مطالب مرتبط:
تقدیم لایحه بودجه 4300 میلیارد تومانی شهرداری شیراز به شورا
شهردار لایحه بودجه 4300 میلیاردی را به شورای شهر شیراز برد
شهردار رشت : لایحه بودجه سال 99 شهرداری با 875 میلیارد تومان بسته شد
تقدیم لایحه بودجه 4300 میلیارد تومانی شهرداری شیراز به شورا
لایحه بودجه سال 99 شهرداری با 875 میلیارد تومان بسته شد
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 بهمن 1398 ساعت 01:422020-01-22اقتصادي

چرا واردات خودرو از لایحه بودجه حذف شد؟


به این ترتیب مشخص است که دولت با منتفی دانستن واردات خودرو در سال آینده از درآمد اخذ شده از این ناحیه صرف نظر کرده و هیچ درآمدی برای خود در نظر نگرفته است.

- بررسی لایحه بودجه سال 99 کشور نشان می دهد که دولت همچنان بر توقف واردات خودرو در سال آینده اصرار دارد.

آنچه مشخص است یکی از منابع اصلی درآمدی دولت، مالیات بر واردات است که به عنوان بخشی از اقلام مالیات های غیرمستقیم در ذیل درآمد های عمومی کشور قرار می گیرد.

  در این بخش به طور معمول دولت درآمدی بابت واردات خودرو برای خود پیش بینی می کند، این در شرایطی است که رقم مورد پیش بینی دولت هر سال با نوساناتی همراه است.

به این معنا که در سال هایی رقم مورد نظر دولت با افت زیادی روبه رو می شود و در سال هایی نیز از حد انتظارات بالاتر هم می رود.

با این حال دو سال است که ردیف درآمدی دولت از مالیات بر واردات خودرو خالی است و دولت به دلیل تحریم و به دنبال آن ساماندهی منابع ارزی کشور چندان علاقه ای به ورود خودرو به کشور ندارد.

  اما آنچه در لایحه بودجه به عنوان مالیات بر واردات ذکر شده به معنای مالیات بر واردات در بودجه های سنواتی، کل حقوق ورودی ریالی دریافت شده از کالا های وارداتی همچون حقوق ورودی اخذ شده از خودروی سواری و سایر کالا ها است.

  آنچه مشخص است در لایحه بودجه سال آینده درآمد حاصل از مالیات بر واردات با کاهش چشمگیری همراه شده است که طبق پیش بینی های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بخش زیادی از این کاهش به افزایش نرخ ارز و به تبع آن رشد قیمت کالا های وارداتی که کاهش تقاضای مصرفی را به دنبال دارد و همچنین اتخاذ برخی سیاست ها توسط دولت و بانک مرکزی جهت کنترل منابع ارزی ازجمله ممنوعیت واردات 1500 ردیف تعرفه ای مربوط می شود.

  به عنوان مثال کالایی مانند خودرو که حدود یک سوم درآمد مالیات بر واردات دولت را در سنوات گذشته به خود اختصاص داده در لیست ممنوعیت واردات از سوی دولت قرار گرفته است.

به این ترتیب مشخص است که دولت با منتفی دانستن واردات خودرو در سال آینده از درآمد اخذ شده از این ناحیه صرف نظر کرده و هیچ درآمدی برای خود در نظر نگرفته است.

اما سال گذشته نیز در لایحه بودجه درآمد حاصل از مالیات واردات صفر پیش بینی شده بود، با این حال با خروج خودرو های دپویی از گمرکات کشور دولت از این محل درآمد اندکی کسب کرد، حالا نیز به نظر می رسد که در صورت صدور مجوز واردات خودرو به دلیل تعیین تکلیف پرونده های تخلفات قاچاق خودرو که در حال حاضر مفتوح است، درآمد عایدی دولت اندکی افزوده شود.

ابتدای تیرماه سال گذشته واردات خودرو به همراه حدود 1400 کالای دیگر به واسطه اعمال تحریم های بین المللی و نقض برجام ممنوع شد.

