مطالب مرتبط:
انتقاد آشنا از منتشرکنندگان شایعه جلسه انتخاباتی روحانی با اصلاح طلبان
اصلاح طلبان فارس: نامزدی در انتخابات نداریم
انتقاد آشنا از منتشرکنندگان شایعه جلسه انتخاباتی روحانی با اصلاح طلبان
اصلاح طلبان فارس: نامزدی در انتخابات نداریم
اصلاح طلبان در تعلیق؛ اصولگرایان در تدارک جشن پیروزی/ یاران جلیلی، سربازان قالیباف شدند
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 01:052020-01-24سياسي

صدیقه وسمقی اصلاح طلبان را بی برنامه میداند


- صدیقه وسمقی تحلیلگر سیاسی است که نامش با شعر و تدریس در دانشگاه و نویسندگی گره خورده، اما او در کنار کار در حوزه فرهنگ، در سیاست نیز فعالیت و مطالعات جدی داشته، همچنین عضو شورای اول شهر تهران و در مقطعی عضو هیئت منصفه مطبوعات بوده است.

وسمقی در گفتگو با خبرنگار مستقل آنلاین به بررسی برخی از مسائل سیاسی و جناحی کشور، موضوع انتخابات، مجلس و نقش اعتراضات خشونت پرهیز در شکل دهی به ساختار سیاسی کشور پرداخته است.

او جریان اصلاح طلبی را دارای تشکل سیاسی و نمایندگان این جریان را برآمده از کف جامعه نمی داند.

از نظر او این جریان در پیشبرد مطالبات مهمی چون نظارت استصوابی به دلیل اهمال و کم توجهی موفق نبوده است.

در زیر شرح گفتگو را می خوانیم: آیا احزاب اصلاح طلب ایران را : 1- دارای استراتژی برای صور مختلف فضای سیاسی می دانید؟ 2- برآمده از کف جامعه می دانید؟ نه به هیچ وجه.

اصلاح طلبان دارای حزب و تشکل سیاسی واقعی نیستند، همانطور که اصول گرایان حزب و تشکل سیاسی واقعی ندارند.

گروه هایی که نام حزب یا تشکل سیاسی بر خود نهاده اند هیئت های سیاسی هستند و فعالیت های آنان محدود به دادن لیست برای انتخابات است و هیچ نقش مؤثری در سرنوشت کشور ندارند و برای خود هم چنین نقشی را تعریف نکرده اند.

آنان به مردم اعلام نکرده اند که مقصودشان از اصلاحات چیست و کشور به چه اصلاحاتی از نظر آنان نیازمند است و چگونه می خواهند این اصلاحات را اعمال کنند.

در پاسخ به بخش دوم پرسش تان همانطور که عرض کردم این گروه ها احزاب واقعی نیستند، بنابراین برآمده از اقشار جامعه نیستند.

بیشترین ضربه به جنبش اصلاحات از جانب اصول گرایان بوده یا فرصت طلبانی در پوشش اصلاح طلب؟ هر دو به جریان اصلاح طلبی که برای کشور ضروری بوده ضربه زده اند.

مخالفان اصلاحات با ایجاد سد و مانع در برابر جریان و حتی نام اصلاح طلبی، فرصت رشد و توسعه را از کشور گرفته سرمایه ها را از بین برده اند در حالی که اصلاح طلبی در هر نظامی ضروری و اجتناب ناپذیر است مگر آنکه حکومتی بخواهد در جهت نابودی و اضمحلال خود حرکت کند.

اصلاح طلبان نیز با بی فکری، تنبلی و بی برنامگی کاری برای اصلاحات نکرده ند.

برخی نیز از عنوان اصلاح طلب سوء استفاده کرده اند برای ورود به لیست های انتخاباتی و یا اشغال در برخی از مشاغل.

باید گفت که اصلاح طلبی فقط یک عنوان است و برنامه و استراتژی مشخصی وجود ندارد که وفاداری به آن محکی برای شناخت اصلاح طلبان باشد.

عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را در مواجهه با رد صلاحیت های گسترده ی این دوره از انتخابات چگونه ارزیابی می کنید؟ ما تاکنون شاهد سیاست مشخصی از سوی اصلاح طلبان برای مقابله با چالش بزرگ سیاسی کشور، یعنی نظارت استصوابی نبوده ایم.

اصلاح طلبان برای حل این معضل که همیشه بیش از دیگران گریبانگیر همانان بوده سیاستگذاری نکرده اند.

اصلاح طلبان چه در درون قدرت و چه بیرون از آن برنامه ای ندارند.

وقتی به مجلس می روند کار اصلاح طلبانه ای از آنان مشاهده نمی شود.

در دولت هم کار چشمگیری نمی کنند.

البته همه ی تقصیرها را نباید به گردن اصلاح طلبان انداخت.

ساختار قدرت در جمهوری اسلامی به گونه ای است که نه خود اصلاح گر است و نه اصلاحات را می پذیرد؛ حتی این ساختار توان ایجاد سد و مانع بزرگ در برابر هر اراده ی اصلاح طلبانه را نیز دارد و این به نابسامانی این ساختار منجر شده است.

هر نظامی برای آنکه بماند و بتواند با آرامش و جلب همکاری مردم که سرمایه ی بزرگی است وظایف خود را پیش ببرد، نیازمند اصلاحات تدریجی و بازسازی و نوسازی خویش در همه ی سطوح حقیقی و حقوقی است.

یعنی دائما باید ساختار خود را بازنگری کند و با توجه به نظر کارشناسان و بررسی ضعف های کشور نقایص ساختاری را برطرف نماید و نیز دائما باید مدیران شایسته تربیت شوند و جایگزین مدیران پیشین گردند تا مردم در طول چهل سال مجبور نباشند که همیشه چهره ی افرادی ثابت را در پست ها ببینند که این امر نه تنها خسته کننده و ملال آور است، بلکه نشان دهنده ی فرسودگی ساختار حقیقی قدرت است که موجب ناکارآمدی شده است.

اصلاح طلبان برای اینگونه مشکلات به دنبال راه حل نبوده اند و نکوشیده اند با ارائه ی افکار و نظریات نوین هوای تازه ای به کشور بدمند.

حتی زمانی که در قدرت هستند نیز از اختیارات خود برای بهبود وضع کشور و اصلاح نابسامانی ها حرکت تحسین آمیز و مؤثری از آنان دیده نمی شود.

در دوره ای که دولت و مجلس در دست اصلاح طلبان بود، دولت خاتمی لایحه ای را درباره ی نظارت استصوابی به مجلس داد اما با کم کاری دولت و مجلس و عدم توجه به اهمیت این معضل بزرگ، این مشکل نه تنها حل نشد بلکه روز به روز بدتر شده است.

در حال حاضر رد صلاحیت ها به گونه ای شده که اساسا انتخابات و رای دادن را بیهوده ساخته است و نهادهای انتخابی را ناکارآمد و فرمایشی ساخته است.

مجلس شورای اسلامی را در بهترین ترکیب خود و با قوی ترین و عمل گراترین رییس تصور کنید.

اولین گام و فوری ترین اقدامات این مجلس چه خواهد بود؟ آیا آن مهمترین و فوری ترین اقدام را به لحاظ ساختاری عملی می دانید؟ فرض شما زمانی تحقق می یابد که ما انتخابات آزاد داشته باشیم یعنی دیگر مشکلی به نام نظارت استصوابی نداشته باشیم.

خب بعد از حل مشکل نظارت استصوابی، به نظر من یک مجلس آزاد باید ابتدا ساختار قدرت را اصلاح کند.

اولین قدم اصلاح طلبانه و مسالمت آمیز بازگشت همه ی نهادهای درون قدرت به مرزهای قانون اساسی، و پس از آن اصلاح قانون اساسی طبق اراده ی ملت است.

