مطالب مرتبط:
پلیس سوییس مانع chr(034)جاسوسی روسیهchr(034) در داووس شد
آلودگی آب آشامیدنی به chr(034)مواد شیمیایی پایدارchr(034) در ایالات متحده
استعفای مدیرعامل chr(034)چادرملوchr(034) تکذیب شد
شناسایی عملکرد جدید پروتیین عامل بیماری chr(034)هانتینگتونchr(034)
فصلنامه فرهنگی chr(034)پیمانchr(034) منتشر شد
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 بهمن 1398 ساعت 18:412020-01-22فرهنگي

امید به تغییر، سوژه رمان chr(034)وصیت هاchr(034)


رمانی که تنها مطالعه بخشی از آن کافی است تا متوجه شوید که در رده آثاری جا می گیرد که یکی از سردمداران آن، جورج اورول بریتانیایی، آن هم با رمان های مشهوری همچون «قلعه حیوانات» و «1984» است.

- مریم شهبازی تازه ترین نوشته مارگارت اَتوود که چیزی حدود چهارماه پیش منتشر شد، دوباره به فهرست پرفروش های نیویورک تایمز بازگشته؛ ادامه ای بر کتاب موفق قبلی اش سرگذشت ندیمه که این بار نام وصیت ها را به خود گرفته و بلافاصله پس از انتشار برنده جایزه ادبی من بوکر شده و در فهرست بلند جایزه گیلر هم قرار گرفته است.

  نسترن ظهیری مترجم رمان وصیت ها برای نشر ققنوس است؛ کتابی که این روز ها در نوبت انتشار به زبان فارسی قرار دارد.

پیش از انتشار نسخه فارسی وصیت ها سعی کرده ایم با ظهیری نکاتی را که برای خواننده کنجکاو ایرانی از تازه ترین اثر این نویسنده 80 ساله کانادایی جذاب است بررسی کنیم.

پیرو سبک و سیاق رمان های پادآرمان شهریدر کنار جایگاه والایی که منتقدان جهانی ادبیات برای این نویسنده کانادایی قائل هستند، نمی توان از خوش شانسی او در توجه فیلمسازان به ساخت فیلم و مجموعه ای تلویزیونی از سرگذشت ندیمه را نادیده گرفت.

رمانی که تنها مطالعه بخشی از آن کافی است تا متوجه شوید که در رده آثاری جا می گیرد که یکی از سردمداران آن، جورج اورول بریتانیایی، آن هم با رمان های مشهوری همچون قلعه حیوانات و 1984 است.

البته نه تنها رمان سرگذشت ندیمه بلکه دیگر نوشته های اَتوود، از جمله همین تازه ترین نوشته اش، وصیت ها را در زمره رمان های پادآرمان شهری می دانند؛ کتاب هایی که نویسندگان آن ها در خلال به تصویر کشیدن مضمون مورد نظر خود نسبت به آینده پیش روی جهانیان هشدار می دهند و نوک پیکان آن ها هم عمدتاً متوجه سیاستمداران است.

اما چرا برای توضیح بازگشت رمان وصیت ها به فهرست پرفروش های نیویورک تایمز، به سرگذشت ندیمه اشاره کردیم؟ اَتوود تازه ترین نوشته اش را ادامه سرگذشت ندیمه می داند که راویان آن ماجرا ها را با فاصله زمانی پانزده ساله به تصویر می کشند.

ظهیری که ترجمه وصیت ها را به نیمه رسانده، امیدوار است انتشار آن از سوی نشر ققنوس تا پایان سال انجام بگیرد.

او درباره این اثر توضیح داد: از شخصیت های اصلی رمان سرگذشت ندیمه تنها عمه لیدیا در این رمان حضور دارد، همان زنی که تربیت ندیمه ها را به عهده داشت.

البته در نوشته جدید اَت وود او دیگر مسئولیت سابق را ندارد و یکی از سه راوی این رمان است.

ماجرا های سرگذشت ندیمه با ماجرای ترور رییس جمهوری امریکا و به رگبار بسته شدن اعضای کنگره و لغو قانون اساسی شروع شد، اتفاقی که در نهایت شکل گیری حکومتی افراطی و توتالیتر به نام گیلاد را به دنبال داشت.

