مطالب مرتبط:
چراغ سبز عربستان برای کاهش بیشتر تولید نفت اوپک
بارکیندو: صحبت در مورد تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال 2020 زود است
جام جهانی یخ نوردی| صفدریان در فینال سرعت
همکاری صنعت با دانشگاه در زمینه تولید ریل ملی در تراز جهانی
حاجی میرزایی: دروغ پردازان از توسعه همکاریها بین ایران و کشورهای منطقه به ویژه در زمینه آموزش و فرهنگ بیم دارند
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 00:222020-01-24اقتصادي

سهم انسان در تولید گاز گلخانه ای بسیار کمتر از طبیعت است/ نظریه بحران گرمایش جهانی انسان ساخت دستاویز کشورهای توسعه یافته برای پرهزینه تر کردن و کاهش سرعت رشد در کشورهای درحال توسعه است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ایمان فاتحی، پژوهشگر مقطع دکتری عمران آب و محیط زیست دانشگاه اشتوتگارت آلمان، با اشاره به پژوهش های انجام شده در رابطه با گرمایش جهانی و افزایش دمای هوا طی سال های آینده گفت: - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ایمان فاتحی، پژوهشگر مقطع دکتری عمران آب و محیط زیست دانشگاه اشتوتگارت آلمان، با اشاره به پژوهش های انجام شده در رابطه با گرمایش جهانی و افزایش دمای هوا طی سال های آینده گفت: درسال 2005 میلادی، بیرن پژوهشگر سرشناس دانمارکی اعلان کرد که اگر همه کشورها شامل ایالات متحده آمریکا (به عنوان دومین کشورتولیدکننده گازهای گلخانه ای در جهان)، خود را متعهد به اجرایی کردن تمامی مفاد پروتکل کیوتو تا پایان قرن جاری میلادی کنند، تاثیر آن بر میزان تغییر اقلیم و گرمایش جهانی تا سال 2100 تقریبا نامحسوس خواهد بود و از لحاظ زمانی تنها در حدود 6 سال روند تغییرات اقلیمی پیشبینی شده را به تعویق خواهد انداخت، این درحالی است که رعایت مفاد پروتکل کیوتو هزینه ای حداقل 150 میلیارد دلاری را برگردن کشورهای عضو و متعهد به این پروتکل قرار خواهد داد.

او افزود: این بدان معناست که اگر میانگین دمای کره زمین برمبنای بدبینانه ترین حالت گرمایش جهانی در سال 2100 با رشدی حدود 3 درجه ای نسبت به زمان کنونی، در حدود 16/5 درجه سانتیگراد مدلسازی و پیشبینی شود، در صورت رعایت چنین پیمان های بازدارنده جهانی، این ارقام، درصورت صحت و دقت آمارها، به جای سال 2100 درسال 2106 میلادی محقق خواهند شد.

فاتحی تصریح کرد: پروتکل کیوتو درسال 1997 میلادی به عنوان توافق نامه ای کلی و تعهدآور (اما فاقد ضمانت اجرایی) در کیوتو ژاپن به تصویب رسید و در آن مقرر شد که کشورهای توسعه یافته انتشار گازهای گلخانه ای خود به اتمسفر زمین را کاهش دهند این متخصص حوزه اقلیم افزود: اما 18 سال بعد یعنی درسال 2015 میلادی در نزدیکی شهر پاریس واقع در کشور فرانسه، این کشورها مجددا گردهم جمع شده و تصمیم به ایجاد محدودیت هایی داوطلبانه، اما الزام آور، در صنایع تولیدکننده گازهای گلخانه ای توسط اعضا گرفتند، تا میزان افزایش میانگین دمای کره زمین را زیر 2 درجه سانتیگراد در پایان قرن جاری میلادی حفظ کنند.

او ادامه داد: اما در ماه ژوئن سال 2017 میلادی، دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، خروج زودهنگام و رسمی این کشور از تعهدات داده شده در توافقنامه پاریس را اعلام کرد.

فاتحی گفت: علل این اقدام ترامپ که زمینه ساز جبهه گیری رسانه های بین المللی جریان اصلی (حامی جهانی سازی) علیه وی شد، دارای نکات تامل برانگیزی است.

