مطالب مرتبط:
آتش سوزی در انبار بیمارستان شهید رجایی قزوین/ حادثه تلفات جانی نداشت/ اتصالی برق علت وقوع حریق
آتش سوزی در انبار بیمارستان شهید رجایی قزوین/ حادثه تلفات جانی نداشت/ اتصالی برق علت وقوع حریق
گاز در کدام مناطق قطع می شود؟
استخدام اپراتور وان قلع ودستگاه P&P و مونتاژکار تابلو برق/مشهد
گربه وحشی برای اولین بار در قزوین دیده شد! +عکس
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 08:252020-01-25اقتصادي

نارسایی برق و گاز، شوکی بر قلب صنایع قزوین


ایرنا - نارسایی انشعابات گاز و برق از خطوط انتقال تا جلوی درب واحدهای تولیدی استان قزوین در خارج از شهرک های صنعتی و تحمیل هزینه ها بر دوش تولیدکنندگان باعث شده است تا کمتر از یک سوم صنایع در هنگام راه اندازی یا طرح توسعه با مشکلاتی رو به رو شوند.

- اگر واحد تولیدی را همانند اندام انسان تصور کنید، برق و گاز درست شبیه به رگ های خونی موجب حرکت و حیات آن شده و نارسایی در این زمینه موجب می شود تا عملا چرخ صنعت از حرکت و حیات بایستد.

در سال های اخیر با اهمیت روز افزون رونق تولید، فراهم کردن بسترهای لازم مانند برق و گاز برای استقرار و راه اندازی یک کارخانه همواره مورد تاکید بوده و وظیفه آن بر عهده دستگاه های دولتی گذاشته شده است، اما آنچه در این میان داد واحدهای تولیدی را بلند کرده، نبود حمایت های لازم برای انتقال این انرژی ها تا جلوی درب واحد تولیدی است.

به گفته تولیدکنندگان، مشکل زمانی حاد می شود که یک واحد تولیدی بخواهد در خارج از شهرک صنعتی احداث و راه اندازی شود، در این صورت نه تنها از هیچ حمایتی همانند شرکت شهرک های صنعتی برخوردار نیست، بلکه باید هزینه انتقال گاز و برق تا جلوی درب واحد را متقبل شده و در این میان نیز با تاخیر و کاغذبازی های بسیاری روبه رو شود.

به گفته مسؤولان حوزه صنعتی، کمتر از یک سوم واحدهای صنعتی قزوین از سه هزار و 500 واحد با مشکل گاز و برق روبه رو بوده و در فصل سرما نیز بیشتر تحت فشار قرار می گیرند.

ویژگی خاص استان قزوین به علت تحت پوشش بودن شرکت برق منطقه ای استان زنجان از دیگر مواردی است که باعث شده تا برخی از واحدهای تولیدی مستقر در قزوین، انرژی برق مورد نیاز خود را از زنجان تامین کرده و مشترک آن استان باشند.

گازرسانی از جیب واحدهای تولیدی مدیرعامل یک واحد تولیدی در قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: شرکت گاز معتقد است واحدهای تولیدی و صنعتی که مسیر صعب العبور داشته یا مسافت زیادی با خطوط و شبکه های گاز دارند، گازرسانی به آنها مقرون به صرفه نیست و حتی گلخانه های چوبی تا زمانی که به ساختار فلزی تغییر نکنند، امکان گازرسانی به آنها با توجه به صادر نشدن مجوز فراهم نمی شود.

حسام الدین موسوی افزود: قوانین و سیاست های کلان کشور به نحوی تنظیم شده که تولیدکننده برای داشتن نعمت گاز مجبور است تنها به شهرک های صنعتی روی بیاورد و احداث و راه اندازی یک واحد تولیدی در خارج از شهرک، با نارسایی گازی همراه شود.

وی با بیان اینکه برای خرید ایستگاه گاز تقلیل فشار امروزه باید متحمل هزینه های سنگین شویم، اظهار داشت: هزینه یک ایستگاه تقلیل فشار که شرکت گاز برای واحد صنعتی نصب می کند، به پای واحد صنعتی است و تولید کننده باید پول کارگر، لوله و تمام انشعابات را از جیب بپردازد.

