مطالب مرتبط:
8 مغلطه بزرگ در سخنرانی امروز رییس جمهور
8 مغلطه بزرگ در سخنرانی امروز رییس جمهور
چگونه نامحبوب ترین رییس جمهور آمریکا در مسیر انتخاب مجدد قرار دارد؟
گرجی: مخاطب صحبت های رییس جمهور، شورای نگهبان است
هیأت عالی رتبه روس با رییس جمهور سوریه دیدار کرد
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 بهمن 1398 ساعت 09:562020-01-28سياسي

8 مغلطه بزرگ در سخنرانی امروز رییس جمهور


آقای روحانی در سخنرانی امروز خود در جمع فرمانداران و استانداران نکات متعددی را بیان کرده است که دست کم 8 مغلطه بزرگ از آنها قابل استنتاج است.

- بنا دارد از این پس بعد از سخنرانی های رییس جمهور گزارش هایی را برای صحت سنجی و واقعیت سنجی بخش های مختلف آن اظهارات منتشر کند.

 آن چنان که از اظهارات آقای روحانی در این سخنرانی و برخی دیگر از سخنرانی هایش برمی آید، ایشان احتمالاً مدعی است که خودش و دست کم بخشی از جریان همسو با او موافق رفراندوم و همه پرسی و جمهوریت است، اما منتقدان او از این مفاهیم هراس دارند! آقای روحانی در همین سخنرانی گفته است: "از آن انتخابات اولی که در فروردین سال 58 که با همه پرسی و رفراندوم شروع شد چون بعضی از کلمه رفراندوم خوش شان نمی آید.

پایه انتخابات ما از رفراندوم و از همه پرسی شروع شده است.

" و در ادامه می افزاید: "اخیراً بعضی ها نسبت به این کلمه همه پرسی حساسیت پیدا کرده اند و بعضی از حساسیت ها نه به اندازه کرونا خطرناک است و آدم باید مواظب باشد که این بیماری سرایت نکند.

" با این حال، علی رغم روح سخنان آقای روحانی، اتفاقاً منتقدان او کمترین مخالفت را با اصل همه پرسی و جمهوریت دارند و مهمترین حامی ایشان یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی مهمترین طرفدار یک دموکراسی مهندسی و مدیریت شده بوده است! این نقل قول از سوی برخی مسئولان به تواتر گفته شده است که آیت الله هاشمی مشخصاً با تشویق و تحریک قشرها و گروه های مختلف مردمی با سلایق گوناگون به حضور در انتخابات مخالفت جدی داشته است.

اعتقاد آیت الله هاشمی بر این بوده است که باید نسبت معینی میان مشارکت و خواست حکومت در هر انتخاباتی وجود داشته باشد به نوعی که این دموکراسی صرفاً خواسته های حاکمان را تأمین کند.

او معتقد بوده اگر یک مشارکت نصف و نیمه ای وجود داشته باشد و نظام همه مردم را به مشارکت در انتخابات فرا نخواند، طبیعتاً اکثریت شرکت کنندگان را بدنه ایدئولوژیک نظام تشکیل خواهند داد و از صندوق های رأی همان بیرون خواهد آمد که نظر حاکمان ارشد جمهوری اسلامی است، لذا به این طریق هم انگ غیرانتخاباتی بودن به نظام نمی چسبد و هم همان که نظام می خواهد از صندوق ها بیرون می آید! بااین حال منتقدان آقای روحانی مخالف همه پرسی و جمهوریت نیستند، بلکه بخش اصلی منتقدان آقای روحانی مخالف پوپولیسم و مردم فریبی با کلیدواژه های زیبایی مانند رفراندوم هستند.

منتقدان روحانی می گویند اولاً همه پرسی باید قاعده و قواره مشخصی داشته باشد، والّا اگر هر کسی و هر زمانی که دلش خواست از رفراندوم سخن بگوید، اساساً قاعده دموکراسی و مردم سالاری به هم می خورد.

البته منتقدان روحانی می گویند حتی اگر ایشان به این استدلال هم اعتنایی ندارد، باز هم مشکلی با همه پرسی ندارند، بلکه از قضا معتقدند اولین چیزهایی که می توان با عنایت به دغدغه های اصلی مردم به همه پرسی گذاشت خود دولت آقای روحانی و برخی تصمیمات دولت مثل گران کردن بنزین و امثالهم است.

