مطالب مرتبط:
اختلال جمعی سوگ
دیدار رییس دستگاه قضا با جمعی از خانواده های شاهد و برگزیدگان اقشار مختلف مردم یزد
جمعی از خانمهای بازیگر در کنار هم + عکس
20 درصد دانش آموزان اردستانی اختلال یادگیری دارند
عکس دسته جمعی پوتین با خانواده نتانیاهو
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 بهمن 1398 ساعت 21:572020-01-23پزشكي

اختلال جمعی سوگ


حالا تعدادی از روانپزشکان و روانشناسان أیید می کنند که در دو هفته گذشته افسردگی های ناشی از اتفاقات اخیر به طور محسوسی در میان مراجعان شان بیشتر شده است.

- لیلا مهداد روانپزشکان و مسئولان کلینیک های روان درمانی می گویند در دو هفته گذشته، تعداد مراجعان به دلیل حمله های عصبی و تشدید افسردگی پس از اتفاقات اخیر افزایش داشته است.

حالا دو هفته از آن روز می گذرد.

از صبح هجدهم دی که خبرآمد یک هواپیمای بویینگ 737 متعلق به کشور اوکراین سقوط کرده و 176 سرنشین آن کشته شده اند.

سه روز بعد و با اعلام ستادکل نیرو های مسلح مبنی بر شلیک اشتباه پدافند به این هواپیما، شوک روحی بزرگ از راه رسید؛ سیلی از نوشته ها و توییت ها و واکنش ها در فضای مجازی و واقعی.

  یک هفته بعد تعدادی از متخصصان حوزه سلامت روان در بیانیه ای زنگ خطر پرخاشگری و کنش های ویرانگر را به صدا درآوردند و نوشتند در این روز های پرتنش و روان فرسا که جراحت هایی هولناک بر روان جامعه ایرانی فرود آمده، اعماق فاجعه در سطوح فردی و اجتماعی می تواند فراتر از تاب آوری و هضم پذیری مردمان داغدار ایران زمین شود: مسأله ای که می تواند موجب بروز کنش هایی ویرانگر و پرخاشگرانه شود و گفت و شنود در فضایی فرهنگی را بین حاکمان و مردمان ناممکن سازد؛ آفتی جامعه ستیز که بعضی رویکرد های تدافعی، بستر آن را سالیانی است فراهم آورده و می تواند به عقبگردی فرهنگی بینجامد و خشونت هایی نامتمدنانه را رقم بزند.

بعد از هشدار این متخصصان جسته وگریخته از شهر هایی مثل تهران و مشهد خبر رسید که کلینیک های روانی برای مشاوره رایگان به مردم پس از اتفاقات اخیر اعلام آمادگی کرده اند؛ نمونه اش پلی کلینیک روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد.

از طرف دیگر اداره کل سلامت شهرداری تهران هم تصمیم گرفت در خانه های سلامت محله ها به شهروندان مشاوره رایگان بدهد.

حالا تعدادی از روانپزشکان و روانشناسان أیید می کنند که در دو هفته گذشته افسردگی های ناشی از اتفاقات اخیر به طور محسوسی در میان مراجعان شان بیشتر شده است.

پای مشاوره سوگ به خانه های سلامت شهرداری هم رسید این اتفاقات مکرر متأسفانه تاب آوری مردم را پایین آورده، این درحالی است که خشم و میزان نگرانی شهروندان بالا رفته است.

به ویژه در خانواده هایی که فرزند دارند این تنش ها بیشتر است.

اشاره زینب نصیری، مدیر کل سلامت شهرداری تهران به حوادث اخیر یعنی شهادت سردار سلیمانی، حادثه کرمان و سقوط هواپیماست؛ حوادثی که به اعتقاد او یکی پس از دیگری جامعه را شوکه کردند.

  او با تأکید بر این مسأله از ارایه خدمات مشاوره در خانه های سلامت شهرداری در تمامی محله های تهران خبر داد و گفت: از سیل فروردین ارایه خدمات مشاوره ای بحران در برنامه قرار گرفت و حالا با وجود ارایه مشاوره بحران و سوگ، عده ای از مددکاران و روانشناسان برای ارایه خدمات به سیستان وبلوچستان اعلام آمادگی کردند؛ البته مشاورانی هم به دیدن خانواده های مسافران هواپیمای اوکراین رفتند.

