مطالب مرتبط:
ابراهیم صادقی فردا می تواند از خالد شفیعی استفاده کند
منع استفاده از واتس آپ برای کارکنان سازمان ملل
مسئولان از عزت نفس ایران دفاع کردند/ تیم های کشورمان باید از فرصت میزبانی به خوبی استفاده کنند
از مقامات سازمان ملل خواسته شده از واتس اپ استفاده نکنند
از مقامات سازمان ملل خواسته شده از واتس اپ استفاده نکنند
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 01:322020-01-24اقتصادي

استفاده ویترینی از بورس


به نظر می رسد رویای گستردگی جایگاه بازار سهام میان عموم مردم طی دو سال اخیر محقق شده و مشارکت شگفت آور معامله گران خُرد در بورس تهران به اوج رسیده است.

- این فرصت استثنایی اما با نوعی بی عملی همراه شده و نتوانسته نقش واقعی بورس در اقتصاد را محقق سازد.

به عبارت دقیق تر، به جای آنکه در بازار سرمایه از طریق عرضه های اولیه، بالا رفتن سهام شناور و افزایش سرمایه شرکت ها به تولید کمک شود، عمدتا جنبه سفته بازی و رشد شاخص های بورس مورد توجه قرار گرفته و از ماموریت اصلی غفلت شده است.

گرگ بازار ، کاسبی قشر مرفه و قمار پرریسک واژه های آشنایی برای قدیمی های بازار سهام هنگام مواجهه عموم با شغل آنهاست.

صحبت نیم قرن پیش نیست، همین چند سال پیش اگر جایی از بورس تهران صحبت می شد نه تنها غیرجذاب می آمد، بلکه مخاطبان پس از آگاهی از فعالیت شما در این بازار با واژه های اینچنینی شما را بدرقه می کردند.

اکنون اما ماه هاست که در کمتر جمع دوستانه یا حتی فضاهای عمومی از مترو و تاکسی گرفته تا سینما و تئاتر و کافه گروهی درباره سهم هایی که خریده اند و پول هایی که برای ورود به بورس آماده کرده اند، حرف نزنند.

طی دو سال اخیر چه اتفاقی افتاده که مشارکت در عرضه های اولیه که به 100 هزار نفر هم نمی رسید تا مرز یک میلیون نفر پیش رود؟ چگونه گرگ بازار پیشین تبدیل به بازاری عمومی و جذاب برای خانواده ها شده است؟ آیا اهمال در سیاست گذاری درست، این فرصت استثنایی را به بحرانی جدی تبدیل می کند؟ بورس تهران از ابتدای سال جاری بازدهی بیش از 130 درصدی را در سطح شاخص کل تجربه کرده که رکوردی بی سابقه در مقایسه با عملکرد تقریبا صفر بازارهای موازی محسوب می شود.

گرچه در گذشته افت وخیزهای بازار سهام اثر واقعی بر اقتصاد نداشت، اما اکنون این رونق و احتمال اصلاح آینده آن فرصت ها و تهدیدهایی را پیش روی بخش واقعی اقتصاد قرار داده است.

از یکسو، نقدینگی ورودی به بورس که می تواند بستری برای رونق تولید و تامین مالی شود، گرفتار نوعی برخورد ویترینی در بستر سفته بازی شده است.

در سمت دیگر، گستردگی درگیری سرمایه گذاران عمومی در بازار سهام باعث می شود نتوان در صورت رکود بازار سهام، از اثرات دامنه دار آن بر اقتصاد غافل ماند.

آخر آذر در گزارشی با عنوان فرصت پنهان بورس برای اقتصاد به وجه مثبت، اما مغفول رونق اخیر بورس تهران پرداختیم.

در این مطلب اما قصد داریم ابتدا ریشه های اصلی این رونق بی سابقه در بازار سهام را بررسی کنیم و در گام بعدی به مخاطرات بی توجهی به آن در سطح خُرد و کلان اقتصادی بپردازیم.

