مطالب مرتبط:
انتقاد آشنا از منتشرکنندگان شایعه جلسه انتخاباتی روحانی با اصلاح طلبان
اصلاح طلبان فارس: نامزدی در انتخابات نداریم
انتقاد آشنا از منتشرکنندگان شایعه جلسه انتخاباتی روحانی با اصلاح طلبان
اصلاح طلبان فارس: نامزدی در انتخابات نداریم
اصلاح طلبان در تعلیق؛ اصولگرایان در تدارک جشن پیروزی/ یاران جلیلی، سربازان قالیباف شدند
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 01:052020-01-24سياسي

صدیقه وسمقی اصلاح طلبان را بی برنامه میداند


- صدیقه وسمقی تحلیلگر سیاسی است که نامش با شعر و تدریس در دانشگاه و نویسندگی گره خورده، اما او در کنار کار در حوزه فرهنگ، در سیاست نیز فعالیت و مطالعات جدی داشته، همچنین عضو شورای اول شهر تهران و در مقطعی عضو هیئت منصفه مطبوعات بوده است.

وسمقی در گفتگو با خبرنگار مستقل آنلاین به بررسی برخی از مسائل سیاسی و جناحی کشور، موضوع انتخابات، مجلس و نقش اعتراضات خشونت پرهیز در شکل دهی به ساختار سیاسی کشور پرداخته است.

او جریان اصلاح طلبی را دارای تشکل سیاسی و نمایندگان این جریان را برآمده از کف جامعه نمی داند.

از نظر او این جریان در پیشبرد مطالبات مهمی چون نظارت استصوابی به دلیل اهمال و کم توجهی موفق نبوده است.

در زیر شرح گفتگو را می خوانیم: آیا احزاب اصلاح طلب ایران را : 1- دارای استراتژی برای صور مختلف فضای سیاسی می دانید؟ 2- برآمده از کف جامعه می دانید؟ نه به هیچ وجه.

اصلاح طلبان دارای حزب و تشکل سیاسی واقعی نیستند، همانطور که اصول گرایان حزب و تشکل سیاسی واقعی ندارند.

گروه هایی که نام حزب یا تشکل سیاسی بر خود نهاده اند هیئت های سیاسی هستند و فعالیت های آنان محدود به دادن لیست برای انتخابات است و هیچ نقش مؤثری در سرنوشت کشور ندارند و برای خود هم چنین نقشی را تعریف نکرده اند.

آنان به مردم اعلام نکرده اند که مقصودشان از اصلاحات چیست و کشور به چه اصلاحاتی از نظر آنان نیازمند است و چگونه می خواهند این اصلاحات را اعمال کنند.

در پاسخ به بخش دوم پرسش تان همانطور که عرض کردم این گروه ها احزاب واقعی نیستند، بنابراین برآمده از اقشار جامعه نیستند.

بیشترین ضربه به جنبش اصلاحات از جانب اصول گرایان بوده یا فرصت طلبانی در پوشش اصلاح طلب؟ هر دو به جریان اصلاح طلبی که برای کشور ضروری بوده ضربه زده اند.

مخالفان اصلاحات با ایجاد سد و مانع در برابر جریان و حتی نام اصلاح طلبی، فرصت رشد و توسعه را از کشور گرفته سرمایه ها را از بین برده اند در حالی که اصلاح طلبی در هر نظامی ضروری و اجتناب ناپذیر است مگر آنکه حکومتی بخواهد در جهت نابودی و اضمحلال خود حرکت کند.

اصلاح طلبان نیز با بی فکری، تنبلی و بی برنامگی کاری برای اصلاحات نکرده ند.

برخی نیز از عنوان اصلاح طلب سوء استفاده کرده اند برای ورود به لیست های انتخاباتی و یا اشغال در برخی از مشاغل.

باید گفت که اصلاح طلبی فقط یک عنوان است و برنامه و استراتژی مشخصی وجود ندارد که وفاداری به آن محکی برای شناخت اصلاح طلبان باشد.

عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را در مواجهه با رد صلاحیت های گسترده ی این دوره از انتخابات چگونه ارزیابی می کنید؟ ما تاکنون شاهد سیاست مشخصی از سوی اصلاح طلبان برای مقابله با چالش بزرگ سیاسی کشور، یعنی نظارت استصوابی نبوده ایم.

اصلاح طلبان برای حل این معضل که همیشه بیش از دیگران گریبانگیر همانان بوده سیاستگذاری نکرده اند.

اصلاح طلبان چه در درون قدرت و چه بیرون از آن برنامه ای ندارند.

وقتی به مجلس می روند کار اصلاح طلبانه ای از آنان مشاهده نمی شود.

در دولت هم کار چشمگیری نمی کنند.

البته همه ی تقصیرها را نباید به گردن اصلاح طلبان انداخت.

ساختار قدرت در جمهوری اسلامی به گونه ای است که نه خود اصلاح گر است و نه اصلاحات را می پذیرد؛ حتی این ساختار توان ایجاد سد و مانع بزرگ در برابر هر اراده ی اصلاح طلبانه را نیز دارد و این به نابسامانی این ساختار منجر شده است.

هر نظامی برای آنکه بماند و بتواند با آرامش و جلب همکاری مردم که سرمایه ی بزرگی است وظایف خود را پیش ببرد، نیازمند اصلاحات تدریجی و بازسازی و نوسازی خویش در همه ی سطوح حقیقی و حقوقی است.

یعنی دائما باید ساختار خود را بازنگری کند و با توجه به نظر کارشناسان و بررسی ضعف های کشور نقایص ساختاری را برطرف نماید و نیز دائما باید مدیران شایسته تربیت شوند و جایگزین مدیران پیشین گردند تا مردم در طول چهل سال مجبور نباشند که همیشه چهره ی افرادی ثابت را در پست ها ببینند که این امر نه تنها خسته کننده و ملال آور است، بلکه نشان دهنده ی فرسودگی ساختار حقیقی قدرت است که موجب ناکارآمدی شده است.

اصلاح طلبان برای اینگونه مشکلات به دنبال راه حل نبوده اند و نکوشیده اند با ارائه ی افکار و نظریات نوین هوای تازه ای به کشور بدمند.

حتی زمانی که در قدرت هستند نیز از اختیارات خود برای بهبود وضع کشور و اصلاح نابسامانی ها حرکت تحسین آمیز و مؤثری از آنان دیده نمی شود.

در دوره ای که دولت و مجلس در دست اصلاح طلبان بود، دولت خاتمی لایحه ای را درباره ی نظارت استصوابی به مجلس داد اما با کم کاری دولت و مجلس و عدم توجه به اهمیت این معضل بزرگ، این مشکل نه تنها حل نشد بلکه روز به روز بدتر شده است.

در حال حاضر رد صلاحیت ها به گونه ای شده که اساسا انتخابات و رای دادن را بیهوده ساخته است و نهادهای انتخابی را ناکارآمد و فرمایشی ساخته است.

مجلس شورای اسلامی را در بهترین ترکیب خود و با قوی ترین و عمل گراترین رییس تصور کنید.

اولین گام و فوری ترین اقدامات این مجلس چه خواهد بود؟ آیا آن مهمترین و فوری ترین اقدام را به لحاظ ساختاری عملی می دانید؟ فرض شما زمانی تحقق می یابد که ما انتخابات آزاد داشته باشیم یعنی دیگر مشکلی به نام نظارت استصوابی نداشته باشیم.

خب بعد از حل مشکل نظارت استصوابی، به نظر من یک مجلس آزاد باید ابتدا ساختار قدرت را اصلاح کند.

اولین قدم اصلاح طلبانه و مسالمت آمیز بازگشت همه ی نهادهای درون قدرت به مرزهای قانون اساسی، و پس از آن اصلاح قانون اساسی طبق اراده ی ملت است.

تجربه ی چهل ساله ی ما ضعف های ساختاری را به خوبی روشن ساخته است.