براساس محاسبات انجام شده هزینه رعایت تعهدات ایالات متحده آمریکا به پیمان پاریس تنها تا سال 2025 میتواند شامل از بین رفتن 2/7 میلیون موقعیت شغلی و کاهش تولید بسیاری از محصولات کلیدی از جمله صنایع کاغذسازی، سیمان، آهن، استیل، زغال سنگ و گازطبیعی در این کشور شود.

پژوهشگر حوزه تغییرات اقلیمی و محیط زیست دانشگاه اشتوتگارت آلمان در پاسخ به این سوال که سهم انسان، شامل تمامی کشورهای جهان، در گرمایش جهانی تا چه میزان است؟ بیان کرد: در دنیای علم، اگرچه نظریات بسیاری به همراه فرضیات و پیشفرض های تحقق آنها مطرح می شود، اما نکته ضروری همواره بیان عدم قطعیت های همراه با این نظریات است.

او اضافه کرد: کارشناسان گاز دی اکسیدکربن را (پس از بخار آب که تقریبا بطور کامل دارای منشأ طبیعی است و سهمی 95 درصدی از میزان گازهای گلخانه ای را داراست) به عنوان عامل اصلی بروز پدیده گلخانه و ایجاد گرمایش جهانی در اتمسفر زمین می دانند (دارای سهمی به بزرگی 3.

7٪ از گازهای گلخانه ای).

سایر گازهای موثر در ایجاد پدیده گلخانه ای و گرمایش جهانی عبارتند از متان، اکسید نیتروس، کلروفلوئورکربن ها (سی اف سی ها) و سایرگازها که روی هم چیزی حدود 1.

3٪از گازهای گلخانه ای را تشکیل میدهند.

فاتحی ادامه داد: برپایه گزارشی که مرکز ارزیابی اطلاعات دی اکسیدکربن وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا منتشر کرده است، اندازه گیری ها نشان می دهد که نقش انسان در انتشار گاز دی اکسیدکربن به اتمسفر 11٪از میزان کل این گاز در اتمسفر بوده که سهم چین 25/3٪، ایالات متحده آمریکا 17/8٪، اتحادیه اروپا 12/6٪ و سهم ایران از این میان تنها کمتر از 2٪ می باشد.

پژوهشگر حوزه تغییرات اقلیمی و محیط زیست دانشگاه اشتوتگارت آلمان اضافه کرد: از لحاظ علمی هیچگونه تفاوتی میان مولکول های گاز دی اکسیدکربن انسان ساخت و تولیدشده در اقیانوس ها و یا در بیوسفر، در ایجاد گرمایش جهانی وجود ندارد.

نقش انسان همچنین در انتشار سایر گازهای گلخانه همواره بسیار کمتر از طبیعت بوده به طوری که تنها 18/33٪ از گاز متان انتشار یافته به اتمسفر و کمتر از 5٪ اکسید نیتروس جو دارای منشأ انسانی است.

فاتحی تصریح کرد: براساس این آمارها، بطور کلی سهم انسان در انتشار گازهای گلخانه ای به اتمسفر در حالت کنونی کمتر از 0/5٪ بوده و تمامی پیمان ها و پروتکل های اقلیمی همچون کیوتو و پاریس جهت کاهش این سهم کمتر از نیم درصدی است.

او ادامه داد: اما موضوع نگران کننده در مقایسه میان دوره چند هزار ساله گذشته تاکنون، که تقریبا در تمامی توافقنامه های اقلیمی جهانی روی آن تمرکز شده است، غلظت بالای کنونی گاز دی اکسیدکربن در جو است که طبق آمارهای ارائه شده از همه ادوار تاریخی پیش از آن بیشتر است.

اما چند گزاره وجود عدم قطعیت معنادار و جدی در این آمارها که بر مبنای آن این نظریات ارائه شده است را نشان می دهد.

فاتحی اضافه کرد: نخست آنکه بر اساس مقالات سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا (ناسا) در کلیه آمارهای اقلیمی و کیفی مربوط به پیش از سال 1880 میلادی بدلیل عدم دسترسی به ابزارهای اندازه گیری قابل اطمینان، عدم قطعیت بالایی وجود دارد و این آمارها بر اساس مراکز علمی- پژوهشی ایجاد شده در قطب جنوب و براساس اندازه گیری عناصر درهسته یخ های قطبی مدلسازی و تهیه می شوند.

