مطالب مرتبط:
رییس کل سازمان نظام پزشکی: آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود
رییس کل سازمان نظام پزشکی: آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود
رییس کل سازمان نظام پزشکی: آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود
واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی/علم الهدی: دست دشمن نمی گذارد شبکه اجتماعی داخلی قوت بگیرد
ویدیو/ آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط آیت الله تبریزیان !
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 08:202020-01-25پزشكي

سوزاندن کتاب پزشکی توهین به علم و باعث وهن روحانیت و شیعه است


ـ مدیرکل اطلاع رسانی وزارت بهداشت و دبیر کارگروه نظام سلامت در اسلام، سوزاندن کتاب مرجع پزشکی را توهین به علم و باعث وهن روحانیت و شیعه دانستند.

- کیانوش جهانپور، مدیرکل اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با ایکنا"؛ با اشاره به سوزاندن کتاب مرجع پزشکی داخلی هریسون توسط عباس تبریزیان یکی از افراد منتسب به جریان موسوم به طب اسلامی، اظهار کرد: این افراد عموماً، قابل اعتنا نیستند، آن ها از تحصیلات دانشگاهی وامانده و در میان حوزویان هم طرد شده هستند؛ در محافل طب سنتی و طب ایرانی هم حرفی برای گفتن ندارند، حتی سواد روخوانی بسیاری از متون طب ایرانی را هم ندارند، فاقد هرگونه مهارتی هستند و بر این اساس به کار هایی شبیه رمالی و فالگیری تحت عناوین مختلف مشغول هستند.

وی بیان کرد: این افراد به عنوان یک مکانیسم دفاعی اتصال به منابع مقدس را هم چاشنی کار کرده اند تا حداقل سپری در مقابل واکنش های مردمی، انتظامی و قضایی برای خود بسازند؛ نوعی کلاهبرداری که البته در مواردی حالت سازمان یافته هم به خود گرفته است.

مشاور وزیر بهداشت تأکید کرد: دکانی که این افراد برپا کرده اند نه از جنس دین است و نه علم، لذا اهانت های آن ها هم علمای دین و هم علوم اصطلاحاً جدید را شامل می شود.

این افراد بار ها به فقه، اصول و فحول فقها و اصولیون و مصادر حوزه هجمه و توهین کرده اند، با این وصف حمله آن ها به علوم جدید کار دشواری نیست.

جهانپور با بیان اینکه سرکردگان این جریان انحرافی بار ها مورد بازخواست نهاد های قانونی قرار گرفته اند، گفت: این افراد بعضاً محکومیت قطعی قضایی دارند، در ماه های اخیر هم با پیگیری وزارت بهداشت، دستگاه قضا با برخی از این افراد برخورد کرده است، در این زمینه خلأ قانونی هم وجود نداشته و ابزار های لازم در اختیار نهاد های انتظامی و قضایی است.

وی یادآور شد: البته این افراد به هرحال منافع مادی بعضاً قابل توجهی دارند و به انحای مختلف در هر استان، عده ای را سرکیسه کرده اند.

نسخه های چند صدهزار تومانی برای بیماران لاعلاج و صعب العلاج ساده دلی که به مصداق الغریق یتشبث بکل حشیش در دام این افراد افتاده اند، می پیچند.

این ها تنها گوشه ای از اعمال مجرمانه آنهاست و همین امر هم انگیزه و عامل بقای آن ها حتی در خفا است.

مدیرکل اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه اقدامات این افراد به روشنی دخالت غیرمجاز در امر درمان است، تصریح کرد: قانون در این زمینه روشن است؛ اگر این کتاب سوزی با واکنش تند حوزویان و دانشگاهیان و حتی مردم مواجه شده است، نه از باب تازگی این اقدام یا اهمیت آن، بلکه بیشتر به حافظه تاریخی ایرانیان از کتاب سوزی در تاریخ این سرزمین برمی گردد؛ از این جهت که همیشه این رفتار از دشمنان خرد و اندیشه و از افراد متوهم سر زده و همراه ایران سوزی و ایران ستیزی و .

بوده است؛ لذا واکنش ها به نوعی در ناخودآگاه جمعی ایرانیان ریشه دارد و طبیعی است.

وهن شیعه و روحانیت؛ توهین به ساحت علم و انسانمرتضی مجاهدی، دبیر کارگروه نظام سلامت در اسلام، نیز در واکنش به این اقدام به ایکنا، گفت: عباس تبریزیان که این اقدام را مرتکب شده، پیش از این از سوی دادگاه ویژه روحانیت محکوم شده و ادعای انحرافی طب اسلامی او نیز توسط مراجع عظام تقلید رد شده است، این اقدام نابخردانه او که در تاریخ تشیع سابقه ای ندارد، بسیار زشت و نسنجیده بوده است.