1+3 انگیزه صف های ورود به بورس شاید دم دستی ترین و در عین حال درست ترین دلیل شروع رونق بورس، فضای تورمی است که با جهش نرخ ارز در سال 97 بر کل اقتصاد کشور سایه انداخت.

با توجه به ارائه مکرر این مساله در تریبون های مختلف، از تشریح بیشتر اثر این عامل بر روند قیمت سهام می پرهیزیم و به سه عامل دیگر که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته اشاره می کنیم.

بی اعتمادی به آینده: همان طور که اشاره شد، طبیعی بود تورم عمومی در اقتصاد کشور، همه قیمت های نسبی را تغییر دهد و بازارها از ارز، سکه و مسکن گرفته تا سهام در این موج تورمی شاهد رشد اسمی قیمت ها شوند.

اما نکته ای که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته، تغییر رویکرد سرمایه گذاری در فضای نااطمینانی است.

یعنی مهم تر از اثرات واقعی شوک تورمی سال 97، اثر ذهنی بود که بر جریان سرمایه گذاری گذاشته شد.

در فضای مبهم تحریم و تنش، کمتر کسی جسارت راه اندازی کسب و کار جدید یا فعالیت توسعه ای را پیدا کرد و همگان صرفا به دنبال راهی برای حفظ ارزش دارایی های خود در موج تورمی افتادند.

این مساله به طور طبیعی فضا را برای سفته بازی مهیا می کند به این معنا که پول ها بدون آنکه خلق ثروتی انجام دهند، در بازارها جابه جا می شوند.

این اولین پرده از واقعیتی است که باعث می شود حجم پول های موجود در بازارها و به طور خاص بورس تهران قابل مقایسه با دوره های پیشین اقتصاد نباشد.

پول، پول آورد: نتیجه این جریان که صرفا به دنبال حفظ ارزش دارایی بود به رشد دسته جمعی بازارها در سال 97 انجامید.

جالب است مرور کنیم در سال گذشته، بازدهی سکه 187 درصد، دلار 170 درصد، مسکن 92 درصد و بورس 86 درصد بود.

اما این پایان ماجرا نبود و پول هایی که توانسته بودند از خرید هر دارایی مالی رشد کنند، انگیزه ای تازه برای تقویت پیدا کردند.

در ادبیات اقتصاد رفتاری به این پدیده مکانیزم بازخورد (feedback) می گویند که به معنای آن است که وقتی یک عمل (مثلا خرید سهم) با سود همراه می شود و این سود به علت ورود پرقدرت نقدینگی باشد، مجددا انگیزه ای برای ورود پول جدید ایجاد می کند.

در چنین شرایطی گفته می شود نوعی رفتار خودتاییدشونده رخ داده و پول های جدید می توانند با اطمینان بیشتری وارد بازارها شوند.

سرکوب رقبا به نفع ما شد: اما چگونه بورس یکه تاز ماند؟ در این شرایط باید به سرکوب خواسته و ناخواسته ای توجه کرد که سایر بازارهای رقیب با آن مواجه شدند.

بازار ارز با مداخله بازارساز با افت قیمت مواجه و متعادل شد.

سکه نیز به تبع دلار شاهد همین وضع بود.

بازار پول (سپرده های بانکی) که نرخ های دستوری دارد، عملا در فضای تورمی اخیر قدرت جولان نداشت.

بازار مسکن اما به دلیل نیاز به سرمایه های بزرگ، عملا با رشد قیمت های اخیر قادر به جذب سرمایه های خُرد نشد و نسبتا راکد ماند.

بنابراین، بورس تهران تنها بازاری ماند که نه تنها با مداخله همراه نشد، بلکه شاهد تشویق سرمایه ها به این سمت از سوی مقامات بود.

به این فضا اضافه کنید که بازارهایی مثل ارز، طلا و مسکن نوعی تقاضای مصرفی دارند که عملا در رشد قیمت ها این نوع تقاضا با کاهش قدرت خرید، عقب نشینی می کنند.

اما بازار سهام چنین شرایطی را ندارد و کسی در سبد خانوار خود سهام ندارد و در نتیجه تقاضای موجود در این بازار محدودیت ساختاری پیدا نمی کند.

