مطالب مرتبط:
اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران تنها یک تعارف است
اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران تنها یک تعارف است؛ در عمل به نتیجه ای نخواهد رسید
نزدیکی ناگهانی بین عربستان و سوریه چقدر به ایران ارتباط دارد؟
عربستان: ایران را با موشک و از طریق شبه نظامیان هدف قرار نمی دهیم
آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران نتیجه ای نخواهد داشت
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 02:052020-01-24بين الملل

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران


انعطاف در مواضع عربستان و فاصله گرفتن از رویکرد سابق که اوج آن در اظهارات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در کشاندن جنگ به داخل ایران در ژوئن 2017 بروز و ظهور یافت را باید ناشی از دو عامل اصلی دانست.

- عامل اول افزایش سطح تنش بی سابقه در خلیج فارس و هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی و در نهایت پایگاه آمریکا در عین الاسد بود که ریاض را در یک شوک و بهت استراتژیک فرو برد.

آفتاب نیوز : " در اوج تنش های منطقه ای میان ایران و آمریکا، تهران و ریاض در اظهار نظرهایی از سوی وزرای خارجه خود از آمادگی برای مذاکره خبر داده اند.

فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان گفته کشورش از گفت وگو با ایران استقبال می کند.

البته او آغاز گفت وگوها را مشروط به تغییر برخی رفتارها کرده است؛ اما محمد جواد ظریف با گوشزد کردن برخی رفتارها به ریاض گفته که ما هیچ پیش شرطی برای مذاکره تعیین نمی کنیم.

دیپلماسی سیگنال ریاض- تهران در اوج تنش های ایران و آمریکا در خاورمیانه، تهران و ریاض سیگنال هایی از تمایل به گفت وگو برای تنش زدایی را ارسال کرده اند.

وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی چهارشنبه هفته گذشته در اظهاراتی از تمایل به مذاکره خبر دادند، اگرچه آن را مشروط و منوط به تغییر برخی عوامل دانسته اند.

در این گزارش دلایل انعطاف در مواضع عربستان سعودی و دورنمای مذاکرات احتمالی بین دو کشور تحلیل و بررسی شده است.

در همین ارتباط، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان که برای شرکت در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد به داووس سوییس رفته بود، چهارشنبه گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: کشورش از گفت وگو با ایران استقبال می کند و کشور های زیادی پیشنهاد وساطت میان دو کشور داده اند و عربستان به همه اینها گفته است که از گفت وگو با ایران استقبال می کند.

بن فرحان اما گفت که ریاض به واسطه ها اطلاع داده که گفت وگو باید زمانی شروع شود که ایران بپذیرد رفتارش را تغییر دهد.

او همچنین گفت که فراهم کردن شرایط گفت وگو واقعا بر عهده ایران است.

وزیرخارجه عربستان همچنین از اینکه بعد از پاسخ موشکی ایران به آمریکا در عراق، منطقه درگیر تنش های بیشتر نشد، ابراز خوشحالی کرد.

اگرچه همزمان عادل الجبیر وزیر مشاور در امورخارجی عربستان در اظهاراتی متناقض به تکرار ادعاها علیه ایران درخصوص منطقه پرداخت.

اشاره وزیرخارجه عربستان به واسطه ها، پاکستان، عراق و همچنین عمان است که از چند ماه گذشته تاکنون مشغول رفت و آمد به تهران و ریاض هستند.

در همین خصوص شاه محمود قریشی وزیرخارجه پاکستان روز جمعه در حاشیه نشست خبری در اسلام آباد که هدف آن تشریح سفرهای اخیر خود به تهران، ریاض و واشنگتن بود، به پرسشی درخصوص نشانه های مثبت در روابط ایران و عربستان پاسخ داد.

او با استقبال از آمادگی تهران و ریاض برای مذاکره افزود: ما خواستار رفع سوء تفاهم های احتمالی میان دو کشور برادر ایران و عربستان هستیم.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، چهارشنبه شب و ساعاتی پس از اظهارات همتای سعودی خود، در توییتی به زبان عربی نوشت: ایران همچنان به گفت وگو با همسایگان خود علاقه مند است.