موسوی خاطرنشان کرد: در شرایطی که تمام کشور روی رونق تولید متمرکز شده، بهتر بود که شرکت توزیع گاز به جای اخذ هزینه ها قبل از راه اندازی واحدهای صنعتی، بعد از راه اندازی هزینه ها را اخذ می کرد، درحالی که هم اکنون چنین حمایتی وجود ندارد.

خرید تجهیزات برق رسانی برای واحدهای صنعتی گران و پر هزینه است مدیرعامل یکی دیگر از واحدهای تولیدی در استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مشکلات برق رسانی به واحدهای تولیدی گفت و اظهار داشت: شیوه برق رسانی به واحد تولیدی به این شکل است که ابتدا باید از درب واحد صنعتی تا اولین و نزدیکترین انشعاب برق مسافت اندازه گیری شده و با تحمیل هزینه تیرهای برق، حفر چاه، تامین کابل، پول کارگر و پیمانکار، برق رسانی آغاز شود.

سعید محمدبیگی با بیان اینکه معمولا واحدهای صنعتی جدید، مکان احداث شرکت را در کنار یک واحد قدیمی انتخاب می کنند تا از خدمات گاز و برق آن استفاده کنند، اظهار داشت: این واحدها نیز برای استفاده از برق شرکت قدیمی با مشکل مواجه اند و معمولا واحد قدیمی مستقر حاضر نمی شود زیر بار رفته و به صورت مفت و رایگان برقی را که مدت ها پیش هزینه کرده به واحد جدید منتقل کند.

وی تصریح کرد: معمولا در این مواقع شرکت توزیع برق هیچگونه دخالتی ندارد و معارض شدن این واحدها برای برق رسانی تا جایی پیش می رود که واحد تولیدی اول به واحد تولیدی دوم پیشنهاد می دهد تا نصف هزینه های برق رسانی را تقبل کند و با این کار عملا هزینه های گزاف و بیهوده ای روی دوش واحد صنعتی جدید می افتد.

محمدبیگی به گران شدن ترانس های برق در جلوی درب واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه خرید برخی تجهیزات برق رسانی برای واحدهای صنعتی گران و پر هزینه است، این مبالغ در هنگام طرح توسعه نیز مجددا با عملیات کاغذبازی تکرار می شود و عملا هیچ حمایتی خارج از شهرک های صنعتی برای یک واحد تولیدی وجود ندارد.

کم تر از یک سوم واحدهای تولیدی قزوین در استان با مشکلات گاز و برق روبهرو هستند رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: خدمات رسانی به واحدهای صنعتی یک اصل اساسی است و مقرراتی نیز در این رابطه وجود دارد که نیازهای ضروری واحدهای تولیدی یک شرکت مانند آب، برق و گاز باید تا درب واحد فراهم شود.

علی محمد زمانی افزود: متاسفانه هم اینک برخی از واحدهای افتتاح شده هنوز نتوانسته اند از نعمت گاز استفاده کنند و به سمت سوخت مایع و فسیلی روی آورده اند، درحالیکه چنین سوخت هایی مشکلات زیست محیطی به همراه دارد و به صورت دایمی جوابگو نیست.

وی تاکید کرد: در برخی از موارد شاهد هستیم که یک واحد تولیدی باید هزینه لوله کشی گاز تا درب واحد تولیدی را بپردازد و هزینه های زیادی را برای گازرسانی تا درب واحد متقبل شود، درحالیکه ما اعتقاد داریم فراهم کردن زیرساخت آن در زمینه تولید بر عهده دولت است و تا جای ممکن باید حمایت ها افزایش یابد.

زمانی با بیان اینکه طرح توسعه واحدهای صنعتی نیز با مشکلات گازرسانی روبه رو است، اظهار داشت: این واحدها که از قبل افتتاح شده اند، برای بهره مندی از انرژی گاز در خط تولید جدید و طرح توسعه مجددا باید هزینه گازرسانی را بپردازند و حتی موافقت شرکت گاز را جلب کنند.