تجربه ی چهل ساله ی ما ضعف های ساختاری را به خوبی روشن ساخته است.

اگر اراده ی آزاد مردم و نمایندگان آنان بتواند عمل کند و با موانعی روبرو نباشد، می تواند اصلاحات را در ساختار حقیقی و حقوقی اعمال کند.

اما ساختار کنونی قدرت امکان تشکیل مجلس آزاد را نمی دهد، به علاوه در صورت تشکیل مجلس آزاد و مستقل نیز برای اصلاح ساختار قدرت که به نظر من از مهمات و اولیات است، همکاری نهادهای بالادستی قدرت یعنی رهبری مورد نیاز است و بدون آن نمی توان به این مهم پرداخت.

این از ضعف های مهم ساختاری نظام است که خود اصلاح گر نیست و مکانیزم دموکراتیک و مردمی برای اعمال اصلاحات ساختاری در قانون اساسی پیش بینی نشده است.

این، کار را بسیار سخت کرده و تحقق بسیاری از خواسته ها و اصلاحات را به اراده ی یک فرد یعنی رهبری منوط ساخته است.

فرض کنیم مجلس آزاد و مستقل تشکیل شد و برای اصلاحات ساختاری اقدام و تلاش نمود و نتوانست کاری از پیش ببرد.

به نظر من فوری ترین گام بعدی این است که زمینه را برای برگزاری همه پرسی آماده سازد.

منظورم همه پرسی درباره ی اصل نظام است، زیرا اگر نظامی ظرفیت اصلاح و توسعه و برآوردن مطالبات مردم را نداشته باشد باید تغییر کند.

به علاوه سال هاست که ما در کشور با یک مناقشه ی سیاسی بزرگ روبرو هستیم که در همه ی اعتراضات به ویژه یک دهه ی اخیر خود را نشان داده است.

آن مناقشه ی بزرگ این است که اقشاری از مردم خواستار تغییر نظام سیاسی هستند.

به گمان من تا این مناقشه حل نشود یعنی موضوع به همه پرسی گذاشته نشود، ما همچنان با تنش و بحران پنهان و آشکار روبرو خواهیم بود.

با توجه به ساختار جمهوری اسلامی تلاش مجلس آزاد و مستقل برای برگزاری همه پرسی نیز به احتمال زیاد بی نتیجه خواهد بود؛ چرا که برگزاری همه پرسی نیز منوط به موافقت رهبری است.

بنابراین به نظر من در این ساختار مجلس حتی اگر آزاد و مستقل نیز باشد ظرفیت تحقق بسیاری از خواسته های مردم را ندارد.

در واقع ما با یک بن بست ساختاری مواجهیم.

برای برون رفت از این بن بست نیاز به مشارکت مدبرانه و دلسوزانه ی همه یعنی نهادهای قدرت، صاحبان قدرت، نیروهای سیاسی و مردم است.

اپوزیسیون نظام سیاسی ایران را چگونه دسته بندی می کنید؟ گرایشات متفاوت اپوزیسیون چه گروه ها و طبقاتی از جامعه را نمایندگی می کنند؟ اول خوب است کمی درباره ی اپوزیسیون حرف بزنیم.

در نظام های دموکراتیک اپوزیسیون نظام سیاسی تقریبا بی معنی است؛ زیرا همه ی اجزای قدرت تغییر پذیر است و با انتخابات می توان آن ها را تغییر داد و حتی ساختار سیاسی را نیز با ساز و کار دموکراتیک می توان اصلاح کرد یا تغییر داد.

در نظام های غیر دموکراتیک از آنجا که هم ساختار حقیقی یعنی ساختار هیئت حاکمه و هم ساختار نظام سیاسی متصلب است و یا بخش های بزرگ و تاثیرگزار آن متصلب است، اپوزیسیون نظام سیاسی معنا می یابد.

یعنی عده ای می کوشند حاکمان و نظامی را که تابع اراده ی مردم نیست تغییر دهند.

