مطالب مرتبط:
سردار سلیمانی احترام زیادی برای علما و روحانیت قائل بود
آیت الله یزدی: دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی است/ هدف دشمن، تخریب مساجد و روحانیت است
گرگ وال استریت واقعی شکایت کرد/ درخواست غرامت 300 میلیون دلاری
هدف دشمنان تخریب مساجد و روحانیت است/ توصیه به طلاب جوان
نسرین مقانلو در کنار کارگردان مشهور و حاشیه ساز این روزها + عکس
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:152020-01-24فرهنگي

از درخواست یک سینماگر از روحانیت تا حکایت یک حاشیه نشینی


بازیگر فیلم «طلا و مس» در ادامه خواستار شد: روحانیت اجازه دهد که مهربانی در سینما ارائه شود؛ چراکه به دلیل ایجاد محدودیت در ساخت فیلم های عاطفی است که امروز اغلب فیلم های ما با محوریت خشونت یا طنز ساخته می شود.

- بازیگر فیلم طلا و مس در ادامه خواستار شد: روحانیت اجازه دهد که مهربانی در سینما ارائه شود؛ چراکه به دلیل ایجاد محدودیت در ساخت فیلم های عاطفی است که امروز اغلب فیلم های ما با محوریت خشونت یا طنز ساخته می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طبق گزارش رسیده، سومین همایش ملی فقه و هنر، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (2 و 3 بهمن ماه) با موضوع فقه فیلم و سینما در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس در شیراز برگزار شد.

در این همایش دو روزه که به همت شهرداری شیراز،مدرسه اسلامی هنر، سازمان امور سینمایی و سمعی بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار شد، جمعی از فقیهان، سینماگران و استادان دانشگاه حضور داشتند؛ دغدغه های فقه ی و سینمایی روحانیون و سینماگران درباره سینما مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و هر کدام از سخنرانان از ظن خود، به بیان پرسش ها، دغدغه ها و مسائل فرا روی سینما از منظر فقهی، حقوقی، اجتماعی و هنری موضوع پرداختند.

مشروح این گزارش از سومین همایش ملی فقه هنر (ویژه فقه فیلم و سینما) را در ادامه بخوانید.

*پژوهش در زمینه فقه و هنر، ادامه راه تمدن اسلامی است در روز نخست همایش ملی فقه فیلم وسینما، نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه این شهر در عرصه های تفکر فلسفی، فقهی و هنری شهری شاخص است، گفت: شیراز باید در این زمینه ها به میدان بیاید و در هم افزایی با شهر قم فضای خاصی را ایجاد کند.

آیت الله لطف الله دژکام، افزود: درگیری ذهنی و فکری استادان فارس در زمینه های فلسفه و فقه هنر باید بیش از این باشد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: برخی می گویند در موضوعات فقه و هنر، آخرین حرف ها زده شده اما باید گفت که با این رویکرد نمی توان تمدن اسلامی ساخت؛ بلکه پژوهش در این زمینه تازه به معنای ادامه راه است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان داشت: در بحث فلسفه، فقه هنر و در عرصه هنرها بیش از هرچیزی ذهنمان به سمت موسیقی می رود، اما مسئله خیلی فراتر از آن است.

*فقه تکلیف هنر را در مصادیق روشن کند در ادامه شهردار شیراز گفت: با توجه به اینکه هنر، زبان بین المللی برای بیان اندیشه ها، باورهای یک ملت و انتقال دهنده دیدگاه های آنها، مستقل از جغرافیا، قوم، مذهب و نژاد است، از این رو در حوزه جغرافیایی کشورمان که حکومت دینی برقرار است، فقه باید تکلیف هنر را در مصادیق روشن کند.

حیدراسکندرپور با بیان اینکه در حوزه نظری در امور زندگی روزمره در بین علما اختلاف نظرهای فقهی وجود دارد، اظهار داشت: از آنجا که حکومت دینی مدعی داشتن برنامه برای امور زندگی مردم است، در مسائلی همچون هنر باید تکلیف روشن شود.

وی افزود: ممکن است در مباحث دانشگاهی، درباره فلسفه هنر سخن گفته شود اما آنچه مبتلا به جامعه است، نحوه برخورد دین و شریعت با مصادیق روشن هنر در جامعه از جمله سینما و موسیقی است.