این فعال حوزه صنعت شرایط گازرسانی در واحدهای خارج از شهرک صنعتی را بسیار دشوار ارزیابی کرد و گفت: به لحاظ قانونی اگر واحدی در شرکت شهرک های صنعتی قرار داشته باشد، این شهرک موظف است که بسترهای لازم را فراهم کند و نیاز به پیگیری گازرسانی و برق رسانی از سوی واحدهای تولیدی نیست، اما در خارج از شهرک صنعتی اوضاع به کلی فرق می کند و همه زحمت ها پای تولید کننده است.

زمانی مشکل دیگر در حوزه گازرسانی را قطع گاز در فصل سرما و یا افت فشار آن عنوان کرد و گفت: در برخی موارد شاهد هستیم که گاز موجود نیز در فصل سرما به حدی افت فشار پیدا می کند که خط تولید کارخانه با مشکل مواجه می شود و متاسفانه بعد از اتمام زمستان تا سال آینده نیز هیچگونه اقدامات پیشگیرانه و ذخیره سازی گاز در دستور کار قرار نمی گیرد.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان قزوین به مساله برق رسانی در واحدهای صنعتی پرداخت و خاطرنشان کرد: متاسفانه خیلی از واحدهای تولیدی در استان قزوین مشترک برق منطقه ای استان زنجان هستند و پول و هزینه اشتراک برق آن به خارج از استان پرداخت می شود.

زمانی یادآور شد: انشعابات برق برای واحدهای درحال طرح توسعه از دیگر مشکلاتی است که یک تولیدکننده با آن روبه رو است و دستگاه های حمایتی باید برای حل آن چاره اندیشی کنند.

تولیدکننده و سرمایه گذار را نباید لنگ گاز و برق گذاشت مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: بودجه سال 99 بدون نفت بسته شده و این موضوع نشان می دهد که نیاز واحدهای صنعتی به سوخت مایع و فسیلی در سال آینده به بن بست رسیده و کشور باید در راستای بهره مندی از گاز طبیعی گام بردارد.

مرتضی علیخانی افزود: سیاست دولت بر این است که تمام واحدهای صنعتی از نعمت گاز و برق برخوردار باشند و از ابتدای سال نیز دستوری صادر شد تا عملیات گازرسانی و تامین برق برای همه واحدهای تولیدی قزوین صورت پذیرد.

وی به وجود قوانین دست و پاگیر در خصوص انشعابات لوله های گاز و تحمیل هزینه ها به واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: این نوع اقدامات سبب شده تا عملا برخی از سرمایه گذاران و مدیران واحدهای تولیدی با مشکلات متعددی روبه رو شوند.

علیخانی با بیان اینکه نباید سرمایه گذار و تولیدکننده را تحت فشار قرار داد و رونق تولید را لنگ گاز و برق گذاشت، یادآور شد: در همین رابطه در ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین که عمدتا با ریاست استاندار برگزار می شود به این مهم بارها تاکید شده و تلاش کردیم تا برق رسانی و گازرسانی به واحدهای اقتصادی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

هزینه ایستگاه های تقلیل فشار برای واحدهای تولیدی، یک چهارم بازار آزاد است مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: مقررات های موجود گازرسانی به انتقال گاز تا درب واحد تولیدی اشاره نداشته است و اینکه می گویند گاز باید تا جلوی درب واحد تولیدی آورده شود، مربوط به شرکت شهرک های صنعتی است.

اسماعیل مفرد بوشهری افزود: حمایت های شرکت گاز از واحدهای تولیدی تا قدری پیشرفت کرده که اگر یک تولیدکننده برای قدر سهم خود 150 میلیون تومان پرداخت می کرد، اکنون با پرداخت های دولتی و حمایت های موجود این رقم به 20 میلیون تومان کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: برای حمایت بیشتر و اختصاص یارانه به واحدهای تولیدی، شورای اقتصاد کشور در سال 97 مصوبه ای داشت تا بر اساس آن گازرسانی در شهرک های صنعتی افزایش یافته و برای عملیات اجرایی آن هیچ کوتاهی صورت نگیرد.