با توجه به آنچه که عرض کردم اپوزیسیون نظام سیاسی ایران طیف های گسترده ای را دربر می گیرد که هدف مشترک همه ی آنان تغییر این نظام سیاسی به یک نظام دموکراتیک است.

از نظر راهبردی اوپوزیسیون به دو دسته ی عمده تقسیم می شوند: یک دسته معتقد به روش مسالمت آمیز هستند اعم از تغییر تدریجی یا یک باره.

گروه دوم روش براندازی را تنها راه می دانند.

به نظر من اقشار وسیعی از مردم از همه ی طبقات اعم از متوسط، قشر محروم و قشر مرفه علاقمند به تغییر نظام سیاسی در ایران هستند.

مطمئنا همه علاقه دارند تغییر به طور مسالمت آمیز انجام گیرد.

به گمان من عقیده به براندازی از آنجا ناشی می شود که راه تغییر را به طور مسالمت آمیز مسدود می بینند.

بی گمان راه تغییر تدریجی و مسالمت آمیز همراه با اندیشه و برنامه بهترین راه است.

لازمه ی طی این راه همکاری و همراهی حاکمیت و یا بخش هایی از آن با مردم است.

اگر این راه بسته باشد، حاکمیت، اپوزیسیون را به مسیر براندازی می راند.

براندازی مسیری است که معمولا حکومت ها به دلیل مقاومت در برابر خواست مردم پیش پای اپوزیسیون قرار می دهند.

آیا مبارزات مدنی، گفتگو و مجموعه ی جنبش های خشونت پرهیز در ایران شکست خورده است؟ اگرچه مبارزات مدنی و جنبش های خشونت پرهیز به طور جسته گریخته در ایران پدیدار شده اما قوی، نهادینه و مستمر نشده است.

علت آشکار آن نیز رفتار خشونت آمیز و سرکوب گرانه ی حکومت بوده که مانع از رشد نهادهای مدنی و رفتارهای مدنی اعتراضی و دست یافتن به خواسته ها و مطالبات از این طریق شده است.

حکومت ها چه پیش از انقلاب و چه پس از آن، از این جهت صدمات زیادی به کشور زده اند و همواره کشور را در معرض بی ثباتی و بحران های بزرگ قرار داده اند، زیرا آنچه را که مردم باید از طریق مدنی و مسالمت آمیز به دست آورند حکومت پرهزینه می کند و به خشونت می کشد.

ما اگرچه سابقه ی چند انقلاب و جنبش را در تاریخ صد و چند سال اخیر داریم اما مبارزات مدنی قدرت و توان نیافته است.

افراد سرشناس و متفکر که بتوانند راهبری مبارزات مدنی را بر عهده گیرند نتوانسته اند قد علم کنند، چرا که بلافاصله سرکوب می شوند.

این رفتار حکومت خسارت بار بوده است، هم برای مردم و هم برای نظام سیاسی.

مردم هزینه ی زیادی برای مطالبات خود می پردازند، حکومت نیز فاسد می شود، زیرا از قدرت بازدارنده ی نهادهای مدنی و جنبش های مسالمت آمیز برای اصلاح و بازسازی و نوسازی خود بهره نمی برد.

به گمان من، ما به نهادها و جنبش های مدنی محتاجیم.

در این مسیر شکست معنا ندارد.

ما هنوز کار زیادی نکرده ایم.

به گمان من حکومت و افراد درون قدرت نیز فاقد اندیشه ی سیاسی مترقی هستند، والا از شکل گیری نهادهای مدنی و حتی جنبش های مدنی به جای شکل گیری اندیشه ی براندازی، استقبال می کردند و نهادهای مدنی را تقویت می نمودند.

ما در هر حال به نهادهای مدنی و آشنایی با ساز و کارهای مدنی پیگیری مطالبات خود نیازمندیم.

این فارغ از اینکه چه حکومتی داشته باشیم یک ضرورت است.