منشأ پول رسانی به سهام کجاست؟ نگاهی به آمارهای معاملاتی بورس تهران از ابتدای سال 98 نکات جالبی به همراه دارد.

ارزش مجموع معاملات طی حدود 10 ماه اخیر به 290 هزار میلیارد تومان می رسد.

ارزش بازار کل بورس نیز رقمی کمی کمتر از 1500 هزار میلیارد تومان را نشان می دهد که با توجه به سهام شناور حدود 20 درصدی، ارزش سهام قابل معامله حدود 300 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

بر این اساس، در یک حساب سرانگشتی تقریبا همه سهام قابل معامله در مدت زمان کمتر از یک سال حداقل یک بار دست به دست شده اند.

در بازارهای مالی نسبت گردش پول (turnover ratio) یکی از معیارهای نقدشوندگی است که عدد یک (یا 100 درصد) برای بورس های پیشرفته و توسعه یافته است.

فراتر رفتن بورس تهران از این عدد نشان دهنده تغییر مهمی است که از نظر جذب نقدینگی در تاریخ این بازار بی سابقه است.

نکته جالب توجه دیگر مشارکت حدود 77 درصدی سهامداران خُرد در معاملات بورس تهران از ابتدای سال است.

رقمی که حتی در رونق قدرتمند سال 92 نیز سابقه نداشته است.

در آن سال مشارکت حقیقی ها در معاملات 20 واحد درصد کمتر (یعنی 57 درصد) بوده است.

این آمار نیز به خوبی نشان می دهد افراد زیادی به بازار سهام وارد شده اند.

در این میان اما، خالص خرید سهامداران حقیقی از ابتدای سال حدود 7هزار و 670 میلیارد تومان است که اگر فقط به این شاهد توجه کنیم، ممکن است فرض شود پول های تازه زیادی به بازار نیامده است.

اما این معیار به دو دلیل می تواند خطا باشد؛ اولا، پول هایی که از طریق سرمایه گذاران خُرد وارد شده، ولی مسیر ورود آن صندوق ها یا سبدگردان هایی هستند که تحت عنوان حقوقی در بازار شناخته می شوند.

یعنی پول از سمت حقیقی ها به این نهادهای مالی وارد شده و آنها سرمایه را وارد بورس کرده اند.

ثانیا، خود سرمایه گذاران حقوقی هستند که با مشاهده رونق طولانی مدت بازار سهام، سرمایه های جدیدی را به بازار وارد کرده اند.

مثلا شرکت هایی که ممکن است دارایی نقد یا حتی سایر سرمایه های بلااستفاده خود را در فضای جدید وارد بازار سهام کرده باشند.

با در نظر گرفتن این موارد می توان با اطمینان بیشتری از جذب نقدینگی تازه به بورس سخن گفت، بدون آنکه نیاز باشد همه این پول های تازه از سمت سهامداران حقیقی وارد شده باشد.

وقتی فقط سفته بازی رونق گرفت کارشناسان اقتصادی برای سال های متمادی تاکید می کردند ورود پول ها به بازارهای سفته بازی برای اقتصاد مخرب است.

یعنی بازارهایی مثل ارز، سکه و حتی خرید و فروش ملک (نه ساخت) که عملا کمکی به تولید و رونق اقتصادی نمی کند یکی از معضلات اقتصاد است.

بنابراین، همواره سرمایه گذاران برای ورود به بورس تشویق می شدند، زیرا پول ها در بازار سهام می تواند به بخش تولید کمک کند.

اما این توصیه بر اساس تصوری کلی از یک بورس کارآ و در خدمت تولید معنادار است، نه بازار سهامی که صرفا در آن سفته بازی انجام می شود.

به عبارت دقیق تر، زمانی که بورس در دنیا شکل گرفت با هدف تامین مالی بنگاه ها و مشارکت مردمی در تولید بود.

به این ترتیب، بنگاه های اقتصادی می توانستند با ورود به بازار سهام بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را از پس اندازهای خُرد تامین کنند.