  این رمان هم نظیر دیگر نوشته های اَتوود زنان جایگاه مهمی دارند و بخش عمده ای از داستان متوجه حقوق نادیده گرفته شده زنان است و توجه به این نکته که حکومت جایگاهی فراتر از ماشین فرزندآوری برای آنان قائل نیست.

  چیزی شبیه آنچه که در حکومت نازی ها در زمان هیتلر هم رخ داد و مهم ترین وظیفه زنان تولد و تربیت فرزندانی از نژاد خالص آریایی بود! بازگردیم به گفته های مترجم رمان وصیت ها ، در این رمان مخاطب با دو راوی دیگر هم روبه رو می شود؛ افرادی که در داستان پیشین حضور نداشتند.

ظهیری ضمن اشاره به یکی از مصاحبه هایی که با اَتوود انجام شده، ادامه داد: با   مطالعه سرگذشت ندیمه در خلال مطالعه یادداشت های روزانه شخصیت اصلی رمان با ماجرا هایی که به مردم در نظام تازه تأسیس امریکا گذشته آشنا شدیم.

  شرایطی که طی نیم قرن اخیر مشابه آن را در محدوده خاورمیانه، اروپای شرقی و حتی کشور هایی نظیر کره شمالی هم به شکل های مختلف دیده ایم؛ هرچند که افزون بر شرایط حاکم بر کشور های تمامیت خواه که شهروندان آن ها از کمترین آزادی ها و حقوق فردی محروم می شوند، زنان در گیلاد با محدودیت های بیشتری روبه رو هستند.

امید به تغییر، سوژه رمان وصیت ها باوجود تمام تلخی هایی که اَتوود در رمان سرگذشت ندیمه به تصویر کشیده است، بخش های پایانی آن چندان ناامید کننده نیست، پایانی که با امید به تغییر شرایط همراه می شود؛ ظهیری ادامه داد: تغییری که اَتوود در بخش های پایانی کتاب نوید آن را داده، در کتاب آخر او رخ می دهد.

  با این حال نقل قول هایی که در وصیت ها می خوانیم درباره ساقط شدن آن حکومت افراطی است.

در وصیت ها هم ما همچنان با سبک و سیاق همان آثار پادآرمان شهری روبه رو هستیم بویژه که راویان رمان در خلال بازبینی خاطرات خود به ماجرا های رمان سرگذشت ندیمه و علت وقوع آن ها می پردازند.

اَتوود را می توان از جمله نویسندگانی دانست که نسبت به اتفاقات جهان بی تفاوت نیستند، این مسأله ردپای پررنگی در تمام نوشته های او هم دارد.

او نه تنها در سرگذشت ندیمه ، بلکه در وصیت ها هم به سیاستمداران جهان و همه آن هایی که کشور ها را به سوی جنگ می کشانند، هشدار می دهد.

  حال و هوایی که حداقل در این روز ها و به دنبال ترور شهید سردار سلیمانی و تهدید های ترامپ به جنگ افروزی برای مخاطبان ایرانی و حتی مردم خود امریکا قابل درک است.

بگذارید نکات بیشتری درباره دو راوی دیگر رمان در اختیارتان بگذاریم، در وصیت ها دو فرزند اُفرد شخصیت اصلی سرگذشت ندیمه ماجرا ها را برای مخاطبان بازگو می کنند.

این رمان به تاریخ خودمان نوزدهم شهریور ماه سال جاری با حضور جمعیتی پرتعداد در کتابفروشی واتراستونز لندن رونمایی شد.

  ظهیری درباره پاسخ به اینکه استقبال جهانی از وصیت ها به اندازه سرگذشت ندیمه بوده یا نه، گفت: اغلب آن هایی که سرگذشت ندیمه را خوانده بودند یا حتی افرادی که از طریق فیلم و سریالی که بر اساس آن ساخته شده در جریان داستانش قرار گرفتند، مشتاقانه منتظر انتشار وصیت ها بودند.

اشتیاق مخاطبان جهانی برای مطالعه تازه ترین نوشته اَتوود زمانی پررنگ تر شد که او تأکید کرد این رمان ادامه ای بر سرگذشت ندیمه است.

آن طور که ظهیری می گوید حتی مخاطبان ایرانی هم پس از مطالعه سرگذشت ندیمه و تماشـــای ســــریال آن مدت هاست پیگیر زمان انتشار رمان وصیت ها هستند.

