مطالب مرتبط:
کنسرت «حاشیه های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)
برخورد اتوبوس و کامیون در اتوبان ساوه تهران
باغ موزه مینیاتور تهران ، سفر به تمام ایران
تهران سردتر می شود/ ورود ابرهای باران زا به کشور
آسیب زنندگان به منابع طبیعی به اتهام قتل شبه عمد تحت تعقیب قرار گیرند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 08:052020-01-25اقتصادي

حراج تهران؛ آسیب یا فرصت؟


حراج تهران همواره از منظرگاه منتقدان در معرض دو نگرش متفاوت آسیب و فرصت به بقای خود ادامه داده است؛ نسیم این نگرش های متنوع در تیر ماه و دی ماه بر تن حراج تهران چنان وزید که گاه کام آن گاه تلخ و گاه شیرین شد.

- مجموعه حراج تهران در سال 1391 به صورت نهادی مستقل و خصوصی شکل گرفت و معرفی بهترین نمونه های هنر مدرن و معاصر ایران را به مجموعه داران هنری و مخاطبان جهانی در ژانرهای مختلف هدف اصلی خود تعریف کرد.

دوازدهمین دوره از حراج تهران عصر روز جمعه27 دی ماه با مجموع فروش 31 میلیارد و 717 میلیون تومان درحالی پایان یافت که گرانترین اثر فروخته شده متعلق به حسین زنده رودی با قیمت 3 میلیارد و 200 میلیون تومان بود.

حراج تهران از اولین دوره برگزاری خود در خرداد 1391 تا دوازدهمین دوره در دی ماه 1398 مورد توجه هنرمندان و رسانه ها قرار داشته است و اگرچه تلاش کرده است خود را فرصتی برای احیای اقتصاد هنر در ایران معرفی کند ولی همواره با اتهام هایی چون ایجاد اختلال در نظم بازار هنر، بهره مندی از رانت، برده کردن هنرمندان، آشنا بازی، جایگزینی هنر بازاری به جای هنر فاخر و قدرت گرفتن دلال به جای هنرمند، مواجه بوده است.

حراج تهران معیار قیمت گذاری آثار هنری نیست لیلی گلستان مدیر گالری گلستان و از پیکسوتان و فعالان حوزه هنرهای تجسمی، حراج تهران را یک اتفاق نادر در فضای هنری کشور عنوان کرد و افزود: قیمت آثار فروش رفته در این رویداد یک استثناست و نمی تواند معیار بهای کلی برای خرید و فروش در گالری ها باشد.

یک سری از نقاشان که کار آنها در حراج با قیمت بالایی فروش رفته است ظرفیت کافی را نداشتند و نتوانستند تفاوت حراج را با دیگر رخدادها و رویدادهای فرهنگی ایران تمیز دهند و بر همین اساس شاهد هستیم که قیمت آثارشان قبل و بعد از حراج یک شبه چند برابر می شود.

گلستان گفت: حراج تهران دارای ویژگی های متعددی است که می تواند به عنوان یک شب فارغ از دیگر فضای هنری ایران لحاظ شود و به دلایل مختلف آثار حاضر در این رویداد با اعتباری که این مجموعه در این سال ها به دست آورده است دارای ارزش می شود.

هنرمندان باید به این توجه کنند که فردای حراج تهران معجزه ای در کیفیت هنری آنها رقم نخورده است.

وی افزود: هنرمندان جوانی که آثارشان به سختی 10 میلیون تومان فروش می رود پس از فروش 70 میلیونی در حراج تهران حاضر نیستند با قیمت شب قبل از حراج آثار خود را به فروش رسانند درحالی که باید هنرمندان جوان فرایند پیشرفت حرفه ای خود را آرام و منطقی پیش ببرند تا همان طور که یکباره صعود کردند، سقوط نکنند.