  خدمات رایگان مشاوره در پروسه ای 10روزه ارایه می شوند و بعد از این پروسه می توان در مورد مشکلات و شدت آن صحبت کرد، اگرچه تا به امروز این فراخوان با استقبال شهروندان روبه رو بوده است.

شهرزاد بدخش، رییس اداره سلامت منطقه 5 شهرداری تهران هم مسائل اجتماعی اخیر را عامل پایین آمدن تاب آوری شهروندان می داند و به شهروند می گوید: کار شروع شده است و باوجود استقبال شهروندان نتیجه گیری در پایان طرح ارایه می شود.

  یکی از اهداف این طرح مشاوره دادن به خانواده مسافران هواپیمای اوکراین است؛ خانواده هایی که تاکنون از هیچ مشاوره ای بهره نبرده اند و به گفته روانشناسان هنوز در مرحله انکار حادثه به سر می برند.

بدخش دراین باره می گوید: آدم های شریف و نجیبی اند.

  بار ها به آن ها سرزده ایم و صحبت هایی داشته ایم، اما تا به امروز یک پاسخ بیشتر از طرف آن ها نشنیده ایم؛ به ما فرصت بدهید.

این خانواده ها در مرحله انکار قرار دارند و باید به آن ها فرصت داده شود تا با این غم کنار بیایند و بعد به فکر مشاوره گرفتن بیفتند، اما ما آن ها را رها نمی کنیم.

استرس دامن کودکان را هم گرفته مامان دیگه هواپیما سوار نشیم، من از آتیش می ترسم.

شب ها از خواب می پرد و پدرش را صدا می کند.

یاسمین چهار سال دارد و هر شب کابوس می بیند.

چند جلسه مشاوره رفته ایم، اما هنوز ترس های شبانه اش تمام نشده است.

ترس شبانه گریبان آزاد را هم گرفته، کلاس سوم ابتدایی است و دو جلسه مشاوره رفته تا شب ها خواب راحت تری داشته باشد.

هر شب مضطرب از خواب بیدار می شود و می زند زیر گریه.

به هر صدای غیرمتعارفی واکنش نشان می دهد.

بامداد تمرکزش را از دست داده، دانش آموز سوم متوسطه است و سر کلاس تمرکز ندارد.

ترس از اتفاقی احتمالی و نگرانی ازدست دادن والدینش تمرکزش را پایین آورده است.

بامداد ترس این را دارد که اتفاقی برای والدینش بیفتد و او در مدرسه باشد، برای همین مدام دل نگران پدر و مادرش است.

این ها تجربیات مراجعه کنندگان سکینه سلطانی کوهبانی، مدیر پلی کلینیک روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد در چند روز اخیر است.

سلطانی با اعلام تصمیم پلی کلینیک تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد برای ارایه مشاوره رایگان به افرادی که از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین دچار مشکلات روحی شده اند، می گوید: ادبیات علمی بر تفاوت توانایی آدم ها با شرایط مختلف در مواجهه با بحران تأکید دارد.

  در هفته گذشته جامعه ایران بحران هایی را با فاصله کم پشت سر گذاشت؛ شهادت سردار سلیمانی، حادثه کرمان، سقوط هواپیمای مسافری و سیل سیستان وبلوچستان.

حوادثی که تعدادی از شهروندان را با آسیب های روانشناختی مانند اضطراب، افسردگی و بی خوابی روبه رو کرده است.

مشکلاتی که در میان کودکان هم به چشم می خورند.

اهمیت این مشکلات تا جایی است که والدین به کلینیک ها برای گرفتن خدمات خاص مراجعه می کنند.

فشار های روانی بیش از حد، تحریک پذیری بیشترفرید فدایی، متخصص اعصاب و روان و عضو انجمن روانپزشکان ایران، شرایط اجتماعی را بر اختلالات روانی تأثیرگذار می داند.

او معتقد است توانایی افراد در مقابله با مسائل محدود و متفاوت است و در این باره می گوید: تکرار عوامل استرس زا در یک مدت کوتاه احتمال بروز نشانه های بیماری روانی را بالا می برد.

او می گوید اختلال سازگاری وضعیتی در روانپزشکی است؛ وضعیتی که فرد به دلیل تغییرات متعددی زندگی اش مجبور به وفق دادن خود با شرایط جدید است، رویه ای که انرژی روانی بالایی از فرد می گیرد.

