلس در تبریز، آذرشهر و اسکو

اللهویردی دهقانی بهارستانی شد

نتایج انتخابات مجلس در استان هرمزگان

حسین حاتمی از کلیبر بهارستانی شد

نتایج انتخابات مجلس در استان خوزستان

کدخدایی: همچنان شاهد حضور پرازدحام مردم در شعب اخذ رای هستیم

عکس | دختر و داماد روحانی اینگونه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند

مسئولین نسبت به پاسخگویی به سوالات مردم غفلت کردند/ امیدوارم تک صدایی در مجلس آینده نباشد

کدخدایی: مشارکت نسبت به دور گذشته تفاوتی نکرده است

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

رویترز: انتخابات باعث تقویت ایران در مقابل آمریکا خواهد شد

فیلم | مبارزه احمدی نژاد با کرونا در شعبه اخذ رای | ساخت ماسک در 40 ثانیه پای صندوق رای

عکس | دختر و داماد روحانی اینگونه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند

ببینید | پرسش شوکه کننده علاقمندان استاد شجریان از همایون: پس چرا پیراهن مشکی پوشیدی؟

درج نام قالیباف و آقاتهرانی بر روی برگه های رأی+عکس

حجت الاسلام گلپایگانی:هر برگ رأی مردم بیعت با نظام است

نکات بهداشتی پیشگیری از کرونا برای شرکت در انتخابات

نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه فریمان اعلام شد

چهار نماینده استان یزد در مجلس یازدهم مشخص شدند

سفیر ایران با وزیر بهداشت سلطنت عمان دیدار کرد

کیهان هم جریان سیاسی خودش را نقد کرد/ اصولگرایان در انتخابات نشان دادند ضعف جدی دارند

احمدی نژادی ها پیشتاز شدند /حسنوند و لاهوتی کرسی نمایندگی را حفظ می کنند؟ /نتایج غیر رسمی شمارش آرا در برخی شهرستان های آذربایجان شرقی

نتایج غیررسمی انتخابات مجلس در تبریز | وضعیت مسعود پزشکیان

پیروزی قاطع اصولگرایان خوزستان /یک اصلاح طلب دیگر راهی پارلمان یازدهم شد/مرتضی خاتمی و یک روحانیِ اصولگرا هم رأی آوردند/نتایج غیررسمی انتخابات مجلس

از نتایج آراء در مشهد چه خبر؟ /رقابت فاطمه آجرلو و مظفر در استان البرز /دلخوش و دنیامالی پیشتاز هستند /نتایج غیررسمی انتخابات مجلس

جعفر راستی از شبستر راهی بهارستان شد

احمدی نژاد رای داد

امیرآبادی، ذوالنوری و زاکانی پیشتاز کسب آرا در قم/اصولگرایان در یزد دست برتر را دارند /جعفر قادری به مجلس برمی گردد؟ /نتایج غیر رسمی انتخابات مجلس

واکنش دادستانی به نامه نیلوفر بیانی | هیأت قضایی به زندان رفت

فیلم | «مرغ سحر» عاشقان استاد شجریان با حضور همایون در مقابل بیمارستان

مهدی اسماعیلی از میانه راهی بهارستان شد/ مرحله دوم نماینده دوم میانه را مشخص می کند

علی اکبر بسطامی وسارا فلاحی از حوزه انتخابیه ایلام راهی مجلس شدند

استخدام کارشناس فنی ،رشته مهندسی کشاورزی در تهران

جدیدترین نتایج انتخابات مجلس در سراسر کشور ؛ گرایش سیاسی نامزدها

متفاوت ترین تصویر از حضور سید محمد خاتمی در انتخابات

تمسک به آیات الهی شاخصه مهم در اندیشه های حضرت فاطمه(س)

تمسک به آیات الهی شاخصه مهم در اندیشه های حضرت فاطمه(س)