مطالب مرتبط:
استیال جدید افسانه پاکرو + عکس
استیال جدید افسانه پاکرو + عکس
چند افسانه درباره سلامتی
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 00:252020-01-24سياسي

قهرمانانی که افسانه نیستند


سه هفته از شهادت سردار رشید و پر افتخار اسلام حاج قاسم سلیمانی و یارانش می گذرد، اما هنوز مردم عزادار این شهیدان هستند و هنوز تصویر پرشکوه تشییع و بدرقه این شهیدان در دیده ها و اذهان خودنمایی می کند.

- و یارانش می گذرد، اما هنوز مردم عزادار این شهیدان هستند و هنوز تصویر پرشکوه تشییع و بدرقه این شهیدان در دیده ها و اذهان خودنمایی می کند.

هر روز که می گذرد ابعاد جدیدی از عظمت شخصیت و افکار بلند و کارگشای حاج قاسم از پرده بیرون می آید و مردم با سرداری که عاشقانه در فراقش اشک ریختند و قهرمانانه بدرقه اش کردند بیشتر آشنا شده و البته بیشتر عاشقش می شوند.

مردم وقتی این روزها تصاویر و روایات متعدد حضور شجاعانه و فداکارانه این سردار شهید در خط مقدم دفاع از حرم اهل بیت(ع) و حریم امنیت ایران، یا تصاویر امدادرسانی دلگرم کننده حاج قاسم به مناطق سیل زده کشور را می بینند و می شنوند با گستره فکری مجاهدت در ذهن و فکر این شهید بیشتر آشنا می شوند.

هنگامی که روایت تقوا و جانبازی این شهید سرافراز یا سخنرانی ها و اعلام مواضع روشنگرانه سیاسی و انقلابی وی و دفاع این شهید از حریم ولایت فقیه را می شنوند و می بینند، بیشتر متوجه می شوند که این شهید بزرگوار به معنی واقعی مردی با بصیرت در قول و فعل بود.

وقتی تصاویر ملاطفت و مهربانی و خضوع کسی که زندگی دشمن را با جنگاوری و رشادت خود جهنم کرده بود با فرزندان شهدا و مردم خود می بینند و تجلی اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم (سوره فتح، آیه 29) را در او می یابند نمی توانند شیفته او نشوند.

همین گستردگی ابعاد محسنات شخصیتی و خدمات شهید سلیمانی به کشور و جهان اسلام" است که دامنه عاشقان و شیفتگان وی را تا این حد گسترده است.

شهیدی که مرد و زن و کوچک و بزرگ او را دوست دارند و به معنای واقعی قهرمان خود می دانند.

آری قهرمان، چیزی که تاریخ گذشته و معاصر و زندگی امروز ما نمونه های فراوان آن را در خود دارد و البته بسیاری از کشورها به معنی واقعی از داشتن این مزیت محرومند.

فقر قهرمان برخی کشورها را چنان می آزارد که مجبورند برای پر کردن این خلأ به قهرمان سازی خیالی یا افسانه سرایی و خلق قهرمان در سینما و انیمیشن یا بازی رایانه ای متوسل شوند، یا برخی چهره های ورزشی و هنری را به عنوان قهرمان و اسطوره جا بزنند.

اما یک سؤال مهم! چرا با وجود پر بودن و غنای خزانه فرهنگ و تاریخ کشور و دین ما از قهرمانان متعدد و بی نظیر و کم نظیر از گذشته تاکنون، بسیاری از مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان این کشور یا قهرمانان واقعی خود را نمی شناسند یا قهرمانان پوشالی و ساختگی غرب را بیشتر و کاملتر می شناسند و متاسفانه در مواردی آنها را در گفتار، رفتار و.

الگوی خود قرار می دهند؟! رهبر معظم انقلاب" چند روز قبل در دیدار با دست اندرکاران کنگره 2000 شهید استان بوشهر فرمودند: .

شما الان ملاحظه کنید مثلاً رییسعلی دلواری، آدم به این عظمت، آدم کمی که نیست، در بین نسل جوان ما چند درصد او را می شناسند؟ چند درصد اسم او را شنیده اند؟ آیا شایسته این نیست که الان در کشور تا شما می گویید رییسعلی دلواری، همه آن کسانی که در هر منطقه ای از کشور هستند بدانند که این آدم کیست و بشناسند؟ این جور چیزی نیست؛ مثلاً اسم فلان بازیکن فوتبالِ فلان کشور را همه بچّه ها می دانند، اسم رییسعلی دلواری را نمی دانند، اسم (شهید) نادر مهدوی اصلاً به گوششان نرسیده، خبر ندارند؛ کاری باید کرد تا این نام ها زنده بمانند؛ اینها الگو هستند.