سپس برای رونق ادامه دار این بستر تامین مالی، بازار ثانویه سهام شکل گرفت که به نقدشوندگی دارایی سرمایه گذاران کمک کند.

یعنی بازار ثانویه، یا همان چیزی که در آن فقط برگه های سهام معامله می شود نوعی سفته بازی است که راه را برای کمک مالی به تولید واقعی هموار می کند.

اما برخورد ما با بازار سرمایه ویترینی بوده است و عمده پول ها در بورس به جای تامین مالی شرکت ها، صرف خرید و فروش های سفته بازی در بازار ثانویه می شود.

مثلا از ابتدای سال که حدود 290 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات سهام بوده، فقط کمی بیش از 2 هزار میلیارد تومان ارزش عرضه اولیه های بورسی بوده است.

برای توضیح بیشتر باید یادآوری کرد که در بورس ها به سه طریق از رونق ها برای کمک به تولید استفاده می شود.

نخست، عرضه اولیه سهام است که می تواند منابع موجود در بورس را مستقیما به شرکت و بخش تولید واقعی برساند.

دوم عرضه سهام جدید یا همان افزایش سهام شناور شرکت های فعال در بورس است.

سوم نیز فرآیند افزایش سرمایه از طریق صرف سهام است که پروسه کوتاهی دارد و به سرعت می تواند به شرکت ها برای تامین مالی کمک کند.

همان طور که اشاره شد در حوزه عرضه اولیه محدودیت های زیادی وجود دارد و کل اقدامی که انجام شده، بخش ناچیزی از نقدینگی را جذب کرده است.

در بخش سهام شناور نیز عملا اتفاقی رخ نداده و درباره افزایش سرمایه ها نیز هنوز بوروکراسی طولانی و محدودیت های قانونی عملا کمکی به تامین مالی بنگاه های اقتصادی نکرده است.

طبیعی است در چنین شرایطی بورس فقط بستری برای سفته بازی می شود که پول ها از جیب افراد مختلف جابه جا شده و سودهایی را فراهم می آورد که می تواند به شدت ناپایدار باشد.

اثر بورس بازی بر سرمایه های خُرد برای درک بهتر اثرات اقتصادی وضعیت فعلی می توان به سرمایه های خُرد توجه کرد.

حتما در اطرافیان خود افرادی از عمو، خاله و دایی گرفته تا دوستان قدیمی را می شناسید که سرمایه های جدیدی را به وارد بورس کرده یا در حال انجام آن هستند.

همان طور که اشاره شد، نااطمینانی به آینده اقتصاد باعث شده این سرمایه ها که پیش تر به نوعی به تولید کمک می کرد، وارد بورسی شود که با مختصات فعلی هیچ عایدی برای اقتصاد ندارد.

شاید گذشته، پدر یا مادری که اندک سرمایه ای که داشت را به فرزندان خود برای راه اندازی یک کسب و کار خُرد می داد.

مثلا دفتری کوچک یا مغازه ای رهن می کردند و یک شغل راه اندازی می شد.

یا حتی پول خود را در بانک گذاشته و به طور غیرمستقیم با فراهم آوردن وام ها به اقتصاد کمک می کردند.

اما بخش مهمی از پول ها در شرایط فعلی صرف سفته بازی در بازارها و به طور خاص بورس شده است.

سرمایه گذاران بزرگ هم آلوده شدند در بُعد بزرگ تر هم شاهد ورود بسیاری از صنعت گران و سرمایه گذاران به بازار سهام هستیم.

فردی را می شناختم که در بخش عمران سرمایه گذار و مجری پروژه بود و اخیرا شنیده ام در حال گذراندن دوره های تحلیل تکنیکال بورس است و می خواهد بخش عمده ای از سرمایه خود را وارد بازار سهام به جای سرمایه گذاری های پیشین خود کند.

این اتفاق شاید برای بسیاری دیگر از کسب و کارها رخ داده و طرح های توسعه ای صرف بورس بازی شده است.