اگر آقای روحانی به رفراندوم حقیقتاً اعتقاد دارد چرا دولت خودش را (که از نظر محبوبیت در بدترین برهه بعد از انقلاب به سر می برد) اول به همه پرسی نمی گذارد؛ و یا اینکه دست کم تصمیم اخیر بنزینی را چرا قبل از اجرا به همه پرسی که نگذاشت هیچ، بلکه حتی به مردم اعلام هم نکرد و درباره استدلال های خود راجع به منطقی بودن این تصمیم با آنها سخن نگفت؟ آقای روحانی در این سخنرانی به نحوی مدعی شده است که رهبر انقلاب با لوایح دولت درباره FATF موافق هستند اما مجمع تشخیص مصلحت نظام مانع این کار شده است.

رییس جمهور می گوید: "دولت به صورت لایحه تصویب کرده و مجلس تصویب کرده و رهبری هم که به صراحت می گوید با لوایح دولت مشکلی ندارم .

" با این حال این گفته آقای روحانی نیز خلاف واقع است و توضیحات آن در این گزارش مجزای تسنیم آمده است.

این گزارش را اینجا بخوانید.

"  آقای روحانی مدعی است که سال 96 و 98، مردم به دعوت افرادی همچون ایشان به خیابان ها آمدند و به غائله ها پایان دادند.

رییس جمهور می گوید: "آن روز که ما مردم را دعوت کردیم در 96 به خیابان بیایند همه جواب دادند و در 98 همه را دعوت کردیم که به خیابان بیایند جواب بدهند.

" البته جناب روحانی در جای دیگری از این گفته ها به نحو تلویحی تلاش کرده منتقدان را عامل به خیابان آمدن مردم در سال 96 معرفی کند که در این باره بارها توسط منتقدان پاسخ هایی به او داده شده است.

اما راجع به اینکه آیا مردم به دعوت ایشان به خیابان آمدند و یا دست کم دعوت ایشان هم بخشی از عامل حضور مردم برای ختم غائله بود، مسلمّاً واقعیت ها نمی تواند چنین موضوعی را تأیید کند، دست کم پلاکاردهایی که در این راهپیمایی ها در دست مردم است نشان می دهد که آنها تأکید دارند برای اصل جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب به خیابان آمده اند و نباید این آمدن ها مسئولان و به خصوص اجرایی ها را دچار چنین تصوری کند که برای حمایت از عملکرد آنها در خیابان حضور دارند.

هرچند در این که نارضایتی مردم از عملکرد برخی مسئولان و به خصوص دولت آقای روحانی عامل به خیابان آمدن بعضی از مردم و به تبع آن بهره گیری دشمنان و اغتشاش آفرینی آشوبگران شده، نمی توان تردید جدی کرد! آقای روحانی در سخنان خود معتقد است که دشمنان همان طور که حاج قاسم سلیمانی را ترور کردند، برجام را هم ترور کردند! رییس جمهور می گوید: "شما دیدید در منطقه هم که چه موفقیت هایی به دست آوردیم، یعنی اینکه ترامپ اول برجام را ترور می کند، بعد سردار عزیز ما سپهبد سلیمانی را ترور می کند.

" به نظر می رسد این همسان پنداری یا این همانی سازی یک مغلطه آشکار است، در واقع ماهیت برجام عملاً چیزی کاملاً متفاوت از مقاومتی است که هویت حاج قاسم سلیمانی بود.

برجام آن طور که ویلیام برنز مذاکره کننده مشهور آمریکایی نیز گفته عملاً سکویی برای تشدید فشارها علیه ایران بود و هرچند به ادبیات برخی کارشناسان آب نباتی نیز در همان ابتدا شاملش بود، اما به لحاظ راهبردی برجام چیزی جز تضعیف ایران و آغاز یک کمپین فشار حداکثری را دنبال نمی کرد.

بنا بود برجام نهایتاً ایران را به برجام های غیرهسته ای بکشاند و از جمهوری اسلامی شیر بی یال و دم و اشکم بسازد.