مفرد بوشهری تاکید کرد: از سال 96 تاکنون، تمام صنایع استان قزوین از نعمت گاز برخوردارند و یک واحد صنعتی جدید که راه اندازی می شود، نهایتا تا سه ماه به خط لوله گاز متصل شده و مشکلی در این رابطه ندارد.

این مسؤول قدر السهم گازرسانی به واحدهای تولیدی را متفاوت عنوان کرد و توضیح داد: بر اساس یک فرمول معین و فاصله بین واحد تولیدی تا خط لوله گازرسانی، هزینه قدر السهم انشعابات گاز محاسبه می شود، به این شکل که اگر 6 واحد تولیدی برای درخواست گاز اقدام کنند، هزینه انشعاب بین آنها تقسیم می شود.

مفرد بوشهری بیان داشت: ایستگاه هایی که برای تغییر فشار گاز واحدهای تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد، یک چهارم قیمت بازار آزاد است و با وجود افزایش قیمت این دستگاه ها در این چند سال اخیر، اما همچنان حمایت های لازم از واحدهای تولیدی با قیمت پایین صورت می گیرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین در پاسخ به این سوال که آیا در سال جاری فشار گاز واحدهای تولیدی به علت سرما کاهش می یابد؟ اظهار داشت: تا الان چنین اتفاقی نیفتاده است و تا جای ممکن تلاش کردیم که تا پایان سال نیز چنین اتفاقی رخ ندهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد گاز افت فشار پیدا کرده یا قطع شود، اولویت اول با نیروگاه، سپس نیروگاه های کوچک مقیاس، صنعت و در نهایت منازل مسکونی خواهد بود.

کمتر از 10 واحد تولیدی در استان قزوین از شرکت برق منطقه ای زنجان تغذیه می کنند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر 16 برق منطقه ای و 39 شرکت توزیع برق در کشور وجود دارد که شرکت های منطقه ای وظیفه برق رسانی به چندین استان را برعهده دارند، به عنوان مثال برق منطقه ای استان تهران، استان های قم و البرز، برق منطقه ای باختر، استان های مرکزی، لرستان و همدان و برق منطقه ای زنجان نیز استان های قزوین و زنجان را تحت پوشش خود قرار داده است.

سعید بهادیوند چگینی با بیان اینکه برخی از استان های کشور دارای چند شرکت توزیع نیروی برق هستند، اظهار داشت: در استان های اصفهان و شیراز 2 شرکت توزیع نیروی برق وجود دارد، اما استان قزوین به لحاظ کوچکی تنها با یک شرکت توزیع برق نیازهای خویش را برطرف کرده است.

وی اظهار داشت: قانون شرکت توزیع برق به ما می گوید که اگر یک واحد صنعتی متقاضی هفت مگاوات برق و کمتر از آن باشد، شرکت توزیع نیروی برق موظف است که برق آن را تامین کند، اما اگر یک واحد صنعتی بیشتر از هفت مگاوات برق تقاضا کند، این وظیفه بر عهده شرکت برق منطقه ای است.

بهادیوند چگینی تاکید کرد: کمتر از 10 واحد تولیدی در استان مانند هفت الماس مشترک شرکت برق منطقه ای استان زنجان هستند و مابقی واحدهای تولیدی از شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین تغذیه می کنند.

این مسؤول در مورد نیاز برخی واحدهای درحال توسعه به برق توضیح داد: برای برق رسانی در برخی از شهرک های صنعتی استان مانند خرمدشت، پست 63 کیلواتی که در آنجا قرار داده شده، سیار بوده و تا 15 مگاوات می تواند برق رسانی کند.