جریان های سیاسی در این رابطه کم کار کرده اند.

آنان بیشتر چشمشان به قدرت بوده است.

ما همه چیز را به دست حکومت داده ایم و همه چیز را هم از آن می خواهیم.

توازن به هیچ وجه میان قدرت مردم و حکومت در ساختار سیاسی موجود وجود ندارد.

مردم در موضع ضعف هستند.

مردم برای بازیافتن قدرت خود اکنون ناچار به مبارزه ی سیاسی هستند.

به نظر من ما همه باید بیاندیشیم.

رفتارهای سیاسی در کشور ما کمتر دارای پشتوانه ی فکری است.

در رفتارهای حکومت که اصلا اندیشه ورزی دیده نمی شود.

اندیشمندان، نخبگان و هنرمندان باید بیشتر کار کنند و این خلاء را پر سازند.

ما با خلاء اندیشه روبرو هستیم.

صاحبان قدرت نیز باید به مصالح کشور و مردم بیندیشند.

باید روش های دیگری را به جای رویارویی و توسل به خشونت به کار گرفت.

ما هنوز واقعا گفتگو را در کشورمان نیازموده ایم.

صاحبان قدرت در ایران طعم همراهی با مردم و پاسخ مثبت دادن به خواسته های آنان و حکمرانی توام با آرامش و رضایتمندی مردم را نچشیده اند.

بسیاری از سیاست ها باید عوض شود.

کاش این تغییرات با همراهی حکومت صورت گیرد.

کدام حزب سیاسی درخواست های معترضین را نمایندگی می کند؟ اعتراضات در ایران گسترده و مطالبات متنوع بوده است.

به همین یک دهه ی اخیر بنگرید، اعتراضات کارگری، اعتراضات معلمان، دانشجویان، زنان، دراویش، اعتراض به نتیجه ی انتخابات- سال 88-، اعتراض برای نان و علیه گرانی و مانند آن را داشته ایم تا اعتراض به اصل نظام سیاسی.

از آنجا که ما احزات، تشکل ها و سندیکاها و نهادهای مدنی قدرتمند که همه ی اقشار مردم را نمایندگی کنند نداریم، لذا همه ی این مطالبات به وسیله ی احزاب و تشکل ها پیگیری نمی شوند و این ضعف بزرگی است.

احزاب اصلاح طلب گاهی پاره ای از این مطالبات را پشتیبانی کرده اند نه نمایندگی.

مثلا سال 88 برخی از احزاب اصلاح طلب با معترضان همراه بودند.

جالب توجه این است که احزاب اصول گرا هیچ گاه اقشار مردمی را نه نمایندگی کرده اند و نه پشتیبانی.

آنان فقط خواسته های صاحبان قدرت را پشتیبانی کرده اند.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - سیاسی - اصلاح طلبان - اصلاح - هیئت منصفه مطبوعات - احزاب اصلاح طلب - نظارت استصوابی - تحلیلگر سیاسی - مسائل سیاسی - جامعه - گفتگو - اصلاح طلبی - نمایندگان - شهر تهران - اعتراضات - استراتژی - کشور - نویسندگی - تحلیلگر - مطالبات - خبرنگار - مطبوعات - دانشگاه - آنلاین - برنامه - ساختار - فعالیت - نظارت - ایران - احزاب

آخرین اخبار سرویس:
دوم اسفند حماسه عزت و عظمت مردم پای صندوق های رأی خلق می شود

تشویش اذهان عمومی توسط کاندیدای رد صلاحیت شده در حوزه ایرانشهر

تاکنون گزارشی از تخلف عوامل اجرایی انتخابات دریافت نشده است

تایید صلاحیت یک نامزد مجلس در مازندران پس از پایان تبلیغات

لغو پروزار تهران خرم آباد- تهران

مجلس بی تفاوت در رأس امور نیست/ نماینده ای انتخاب کنیم که برآمده از محرومین باشد

بازگشایی مسیرهای روستایی مهاباد در آستانه انتخابات

نماینده باید حافظ و امین رای مردم باشد

فریدن، از شور رقابت تا شوق حضور

عبدالله به موضع گیری اتحادیه اروپا اعتراض کرد

ساعت 8 صبح فردا 2 اسفند آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری

فعالیت 368 شعبه اخذ رای انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه قائمشهر

ادعای برادر فرد قربانی کرونا: چند نفر مثل او مُردند!