اتفاقاتی که به خصوص از سال 97 به این سو شاهد بودیم عملیاتی کردن همین فاز از برجام است.

برای اطلاع بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

" بر اثر اشتباه راهبردی دولت و تیم مذاکره کننده ایرانی، آمریکا و غرب عملاً بنیان های خود برای تشدید فشارها علیه ایران و حذف مؤلفه های قدرت ایران در موضوع هسته ای و برنداشتن تحریم ها و همچنین ایجاد سدی در برابر ایران برای هرگونه پیگیری حقوقی عدم اجرای تعهدات طرف مقابل (بندهای 36 و 37 برجام) را پایه گذاری کرد و همین مسئله و نیز ضعف شدید دولت در مدیریت موجب تشدید فشارها در داخل شد، بر همین اساس دشمن تصور کرد که ایران در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و به همین دلیل قادر نیست به ترور فرمانده عالی رتبه خود پاسخ دهد و به همین دلیل دست به چنین انتحاری زد، بنابراین نه تنها حاج قاسم سلیمانی و برجام مشابه هم نیستند بلکه در طول یکدیگر نیز قرار ندارند و اگر همان راهبرد حاج قاسم یعنی عقلانیت و حکمت و عزت و مصلحت در سیاست خارجی دولت نیز رعایت می شد به احتمال بسیار زیاد امروز شاهد تشدید فشارها علیه ایران نمی بودیم.

آقای روحانی می گوید برجام رشد اقتصادی به بار آورده است.

رییس جمهور در این باره مثالهایی هم می زند که شاید در جزییات غلط نباشد، اما مسئله اینجاست که برجام را به همان یکی دو سال اول محدود کردن یک اشتباه راهبردی دقیقاً از همان جنسی است که برجام را به بار آورد! برجام اگر در یک سال موجب رشد اقتصادی شد، اما برنامه دشمن برای آن نه یک ساله و دوساله بلکه درازمدت بود.

(بار دیگر به این لینک مراجعه کنید)" و متأسفانه دولت محترم با عدم دقت و تدبیر خود در مذاکرات هسته ای این امکان را برای آمریکا و غرب به وجود آورد که فشارهای اقتصادی را تشدید کند، در واقع فشارهای اقتصادی نه محصول خروج آمریکا از برجام، بلکه هم خروج آمریکا از برجام و هم ناعهدی طرفهای مقابل همگی جزیی از برنامه درازمدت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی درباره برجام است، و متأسفانه دولتی که نتوانست راهبرد آمریکا را در حین مذاکرات متوجه شود، حالا نیز واقعیت ها را اشتباه گرفته است.

هرچند برخی نیز می توانند معتقد باشند که دولت واقعیت را می داند و می فهمد که بی دقتی دولت در برجام خود عامل تشدید فشار بوده و نه مانع آن، اما از آنجا که این معاهده را برای خود حیثیتی کرده، در همه برهه ها می خواهد به هرنحوی از آن دفاع کند! آقای روحانی می گوید که دیگران می خواهند اعتماد مردم را ترور کنند! رییس جمهور می گوید: "آنهایی که می خواهند اعتماد مردم را ترور کنند باید حواس مان جمع باشد.

همه ما در یک شرایط بسیار حساسی قرار گرفته ایم و نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود.

" در واقع آقای رییس جمهور اقدامات برخی منتقدانش را همسو با ترامپ معرفی می کند که می تواند به ترور اعتماد مردم منجر شود.

آقای روحانی صراحتاً این سخنان را در اثنای گفته های خود راجع به انتخابات مطرح کرده است و به آن ارتباط می دهد.

با این حال نظرسنجی های مختلف، حتی نظرسنجی هایی که نزدیک به دولت هستند نشان می دهد که عامل بی رغبتی برخی از مردم برای مشارکت در انتخابات، نه ردصلاحیـت ها و عملکرد شورای نگهبان، بلکه عملکرد اقتصادی دولت است.

بسیاری از آنها که (تا کنون) نمی خواهند در انتخابات شرکت کنند گفته اند که در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی مایل به مشارکت نیستند و بعضی دیگر گفته اند که احساس می کنند شرایطشان بهبود نخواهد یافت.