وی در پاسخ به محدودیت تنوع آثار هنرهای تجسمی در این حراج گفت: تیم کارشناسی فروش بسیار دقیق آثار را بررسی می کند و به دلیل شناخت بازار و مخاطب تلاش می کنند آثاری را معرفی کنند که شانس فروش بیشتری دارد که برای مثال امسال گالری گلستان 10 اثر به هیئت انتخاب معرفی کرد و تنها دو اثر انتخاب شد.

وی به نقش مهم این رویداد در رونق اقتصادی هنر ایران اشاره کرد و گفت: حراج تهران در فضای گالری ها و رویدادهای هنری ایران تاثیر مثبتی داشته است و به عبارتی رونق را وارد خرید و فروش آثار هنری کرده است.

مدیر گالری گلستان نقش حراج تهران را در ارتقای آگاهی مردم ستود و افزود: مردم در این سال ها فهمیدند که آثار هنری می تواند به یک پس انداز برای آنها بدل شود.

مفهوم زیبایی شناسی از نخبگان هنری به عموم جامعه گسترش یافته است و مردم برای آثار هنرهای تجسمی به عنوان یک هنر فاخر و ارزشمند نقش و جایگاه متفاوتی نسبت به گذشته قائل هستند.

حراج تهران رانتی کنترل شده است بهرام کلهرنیا عضو هیات علمی دانشگاه هنر و مدیر گالری وَرد گفت: حراج تهران به صورت رانتی کنترل شده به فروش تعداد معدودی از آثار هنرمندان مشخص، محدود شده است، این امر در یک شب بنیان بازرگانی هنر را در طول سال به هم می ریزد؛ زیرا هنرمندان بزرگی کنار گذاشته و برخی با فروش میلیونی کارهایشان دچار سوء تفاهم می شوند.

حراج تهران یک روزه بنیان بازرگانی بازار هنر در طول سال را به هم می ریزد و سبب می شود هنرمندان جایگاه واقعی خود را از دست دهند، برای مثال هنرمندان بزرگی کنار گذاشته می شوند و هنرمندانی یک شبه آثار خود را میلیونی به فروش می رسانند.

متاسفانه سال ها پیش شاهد حضور هنرمندانی بودیم که با فروش آثارشان دچار سوء تفاهم شدند و همین توهم سبب شد با قیمت های غیرمتعارف در شب پس از حراج از قاعده بازار هنر حذف شوند.

این هنرمند پیشکسوت اظهار داشت: شخصیت حرفه ای هنرمند باید طی سال ها کار و تلاش شکل گیرد و نخست در فضای رقابتی هنر معاصر ایران تثبیت شوند و اعتباشان را از زیست هنری خود بگیرند نه از یک شب در حراج.

وی گفت: حراج تهران خود را به عنوان ناجی اقتصاد هنر ایران معرفی کرده است درحالی که به دلیل شکل گیری این رویداد بر اساس منافع و اهداف محدود نمی تواند به یک پدیده ملی بدل شود که جامعه هنری ایران را دربرگیرد و همین امر سبب شده در این سال ها هنرمندانی به اصطلاح حراج رو به وجود آیند و هنرمندان دیگر که شانس حضور ندارند و مورد تایید نیستند از این دایره حذف شوند.

وی با اذعان به نقش مثبت این رویداد در هدایت سرمایه گذاری ها در بخش هنرهای تجسمی گفت: این رویداد باید سال ها زودتر شکل می گرفت.

نمی توان تاثیر مهم این رویداد را بر ایجاد فرهنگ خرید آثار هنری و ارزش افزوده آن نادیده گرفت و این حراج توانسته در سال های اخیر نگاه به آثار هنری را به عنوان یک سرمایه گذاری در جامعه ایجاد کند.

با وجود این، کلهرنیا به اقتصاد هنر به عنوان موضوعی پیچیده در ایران اشاره کرد و گفت: این امر از مولفه های متفاوتی پیروی می کند؛ نقص مدیریتی و نبود برنامه ریزی صحیح به صورت آشکارا در هنر ایران داریم.