اسکندرپور با انتقاد از ترک نشست های فرهنگی و هنری توسط برخی افراد، بیان کرد: تکلیف چیست؟ آیا این سنت رایج باید ادامه یابد؟ این نشست می تواند پاسخ بسیار به جوانانی دهد که هم می خواهند ایرانی باشند، هم می خواهند دنیای نو را تجربه کنند و هم می خواهند مسلمان متشرع باشند و از حوزه هنر و فرهنگ عقب نمانند.

وی ادامه داد: اگر در حوزه هویتی، بحث گسست نسلی را تجربه می کنیم و ممکن است در ادامه شاهد گسست اجتماعی هم باشیم، ناشی از آن است که تکلیف اینگونه مسائل روشن نشده است.

*باید بیش از اینها هنر در خدمت تشیع باشد مدیر مدرسه اسلامی هنر نیز در این همایش گفت: هنر، فرصتی است برای در خدمت تشیع بودن و اگرچه تاکنون از بسیاری از ظرفیت های آن برای تبلیغ تشیع استفاده شده، اما باید از این زبان قوی، بیش از اینها در این عرصه بهره گرفت.

حجت الاسلام سید محمدحسین نواب، با اشاره به اینکه در موضوع شناسی باید فیلم سینمایی را به عنوان یک کل در نظر گرفت، گفت: در سانسور اگر قطعه ای از فیلم را حذف کنیم، با شرایط روز جامعه، آن قطعه حذف شده هزار بار بیش از اصل فیلم دیده خواهد شد و اگر بگوییم صحنه ای از لحاظ فقهی مسئله دارد، این پرسش پیش می آید که آیا حذف آن نهی از منکری نیست که خود موجب گسترش منکر شود.

*موضوع نمایش چهره معصومین، سبب قدسیت زدایی از معصوم می شود در ادامه این همایش معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه هنرمندان باید هنر بجویند اما به دنبال راز جهان نگردند، گفت: ما دو نوع فقه شامل فقه پیرو و فقه پیشرو داریم.

حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی با اشاره به اینکه فقه پیرو به معنای پاسخگوی به موضوعات مطرح و فقه پیشرو به معنای فقه موضوع آفرین است، افزود: در مورد هنر سینما، فقه باید هم پیرو و هم پیشرو باشد.

صادقی در ادامه با یادآوری این نکته که فقه پیشرو شامل فقه خرد (مربوط به جزییات) و فقه کلان (تعیین رویکردهای کلی) است، خاطرنشان کرد: بسیاری از موارد مانند خشونت، جذابیت های جنسی و.

، جزو جاذبه های یک فیلم است، اما فقه باید بررسی کند که نمایش هرکدام از این موارد باید چگونه، تا چه اندازه و در چه راستایی باشد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه موضوع نمایش چهره معصومین، سبب قدسیت زدایی از معصوم می شود، افزود: به عنوان مثال در زمان ریاست علی لاریجانی بر سازمان صداوسیما، سریال ثارالله به سبب آنکه از واقعه عاشورا قدسیت زدایی می کرد، تولید و عرضه نشد، اما فیلمی مانند روز واقعه به سبب آنکه از حاشیه به متن وارد می شد، فیلم مناسب تری برای بیان آنچه در عاشورا گذشت، بود.

*محتوا، فرم، هدف و منشاً فیلم باید مورد بررسی قرار گیرد حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی در ادامه با اشاره به اینکه در روند بررسی فقاهتی ساخت فیلم، صلاحیت دینی و اخلاقی سازندگان فیلم نیز باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: نباید به هرکسی با هر نوع صور خیال، اجازه ساخت فیلم داد.

صادقی در پایان با اشاره به مضامین فقه کلان در تولید و ساخت اثر هنری و به ویژه سینما گفت: در این بررسی، باید 4 پرسش را مورد بررسی قرار داد.

به گفته معاون فرهنگی قوه قضاییه این پرسش ها شامل این موارد می شود: فیلم چه گفت؟ (مایگان)، چگونه گفت؟ (فرم)، چرا گفت؟ (غایت و هدف) و از کجا گفت؟ (منشأ عقلانی، دینی و.

).

از این منظر حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی معتقد است باید به منشأ سالم اجازه ساخت فیلم را داد.