اگر اراده ی آزاد مردم و نمایندگان آنان بتواند عمل کند و با موانعی روبرو نباشد، می تواند اصلاحات را در ساختار حقیقی و حقوقی اعمال کند.

اما ساختار کنونی قدرت امکان تشکیل مجلس آزاد را نمی دهد، به علاوه در صورت تشکیل مجلس آزاد و مستقل نیز برای اصلاح ساختار قدرت که به نظر من از مهمات و اولیات است، همکاری نهادهای بالادستی قدرت یعنی رهبری مورد نیاز است و بدون آن نمی توان به این مهم پرداخت.

این از ضعف های مهم ساختاری نظام است که خود اصلاح گر نیست و مکانیزم دموکراتیک و مردمی برای اعمال اصلاحات ساختاری در قانون اساسی پیش بینی نشده است.

این، کار را بسیار سخت کرده و تحقق بسیاری از خواسته ها و اصلاحات را به اراده ی یک فرد یعنی رهبری منوط ساخته است.

فرض کنیم مجلس آزاد و مستقل تشکیل شد و برای اصلاحات ساختاری اقدام و تلاش نمود و نتوانست کاری از پیش ببرد.

به نظر من فوری ترین گام بعدی این است که زمینه را برای برگزاری همه پرسی آماده سازد.

منظورم همه پرسی درباره ی اصل نظام است، زیرا اگر نظامی ظرفیت اصلاح و توسعه و برآوردن مطالبات مردم را نداشته باشد باید تغییر کند.

به علاوه سال هاست که ما در کشور با یک مناقشه ی سیاسی بزرگ روبرو هستیم که در همه ی اعتراضات به ویژه یک دهه ی اخیر خود را نشان داده است.

آن مناقشه ی بزرگ این است که اقشاری از مردم خواستار تغییر نظام سیاسی هستند.

به گمان من تا این مناقشه حل نشود یعنی موضوع به همه پرسی گذاشته نشود، ما همچنان با تنش و بحران پنهان و آشکار روبرو خواهیم بود.

با توجه به ساختار جمهوری اسلامی تلاش مجلس آزاد و مستقل برای برگزاری همه پرسی نیز به احتمال زیاد بی نتیجه خواهد بود؛ چرا که برگزاری همه پرسی نیز منوط به موافقت رهبری است.

بنابراین به نظر من در این ساختار مجلس حتی اگر آزاد و مستقل نیز باشد ظرفیت تحقق بسیاری از خواسته های مردم را ندارد.

در واقع ما با یک بن بست ساختاری مواجهیم.

برای برون رفت از این بن بست نیاز به مشارکت مدبرانه و دلسوزانه ی همه یعنی نهادهای قدرت، صاحبان قدرت، نیروهای سیاسی و مردم است.

اپوزیسیون نظام سیاسی ایران را چگونه دسته بندی می کنید؟ گرایشات متفاوت اپوزیسیون چه گروه ها و طبقاتی از جامعه را نمایندگی می کنند؟ اول خوب است کمی درباره ی اپوزیسیون حرف بزنیم.

در نظام های دموکراتیک اپوزیسیون نظام سیاسی تقریبا بی معنی است؛ زیرا همه ی اجزای قدرت تغییر پذیر است و با انتخابات می توان آن ها را تغییر داد و حتی ساختار سیاسی را نیز با ساز و کار دموکراتیک می توان اصلاح کرد یا تغییر داد.

در نظام های غیر دموکراتیک از آنجا که هم ساختار حقیقی یعنی ساختار هیئت حاکمه و هم ساختار نظام سیاسی متصلب است و یا بخش های بزرگ و تاثیرگزار آن متصلب است، اپوزیسیون نظام سیاسی معنا می یابد.

یعنی عده ای می کوشند حاکمان و نظامی را که تابع اراده ی مردم نیست تغییر دهند.

با توجه به آنچه که عرض کردم اپوزیسیون نظام سیاسی ایران طیف های گسترده ای را دربر می گیرد که هدف مشترک همه ی آنان تغییر این نظام سیاسی به یک نظام دموکراتیک است.