وی بیان کرد: در تاریخ شیعه، روحانیت حتی با کتب ضاله نیز چنین رفتاری نکرده اند و این گونه کتاب سوزی ها در طول تاریخ توسط افراد بسیار نادری انجام شده است.

این کار توسط فردی که ملبس به لباس روحانیت است، باعث وهن روحانیت، تشیع و اسلام بوده و اهانت به ساحت علم و انسان است.

امیدوارم حوزه علمیه و دادگاه ویژه روحانیت به صورت قاطع با این رفتار برخورد کرده و در برابر فعالیت های کاسبکارانه این فرد و اذناب او که در همه کشور پراکنده شده و با نام دین به بهانه ارائه دارو های اهل بیت(ع) از مردم اخاذی می کنند را بگیرد.

این متخصص طب ایرانی یادآور شد: کتاب هاریسون یکی از کتب مرجع پزشکی است که حاصل چندین دهه تلاش های هزاران محقق و مستند به هزاران مقاله علمی در حوزه پزشکی است، هر چند ممکن است اشکالاتی به آن وارد باشد که این طبیعت علوم طبیعی است.

در ابتدای این کتاب به طب ایرانی نیز اشاره شده و آن را طبی منبعث از حکمت می خواند؛ همچنین به سنن طبی کشور های دیگر احترام می گذارد.

وی یادآور شد: انجمن علمی طب سنتی ایران هم ظاهرا بیانیه ای در محکوم کردن این رفتار زشت و نسنجیده صادر کرده و امیدوارم حوزه علمیه، وزارت بهداشت و مجموعه های دیگر نیز موضع خود را در قبال این اقدام ناشایست اعلام کنند.

بیانیه انجمن علمی طب سنتی ایرانپس از انتشار گسترده ویدیوی کتاب سوزی، انجمن علمی طب سنتی ایران نیز بیانیه ای صادر و این اقدام را محکوم کرد.

در متن این بیانیه آمده است.

آقای عباس تبریزیان که خود را پدر طب اسلامی معرفی می کند، سال هاست با راه اندازی جریانی التقاطی و با سوء استفاده از اعتقادات و باور های دینی مردم، علاوه بر ایجاد انحراف در طب روشمند سنتی و اخلال در عملکرد نظام سلامت، اسباب بدبینی برخی مردم و فرهیختگان جامعه را نسبت به آموزه های دینی فراهم کرده است.

علیرغم تذکر برخی مراجع عظام و تعدادی از بزرگان حوزه علمیه و با وجود آشکار شدن تخلفات متعدد و تشکیل پرونده های قضایی و محکومیت ایشان توسط دادگاه ویژه روحانیت، مع الاسف این جریان سودجو و آسیب رسان به سرمایه اجتماعی، همچنان ادامه حیات داده است.

بازخورد های اجتماعی این اقدام نابخردانه و افراطی آقای تبریزیان در سوزاندن یک کتاب معتبر علمی نشان می دهد که هر دو نهاد حوزه و دانشگاه از این رفتار جاهلانه نگرانی عمیق دارند.

اهتمام اسلام و آموزه های اصیل آن به مقوله علم و کتاب، امری است بدیهی و هیچ عالم دانشگاهی با هیچ مدلی از کتاب سوزی و تقابل خشن با اندیشه ها و تجارب بشری میانه ای ندارد.

اقدام مشمئزکننده کتاب سوزی به بهانه تقابل با سوزاندن کتاب قانون ابن سینا در غرب، در حالی مطرح می شود که ایشان اعتقادی به طب سنتی ایرانی ندارد و به کرات و در اظهارنظر های رسمی و صریح خود ابن سینا را فردی بی دین که درمان بیماری ها با حرام را تجویز می کند، معرفی کرده و طب سینایی را همان طب غربی می داند! لذا انجام این گونه اقدامات سخیف و ریاکارانه، شائبه نفوذ ، در لباس دین و استفاده ابزاری برای تخریب دین را به ذهن متبادر می سازد.