  او با اشاره به اینکه آمار ها از بالابودن میزان نزاع ها در کشور حکایت دارند و موید این مسأله پرونده های جنایی و پزشکی قانونی است، ادامه می دهد: جامعه ای که مرتب شاهد تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است، شهروندانش آسیب پذیر می شوند.

نکته مهم اینکه فشار های روانی بیش از حد می تواند باعث حالت های تحریک پذیر و پرخاشگری شود.

به گفته فدایی: خطر زلزله گوشزد می شود بی آنکه کاری اساسی در این زمینه صورت بگیرد، خطر آلودگی هوا که با تعطیلات اجباری و به هم خوردن نظم زندگی همراه است، خطر خشکسالی و بی آبی، خطر جنگ و پایین آمدن ارزش پول و.

فشار های روانی را افزایش داده و تکرار آن ها موجب آسیب پذیری جامعه و نمایش اختلالات روانی می شود.

  این روانپزشک جامعه را مانند آتشفشانی نزدیک به انفجار در معرض خطر می داند: جامعه ایران به دلیل شرایط طبیعی و فشار های بیرونی شهروندانش مرتب در معرض استرس و نگرانی اند؛ در چنین شرایطی افزایش جرم و جنایت، پرخاشگری و شیوع افسردگی و اضطراب مزید بر علت می شود به همین منظور سیاست گذاران کلان باید با این مسأله آشنا باشند و قبل از اینکه مسأله از کنترل خارج نشده، فکری برای این موضوع کنند.

  احمد واعظی، توانبخش روانی و اجتماعی هم در گفتگو با شهروند می گوید عوامل اجتماعی و حوادثی مانند آنچه در هفته های پیش پشت سر گذاشتیم سلامت روان جامعه را تحت تأثیر قرار داده اند: با وجود این جای نگرانی نیست، اما نقش آفرینی آن را نمی توان کتمان کرد.

افسرد ه هایی با افسردگی بیشترآمار منتشرشده از سوی وزارت بهداشت نشان می دهد 23درصد جمعیت 15 تا 65 سال کشور دست کم از یک اختلال روانپزشکی رنج می برند؛ یعنی از هر چهار نفر، یک نفر.

آماری که از وجود بیش از 60درصد افسردگی روایت می کند.

مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده اند تنها 44درصد افراد دارای اختلال روان نیازمند به خدمات درمانی روانپزشکی اند، به مراکز درمانی مراجعه کرده و 56 درصد آن ها هیچ مراجعه ای نداشته اند، آمار هایی که وقتی به شهری مانند تهران با بیش از 10میلیون جمعیت می رسد، نقش جدی تری پیدا می کند.

  حسین فرخی، روانشناس بالینی، افسردگی، اضطراب و پرخاشگری را از اختلالات شایع کلان شهر ها می داند؛ اختلالی که اتفاقات اجتماعی و اقتصادی نقش مهمی در تشدید آن ها دارند.

او یکی دیگر از کسانی است که تأیید می کند در دو هفته گذشته، تعداد کسانی که به دلیل حمله های عصبی ناشی از اخبار مربوط به حادثه هواپیمای اوکراینی به او مراجعه کرده اند، افزایش محسوسی داشته است.

  فرخی مسائل اجتماعی، زیستی و روانی را در تشدید این اختلالات دخیل دانسته و می گوید: پرخاشگری، اضطراب، افسردگی و.

اختلالاتی اند که نمی توان یک عامل را دلیل بروز آن معرفی کرد.

درواقع مسائل اجتماعی مانند آنچه را که در هفته گذشته پشت سر گذاشتیم، می توان به عنوان عامل تشدیدکننده و تأثیرگذار معرفی کرد.

مسائل اجتماعی، احتمال تشدید و بروز مشکلات و اختلالات روانی را بالا می برد؛ اگر چه عوامل دیگر را نمی توان در نظر نگرفت.

به گفته او تاب آوری پایین و خشم بالا ویژگی بارز این روز های شهروندانی است که از مسائل اجتماعی و اقتصادی به تنگ آمده اند و با کوچک ترین اتفاقی واکنش تند نشان می دهند: مسائل اجتماعی با وجود زمینه های ژنتیکی تاب آوری افراد را پایین می آورد و به روایتی اتفاقاتی از این دست فرد را دچار اختلال سوگ می کند.