*آیا امروز می توان درباره شاهنامه فیلم ساخت؟ در ادامه این همایش مدیر عامل خانه سینما با اشاره به اینکه مهم ترین توقع سینماگران در رابطه با فقه آن است که نسبت بایدها و نبایدها، با شرایط زمان مند و مکان مند خود مورد انطباق قرار گیرد، گفت: باید این پارادایمی که اکنون بر سیستم فکری ما درباره سینما وجود دارد، تغییر کند.

به گفته منوچهر شاهسواری با بیان اینکه در جهان کنونی امکان قرنطینه وجود ندارد، افزود: باید بپذیریم که هیچ امری در هیچ وضعی قابل بستن نیست.

شاهسواری با طرح این پرسش خاطرنشان کرد: نحوه مدیریت سیستم های فکری، فرهنگی و هنری در دوران عدم قرنطینه چگونه است؟ این فیلم ساز و تهیه کننده سینما در ادامه با اشاره به اینکه با سیم خاردار نمی توان جلوی سیل را گرفت، گفت: هیچ چیزی نمی تواند در مقابل طوفان تغییرات، سیستم فکری و فرهنگی ما را نگه دارد؛ جز نهضت تولید محتوا.

شاهسواری با اشاره به استنادات مکرر معاون فرهنگی قوه قضاییه به اشعار فردوسی گفت: باید از حجت الاسلام والمسلمین صادقی پرسید که آیا امروز درباره می توان شاهنامه فیلم ساخت؟ *ملتی که سینما نداشته باشد، محکوم به حاشیه نشینی، تبعیت و نابودی است مدیرعامل خانه سینما در ادامه با اشاره به ظرفیت بالای قدرت تبدیل هنر و سینما گفت: ما هنوز تصور می کنیم باید سخن خود را بگوییم، اما از عمل خوب پرهیز کنیم.

منوچهر شاهسواری در ادامه با بیان اینکه عرصه فرهنگ، عرصه گفت وگوست، افزود: باید امکان گفت وگوی چندسویه بر اساس نیازها و علایق مختلف را احیا کرد.

او با اشاره به اینکه تکنولوژی سیستم تولید فیلم و سینما را تغییر داده است، افزود: باید بتوانیم این مرزها را از طریق مواجهه خلاقانه و مدبرانه، به سمت هویت ها و اعتقادات خود برگردانیم.

تهیه کننده فیلم مزار شریف در ادامه با یادآوری اینکه سینما تنها هنر، صنعت و تجارت نیست؛ گفت: در جهان پرآشوب کنونی، ملت و مملکتی که سینما (صدا و تصویر) نداشته باشد، محکوم به حاشیه نشینی، تبعیت و نابودی است.

به باور این تهیه کننده تنها با مدد صدا و تصویر خلاقانه و مدبرانه است که می توان در جهان حضور داشت، سخن گفت و ذائقه موردعلاقه خود را به دیگران نیز عرضه کرد.

*نباید به قدرت فرهنگی کشور با ابزار سیاسی نگاه کرد منوچهر شاهسواری با تأکید بر اینکه نباید به قدرت فرهنگی کشور با ابزار سیاسی نگاه کرد، افزود: سینمای ایران وامدار انقلاب اسلامی و مردم ایران است و از همین منظر باید پاسخگوی نیازهای متنوع مردم باشد.

مدیر خانه سینما با تأکید بر اینکه باید به نیازهای متنوع مردم احترام گذاشت، خاطرنشان کرد: باور کنیم که همه ما موجودات، نیازهای متنوعی داریم و تنوع نیازها در درون هر فرد مشاهده می شود.

این تهیه کننده سینما با بیان اینکه ما انسان ها با مجموعه ای از نیازها پا به این جهان پا گذاشته ایم، تاکید کرد: باید این نیازها به رسمیت شناخته شود.

*اجازه دهیم مهربانی و عاطفه در سینما ارائه شود در ادامه این همایش بهروز شعیبی بازیگر و کارگردان سینما نیز با بیان اینکه محدودیت های زیادی در ساخت فیلم های عاطفه ای داریم، گفت: ما نمی توانیم در هنگام ساخت فیلم، روابط عاطفی زن و شوهر را به شکل واقعی و لطیف مطرح کنیم.

کارگردان فیلم سیانور با اشاره به اینکه در سریال های تلویزیونی زن به شوهرش نمی تواند حتی بگوید عزیزم ، افزود: فرزندان ما چه زمانی باید روابط اصیل خانوادگی را بیاموزند؟ بازیگر فیلم طلا و مس در ادامه خواستار شد: روحانیت اجازه دهد که مهربانی در سینما ارائه شود؛ چراکه به دلیل ایجاد محدودیت در ساخت فیلم های عاطفی است که امروز اغلب فیلم های ما با محوریت خشونت یا طنز ساخته می شود.