از نظر راهبردی اوپوزیسیون به دو دسته ی عمده تقسیم می شوند: یک دسته معتقد به روش مسالمت آمیز هستند اعم از تغییر تدریجی یا یک باره.

گروه دوم روش براندازی را تنها راه می دانند.

به نظر من اقشار وسیعی از مردم از همه ی طبقات اعم از متوسط، قشر محروم و قشر مرفه علاقمند به تغییر نظام سیاسی در ایران هستند.

مطمئنا همه علاقه دارند تغییر به طور مسالمت آمیز انجام گیرد.

به گمان من عقیده به براندازی از آنجا ناشی می شود که راه تغییر را به طور مسالمت آمیز مسدود می بینند.

بی گمان راه تغییر تدریجی و مسالمت آمیز همراه با اندیشه و برنامه بهترین راه است.

لازمه ی طی این راه همکاری و همراهی حاکمیت و یا بخش هایی از آن با مردم است.

اگر این راه بسته باشد، حاکمیت، اپوزیسیون را به مسیر براندازی می راند.

براندازی مسیری است که معمولا حکومت ها به دلیل مقاومت در برابر خواست مردم پیش پای اپوزیسیون قرار می دهند.

آیا مبارزات مدنی، گفتگو و مجموعه ی جنبش های خشونت پرهیز در ایران شکست خورده است؟ اگرچه مبارزات مدنی و جنبش های خشونت پرهیز به طور جسته گریخته در ایران پدیدار شده اما قوی، نهادینه و مستمر نشده است.

علت آشکار آن نیز رفتار خشونت آمیز و سرکوب گرانه ی حکومت بوده که مانع از رشد نهادهای مدنی و رفتارهای مدنی اعتراضی و دست یافتن به خواسته ها و مطالبات از این طریق شده است.

حکومت ها چه پیش از انقلاب و چه پس از آن، از این جهت صدمات زیادی به کشور زده اند و همواره کشور را در معرض بی ثباتی و بحران های بزرگ قرار داده اند، زیرا آنچه را که مردم باید از طریق مدنی و مسالمت آمیز به دست آورند حکومت پرهزینه می کند و به خشونت می کشد.

ما اگرچه سابقه ی چند انقلاب و جنبش را در تاریخ صد و چند سال اخیر داریم اما مبارزات مدنی قدرت و توان نیافته است.

افراد سرشناس و متفکر که بتوانند راهبری مبارزات مدنی را بر عهده گیرند نتوانسته اند قد علم کنند، چرا که بلافاصله سرکوب می شوند.

این رفتار حکومت خسارت بار بوده است، هم برای مردم و هم برای نظام سیاسی.

مردم هزینه ی زیادی برای مطالبات خود می پردازند، حکومت نیز فاسد می شود، زیرا از قدرت بازدارنده ی نهادهای مدنی و جنبش های مسالمت آمیز برای اصلاح و بازسازی و نوسازی خود بهره نمی برد.

به گمان من، ما به نهادها و جنبش های مدنی محتاجیم.

در این مسیر شکست معنا ندارد.

ما هنوز کار زیادی نکرده ایم.

به گمان من حکومت و افراد درون قدرت نیز فاقد اندیشه ی سیاسی مترقی هستند، والا از شکل گیری نهادهای مدنی و حتی جنبش های مدنی به جای شکل گیری اندیشه ی براندازی، استقبال می کردند و نهادهای مدنی را تقویت می نمودند.

ما در هر حال به نهادهای مدنی و آشنایی با ساز و کارهای مدنی پیگیری مطالبات خود نیازمندیم.

این فارغ از اینکه چه حکومتی داشته باشیم یک ضرورت است.

جریان های سیاسی در این رابطه کم کار کرده اند.

آنان بیشتر چشمشان به قدرت بوده است.

ما همه چیز را به دست حکومت داده ایم و همه چیز را هم از آن می خواهیم.