در هفته ای که گذشت مراجعان، کسانی بودند که در این شرایط از تعادل خارج شده و آرامش گذشته شان را از دست داده بودند.

  تعدادی از آن ها حتی سابقه استرس و افسردگی را نداشته اند و تنها حوادث اخیر آن ها را مضطرب کرده است.

سمیرا طاووسی، روانشناس، هم به هم ریختگی و نگرانی از آینده را ویژگی مشترک طیف جدیدی از مراجعه کنندگانش می داند: طیف جدید مراجعه کنندگان به دنبال آرامش از دست رفته شان هستند.

آن ها از نگرانی هایی می گویند که آرامش شان را از بین برده است.

آدم هایی که گویا کنترل زندگی شان را از دست داده اند و به دنبال آرامش هستند.

ناامیدی و افسردگی در اغلب این مراجعه کنندگان به چشم می خورد و این در حالی است که تعدادی از آن ها سابقه افسردگی نداشته اند.

نگرانی اولین واکنش افراد در مقابل حوادث است؛ یکی از آیتم های زیرمجموعه تشکیل دهنده اختلال روانی که سهم بسیار زیادی در وقوع مشکلات سلامت روان دارد تا جایی که در مطالعات سال 95 شهر تهران از 20 مورد‍ تشکیل دهنده تنش های روانی جامعه، هفت مورد به مبحث نگرانی اختصاص یافته است.

  احمد نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان، پیش از این در این باره گفته بود: این آمار ها یعنی حتی پیش از وقوع حادثه یا مشکل، نگرانی از آن به سراغ افراد می آید.

در این مطالعه دریافتیم 7/82درصد مردم تهران حداقل یک تجربه تحمل فشار روانی داشته اند که سهم خانم ها و افراد مجرد در این میان بیش از سایرین است.

ساعتی در یک مطب روانشناسی نسرین برای نجات از بی خوابی روی صندلی مطب نشسته؛ مطب یک روانشناس معروف در غرب تهران.

بی خوابی آرامش را برایم حرام کرده.

شاید دارو یا توصیه ای آرامش قبل را برگرداند.

  استرس بخش لاینفک زندگی مان شده، اما خبر ها و اتفاقات تلخ هفته پیش، خواب را حرام کرده است.

از دست دادن کنترل زندگی محمد را هم به مطب مشاوره کشانده است.

از دو سال پیش زندگی ام به هم ریخته؛ از وقتی شرایط اقتصادی خراب شد کنترل زندگی ام را از دست داده ام و حالا این اتفاقات تلخ پشت سر هم کاملا ناامیدم کرده اند.

  احتمال اینکه اتفاقاتی از این دست در کشوری پشت سر هم بیفتد، چنددر هزار است؟ مینا کمی آن طرف تر در صندلی اش فرو رفته و مجله ای را جلو صورتش گرفته؛ اما نشانی از خوانده شدن مجله نیست.

  چشمان مینا به صفحه ای میخکوب شده.

هر قدر می خواهم مثبت اندیش باشم، نمی گذارند.

زیر رگبار خبر های بد دفن شده ایم.

واقعا داروی قوی تر تا چه زمانی می تواند کمی حال مان را خوب کند؟ پوچی حس ایپک است بعد از سقوط هواپیما، دانشجوست و دیدن عکس دانشجویان کشته شده بویینگ 737 او را از همه چیز ناامید کرده است.

  این همه درس بخوانیم و بدبختی بکشیم آخرش با یک اتفاق همه چیز نابود شود؟ اصلا چرا باید این همه زحمت کشید؟ او همه این سال ها فقط درس خوانده تا دکتری را در یکی از دانشگاه های کانادا تمام کند.

وقتی عکس خوشحال و خوشبخت آن ها را کنار عکس های سانحه می گذارم، دیوانه می شوم.

  حتما آن ها هم مثل من هزار آرزو و رویا داشتند.

به پوچی رسیده ام و هیچ انگیزه ای ندارم.

جلسات قبل تشخیص پزشک سوگیری شناختی بوده و به ایپک از احتمال تکرار یک هزارم درصد گفته و از او خواسته تعمیم ندهد، اما هنوز پوچی دست از سرش برنمی دارد.

ترس از پرواز، اما بهنام را به مطب دکتر کشانده.

او 24 سال دارد و دانشجوی مشهد است.