دعوت از اهالی فرهنگ و رسانه آذربایجان غربی برای حضور پرشور در انتخابات

ستاری: بنیاد ملی نخبگان یک موسسه رفاهی نیست

دعوت استاندار چهارمحال وبختیاری برای حضور گسترده مردم در انتخابات

امام جمعه تبریز: حضور گسترده در انتخابات مهر تایید بر حاکمیت است

مسئولان و خانواده ها زمینه ازدواج جوانان را فراهم کنند

پلیس متولی تامین امنیت انتخابات است

387بازرس در استان چهارمحال وبختیاری وظیفه صیانت از آرای مردم را برعهده دارند

مشارکت گسترده مردم در انتخابات نشانه بصیرت است

ساعت 8 صبح فردا آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری

توضیحات سخنگوی شورای ائتلاف درباره رأی مؤثر و هوشمندانه: باید از رأی دادن به گزینه های کم رأی پرهیز کرد

استان قزوین آماده خلق حماسه ای دیگر است/ آمادگی 1040 شعبه رای

رییسی: مجلس قوی رای قوی می خواهد

لغو پرواز تهران - خرم آباد- تهران

پیکر جانباز آبادانی تشییع شد

آزادی 31 زندانی در کرمان

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ضامن امنیت و اقتدار کشور است

همه با هر سلیقه ای که دارند در انتخابات شرکت کنند |

نرگس آبیار جایزه زنان راهبر 2020 را دریافت کرد + عکس

حضوری حداکثری مردم در انتخابات تیری بر قلب امریکا است

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ضامن امنیت و اقتدار کشور است

لغو پروزار تهران - خرم آباد- تهران

رفع تصرف 330 هکتار از اراضی ملی زنجان

وزیر کشور: مردم اول وقت پای صندوق ها حاضر شوند

آیت الله رییسی: مجلس قوی آینده کشور را تضمین می کند

نرگس آبیار نشان زنان راهبر 2020 را دریافت کرد

پیکر جانباز آبادانی تشییع شد

بنای مدرسه سازی در کشور با همت بانوان قوام و دوام می یابد/ هرکسی مسئولیت پذیرتراست داناتراست

عوامل اجرایی انتخابات بخش ماهان 500نفر هستند

در بیش از 150 حوزه انتخابیه فقط اصولگرایان با یکدیگر رقابت می کنند

دعوت رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جامعه دانشگاهیان برای حضور در انتخابات

مشارکت بیش از 20 هزار نفر عوامل اجرایی و پشتیبانی در برگزاری انتخابات

رونمایی از سامانه های پیشرفته پدافند هوایی یمن

پای صندوق های رای، آینده روشن را برای ایران اسلامی رقم می زنیم

رییسی: رای قوی می تواند مجلس قوی را شکل دهد و آینده کشور را تضمین کند

8 فروند هواپیمای نظامی اورهال شده به نیروی هوایی ارتش تحویل داده شد

هنوز در کشور با عدد و ریاضیات کار نمی کنیم/ اشکال دولت و مجلس این است که گزارشات نوبه ای خود را ارائه نمی دهند