طبیعتا نقد به مردم دوباره آدرس خطا دادن است و اکنون باید سیاست گذاران به رفتار خود بیشتر بیندیشند.

وقتی بازاری طی 10 ماه 130 درصد بازدهی می دهد، کدام فعالیت اقتصادی می خواهد با آن رقابت کند؟ به ویژه آنکه این رقم برای دو سال متوالی ادامه دار شده است و با توجه به ریسک های اقتصادی و غیراقتصادی پیش رو، سرمایه گذار نمی تواند چشم انداز چندان بلندمدتی داشته باشد.

اینکه به عنوان ناظر بورسی رزومه خود را با بازدهی شاخص گره می زنیم، طبیعی است که بهره اصلی که از این فرصت استثنایی می بریم صرفا فراهم آوردن بستر سفته بازی برای رشد بیشتر شاخص کل است.

در چنین شرایطی نمی توان به جای تلاش برای اصلاح ساختارها و بسترهای خطا به فرهنگ سازی و آموزش سرمایه گذاری به تازه واردهای بورسی متوسل شد.

اگر بیشتر دقت کنیم، سهامداران خطایی مرتکب نمی شوند و اتفاقا رویکرد آنها کاملا سودده بوده، سودده تر از هر نوع سرمایه گذاری قابل تصور در اقتصاد.

پس در شرایط کنونی نمی شود آنها را برای تشخیص خطا شماتت کرد و باید آنچه را که باعث ایجاد چنین فضایی شده ریشه یابی و حل کنیم.

رکود بورس یا رکود اقتصادی؟ سخن آخر به یک نگرانی مربوط می شود.

هرچند در نبود اطلاعات کافی از جریان نقدینگی در بازارهای مختلف و حتی ارقام دقیق اعتبارات بورسی نمی توان به دقت ابعاد هجوم پول ها را به بازار سهام برآورد کرد، اما نشانه های متعددی وجود دارند که تایید کننده موج قدرتمند نقدینگی به این بازار است.

این مساله همان اندازه خوب، می تواند نگرانی هایی را برای آینده به همراه داشته باشد.

در دوره های پیشین بورس، هیچ گاه این سطح از مشارکت مردمی در سهام تکرار نشده و چون قیمت سهام در سفره مردم نمی آید، حتی ریزش های سنگین بورس نیز بر اقتصاد ایران اثری نداشته است.

اما این کاملا خام اندیشانه است که اگر ضریب نفوذ سهام میان مردم افزایش یافته باشد، باز هم هرگونه ریزش سهام به اقتصاد لطمه وارد نمی کند.

در اقتصادی مثل آمریکا که بورس واقعا آینه اقتصاد و بخش مهمی از آن است، هنوز بحث های کارشناسی مطرح می شود که نمی تواند بین دو اتفاق تفکیک قائل شود اینکه ریزش بورس بود که رکود بزرگ (1929) را رقم زد یا رکود بزرگ باعث ریزش بورس شد .

این جمله پیام مهمی با خود دارد مبنی بر آنکه نمی توان انتظار داشت بورس در سطح وسیعی از جامعه نفوذ پیدا کند، اما نوسان آن بر کل جامعه بی تاثیر باشد.

وقتی بنزین ماده مصرفی عموم مردم است، پس تغییرات قیمت آن نیز مهم است.

بورس هم اگر گستره بیشتری پیدا کرده است، نوسان قیمت سهام نیز دامنه اثر بزرگ تری خواهد داشت.

همه پول های ورودی به بورس طبیعتا از محلی تامین شده اند؛ بعضی وام بانکی، برخی استقراض از دوست و آشنا، بخشی فروش دارایی و امثالهم.

پس سهامداران در خارج از بورس به نوعی بدهکار محسوب می شوند.

بنابراین، اگر قیمت سهام ریزش کند، این بدهکاران که به نظر می رسد کثرت قابل توجهی پیدا کرده اند با مشکلی مواجه می شوند که می تواند دامن اقتصاد را نیز بگیرد.