سفر آخر را با قطار رفتم.

می ترسم سوار هواپیما شوم.

می ترسم این اتفاق برایم تکرار شود و حتی فکرکردن به چنین مرگی هم ترسناک است.


کلید واژه ها: روان - هفته - هواپیمای بویینگ - حوزه سلامت روان - افسردگی - روان درمانی - گذشته - روانشناسان - فضای مجازی - حوزه سلامت - سلامت روان - بویینگ 737 - هواپیمای - پرخاشگری - متخصصان - مسئولان - اوکراین - زنگ خطر - درمانی - سرنشین - کلینیک - پدافند - اشتباه - بویینگ - بیانیه - افزایش - ستادکل - هولناک - سه روز - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
اولین بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان بابل مرخص شد

موردی از ابتلا به کرونا در جهرم مشاهده نشده است

دانشگاه های کرمان تعطیل شد

طرح پنج دقیقه سلامت در مدارس سیستان و بلوچستان درحال اجراست

دانشجوی قمی مشکوک به ابتلای به کرونا از بیمارستان بهلول گناباد مرخص شد

کاهش شیوع «کرونا» خارج از کانون شیوع آن

کُشندگی کرونا از آنفلوآنزا کمتر است

ارائه آموزش های پیشگیری از کرونا برای مددجویان کمیته امداد

بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا

سانس منزلت مجموعه های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد

رام های قطار شهری اصفهان هر شب ضدعفونی می شود

موزه ها تا پایان هفته تعطیل می شوند

تدابیر ویژه تامین اجتماعی برای مقابله با کرونا

مراکز شبانه روزی بهزیستی مازندران اعتبار بهداشتی دریافت می کنند

نمی توانیم بگوییم چون ایتالیا لغو کرده ، لیگ را لغو کنیم/ جدول جای لغو بازی ندارد

فوت معترض به کمبود دارو جلوی دوربین

گفتگوی «چرخ» با مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره ی شیوع ویروس کرونا در ایران

فیلم | کروناویروس همان بدو ورود به کشور اعلام شد یا با تاخیر؟

وزیر بهداشت: منبع کرونا را پیدا کردیم/ ناقلین چینی و بازرگانی که به چین رفته بود/ مردم قم به شهرهای دیگر سفر نکنند/ به زودی شکست کرونا را اعلام می کنیم

نگرانی سازمان بهداشت جهانی پیرامون تعداد مبتلایان به کرونا بدون ارتباط با منشاء آن

منشا بیماری کرونا در ایران پیدا شد

کرونا جان یک مسافر تهرانی را در تنکابن گرفت

کمبود اقلام بهداشتی در داروخانه های کردستان بزودی بر طرف می شود

علت مراجعه فردی به بیمارستان بافق آنفلوآنزای فصلی اعلام شد

حاجی میرزایی تاکیدکرد: رصد امکانات بهداشتی و ضدعفونی کننده مدارس

شایعه ترسناک ؛ کرونا ، بهانه جدید FIFA و AFC برای سلب میزبانی از ایران

مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به بیمای کرونا ویروس در تنکابن تایید شد

صحبت کردن درباره کرونا با صدای بلند ممنوع/کودکان استرس می گیرند

مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در مازندران

افزایش نرخ جزای نقدی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

نشست های مرکز فرهنگی شهر کتاب هم لغو شدند

«آلودگی افکار عمومی بیش از کروناست»

منبع کرونای جدید در ایران مشخص شد

تایید مرگ یک مسافر تهرانی مبتلا به ویروس کرونا در مازندران

مرگ مسافر تهرانی مبتلا به کرونا در غرب مازندران تایید شد

تایید مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در مازندران

اولین بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان بابل مرخص شد

موردی از ابتلا به کرونا در جهرم مشاهده نشده است/ ایجاد مراکز اطلاع رسانی

افزایش نرخ جزای نقدی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

ضدعفونی قطارهای مسافری علیه کرونا/ احتمال استقرار تیم های شناسایی در ایستگاه های اصلی راه آهن

