مطالب مرتبط:
رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران
اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران تنها یک تعارف است
اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران تنها یک تعارف است؛ در عمل به نتیجه ای نخواهد رسید
نزدیکی ناگهانی بین عربستان و سوریه چقدر به ایران ارتباط دارد؟
عربستان: ایران را با موشک و از طریق شبه نظامیان هدف قرار نمی دهیم
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 02:222020-01-24بين الملل

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران


 در اوج تنش های منطقه ای میان ایران و آمریکا، تهران و ریاض در اظهار نظرهایی از سوی وزرای خارجه خود از آمادگی برای مذاکره خبر داده اند.

- فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان گفته کشورش از گفت وگو با ایران استقبال می کند.

البته او آغاز گفت وگوها را مشروط به تغییر برخی رفتارها کرده است؛ اما محمد جواد ظریف با گوشزد کردن برخی رفتارها به ریاض گفته که ما هیچ پیش شرطی برای مذاکره تعیین نمی کنیم.

دیپلماسی سیگنال ریاض- تهران در اوج تنش های ایران و آمریکا در خاورمیانه، تهران و ریاض سیگنال هایی از تمایل به گفت وگو برای تنش زدایی را ارسال کرده اند.

وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی چهارشنبه هفته گذشته در اظهاراتی از تمایل به مذاکره خبر دادند، اگرچه آن را مشروط و منوط به تغییر برخی عوامل دانسته اند.

در این گزارش دلایل انعطاف در مواضع عربستان سعودی و دورنمای مذاکرات احتمالی بین دو کشور تحلیل و بررسی شده است.

در همین ارتباط، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان که برای شرکت در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد به داووس سوییس رفته بود، چهارشنبه گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: کشورش از گفت وگو با ایران استقبال می کند و کشور های زیادی پیشنهاد وساطت میان دو کشور داده اند و عربستان به همه اینها گفته است که از گفت وگو با ایران استقبال می کند.

بن فرحان اما گفت که ریاض به واسطه ها اطلاع داده که گفت وگو باید زمانی شروع شود که ایران بپذیرد رفتارش را تغییر دهد.

او همچنین گفت که فراهم کردن شرایط گفت وگو واقعا بر عهده ایران است.

وزیرخارجه عربستان همچنین از اینکه بعد از پاسخ موشکی ایران به آمریکا در عراق، منطقه درگیر تنش های بیشتر نشد، ابراز خوشحالی کرد.

اگرچه همزمان عادل الجبیر وزیر مشاور در امورخارجی عربستان در اظهاراتی متناقض به تکرار ادعاها علیه ایران درخصوص منطقه پرداخت.

اشاره وزیرخارجه عربستان به واسطه ها، پاکستان، عراق و همچنین عمان است که از چند ماه گذشته تاکنون مشغول رفت و آمد به تهران و ریاض هستند.

در همین خصوص شاه محمود قریشی وزیرخارجه پاکستان روز جمعه در حاشیه نشست خبری در اسلام آباد که هدف آن تشریح سفرهای اخیر خود به تهران، ریاض و واشنگتن بود، به پرسشی درخصوص نشانه های مثبت در روابط ایران و عربستان پاسخ داد.

او با استقبال از آمادگی تهران و ریاض برای مذاکره افزود: ما خواستار رفع سوء تفاهم های احتمالی میان دو کشور برادر ایران و عربستان هستیم.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، چهارشنبه شب و ساعاتی پس از اظهارات همتای سعودی خود، در توییتی به زبان عربی نوشت: ایران همچنان به گفت وگو با همسایگان خود علاقه مند است.

ما آمادگی خود را برای مشارکت در هر اقدام هم افزا برای تامین منافع منطقه اعلام می کنیم.

ما از هر گامی که امید را به مردم منطقه بازگرداند و ثبات و شکوفایی به ارمغان آورد استقبال می کنیم.

ظریف همچنین روز جمعه در توییتی نوشت: کشورهای عادی کشتارگاه هایشان را به جای کنسولگری جا نمی زنند.

کشورهای عادی به همسایگانشان حمله نمی کنند، باعث ایجاد بحران های بشردوستانه نمی شوند و از مذاکره سرباز نمی زنند.