انتخابات شیراز و ویژگی هایش

حضور حداکثری مردم در انتخابات موجب حفظ اقتدار نظام در جهان می شود

67 هزار و 932 نفر در شهرستان گناوه واجدشرایط رای دادن هستند

تایید صلاحیت یک نامزد مجلس در مازندران پس از پایان تبلیغات

صندوق های اخذ رای در کردستان تحویل عوامل اجرایی شد

مهارت قلم زنی طبس در فهرست ملی میراث معنوی به ثبت رسید

رفع صرف 330 هکتار از اراضی ملی زنجان

ادله فقهی وجوب شرکت در انتخابات

تصویری متفاوت از سردار قاآنی، در مراسم گرامیداشت شهید سلیمانی

شمار نامزدهای انصرافی بوشهر به 35 نفر افزایش یافت

سنت دیرینه ایلامی ها در انتظار ثبت ملی

خرید و فروش آراء ظلم و اکل مال به باطل است

مردم در انتخابات وحدت ایران اسلامی را به نمایش خواهند گذاشت

تمسخر انتخابات با توزیع قلیان و کباب!

انیمیشن| انتخاب من؛ بستن بار

روند انتخابات فردا چگونه است؟

سازمان هواپیمایی ادامه پروازها میان ایران و چین را تکذیب کرد

خونی تازه به مجلس تزریق کنیم

ساعت 8 صبح فردا آغاز انتخابات مجلس و خبرگان

ثبت نام 107 هزار در سامانه معرفی نمایندگان نامزدهای انتخابات

مجلس قوی، آینده کشور را تضمین می کند

برای اصلاح وضعیت موجود نماینده ای انقلابی انتخاب کنید

امام جمعه تبریز: حضور گسترده در انتخابات مهر تایید بر حاکمیت است

پلیس متولی تامین امنیت انتخابات است

8 صبح جمعه اخذ رای آغاز می شود

باید از رأی دادن به گزینه های کم رأی پرهیز کرد

دعوت دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی برای حضور گسترده در انتخابات

49 شعبه اخذ رای در ایجرود دایر می شود

حمید توکلی گرامیداشت «حاج قاسم سلیمانی» در ستاد فرماندهی نیروی زمینی سپاه

آمادگی گسترده جامعه صیادی هرمزگان برای خلق حماسه فردا

وضعیت نقشه راه تلفن همراه تله کیش بررسی شد

یک روز مانده به انتخابات| ملّت در مقابل کمین کرده های نابکار، کارآمدیِ خود را نشان داده است

خونی تازه به مجلس تزریق کنیم

اعزام عوامل برگزاری انتخابات به 39 شعبه صعب العبور خراسان شمالی

زمان آغاز اخذ رأی در انتخابات دوم اسفند اعلام شد

رقابت هزار و 356 نامزدِ انتخابات در شهر تهران

حضور در انتخابات وظیفه ماست/ لیستی برای انتخابات مجلس نداریم

پلیس تا پایان رأی گیری در شعب اخذ رأی حضور خواهد داشت

پست معنادار دختر سردار سلیمانی در وصف رهبر انقلاب + فیلم و عکس

افرادی آگاه، متعهد و شایسته را روانه مجلس کنیم

افرادی آگاه، متعهد و شایسته را روانه مجلس کنیم

علی مطهری: کاندیدای انتخابات نشده ام

مشارکت گسترده مردم در انتخابات نشانه بصیرت است

2 بخشدار در خوزستان عزل شدند/ تایید یک داوطلب انتخابات در دقیقه 90

استاندار گیلان از مردم برای حضور پرشور در انتخابات فردا دعوت کرد

استان اردبیل آماده برگزاری انتخابات مجلس یازدهم

فضای بانشاط حاکم بر استان بوشهر مژده انتخاباتی پرشور می دهد

شمارش معکوس برای حضور حماسی در جزیره کیش

اظهارنظر سیاسی، خبرسازی و ترساندن به ضرر مردم تمام می شود

مهارت قلم زنی طبس در فهرست ملی میراث معنوی به ثبت رسید

بازدید وزیر کشور از سالن پشتیبانی الکترونیکی مستقر در وزارت کشور

صدیقه وسمقی اصلاح طلبان را بی برنامه میداند

صدیقه وسمقی اصلاح طلبان را بی برنامه میداند