ما آمادگی خود را برای مشارکت در هر اقدام هم افزا برای تامین منافع منطقه اعلام می کنیم.

ما از هر گامی که امید را به مردم منطقه بازگرداند و ثبات و شکوفایی به ارمغان آورد استقبال می کنیم.

ظریف همچنین روز جمعه در توییتی نوشت: کشورهای عادی کشتارگاه هایشان را به جای کنسولگری جا نمی زنند.

کشورهای عادی به همسایگانشان حمله نمی کنند، باعث ایجاد بحران های بشردوستانه نمی شوند و از مذاکره سرباز نمی زنند.

با تمام این اوصاف ما هیچ پیش شرطی برای مذاکره تعیین نمی کنیم.

یک روز قبل از اظهارات وزیرخارجه عربستان، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور ایران، خواستار بهبود روابط با عربستان شده بود.

او گفت: عربستان یک کشور اسلامی است در گذشته روابط خوبی با ریاض داشتیم اکنون نیز معتقدیم که به نفع منطقه است که دولت و ملت دو کشور مشکلات خود را با یکدیگر حل کنیم.

در این شرایط که دو طرف و به خصوص عربستان تا حدی از مواضع پیشین فاصله گرفته و تمایل خود را برای گفت وگو نشان داده اند، چشم انداز مذاکرات احتمالی و شرایط تحقق آن حائز اهمیت است.

دلایل انعطاف در مواضع عربستان انعطاف در مواضع عربستان سعودی و فاصله گرفتن از رویکرد سابق که اوج آن در اظهارات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در کشاندن جنگ به داخل ایران در ژوئن 2017 بروز و ظهور یافت را باید ناشی از دو عامل اصلی دانست.

عامل اول افزایش سطح تنش بی سابقه در خلیج فارس و هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی و در نهایت پایگاه آمریکا در عین الاسد بود که ریاض را در یک شوک و بهت استراتژیک فرو برد.

در واقع مقامات سعودی پیش بینی نمی کردند که ایران تا این سطح بخواهد و بتواند از راه ها و ابزارهای مختلف اهدافی را در منطقه مورد هدف قرار دهد.

تا پیش از این اتفاق بزرگ، مقامات سعودی ارزیابی دقیق و ملموسی از قدرت نظامی و موشکی ایران و از همه مهم تر جدیت مقامات تهران برای نشان دادن یک واکنش تهاجمی نداشتند و عمدتا در محافل خاندانی و درباری خود ایران را ببری کاغذی عنوان می داشتند.

دلیل دوم در تغییر این موضع عربستان را باید ناامیدی از راهبرد فشار حداکثری آمریکا و مواضع متغیر ترامپ ارزیابی کرد.

در واقع آن خوش بینی اولیه از استراتژی فشار بر ایران که در سفر خرداد ماه 96ترامپ به ریاض و دعوت از سران عرب برای شکل دهی به یک ائتلاف منطقه ای به اوج خود رسید، از چند ماه گذشته تاکنون جای خود را به یک واقع بینی ناشی از سرخوردگی داده است.

مواضع متغیر ترامپ، فقدان یک سیاست منسجم در قبال ایران، تمایل به گفت وگو با تهران و عدم ورود به درگیری نظامی با ایران حتی با وجود ساقط شدن پهپاد آمریکایی و حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد، سعودی ها را به این جمع بندی رسانیده که نباید خود را در کانون تنش های تهران و واشنگتن قرار دهند.

در همین خصوص خانم مضاوی الرشید استاد مدرسه اقتصاد لندن و از معارضین سرشناس سعودی در مقاله ای با عنوان چرا ریاض باید بی طرف بماند در میدل ایست آی نوشت: عربستان سعودی همچنان آسیب پذیر است و جنگ ایران و آمریکا تنها این آسیب پذیری را بیشتر خواهد کرد.

از این رو عربستان سعودی باید در تنش های بین آمریکا و ایران که از سال 1979 کلید خورده است و ادامه دارد بی طرف بماند و به جای حمایت از آمریکا تلاش کند تا با حل اختلافات منطقه ای خود با ایران در کوتاه ترین زمان ممکن، خطر را برای خود دفع کند.