در پاسخی کلی به چرایی این اتفاق می توان گفت؛ غرب برای رسیدن به اهداف پشت پرده و حتی عیان خود از طریق جایگزینی الگو و قهرمانان ساختگی و قلابی به جای قهرمانان واقعی در ذهن مردم و جوانان و نوجوانان ما اقدام به صرف هزینه، وقت و طراحی ابزار و بستر مناسب و سیطره بر آن از جمله فضای مجازی، سینما، کتاب، ورزش و.

کرده است.

در مقابل ما، در معرفی قهرمانان و اسطوره های واقعی خود از جمله شهیدان والامقام دچار رخوت، انفعال، کم کاری و در مواردی کج سلیقگی هستیم.

در موارد زیادی نیز احساس مسئولیت در قبال اسطوره های ملی و دینی و حماسه آفرینان قدیم و معاصر تنها در حد برخی حرکات و کارهای نمایشی و کم عمق باقی می ماند.

رهبر انقلاب در همان دیدار مذکور فرمودند: آنچه من به عنوان توصیه عرض می کنم [این است که] این کارهایی که ذکر شد -[مثل] سردیس و تندیس و جلسه و تشکیلات و مانند اینها- کارهای خیلی خوبی است، منتها کاری کنید که یاد این شهدا، یاد این اشخاص، این شخصیّت ها در ذهن نسل های جدید ماندگار بشود.

دشمن برای تسلط بر فکر و ذهن جوانان ما از هیچ تلاشی دریغ نمی کند اما چرا با همه دسیسه ها و نقشه های دشمن و کم کاری مسئولان مربوطه در داخل، مردم و جوانان و نوجوانان ما در ایامی همچون این روزها که همه اقشار جامعه وفادارانه و عاشقانه داغدار شهید سلیمانی هستند یا زمان شهادت و تشییع پیکر یک سرباز این سردار یعنی شهید حججی یا تشییع با شکوه پیکر 170 غواص شهید عاشقانه پای کار می آیند و رشته های دشمن را پنبه می کنند؟ پاسخ این است که در چنین ایامی که ذکر آن رفت، وزیدن نسیمی از روح بزرگ و آسمانی این شهیدان و به تعبیری صحیح قهرمانان واقعی با سرشت پاک و فطرت ناب مردم و جوانان ما کاری می کند که بسیاری از معادلات و تصورات به هم می خورد.

این یعنی اگر در معرفی و الگوسازی از قهرمانان واقعی خود درست و حرفه ای عمل کنیم، دشمن نمی تواند ذهن جوان و نوجوان ما را از این الگوها و اسطوره ها منحرف کند و یقینا هرجا توانسته است در داخل کم کاری صورت گرفته است.

در همین زمینه رهبر انقلاب چندی پیش در دیدار دست اندرکاران کنگره ملی 1500 شهید استان هرمزگان فرمودند: هر شهیدی یک نماد است.

سعی کنید چهره شهدا را آنچنان که هست برای جوان های امروز روشن کنید؛ این نمادها می شوند الگو برای جوان.

و این به آنجا منتهی بشود که جوان ها بتوانند در بین این چهره هایی که معرّفی شده اند و نشان داده شده اند، برای خودشان الگو انتخاب کنند، به آنها دل ببندند و راه آنها را دنبال کنند؛ کما اینکه الان ملاحظه می کنید در بین شهدایی که اسمشان آورده شده و کتاب درباره شان نوشته شده و مانند اینها، همین حالت [برای جوانان] به وجود آمده؛ شهید چیت سازیان، شهید ابراهیم هادی، شهید وزوایی؛ همه اینها شهدایی هستند که چون معرّفی شده اند و چهره هایشان تبیین شده، مجموعه ای از جوان ها هم به اینها دل بسته اند؛ وقتی دل می بندند، راه آنها را دنبال می کنند.

این درست نقطه مقابل آن حرکتی است که سعی می کند دلبستگی ها را به نمادهای فساد، به نمادهای دنیاطلبی و به نمادهای هرزه گرایی جلب کند.

این روزها قلب و ذهن نوجوانان و کودکان فراوانی در کشور ما قهرمانی چون شهید سلیمانی را در خود میزبانی می کند.