توازن به هیچ وجه میان قدرت مردم و حکومت در ساختار سیاسی موجود وجود ندارد.

مردم در موضع ضعف هستند.

مردم برای بازیافتن قدرت خود اکنون ناچار به مبارزه ی سیاسی هستند.

به نظر من ما همه باید بیاندیشیم.

رفتارهای سیاسی در کشور ما کمتر دارای پشتوانه ی فکری است.

در رفتارهای حکومت که اصلا اندیشه ورزی دیده نمی شود.

اندیشمندان، نخبگان و هنرمندان باید بیشتر کار کنند و این خلاء را پر سازند.

ما با خلاء اندیشه روبرو هستیم.

صاحبان قدرت نیز باید به مصالح کشور و مردم بیندیشند.

باید روش های دیگری را به جای رویارویی و توسل به خشونت به کار گرفت.

ما هنوز واقعا گفتگو را در کشورمان نیازموده ایم.

صاحبان قدرت در ایران طعم همراهی با مردم و پاسخ مثبت دادن به خواسته های آنان و حکمرانی توام با آرامش و رضایتمندی مردم را نچشیده اند.

بسیاری از سیاست ها باید عوض شود.

کاش این تغییرات با همراهی حکومت صورت گیرد.

کدام حزب سیاسی درخواست های معترضین را نمایندگی می کند؟ اعتراضات در ایران گسترده و مطالبات متنوع بوده است.

به همین یک دهه ی اخیر بنگرید، اعتراضات کارگری، اعتراضات معلمان، دانشجویان، زنان، دراویش، اعتراض به نتیجه ی انتخابات- سال 88-، اعتراض برای نان و علیه گرانی و مانند آن را داشته ایم تا اعتراض به اصل نظام سیاسی.

از آنجا که ما احزات، تشکل ها و سندیکاها و نهادهای مدنی قدرتمند که همه ی اقشار مردم را نمایندگی کنند نداریم، لذا همه ی این مطالبات به وسیله ی احزاب و تشکل ها پیگیری نمی شوند و این ضعف بزرگی است.

احزاب اصلاح طلب گاهی پاره ای از این مطالبات را پشتیبانی کرده اند نه نمایندگی.

مثلا سال 88 برخی از احزاب اصلاح طلب با معترضان همراه بودند.

جالب توجه این است که احزاب اصول گرا هیچ گاه اقشار مردمی را نه نمایندگی کرده اند و نه پشتیبانی.

آنان فقط خواسته های صاحبان قدرت را پشتیبانی کرده اند.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - سیاسی - اصلاح طلبان - اصلاح - هیئت منصفه مطبوعات - احزاب اصلاح طلب - نظارت استصوابی - تحلیلگر سیاسی - مسائل سیاسی - جامعه - گفتگو - اصلاح طلبی - نمایندگان - شهر تهران - اعتراضات - استراتژی - کشور - نویسندگی - تحلیلگر - مطالبات - خبرنگار - مطبوعات - دانشگاه - آنلاین - برنامه - ساختار - فعالیت - نظارت - ایران - احزاب

آخرین اخبار سرویس:
دستور استاندار قم درباره نحوه اطلاع رسانی درباره کرونا

«لیست وحدت» معیارهای نمایندگان اصلح را دارد

لیست نهایی کاندیداهای مورد حمایت تشکل های کارگری و صنایع دستی خوزستان در 5 حوزه انتخابیه اعلام شد 

استقبال دانش آموزان ازمسابقه داستان نویسی ویژه سردار شهید سلیمانی

وزیر کشور: امیدوارم با حضور پرشور مردم در انتخابات، دل رهبری شاد شود

زمان برگزاری انتخابات مجلس دانش آموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

قائم مقام حزب همبستگی: حامیان جریان اصلاحات، برای تقویت جمهوریت نظام پای صندوق رای بیایند

استاندار سیستان وبلوچستان: در برابر شهدا بدهکاریم

استفاده از ظرفیت برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم برای جذب جوانان