پس به عنوان کارشناسان بورسی اگر دغدغه رشدهای بی محابای سهام را که احتمالا با رشد واقعی تولید و سود همراه نمی شود را دارید، باید نسبت به این مساله عمومی در اقتصاد بیشتر مداقه کرد و هرچه زودتر برای اصلاح فضا و استفاده صحیح از سرمایه های جدید چاره جویید.

در همین رابطه بخوانید: گزارش تصویری از برنده ها و بازنده های بورس در هفته اول بهمن
کلید واژه ها: بازار - بورس - بورس تهران - بازار سهام - افزایش سرمایه - سهام - سرمایه - بازار سرمایه - تهران - عموم - محقق - واژه - استثنایی - ماموریت - مخاطبان - شرکت ها - فعالیت - اقتصاد - معامله - افزایش - مشارکت - آشنایی - دو سال - واقعی - قدیمی - آگاهی - همراه - تولید - شناور - مردم

آخرین اخبار سرویس:
نحوه نگهداری طولانی مدت موز

بازار 1398/12/05

جهش فرابورس به اوج جدید

محموله بهداشتی تا 2 روز آینده وارد فارس می شود

دبیر انجمن برنج: نیازی به واردات برای شب عید نداریم

ماهی قرمز سالم چه نشانه هایی دارد؟

50 درصد اقتصاد کشور در وزارت صمت مدیریت می شود

شفاف سازی صورت های مالی 9 ماهه بانک اقتصاد نوین

نبض بازار سهام 1398/12/05

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران 1398/12/05

جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صمت

استخدام مشاور و کارشناس فروش خانم با حقوق و مزایا در اصفهان

ویروس کرونا بیماری نظام سرمایه داری را نمایان کرد

شارژر همراه را چند بخریم؟

رشد 70 درصدی بودجه تغذیه دانشگاه های علوم پزشکی در سال 99

طرز تهیه 5 نوع عصرانه متفاوت و خوشمزه

دانستنی هایی درباره سنگ تورمالین هندوانه ای

کشف بیش از 1500 ماسک احتکار شده در یک داروخانه معتبر زاهدان

فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

ساکنان حاشیه «کشکان»و بخش غربی شهر پلدختر منازل خود را تخلیه کنند

پذیرایی بانک ملت از خبرنگاران با چای «دبش»

صعود دسته جمعی بازار سهام

مدیرعامل بانک سامان تغییر کرد

پیشنهاد برد-برد برای عرضه سهام

آپارتمان های مناسب تقاضا در بازار مسکن اسفند

استخدام 6 ردیف شغلی در یک شرکت بازرگانی در هرمزگان

استخدام مجری تاسیسات ساختمانی و گاز در تهران

استخدام کارشناس تولید و کارشناس نگهداری و تعمیرات در تهران

برای خرید مواد ضد عفونی کننده سطوح چقدر هزینه کنیم؟

دستور رییس جمهور برای مقابله همه جانبه با کرونا

ورق گالوانیزه را چند بخریم؟

در خرید کفش به این نکات توجه کنید

بانک مرکزی: تبلیغات گمراه کننده توسط بانک ها ممنوع شد

شاخص بورس در مرز نیم میلیون

پرش طلا، بدون مانع؟

بانک مرکزی با هیجانات بازار هیجانی برخورد نمی کند

قاچاق طلای سرخ جانی دوباره گرفت/ تجارت چمدانی زعفران دسترنج کشاورزان را به یغما می برد

تنظیم بازار شب عید با همکاری اصناف/سرمستی دلالان ارز تا ترس از ریزش قیمت ها/ قفل رکود از مسکن باز می شود

صادرات کالای غیرنفتی از مرز تجاری شلمچه ادامه دارد

راز بازدهی های شگفت آور در بازار سرمایه

زمان فروش فوق العاده میادین میوه و تره بار اعلام شد

افراد برای انصراف یا ثبت اعتراض طرح اقدام ملی مسکن چه زمانی اقدام کنند؟

ویروس کرونا بیماری نظام سرمایه داری را نمایان کرد

نگرانی مقامات بانک های مرکزی برای مقابله با کرونا

فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

تاثیر کرونا بر بازار ارز

اعطای 24 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات مرتبط با بخش مسکن