بازیگر فیلم آژانس شیشه ای سپس با انتقاد از توقیف فیلم رستاخیز ، خاطرنشان کرد: با توقیف این فیلم، دریچه ساخت فیلم در مورد عاشورا و امام حسین (ع) بسته شد.

*نسبت فقه و هنر، قابل تقسیم به دوران قدیم و جدید است برنامه های سومین همایش ملی فقه هنر (ویژه فقه فیلم و سینما) در روز دوم با سخنرانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس آغاز شد.

کوروش کمالی سروستانی ابتدا با بیان اینکه نسبت فقه و هنر بیش از هر مقولهدیگر، قابل تقسیم به دوران قدیم و جدید است، افزود: درست به همین دلیل است که برخلاف دیگر باب های فقه مثلاً فقه عبادات، در حوزه هنر کمتر بتوان به ادبیات و منابع تولیدی دوره های پیشین ارجاع و استناد کرد.

او در ادامه با اشاره به اینکه بر آن است که به دلیل برگزاری این همایش در شیراز به معرفی یکی از بزرگترین مصادیق فقه و هنر بپردازد؛ افزود: همگان سعدی شیرازی، شاعر بزرگ ایران زمین را به حکمت و عرفان و عشق و زبان می شناسند، امروز اما می خواهم بر این همه بیفزایم که سعدی در کنار همه هنرهای ماندگارش فقیه نیز بوده است.

مدیر دانشنامه فارس با تأکید بر اینکه سعدی به دلیل انس با کتاب، سنت و عقل به اجماع فقهی نیز رسیده است، خاطرنشان کرد: چنان که بازنمود آن در آثارش، گواه این دعوی است، اصطلاحاتی همچون اجرای حد شرعی، شرایط سقوط حد، وقف عام، امانت، بیع، تزویر، توبه، حد، خون بها، حلال و حرام از مهم ترین اصطلاحات فقهی ـ حقوقی است که در اشعار سعدی به کار رفته است.

*سعدی فقیهی دردآشنا و آگاه بود کوروش کمالی سروستانی در ادامه با تأکید بر اینکه تأملی کوتاه بر برخی از این اشارات سعدی در کلیاتش نشانگر باورمندی او در نگاه معرفت شناسانه به هستی و بیانگر ارتباطی هنری است که در ذهن خلاق و شاعرانه او در تلفیق با باورهای دینی و شریعت مدارانه اش روی داده است، خاطرنشان کرد: سعدی در گلستان و بوستان به عنوان آثاری تعلیمی و پندآموز که کنشگران رویدادهای حکایات آن، انسان ها هستند و برآیند حکایات، رهایی و سعادت و یا عقوبت و شقاوت آنهاست، بسیاری از صفات بارز انسانی را همچون عدل و انصاف که بسیار مورد تأکید قرآن و فقه اسلامی است، به محک آزمون، هشدار و انذار نهاده است.

کمالی سروستانی با بیان اینکه بارزترین مثال این حکایات، جدال مدعی با سعدی در گلستان است که به جدال بین درویش و توانگر می پردازد، شرحی از این حکایت تشریح کرد.

به مقتضای حکم قضا، رضا دادیم و از مامضی درگذشتیم و بعد از مجارا، طریق مدارا گرفتیم و سر به تدارک در قدم یکدیگر نهادیم و بوسه بر سر و روی هم دادیم و ختم سخن بر این بود.

مدیر دانشنامه فارس در ادامه با ذکر مثال از برخی دیگر از شواهد فقهی از حکایات بوستان و گلستان و نیز قصاید سعدی گفت: سعدی خود را فقیه می خواند و این حکایات زیبا و پرمعنا که در اینجا تنها بخشی از آن خوانده شد، نشان می دهد که سعدی فقیهی دردآشنا و آگاه بوده است.

*باور سعدی: تلفیق فقه با زیست جاری مردمان مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس با اشاره به اینکه سعدی در بازگشت از سفر به شیراز در آغاز قطعه ای معروف می سراید: سعدی اینک به قدم رفت و به سر باز آمد/ مفتی ملت اصحاب نظر باز آمد ، افزود: به باور سعدی در آن روزگار عده ای از مردم شیراز ملت اصحاب نظرند و برخی صاحب نظر، و صاحب فتوای آنان نمی تواند مقلد دیگران باشد.