پژوهشگر مقطع دکتری عمران آب و محیط زیست دانشگاه اشتوتگارت آلمان گفت: اندرس کارلسون، پروفسور زمین شناس دانشگاه ویسکانسین مدیسون، پیرامون کیفیت داده های اقلیمی مدل سازی شده براساس هسته یخ های قطبی می گوید؛ بدلیل منشأ نامشخص بارش که یخ های قطبی طی چند هزارسال گذشته از آنها تشکیل شده اند، نمی توان با اطمینان از این داده های اقلیمی مدل سازی شده استفاده کرد.

فاتحی افزود: آمار کنونی غلظت گاز دی اکسیدکربن در جو نیز که با آمارهای (دارای عدم قطعیت بالا) چند هزار ساله مقایسه و سیگنال نگران کننده ای به مخاطب می دهد، خود دارای عدم قطعیت بالایی است.

چنانکه این اندازه گیری ها براساس تجهیزات اندازه گیری ترکیبات گازهای اتمسفر سازمان هواواقلیم شناسی ایالات متحده آمریکا (NOAA) در چند ایستگاه دور از فعالیت های انسانی و با فرض سیال بودن اتمسفر اندازه گیری و ارائه شده است.

او ادامه داد: بطور مثال درباره یکی ازین ایستگاه های اندازه گیری معروف که در نزیکی قله کوه مااونالوآ درهاوایی ساخته و تجهیز شده است، واقعیت تعجب برانگیزی وجود دارد و آن این است که این کوه یک کوه آتشفشانی بوده و براساس طبیعت این کوه ها و حتی در حالت خاموشی، گازهای بسیاری از جمله متان و دی اکسید کربن به طور دائم از آن متصاعد و منتشر میشود، در نتیجه اندازه گیری های صورت گرفته در این منطقه نیز آلوده به این گازها بوده و درواقع مقادیر ثبت شده دارای عدم قطعیت منطقی بسیار بالایی است.

این متخصص حوزه اقلیم با اشاره به اینکه سال هاست از بحران تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی، صرف نظر از چرخه های طبیعی کوتاه و بلندمدت اقلیمی و توان طبیعی طبیعت در پالایش خویش و براساس آمارها و اندازه گیری های دارای عدم قطعیت بالا، تصویری کاریکاتوری توسط رسانه های جریان اصلی جهانی به مخاطبان ارائه شده است، گفت: هدف من از بیان این نکات نه بی توجهی به پدیده گرمایش جهانی، بلکه ارائه نگاهی نقادانه به جریان سازی همه جانبه قدرت های جهانی از نقش اصلی انسان در ایجاد این بحران، آنهم بر مبنای آمارهایی دارای عدم صحت بالاست که براساس آن، درچارچوب توافق نامه هایی چون پاریس، از کشورهای درحال توسعه همچون ایران، که برای پیشرفت و توسعه نیازمند بهره برداری از کلیه منابع انرژی موجودند، خواسته می شود که به راهکارهای پرهزینه ای برای پیشرفت تن در دهند.

او در رابطه با تحلیل علل این گونه اخبار و بحران سازی های اغراق گونه گفت: متاسفانه در چارچوب آفتی به نام سیطره سیاست برعلم افتاده ایم.

فاتحی تصریح کرد: اگربه آمارهای چندین هزار ساله، هر چند دارای عدم قطعیت، غلظت گاز دی اکسید کربن و دمای هوا در کره زمین نگاه کنیم، این تغییرات دارای همبستگی، بصورت چرخه ای و طی بازه های مختلف زمانی به طور پیوسته رخ داده است، این درحالی است که قبل از انقلاب صنعتی نقش انسان در تولید گازهای گلخانه ای بسیار کمتر از دوره کنونی بوده و این تغییرات حتی در دوره پیش از پیدایش انسان نیز صورت پذیرفته است.