در این سال ها به صورت گوناگون و پراکنده هنرمندان و فعالان حوزه هنر، کوشیدند به صورت سلیقه ای بازارهایی را شکل دهند اما نبود یک ساز و کار منسجم و یکپارچه که بتواند هنرمندان و بازار تولید، عرضه و ارائه را به صورت صحیح در خود شکل دهد از مهمترین علت هایی است که سبب هرج و مرج در فضای هنری ایران شده است.

حراج تهران به صورت یک رانت کنترل شده به فهرست معدودی از افراد محدود شده، این نگاه گزینشی در یک رقابت غیرمنطقی گالری داران را روبروی هم قرار داده است زیرا قادر نیستند در یک بازار عمومی رقابت کنند.

مدیرگالری وَرد با اشاره به آسیب های بازار بیمار در اقتصاد هنر افزود: زمانی که چرخه توزیع، ارائه، خرید و فروش از مسیر استاندارد خود خارج شود هنرمندان از استقلال خود فاصله می گیرند و برده گالری دار و حراج می شوند در حالی که هنرمند باید احساس امنیت کند و در یک مسیر صحیح در راس این چرخه قرار گیرد.

کلهرنیا با ارائه طرح مخزن ملی آثار هنری در کشور گفت: می توان یک صندوق را به صورت مشترک توسط بخش دولتی و خصوصی ایجاد کرد که شورایی متشکل از هنرمندان، گالری دار، مجموعه داران و فعالان حوزه تجسمی بر ارائه و فروش آثار در بازار نظارت داشته باشند تا از این سردرگمی جلوگیری شود و انسجام شکل گیرد.

حراج تهران یک رویداد صرفا فرهنگی نیست علی فرامرزی نقاش پیشکسوت و مدیر گالری فرامرزی با تاکید بر لزوم شناخت ابعاد صحیح حراج تهران، گفت: این رویداد بیشتر یک فرایند اقتصادی است و مشکل از جایی آغاز می شود که از این رویداد انتظار یک حرکت صرفا فرهنگی و سازنده در فضای هنرهای تجسمی ایران داشته باشیم.

حراج تهران یک فرایند بی سابقه، نوپا و جوان در تاریخ هنرهای تجسمی ایران است و در واقع چون جامعه فرهنگی به ابعاد آن اشراف کامل ندارد فرهنگ حراج هم برایش به درستی جا نیفتاده است.

به اعتقاد وی، اقتصاد بیش از جنبه های دیگر اساس برگزاری حراج هاست؛ فروش نرفتن تعداد زیادی از آثار، ضعف و شکست بزرگ برای آن محسوب می شودبه همین دلیل حراج ها تلاش می کنند بیشتر گردش مالی را در کنار گردش فرهنگی مد نظر قرار دهند.

حراج گذار الزاما کارشناس هنر نیست بلکه بیشتر کارشناس اقتصادی است که صدای نبض بازار هنری را می شنود.

فرامرزی ادامه داد: اگر به تاریخ 300 ساله شکل گیری حراج ها در اروپا نگاه کنیم به این نکته خواهیم رسید که آنها در سال های نخست انگشتر، میز، مبل، جواهرات می فروختند که گاه تابلوی هنری در میان آثار خریداری شده یک خانه وجود داشت و پس از گذشت سال ها آثار هنری به صورت مستقل ارائه شد و اگر حراج های کریستی و ساتبیز را مورد توجه قرار دهید هنوز حراج های جواهرات، خودرو و دیگر موارد را در کنار حراج آثار هنری برگزار می کنند.

وی گفت: حراج گذار نیز نباید این انتظار غیرمنطقی را ایجاد کند و برای جامعه هنرهای تجسمی انتظارات فرهنگی غیرضروری به وجود آورد.

حراج تهران در اطلاع رسانی با مشکلاتی روبرو بوده است و می بایست یک سخنگوداشته باشد که بتواند با پاسخگویی، فرهنگ سازی صحیح ایجاد کند تا افراد فعال در هنرهای تجسمی با ابعاد این پدیده آشنا شوند.

جامعه ما از لحاظ فرهنگ زدگی به همه مباحث به صورت فرهنگی و اخلاقی نگاه می کند و نبود دوسالانه ها و رویدادهای فرهنگی جدی در ایران سبب شده است که هنرمندان از حراج تهران توقع یک حرکت هنری داشته باشند.