درواقع عملکرد نامناسب دولت آقای روحانی و مجلس همسو با او عامل اصلی بی رغبتی این بخش از مردم است، حال آنکه در همین نظرسنجی ها موضوع احراز و ردصلاحیت ها در آخرین ردیف و با فاصله بسیار بالا نسبت به عملکرد مسئولان در حوزه اقتصاد و معیشت، قرار دارد.

آقای روحانی معتقد است که رقبایش گفته اند مجلس یازدهم را قبضه می کنند! رییس جمهور می گوید: "شماها که در جلسات خصوصی خود می گویید مجلس بعدی صددرصد مال ما هست و اگه مال شماست چرا غصه می خورید؟ شما که این جوری در اتاق فکر گفتید مجلس بعدی صددرصد مال ماست ، الحمدلله مال شماست اگر مال شماست بگذارید یک رقابت شکل بگیرد.

" این اظهارات آقای روحانی قابلیت راستی آزمایی ندارد و مشخص نیست که آیا رقبای سیاسی ایشان چنین حرفی زده اند یا نه! اما دست کم این مسئله واضح است که این گفته آقای روحانی کاملاً خلاف مدعاهای سابق اوست که استراق سمع های این چنینی و شنودهای به این نحو را کاملاً تخطئه می کرد.

آیا آقای روحانی در اتاق جلسات رقبای سیاسی اش دستگاهی برای شنود کار گذاشته است که این چنین محتوای سخنان آنها را می فهمد تا نهایتاً در جلسات عمومی از آنها بهره گیری کند؟ آقای روحانی تلویحاً گفته است که انتخابات رقابتی نیست به نوعی که رقبای یک جناح را احتمالاً باید با ذره بین پیدا کرد.

رییس جمهور می گوید: "این که شما در تهران 30کاندیدایی، یک وقتی بگردید همه 30 تا را ندارید، 15 الی 29 و یا هر عددی دارید.

در یک جایی که 6 کاندیدا دارد، شما ببینید 4 کاندیدا دارید، یک جا 30 تا داریم یک جا 6 نفر را داریم، بعد 5 الی یک نفر است.

" مشخص نیست آقای روحانی بر چه اساسی چنین قضاوتی درباره انتخابات دارد؛ البته ما هم دقیقاً نمی دانیم که آیا چنین چیزی صادق است یا خیر، ولی دست کم برخی حامیان سیاسی آقای روحانی این اظهارات او را رد می کنند! اخیراً روزنامه سازندگی که در حمایت از دولت آقای روحانی گوی سبقت را از روزنامه دولتی ایران هم ربوده است به قلم مدیرمسئولش که از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران نیز هست نوشته است که "بر خلاف برخی ادعاها و فضاسازی ها، اصلاح طلبان با فقدان و فقر کاندیدای اصلاح طلب روبه رو نیستند.

"
کلید واژه ها: سخنرانی - رفراندوم - همه پرسی - رییس جمهور - روحانی - انتخابات - اظهارات - استانداران - امروز - فرمانداران - کلمه - رییس - سنجی - شروع - بزرگ - منتقدان - حساسیت - واقعیت - مفاهیم - منتشر - مختلف - گزارش - ادامه - هایی - نکات - پایه - دیگر - قابل

آخرین اخبار سرویس:
فرمانده کل سپاه با خانواده شهیدان پاشاپور و زمانی نیا دیدار کرد

ستاد انتخابات: آمار نهایی مشارکت پس از شمارش کل آرا اعلام می شود

راه اندازی سیستم مکانیزه تشخیص هویت معتادان در سال 99

فعالیت 14 شعبه بیت الاحزان در شیراز / 37 حافظ کل قرآن تجلیل شدند

قرنطینه خود خواسته محسن هاشمی

ضرورت وجود وکیل حقوقی |

خطر کرونا در کمین اعضای شورای شهر تهران

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه سراوان و سیب و سوران و مهرستان