از این رو این دو عامل نقش مهمی در چرخش حداقل تاکتیکی ریاض در قبال تهران داشته و خود را در اظهارات وزیرخارجه عربستان و تلاش سعودی برای آرام کردن تنش ها در یک ماه اخیر نشان داده است.

موضوعی که ایران باید از آن بیشترین استفاده را کرده و با تبدیل این سیگنال ها به یک طرح مذاکراتی ضمن تنش زدایی با ریاض، گسستی را در دنباله روی عربستان از سیاست فشار حداکثری ترامپ به وجود بیاورد.

دورنمای مذاکرات احتمالی درخصوص دورنمای مذاکرات احتمالی میان ایران و عربستان به خصوص پس از اظهارات مقامات رسمی دو کشور درباره باز بودن باب مذاکره باید گفت که این مساله از پیچیدگی هایی برخوردار است که صرف اظهارنظر و ارسال پیام توییتری نمی تواند دو طرف را به سمت گفت وگو هدایت کند.

اولین مساله این است که دو طرف و به خصوص طرف سعودی تا چه میزان آمادگی مذاکره جدی با ایران بر سر عوامل تنش زا بین دو کشور را داشته باشند که صرفا در حد اظهارنظر نباشد و نشان از یک تمایل جدی و واقعی به حل کردن اختلافات داشته باشد.

به خصوص که در هر دو پایتخت دیدگاه های بعضا متفاوتی درخصوص روابط دو کشور وجود دارد که هماهنگ کردن آنها خود موضوع بسیار مهمی است که تبدیل به سیگنال های متناقض نشود.

مساله دوم به طرح مذاکراتی بر می گردد.

به این معنی که دو کشور قرار است بر سر چه موضوعاتی گفت وگو کنند.

آیا صرفا در مورد از سرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی کنسولگری و سفارت دو کشور است یا نه بر سر مسائل منطقه ای از جمله در یمن قرار است این گفت وگوها به صورت محدود شروع شود و سپس گسترش پیدا کند.

در واقع این طرح مذاکراتی نشان از همان آمادگی و اراده برای حل اختلافات دارد که نبود آن بعید است مذاکرات را تبدیل به یک دستاورد کند.

مساله سوم این است که دو طرف در میز مذاکره قرار است چه امتیازاتی را به طرف مقابل بدهند که بتواند در چارچوب بازی برد-برد که همواره اعلام می شود قرار بگیرد و طرفین را بعد از دو دهه تنش بر سر مسائل منطقه ای متقاعد سازد.

مساله چهارم و مهم دیگر نقش بازیگران سوم و به خصوص آمریکا در این فرآیند است.

در واقع عربستان به صورت مستقلانه و ناشی از شرایط و اضطرار منطقه ای به سمت گفت وگو با ایران متمایل شده یا در چارچوب احاله مسوولیت از سوی آمریکا به سمت گفت وگو با ایران ترغیب شده است.

اگرچه در شرایط تنش ها بین ایران و آمریکا و تمایل واشنگتن برای فشار بر تهران به قصد مذاکره، سخت است بپذیریم که آمریکا به راحتی قبول کند که ریاض از سیاست فشار حداکثری فاصله بگیرد و به سمت مذاکره با تهران حرکت کند.

این چهار مساله مهم و در عین حال پیچیده اگر در یک شرایط توازن و همگرایی قرار بگیرند می توان به مذاکرات ایران و عربستان در اوج تنش های ایران و آمریکا در منطقه و در شرایط کنونی خوش بین بود.

اگر چه همچنان باید از سطح این خوش بینی کاست و تمایل دو کشور به باز کردن باب گفت وگو به خصوص از جانب ریاض را ناشی از مدیریت تنش به وجود آمده ارزیابی کرد.

بر این اساس به نظر می رسد تهران و ریاض با مذاکرات بزرگ فاصله زیادی دارند.