انجمن علمی طب سنتی ایران به نمایندگی از جریان دانشگاهی طب سنتی ایرانی، اعلام می دارد که به دلیل اقبال جهانی و ملی و نیاز آحاد مردم و جامعه به خدمات صحیح و تأیید شده طب سنتی و مکمل، هرگونه بی توجهی به توسعه منطقی، روشمند و ادغام یافته طب سنتی، راه را برای رشد این گونه افراطی گری ها هموار می سازد؛ لذا از مرجعیت دینی، نهاد حوزه علمیه، دستگاه قضایی و دست اندرکاران نظام سلامت کشور انتظار دارد ضمن تبیین مواضع خود در قبال جریان انحرافی، اقدام لازم برای برخورد با این گونه اعمال نابخردانه و سخیف را معمول دارند.


کلید واژه ها: وزارت بهداشت - اطلاع رسانی - سوزاندن - پزشکی - درمان و آموزش پزشکی - طب ایرانی - تحصیلات دانشگاهی - افراد - روحانیت - کتاب - مدیرکل - بهداشت - ایرانی - آموزش پزشکی - اطلاع - توهین - وزارت - رسانی - نظام سلامت - شیعه - فالگیری - کارگروه - تحصیلات - طب سنتی - گفت وگو - عناوین - کیانوش - یکی از - دفاعی - داخلی

آخرین اخبار سرویس:
یک هفته رژیمِ غذاییِ ناسالم حافظه و یادگیری را مختل می کند

برخورد پلیس فتا با انتشاردهندگان هر گونه کلیپ جعلی یا خبر کذب در مورد کرونا

4 تصمیم ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش ایران

اغذیه فروشی ها و آبخوری های مترو تهران تعطیل شد

برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در مدارس اصفهان تدابیری اتخاذ شد

مردان عمر کوتاه تری نسبت به زنان دارند

افزایش بیماران کرونایی در ایران / بیشتر مبتلایان قمی هستند

برنامه های ویژه ی دانشگاه ایلام برای جلوگیری از ابتلا به کرونا/ هیچ مورد مشکوکی نداشته ایم

انتقاد از نبود امکانات برای مهار بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان/ بستری شدن 5 مورد مشکوک در زاهدان

وقتی شوره های چشم دیدتان را تیر و تار می کند

شناسایی 10 مورد جدید کروناویروس در کشور

انبار یک واحد تجهیزات پزشکی در قزوین تعطیل شد

تخت های ایزوله فشار منفی در شیراز برای مقابله با کرونا به کار گرفته می شود

پلمب 2 داروخانه به دلیل گرانفروشی و عدم عرضه ماسک در اردبیل

ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش تشکیل شد

فقط مهدکودک های قم تعطیل است/ تعطیلی مهد ها منوط به مشاهده مورد مشکوک

علت عصبانیت افراد چیست؟/ شادترین و غمگین ترین استان های کشور

ورزش ایران | 4 تصمیم ستاد مبارزه با گسترش کرونا

در قم چه خبر است؟ +تصاویر

آمادگی 13 بیمارستان خراسان رضوی در صورت شیوع کرونا

تشکیل ستاد مقابله با گسترش کرونا در فدراسیون پزشکی ورزشی

شناسایی 10 مورد جدید کروناویروس در کشور

کشندگی کرونا کمتر از آنفلوآنزا

توزیع 4 میلیون ماسک در سراسر کشور

تشکیل ستاد مقابله با گسترش کرونا در فدراسیون پزشکی ورزشی | اخبار ورزشی

روسیه 2 تُن دارو تحویل تاجیکستان داد

پلیس فتا: بسیاری از کلیپ های کرونا جعلی است

احتمال برگزاری بازی های لیگ برتر فوتبال بدون حضور تماشاگر

آخرین اخبار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان 28 نفر شد / 5 نفر جان باختند/ رییس شورای شهر تهران قرنطینه شد