فرامرزی افزود: حراج تهران همچون هر رویدادی باید محسنات و معایب خود را بشناسد و با شنیدن نقدهای منطقی مسیر حرکت خود را ترسیم کند.

برای آسیب شناسی این رویداد باید این معیار را در نظر بگیریم که اگر حراج تهران برگزار نمی شد وضعیت هنرهای تجسمی به چه صورت بود.

مدیر گالری فرامرزی در پاسخ به شائبه ارتباطهای غیر معمول حراج گذار با هنرمندان گفت: ارتباط های فامیلی و روابط دوستانه نمی تواند در یک رویداد حرفه ای همچون حراج تهران وجود داشته باشد، چنین چیزی خودکشی حراج گذار است چون اگر آثار ارائه شده فروش نرود آسیب جدی به حراج وارد می شود.

وی گفت: قیمت آثار فروش رفته در حراج به طور طبیعی متفاوت از قیمت آثار همان هنرمند در گالری ها و آتلیه شخصی وی است چون حراج این امکان را ایجاد می کند که رسانه ها به صورت متمرکز به آثار بپردازند، کاتالوگ چاپ می شود، منتقدان و فعالان هنرهای تجسمی در مورد آن می نویسند و در خارج از ایران به آن استناد می شود و همه این عوامل سبب می شود جو حاکم در حراج با دیگر فضاهای فرهنگی متمایز باشد و هنرمندان و گالری داران بتوانند به درستی جای این رویدادها را پیدا کنند تا در بازار فروش موفق شوند.

به گفته فرامرزی: حراج تهران با اهداف بزرگی آغاز به کار کرد که اگر به اهداف خود وفادار بود با این تفکر نقادانه کنونی روبرو نبودیم.

حراج تهران در سیاستگذاری های فرهنگی کشور اثر می گذارد و باید این پرسش را مطرح کرد چند درصد آثار حراج به هنرمندان اندیشمند در مقایسه با پیشگامان هنر تعلق دارد و آیا این آثار نماینده هنر و فرهنگ معاصر ایران است.

دوازدهمین حراج تهران در حالی برگزار شد که با وجود فروش بیشتر آثار، تعداد کمی با بیشینه قیمت فروش رفتند و حسین زنده رودی هنرمند پیشگام مکتب سقاخانه ای با فروش مجموع سه میلیارد و 880 میلیون تومان رکوردی از خود برجای گذاشت.

در این دوره از حراج تهران یک اثر از منصوره حسینی و یک اثر از خسرو حسن زاده فروش نرفت و منوچهر یکتایی هنرمند معاصر نقاشی با یک میلیارد و 900 میلیون تومان، فرهاد مشیری با یک میلیارد و 600 میلیون تومان و منیر فرمانفرماییان با یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش رتبه های بعدی را پس از حسین زنده رودی در حراج کسب کردند.

زنده رودی (متولد 1316) از بنیانگذاران مکتب نقاشی سقاخانه ای و از پیشگامان نقاشی خط در ایران با فروش سه اثر در مجموع به فروش سه میلیارد و هشتصد و 80 میلیون تومان و لقب گران ترین هنرمند امشب دست یافت.

در دوازدهمین دوره حراج تهران، ترکیب متنوعی از آثار هنرمندان معاصر ایران عرضه شده بود که در آن میان حسین زنده رودی با سه اثر بیشترین آثار را داشت و از پروانه اعتمادی، فرامرز پیلارام، ژازه تباتبایی، منصور قندریز، پرویز کلانتری و عباس کیارستمی، 2 اثر ارائه شد.