کوروش کمالی سروستانی در پایان گفت: آنچه که گذشت، اندکی بود از پرشمار اشاراتی که می توان بر این اساس؛ یعنی یافتن رابطه تنگاتنگ اندیشه، باور و هنر سعدی در عرصه مضامین فقهی و تلفیق آن با زیست جاری مردمان به منظورِ پی ریختِ جهانِ معناییِ رستگاریِ آدمی در آثار سعدی بازیافت؛ آنچه که بی شک به گواه آموزه های دینی ما، به دلیلش، آفریده، پروریده و مهلت و مجال یافته ایم.

*ماهیت آثار سینمایی و نظام حقوقی حمایت از آن در ادامه این همایش محمود حکمت نیا معاون وزیر دادگستری با اشاره به اینکه برای یافتن نظام حقوقی حاکم بر آثار سینمایی ابتدا باید ماهیت اثر سینمایی در ساختار نظام مالکیت فکری تبیین و بر اساس آن نظام حقوقی حمایت از آن بررسی شود، افزود: اثر سینمایی یک محصول و مخلوق مشترک و مبتنی بر کارهای پیشین و فناوری های زیادی است که هر یک دارای ارزش زیاد و صرف هزینه زیاد است.

او در ادامه با بیان اینکه آنچه مهم است بررسی این نکته است که حقوق افرادی که در ساخت فیلم دخالت داشته اند چیست، خاطرنشان کرد: در پاسخ به این امر می توان به 3 سیستم حقوقی اشاره کرد: 1.

نظام کپی رایت فیلم، 20.

نظام اثر مشترک بودن فیلم و 3.

نظام اثر مشترک با فرض قرارداد.

معاون وزیر دادگستری در پایان با تشریح موارد فوق افزود: نظام کپی رایت فیلم به این معناست که ساخت فیلم به عنوان یک کار بوده و بر اساس آن سازنده فیلم اولین دارنده حق محسوب می شود.

حکمت نیا با بیان اینکه نظام اثر مشترک بودن فیلم به این معناست که فیلم یک اثر مشترک بین هنرمندان مشارکت کننده در ساخت آن محسوب می شود، خاطرنشان کرد: نظام اثر مشترک با فرض قرارداد نیز به این معناست که فیلم یک اثر مشترک است، با این ویژگی که قراردادی میان سازنده اصلی و مشارکت کنندگان وجود دارد که بر طبق آن هر مشارکت کننده پذیرفته است که حق بهره برداری از اثر به سازنده اصلی منتقل شود.

*رویکرد عمومی فقها نسبت به تئاتر و فیلم منفی است در ادامه این همایش حجت الاسلام والمسلمین سیف الله صرامی با بیان اینکه فقه از دیرباز نسبت به تعزیه، نگاه و رویکرد مثبت و همراه داشته اند، گفت: اما رویکرد عمومی فقها نسبت به تئاتر و فیلم منفی است.

مدیرگروه فقه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه با طرح اشاره به اینکه پرسش و کاوش اصلی در چیستی و مقایسه مبانی فقهی این دو رویکرد متفاوت است، افزود: برای پاسخ به این پرسش، در مرحله نخست موضوع شناسی محدودی از تعزیه و سپس فیلم و تئاتر به لحاظ خاستگاه، اهداف، ساختار و محتوای کلی هر دو طرف مقایسه لازم است.

صرامی با بیان اینکه در مرحله دوم موضوع شناسی ها مقایسه می شود، خاطرنشان کرد: مرحله سوم ارائه استدلالی کلیت احکام هر یک به صورت مقایسه ای، بر اساس مقایسه موضوع شناسانه خواهد بود.

*کدام حق مقدم است؟ مصالح احتمالی سانسور؛ یا اطلاع رسانی آزادانه در ادامه این همایش احمد حبیب نژاد عضو هیئت مدیره انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه با اشاره به اینکه حقِ بر آگاهی از حقوق حیاتی شهروندان در عصر ارتباطات است، گفت: این حق هم با مردم سالاری گره خورده است و هم می تواند بر پایه هایی از کرامت و ارزش والای انسانی استوار شود.