ملاقات اعضای شورا با شهردار منطقه 13دردسر ساز شد

در سفر به کیش سوار تاکسی های سفید نشوید

سه منتخب مردم آبادان در مجلس یازدهم مشخص شدند

یحیی ابراهیمی منتخب مردم دلفان و سلسله در مجلس یازدهم شد

افزایش 50 درصدی جایزه نقدی دانشجویان نمونه کشوری

مجلس نو از امروز باید شروع به کار کند

راه اندازی سیستم مکانیزه تشخیص هویت معتادان در سال 99

باید گنجینه لغات فارسی دانش آموزان توسعه یابد

موسوی: ملت و دولت ایران برای تحریم های جنون آمیز و جبونانه آمریکا کوچکترین ارزشی قائل نیستند / راهبرد ما در مقابل فشار حداکثری مقاومت حداکثری است

احتمال به حدنصاب نرسیدن جلسه فردای شورای شهر

وزیر خارجه هلند با ظریف دیدار کرد/عکس

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نشان دهنده دوست داشتن نظام جمهوری اسلامی است

جدول نتایج انتخابات مجلس در همه استان ها تا ساعت 13:30 شنبه

سید احمد رسولی نژاد نماینده دماوند و فیروزکوه شد

سهراب گیلانی، منتخب شوشتر و گتوند شد

فعالیت 14 شعبه بیت الاحزان در شیراز / 37 حافظ کل قرآن تجلیل شدند

ستاد انتخابات: آمار نهایی مشارکت پس از شمارش کل آرا اعلام می شود

ضرورت وجود وکیل حقوقی

سمینار تخصصی «تحول فردی و سازمانی» برگزار می شود

اهمیت مهارت های ارتباطی برای داشتن زندگی زناشویی خوب

تشریح جزییات جلسه مدیران شهرداری و وزارت بهداشت درخصوص مقابله با کرونا ویروس/ اختصاص محل ویژه دفن در بهشت زهرا/اغذیه فروشی های مترو از امروز تعطیل می شوند

قراردادهای دانش بنیان معافیت بیمه ای دریافت کردند

چینی ها به نمایشگاه کتاب تهران نمی آیند

پروازهای عراق بدون مسافران ایرانی انجام می شود

راه یابی رضایی کوچی از جهرم به مجلس برای چهارمین دوره متوالی

حضور سیاست مداران و مسئولان در اتاق شیشه ای فضای مجازی

جوان دهه شصتی پدیده انتخاباتی در تبریز/ متفکر آزاد بالاتر از با تجربه ها

حسنوند برای پنجمین بار به بهارستان رفت/نمایندگان استان مرکزی، کردستان و مازندران را بشناسید/3 منتخب آبادان در مجلس معرفی شدند

عکس| وزیر خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

آیت الله سبحانی: توصیه ها درباره کرونا حجت است

وزیر بهداشت درباره کرونا به مجلس توضیح می دهد

آخرین نتایج انتخابات تهران / مجلس یازدهم

عکس های منتخب روز/ بازنمایی شور انتخابات به روایت دوربین ها

منتخبان تهران تا این لحظه مشخص شدند + اسامی

انتقال آب خام به فضای سبز از اولویت های مهم و اساسی آبیاری است

آیت الله سبحانی : توصیه پزشکان درباره کرونابرای دوری از اجتماعات حجت است

مسجدی: سرنوشت عراق را ملت عراق رقم می زند؛ از مطالبات قانونی عراقی ها حمایت می کنیم

پایان انتخابات و آغاز اجرایی شدن انتظارات مردم

پروازهای عراق بدون مسافران ایرانی انجام می شود

راه یابی رضایی کوچی از جهرم به مجلس برای چهارمین دوره متوالی

آمار نهایی مشارکت پس از شمارش کامل آرا اعلام می شود

کودک آزاری بیشترین پرونده اورژانس اجتماعی خراسان شمالی

جشن بین المللی نوروزگاه در مرز ایران و ترکمنستان برگزار می شود

حضور در کلیه اجتماعات به علت کرونا باید لغو شود/ امیدواریم خداوند این بلا را رفع کند

کدام کاندیداها در تهران پیشتاز آرا انتخابات هستند ؟

7 اثر ناملموس از استان سمنان ثبت ملی شد

منتخب حوزه انتخابیه پلدختر با مشارکت 77 درصدی مردم اعلام شد

هاشمی خودش را قرنطینه کرد

قم فعلا قرنطینه نمی شود!