کلید واژه ها: گرمایش جهانی - افزایش دمای هوا - پژوهش - پژوهشگر - گرمایش - ایالات متحده آمریکا - کشورهای توسعه یافته - کشورها - اشتوتگارت - محیط زیست - خبرگزاری - گازهای گلخانه ای - جهانی - دمای هوا - دانشگاه - اجتماعی - افزایش - گلخانه - گاز گلخانه ای - ایالات متحده - توسعه - تولید - عمران - دکتری - آینده - انسان - گزارش - رابطه - زیست - محیط

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس سئو در یک شرکت معتبر در اصفهان

کشف 8قطعه سکه مربوط به دوران ساسانی

استخدام کارشناس برق و کارشناس اداری خانم در اصفهان

قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودرو امروز 4 اسفند

تعداد فوتی های مبتلا به ویروس کرونا در امارات به 18 تن رسید

پلمپ داروخانه در مشگین شهر به دلیل گرانفروشی ماسک و مواد بهداشتی

خزانه جواهرات ملی تا پایان هفته تعطیل است

پیش بینی تقاضای روزانه نفت در 3 ماه نخست 2020

اقدامات پیشگیرانه از کرونا در خطوط هوایی چیست؟

مرگ 18 کرونایی در امارات

روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی

جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد

آغاز استفاده از ساز و کار فروش تعهدی در بورس و فرابورس

کشف 5 هزار ماسک دپو شده در یک داروخانه

قبل از خرید کفش عید این مطلب را بخوانید

صندوق پس انداز یکم ورشکسته شد؟

فروش کالای خارجی در نمایشگاه های بهاره امسال ممنوع است

پوشاک امسال چقدر گران شد ؟

احتمال ضرر ده ها میلیارد دلاری شرکت های هواپیمایی

لزوم تقویت خط تولید ماسک در مازندران/ تصمیم گیری برای تعطیلی مدارس هر 2 روز یک بار

دانلود آهنگ جدید محمد قلیپور بنام عشق بی همتا

وزیر خزانه داری ایالات متحده: چگونگی عکس العمل به تاثیرات کرونا بررسی می شود

اقدام جالب تعزیرات حکومتی قدس در بازدید از داروخانه ها/ فروش ماسک ها به قیمت فروش

تا چه زمانی سطوح کرونایی می مانند؟

تمدید ثبت سفارش اظهار برخی کالا ها تا پایان سال

انعقاد تفاهم نامه های آموزشی با سازمان نظام مهندسی معدن/ برگزاری حدود 7 میلیون و 500 هزار نفرساعت آموزش فنی طی 10 سال گذشته در مرکز تحقیقات

در معرض خطر سیل بودن روستا های بخش مرکزی پلدختر

با داروخانه های محتکر و گران فروش ماسک در مهاباد برخورد می شود

استخدام مدیر تولید در یک شرکت تولیدی معتبر در بوشهر

ببینید: سیستان و بلوچستان تنها نیست!

احتمال لغو نمایشگاه های بهاره در استان البرز وجود دارد

سفارش 400 هزار ماسک برای کرمانشاهی ها

تخریب باستی هیلز مشهد در کار است

حمایت همه جانبه بانک رفاه از هموطنان سیل زده سیستان و بلوچستان

محصولات جدید سایپا و ایران خودرو معرفی شدند+عکس

افزایش تولید، توزیع و نظارت بر ملزومات پیشگیری از کرونا در خراسان رضوی

بیش از هزار عدد ماسک مخفی از داروخانه ای معتبر در زاهدان کشف شد

بررسی عوامل بروز کرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن در جلسه هیات دولت

ببینید | تنها مرجع رسمی توزیع ماسک اعلام شد

ورود کامیون های غیرترکمنستاتی به این کشور ممنوع شد

واریز مابه التفاوت سهمیه اعتباری سوخت بهمن ماه

استخدام کارشناس فروش داخلی در شرکت ایرانیان رول نوین در تهران

استخدام تحصیلدار آقا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام مدیر فروش ، مدیر مالی ، کارشناس فروش در تهران

ترخیص خودروهای لوکس و غذای سگ و گربه با وجود افزایش نرخ ارز

مرز مهران به زودی بازگشایی می شود

پراید 70 میلیونی شد!

ببینید | ماجرای پودر دردسرساز استقلالی ها؛ جک تری دی چیست و چرا ممنوع شد؟!

پُستی که حذف آن به قیمت یک لامبورگینی تمام شد!

کشف 5 هزار ماسک دپو شده در یک داروخانه

انتقاد ژاپن از نیرومندی بیش از حد دلار!