می بینیم که چطور یک نوجوان که پیش از این آشنایی کاملی با یک فرمانده نظامی عالیرتبه نداشته است به یکباره به خیل شیفتگان و عاشقان این شهید والامقام می پیوندد و حتی از سر پاکی ذات و فطرت برای او اشک می ریزد؟ علت این است که بعد از کنار رفتن پرده ها و جبران شدن کم کاری ها به برکت خون این شهید و شهدای دیگر، این نوجوانان و جوانان، قهرمان رویایی و مطلوب خود را با عینیتی ملموس و در قواره ای بسیار بزرگ تر، کاملتر و دلنشین تر از قهرمانان ساختگی غرب یافته اند، او را باور کرده و وارد زندگی خود می کنند.

اما این موضوع کم کاری مدیران و متولیان عرصه فرهنگ و نظام آموزشی کشور را توجیه نمی کند.

مدیرانی که سال هاست در انجام وظایف این حوزه حق مطلب را ادا نکرده اند.

نگاهی به رها بودن فضای مجازی و یکه تازی فرهنگ غرب در این فضا، تلاش دشمن برای جدا کردن ارزش های انسان ساز و تربیت کننده فرزندان این سرزمین از نظام آموزشی و کتب درسی به بهانه های مختلف از جمله سند ناکام 2030، یا پررنگ شدن نقش آموزش و کنکور محوری در برابر پرورش و دامن زدن به آن حتی در رسانه ملی که قرار بود دانشگاه انسان سازی شود نه بازار مکاره تجارت کنکور و آموزش راه یافتن به دانشگاه و فاصله تاسف انگیز بخش زیادی از سینما و تولیدات تصویری و فرهنگی از ارزش های مورد ادعا و تأکید نظام اسلامی و.

موید این ضعف و کم کاری هاست.

اما باز خون پر برکت شهدایی همچون حاج قاسم عزیز و محسن حججی ها و ابراهیم هادی ها و.

است که این کم کاری ها را جبران می کند و نقشه دشمن را برآب.

هرچند این روزها وعده هایی از ورود زندگی شهید سلیمانی به کتب درسی داده شده است که می تواند اقدامی مناسب و ارزشمند باشد اما باید در کنار آن چهره پلید دشمن و جنایات قاتلان این شهید بزرگ نیز در کتاب دانش آموزان وارد شود.

فراموش نکرده ایم که سه سال پیش رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان فرمودند: 70 جلد کتاب از اسناد لانه جاسوسی منتشر شده است؛ چرا هیچ نشانه ای از این کتاب ها در مدارس و دانشگاه ها نیست؟ این یکی از اعتراض های من است.

چرا این اسناد در کتاب های دانش آموزان نیست تا جوانان بدانند و بفهمند در کشور چه گذشته است.

و البته اخیرا پس از سه سال از این تذکر، مجلس طرحی در این زمینه به تصویب رسانده است.

شهید سلیمانی شخصیتی متنوع و به عبارتی جامع الاطراف بود.

اکنون جا دارد راه و روش مجاهدت این شهید با سرفصلی همچون دیپلماسی جهادی یا دیپلماسی مجاهدانه به کتاب درسی دانشجویان به ویژه دانشجویان علوم سیاسی وارد شود تا نتایج عزتمندانه این نوع دیپلماسی در کنار نسخه برداری های از کتب غربی با عنوان اصول مذاکره و امثال آنکه به خورد دانشجویان داده می شود و این روزها بیش از هر زمانی نتایج تاسف انگیز آن را در عرصه تعاملات دولتمردانمان با کشورهای دیگر از جمله اروپا و آمریکا شاهد هستیم به موضوع مطالعه و تحقیق تبدیل شود.

نتیجه اینکه؛ غفلت از قهرمانان و اسطوره های واقعی و زنده ای همچون سردار سلیمانی ها برای کشور و نسل آینده خسارت بار است.

حال که یک بار دیگر استقبال بی نظیر نوجوانان و جوانان این کشور از یلان و قهرمانان واقعی خود حجت را بر مسئولان و متولیان فرهنگی و اجتماعی تمام کرده است باید با به کار گیری تمام ابزار از جمله سینما، تلویزیون، فضای مجازی، نظام آموزشی و.

این الگوها را به زیباترین شیوه و زبان برای فرزندان امروز و آینده کشور و جهان ماندگار کنیم.

همانطور که رهبر انقلاب در نماز جمعه هفته گذشته فرمودند: .

به حاج قاسم سلیمانی -شهید عزیز- و به ابومهدی -شهید عزیز- به چشم یک فرد نگاه نکنیم؛ به آنها به چشم یک مکتب نگاه کنیم.

سردار شهید عزیز ما را با چشم یک مکتب، یک راه، یک مدرسه درس آموز، با این چشم نگاه کنیم.