جالب است بدانید که پخش مجموعه تلویزیونی سرگذشت ندیمه در کشور خودمان باز نشر دوباره آثار او را به دنبال داشته است.

  همان طور که در سطر های بالا هم اشاره شد برخی منتقدان، کتاب های اَتوود را هشداری به سیاستمداران، جنگ طلبی و زیرپا گذاشتن ویژگی های انسانی می دانند که به گفته ظهیری این پیام در تازه ترین نوشته او هم حضوری جدی دارد.

البته فراتر از اتفاقات مرتبط با مسائل سیاسی، همواره یکی از مهم ترین دغــدغه هــای اَتوود طی سال های زندگی حرفه ای خود، ارتباط با زنان و مشکلاتی است که در زندگی پیش روی آنان قرار دارد.

مترجم کتاب وصیت ها که پیش تر هم ترجمه ای از نوشته های این نویسنده کانادایی عرضه کرده، ادامه داد: از نکات جالب توجه درباره اَتوود این است که او تنها نویسنده نیست، او به عنوان فعال سیاسی و فردی که مشکلات و مسائل اجتماعی را حتی فراتر از مرز های کشور خود دنبال می کند، شناخته می شود.

هنوز خبری از کتاب تازه نیستشاید یکی از دلایل توجه اَتوود به مسائل اجتماعی و شرایطی که سیاستمداران تمامیت خواه ایجاد می کنند، در تجربه های دوران کودکی این نویسنده کانادایی نهفته است.

اَتوود سال 1939، درست یک سال قبل از آغاز جنگ جهانی دوم متولد شده است.

  حتی سال های جوانی و روزگاری که دست به تألیف سرگذشت ندیمه زد، به روزگاری بازمی گردد که ساکن برلین غربی بود، سال هایی که اتحاد جماهیر شوروی همچنان دایر بود و میان دو برلین هم شرایط خصمانه ای حاکم بوده است.

او حتی به برخی کشور های اروپای شرقی هم سفر کرده و عجیب نیست اگر بیش از سایر نویسندگان معاصر جهان نسبت به جنگ و تبعات تصمیمات سیاستمداران بر زندگی مردم حساس باشد.

همان طور که اشاره شد، اَتوود افزون بر نویسندگی به عنوان فعال سیاسی و اجتماعی، شاعر و حتی مدافع حقوق زنان هم فعالیت دارد.

با اینکه اغلب نویسندگانی که آثار آنان در گروه کتاب های پادآرمان شهری قرار می گیرند، نثر ژورنالیستی را برای نوشته هایشان انتخاب می کنند، اما در ارتباط با نوشته های این نویسنده کانادایی شرایط قدری متفاوت است.

  ظهیری در همین رابطه گفت: تأثیر شاعرانگی اَتوود را بیش از همه می توان در نوشته های نخستین او دید، هر چند که به هر حال نثر او به گونه ای است که مترجم را در بازگردان آن به فارسی با مشکلات متعددی روبه رو می کند.

اَتوود قدری دچار پیچیده نویسی است، آن گونه که در ترجمه اش باید تلاش بسیاری به خرج داد.

به گفته ظهیری، یکی از مهم ترین گفته های اَتوود در تازه ترین کتاب او این است که کنار گذاشتن زنان و توجه به آنان تنها به عنوان ماشین فرزند آوری تبعاتی جدی برای بقای حکومت ها به دنبال خواهد داشت؛ هر چند که به نظر می رسد اَتوود فراتر از بحث جنسیت به مصائب زندگی امروز که سیاستمداران را مقصر آن می داند هم توجهی جدی دارد.

  آن طور که اَتوود طی ماه های اخیر در گفتگو با برخی نشریه ها گفته او هم اکنون کتاب تازه ای در دست تألیف ندارد و برای نوشته بعدی او باید قدری بیشتر منتظر بمانیم تا ببینیم همچنان به روال سابق، همان موضوعات را دنبال می کند یا قصد غافلگیری مخاطبان خود را دارد.