نسبت به شرکت در انتخابات و انتخاب افراد اصلح مسؤولیم

مجلس در حوزه نظارت ضعیف عمل کرد/ لزوم بروزرسانی قانون ازدواج

آخرین نشست انتخاباتی آیت الله مصباح یزدی در مشهد برگزار شد

زمان برگزاری انتخابات مجلس دانش آموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

لزوم آمادگی اهواز پس از بارندگی، برای تردد در روز انتخابات

فرمانده کل ارتش: حضور در انتخابات توطئه های دشمنان را خنثی می کند

زیبایی های سحرانگیز تاریک دره همدان/ از این پیست اسکی دیدن کنید |

اولین جشن انتخابات در گام دوم انقلاب/ سرنوشت محتوم ریال/ همه برای ایران سربلند/ پیغام به سن پترزبورگ

استاندار: مشکل لغو مکرر پروازهای فرودگاه بجنورد باید پایان گیرد

فارس من| شفاف سازی معیارهای انتخاب طرح های برگزیده در جشنواره خوارزمی/محصول کاربردی برگزیده در انبار نمی ماند

فارس من|برگزاری نشست بررسی تلفات پرندگان تالاب میانکاله/آلودگی ها پایش می شود

رونمایی سامانه ماهرسان تا پایان سال

مشروعیت مجلس با مشارکت مردم

انتخابات باید مبتنی بر آگاهی باشد

نباید با صندوق های رأی قهر کینم

حفظ منافع ملی با حضور حداکثری مردم

رأی مردم در صندوق اقتصاد

تهدید اصل عدم تبعیض در نظام چندجانبه تجارت جهانی

ققنوس هنر در شهری که سوخته است

به وعده هایتان عمل کنید

آغاز جنگ قدرت در افغانستان

زمان برگزاری انتخابات مجلس دانش آموزی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

مجلس قوی و مقتدر از تشر دشمن نخواهد ترسید

شفافیت موضوعی گم شده در نظام اجرایی کشور است

تاکید استاندار بر جلوگیری از لغو مکرر پروازهای فرودگاه بجنورد

ورک شاپ رنگ روغن دختران خیابان انقلاب

دو دستگی در داخل ایران تاثیر مستقیمی بر ترور شهید سلیمانی داشته است

حضور گسترده در انتخابات ادامه مسیر شهدا و ایثارگران است

تاکید استاندار بر جلوگیری از لغو مکرر پروازهای فرودگاه بجنورد

زیبایی های سحرانگیز تاریک دره همدان/ از این پیست اسکی دیدن کنید |

دو پادشاه در یک اقلیم

شهروندان و انتخابات مجلس

تاکید استاندار بر جلوگیری از لغو مکرر پروازهای فرودگاه بجنورد

حضور حداکثری مردم در انتخابات مقبولیت و مشروعیت نظام را قوت می بخشد

لزوم آمادگی اهواز پس از بارندگی، برای تردد در روز انتخابات

فقه امام موسی صدر معطوف به «هدایت» است، نه ترسیم شرایط مطلوب

تکذیب برخی ادعاها در خصوص دیدار تاریخی همافران با امام خمینی (ره)

میرسلیم: مجلس جلوی کج روی های دولت را نگرفت

فعالیت 19 مرکز پیوند سلول های بنیادی در کشور

کاهش فیلم های پایان هفته سیما به دلیل انتخابات

دعوت گسترده از مردم برای شرکت در انتخابات دوم اسفند

لیست حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات مجلس+اسامی

تاکید لاریجانی بر تشکیل فوری شورای تامین قم

توصیه لاریجانی به ایمن سازی مجامع عمومی قم در برابر ویروس کرونا

جشن بزرگ سورین سرویس برگزار شد

سرلشکر باقری: حضور حداکثری در انتخابات دوم اسفند رژیم آمریکا را به محاق خواهد برد

همایش بزرگ مجریان و ناظران انتخابات در شهرستان دماوند برگزار شد

تشکیل جلسه فوری شورای تامین استان قم درباره بیماری کرونا/ تماس با وزرای بهداشت و آموزش و پرورش