.

عباس شمسعلی
کلید واژه ها: شهیدان - حاج قاسم - شهید - مردم - سردار - حاج قاسم سلیمانی - مناطق سیل زده - تصاویر - قاسم - قاسم سلیمانی - شهادت سردار - امدادرسانی - تصویر - تشییع - سردار شهید - عاشقانه - سلیمانی - سیل زده - روایات - افسانه - شهادت - مناطق - اسلام - افکار - امنیت - پرده - رشید - آشنا - دفاع - حریم

آخرین اخبار سرویس:
یک مورد مشکوک به کروناویروس به تهران ارسال شد

چالش های مجلس یازدهم

وزیر خارجه پاکستان: برنامه منظمی برای خروج از لیست خاکستریFATF داریم

کرونا مانع حضور 9 نماینده مجلس به صحن شد

کاهش مشکلات اقتصادی مردم نخستین اولویت مجلس یازدهم باشد

تقاطع غیرهمسطح شهید ناصری در مشهد افتتاح شد

تعطیلی مراکز آموزشی تا پایان تعطیلات نوروز ملزم به تصمیم گیری است

تعطیلی هیأت های مذهبی برای جلوگیری از گسترش کرونا

دانلود آهنگ جدید هادی حسن بیگی بنام دلخواه ترین

چالش های مجلس یازدهم

نامه کمیسیون های آموزش و بهداشت مجلس برای تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان سال

دانلود آهنگ جدید محسن حسینی بنام طاعون

مسؤولان باید به فکر بهبود معیشت مرزنشینان باشند

مدارس را تعطیل نکردیم که بروید شمال! | گیلان دومین استان درگیر کرونا است | با قرنطینه موافق نیستیم

توصیه های رییس جمهور به استاندار گیلان

دستور وزیر دفاع برای تولید روزانه 20هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده

پیکر پاک شهید «رحمانی فر» در زاهدان تشییع شد

دستور مهم جهانگیری برای مقابله با کرونا

روایت یک عضو شورای نگهبان از فرآیند برگزاری انتخابات

سیاست متولیان سفر در بحران کرونا چیست؟

ایران به حمایت از متحدان ادامه می دهد/ با آمریکا مذاکره نمی کنیم |

ماموریت اصلی پدافند هوایی کشور چیست؟

ببینید | کدام نمایندگان با ماسک زدند و کدام یک نزدند؟/لاریجانی، عارف،تاج گردون، قاضی پور، کریمی قدوسی و ...

حفظ و نشر آموزه های مهدوی در سراسر عالم ضروری است

نسبت حافظ با قرآن شناسانده شود

پیشنهاد تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا عید

دستور جهانگیری بر هماهنگی دستگاه ها در قم برای مقابله با کرونا

سردار نقدی بر ضرورت بهره گیری مسئولان از ظرفیت جوانان تاکید کرد

چرا با لباس مشکی لاغرتر به نظر می رسیم!

درباره تعطیلی مدارس تا آخر نوروز، امشب تصمیم گیری می شود

دعای ماه رجب باصدای مرحوم موسوی قهار/ «حَرِّمْ شَیْبَتی عَلَی النّارِ»

ضدعفونی کردن فضای داخلی مساجد قم آغاز شد

استقبال از نماینده مردم خراسان شمالی در خبرگان رهبری

احکام شرعی | حکم باطل کردن عمدی روزه قضا

مردم با هوشمندی رجزخوانی های دشمنان را از بین بردند

ماموریت اصلی پدافند هوایی کشور چیست؟

فعلا به مازندران سفر نکنید

دستور جهانگیری بر هماهنگی دستگاه ها در قم برای مقابله با کرونا

مراسم اعتکاف ماه رجب در همدان برگزار نمی شود

مداح معروف از مداحی منع شد

احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان تعطیلات نوروز

نسبت حافظ با قرآن شناسانده شود

روایت یک عضو شورای نگهبان از فرآیند برگزاری انتخابات

نصب پیکره یادبود ایثار و مقاومت مردم کردستان

مدیرعامل جدید پتروشیمی ‏همت معارفه شد

تعطیلی کلیه نمایشگاه های فصلی و بهاره به منظور پیشگیری از شیوع کرونا

مدارس و دانشگاه ها تا پایان نوروز تعطیل می شود؟

منعی برای ورود ایرانی ها به گرجستان وجود ندارد

تصویب بخش درآمدی لایحه بودجه سال 99 شهرداری تهران درکمیسیون تلفیق

اظهارات عجیب نمایندگان درباره دلیل رد کلیات بودجه/ لج کردند!