کشف 5 هزار ماسک دپو شده از یک داروخانه در گیلان

افزایش تولید شمش فولادی نسبت به سال گذشته

استخدام فروشنده مسلط به کامپیوتر در بندرعباس

تعطیلی موزه جواهرات بانک مرکزی از بیم گسترش کرونا

لغو مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

شکایت صنعت نفت از اسکوچیچ به فیفا

کالای استراتژیک تحریمی برای انتقال فراورده های نفتی و آب ساخته شد

بررسی عوامل بروز کرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن در جلسه هیات دولت

روحانی دستورات لازم را برای مقابله همه جانبه با «کرونا» صادر کرد

کشف ماسک های مخفی از داروخانه ای معتبر در زاهدان

تصاویر/ خرید و فروش زباله در اطراف تهران

کشف 5 هزار ماسک دپو شده در یک داروخانه

تاثیر کرونا بر اقتصاد جهان ناچیز خواهد بود

برخورد با گران فروشی و امتناع از عرضه تجهیزات پزشکی در لرستان

افزایش تولید، توزیع و نظارت بر ملزومات پیشگیری از کرونا در خراسان رضوی

استخدام کارشناس فروش، کارشناس مالی و منشی در اهواز

تردد تانکرهای حاوی مواد نفتی صادراتی و ترانزیتی از مرز باشماق آزاد شد

پلیمری ها از واردات بی نیاز شدند

تعداد فوتی های مبتلا به ویروس کرونا در امارات به 18 تن رسید

لزوم تغییر روش های مبارزه با آفات/ بازگشت رونق تولید به پوشاک/ آخرین وضعیت بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

دلایل افزایش سریع نرخ ارز چیست؟

خرید و فروش زباله در اطراف تهران

ببینید | قرنطیه کردن شهرهای آلوده به کرونا علمی و منطقی نیست

مرز بازرگان برای تردد باز است

تعطیلی موزه جواهرات بانک مرکزی از بیم گسترش کرونا

بررسی عوامل بروزکرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن

بیش از هزار عدد ماسک مخفی از داروخانه ای معتبر در زاهدان کشف شد

کشف معدن 3 هزار تنی سنگ طلا در هند

بررسی عوامل بروز کرونا و وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آن در جلسه هیات دولت

استایل شیک سام درخشانی در اکران خوب بد جلف 2+عکس

قیمت هر کیلو مرغ، 12 هزار و 200 تومان

بیش از هزار عدد ماسک مخفی از داروخانه ای معتبر در زاهدان کشف شد

فضاپیمای «جونو» اطلاعات مهمی درباره سیاره مشتری کسب کرد

شرکت های زیرمجموعه تاپیکو برنامه های مصوب برگشت ارز صادراتی را به صورت کامل اجرا کردند/ موفقیت مخدومی در بازگشت ارز به کشور

مهلت بیمه محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی تمدید شد

زمینه پرورش شتر در بیارجمند فراهم است

استفاده از نیروی انسانی متخصص، سازمان های بروکراتیک را توانمند می کند

اتمام عملیات گازرسانی به منطقه ویژه اقتصادی بانه

تمدید مهلت مشروط بیمه محصولات زراعی و گروه میوه های دانه دار

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک آژانس تبلیغاتی در اصفهان

استخدام پشتیبان فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مستند ساز در یک شرکت معتبر تولیدی بازرگانی در تهران

اولین کمیته فنی بررسی پرونده های طرح های کشاورزی استان یزد

اجرای خط انتقال و بازسازی شبکه توزیع آب شرب در روستاهای پیشوا

قیمت سکه طرح جدید به 5میلیون و 950 هزار تومان رسید

استخدام سرپرست فروش در شرکت پزشکی داده گستران دنا در فارس

بیل گیتس میلیون ها دلار در فناور انقلابی معدن کاوی لیتیم سرمایه گذاری می کند

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

شرکت های زیرمجموعه تاپیکو برنامه های مصوب برگشت ارز صادراتی را به صورت کامل اجرا کردند/ موفقیت مخدومی در بازگشت ارز به کشور

سهم انسان در تولید گاز گلخانه ای بسیار کمتر از طبیعت است/ نظریه بحران گرمایش جهانی انسان ساخت دستاویز کشورهای توسعه یافته برای پرهزینه تر کردن و کاهش سرعت رشد در کشورهای درحال توسعه است

سهم انسان در تولید گاز گلخانه ای بسیار کمتر از طبیعت است/ نظریه بحران گرمایش جهانی انسان ساخت دستاویز کشورهای توسعه یافته برای پرهزینه تر کردن و کاهش سرعت رشد در کشورهای درحال توسعه است