کلید واژه ها: حراج تهران - تهران - حراج - دی ماه - میلیارد - فرصت - میلیون - دوره - ایران - معرفی - اقتصاد هنر - گرانترین - آسیب - نگرش - هنرمندان - رسانه ها - در ایران - مخاطبان - برگزاری - منتقدان - متفاوت - بهترین - اقتصاد - مختلف - پایان - ادامه - نمونه - خصوصی - رسانه - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی ها از بازارهای ارز، مسکن و بورس

تفاوت قیمت بیمه های بدنه در شرکت های مختلف

دلال های تلگرامی زیر ذره بین پلیس تهران

دلال های تلگرامی زیر ذره بین پلیس تهران

تورم زمین از نفس افتاد

رشد پنج درصدی میزان تولید میعانات گازی در 10 ماهه اول سال جاری

مشمولان افزایش سود وام مسکن مهر به 18 درصد

تغییرات سریع در برخی از تصمیم گیری های کلان می تواند منجر به کاهش اعتماد در جامعه شود

پتروپارس برنده مناقصه طرح توسعه میدان نفتی فروزان شد

شفاف سازی گمرک در خصوص مصوبه هیات وزیران/ جزییات جدید از ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات

بازگشت مینی بوس ها به پایتخت خبرآنلاین

مشکلات رمز دوم پویا به زودی حل می شود

استخدام کارشناس صنایع خانم در شرکت بهداد الکتریک در تهران

استخدام مهندس صنایع در یک شرکت معتبر در تهران

کانن لنز اقتصادی 105-24 میلی متری را با قیمت 400 دلار معرفی کرد

مقصر افزایش شدید حجم نقدینگی کیست؟

استخدام استاد مکانیک و تنظیم موتور جهت کار در قم

استخدام استاد جلوبندی ساز جهت همکاری در قم

تولید تسلا مدل 3 جدید در چین کلید می خورد

استخدام مسئول ایمنی و بهداشت صنعتی جهت شرکت فعال در کرج

هپکو قبل از واگذاری، بازسازی ساختاری می شود/ عرضه دو شرکت دولتی در اسفندماه

95 درصد از کل بازار خودرو ترکیه را محصولات کارکرده به خود اختصاص داده اند

استخدام پیک موتوری آقا جهت کار در فست فود - کرج

اختصاص 400 لیتر بنزین نوروزی به تاکسی های بین شهری

کارخانه فیات در صربستان تعطیل می شود

تقاضا برای خرید سه سهام بورسی

شرایط کشور در بخش انرژی، نفت و گاز مناسب است

مردم با خرید محصولات بومی به اقتصاد مازندران کمک کنند

بازگشت مینی بوس ها به پایتخت

استخدام سه ردیف شغلی در مجموعه غذایی اسپرانتو

مدیریت نقدینگی با ابزار نظارتی

کاهش اندک مبادلات بانکی پس از اجباری شدن رمز پویا/ مشکلات فنی رمز پویا برطرف می شود

توزیع 11 هزار باطری قلب از ابتدای سال در کشور

تشریح ضرورت راه اندازی سامانه جامع روابط کار

ریزش یورو تمامی ندارد

رتبه بندی اتاق در تضاد با قانون بازار اوراق بهادار است/ پشت پرده بند الحاقی عجیب بودجه 99/

دارندگان گوشی های سامسونگ و ال جی نگران نباشند

استخدام مهندس نساجی آقا جهت یک شرکت ریسندگی در قم

قیمت آنلاین طلا و سکه در بازار امروز دوشنبه 28 بهمن ماه 1398

9 وقف جدید امسال در جویبار ثبت شد

سرما بیش از10هزار میلیارد ریال به کشاورزی خوزستان خسارت زد

کیک و شیرینی در مغازه های نان فانتزی فاقد کیفیت است

سرنوشت نامعلوم سکه های پیش فروش شده/ چرا بانک مرکزی اطلاع رسانی نمی کند؟

نرخ یارانه نقدی سال آینده مشخص شد

استخدام آشپز جهت رستوران سه کاج در همدان

استخدام لیسانس و فوق لیسانس برق صنعتی در مشهد

استخدام ظرفشوی آقا جهت کافی شاپ در همدان

رفع مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک ها

خداحافظی با اقتصاد تک محصولی با بهادادن به کارآفرینی 

برگشت دلار از مقاومت دوم

کمک 700 میلیون تومانی اوقاف به سیل زدگان بلوچستان

هپکو قبل از واگذاری، بازسازی ساختاری می شود/ عرضه دو شرکت دولتی در اسفندماه

جدول/ برای خرید آپارتمان در طرشت چقدر باید پرداخت کرد؟

آموزش دوخت روبالشی + تصاویر از انواع مدل های روبالشی با آموزش مرحله به مرحله دوخت