در این بین دولت به واسطه ساماندهی منابع ارزی کشور ورود برخی از کالا های لوکس همچون خودرو را لغو کرد، این در شرایطی است که پس از مقررات جدید دولت هزاران خودرو در مناطق ویژه اقتصادی و آزاد و همچنین گمرکات کشور دپو و از ورود آن ها به کشور ممانعت به عمل آورد.

  هر چند پس از دو مصوبه هیات دولت تعداد زیادی از خودرو های دپویی ترخیص شدند، اما همچنان حدود 5هزار و 108دستگاه خودروی دیگر به غیر از وارداتی هایی که پرونده قضایی دارند در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی و آزاد امکان ترخیص نیافته اند.

  حالا نیز دولت باز هم اصرار بر توقف واردات خودرو دارد و ورود خودرو های خارجی به کشور را آن هم در شرایط تحریمی ضروری نمی داند.

در این بین هر چند خودروسازان داخلی نیز به دلیل مشکلات نقدینگی و تامین قطعه قادر به عرضه خودرو به میزان کافی در بازار نیستند با این حال دولت چندان علاقه ای به ورود خودرو های خارجی به کشور ندارد و با وجود اینکه درآمد حاصل از مالیات بر واردات خودرو، می توانست در بخش درآمدی دولت حرفی برای گفتن داشته باشد با این حال از آن چشم پوشی کرده است.

  با این حال مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تاکید کرده که درخصوص ردیف درآمدی مالیات بر واردات به دلیل پیش بینی تحقق این ردیف در سال 1398 (تحقق حدود 54/ 59 درصدی) رشد 80/ 7 درصدی رقم مندرج در لایحه بودجه سال 1399 نسبت به پیش بینی عملکرد سال جاری چندان دور از ذهن نیست و اگر دولت خواهان تحقق ردیف درآمدی مالیات بر واردات است باید سیاست های اقتصادی آن در حوزه واردات، انقباضی و معطوف به کنترل واردات رسمی از طریق وضع تعرفه های بالا یا ایجاد محدودیت در واردات نباشد.

  مرکزپژوهش ها همچنین با تاکید بر رقم موردنظر دولت در این زمینه عنوان کرده که افزایش این رقم می تواند منجر به بروز عدم تحقق درآمد های بودجه در سال 1399 شود، مگر اینکه محل این افزایش از طرق قابل وصول مانند تعیین تکلیف واردات خودرو و رفع ممنوعیت واردات مشخص شود.

شروط مرکز پژوهش های مجلس در حالی است که دولت بنا ندارد واردات خودرو را از سر بگیرد.

درآمد مالیاتی در سنوات گذشتههمان طور که عنوان شد دولت در لایحه بودجه سال آینده درآمدی از ناحیه مالیات بر واردات خودرو برای خود در نظر نگرفته است این در شرایطی است که در لایحه بودجه امسال نیز دولت مالیات بر درآمد را صفر پیش بینی کرده بود.

اما جدا از سال های 98 و 99 درآمد دولت از مالیات بر واردات خودرو در نوسان بوده به طوری که در سال هایی این درآمد صعودی و در سال هایی نیز افت چشمگیر داشته است.

  براساس آنچه در بودجه سال 97 آمده است دولت درآمد 2 هزار و 220 میلیارد تومانی مالیات واردات خودرو را با میانگین 45 درصدی تعرفه پیش بینی کرده بود.

مقایسه این عدد با رقم مصوب شده سال 96 افت 6/ 31 درصدی را نشان می دهد.

حال از سال 92 آغاز می کنیم، سالی که دولت درآمد 22 هزار میلیارد تومانی را از مالیات بر واردات خودرو در لایحه بودجه برای خود پیش بینی کرده بود و توانست 69 درصد از برنامه خود را محقق کند.

درآمد دولت از محل مالیات واردات خودرو در سال 92 به میزان 14 هزار و 842 میلیارد تومان بوده است.

  چون دولت در این سال موفق به تحقق درآمد های خود نشد در سال 93 درآمد مالیاتی از واردات خودرو در بودجه 11 هزار و 646 میلیارد تومانی در نظر گرفته شد.