وی گفت: این میزان برق موقت برای راه اندازی و آغاز به کار یک واحد تولیدی کافی است، اما پس از یک تا 2 سال که واحد تولیدی در این شهرک بخواهد طرح توسعه را آغاز کند، پست برق دائم احداث می شود.

چگینی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان قزوین: وظیفه تامین کمتر از هفت مگاوات برق برعهده شرکت توزیع و بیشتر از هفت مگاوات برعهده برق منطقه ای است.

بهادیوند چگینی تصریح کرد: اگرچه ممکن است در برخی موارد، احداث پست برق 63 کیلووات دائم تا 6 ماه به طول بیانجامد، اما این موارد به شدت کمیاب است و در بیشتر مواقع تا قبل از طرح تقاضای واحد تولیدی برای احداث این پست، برق دائم در این مکان ها راه اندازی می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون پست 63 کیلووات شهرک صنعتی خرمدشت کلنگ زنی شده و تا یک و نیم سال آینده تکمیل و راه اندازی خواهد شد، همچنین پست 63 کیلوات شهرک صنعتی معلم کلایه در منطقه الموت نیز پنج ماه پیش کلنگ زنی شده و با آماده سازی ترانس ها حاضریم که بر اساس نیاز واحدها برق رسانی را انجام دهیم.

بهادیوند چگینی بیان داشت: در استان قزوین پست های برق 230 و 400 کیلوات هم وجود دارد که شرکت برق منطقه ای زنجان برای برخی از واحدهای صنعتی همانند آپادانا سرام برق 230 کیلووات احداث کرده و این واحدها هم اکنون مشترک استان زنجان هستند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین در پاسخ به این سوال که آیا امکان انتقال برق منطقه ای استان زنجان به قزوین وجود دارد؟ گفت: سیاست وزارت نیرو در این است که شرکت های برق منطقه ای تجمیع شده و تعداد آنها کمتر شود، بنابراین امکان اینکه برق منطقه ای زنجان به قزوین منتقل شود، عملا صفر است.

بهادیوند چگینی به لایحه جدیدی در مجلس شورای اسلامی در خصوص شرکت توزیع نیروی برق اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این لایحه قرار است که برق ها استانی شوند و پست های 63 کیلوات که در اختیار شرکت های برق منطقه ای قرار دارند در اختیار شرکت توزیع نیروی برق استان ها قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون استان هایی که شرکت برق منطقه ای دارند، چندان راضی به تصویب این لایحه نیستند، اما استان های دیگر که دارای شرکت توزیع نیروی برق هستند می خواهند این اتفاق هرچه سریع تر رقم بخورد.

نیم نگاه: عیسی قبادی معاون اقتصادی استاندار قزوین،مدتی قبل پس از آگاهی از مشکلات واحدهای تولیدی در خصوص گازرسانی و برق رسانی تاکید کرده بود که هیچ واحد تولیدی نباید از نعمت گاز محروم شود و حمایت های شرکت گاز و برق در این رابطه افزایش یابد.

علاوه بر این موضوع، قیمت اراضی شهرک های صنعتی به لحاظ دارا بودن خدمات آب، برق و گاز بالاتر از اراضی خارج این محدوده است و اگر شرایطی فراهم شود که انشعابات گاز و برق با هزینه بسیار پایین در اختیار تولیدکننده قرار گیرد، به طور حتم استقبال سرمایه گذاران برای خرید زمین و سرمایه گذاری در خارج از شهرک افزایش می یابد.

با این حال در سالی که به شعار رونق تولید مزین شده است، نباید حرکت چرخ صنعت و تولید با تحمیل هزینه بر تولیدکننده محقق شود.