افزایش آمار مبتلایان کرونا در ایران

آمار کرونا افزایش یافت/فوتی ها به 5 نفر رسید

چه افرادی باید برای شناسایی کروناویروس به مراکز درمانی مراجعه کنند؟

تشکیل ستاد مقابله با گسترش کرونا در فدراسیون پزشکی ورزشی

مراحلی که در صورت ابتلا به کروناویروس جدید در بدن فرد رخ می دهند

ماجرای تعطیلی مدارس به خاطر شیوع کرونا

تولد نوزاد حاصل از تخمک منجمد بیمار سرطانی

ماسک ها برای پیشگیری از کرونا معجزه نمی کنند

کرونا؛ ویروسی که 2 درصد تلفات دارد/ افراد مسن مراقب باشند

تمهیدات شهرداری سمنان برای مقابله با کرونا

ریسک فاکتورهای مرتبط با زنان باردار

کمبود ماسک، ژل ضد عفونی و الکل در داروخانه ها

احتمال برگزاری بازی های لیگ برتر فوتبال بدون حضور تماشاگر

نظر وزارت بهداشت روی لغو مسابقات لیگ برتر تاثیر دارد

پس از ابتلا به کرونا چه اتفاقی در بدن می افتد؟

تماس با حیوانات خیابانی ممنوع

80 درصد مبتلایان به کرونا بهبود می یابند

تاثیر شکر بر پوست

عمر مفید ماسک ها/ ویروس کرونا چه مدت روی سطوح می ماند؟

از چه کسانی آزمایش تشخیص کروناویروس گرفته می شود؟

برخورد قانونی با منتشرکنندگان کلیپ جعلی یا خبر کذب درباره کرونا

فوری |مبتلایان کرونا در ایران 28 نفر شدند!

تشکیل ستاد مقابله با گسترش کرونا در فدراسیون پزشکی ورزشی

عمر مفید ماسک ها/ ویروس کرونا چه مدت روی سطوح می ماند؟

زن ماسک زده در شهر ووهان+ تصویر

غیبت دانشجویان ساکن در شهرهای درگیر ویروس موجه شد

برگزاری نخستین دوره آموزشی پرستار دیابت در کشور از اوایل تابستان 99

آغاز ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی از امروز

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ایران ؛ 10 نفر در تهران و قم اضافه شدند | کشته ها هم زیاد شدند

تجهیز بیمارستان مرجع درمان کرونا در فارس به تخت های ایزوله

داروخانه ها: ماسک، ژل ضدعفونی و الکل نداریم

فرصت برای مهار ویروس کرونا در حال از دست رفتن است

تشدید فعالیت های ستاد کورونا ویروس در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

پس از ابتلا به کرونا چه اتفاقی در بدن می افتد؟

شناسایی 229 مورد ابتلا به کووید-19 در کره جنوبی ظرف 24 ساعت

جزییاتی درباره عمر مفید ماسک ها

تولید آنتی بیوتیک توسط هوش مصنوعی

ساخت و آزمایش بالینی نوعی پروتز داخل استخوانی

چگونه سیستم ایمنی بدن را بالا ببریم؟

عمر مفید ماسک ها

پلمب 2 داروخانه به دلیل گرانفروشی و عدم عرضه ماسک در اردبیل

عمر مفید ماسک های معمولی و فیلتردار n95

ویروس کرونا چقدر روی سطوح باقی می ماند؟

لیگ برتر فوتبال کشور به خاطر کرونا تعطیل نشد

برای تقویت مغز، بادام بخورید

وجود کرونا در کردستان تکذیب شد/ کمبود ماسک نداریم

شناسایی 229 مورد ابتلا به کووید-19 در کره جنوبی ظرف 24 ساعت

خانه تکانی آسان تر و ارزان تر با جشنواره اسفند اکالا!

احتمال برگزاری بازی های لیگ برتر بدون حضور تماشاگر

عمر مفید ماسک ها چقدر است؟

تشکیل «ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش» در فدراسیون پزشکی ورزشی-

پلمب 2 داروخانه به دلیل گرانفروشی و عدم عرضه ماسک در اردبیل

عمر مفید ماسک ها چقدر است؟

مدارس قم شنبه تعطیل شد/ تصمیم گیری درباره مدارسی که حوزه رأی گیری هستند با مناطق است

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا سبزیجات تازه مصرف کنید

استخدام دستیار پزشک پوست و مو در تهران

کــرونا را ضربه فنی کنید

تعطیلی یک واحد تجهیزات پزشکی در قزوین به علت احتکار ماسک

4 تصمیم ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش ایران

افزایش شمار قربانیان کرونا در کشور

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا سبزیجات تازه مصرف کنید

راه های پیشگیری از ابتلا به کرونا

آغاز به کار بیمارستان میناگر بابل برای بیماران عفونت های تنفسی

عمر مفید ماسک ها / مدت زمانی که ویروس کرونا روی سطوح می ماند

هشتگ «مرز با ایران را ببندید» در ترکیه داغ شد

انجام آزمایش کرونا برای افراد مشکوک بدون تاخیر

جهانپور: تلفات کرونا در ایران به 5 نفر رسید

احتمال برگزاری بازی های لیگ برتر بدون حضور تماشاگر

بررسی وضعیت ماسک در داروخانه های تهران+فیلم

افزایش آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایتالیا

4 تصمیم ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش ایران

سوزاندن کتاب پزشکی توهین به علم و باعث وهن روحانیت و شیعه است

سوزاندن کتاب پزشکی توهین به علم و باعث وهن روحانیت و شیعه است