در این سال، اما به واسطه افزایش واردات خودرو دولت توانست 26 هزار و 134 میلیارد تومان درآمد از این محل کسب کند و در واقع افزایش 224 درصدی درآمد نسبت به پیش بینی ها در لایحه بودجه داشته باشد.

  اما در لایحه بودجه سال 94 مصوب شده بود که دولت درآمد مالیاتی 13 هزار و 680 تومان از محل واردات خودرو داشته باشد، اما دولت بار دیگر بیش از تحقق از محل واردات خودرو درآمد کسب کرد.

در سال 94 درآمد دولت از محل مالیات واردات خودرو 16هزار و 563 میلیارد تومان بود.

درآمد مالیاتی محقق شده دولت در این سال 2/ 1 برابر رقم مصوب در بودجه بوده است.

آن گونه که به نظر می رسد افزایش درآمد های مالیاتی از محل واردات خودرو برای دولت جذاب شد؛ چراکه در سال 95 دولت افزایش 107 درصدی در درآمد های مالیاتی را در بودجه سال 95 در نظر گرفت.

همچنین در لایحه بودجه سال 95 درآمد مالیاتی دولت 34 هزار و 400 میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

دولت در نهایت با کسب 26 هزار و 600 میلیارد تومان، توانست نزدیک به 76 درصد از درآمد های خود را از این محل محقق کند.

به این ترتیب درآمد مالیاتی واردات خودرو در سال 96 به 26 هزار و 600 میلیارد تومان رسید.

روزنه ای برای افزایش درآمد مالیاتیبا شرایط در نظر گرفته شده در لایحه بودجه باز هم اعضای کمیسیون تلفیق پیشنهاد هایی را در زمینه افزایش درآمد دولت از این ناحیه مطرح کرده اند.

چنانچه این پیشنهاد ها در صحن علنی مجلس رای بیاورد، این احتمال به واقعیت نزدیک می شود که عدد صفر از جلوی ردیف درآمدی دولت از مالیات بر واردات خودرو پاک شودو دولت علاوه بر درآمد مالیاتی به درآمد از ناحیه تعرفه ای از این بخش نیز فکر کند.

اما پیشنهاد های اعضای کمیسیون تلفیق در این زمینه چه بوده است؟اعضای کمیسیون تلفیق پیشنهاد داده اند تا واردات خودروی سبک و سنگین با اولویت هیبریدی و ماشین آلات معدنی با ارز منشأ خارجی از سر گرفته شود.

این به آن معناست که واردکنندگان خودرو می توانند بدون استفاده از منابع ارز داخلی (چه منابع بانکی، چه ارز موجود در بازار و صرافی) تنها با استفاده از منابع ارزی که ممکن است در خارج از کشور داشته باشند، اقدام به واردات خودرو، چه سبک و چه سنگین، کنند.

همان طور که عنوان شد این پیشنهاد باید در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود، اگر با رای موافق نمایندگان روبه رو شد، دولت می تواند در سال آینده برای کسب درآمد از این ناحیه برنامه ریزی کند.

حال این سوال مطرح است که چرا اعضای کمیسیون تلفیق چنین پیشنهادی دادند؟ در حال حاضر دولت به دلیل موانع تحریمی که با آن روبه رو است نمی تواند تمام وزن درآمدی خود را روی کسب درآمد از ناحیه فروش نفت و درآمد های نفتی قرار دهد.

  از این رو نمایندگان تلاش می کنند تا سبد درآمد های دولت را بیش از آنچه خود در لایحه بودجه پیش بینی کرده، متنوع کنند.

یکی از مسیر هایی که مورد توجه اعضای کمیسیون تلفیق قرار گرفته است احیای ردیف های درآمدی است که دولت درآمدی از آن ناحیه بر خود متصور نبوده است.

واردات خودرو علاوه بر اینکه سبب افزایش درآمد های تعرفه ای دولت می شود، این امکان را نیز ایجاد می کند که درآمد های مالیاتی دولت که ذیل درآمد مالیات بر واردات تعریف می شود نیز افزایش یابد.