با تمام این اوصاف ما هیچ پیش شرطی برای مذاکره تعیین نمی کنیم.

یک روز قبل از اظهارات وزیرخارجه عربستان، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور ایران، خواستار بهبود روابط با عربستان شده بود.

او گفت: عربستان یک کشور اسلامی است در گذشته روابط خوبی با ریاض داشتیم اکنون نیز معتقدیم که به نفع منطقه است که دولت و ملت دو کشور مشکلات خود را با یکدیگر حل کنیم.

در این شرایط که دو طرف و به خصوص عربستان تا حدی از مواضع پیشین فاصله گرفته و تمایل خود را برای گفت وگو نشان داده اند، چشم انداز مذاکرات احتمالی و شرایط تحقق آن حائز اهمیت است.

دلایل انعطاف در مواضع عربستان انعطاف در مواضع عربستان سعودی و فاصله گرفتن از رویکرد سابق که اوج آن در اظهارات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در کشاندن جنگ به داخل ایران در ژوئن 2017 بروز و ظهور یافت را باید ناشی از دو عامل اصلی دانست.

عامل اول افزایش سطح تنش بی سابقه در خلیج فارس و هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی و در نهایت پایگاه آمریکا در عین الاسد بود که ریاض را در یک شوک و بهت استراتژیک فرو برد.

در واقع مقامات سعودی پیش بینی نمی کردند که ایران تا این سطح بخواهد و بتواند از راه ها و ابزارهای مختلف اهدافی را در منطقه مورد هدف قرار دهد.

تا پیش از این اتفاق بزرگ، مقامات سعودی ارزیابی دقیق و ملموسی از قدرت نظامی و موشکی ایران و از همه مهم تر جدیت مقامات تهران برای نشان دادن یک واکنش تهاجمی نداشتند و عمدتا در محافل خاندانی و درباری خود ایران را ببری کاغذی عنوان می داشتند.

دلیل دوم در تغییر این موضع عربستان را باید ناامیدی از راهبرد فشار حداکثری آمریکا و مواضع متغیر ترامپ ارزیابی کرد.

در واقع آن خوش بینی اولیه از استراتژی فشار بر ایران که در سفر خرداد ماه 96ترامپ به ریاض و دعوت از سران عرب برای شکل دهی به یک ائتلاف منطقه ای به اوج خود رسید، از چند ماه گذشته تاکنون جای خود را به یک واقع بینی ناشی از سرخوردگی داده است.

مواضع متغیر ترامپ، فقدان یک سیاست منسجم در قبال ایران، تمایل به گفت وگو با تهران و عدم ورود به درگیری نظامی با ایران حتی با وجود ساقط شدن پهپاد آمریکایی و حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد، سعودی ها را به این جمع بندی رسانیده که نباید خود را در کانون تنش های تهران و واشنگتن قرار دهند.

در همین خصوص خانم مضاوی الرشید استاد مدرسه اقتصاد لندن و از معارضین سرشناس سعودی در مقاله ای با عنوان چرا ریاض باید بی طرف بماند در میدل ایست آی نوشت: عربستان سعودی همچنان آسیب پذیر است و جنگ ایران و آمریکا تنها این آسیب پذیری را بیشتر خواهد کرد.

از این رو عربستان سعودی باید در تنش های بین آمریکا و ایران که از سال 1979 کلید خورده است و ادامه دارد بی طرف بماند و به جای حمایت از آمریکا تلاش کند تا با حل اختلافات منطقه ای خود با ایران در کوتاه ترین زمان ممکن، خطر را برای خود دفع کند.

از این رو این دو عامل نقش مهمی در چرخش حداقل تاکتیکی ریاض در قبال تهران داشته و خود را در اظهارات وزیرخارجه عربستان و تلاش سعودی برای آرام کردن تنش ها در یک ماه اخیر نشان داده است.

موضوعی که ایران باید از آن بیشترین استفاده را کرده و با تبدیل این سیگنال ها به یک طرح مذاکراتی ضمن تنش زدایی با ریاض، گسستی را در دنباله روی عربستان از سیاست فشار حداکثری ترامپ به وجود بیاورد.