وصیت ها
کلید واژه ها: وصیت ها - رمان - انتشار - وصیت - نیویورک تایمز - سرگذشت ندیمه - فارسی - جایزه - زبان فارسی - جایزه ادبی - قرار - کتاب - نویسنده - نیویورک - خواننده - پرفروش - سرگذشت - شهبازی - ایرانی - مطالعه - یکی از - رمانی - ققنوس - برنده - بررسی - ادامه - نوشته - تایمز - منتشر - مترجم

آخرین اخبار سرویس:
تقدیر حمید فرخ نژاد از تلاش پزشکان کشور برای مبارزه با کرونا

کتاب های طرح کتاب خوان اسفند ماه 1398 معرفی شد

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان/عکس

مهمترین گمشده زندگی «سیروان خسروی»/ عکس

همشهری TV | خانه شاعر تهران به سختی نفس می کشد

مجوز نمایش «شنای پروانه» صادر شد

سری جدید تک عکس های طنز و خنده دار

حال خوش مجری مشهور در این روزهای پراسترس/ عکس

فصل دوم «از سرنوشت» به ایستگاه پایانی رسید/ پخش فصل سوم در سال آینده

حق انتخاب چندانی برای اکران نوروز وجود ندارد/ آثار ملی با موضوع وحدت و هویت ملی گزینه های مناسب تری هستند

عکس خاص از بازیگر زن سریال مانکن

حال خوش مجری مشهور در این روزهای پراسترس/ عکس

مهدی فرجی، سیامک انصاری، جواد رضویان و سعید آقاخانی از نون خ تا نیوجرسی!

تسلیم شدن «رضا عطاران» و «برزو ارجمند»/ عکس

فیلم محبوب منتقدان ماهنامه فیلم در جشنواره

تسلیم شدن «رضا عطاران» و «برزو ارجمند»/ عکس

ظریف در جمع خبرنگاران: به خدا کرونا ندارم!/فیلم

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان

موتورسیکلت الکتریکی که در مواقع تصادف زمین نمی خورد + فیلم

ملاقات شهرام ناظری از استاد محمدرضا شجریان (عکس)

تأسف آقای خواننده از کنسل شدن کنسرت هایش/ عکس

از «اف ای تی اف» داستان دیو و دلبر نسازیم

ابراهیم گله دارزاده مدیرعامل انجمن تعزیه ایرانیان شد

انصراف موزه ها از تعطیلی

روایت گلاره عباسی از بازگشت به ایران در 18 سالگی و تنهایی هایش/ عکس

شبنم فرشادجو و بازیگر معروف در پشت صحنه تئاتر

روایت گلاره عباسی از بازگشت به ایران در 18 سالگی و تنهایی هایش/ عکس

پرده نمایش سینماهای حوزه هنری به 203 مورد افزایش می یابد

مجوز نمایش «شنای پروانه» صادر شد

توجه و حمایت از سینمای خانواده اولویت حوزه هنری انقلاب اسلامی است

اشکان خطیبی و حالِ این روزهایش+عکس

تقدیر حمید فرخ نژاد از تلاش پزشکان کشور

دغدغه های یک فعال تئاتر عروسکی از chr(034)کروناchr(034) تا فقدان انبار عروسک ها

واکنش سید جواد رضویان به احتکار ماسک

توجه و حمایت از سینمای خانواده اولویت حوزه هنری انقلاب اسلامی است

شیلا خداداد| همخوانی با خواننده زن ترکیه ای + فیلم و عکس

آغاز فیلمبرداری جدیدترین مستند سودابه مجاوری

دعوای بهبود و ارسطو در پایتخت 6 | جزییات زمان پخش فصل ششم سریال

«خاطرات یک قتل» در باشگاه فیلم گالری رج

«کرونا» ضبط «عصر جدید» را متوقف کرد

پیام جالب چینی ها به مردم ایران به زبان فارسی + فیلم

آغاز توزیع 150 هزار ماسک سه لایه در داروخانه ها+فیلم

آغازعملیات احداث سینمای سقز سرانه صندلی سینما افزایش می یابد

نگاهی به «مسلمانان جدید» آمریکای لاتین

حذف و اضافه در «دوزیست» برزو نیک نژاد!