کلید واژه ها: واردات خودرو - واردات - دولت - درآمد - خودرو - لایحه بودجه - مالیات - سال آینده - لایحه بودجه سال 99 - پیش بینی - بودجه - آینده - لایحه - بودجه سال 99 - مورد - بینی - هایی - کشور - انتظارات - دو سال - یکی از - منابع - بررسی - عمومی - اقلام - همراه - تحریم - سال 99 - معنا - قرار

آخرین اخبار سرویس:
ساعت کاری ادارات کرمانشاه تغییر کرد

ادارات زنجان از ساعت 9 صبح فعالیت خود را آغاز می کنند

هوشمندسازی شبکه برق جا ماند

امروز شنبه است، اما هیچ چیز عادی نیست /تحلیلی از آمار اعلام شده درباره کرونا در ایران/کیهان: سه گروهی که کرونا را فرصت می بینند ‏

ثبت اعتراض، متقاضیان مسکن ملی آغاز شد

چالش جدی در برابر دولت جانسون؛ رشد فقر در انگلیس

ساعات کار ادارات استان سمنان 3 ساعت کاهش یافت

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

هوشمندسازی شبکه برق جا ماند

توزیع ماهی در بازار جدید ماهی فروشان بندرعباس از شنبه آغاز می شود

ضربات ویروس کرونا بر اقتصاد ایران در ماه های آینده نمایان خواهد شد

فروش دلار زیر قیمت بازار بهانه کلاهبرداری

احتمال ساخت عنوانی جدید از سازنده Control برای نسل بعدی کنسول ها

دانلود آهنگ جدید محسن دوستی بنام دلبر بیمعرفت

تعدیل قیمت مسکن با مهار خرید و فروش سرمایه داران

دسته 50میلیونی ملخ ها در هندیجان خوزستان

دلیل انفجار قیمت سکه چیست؟

عملیات ضدعفونی اماکن عمومی در تمامی شهرهای گیلان انجام می شود

آغاز ثبت نام حج 99 و اعلام هزینه ها

تصویر| تو از کرونا خطرناک تری؟!

پیش بینی 3 برابر شدن هجوم ملخ های صحرایی در سال جاری

بیش از 212 تن بست شیلنگ به کشور وارد شد

هواوی 200 میلیون یورو صرف تاسیس کارخانه نسل پنجم می کند

کاهش 2 ساعته فعالیت ادارات خراسان شمالی

واکسن کرونا توسط اسراییل ساخته شد ؟ + جزییات

معرفی کمیته ها پنج گانه برای کنترل شیوع کرونا

«کرونا» صادرات نفت عربستان را بهم ریخت

دست زدن به نازل در جایگاه های CNG ممنوع شد

شکستن سیل بندها در دشت آزادگان صحت ندارد

تامین 80 درصد آب اهواز با آبفا نیست/بی آبی امروز به خاطر بالا رفتن مصرف مردم بود

خشکسالی یا ترسالی؟ مساله این نیست!

عوارض خودرو در سال 99 مشخص شد

رانندگانِ ماشین های خیره کننده: باوجدان هستید یا فاقد احساسِ همدلی؟

بازار سیاه کاغذ همچنان دچار نوسان قیمت/ مشکل بزرگ صنعت نشر، رکود حاکم بر بازار کتاب است

کمبود کالایی نداریم/ ضربه کرونایی به کسب و کار/ لابی گری در کمین مالیات بر سرمایه/بازار مسکن تکان خورد