او با تأکید بر اینکه در میراث دینی نیز بر حق آگاهی توجه شده است، افزود: رعایت نکردن این حق از سوی زمامدار اسلامی می تواند موجب مشروعیت نافرمانی مدنی نیز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه نظام حقوقی معاصر اصل تحدید حق بر آگاهی و گردش آزاد اطلاعات را به استناد ارزش هایی والاتر پذیرفته و در اسناد بین المللی حقوق بشری نیز به رسمیت شناخته است، خاطرنشان کرد: باید این پرسش مهم را در نظر گرفت که آیا در دوران میان ارزش مصالح احتمالی تحدید آزادی بیان ـ مثلاً از طریق سانسور ـ و زیان های احتمالی اطلاع رسانی آزادانه بدون هیچ گونه تحدیدی، باید کدام را مقدم دانست.

به باور احمد حبیب نژاد می توان به این پرسش، ناظر بر زمان های گوناگون ـ مانند عصر کنونی که عصر ارتباطات است ـ در مقایسه با اعصار قبلی متفاوت پاسخ داد.

*بیان نمایشی سینما باید برای تماشاگر باورپذیر باشد در ادامه این همایش هادی ناییجی نویسنده و کارگردان سینما گفت: بیان و زبان سینمایی در مسیر بازنمایی و واکاوی رذایل اخلاقی و در نهایت با طراحی تقابل خیر و شر به جذابیت های منحصربه فردی دست می یابد که در گونه ها و قالب های دیگر آثار هنری قابل تحصیل نیست.

ناییجی با اشاره به اینکه داستان یک فیلم سینمایی با تقسیم بندی شخصیت ها به پروتاگونیست و آنتاگونیست، تماشاگر را با یک کشمکش پرچالش تصمیم گیری مواجه می کند، افزود: آدم های قصه بر اساس همین تقسیم بندی بد و خوب یا با یک پرداخت پیشرفته تر شخصیت خاکستری باید تصمیم بگیرند.

این کارگردان سینما در ادامه با اشاره به اینکه یک تصمیم مثبت و خوب و اخلاقی در یک موقعیت داستانی با پرداخت و شناخت از ویژگی های شخصیت، نیات، رفتار و کردار تصمیم گیرنده در بیان نمایشی سینما به باور تماشاگر درمی آید، خاطرنشان کرد: همین صورت و سیرت در مسیر شخصیت های آنتاگونیست نیز طی می شود.

*سینما را برای استنباط فقهی فرا روی آوریم هادی ناییجی در ادامه با بیان اینکه تصمیم منفی و غیراخلاقی توسط شخصیت بد و منفی داستان هنگامی باورپذیر می شود که شناخت کافی از شخصیت نزد تماشاگر حاضر باشد، افزود: نتیجه این باور کردن همدلانه تجربه کاتارسیس نزد تماشاگر است.

این کارگردان سینما سپس با طرح این پرسش که نگاه فقیهانه که فارغ از پیوست تأثیر اخلاقی گزاره های فقهی در جامعه نیست، چگونه می تواند به این ویژگی و خاصیت سینما (نشان دادن بدی ها برای پرهیز از بدی) بنگرد، خاطرنشان کرد: آیا دستگاه استنباط فقهی با توجه به این ویژگی مهم در هنرهای نمایشی می تواند سینما را مورد بررسی قرار دهد؟ ناییجی با طرح این پرسش که آیا این زاویه موضوع شناسانه در لیست باید و نبایدهای روش تولید آثار سینمایی تغییری ایجاد می کند، افزود: موضوع شناسی به ویژه در مسائل مستحدثه برای دستگاه استنباط اهمیت به سزایی دارد و این امر میسر نیست مگر در شناخت بیش از پیش از سینما؛ از همین رو باید مبتنی بر بازشناسی ویژگی بازنمایی بدی، سینما را برای استنباط فقهی فرا روی آوریم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فیلم - سازمان اسناد و کتابخانه ملی - سینما - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - روحانیت - فرهنگ و ارشاد اسلامی - سازمان - سازمان امور سینمایی - وزارت فرهنگ و ارشاد - ساخت - همایش - خواستار - محدودیت - مهربانی - فرهنگ و ارشاد - بازیگر - محوریت - اسلامی - کتابخانه ملی - ارشاد اسلامی - حاشیه نشینی - وزارت فرهنگ - اسناد - ادامه - گزارش - شیراز - امروز - عاطفی - خشونت - همایش ملی

آخرین اخبار سرویس:
خبر منوچهر هادی از پایان فصل یک دل +عکس

کرونا، همایش ملی حکیم سبزواری را لغو کرد

کرونا، همایش ملی حکیم سبزواری را لغو کرد

شانزدهمین فستیوال بین المللی فیلم مستند زاگرب از 25 اسفند برگزار می شود

معرفی پذیرفته گان یک بخش جشنواره هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری

شانزدهمین فستیوال بین المللی فیلم مستند زاگرب از 25 اسفند برگزار می شود

عمو پورنگ نوروز 1399 با «بچه محل» به شبکه 2 می آید

روح تازه ای که باید در جشنواره های هنری فجر دمیده شود

اکران خانوادگی؛ جایگزین تماشای فیلم های بی محتوا

فیلم| بزودی تبعات منفی کرونا بر اقتصاد ایران را شاهد خواهیم بود

توفان شن و کاهش شعاع دید افقی در برخی استان ها(فیلم)

کرونا، همایش ملی حکیم سبزواری را لغو کرد

توفان شن و کاهش شعاع دید افقی در برخی استان ها(فیلم)

آوار کرونا بر سر تئاتری ها ‏

کتاب بهروز بوچانی به چاپ نهم رسید/قصه رهایی از دوزخ جزیره مانوس

سحردولتشاهی با همایون شجریان ازدواج کرد؟ + تصاویر و بیوگرافی

مقابله با استرس کرونا و راهکارهای کاهش استرس/ فیلم

«زمین می لرزد» آماده نمایش شد/ شهیدی که 10 هزار مین را خنثی کرد

ناگفته های ناظری، دولت‎‎آبادی و موحد درباره شجریان/ «خسرو خوبان» و مصاحبه منتشرنشده

الهام اخوان در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (4 عکس) عکسیاتو

آموزش ضدعفونی ویروس کرونا به سبک احمدرضا عابدزاده!+فیلم

کنسرت بنیامین بهادری به دلیل کرونا آنلاین برگزار شد

برترین های سینما در دهه اخیر معرفی می شوند/ فهرست نامزدها

نفوذ مار قرمز در کابینت خانه!

تست بازیگری مهران مدیری از علی انصاریان + فیلم

شروع 24 میلیون دلاری «آوای وحش» در باکس آفیس هالیوود

تلاش شبانه روزی برای مقابله با کرونا+ فیلم

ضیافت سینمای ایران در هفتادمین جشنواره بین المللی فیلم برلین برگزار شد

«آخرین پرنده، آخرین سنگ» سیدمهدی شجاعی بازنشر شد

ریحانه پارسا نقش مهران مدیری را در بازیگر شدنش فاش کرد + فیلم

نقش مهران مدیری را در بازیگر شدن ریحانه پارسا فاش شد+ فیلم

مهران مدیری |ماجرای همسرش وعکس های جالب با فرزندانش + بیوگرافی

مهران مدیری |ماجرای همسرش وعکس های جالب با فرزندانش + بیوگرافی

ویروس کرونا زیر میکروسکوپ + فیلم

برگزاری عیدانه کتاب با بودجه مضاعف|در حمایت از ناشران کوتاهی نمی کنیم

صدور مجوز نشر 2217 کتاب در استان فارس در سال 98

فیلم چاقوکشی Knives Out داستان پلیسی میخکوب کننده + تصاویر

کرونا، همایش ملی حکیم سبزواری را لغو کرد

کاسبی سلبریتی از ویروس کرونا!

مهران مدیری |ماجرای همسرش وعکس های جالب با فرزندانش + بیوگرافی

اجرای پارسا ترک خیرآبادی خواننده در انتخابی فصل دوم عصر جدید

نیکی کریمی در کنار کودکان زلزله زده خوی+عکس

این زن در خانه، خوراک موش ها و سگ ها شد +تصاویر

هفت نکته از هفت فیلم نوروز99/ پایان کابوس کرونا در سینما خوش است؟

اطلاعات ارزشیابی هنرمندان سینما منتشر شد

دانلود فیلم Kill Bill Vol 1 2003 بیل را بکش بخش 1 با دوبله فارسی

دانلود فیلم Broken Swords The Last in Line 2018 شمشیرهای شکسته با زیرنویس فارسی

دانلود فیلم Can You Keep a Secret 2019 میتونی یه راز رو نگه داری با زیرنویس فارسی

دانلود فیلم Memories of Murder 2003 خاطرات قتل با زیرنویس فارسی

دانلود فیلم Second Act 2018 با دوبله فارسی

دانلود فیلم I due vigili 1967 با دوبله فارسی

دانلود انیمیشن Trouble 2019

روش حفاظت مرغ، گوشت و نان مصرفی از کرونا+فیلم

پیمان خازنی و شمس لنگرودی همکار شدند

پخش 2 سریال طنز از شبکه دو سیما/ زندگی شگفت انگیز است

شنیده ها+ فیلم

فیلم/ لحظه ورود سیلاب در تهران

ویدیو| روزبه چشمی: آقای خلیلیان این ویدیو را ببینید

جزییات تغییرات جدول پخش تلویزیون تا پایان سال

جزییات تغییرات جدول پخش تلوزیون تا پایان سال

دولت کره جنوبی از ساکنان خانه های زیرزمینی حمایت می کند

«پنهان خانه پنج در» را با دستمزد سریال هایم اجرا کردم/ جبر تاریخ

مازیار میری: اعتراف می کنم در برخی از داوری ها اشتباه کردیم

دنیا جهانبخت عاشق اشکان اشتیاق ، بازیگر معروف شد + فیلم

دسته زنجیرزنی با خاصیت کرونا کُشی در اصفهان + فیلم

جهادگران یزدی که خانه هایی را آباد کردند + فیلم

دولت کره جنوبی از ساکنان خانه های زیرزمینی حمایت می کند

نامزدهای نهایی جایزه لاک پشت پرنده معرفی شدند

شرایط ریوی، قلبی و کلیوی محمدرضا شجریان پایدار است

بزرگ ترین مجموعه های هنر مدرن اروپا در موزه شهر کلن قرار دارد

ناگفته هایی از زندگی فرج الله سلحشور در یک مستند

ناگفته هایی از زندگی زنده یاد «فرج الله سلحشور» امشب از شبکه یک

جزییات تغییرات جدول پخش تلویزیون تا پایان سال

حقایق جالب در خالق هری پاتر/ از افسردگی و ازدواج ناموفق تا میلیاردر شدن از راه نویسندگی

گلچین اشعار هوشنگ ابتهاج + مجموعه شعرهای زیبا و عاشقانه

پرداخت یارانه پاییزه کتاب در هفته دوم اسفندماه

افزایش لحظه به لحظه آب رودخانه کشکان در پلدختر + فیلم

نمایشگاه صنایع دستی و نقاشی روی سفال در سقز برپا شد

فیلم | ابتلای قالیباف به کرونا

هنوز دستور جدیدی درباره ادامه تعطیلی مراکز فرهنگی صادر نشده است

مهم ترین اتفاقات ششمین روز برلیناله 2020

اقدام خنده دار مادر تنبل برای تفریح فرزندش

گزیده ای از کارهای ترانه سرای فیلم سنتوری منتشر می شود

عکس نوستالژی ابوالفضل پورعرب و هدیه تهرانی

«دستتو بده به من» اشکان خطیبی امروز منتشر می شود

«رعد و برق» به گلستان رسید/ سختی بازسازی خانه های سیل زده

آینده فرهنگی بهتر با ارتقای درک بالای مسئولان از جایگاه هنر جامعه

کنسرت 7 هزارنفر بنیامین بهادری برگزار شد

نگارخانه کیش با نمایش آثار معمار اتریشی گشایش یافت

لیلا بلوکات| واکنش به ازدواج خواهرش با مرد ایتالیایی+عکس

جزییات تغییرات جدول پخش سیما تا پایان سال

جزییات تغییرات جدول پخش تلویزیون تا پایان سال

ترس از کرونا از رونالدو سبقت گرفت

چگونه انرژی بیان در بازیگر تقویت می شود؟

زن می تواند اختیار تعیین محل سکونت را در زندگی زناشویی بگیرد

طغیان رودخانه بازفت در چهارمحال و بختیاری+فیلم

توییت کنایه آمیز استخری خطاب به کاسبانِ کرونا +عکس

کلیسای روسیه به فیلم ایرانی جایزه داد

لیلا بلوکات| واکنش به ازدواج خواهرش با مرد ایتالیایی+عکس

شرایط ریوی، قلبی و کلیوی محمدرضا شجریان پایدار است

از درخواست یک سینماگر از روحانیت تا حکایت یک حاشیه نشینی

از درخواست یک سینماگر از روحانیت تا حکایت یک حاشیه نشینی