2462 نفر قربانی کووید-19 در جهان

منبع شیوع کرونا در ایران پیدا شد

وزارت آموزش وپرورش: تداوم تعطیلی مدارس تهران در صورت اعلام دانشگاه علوم پزشکی

مصرف ویتامین C از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری می کند

به منظور حفظ سلامتی زائرین اعزام کاروان های راهیان نور متوقف شد

منبع ویروس کرونا در ایران شناسایی شد

تشخیص کرونا با آزمایشگاه های خصوصی نیست

تالارهای مطالعه کتابخانه ملی تعطیل شد

اعلام شرایط جدید رشته خون شناسی آزمایشگاهی و روانشناسی بالینی در آزمون دکتری

فرزانه فصیحی: تشکیل کمپین در کاهش ابتلا به بیماری کرونا موثر است

روباتی که عروق مغز را جراحی می کند

ارسال پیامک های پیشگیری از کرونا به مددجویان کمیته امداد

برنامه ها و نشست های هنری در جزیره کیش تعطیل اعلام شد

تعطیلی فعالیت آموزشی دانشگاه ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

کشف مکمل های ورزرشی قاچاق در ملایر

اعزام های گروهی اردوهای راهیان نور تا اطلاع ثانوی متوقف شد

آماده باش بهداشت و درمان نفت برای مقابله با کرونا

جانبازان از تماس با دیگران بپرهیزند

مهدی: در چین که مرکز بحران است بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شود/روی برگزاری مسابقات مصر هستیم

مسافر تهرانی کرونا را به مازندران برد!

توقف ضبط «عصرجدید» به علت کرونا!

تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در تنکابن/ تعداد فوتی ها به 7 نفر رسید

7 خاصیت شگفت انگیز بابونه

گزارش حناچی از اقدامات شهرداری برای مقابله با شیوع کرونا/اختصاص بودجه اضطراری به کرونا

تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در مازندران

قلیان از سریعترین راه های انتقال ویروس کرونا است

نتایج تست داروی ضدسرطان کبد مثبت شد

عدم افزایش بیماران مبتلابه کورنا در گیلان/ مردم به شایعات توجه نکنند

«آلودگی افکار عمومی بیش از کروناست»

جواب منفی آزمایش بیمار آبادانی مشکوک به کرونا

تایید مرگ یک مسافر تهرانی مبتلا به ویروس کرونا در مازندران

زنده با مچ اندازی جهانی ورزش با کرونا

برگزاری نمایشگاه بین المللی محیط زیست به تعویق افتاد

اعزام کاروان های راهیان نور متوقف شد

کرونا معاون شهردار یک منطقه را به تخت بیمارستان کشاند

توقف ضبط «عصرجدید» به علت کرونا!

از شایعه تا واقعیت؛ شیوع گسترده کرونا در هرمزگان؟!

مردم از استفاده غیر ضروری از ماسک و شوینده بهداشتی خودداری کنند

نمی توانیم بگوییم چون ایتالیا لغو کرده ، لیگ را لغو / جدول جای لغو بازی ندارد

کاهش 30 درصدی هزینه ها با الکترونیکی شدن آزمون ها

تعطیلی فعالیت آموزشی دانشگاه ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

«زنان باردار» درمقابل کرونا چه کارهایی باید انجام دهند؟

توصیه های لازم به ایثارگران برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

جانبازان از تماس با دیگران بپرهیزند

راهکارهای بیمه سلامت برای مقابله با کرونا

غذای بیرون و کرونا

مرگ مسافر تهرانی بر اثر کرونا در مازندران | 6 بیمار مشکوک هم بستری شدند

فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع شد

ماسک های ساده تا چند ساعت قابل استفاده هستند؟

مصرف ویتامین C از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری می کند

کرونا را با بهداشت روانی سالم دور بزنیم

ترس از کرونا بالاتر از خطر بیماری در گیلان

مجری پزشک سرشناس تلویزیون: احتمالا من هم کرونا گرفتم

تایید مرگ یک نفر بر اثر کرونا در مازندران

مرگ مسافر تهرانی بر اثر کرونا در مازندران | 6 بیمار مشکوک هم بستری شدند

بی انصافی دلال ها شرایط سخت مردم را سخت کرد/چینی ها عامل کرونا در ایران

هدی: در چین که مرکز بحران است بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شود

شهروندان کویتی سریعا ایران را ترک کنند!

محل مطالعه و مکان های عمومی کتابخانه های کردستان ضدعفونی می شود

دانشجوی قمی مشکوک به ابتلای به کرونا از بیمارستان بهلول گناباد مرخص شد

اختلال جمعی سوگ

اختلال جمعی سوگ