فعالیت 14 شعبه مؤسسه بیت الاحزان در شیراز / 37 حافظ کل قرآن تجلیل شدند

استخدام حسابدار ، پشتیبان سایت، نیروی خدمات در تهران

تاییدکننده خبر شجریان، مرجع اطلاع رسانی کرونا

احتمال به حدنصاب نرسیدن جلسه فردای شورای شهر/شورای شهر تعطیل نیست

قدردانی امام جمعه قزوین از دست اندرکاران انتخابات

اطلاعیه ستاد ازدواج دانشجویی درباره وضعیت تشرف دانشجویان به مشهد

تربیت نیروهای انقلابی یکی از رسالت های تبلیغات اسلامی است

عضو شورای شهر تهران: شورای شهر یک هفته تعطیل شد/ شهردار منطقه 13 کرونا گرفته؛ او با برخی اعضای شورا تماس دستی داشته

احتمال بیماری کرونا ظریف و محسن هاشمی + جزییات

ویدئو / نتایج نهایی انتخابات مجلس در برخی حوزه ها و نتایج اولیه تهران

دلیل کاهش مشارکت مردم از نگاه رائفی پور

دیدار سردار سلامی با خانواده شهیدان پاشاپور زمانی­ نیا+عکس

فوری | در حاشیه دیدار جواد ظریف و استف بلوک

وزیر بهداشت درباره کرونا به مجلس توضیح می دهد

نمایندگان منتخب مردم رشت مشخص شدند+ اسامی

ثبت نام عتبات دانشگاهیان با وجود کرونا ادامه دارد / اعزام منوط به فراهم شدن شرایط

4 میلیون ماسک امروز توزیع می شود

آخرین نتایج شمارش آرای تهران اعلام شد

مترو عامل انتقال کرونا است/ آمادگی بهشت زهرا برای دفن فوتی ها با شرایط خاص

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه ابهر، خرمدره و سلطانیه

حوزه های علمیه خواهران دست اندرکاران تمدن سازی نوین اسلامی هستند

تصاویر/ تشییع پیکر شهید عباس عبدی در بجنورد

کتاب عراق و سیستانی منتشر شد

منتخبان مجلس در سیستان و بلوچستان مشخص شدند

رییس شورای شهر تهران در سلامت کامل به سر می برد

واکنش اعطا به شایعه تعطیلی شورای شهرتهران

شورای شهر تعطیل نیست

اصولگرایان استان مرکزی کرسی های مجلس را گرفتند | انتخابات حوزه ساوه دو مرحله ای نشد

لغو تمامی همایش های دانشگاه پیام نور در سراسر کشور

«احد آزادیخواه» و «هادی بیگی نژاد» از ملایر راهی مجلس شدند

تقدیر بسیج رسانه آذربایجان شرقی از اهالی رسانه به دلیل به تصویر کشیدن حماسه حضور

فیلم| وقتی مسئولان یکصدا ورود کرونا به ایران را تکذیب می کردند

وزیر بهداشت درباره کرونا به مجلس توضیح می دهد

جوان دهه شصتی پدیده انتخاباتی در تبریز/ متفکر آزاد بالاتر از با تجربه ها

مهدی فرشادان و محسن فتحی نمایندگان حوزه انتخابی سنندج، دیواندره و کامیاران شدند

تصمیم شورای شهری ها برای ادامه فعالیت شورا/ احتمال افزایش غائبین شورا

چند نکته...

قراردادهای دانش بنیان معافیت بیمه ای دریافت کردند

آغاز ثبت نام اینترنتی اسکان فرهنگیان از 11 اسفندماه

مشارکت حداکثری مردم کوهدشت و رومشکان در انتخابات نشان دهنده دوست داشتن نظام جمهوری اسلامی است

تمام همایش های دانشگاه پیام نور در سراسر کشور لغو شد

راز جالب انگشتر عقیق سردار سلیمانی فاش شد + فیلم

حضور بانوی 95 ساله میبدی با فرغون درانتخابات+عکس

8 مغلطه بزرگ در سخنرانی امروز رییس جمهور

8 مغلطه بزرگ در سخنرانی امروز رییس جمهور