شمار نامزدهای انتخابات مجلس در استان تهران به 1402 نفر رسید

حداد عادل خطاب به نامزدهای اصول گرا: اگر در فهرست نهایی نیستید کناره گیری کنید/ جای دیگر از شما استفاده می شود

تشریح اقدامات اورژانس تهران برای مقابله با ورود ویروس کرونا/ کمبود لباس و تجهیزات نداریم

بازی تاج و تخت/ جایگاه جبهه پایداری در لیست اصولگرایان چیست؟

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مشارکت حداکثری مردم

شمار نامزدهای انتخابات مجلس در استان تهران به 1402 نفر رسید

روایت عطریانفر از پشیمانی اصلاح طلبان از تحریم انتخابات /واقع نگری کارگزاران مطلوب تر از رادیکال بودن برخی اصلاح طلبان است

انواع تزیین حنای حنابندان+ عکس

توصیه لاریجانی درمورد ایمن سازی قم دربرابر کرونا

فقه امام موسی صدر معطوف به «هدایت» است، نه ترسیم شرایط مطلوب

از شایعه خودکار جادویی تا آتش بازی با رای مردم / وقتی یک اشتباه، چند هزار رای را باطل می کند

همایش بزرگ مجریان و ناظران انتخابات در شهرستان دماوند برگزار شد

واکنش جهانگیری به نامه یکی از متهمان پرونده محیط زیست

تبلیغات انتخاباتی از فردا پنجشنبه ممنوع است

شب انجمن زنان پژوهشگر تاریخ

همایش بزرگ مجریان و ناظران انتخابات در شهرستان دماوند برگزار شد

عکس های سحر قریشی و مهدی طارمی در آتلیه

توصیه رییس مجلس درباره ویروس کرونا در قم | دستور تشکیل جلسه فوری

شهریار مندنی پور؛ راوی روایت های خاکستری

5 روش ساده برای آنکه بفهمید در واتس آپ بلاک شده اید

شمار نامزدهای انتخابات مجلس در استان تهران به 1402 نفر رسید

گفت وشنود/ آثار باستانی!

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

با مجلس قوی ایران قوی می شود

مجید انصاری: آزادی های مدنی و اجتماعی از برنامه های ما در مجلس آینده است / جز یک جریان خاص سایر تشکل های دانشجویی یا منفعل هستند و یا با آنها برخورد می شود/ آرای قطعی اصلاح طلبان در مجلس دهم 70 رای بود

هیاهوی تبلیغات در ایلام به اوج رسید

همه چیزدر مورد انتخابات ازاستقرار عوامل اجرایی تابرخورد با تخلفات

استاندار:چهارمحال و بختیاری آماده برگزاری انتخابات حداکثری است

پرونده انصرافی مازندران به 38 فقره رسید

تماس رییس مجلس با وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

پایان مهلت تبلیغات انتخاباتی

آخرین تحولات انتخاباتی اصولگرایان

توضیح ظریف درباره احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه FATF

توصیه لاریجانی به ایمن سازی مجامع عمومی قم

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 1 اسفند 98

وزیر کشور: امیدوارم با حضور پرشور مردم در انتخابات، دل رهبری شاد شود

خانم هایی با پوست سفید چه رنگی لباس بپوشند؟

لاریجانی: حضور پرشور مردم در انتخابات باعث می شود آمریکایی ها ریل خود را عوض کنند

کارنامه مجلس دهم| اصلاح قانون «چک» مهم­ترین اقدام کمیسیون قضایی

مجلس یازدهم، مجلسی اصولگرا خواهد بود/مردم حتما در انتخابات شرکت می کنند

79 شرکت دانش بنیان در قم فعال است

دعوت نمایندگان از مردم برای مشارکت در انتخابات

صدیقه وسمقی اصلاح طلبان را بی برنامه میداند

صدیقه وسمقی اصلاح طلبان را بی برنامه میداند