اختصاص هزینه سررسید به زلزله زدگان

استخدام کارمند خانم در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارمند اداری با حقوق، بیمه و مزایا در تهران

بیمه کوثر مجوز قبولی اتکایی گرفت

ساعات کاری شعب بانک آینده در روزهای پایانی امسال

استخدام مدیر داخلی خانم و آقا در یک شرکت خدمات مسافرتی - شیراز

بلوغ بیمه دی در 15 سالگی

بازار شب عید تنظیم شده است

بورس تهران دوطرفه شد

ارز بخریم یا نخریم؟

در بیمارستان یافت آباد چه می گذرد

نگرانی مقامات بانک های مرکزی برای مقابله با کرونا

قیمت طلا، سکه و ارز یکشنبه 98/12/04/قیمت طلا 616 هزار و 600 تومان

فروش 62 میلیارد تومان کتاب در 23 نمایشگاه کتاب استانی

مرگ 18 کرونایی در امارات

پرریسک ترین معاملات ملکی کدام است؟

ارز و طلا مقابل هم قرار گرفتند!

استخدام مهندس صنایع علاقمند به حوزه کنترل کیفیت - قم

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

بیش از 1500 ماسک احتکار شده در یک داروخانه زاهدان کشف شد

آرامش بازارها در سطوح جدید

هدف تورمی بانک مرکزی در 1399

وجود 48 دفتر خدمات گردشگری در کردستان

پیش بینی آینده خودروسازی در سال 2020

تاثیر کرونا بر بازار ارز

کشف بیش از 1500 ماسک احتکار شده در یک داروخانه معتبر زاهدان

صعود 17 هزار واحدی بورس در یک روز!

تیر خلاص کرونا به تور های نوروزی

قدرتمندترین ایستگاه شارژ خودرو های الکتریکی

پادشاهی سعودی فریب روسیه را خورده است

فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

1120 میلیارد ریال برای جبران خسارات سیل به کشاورزان 3 استان تخصیص یافت

وضعیت تعطیلی مهدهای کودک و مراکز بهزیستی در استان ها

کشف 5 هزار ماسک دپو شده در یک داروخانه

استخدام طراح و نقشه کش و کارشناس کنترل کیفیت (QC) در شیراز

دولت با افزایش تعرفه های خدمات آموزشی و فنی موافقت کرد

واریز مابه التفاوت ریالی سهمیه سوخت 750 هزار خودروی حمل و نقل عمومی

افزایش رشد اقتصادی در امارات

چه کسانی سود سهام عدالت 205 هزار تومانی می گیرند؟/جزییات محدودیت عبور و مرور در مرز های ایران

رگس محمدی|عکس لورفته بغل بازیگر برزیلی + تصاویر

کشف 5 هزار ماسک دپو شده از یک داروخانه در گیلان

در نشست وزرای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، و اقتصاد و امور دارایی با فعالان بخش خصوصی گردشگری تأکید شد حمایت های دولت از صنعت گردشگری ادامه می یابد

ورود تعزیرات به بازار فروش تجهیزات غیر استاندارد حفاظت شخصی

مقایسه خودرو کیا سراتو کوپه با هیوندا جنسیس کوپه

بیش از هزار عدد ماسک مخفی از داروخانه ای معتبر در زاهدان کشف شد

مرز بازرگان برای تردد باز است

پلمپ داروخانه در مشگین شهر به دلیل گرانفروشی ماسک و مواد بهداشتی

جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صمت

خرید و فروش زباله در اطراف تهران + تصویر

گمرک: مرز مهران به زودی بازگشایی می شود

ساماندهی نرخ ارز از طریق عملیات بازار باز

عجیب ترین عارضه کرونا خودش را نشان داد! +تصاویر

توسعه خوشه عسل، مورد تأکید شرکت شهرک های صنعتی لرستان است

استفاده ویترینی از بورس

استفاده ویترینی از بورس