دورنمای مذاکرات احتمالی درخصوص دورنمای مذاکرات احتمالی میان ایران و عربستان به خصوص پس از اظهارات مقامات رسمی دو کشور درباره باز بودن باب مذاکره باید گفت که این مساله از پیچیدگی هایی برخوردار است که صرف اظهارنظر و ارسال پیام توییتری نمی تواند دو طرف را به سمت گفت وگو هدایت کند.

اولین مساله این است که دو طرف و به خصوص طرف سعودی تا چه میزان آمادگی مذاکره جدی با ایران بر سر عوامل تنش زا بین دو کشور را داشته باشند که صرفا در حد اظهارنظر نباشد و نشان از یک تمایل جدی و واقعی به حل کردن اختلافات داشته باشد.

به خصوص که در هر دو پایتخت دیدگاه های بعضا متفاوتی درخصوص روابط دو کشور وجود دارد که هماهنگ کردن آنها خود موضوع بسیار مهمی است که تبدیل به سیگنال های متناقض نشود.

مساله دوم به طرح مذاکراتی بر می گردد.

به این معنی که دو کشور قرار است بر سر چه موضوعاتی گفت وگو کنند.

آیا صرفا در مورد از سرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی کنسولگری و سفارت دو کشور است یا نه بر سر مسائل منطقه ای از جمله در یمن قرار است این گفت وگوها به صورت محدود شروع شود و سپس گسترش پیدا کند.

در واقع این طرح مذاکراتی نشان از همان آمادگی و اراده برای حل اختلافات دارد که نبود آن بعید است مذاکرات را تبدیل به یک دستاورد کند.

مساله سوم این است که دو طرف در میز مذاکره قرار است چه امتیازاتی را به طرف مقابل بدهند که بتواند در چارچوب بازی برد-برد که همواره اعلام می شود قرار بگیرد و طرفین را بعد از دو دهه تنش بر سر مسائل منطقه ای متقاعد سازد.

مساله چهارم و مهم دیگر نقش بازیگران سوم و به خصوص آمریکا در این فرآیند است.

در واقع عربستان به صورت مستقلانه و ناشی از شرایط و اضطرار منطقه ای به سمت گفت وگو با ایران متمایل شده یا در چارچوب احاله مسوولیت از سوی آمریکا به سمت گفت وگو با ایران ترغیب شده است.

اگرچه در شرایط تنش ها بین ایران و آمریکا و تمایل واشنگتن برای فشار بر تهران به قصد مذاکره، سخت است بپذیریم که آمریکا به راحتی قبول کند که ریاض از سیاست فشار حداکثری فاصله بگیرد و به سمت مذاکره با تهران حرکت کند.

این چهار مساله مهم و در عین حال پیچیده اگر در یک شرایط توازن و همگرایی قرار بگیرند می توان به مذاکرات ایران و عربستان در اوج تنش های ایران و آمریکا در منطقه و در شرایط کنونی خوش بین بود.

اگر چه همچنان باید از سطح این خوش بینی کاست و تمایل دو کشور به باز کردن باب گفت وگو به خصوص از جانب ریاض را ناشی از مدیریت تنش به وجود آمده ارزیابی کرد.

بر این اساس به نظر می رسد تهران و ریاض با مذاکرات بزرگ فاصله زیادی دارند.


کلید واژه ها: عربستان - ایران و آمریکا - عربستان سعودی - ایران - وزرای خارجه - گفت وگو - مذاکره - ریاض - تهران - خارجه - ایران و عربستان - وزیر امورخارجه - محمد جواد ظریف - مواضع عربستان - فیصل بن فرحان - سیگنال - آمریکا - سعودی - تغییر - تنش زدایی - جواد ظریف - چهارشنبه - کشور - دیپلماسی - هایی - استقبال - مذاکرات - آمادگی - عوامل - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
محاصره قطر نقض حقوق شهروندان این کشور

رفتار اسراییل و امریکا در منطقه به گونه ای است که رویارویی بزرگ را اجتناب ناپذیر می کند