کلید واژه ها: عربستان - ایران - آمریکا - ریاض - وزیر امورخارجه - پهپاد آمریکایی - محمد جواد ظریف - گفت وگو - مواضع عربستان - محمد بن سلمان - مذاکره - فیصل بن فرحان - وزرای خارجه - فاصله گرفتن - خارجه - تهران - استراتژیک - خلیج فارس - عامل اصلی - جواد ظریف - عین الاسد - آمریکایی - دیپلماسی - محمد - عامل - بن سلمان - استقبال - اظهارات - پایگاه - سیگنال

آخرین اخبار سرویس:
گرجستان مرز هوایی با ایران را بست

پاریس: در کنار یونان و قبرس در برابر ترکیه ایستاده ایم

سفیر تایلند با ظریف خداحافظی کرد/عکس

اقدام کره جنوبی برای معافیت از تحریم های ایران

افزایش مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 130 نفر

ترکیه تروریست های مورد حمایت خود را به دلیل نجنگیدن در سوریه دستگیر کرد

وزیران خارجه هلند و اتریش در تهران چه اهدافی را پیگیری می کنند

تندورهای آمریکایی از تصمیم FATF استقبال کردند

کره جنوبی کاردار اسراییل را احضار کرد

پاکستان در مرزهای ایران شرایط اضطراری وضع کرده است

وزیر خارجه اتریش: گفت و گوی صادقانه ای با مقامات ایران داشتم

با طالبان توافق صلح به امضا خواهم رساند

پوتین از نابودی تروریست های سوریه خبر داد

توضیح هواپیمایی ماهان در مورد پروازهای چین

ترکیه تروریست های مورد حمایت خود را به دلیل نجنگیدن در سوریه دستگیر کرد

ادعای پامپئو در زمینه طرح گسترده ترامپ برای تحریم و مقابله با ایران

ترکیه مرزهای خود با ایران را بست

ادعای پامپئو در زمینه طرح گسترده برای تحریم و مقابله با ایران

ترامپ: با طالبان توافق صلح امضا می کنیم

سلطان عمان: خط مشی سلطان قابوس را ادامه خواهیم داد

ترامپ: با طالبان توافق صلح امضا می کنیم

سانا: ترکیه ده ها شبه نظامی سوری که از نبرد در ادلب سر باز زدند، بازداشت کرد

دیدار سفیر آمریکا و فرمانده ائتلاف بین المللی با وزیر دفاع عراق

اقدام کره جنوبی برای معافیت از تحریم های ایران

قرقاش: توجه جهانی به بحران یمن با ضرورت روند سیاسی هم سو نیست

افزایش مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 130 نفر

کرونای ایران چگونه سیاسی شد؟

لغو پروازهای گرجستان، ترکیه مرز با ایران را بست

2 اسکی باز خارجی در پیست شمشک ناپدید شدند

ادعای پمپئو درباره طرح جدید ترامپ علیه ایران

آمریکا: در ماه های آینده درخصوص درخواست از سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران، تصمیم می گیریم

با طالبان توافق صلح به امضا خواهم رساند

پاکستان در مرزهای ایران شرایط اضطراری وضع کرده است

به زودی تحریم های بین المللی را علیه ایران اعمال می کنیم

افزایش مبتلایان کرونا در ایتالیا به 130 نفر

آمریکا: در ماه های آینده درخصوص درخواست از سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران، تصمیم می گیریم

روحانی: تحریم آمریکا مانند کرونا است، ترسش بیشتر از واقعیت آن است

خوشحالی تمام نشدنی مقامات آمریکایی از تصمیم FATF

فوری|انتقال یک فرد مبتلا به کرونا در تهران!

اقدامات سختگیرانه در ایتالیا را برای جلوگیری از انتشار ویروس کورونا| جریمه تخطی کنندگان از قرنطینه