انجام عملیات ضدعفونی اماکن عمومی در تمامی شهرهای گیلان

مسافران ایرانی از شارجه و دوبی به میهن بازگشتند

انجام عملیات ضدعفونی اماکن عمومی در تمامی شهرهای گیلان

کرونا نمایشگاه گردشگری برلین را لغو کرد

کرونا راه فرار سارق دلار ها را بست

زمان انصراف متقاضیان طرح ملی مسکن

فروش دلار زیر قیمت بازار بهانه کلاهبرداری

این معامله برد- برد است

تاخیر 2 ساعته شروع به کار ادارات به جز دستگاه های خدمات رسان

تردد مسافر بین ایران و آذربایجان از مرز بیله سوار مغان متوقف شد

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا به 21 تن افزایش یافت

کرونا نمایشگاه گردشگری برلین را لغو کرد

قیمت جگر گوسفندی نصف شد

مسافران ایرانی از شارجه و دبی به میهن بازگشتند

مظنه خودروهای خارجی ترخیص شده از گمرک چند؟

آلمان مهم ترین نمایشگاه گردشگری جهان را تعطیل کرد

دلار فردا ارزان می شود؟

مسافران ایرانی از شارجه و دبی به کشور بازگشتند

6 نگرانی مدیران در سال 2020

برآورد هجوم امسال ملخ ها 7 برابر پارسال است

نبض بازار سهام

اعلام ساعات کاری جدید دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه

بزرگترین نمایشگاه گردشگری جهان لغو شد

مسافران ایرانی از شارجه و دبی به کشور بازگشتند

آلمان مهم ترین نمایشگاه گردشگری جهان را تعطیل کرد

دلار از فردا ارزان می شود؟

بازگشایی راه ارتباطی 307 روستا در لرستان

LPG به عناون سوخت-5| لهستان، بازار اول خودروهای LPG سوز در اروپا

5 ریسک بزرگ در سال 2020

داروخانه های متخلف پلمپ خواهند شد

داروخانه های متخلف پلمپ خواهند شد

پایان هفته سیاه بورس های جهان؛ خاطرات تلخ 2008 برای سهامداران زنده شد

هفته 5/ 9درصدی سهام با خبرهای بد

سرایت حجم مبنا به بازارپایه

مسیریابی بورس از دریچه سه خبر

بازار 1398/12/10

آلمان مهم ترین نمایشگاه گردشگری را منحل کرد

کسر جریمه از لغو بلیت های سفری همچنان ممنوع / آمادگی برای بازگرداندن مسافران ایرانی خارج از کشور

بازار اشباع می شود، قیمت ها می شکند

روزهای خوش تازه واردان بورسی

»اینستکس« در کما، »شتا« در مسیر اجرا

کرونا یک کارخانه هیوندای را تعطیل کرد

افزایش بهره وری در تولیدات ملی با ایجاد امنیت شغلی

برآورد هجوم امسال ملخ ها 7 برابر پارسال است

آلمان مهم ترین نمایشگاه گردشگری جهان را منحل کرد

حمایت بانک مرکزی انگلیس از ایجاد رمز ارز ملی و پوند دیجیتال

پرداخت تسهیلات بانک صادرات به بازنشستگان کشوری

اصلاح وال استریت در جمعه سیاه

مشتریان از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند

اقبال بازار به بیمه نامه عمراندوخته دار امید کارآفرین

پایان هفته سیاه بورس های جهان؛ خاطرات تلخ 2008 برای سهامداران زنده شد

آخرین اخبار کرونا در خوزستان|ازکاهش ساعات اداری تا برقراری کلاس ایثار

خطر ملخ 70 هزار هکتار از اراضی نیشکری را تهدید می کند

مسافران ایرانی از شارجه و دبی به میهن بازگشتند

2 واحد صنفی تجهیزات پزشکی متخلف در بابل پلمپ شد

مسافران ایرانی از شارجه و دبی به میهن بازگشتند

زباله های عفونی حاوی ویروس کرونا باید از از سایر زباله ها جدا شوند

تاثیر کرونا بسیار عمیق تر از جنگ تجاری

مدارس زهک با اعتبار 600 میلیون تومانی نونوار شدند

پیش بینی کاهشی در بازار ارز

5 ریسک بزرگ در سال 2020

مسافران «هما» به مقصد فرانکفورت آلمان باید فرم سلامت داشته باشند

آسیب شناسی علل تعویق اجرای برخی از مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید محور

آلمان مهم ترین نمایشگاه گردشگری جهان را منحل کرد

رونمایی از گوشی هواوی Enjoy 10e هواوی در تاریخ 1 مارس

چرا واردات خودرو از لایحه بودجه حذف شد؟

چرا واردات خودرو از لایحه بودجه حذف شد؟