کلید واژه ها: واحدهای تولیدی - تولیدی - تولیدکنندگان - واحد تولیدی - راه اندازی - واحد - دستگاه های دولتی - شهرک های صنعتی - انتقال - استان قزوین - صنایع - قزوین - رگ های خونی - لازم - انشعابات - مشکل - صنعت - حیات - هزینه ها - استقرار - کارخانه - دستگاه - حمایت - توسعه - ایرنا - استان - انسان - انرژی - اندام - دولتی

آخرین اخبار سرویس:
ویدئو / رکودشکنی گرمترین دما برای قاره های جنوبی

قرار گرفتن در لیست سیاه FATF بر قیمت محصولات داخلی اثرگذار است/ افزایش فشارها بر اقشار کم درآمد/ کاهش دوباره ارزش پول ملی

معرفی خودروی جدید K132 ایران خودرو (عکس)

زمان عرضه 2 خودرو رهام و کراس اوور جدید سایپا

سقوط 92 درصدی فروش خودروی چین به علت شیوع کرونا

اعتراض داروخانه ها: ما، ماسک را گران نکردیم!

ریل گزاری 10 هزار کیلومتر راه آهن در آینده نزدیک / ایران جزو کشور های خودکفا در صنعت ریل

شرکت انگلیسی آخرین مدل رنجرور ایوک 2020 خود را معرفی کرد

امروز شنبه سود سهام عدالت واریز می شود

تکمیل خط آهن چابهار-زاهدان تا پایان 1400 تقویت گردشگری دریایی

تفاوت فاحش قیمت خودرو در کارخانه و بازار/ خودروسازها چقدر می فروشند،مردم چقدر می خرند؟

قیمت آپارتمانهای75تا100متری در تهران

استخدام سرپرست تولید و کارشناس خرید ساخت (برون سپاری)در اصفهان

استخدام پذیرش بورس و اوراق بهادار در آذربایجان غربی

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در یک شرکت تولیدی معتبر

استخدام نیروی کار جهت خط تولید و مونتاژ در اصفهان

نرخ خرید تضمینی گندم افزایش می یابد/ با کمبود کود مواجه شدیم

تفاوت فاحش قیمت خودرو در کارخانه و بازار/ خودروسازها چقدر می فروشند،مردم چقدر می خرند؟

استخدام کارشناس فروش لوازم بهداشتی ساختمان در ریسکو در تهران

قیمت آپارتمانهای75تا100متری در تهران

چگونه سهمیه بنزین بیشتری بگیریم؟

سال 99، سال توسعه سرمایه گذاری ها در حوزه گردشگری منطقه آزاد قشم/ کارنامه گردشگری جزیره قشم در سال 98