مرگ 135 حیوان در چین بخاطر مواد ضدعفونی

پیش بینی آمریکایی ها درباره رییس جمهور ماندن ترامپ

مدرسه جمهوری اسلامی ایران در پکن 20اسفند بازگشایی می شود

2 کشته طی تیراندازی در مریلند

مذاکرات طرف های درگیر لیبی فردا در ژنو از سرگرفته می شود

سیاستمدار تندروی اسراییل خواستار کشتن 50 فلسطینی در ازای هر راکت از غزه شد

ایران در نمایشگاه گردشگری برلین شرکت می کند

چین، کرونا و FATF پیامد های وابستگی اقتصادی ایران به چین

احتمال به تعویق افتادن رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی

پنتاگون برنامه ای برای ارسال مجدد سامانه تاد به کره جنوبی ندارد

سفر اتباع عراقی به ایران ممنوع شد

پادشاه مالزی با قانونگذاران درباره تعیین نخست وزیر جدید وارد رایزنی می شود

عربستان سعودی به سرکوب خبرنگاران ادامه می دهد

اظهارات مداخله جویانه مقام سازمام ملل درباره لبنان/واکنش بیروت

عناوین روزنامه های امروز اصفهان

اظهارات مداخله جویانه مقام سازمام ملل درباره لبنان/واکنش بیروت

محاصره دوحه نقض عینی حقوق بشر است

لبنان نیازی به توصیه های دیگران درباره قانون گذاری ندارد

نگرانی آمریکا از شیوع کرونا در ارتش

دست کم 95 کشته و زخمی در اعتراضات دیروز هند

سورپرایز ایران برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا چه خواهد بود؟/تردید در پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات

5 کشته حاصل تظاهرات مردم هند علیه قانون جدید تابعیت

کرونا؛ کاهش شمار مبتلایان در سایر استان های چین و توقف رزمایش کره جنوبی و آمریکا

کرونا بیماری ویروسی یا عارضه روانی؟

رایزنی لاوروف و گوترش/ پرونده سوریه محور مذاکرات

پادشاه مالزی با قانونگذاران درباره تعیین نخست وزیر جدید وارد رایزنی می شود

هیأتی از نمایندگان سه جنبش فلسطینی بزودی راهی مصر می شود

آمریکا به دادستان سابق گوآتمالا پناهندگی داد

ترامپ کارمندان خائن را از کاخ سفید اخراج می کند

احتمال به تعویق افتادن رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی

ناکامی حمله داعش در صلاح الدین عراق

آتش بس میان غزه و رژیم صهیونیستی

رییس جمهور تونس در کنفرانس مطبوعاتی با امیر قطر: فلسطین، ملک قابل فروش نیست

تهیه کننده مشهور محکوم به زندانی طولانی مدت می شود

تهیه کننده مشهور محکوم به زندانی طولانی مدت می شود

جدیدترین ژست ترامپ بعد از استیضاح!