انسان نماهایی ترسناک تر از کرونا

افق های جدید پیش روی کتاب دفاع مقدس

نگاهی به آثار رسام ارژنگی در کاخ مرمرتهران

قاجار یک خانواده نیست

راهیابی 12 اثر به بخش نهایی جشنواره دانشجویی تک نفره مشهد

عصبانیت «جواد رضویان» از شرایط به وجود آمده براثر کرونا/ عکس

داستان قسمت اول تا آخر سریال ترکی قسم Yemin

بیوگرافی کارمن بصیبص بازیگر نقش ثریا در سریال عروس بیروت / عکس

آغازعملیات احداث سینمای سقز/ سرانه صندلی سینما افزایش می یابد

همایون شجریان| ویدیو لو رفته از تیپ جنجالی بازیگران در جشن آلبوم + فیلم و عکس

آخرین وضعیت سلامتی شجریان از زبان پسرش

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان/عکس

آغازعملیات احداث سینمای سقز/ سرانه صندلی سینما افزایش می یابد

توجه و حمایت از سینمای خانواده اولویت حوزه هنری انقلاب اسلامی است

طعنه مهران مدیری به سانسور در صدا و سیما/ فیلم

حمله تند جواد رضویان به سودجویان از دلهره مردم / عکس

سینماهای کل کشور تا پایان هفته تعطیل است

برنامه های حوزه کتاب و نشر تا پایان هفته تعطیل شد

قربانی قطعه ای تازه از «با من بخوان» را خواند/ آرزوی شفای استاد

جاندارانی که اصلا پایان نمی پذیرند+ عکس

المیرا دهقانی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (4 عکس) عکسیاتو

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان/عکس

یک فیلم کودک متقاضی اکران نوروزی و وعده نمایش برای کودکان کار

شیلا خداداد| همخوانی با خواننده زن ترکیه ای + فیلم و عکس

وزیر ارشاد: کرونا طاعون نیست، مراقبت را جدی بگیریم، اما از آن وحشت نکنیم

کرونا طاعون نیست، مراقبت را جدی بگیریم

چرا باید سلنا گومز 2020 را باور کرد؟

فیلم| اشک های پرستویی با صدای علیرضا قربانی

ژست عجیب بازیگر زن پرحاشیه در «پیشی میشی»/ عکس

فیلم| اشک های پرستویی با صدای علیرضا قربانی

ژست عجیب بازیگر زن پرحاشیه در «پیشی میشی»/ عکس

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان/عکس

دعوای بهبود و ارسطو در پایتخت 6 | جزییات زمان پخش فصل ششم سریال

خبری تازه از حال محمدرضا شجریان در بیمارستان

واکنش سید جواد رضویان به احتکار ماسک

اِوایا؛ سوپراسپرت الکتریکی 2000 اسب بخاری/ سالن مونتاژ ویژه لوتوس برای 130 دستگاه خودرو (+فیلم و تصاویر)

حمله تند جواد رضویان به سودجویان از دلهره مردم+ عکس

افسانه بایگان در حال سیگار کشیدن!+عکس

ماجرای اختلاف احمد شاملو با منوچهر آتشی

آشتی تلویزیون با شجریان+عکس

خانم بازیگر در دفاع از زنان عشایر دست به اسلحه شد + تصاویر

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان/عکس

سیدعباس صالحی: کرونا طاعون نیست/ نباید وحشت نکنیم

چه شد گلاره عباسی به ایران بازگشت؟/ خانم بازیگر و آرزوهایش

ادامه برنامه «هفته فیلم ایتالیا» به زمان دیگری موکول شد

کشف حجاب مهناز افشار در اغوش یک مرد بعد از مهاجرت + تصاویر

تلویزیون مهربان تر از همیشه با شجریان/عکس

جشنواره نمایش عروسکی یزد به تعویق افتاد

توییت مهم معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد درخصوص کرونا

اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر لغو شد

فرهاد آییش و علی دهکردی مهمان «چهل تیکه» می شوند

معرفی جیمز باند بعدی توسط پدیده موسیقی پاپ

وضعیت جسمی استاد شجریان پایدار است

بابک جهانبخش|راز بزرگ ازدواج دوم فاش شد + عکس سالگرد لاکچری ازدواج

هم بازی شدن دوباره خاطره حاتمی و مجید حاجی زاده 

امید به تغییر، سوژه رمان chr(034)وصیت هاchr(034)

امید به تغییر، سوژه رمان chr(034)وصیت هاchr(034)