از ضرورت عدم هزینه کرد درآمد نفت در امورجاری تا نبود اراده برای قطع وابستگی

آغاز به کارنشست FATF در پاریس؛ ایران در دستور کار

دلار به سمت افزایش قیمت حرکت کرد

جریمه نقدی برای واحد صنفی مبل فروشی در بجنورد

تلاش صنایع هوایی برای استفاده از انرژی های سبز

پشت پرده بند الحاقی عجیب بودجه 99/ با چه منطقی رتبه بندی بازرگانان به اتاق بازرگانی سپرده شد؟

استخدام 11 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در شهر صنعتی لاکان رشت

«دلال های تلگرامی» در رصد پلیس فتا

امیر کویت فرمان اصلاح محدود کابینه را صادر کرد

تصاویر | لیموزین لاکچری مرسدس بنز در خیابان های تهران

لایروبی و مرمت یک هزار متر قنات و رودخانه زیرزمینی در همدان

استخدام رنگ کار ساده با بیمه و مزایا در تهران

استخدام برنامه نویس آشنا به طراحی سایت در یک موسسه در مازندران

استخدام کارگر ساده با جای خواب جهت کار در برگر ذغالی

استخدام کارآموز مهندسی صنایع در شرکت دوشه آمل در مازندران

استخدام شرکت سایپا

استخدام منشی خانم در یک شرکت ساختمانی در تهران

قیمت آنلاین و لحظه ای ارز آزاد دوشنبه 28 بهمن ماه را اینجا ببینید

رونق بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

سرنوشت سکه های پیش فروش شده چیست؟

لزوم فعال سازی کارگروه های تخصصی فرش در استان ها

طرح تشویقی ایران خودرو برای مشتریان بدهکار + جزییات

صندوق های خانگی، وام های بی دردسر با فرجام تلخ

روستاییان مازندران چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا دریافت کردند

کارگران قراردادی بعد از چند سال باید دائمی شوند؟

مقصر افزایش شدید حجم نقدینگی کیست؟

رونق بازار مسکن ادامه دارد

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام کارگر جهت کار در دیزی سرا در همدان

استخدام چرخکار و وردست جهت تولیدی مانتو در همدان

اجاره خانه در تهران چقدر گران شد؟

تورم بزرگ ترین اقتصاد اروپای در بالاترین سطح شش ماه اخیر

ترس از ویروس کرونا باز هم قیمت نفت را پایین آورد

عملکرد ضعیف نهادهای تصمیم‎گیر در زمینه حمایت از رونق تولید

ترکمنستان یک میلیون ماسک به چین صادر کرد

رونق تولید با همکاری صنعت و دانشگاه

9 وقف جدید امسال در جویبال ثبت شد

تضعیف ستاد تنظیم بازار با بی اعتنایی به تصمیمات آن/ مواضع سرپرست وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج را کند کرد

تولید 120 هزار تن سیب درختی طی سال گذشته در کهگیلویه و بویراحمد

دریافت بسته اینترنت تا 100 گیگ با «دوشنبه سوری» بهمن ماه

انتظار جدید وزارت کار از کارفرمایان و کارگران چیست؟

3 ایراد مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر جهت نجاری مبل استیل در مشهد

استخدام اتوکار جهت کار در تولیدی مانتو - همدان

استخدام وردست چرخکار و شاگرد در همدان

استخدام فروشنده آقا جهت همکاری در پوشاک مردانه پوریا - قم

حراج تهران؛ آسیب یا فرصت؟

حراج تهران؛ آسیب یا فرصت؟