ترکیه موقتاً مرز با ایران را بست

پوتین: ارتش روسیه گروه های تروریستی مجهزی را در سوریه نابود کرد

کره جنوبی به دنبال معافیت از تحریم های ایران است

ارتش و نیروی دریایی روسیه به سلاح های لیزری مجهز می شوند

«نقطه کور» پلیس آلمان در عدم شناسایی عاملان حملات تروریستی

معامله قرن ترامپ یک اشتباه تاریخی خواهد بود

معامله قرن صرفا مقدمه ای برای ورود به بحران های جدید است

«نقطه کور» پلیس آلمان در عدم شناسایی عاملان حملات تروریستی

کره جنوبی کاردار رژیم صهیونیستی را احضار کرد

کرونا ترسناک تر است یا آنفلوآنزا؟

تاثیر کرونا بر اقتصاد چین غیرقابل اجتناب است

گزارش تلخ گاردین از تن فروشی پناهندگان ایرانی در آلمان

ترکیه گذرگاه های خود با ایران را بست

گشایش بزرگترین کتابخانه جهان اسلام در آنکارا

پوتین: ارتش روسیه گروه های تروریستی مجهزی را در سوریه نابود کرد

پیدا شدن جسد یکی از دو اسکی باز گمشده در پیست شمشک

پوتین: با نابودی گروه های تروریستی در سوریه، مانع از تهدیدات جدی علیه روسیه شدیم

اتهام قتل برای بادیگارد ایرانی خواننده زن عرب

پوتین: ارتش روسیه گروه های تروریستی مجهزی را در سوریه نابود کرد

گرجستان مرز هوایی با ایران را بست/ جلوگیری از پرواز امروز تهران - تفلیس

کره جنوبی کاردار رژیم صهیونیستی را احضار کرد

بیانیه هواپیمایی ماهان در مورد پروازهای چین

تداوم فعالیت بخش کنسولی سفارت روسیه در تهران

روایت لوفیگارو از دروغ پردازی های آمریکا و متحدانش درباره ایران

ادعای پمپئو درباره تصمیم بزرگ برای تحریم بین المللی ایران

شاخه نظامی جهاد اسلامی، رژیم صهیونیستی را بشدت تهدید کرد

سفیر آمریکا با وزیر دفاع عراق دیدار کرد

شهروندان ارمنی از سفرهای غیرضروری به ایران خودداری کنند

استخدام کارشناس ارشد عمران گرایش نقشه برداری در استان فارس

پمپئو: به همراه ترامپ در ماه های آینده درخصوص بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران، تصمیم می گیریم

وزیران خارجه هلند و اتریش در تهران چه اهدافی را پیگیری می کنند

مرگ تلخ یک معترض عراقی به کمبود دارو در مقابل دوربین تلویزیون +فیلم

ترکیه به بهانه کرونا مرز زمینی با ایران را بست

ذوق زدگی تندورهای آمریکایی از تصمیم FATF

طرح گسترده دولت آمریکا برای مقابله با ایران

روحانی: تحریم های آمریکا مانند کرونا است

روایت پمپئو از تمهیدات دولت ترامپ برای مقابله با ایران

ژاپن هم سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

آویزان کردن پیکر یک شهید فلسطینی با بیل مکانیکی توسط صهیونیست ها + فیلم

ترکیه مرزهای زمینی خود با ایران را بست

روایت پمپئو از تمهیدات دولت ترامپ برای مقابله با ایران

دیدار خداحافظی سفیر تایلند در ایران با ظریف

3 مورد مشکوک به ویروس کورونا در افغانستان در زائران بازگشته از قم شناسایی شد

توافق لغو روادید میان قطر و روسیه اجرایی شد

کشف دیواری از استخوان انسان همه را به وحشت انداخت! +تصاویر

ترانه علیدوستی| لو رفتن خالکوبی خفن و معنادار + عکس

اعتراف روزنامه آمریکایی به برگزاری تجمعات ضد آمریکایی در مزار شهید المهندس

پسکوف: آنکارا به تعهدات خود درباره سوریه عمل نکرده است

پس از ترکمنستان و ... ترکیه هم مرز با ایران را بست

ترکیه تمام مرزهای زمینی و هوایی خود با ایران را بست

کشته شدن 16 نظامی ترکیه در لیبی

هشدار جنبش جهاد اسلامی فلسطین به صهیونیستها

وزیران خارجه هلند و اتریش در تهران چه اهدافی را پیگیری می کنند

قرقاش: توجه جهانی به بحران یمن با ضرورت روند سیاسی هم سو نیست

اردن: ورود ایرانی ها ممنوع!

ربوده شدن 2 رهبر شبه نظامیان وابسته به عربستان در جنوب یمن

قلدری آمریکا و مقاومت هند

نشست پارلمان عراق برای رای اعتماد به کابینه علاوی به تعویق افتاد

نگرانی مقامات تاجیکستان از ورود مواد مخدر و روانگردان جدید

ماموریت دیپلمات های هلندی و اتریشی در تهران چیست؟

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران