مطالب مرتبط:
وزیر راه: آسمان ایران از امن ترین مناطق پروازی جهان است/واعظی: حمایت از برجام یکی از علل رد صلاحیت نامزدهاست/کدخدایی: اگر قرار بود به خاطر برجام رد صلاحیت شوند، دور قبل رد می شدند
انتقاد تند بی مقدار از رد صلاحیت ها
دوره آموزشی «آسیب شناسی مدیریت فرهنگی» برگزار می شود
حاضر به التماس برای تایید صلاحیت صدقه ای نیستم
تخلفات رد صلاحیت شده ها افشا شود، کسی زیر جنازه شان را هم نمی گیرد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 08:252020-01-24سياسي

رد صلاحیت؛ هشدارها و آسیب ها


ایرنا- رانت خواری، لابی گری، عدم التزام به اسلام و اخلاق در حالی از سوی شورای نگهبان به عنوان مهم ترین دلایل ردصلاحیت برخی نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم اعلام شده است که حضور تعداد زیادی از نمایندگان و مسؤولان کنونی و سابق و دبیران کل احزاب در .

- تهران- ایرنا- رانت خواری، لابی گری، عدم التزام به اسلام و اخلاق در حالی از سوی شورای نگهبان به عنوان مهم ترین دلایل ردصلاحیت برخی نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم اعلام شده است که حضور تعداد زیادی از نمایندگان و مسؤولان کنونی و سابق و دبیران کل احزاب در جمع ردصلاحیت شدگان هم هشداردهنده و هم آسیب زا خواهد بود.

ردصلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم در حالی این روزها سوژه داغ رسانه ها و گعده های سیاسی است که دلایل این رد صلاحیت ها از زبان سخنگوی شورای نگهبان تلخ و هشداردهنده است و در صورت عدم رسیدگی به شبهات پیرامون آن، اعتماد مردم به سیستم انتخابات در کشور خدشه دار خواهد شد.

لابی و کار چاق کنی در حوزه های اقتصادی، دخالت در امور اجرایی با تهدید مدیران شهرستان و استان، رانت خواری با سوءاستفاده از موقعیت نمایندگی، خرید و فروش رای، تصاحب املاک زیاد، سوء استفاده از موقعیت نمایندگی و خرید چند هکتار از اراضی مرغوب در یک محل، مشکلات اخلاقی و در نهایت التزام نداشتن به اسلام از مهم ترین دلایلی است که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس اعلام کرده است.

آسیب های 90 نماینده رد صلاحیت شده 90 نماینده مجلس کنونی در حالی رد صلاحیت شده اند که هادی طحان نظیف از حقوقدانان شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره دلایل ردصلاحیت آن ها نوشته است: حدود 90 درصد از نمایندگان رد صلاحیت شده به دلایل غیرسیاسی تأیید نشده اند و بارها گفته شده شورای نگهبان به دلایل قانونی از اعلام عمومی دلایل منع شده ولی هر داوطلبی که بخواهد می تواند مستندات و محتوای پرونده اش را با دیگران مطرح کند.

دلایل غیرسیاسی اشاره شده به احتمال زیاد شامل همان رانت خواری و مشکلات اخلاقی تا تهدید استاندار و فرماندار می شود اما پرسش بسیار مهم آن که اگر چنین اتهاماتی دست کم درباره وکلای چهارساله ملت در بهارستان درست است، چرا تاکنون برخوردی با این افراد نشده است و اساسا آیا برای مدت باقی مانده مجلس حتی در حد یک روز این گروه صلاحیت نمایندگی مردم را خواهند داشت؟ لوایح و طرح های تصویبی این نمایندگان طی چهارسال گذشته و چند ماه آینده تا چه اندازه به منافع ملی و مردم نزدیک است؟ این تناقض ها و پرسش ها به واسطه گسترش شبکه های اجتماعی و کانال های اطلاع رسانی ذهن بسیاری از مردم را درگیر می کند.

شورای نگهبان بسیاری دیگر از داوطلبان حضور در رقابت های انتخابات مجلس را به دلیل عدم التزام به اسلام ردصلاحیت کرده که این هم به فهرست تناقضات ذهنی جامعه می افزاید.

در همین زمینه احمد حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت می گوید: من براساس بند 2 ماده 28، عدم التزام به نظام جمهوری اسلامی رد صلاحیت شدم.

این هم از موارد کلی و ابهام آمیز است.

من دبیرکل یک حزب هستم، یکی از شروط دبیرکل حزب، التزام به نظام و قوانین جمهوری اسلامی است، این تناقض چطور حل می شود!؟ رد صلاحیت علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت، الیاس حضرتی قائم مقام دبیرکل حزب اعتمادملی، فاطمه راکعی دبیرکل حزب زنان مسلمان نواندیش هم در حالی به دلیل عدم التزام به اسلام ردصلاحیت شده اند که همچنان دبیرکل احزابی هستند که قانون برای ماندن در آن مقام التزام به اسلام را پیش شرط اعلام کرده است.

شاید در این زمینه دیدگاه امیررضا واعظ آشتیانی فعال سیاسی اصولگرا نزدیک به نگاه شورای نگهبان باشد که گفته است: به اعتقاد من مسلمان بودن با التزام داشتن تفاوت دارد.

همه مسلمانیم اما کسی که رشوه خواری و رانت خواری کرده و حقوق مردم را تضییع می کند؛ رفتارهای غیرمتعارف و مشکل اخلاقی دارد و.

چگونه به اسلام التزام دارد؟ رعایت قوانین اسلام التزام می شود و اگر ملزومات اسلام را رعایت نکنیم قطعا مشکل عدم التزام داریم.

این در حالی است که عمده چهره های رد صلاحیت شده چه میان نمایندگان و چه فعالان سیاسی و حزبی، عمدتا اصلاح طلب هستند و با توجه به ذره بین بزرگ رسانه ای و نظارتی بر حرکات و رفتار آن ها در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی، این میزان از التزام نداشتن به اسلام میان این حجم از اصلاح طلبان چندان منطقی به نظر نمی رسد و باز پرسش این است که اگر دلیل رد صلاحیت و منظور از عدم التزام به اسلام میان اصلاح طلبان مواردی است که اصولگرایانی مانند واعظ آشتیانی مطرح می کنند؛ چرا این افراد مورد بازخواست و تحت تعقیب قرار نمی گیرند یا دست کم از دبیرکلی حزب کنار گذاشته نمی شوند؟ روایت یک تناقض در داستان رد صلاحیت ها روایت این است که افرادی در اسفند سال 94 صلاحیت ورود به مجلس را داشته اند، در انتخابات شرکت کرده و پیروز شده وارد مجلس شده اند اما همین افراد چهارسال بعد یعنی اسفند 98 صلاحیت لازم برای ورود به مجلس را نداشته و از گردونه رقابت ها کنار گذاشته شده اند.

همین روایت ساده هشدارهای بیشماری در بطن خود دارد که ورود به مجلس به منظور وکالت امور مردم، این افراد را فاقد صلاحیت کرده است یا از ابتدا فاقدصلاحیت بوده اند و مجلس را به ابزار سوءاستفاده خود تبدیل کرده اند، هر دو این گزاره به یک میزان برای جمهوریت و راس امور بودن مجلس خطرآفرین است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود ریشه شرایط کنونی را فقدان نظارت در طول دوره نمایندگی دانسته و نوشته است: فقدان نظارت در طول دوره نمایندگی از جمله آسیب هایی است که مجلس با آن روبرو است.

استمرار نظارت شورای نگهبان در طول دوره 4 ساله نفی شده و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز کارآمدی لازم را ندارد.

چنانچه برای این مهم تصمیمی اتخاذ نشود، بر آسیب پذیری نظام نمایندگی افزوده خواهد شد.

احتمالا منظور سخنگوی شورای نگهبان این است که مجلس ابزار نظارتی کافی و کاملی برای نظارت بر رفتار و عملکرد نمایندگان خود را ندارد اما آیا تنها دلیل شرایط کنونی عدم نظارت بر عملکرد نمایندگان است؟ ابهام زمانی بیشتر می شود که با مرور عملکرد برخی نمایندگان مجلس به این نتیجه برسیم که افرادی که بیشترین ادعاهای اثبات نشده و دروغ را علیه دولت در کارنامه دارند تایید صلاحیت شده اند.

خارج از بهارستان هم شخصیت هایی تایید شده اند که ابهامات بزرگی درباره کارنامه اقتصادی و عملکرد مالی آن ها در حوزه های مختلف مفتوح است و افکار عمومی درباره آن ها قانع به سلامت مالی نشده اند.

اعتماد مردم قربانی تفسیرها از صلاحیت اینکه آیا ردصلاحیت های شورای نگهبان و هیات های نظارت و اجرایی سیاسی و جناحی بوده یا نه، گرچه دشوار نیست اما برابر اعتماد آسیب دیده مردم در این گیرودارها و تناقضات چندان اهمیتی ندارد.

مردم تشنه و محتاج شفافیتی هستند که ابرهای ابهامات اشاره شده در بالا را از بین ببرد و دیدی وسیع درباره انتخابات به آن ها دهد و تا چنین دیدی برای مردم ترسیم نشود انتظار حضوری پرشور از آن ها در پای صندوق های رای چندان به جا نخواهد بود.

این میان هم نمایندگان رد و تایید صلاحیت شده، هم دبیران کل احزاب و هم شورای نگهبان باید احساس تکلیف و وظیفه کنند تا اعتمادی که مردم به سیستم انتخابات در کشور دارند بیش از این با آسیب ها و صدماتی تهدید و تحدید نشود.


کلید واژه ها: انتخابات مجلس یازدهم - نامزدهای انتخابات - انتخابات مجلس - صلاحیت - شورای نگهبان - ردصلاحیت - انتخابات - مجلس یازدهم - نمایندگان - یازدهم - نگهبان - سخنگوی شورای نگهبان - رد صلاحیت - مهم ترین - شورای - مسؤولان - ردصلاحیت شدگان - دبیران - مجلس - رد صلاحیت ها - اعتماد مردم - اسلام - اخلاق - اعلام - احزاب - لابی - آسیب - حضور - رانت - رسانه ها

آخرین اخبار سرویس:
کاهش ساعت کار ادارات کرمانشاه

مجلس یازدهم، میزبان زنان پیروز در ماراتن سنت و مدرنیته

زندگی به سبک اینستاگرام

اعلام زمان جلسه رای اعتماد به وزیر جدید کشاورزی

سکوت مهدی طارمی در مورد انتشار عکس هایش با سحر قریشی شکست (عکس)

استخدام همکار خانم جهت فروشندگی در یک فروشگاه شال و روسری

استخدام کارشناس الکترونیک آقا جهت شرکت در شهرک صنعتی توسِ مشهد

دستور رییس قوه قضاییه برای پیشگیری از کرونا در زندان ها

استخدام صندوقدار مسلط به اکسل در کارگاه آسیاب مواد پلاستیکی

رویداد های خبری شنبه 10 اسفند ماه 98؛ مرکز لرستان

روزنامه شرق:مجلس یازدهم مهم است چون آرمانهایی را محقق می کند که حتی احمدی نژاد نتوانست

استخدام نیروی تزریق کار پلاستیک و پرسکار ضربه ای در همدان

دستور رییس قوه قضاییه برای پیشگیری از شیوع کرونا در زندان ها

کدام مسئولان مبتلا به ویروس شده اند | کرونا جان دیپلمات و محقق برجسته را گرفت

استخدام شرکت نوید خوش پارسیان در شیراز

مردم شوک زده از تماشای یکباره اسب آبی بزرگ در وسط خیابان!

توییت متفاوت مشاور رییس مجلس درباره کرونا و جنگ بیولوژیک آمریکا

وضعیت محمود صادقی پس از ابتلا به کرونا | نماینده تهران کجا بستری شد؟

مجازات منتشر کنندگان اخبار کذب کرونا چیست؟

سردار کارگر درگذشت پدر سرلشکر ایزدی را تسلیت گفت

جلوگیری از تعطیلی 40 واحد تولیدی با ورود دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد

مجلس یازدهم، میزبان زنان پیروز در ماراتن سنت و مدرنیته

همه چیز درمورد «دورهمی» دیشب/اصرار مدیری به ازدواج آرون افشار

برخورد با پزشکانی که خودسرانه مطب ها را تعطیل کردند

آخرین تلاش های زمستان

اعلام زمان جلسه رای اعتماد به وزیر جدید کشاورزی

خوشبختانه وضعیت و شرایط استان همدان نسبت به برخی استان های دیگر حاد نیست

باور نمی کنم که تو از ما گذشته ای!

عدم شرکت نمایندگان در جلسه رأی اعتماد بی احترامی به قانون اساسی است

ساعات کاری ادارات استان تهران کاهش می یابد ؟

میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات غافلگیر کننده نبود/ کلیت نظام هزینه یک اقلیت شد

این نیروهای سپاه درحال مقابله با کرونا هستند/تصاویر

هیچ مخالفتی برای پرداختن به شاملو در تلویزیون وجود ندارد/ به مسائل نگاهی غیرسیاسی داریم

طرحی برای خلع سلاح یک نهاد اقتصادی مردمی

پیام فرمانده به مدافعان سلامت/ خانه تاریخی رییس التجار نیشابور تخریب شد

وضعیت محمود صادقی پس از ابتلا به کرونا | نماینده تهران کجا بستری شد؟

مبارزه جدید و مدرن چین برای مقابله با کرونا

بهترین بندگان خداوند چه کسانی هستند؟

جاذبه های گردشگری چرداول و سیروان، از تنگ منصوری تا برنجان

بخش خبری 23:00 جمعه 9 اسفند 98

نویسنده ای پرکار و شخصیتی منحصربه فرد با دایره ارتباطاتی جهانی

شرایط قرنطینه از زبان یک بیمار کرونایی و جالب ترین جوکی که درباره کرونا شنیده!

آیین اعتکاف در سیستان وبلوچستان لغو شد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دهم اسفند

مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

بخش خبری 20:00 جمعه 9 اسفند 98

رصد توصیه های رهبر معظم انقلاب در سال رونق تولید (41)

دلیل صدای شنیده شده در انرژی اتمی چه بود؟

نقش سازمان های مدیریت بحران و شورای شهری ها چیست؟

ساعت کاری ادارات دولتی در یزد 12 ظهر پایان می یابد

پرداخت 90 میلیون تومان یارانه نقدی به هرمزنشینان

781/ شهید سید اصغر حسینی: رزمندگان پوزه ابرقدرت را به خاک خواهند مالید

نشست شورای امنیت درباره ادلب/تلاش آمریکا و غرب برای نجات تکفیریها

هیات رییسه موضوع تعطیلی جلسات مجلس را بررسی می کند

شاید کرونا جنگ بیولوژیک آمریکا علیه رقبایش باشد

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر در البرز

استخدام برنامه نویس، کارآموز برنامه نویسی و طراحی وب در یک شرکت

استخدام تعدادی اپراتور فرز cnc مسلط به برنامه نویسی در کمالشهر

استخدام نیروی کمک حسابدار جهت دفتر مرکز پخش بستنی در خراسان رضوی

میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات غافلگیر کننده نبود/ کلیت نظام هزینه یک اقلیت شد

محمدعلی رمضانی دستک منتخب آستانه اشرفیه برای مجلس یازدهم درگذشت

استخدام منشی خانم آشنا به کار عینک در البرز

8000 ولادت در استان سمنان ثبت شد/ ثبت 3600 وفات

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی نژادی ها و پایداری ها در مجلس یازدهم؟

هیچ مخالفتی برای پرداختن به شاملو در تلویزیون وجود ندارد/ به مسائل نگاهی غیرسیاسی داریم

علی ضیا با پیژامه رنگ رنگی!+ عکس

نویسنده ای پرکار، شخصیتی منحصربه فرد با دایره ارتباطاتی جهانی

برج آزادی تا 16 اسفند تعطیل شد

دستیار ویژه لاریجانی: احتمال جنگ بیولوژیک کاخ سفید توسط ویروس کرونا وجود دارد

«جان راتکلیف» نامزد ترامپ برای مدیریت اطلاعات ملی

نویسنده ای پرکار، شخصیتی منحصربه فرد با دایره ارتباطاتی جهانی

یادداشت رسیده | از کرونا تا کرونازدگی!

استخدام رزرویشن آشنا به کامپیوتر در محدوده گوهردشت کرج

توییت متفاوت مشاور رییس مجلس درباره کرونا و جنگ بیولوژیک آمریکا

استخدام مدیر داخلی و مدیریت تبلیغات جهت آتلیه سفیر در خراسان رضوی

نویسنده ای پرکار، شخصیتی منحصربه فرد با دایره ارتباطاتی جهانی

دلخراش ترین صحنه ابتلا به کرونا در چین به امیدبخش ترین صحنه آن تبدیل شد!

آیا ایران از دوره طولانی خشکسالی خارج شده است؟

استاد خسروشاهی فرهنگبان کوشا و شخصیتی جهانی اندیش بود

کاهش ساعت کاری ادارات در برخی شهرها و استان ها

جدول اوقات شرعی

نویسنده ای پرکار و شخصیتی منحصربه فرد که بیشترین روابط را با خارج از ایران داشت

پیش بینی وضعیت آب و هوای تهران امروز 10 اسفند

ورود سامانه بارشی از روز یکشنبه به استان ایلام

استخدام فتوشاپ کار بصورت تمام وقت و نیمه وقت در خراسان رضوی

چگونه از کودکان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 10 اسفند 98

فال آنلاین دیوان حافظ شنبه 10 اسفند ماه 98

این نیروهای سپاه درحال مقابله با کرونا هستند +عکس

جلسات علنی هفته آینده مجلس لغو شد/ احتمال تصویب بودجه دو دوازدهم

آخرین جزییات تکمیل پهنه رودکی

عکسی قدیمی از مرحوم «داوود رشیدی» و همسرش

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 10 اسفند 98

ابتلای پنجمین نفر به ویروس کرونا در کرواسی

مبانی تفکر انتقادی در قرآن / جهت توحیدی به پرسشگری کودکان دهیم

مبانی تفکر انتقادی در قرآن / جهت توحیدی به پرسشگری کودکان دهیم

ابتلای پنجمین نفر به ویروس کرونا در کرواسی

استاد خسروشاهی فرهنگبان کوشا و شخصیتی جهانی اندیش بود

تغییر در ساعات اداری مراکز حوزوی خوزستان

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی نژادی ها و پایداری ها در مجلس یازدهم؟

رد صلاحیت؛ هشدارها و آسیب ها

رد صلاحیت؛ هشدارها و آسیب ها