بهترین و بدترین روزهای کوتاه کردن ناخن و موی سر در ماه قمری / ایام نحس

سرکوب خبرنگاران در عربستان

کاخ سفید برای مقابله با کرونا 2/5 میلیارد دلار از کنگره درخواست کرد

جلوگیری از ورود 100 زندانی به زندان با راه اندازی اقامتگاه های موقت در کرمان

لغو سفر مقام نظامی ایتالیایی به اراضی اشغالی

همزمان با سفر ترامپ، اعتراضات در دهلی نو 5 کشته بر جا گذاشت

لبنان نیازی به توصیه های دیگران درباره قانون گذاری ندارد

شکایت وکیل آمریکایی از حفتر به اتهام جنایات جنگی

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های سه شنبه 6 اسفند 98

جنگ پشت دیوارهای ادلب سوریه

مردی 62 ساله رکود جهانی حرکت «پلانک» را شکست

چرا قم را قرنطینه نکردید؟

فلسطین، ملک قابل فروش نیست

آمریکا خواستار تعویق مراسم تحلیف «غنی» شد

بسته شدن گذرگاه های نوار غزه از سوی اسراییل

نظر مداخله جویانه مقام سازمان ملل درباره پارلمان لبنان

آمریکا به دادستان سابق گوآتمالا پناهندگی داد

شمار روزنامه نگاران زندانی در حال افزایش است

سقوط مرگبار زنی با یک لنگه کفش / در گیشای تهران رخ داد

افزایش شمار کشته شدگان ویروس کرونا در ایتالیا

ترکیه از ایران خطرناک تر است

تصمیم آمریکا و کره جنوبی برای تعلیق تمرین های نظامی مشترک به دلیل کروناویروس

دموکرات های سنا خواستار تحریم روسیه شدند

رژیم صهیونیستی گذرگاه های مرزی نوار غزه را در میانه آتش بس مسدود کرد

رییس سازمان بهداشت جهانی از دنیا خواست آماده مقابله با کرونا باشند

امکان رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان وجود دارد؟

جنگ پشت دیوارهای ادلب سوریه

آغاز رزمایش دریایی مشترک میان عربستان و آمریکا / گفت وگوی وزرای خارجه ترکیه و ایران درباره ویروس کرونا / توضیح وزارت خارجه درباره مسدود شدن مرزهای ایران / دفاع دوباره پنتاگون از پنهان کاری درباره تلفات حمله موشکی ایران

آزادراه تهران- شمال زیر بار ترافیک رفت

قیس سعید در دیدار با امیر قطر: قدس باید پایتخت فلسطین باشد

فرمان زندگی خود را در دست بگیرید

مسمومیت و مرگ ده ها حیوان در چین بخاطر مواد ضدعفونی

|عکس لورفته و جنجالی هانیه توسلی با لباس غواصی

دو جنگنده «اف-16» ترکیه حریم هوایی یونان را نقض کردند

جهاد اسلامی: تا اخراج متجاوزان از خاک فلسطین، از پا نخواهیم نشست

تعلیق مذاکرات صلح لیبی در ژنو/ دستیابی به توافق آتش بس در غزه/ ابتلای 60 نفر دیگر به ویروس کرونا در کره جنوبی

دبیر کل سابق اتحادیه عرب: ترکیه از ایران خطرناک تر است!

فرمان زندگی خود را در دست بگیرید

آمریکا خواستار تعویق مراسم تحلیف «غنی» شد

آمریکا تمرین های نظامی مشترک با کره جنوبی را کاهش می دهد

ترامپ تحریم های نفتی علیه ونزوئلا را تشدید می کند

برندگان مسابقه بین المللی عکاسی از مناظر در سال 2019

سلبریتی هایی که در سال 2020 بچه دار شدند

عدم سفر عربستانی ها به شهر های آلوده ایتالیا

رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان لغو شد

 ادامه پیشروی های ارتش سوریه/تسلط بر «معره الصین»

مسمومیت و مرگ ده ها حیوان در چین بخاطر مواد ضدعفونی

یمن حمله هوایی ائتلاف عربی به فرودگاه تعز را نقض قوانین بین المللی دانست

ایران در نمایشگاه گردشگری برلین شرکت می کند

سیاستمدار صهیونیست: باید مقابل هر راکت، 50 فلسطینی کشته شود

آمریکا خواستار تعویق مراسم تحلیف «غنی» شد

مردی 62 ساله رکود جهانی حرکت پلانک را شکست

صفحه نخست روزنامه های ورزشی سه شنبه 6 اسفند

ایران در نمایشگاه گردشگری برلین شرکت می کند

یمن حمله هوایی ائتلاف عربی به فرودگاه chr(034)تعزchr(034) را نقض قوانین بین المللی دانست

دست دوستی سعودی با صهیونیست ها برای رویارویی با ایران

دیدار هیأت فلسطینی با مسئول حزب الله؛ تأکید بر مقاومت به عنوان تنها گزینه

دست دوستی سعودی با صهیونیست ها در رویارویی با ایران

قیس سعید در دیدار با امیر قطر: قدس باید پایتخت فلسطین باشد

سفیر چین در روسیه: به موفقیت هایی در تولید واکسن کرونا رسیده ایم

ایران در عرصه پزشکی پیشرفت می کند و ما در عرصه فحش دادن!

اجرایی شدن آتش بس در غزه

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران