مطالب مرتبط:
افزوده شدن 100 هزار دانشجو به دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی  کشور
انتقال فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به رشته های پزشکی لغو شد
اتصال لینک دانشگاه ها و صنعت عامل موثر در حل مشکلات کشور است
فراخوان جذب هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی البرز
لغو انتقال فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به رشته های پزشکی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 بهمن 1398 ساعت 17:302020-01-22دانش

150 مرکز نوآوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ایجاد شد


ایرنا- رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: یکی از اهداف این دانشگاه تداوم ایجاد مراکز نوآوری بود که تعداد این مراکز اکنون به بیش از 150 مرکز در کشور رسیده است.

- مشهد- ایرنا- رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: یکی از اهداف این دانشگاه تداوم ایجاد مراکز نوآوری بود که تعداد این مراکز اکنون به بیش از 150 مرکز در کشور رسیده است.

محمدحسین امید روز چهارشنبه در حاشیه گردهمایی مدیران مراکز علمی کاربردی کشور در مشهد طی نشست با خبرنگاران افزود: مراکز نوآوری برای حمایت از دانش آموختگان و مدرسین و دانشجویانی است که می خواهند ایده های خود را تجاری کنند.

وی ادامه داد: برای کمک به تجاری سازی ایده ها در دانشگاه، در صدد راه اندازی صندوق سرمایه گذاری با کمک خیرین و فعالان بخش خصوصی بودیم که هنوز محقق نشده است.

وی گفت: با این حال دانشگاه جامع علمی کاربردی مذاکراتی را با برخی صندوق های سرمایه گذاری داشته و در یکی از بانک ها صندوقی راه اندازی کرده که از محل اعتبارات آن به هر ایده که قابلیت تجاری شدن داشته باشد، 500 میلیون ریال تسهیلات با کارمزد 2 درصد پرداخت می شود.

تلاش برای توسعه کیفیت رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: این دانشگاه در دوره جدید مدیریتی خود به دنبال ارتقای آموزش های مهارتی با تاکید بر آموزش در محیط کار، ایجاد مراکز نوآوری، ارتقای سطح مدرسین علمی کاربردی و تثبیت وضعیت جایگاه مراکز علمی کاربردی و مدیران آنهاست که در هر بخش اقدامات متعدد انجام شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر مراکز علمی کاربردی در کشور که شرایط و صلاحیت های لازم برای داشتن اساسنامه را داشتند، از آن برخوردار شدند و می توانند برای فعالیت درازمدت خود برنامه ریزی کنند.

وی گفت: تکلیف اکثر روسای مراکز علمی کاربردی در کشور مشخص شده و روسای رسمی و قانونی در چارچوب ضوابط، انتخاب و منصوب شده اند که این مهم به تثبیت جایگاه مراکز علمی کاربردی و ارتقای کیفیت کار آنها کمک شایانی می کند.

کاهش تعداد مراکز علمی کاربردی در کشور امید افزود: این دانشگاه تاکنون بیش از حد نیاز توسعه کمی داشته و این فقط مختص این مرکز آموزشی نبوده بلکه همه دانشگاه ها وضعیت مشابه داشته اند.

وی اظهار داشت: در سال 1394 چهار میلیون و 700 هزار دانشجو در کشور وجود داشت که این تعداد در سال جاری به سه میلیون و 300 هزار نفر رسیده و شرایطی بوجود آمده که دانشگاه های دولتی که شهریه نمی گیرند نیز از کلاس خالی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه توسعه کمی در این دانشگاه فقط براساس نیاز بازار و کشور خواهد بود گفت: مسیر اصلی ما توسعه کیفیت است که در این راستا فعالیت هایی از جمله تثبیت مراکز علمی و کاربردی و روسای آنها، ساماندهی مدرسین و برگزاری آزمون های متمرکز انجام شده است.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: پیشتر یکهزار و 70 مرکز علمی کاربردی در کشور وجود داشت که این تعداد به 630 مرکز با 250 هزار دانشجو کاهش یافته است.

برگزاری آزمون های متمرکز در دانشگاه وی در باره آزمون های متمرکز در این دانشگاه گفت: به منظور ارتقای کیفیت آموزش و نظارت دقیق تر، طراحی سوالات آزمون برخی از دروس دوره های کاردانی و کارشناسی این مراکز به صورت متمرکز در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: طرح آزمون متمرکز در نیمسال ابتدایی سال جاری برای استان البرز و در نیمسال دوم برای 6 استان کشور اجرا شد و از 6 بهمن ماه امسال همه مراکز علمی کاربردی کشور زیرپوشش طرح برگزاری آزمون متمرکز قرار می گیرند.

ساماندهی مدرسین دانشگاه امید با اشاره به ساماندهی مدرسین دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پیشتر این دانشگاه 92 هزار مدرس داشت که اغلب هنگام جذب مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند، این افراد از سال گذشته تا پایان آذر ماه امسال مورد ارزیابی مجدد قرار گرفتند، کسانی که امکان فعالیت مجدد آنان وجود داشت ابقا شدند و کد مدرسی گرفتند و کسانی که شرایط ادامه همکاری با دانشگاه را نداشتند، از دانشگاه جدا شدند.

وی افزود: از سال 1395 دعوت به همکاری از مدرسین جدید در چارچوب اعلام فراخوان های سالانه به یک رویه قطعی و غیرقابل تغییر برای دانشگاه تبدیل شده است که امسال فراخوان سوم برای جذب مدرس انجام شد.

وی ادامه داد: در این فراخوان نیازهای دانشگاه براساس رشته هایی که مراکز علمی کاربردی نیاز دارند، اعلام شد و متقاضیان در فرآیندهای جذب که شامل ثبت نام در سامانه و حضور در مصاحبه های تخصصی است، شرکت کردند و مورد ارزیابی قرار گرفتند.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در فراخوان جدید جذب مدرس این دانشگاه 20 هزار متقاضی شرکت کردند اما نیاز دانشگاه هفت هزار نفر بود که هر یک از متقاضیانی که در سابقه تحصیلی و تدریس دانشگاهی امتیاز بیشتری به دست آورند، می توانند جذب این دانشگاه شوند.

وی افزود: برگزیدگان فراخوان سوم جذب مدرس این دانشگاه که در سال جاری انجام شد، مهر ماه سال آینده مشغول فعالیت می شوند و از توان آنان به عنوان حق التدریس براساس نیاز مراکز و دروس آنها استفاده می شود.

وی ادامه داد: در مجموع دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور 34 هزار مدرس دارد که مهرماه سال آینده هفت هزار مدرس دیگر به آن افزوده می شود.

امید گفت: براساس قانون برنامه ششم توسعه، به ازای هر 22 دانشجو باید یک عضویت علمی در دانشگاه ها وجود داشته باشد که هم اکنون به ازای هر 10 دانشجو یک مدرس در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد که با جذب هفت هزار مدرس جدید در سال آینده این نسبت به هفت دانشجو می رسد.

آغاز همکاری با دانشگاه های آلمان رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: همکاری مشترک با برخی دانشگاه های مهارت محور در آلمان آغاز شده و نخستین دانشجویان دوره های کارورزی در مقطع کارشناسی شامل 30 نفر به آلمان اعزام شده اند تا دوره های مهارتی سه ماهه را در یکی از دانشگاه های آلمان بگذرانند.

وی ادامه داد: فعالیت مشترک دیگر با برخی دانشگاه های آلمان در حال انجام است که سال آینده به نتیجه می رسد که آن برگزاری دوره های خاص مهارتی در حوزه گردشگری است که آغاز آن از مرکز علمی کاربردی در کیش خواهد بود.

وی گفت: زمینه اعزام مدرسینی که به تازگی جذب دانشگاه جامع علمی کاربردی شدند برای گذراندن دوره های آموزشی کوتاه مدت در آلمان نیز فراهم شده است.

سطح بندی مراکز علمی کاربردی رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: امسال برای دومین بار سطح بندی مراکز علمی کاربردی در کشور انجام شد که 518 مرکز معادل 95 درصد از کل مراکز موجود در این سطح بندی شرکت کردند اما هیچ کدام نتوانستند در سطح یک قرار گیرند.

وی ادامه داد: در این سطح بندی 230 مرکز علمی کاربردی در سطح 2 قرار گرفتند که از این تعداد 200 مرکز از سطح سه به سطح 2 ارتقا پیدا کردند، 248 مرکز در سطح سه و 40 مرکز در سطح چهار قرار گرفتند.

وی گفت: طبق مصوبات دانشگاه جامع علمی کاربردی، مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند از امتیازات ویژه برخوردار می شوند و مراکزی که دو سال پیاپی در سطح چهار قرار گیرند حذف می شوند، در همین راستا امسال 20 مرکز از گردونه فعالیت در این دانشگاه حذف شدند.

امید افزود: فعالیت های فرهنگی در این دانشگاه توسعه یافته و مراکز علمی کاربردی موظف هستند دستکم پنج درصد درآمدهای خود را صرف فعالیت های فرهنگی کنند و از سال آینده یکی از مولفه های ارزیابی در سطح بندی مراکز میزان انجام فعالیت های فرهنگی آنها خواهد بود.

شرط اول، داشتن محیط کار وی ادامه داد: شرط نخست برای راه اندازی مراکز علمی کاربردی از سوی تشکل ها و نهادهای مختلف برخورداری از محیط کار است، زیرا دیگر امکان راه اندازی مرکز علمی کاربردی جدید بدون برخورداری از محیط کار وجود ندارد.

وی گفت: مراکز فعلی علمی کاربردی در کشور که از محیط کار برخوردار نیستند، وظیفه دارند برای ادامه همکاری با دانشگاه طی انعقاد قرارداد با دستگاه های اجرایی یا شرکت ها یا واحدهای تولیدی از محیط کار برخوردار شوند.

امید افزود: در طول چهار سال اخیر 30 مرکز که دارای محیط کار برای ارایه آموزش های مهارتی بودند، موفق شدند مجوز فعالیت از دانشگاه جامع علمیکاربردی بگیرند.

دانشگاه اجباری برای نگهداشتن یک رشته ندارد رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: این دانشگاه یک ویژگی منحصر به فرد دارد که می تواند در راه اندازی رشته به صورت پویا عمل کند و هیچ اجباری به مادام العمر کردن رشته ها ندارد.

وی گفت: از یکهزار و 700 دوره علمی کاربردی که در این دانشگاه وجود داشت، هم اکنون 700 دوره باقی مانده و باقی آنها به دلیل نبود نیاز در بازار کار منسوخ و حذف شده است.

وی با بیان اینکه تعریف رشته یا دوره مهارتی در دانشگاه علمیکاربردی فقط براساس نیاز کشور است افزود: هم اکنون دوره های جدید برای موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک در این دانشگاه تعریف شده که متناسب با نیاز کشور بوده است.

امید اظهار داشت: امسال 100 رشته در مراکز علمی کاربردی کمتر از 100 متقاضی در کل کشور داشتند که این رشته ها سال آینده حذف می شود.

حذف سهمیه شاغلین وی گفت: زمانی برای شاغلین سهمیه ای در این دانشگاه وجود داشت که هم اینک این سهمیه برداشته شده و گرایش این دانشگاه به جذب غیرشاغلین است.

وی افزود: زمانی تعداد دانشجویان غیرشاغل در دانشگاه جامع علمی کاربردی کمتر از 40 درصد بود اما امسال سهم افراد غیرشاغل در ورودی مهر ماه به 93 درصد رسیده است.

امید اظهار داشت: دوره های پودمانی دانشگاه جامع علمی کاربردی ویژه شاغلین تعریف شده است که می توانند از آن بهره گیرند، همچنین این دانشگاه دوره های پودمانی جدید برای نیروهای مسلح تعریف کرده است.

وی گفت: 70 درصد آموزش های این دانشگاه عملی است و تعدادی از رشته های شبه نظری نیز در این دانشگاه وجود دارد که شاغلین به آنها علاقه مند بودند و اکنون تعداد آنها محدود شده است.

ساماندهی مراکز دولتی علمی کاربردی رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: مراکز علمی کاربردی دولتی تا 31 شهریور ماه امسال فرصت داشتند از سوی دستگاه های اجرایی متولی خود واگذار شوند.

وی ادامه داد: بسیاری از دستگاه های اجرایی برای واگذاری مراکز علمی کاربردی خود تقاضا نکردند لذا آن مراکز تعطیل شدند و دانشجویان آنها که به تعداد سه هزار نفر در کل کشور می رسید به مراکز علمی کاربردی معین معرفی شدند.

وی گفت: در مجموع کمتر از 30 تقاضا از سوی دستگاه های اجرایی برای واگذاری مراکز علمی کاربردی دولتی در کشور انجام گرفت که کار انتقال آنها انجام شد.


کلید واژه ها: دانشگاه جامع علمی کاربردی - علمی کاربردی - دانشگاه - دانشگاه جامع - دانش - کاربردی - مراکز نوآوری - نوآوری - رییس دانشگاه - علمی - کشور - فعالان بخش خصوصی - ایده ها - محمدحسین امید - سرمایه گذاری - یکی از - مرکز نوآوری - صندوق - تداوم - مراکز علمی - راه اندازی - تجاری سازی - خبرنگاران - بخش خصوصی - ایده - رییس - گردهمایی - چهارشنبه - مشهد - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
سازمان امور دانشجویان در استان ها تشکیل می شود

معرفی دانشمند برجسته ایرانی در هیسپان تی وی

وزیر آموزش و پرورش: دانشجو - معلمان عیدی دریافت خواهند کرد

صدور مجوز استخدام 2 هزار عضو هیئت علمی جدید

رویداد استارت آپ کشاورزی و امنیت غذایی در پیشوا برگزار می شود

درخشش فناوران دانشگاه سمنان در جشنواره امتنان

صیانت از اسناد کشور امری مهم و ضروری است

ابعاد اندیشه های فلسفی و تمدنی سیدمحمدنقیب العطاس بررسی شد

غول یخی آب می شود

فرصت های خوبی به دلیل عدم آشنایی به خصوصیت ژئوپلیتیکی جلفا از دست رفت

دومین نشست علمی زبان شناسی فرهنگی برگزار می شود

پیشرفت های علمی در راستای تقویت دین نبوده است

پیشرفت های علمی در راستای تقویت دین نبوده است

عناوین پربازدید علمی و پزشکی در 28 بهمن

دانشگاه اراک به عنوان تنها دانشگاه واحد خدماتی سبز کشور تقدیر شد

آیین رونمایی از کتاب «علم و دین در افق جهان بینی توحیدی»

تبدیل مضرترین گاز گلخانه ای به پارچه و پوشک

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد کرج و شهرداری شهرستان

کسب جایزه بین المللی WIPO توسط دانش آموخته دانشگاه شریف + تصویر

کسب جایزه بین المللی WIPO توسط دانش آموخته دانشگاه شریف

نخستین کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه اول اسفند ماه 98 برگزار می شود

کسب جایزه بین المللی WIPO توسط دانش آموخته دانشگاه شریف

داوطلبان متقاضی تحصیل بر اساس سوابق تحصیلی نیاز به ثبت نام در کنکور 99 ندارند

جزییات برگزاری اردو های راهیان نور دانشجویی 1398 اعلام شد

داوطلبان متقاضی تحصیل بر اساس سوابق تحصیلی نیاز به ثبت نام در کنکور 99 ندارند

یک آرایشگاه زنانه در تربت حیدریه مهر و موم شد

الگوسازی نخبگان مهم تر از تکریم آنهاست/ رسانه ها الگوهای بزرگ را معرفی کنند

جزییات اردوهای راهیان نور دانشجویی 98 دانشگاه آزاد اعلام شد

توسعه دانش فنی تکثیر گیاه دارویی عناب

جزییات اردوهای راهیان نور دانشجویی 98 دانشگاه آزاد اعلام شد

یک آرایشگاه زنانه در تربت حیدریه مهر و موم شد

آزمون تولیمو یکم اسفندماه 98 در تهران برگزار می شود

ثبت نام در تکمیل ظرفیت پردیس های دانشگاه فرهنگیان آغاز شد

ثبت پایگاه داده های صفات کارکردی گیاهان ایران در پایگاه جهانی TRY

تولید 5 واکسن برای اولین بار در کشور از سال آینده

جزییات برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی/غیبت دانشجویان شرکت کننده موجه است

خانه اندیشمندان میزبان نشست تخصصی فاطمه(س)؛ احیاگر سنت نبوی

توسعه دانش فنی تکثیر گیاه دارویی عناب

جزییات برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی/غیبت دانشجویان شرکت کننده موجه است

خانه اندیشمندان میزبان نشست تخصصی فاطمه(س)؛ احیاگر سنت نبوی

تولید 5 واکسن برای اولین بار در کشور از سال آینده

داربست های استخوانی جایگزین بافت های آسیب دیده می شود

شب شعر «عقیق سلیمانی» 28 بهمن در دانشگاه آزاد بجنورد برگزار می شود

ثبت پایگاه داده های صفات کارکردی گیاهان ایران در پایگاه جهانی TRY

ثبت نام کنکور ارشد پزشکی 99 آغاز شد / برگزاری آزمون، 26 و 27 تیرماه

تعیین مهلت مجدد ثبت نام کنکور 99 برای داوطلبان

فناوری جدید برای ردگیری آنی نقطه تمرکز چشم

اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور 99

اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور

جشنواره دانشجویان نمونه 3 اسفند برگزار می شود

مهلت مجدد ثبت نام کنکور 99 از 12 اسفند

سفینه سیگنوس به سوی ایستگاه فضایی پرتاب شد| ارسال پنیر و پاستیل به فضا

داربست های استخوانی جایگزین بافت های آسیب دیده می شود

دانش فنی تکثیر تجاری عناب واگذار می شود

سم این مار مسکن می شود!+عکس

غیبت دانشجویان شرکت کننده در اردوی راهیان نور دانشگاه آزاد موجه است

اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور

اضافه شدن 5 واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور

اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور

امضای تفاهم نامه بین دانشگاه شیراز و موسسه تحقیقات منابع طبیعی چین

کاروان های دانشجویی کرمانشاه از نیمه دوم اسفند به راهیان نور اعزام می شوند

اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور

دانشجوی مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، دانشجوی نمونه کشوری شد

پوشکی که خیس بودن را اطلاع می دهد!

مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور 99+ جزییات

جشنواره دانشجویان نمونه سوم اسفند برگزار می شود

اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور

ظرفیت های منظومه های ماهواره ای را بشناسید

بهترین دانشگاه های آمریکا در رشته علوم شناختی

خوشحالی مردم از آزادسازی حلب +فیلم

تدریس استندآپ کمدی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه کمبریج

تدریس chr(034)استندآپ کمدیchr(034) در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه کمبریج

جشنواره دانشجویان نمونه 3 اسفند برگزار می شود

بیوگرافی آقای مجتبی توانگر

دومین نشست علمی زبان شناسی فرهنگی برگزار می شود

اضافه شدن 5 واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور

دانش فنی تکثیر تجاری عناب واگذار می شود

آیین نکوداشت خدمات علمی و فرهنگی مهدی محقق برگزار می شود

اضافه شدن 5 واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور

اضافه شدن پنج واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور

سیمای امروز روسـیـه از نگاه ایرانیان

برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی معرفی شدند

رویداد ملی استارتاپ تخصصی «نوآوری صنایع غذایی انگور و کشمش»

شرکت کنندگان کنکور 99 کم شدند

برگزیدگان سی سومین جشنواره بین المللی خوارزمی معرفی شدند

ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی تمدید شد

مشکل خوابگاهی دانشگاه علامه/ کاهش امکانات خوابگاهی سنواتی ها

جزییات ثبت نام آزمون غربالگری المپیادعلمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

قرقیزستان، میزبان هیئت تجاری و فناور ایران خواهد بود

کنکوری ها؛ بیش از یک میلیون نفر

ثبت نام در تکمیل ظرفیت پردیس های دانشگاه فرهنگیان آغاز شد

ساخت ماهواره به بخش خصوصی واگذار می شود

خوابگاه متأهلی معضل دانشگاه علامه/ کاهش امکانات خوابگاهی سنواتی ها

علوم پزشکی کرمانشاه میزبان کنگره سراسری سالیانه انجمن پیوند سلول های بنیادی است

دانشگاه شیراز و موسسه تحقیقات منابع طبیعی چین تفاهم نامه امضا کردند

تبدیل مضرترین گاز گلخانه ای به پوشک

توسعه علم و فناوری میان کشورها، زمینه ساز صلح و دوستی است

سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهی برگزار می شود

جشنواره بانوی تراز انقلاب نخستین بار در مازندران برگزار شد

دومین سمینار ملی زبان شناسی شناختی ششم اسفندماه برگزار می شود

150 مرکز نوآوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ایجاد شد

150 مرکز نوآوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ایجاد شد