استخدام مدیر تولید در یک شرکت تولیدی معتبر در بوشهر

خودرو وانت پژو را ببینید

استخدام مدیر بازاریابی صنعتی در شرکت تعاونی نیروگاه دماوند

سقوط 92 درصدی فروش خودروی چین به علت شیوع کرونا

مردم گرانفروشی ماسک را گزارش دهند

افزایش سطح دریاها؛ تهدیدی برای نیروگاه های اتمی

وزرای اقتصاد گروه 20 شنبه در ریاض گرد هم می آیند

سقوط 92 درصدی فروش خودروی چین به علت شیوع کرونا |

تکمیل خط آهن چابهار-زاهدان تا پایان 1400/تقویت گردشگری دریایی

سقوط 92 درصدی فروش خودروی چین به علت شیوع کرونا |

استخدام صندوقدار خانم از فارس جهت کار در جزیره کیش

سقوط 92 درصدی فروش خودروی چین به علت شیوع کرونا

نرخ اقلام آشپزخانه در آستانه سال نو / افزایش تولیدات لوازم خانگی فلزی در داخل

نرخ عوارض قطعه یک آزادراه تهران-شمال زیر 40 هزار تومان است

هزینه خرید مسکن در میرداماد

پلمپ یک داروخانه به دلیل گرانفروشیِ ماسک

فال روزانه 03/ 12/ 1398

8 اولویت اقتصادی مجلس جدید چیست؟

آغاز مقابله با شرط بندی آنلاین در فوتبال اسپانیا-

صلاحیت مجتمع رسیدگی به جرایم اقتصادی در قانون تعیین شود

امروز سود سهام عدالت واریز می شود

این گوشی ها در حال حاضر بهترین دوربین ها را دارند

نرخ عوارض قطعه یک آزادراه تهران-شمال به زیر 40هزار تومان رسید

آغاز واریز سود سهام عدالت از ساعاتی دیگر

مردم در صف ماسک، کاسبان در فکر نان+عکس

توقیف 13 کشتی حامل انرژی و گندم در بندر الحدیده

فورد موستانگ مک وان 1969 با تیونینگ کلاسیک

کشف 3 تن مواد آتش زای غیرمجاز به ارزش 15 میلیارد ریال

برخورد تعزیرات با گرانفروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف

تراژدی اتوبوس های کاغذی

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

واردات 42 تن مایع ترمز به کشور

تشخیص طلا از بدلیجات با 15 روش آسان و پرکاربرد

تراژدی اتوبوس های کاغذی

افزایش اختلافات مالی در پسا برگزیت

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز

ببینید | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان محمدرضا شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

رکورد مشارکت در عرضه های اولیه باز هم شکسته شد

ابلاغ افزایش نرخ سود تسهیلات مسکن مهر کارساز شد/4 هزار مسکن مهر معطل نصب انشعابات

سیگنال نزولی قیمت ها

چراغ سبز به ایران همزمان با ورود به لیست سیاه FATF

آخرین وضعیت کرونا در شهرهای ایران

هیجان را به ترس تبدیل نکنید

نباید اضطراب جامعه را بالا برد

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز

نحوه صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با کرونا

برترین تولیدکنندگان خودروی الکتریکی در سال 2019

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز

8 نکته مهم برای خرید خودروی کارکرده

نحوه صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با بیماری های واگیردار

روسیه برگزاری نشست زودهنگام اوپک پلاس را رد کرد

آغاز واریز سود سهام عدالت از امروز

توقف استفاده از آب شیرین کن ها در جنوب شرق تهران تا سه ماه آینده

کرونا با اقتصاد چین چه کرد؟

نحوه صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با بیماری های واگیردار

نحوه صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با کرونا

طرز تهیه چیکن کرایی

اصلاحات اقتصادی گزینشی، مخرب است

اندر احوالات بازار برنج در ایام پایانی سال/ نرخ برنج ایرانیِ شب عید اعلام شد

اقتصاد ایران مصون از تصمیم FATF / خداحافظی با خودروی یورو4/ توسعه کشور و سربلندی نظام با تقویت مجلس میسر می شود

نحوه صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با بیماری های واگیردار

بوگاتی نوآر اسپرتیو؛ از خودرو تا اثر هنری 3 میلیون دلاری! (+تصاویر)

بوگاتی نوآر اسپرتیو؛ از خودرو تا اثر هنری 3 میلیون دلاری! (+تصاویر)

رهاسازی 200 میلیون متر مکعب آب سدهای تهران برای تغذیه مصنوعی دشت ها

کوپه خاص BMW چند؟

پلمب یک داروخانه به دلیل گرانفروشی ماسک

ببینید| اجرای به یادماندنی تصنیف «مرغ سحر» توسط محمدرضا شجریان

قائم مقام وزیر صمت: سال 99 سال موفقیت اقتصاد ایران است

تیر خلاص کرونا به تورهای نوروزی

رشد هفتگی بورس 19 هزار و 675 واحد

آثار احتمالی لیست سیاه ‏FATF‏ بر اقتصاد ایران

قیمت دستکش یکبار مصرف در بازار/ جدیدترین دستگاه تصفیه کننده هوا را چند بخریم؟

بزرگترین رشد هفتگی قیمت طلا در یک و نیم ماه رقم خورد

سودسازترین و زیانده ترین نمادهای بورس کدامند؟

درآمد نفتی ونزوئلا در آستانه توقف کامل

ترفندهایی برای رهایی از شر افکار مزاحم

مقایسه خودرو هایما S7 و چانگان CS35

کرونا به امارات رسید

نارسایی برق و گاز، شوکی بر قلب صنایع قزوین

نارسایی برق و گاز، شوکی بر قلب صنایع قزوین