آزمایشگاههای دارای کیت تشخیص کرونا افزایش می یابد

جشن «موسیقی ما» برگزار نمی شود/ معرفی برگزیدگان به شیوه ای متفاوت

چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ تصویب شد

دروس حوزه علمیه قم تا پایان هفته تعطیل شد

سردار نقدی بر ضرورت بهره گیری مسئولان از ظرفیت جوانان تاکید کرد

استان یزد توجهی به صنعت ساختمان سازی ندارد

ببینید | توضیحات مهم وزارت بهداشت درباره تعطیلی دانشگاه ها

دعای ماه رجب باصدای مرحوم موسوی قهار/ «حَرِّمْ شَیْبَتی عَلَی النّارِ»

اتهام ناقل کرونا بودن ایرلاین های ایرانی، غیرمنصفانه است

افتتاح تقاطع غیر هم سطح شهید بادپا

سخنگوی شورای سلامت تعیین شد

دانلود آهنگ جدید محمدرضا زارع فرد بنام عشق

دانلود آهنگ جدید سامان خسروی بنام ساده گذشت

مگر می شود در روز های سخت، دولت و مردم را تنها گذاشت

پیشنهاد تعطیلی مدارس تا 15فرودین به رییس مجلس

انجمن مسیحیان نیجریه آماده همکاری با ایران است

کمیسیون بهداشت جلسه فوق العاده برای کرونا تشکیل داد

مداح معروف کرونا گرفت و در امارات بستری شد

ایران به حمایت از متحدان ادامه می دهد/ با آمریکا مذاکره نمی کنیم |

قرعه کشی و اعزام زائرین عتبات دانشگاهیان به تعویق افتاد

محسن طاهری، مداح، به دلیل ابتلا به کرونا در دوبی بستری شد

ابتکار در مورد نامه نیلوفر بیانی: سلامت و امنیت فرد بازداشت شده به عهده حاکمیت است

دستور معاون اول رییس جمهور بر هماهنگی همه دستگاه ها در قم برای مقابله با انتشار ویروس کرونا

چالش امدادرسانی به زلزله زدگان خوی چیست؟

افزایش بودجه همسان سازی حقوق بازنشستگان نکته مثبت بودجه 99 است

جلسه ارائه گزارش عملکرد یکساله صندوق نوآوری و شکوفایی

زم: لیدر اغتشاشات 96 بودم

ضرورت شناسایی و اصلاح نقاط آسیب پذیر در مواجهه با سیلاب در قم

انتخاب “گروه شرکت های زعفران سحرخیز” به عنوان کارآفرینِ برتر و اشتغال زا در سال 1398

دشمنان مردم ایران از ماه ها قبل به دنبال دلسرد کردن مردم بودند

هر کدام از 123 کاندیدای تبریز چه تعداد رای گرفتند؟

لاغری بیش از حد علی عمرانی! +عکس

روایت سفیر ایران از وعده های مقامات گرجستانی برای برقراری پروازهای موردی برای بازگشت ایرانیان

پیشنهاد مجلس به 3 وزارتخانه برای تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان سال

مدال زرین کهگیلویه و بویراحمد در انتخابات/خراسان جنوبی دوم شد

شرایط دفن فوت شد گان کرونایی اعلام شد

گردشگری؛ راه برون رفت مشکلات استان کرمانشاه است

چندمنظوره ها و استفاده ی بهینه از وقت

اولویت تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس/ تعطیلی مدارس منوط به تصمیم کمیته تصمیم گیری است

نباید با دامن زدن به شایعات پیرامون کرونا به کسب و کار مردم لطمه زد

اعلام برنامه های مقابله با کرونا برای کارکنان شهرداری تهران

وضعیت تنفسی محمدرضا شجریان بهتر شده است

سردار دهقان: تحریم ها بر توان دفاعی و نظامی ایران تاثیری نداشته است

تنفس شجریان به حالت عادی برگشت

ببینید | ویدئویی که سفیر چین برای همبستگی با ایران منتشر کرد

بازدید نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی از مناطق زلزله زده

تعطیلی هیأت ها برای جلوگیری از گسترش کرونا

نمایشگاه های بهاره سراسر کشور به علت کرونا لغو شد

مردم با تبعیت از رهبری حماسه ای دیگر در انتخابات رقم زدند

جزییات تصمیم هیئت رییسه مجلس در مورد بودجه 99

قهرمانانی که افسانه نیستند

قهرمانانی که افسانه نیستند